Alkmaarsche Courant. vHTspiohnen en spionnage De muiterij op de Zeven Provinciën. Honderd vijf en dertigste Jaargang. DINSDAG 14 FEBRUARI. o. 38 2e serie. I. ne Fransche Geheime Dienst voor den oorlo£< £r «ias. dit valt niet te ontk'ennen, een c nscbe Geheime Dienst voor den oorlog. wjj het niet geweten hadden, dan was ge- CgCl de Dreyfus-zaak in staat geweest om het ons 'e openbaren. Want onder het Bureau van den Generalen Staf op het Ministerie van Oorlog behoorde de z.g.n. statistische afdee- ling belast niet slechts met de wetenschappe lijke taak om gegevens te verzamelen ten aan een van legers van vreemde mogendheden, maar ook met die om contra-spionnage in Frankrijk zelf uit te oefenen, d. w. z. de spi onnen van anderen te bewaken, en tegelijker tijd zelf te spionneeren. De agenten, die met dit z.g.n statistische bureau in verbinding stonden, hadden, gelijk gebruikelijk, geen na pen, maar slechts cijfers. Zoo ook de agent gp), van wiens ervaringen in gedocumenteerde rerhalen wordt melding gemaakt. Jong officier lijnde, werd hij toegevoegd aan de periodieke inspecties, die langs de Fransch-Duitsche grens dienen te worden ondernomen teneinde de grenzen vast te stellen, na te zien of de aanduidingen volkomen in orde zijn en wat dies meer zij. In goed vertrouwen ondernam hij het gedeelte van den tocht, met een hem toegewezen Duitschen krijgsmakker. Wie schetst zijn verwondering toen hij op een goe den morgen, vertoevende in een klein plaatsje en vroeg ontwakende, dien krijgsmakker reeds gevlogen zag, en een oogenblik later zag te- rugkeeren met zijn paard stappend door den niet diepen stroom, op Fransch gebied. Op zijn bemerking, dat deze stroom geheel Fransch was, antwoordde de Duitscher glimlachend dit wel te weten, doch zijn paard te baden gelijk hij zoo nu en dan deed. Een dag later, vroe ger terugkeerend dan verwacht was, luisterde hij onwillekeurig een gesprek af van den Duit scher met een der grensbewoners, dat ging over de garnizoenen, in die streek gelegerd. En weer een dag later, bijkans den laatsten dag van hun gemeenschappelijken tocht, toen zij samen een gebergte hadden te beklimmen, bemerkte hij, dat de wandelstok, die zijn ge leider onontbeerlijk scheen te achten, bestond in een uitstekend werkenden kijker, die den Duitscher gelegenheid gaf om op zijn gemak alle strategische waarnemingen te doen. Dat het afscheid in het mooie oude Nancy heel wat koeler was dan de eerste ontmoeting te Metz, laat zich in deze omstandigheden begrijpen. Het eigenaardige was, dat de Fransche officier, willende vertrekken, zich het geleide van zijn Duitschen krijgsmakker eenigszins zag opge drongen, wijl deze er prijs op stelde hem de situatie duidelijk te maken. En niet ten on rechte wees hij er op, dat het beroep van spion, zelfs in vredestijd gevaarlijk, een oneer vol moge schijnen, maar toestaat diensten aan het land te bewijzen, waarbij de beste in oor logstijd in het niet zinken. En daarom wees hij er op dat de geheime agent, handelende met volkomen instemming en zelfs op aanwij zing van zijn superieuren, door hen gedesavou eerd zal en moet worden, zoodra het oogen blik komt, dat hij wordt ontdekt. Deze Fransche officier, tot nadenken ge bracht, bood zich bij den geheimen dienst aan. En hij werd een zoo bedreven medewer ker, dat zijn naam aan de Elzasser en Lotha- ringsche grenzen maar al te bekend was. Niet alles wat hij in zijn geheime functie heeft ver richt, is geboekstaafd geworden, maar merk waardige gevallen zijn daar onder, die doen zien, dat de geheime agent, wil hij slagen, in derdaad van alle markten thuis moet zijn. Duitsche officieren, die in Hotel Altenberg nabij Munster en de Schlucht vertoefden, za gen er een Engelschman, die als maar zwijgend in een stoel terneer zat. Eiken ochtend en ook eiken avond maakte hij zijn vaste wande lingen, die meestal van uitgestrekten aard waren. Dat trok niet alleen de aandacht van de Dtiitschers, maar ook van een groep Fran sche toeristen, die het zoodanig luide verkon digden, dat een Duitsche officier het geraden achtte den naastbij zijnden politiepost te waarschuwen. Vana.' dat oogenblik kon de Engelschman niet meer loopen zonder op de voeten door Duitsche politie-ambtenaren te worden gevolgd. Maar zijnerzijds volgde hij de Fransche toeristen. Het bleek hem een keer in zijn hotelkamer teruggekomen, dat alles, met hoeveel zorg ook weer neergelegd^ onderstboven was gehaald; het bewijs, dat niets was gevonden, lag opgesloten in de vol komen vrijheid, die hij bleef genieten. Totdat bet hem op een goeden of liever gezegd kwa den avond bleek, dat men neiging gevoelde bem, zijnde in elk geval verdacht daar zijne wandelingen in den regel strategisch belangrij bc punten betroffen te arresteeren. Dien zelfden avond slaagde hij er in de afscheiding tusschen zijn kamer en die van den leider der ransche toeristen door te breken, en dezen nam hij in het geheim. Hij vertelde hem wie ni) was, vroeg en verkreeg zijn medewerking. J eenmaal geregeld zijnde, ging hij den cor ridor op en vond daar den inspecteur met zijn agent, die zijn kamer bewaakte. Bij die gele genheid heeft hij zich uitgegeven voor den oofd-commissaris te Berlijn, en wees op de ge% aarlijkheid van den Franschman, dien hij had bezocht. Terwijl zoodoende alle aandacht op dezen Franschman was gevestigd en^e'c uren yan volkomen onschuldi- lC ecb'enis onderging, maakte de z.g.n. cominissaris van de vrijheid, hem door na" jroep ver'cend, gebruik door den weg kie"^ 6 ®*renzen 'n te slaan en het punt te jjaa^6n en le v'nden, dat hij veilig voor over- teeU V'.lst' 'n Z1)D zakken waren plannen en nier enm®en' tusschen de planken van zijn ka- kinrf 200 z°rSvuldig verborgen, dat de huiszoe g n>ets had kunnen opleveren! •netsel ar"'crea beer verhuurde hij zich als een dp"' -Van ^w''serscbe afkomst zijnde, bij 1933 vreemdelingen uit Duitsch sprekende landen neemt, doet in het algemeen weinig ter zake. I Ieder dezer arbeiders heeft zijn eigen terrein, en slechts dan, wanneer men 20 of meer zulke arbeiders in spionnagedienst had, zou men wat van de geheimen van den bouw te weten kun nen komen. Zorgvuldig wordt er tegen schen ding van elk geheim gewaakt; als de arbeiders het terrein verlaten .worden zij gefouilleerd, en eiken keer hebben zij andere kleeren aan te trekken. Maar onze geheime agent wist op gepaste wijze te doen uitkomen, dat hij meer intellectueel ontwikkeld was dan de an deren en zoo gebruikte men hem voor diensten, j die hem in staat stelden verschillende afdeelin- gen van het nieuw aangelegde fort te bezoe ken. Hij had vriendschap gesloten met een El zasser nabij de Zwitsersche grens, die echter intuïtief in hem den heer erkende en zoodoen de bepaaldelijk bleef weigeren hem bij den naam te noemen. Toen nu de laatste dag kwam, dat men samen bij den arbeid zou werkzaam zijn, gaf hij dezen bevrienden arbei der zijn schoenen ten geschenke, en eveneens een opschrijfboekje, dat hij zegde te Freiburg I te hebben gekocht. Slechts liet hij hem belo- ven, dat hij nimmer zou vertellen dit boekje van een ander te hebben gekregen, en even- I min, dat de schoenen een geschenk waren. Hij had juist gezien, want bij de controle van den laatsten dag, die buitengewoon streng was, werd hij in een afzonderlijke kamer ontkleed, gefouilleerd en elk kleedingstuk op zichzelf op minutieuse wijze nagekeken. Tegenover hem, dien men een intellectueel achtte, vond men dit noodig, maar den vriend, die er inderdaad niet al te snugger uitzag, liet men vrij uitgaan. Wie schetst de verbazing van dezen braven Elzasser toen hij, ongeveer een paar weken thuis, plotseling bezoek ontving van een hem onbekenden ouden visscher. Die verbazing werd nog grooter toen deze visscher de vroe gere metselaar in het fort bleek te zijn. Onze geheime agent kwam zijn schoenen en notitie boekje terugvragen, tusschen de zolen zaten de plannen; in het boekje stonden, door de be kende procédé s onleesbaar gemaakt, cijfers Maar, hetzij dat de Elzasser zich had verspro- ken, hetzij dat de Duitsche geheime politie argwaan had gekregen, men bewaakte den Elzasser en al zijn gangen. Nog kon onze ge heime agent het huis uitgaan, maar nauwelijks aan het einde van het stadje gekomen bemerk te hij, dat men hem onder bewaking nam. Dank zij de duisternis slaagde hij er in, door op een toevallig passeerenden lokaaltrein te springen, te ontkomen, maar al kwam hij zoo doende veilig in de hem maar al te goed be kende Elzasser bosschen, het bleek hem den volgenden ochtend dat ook die bosschen be waakt waren. In de onmiddellijke nabijheid echter lag een klooster, en na geruimen tijd over de zaak te hebben nagedacht, scheurde hij zijn kleeren aan flarden, nam het uiterlijk van den bedelmonnik aan en stapte, noch naar links, noch naar rechts ziende, op de deur van het klooster toe. Daar vond hij het onderdak, dat hij vroeg; daar verkreeg hij het vertrouwen van den superieur zoodanig, dat deze hem, enkele weken later, medenam op reis naar Zwitserland, van waaruit het voor den geheimen agent niet moeilijk was om op het voor hem meest gewenschte oogenblik te ontkomen. geheime automatische fotografietoestel, in den band van zijn kleeding verscholen! Nu kwam het eerst recht er op aan zijn materiaal naar Frankrijk te brengen. Tot de gasten behoorden ook de beide dochters van den stadhouder, die gaarne met hem speelden, omdat hij een goed tennisser was. Zij kenden zelfs een zekere kracht toe aan de ballen, waarmede hij regelmatig speelde, omdat zij daarmede gewonnen hadden ook tijdens zijn afwezigheid. Teneinde nu op een tennistour- nooi te Baden-Baden een goed figuur te ma ken, verzocht een der meisjes den Franschen officier deze ballen te mogen leenen, hetgeen hij haar gaarne toestond onder voorwaarde dat hij ze na afloop zou terugkrijgen. In die ballen bracht hij op zeer slinksche wijze de lichte foto'tjes aan. Voordat hij naar Frank rijk vertrok, bracht hij een afscheidsbezoek aan den stadhouder, die hem nu zijn eere woord vroeg dat hij niet zou trachten iets over de grenzen mede te nemen. Welk eerewoord hij gaarne en volledig gaf, hetgeen intusschen niet verhinderde, dat de politie, handelende op eigen gezag, hem toch nog fouilleerde al vorens ze hem de grenzen liet overgaan. Maar ruim acht dagen later kwam, door bemiddeling nog wel van den diplomatieken koerier van het Duitsche gezantschap, de zending van de dochter van den stadhouder te Straatsburg; de doos met tennisballen, die opnieuw een over winning hadden teweeg gebracht. Zorgvuldig werden de ballen opengesneden en onge schonden vond men de gewichtige foto's, die slechts behoefden te worden vergroot om alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Zijn de aanteekeningen volkomen juist, dan was het deze zelfde geheime agent, die in de dagen voor het uitbreken van den oorlog in de Elzas vertoefde en daar groote troepenbe wegingen gadesloeg, die zouden bewijzen, dat voor Duitschland de oorlog althans niet zoo onverwacht is gekomen als veelal is gezegd en aangenomen. Maar tenslotte dient men met alle deze aanteekeningen voorzichtig te zijn, en nauwkeurig te trachten fantasie van docu mentatie te scheiden! Weer eens een anderen keer verhuurde hij zich als roeier in een uitspanning in de on middellijke nabijheid van Straatsburg. Daar kwamen velen, die tot de aanzienlijke kringen van deze toen voorname Duitsche vestingstad Het onderhoud met luit. De Vos van Steenwijk. Het onderhoud van Aneta met den luit. ter zee De Vos van Steenwijk heeft volgens den correspondent van het Hbld. te Batavia al daar geweldige sensatie gewekt. Algemeen veronderstelde men, dat de officieren en on der-officieren op de Zeven Provinciën waren opgesloten en men was hoogst verbaasd te vernemen, dat zij tot een soort afspraak met de muiters waren gekomen. Nadere inlichtin gen echter over dit en andere duistere punten zijn niet te verkrijgen, omdat alle betrokkenen zijn geïsoleerd. De officieren, die aan boord van de Zeven Provinciën waren, zijn daar gebleven, met uitzondering van bovengenoemden luitenant, die thans echter ook geen verklaring meer af legt tegenover de pers. Het eskader blijft te Batavia en de bemanningen zijn geconsig neerd, zoodat practisch geen enkel contact tusschen den wal en de vloot bestaat. Intusschen is met het oog op alle eventuali teiten een groep legervliegtuigen te Batavia gestationneerd, waarvan de bemanningen eveneens zijn geconsigneerd. In marinekrin- behoorden. Eens kwam er ook de echtgenoote gen zegt men evenwel den toestand volkomen van den Gouverneur der stad met hare beide |"in (Je hand te hebben. dochters en zij werden op bijzonder zorgvul dige wijze geroeid. Maar, hetzij dat de ver zorgde handen van den roeier, hetzij dat zijn spraak haar aandacht trokken en haar arg waan gaande maakten, hij hoorde haar fluis teren over een roeier, die iets anders zou zijn dan hij was. Dat bracht hem er toe om de oudste dezer meisjes schijnbaar in het ge- Het gebeurde in het marine-vlieg kamp bij het laden van benzine. Men gaat echter steeds meer overhellen tot de gedachte, dat het conflict zeer wijdvertakt is geweest en dat de inheemsche schepelingen te Soerabaja. hebben geweten, dat er aan boord van de Zeven Provinciën iets op til v'erdpr,r^nuCUWSte 'or'en- die aan de grenzen C.VelrwcL Menhec" Uit.1, 0rten «hciders fluitend DuiUchers dan wel Men heeft nu eenmaal voor noodig, en of men ook enkele heim te nemen; hij vertelde, dat hij inderdaad was- verband daarmee komt het gebeurde in het marine-vliegkamp, voor de muiterij op het pantserschip uitbrak, in een ander licht te staan, leder kind kon begrijpen, dat het eerste wapen, dat eventueel tegen de Zeven Provinciën zou worden gekeerd, het vliegtuig zou zijn. De bemanning, die te Oleh-leh is achterge bleven, komt Woensdag hier aan en gaat rechtstreeks weer op de Zeven Provin ciën over. Eerst dan kan het onderzoek vol ledig aanvangen, ofschoon thans zoowel o Onrust als te Soerabaja reeds intensief worc gesperd naar den oorsprong en de ontwikke ling van dit vermoedelijk zeer wijdvertakt complot. De marineleiding is voornemens den bezem niet alleen te hanteeren onder de lagere ran gen, en zoodra dit mogelijk is worden de be trokken officieren, die in hun plicht te kort schoten, voor den krijgsraad gebracht. Onder gewapend geleide Zondagmorgen arriveerden de gevangt nen op het eiland Onrust in sloepen, welke door een motorboot werden getrokken. Na de landing, welke onder scherp toezicht ge schiedde, werden de gevangenen onder gewa pend geleide naar een viertal barakken ge bracht gebracht, die anders voor bedevaart gangers werden gebruikt. De regeling wordt toegepast, dat in elke barak een groepscom mandant kan worden aangewezen. De vakbeweging onder de mili tairen. De divisie-commandant gen. maj. Hoekse ma de Groot gaf een order uit t. a. v. de vak beweging onder de militairen. De hoofdin houd hiervan luidt als volgt: „Ook in vergaderingen blijft de militaire rang volkomen gehandhaafd, blijft de hoog ste in rang derhalve verantwoordelijk voor elke gebeurtenis, welke zich tijdens een verga dering voordoet". Deze order geldt voor alle militaire belan genvereenigingen. De laatste rustplaatsen der in heemsche gesneuvelden. De begrafenis van de inheemsche gesneu velden vond plaats op het kerkhof-eiland voor Tandjong Priok, terwijl de Europeesche ge sneuvelden op Purmerend werden begraven Indien blijkt dat onder de gesneuvelden zich loyale elementen bevonden, zal alsnog voor beide groepen nader worden uitgemaakt op welke wijze zij aan hun laatste rustplaats een ander was dan hij voorgaf te zijn, maar zulks als gevolg van een romantisch en tra gisch levensavontuur. Hij verkreeg geheel haar vertrouwen, en menig uur brachten zij samen in stilte in de omgeving van Straats burg door. De dochter van den Gouverneur kende precies de bewaking van de forten; zij wist den geheimen agent te vertellen in welk gedeelte men al dan niet van het fort kon worden gezien, en in haar naieve onwetend heid verschafte zij hem een schat van gege vens. Geen wonder, dat op een ochtend de ondernemer van de uitspanning zijn roeier miste en zich moest afvragen of deze wellicht in de rivier was verdronken, want hij kwam niet meer terug! En nog eens moest hij een gewaagde onder neming volbrengen, omdat de Fransche Gene rale Staf ingelicht moest worden betreffende wijzigingen, aangebracht aan forten in de on middellijke omgeving van Straatsburg. Hij liet zich als gast noodigen op een nabijgelegen landgoed, eigendom van een Fransche adellij ke dame, die echter vele Duitsche familierela ties had. Wetende, dat hij met naam en toe naam bij de Duitschers bekend stond, begaf hij zich in den Elzas met een officieel verlof van den Franschen Minister van Oorlog en een introductie voor den Stadhouder te Straats burg. Deze ontving hem kameraadschappe lijk en beleefd, verheelde hem niet, dat hij zou worden gevolgd, doch vroeg, teneinde de bewaking voor hem niet onaangenaam te ma ken, zijn eerewoord, dat hij zich zijn functie van geheim agent gedurende zijn verblijf niet zou herinneren. Wat door den Franschen of ficier, met een beroep op het onmogelijke, dat van hem werd gevergd, werd geweigerd. Zon der bepaald beding werd hem het verblijf toe gestaan, doch hij wist zich uiteraard zeer streng bewaakt. Hij was een schijnbaar onbe zorgde gast; lag des morgens in een luien stoel te lezen, speelde tennis, speelde bridge, flirtte en bekommerde zich verder om niets. Maar het toeval bracht hem in aanraking met een oudgediende, Franschman nog in zijn hart, wiens zoon in dienst was bij den commandant van Straatsburg. En tengevolge van het feit, dat enkele dagefi later inspectie plaats had, kon de agent zich in de plaats van dezen jon gen ordonnans stellen en zoodoende met den Inspecteur-Generaal van het Duitsche leger de forten rondrijden zonder dat hem eenig bezwaar in den weg werd gelegd. Terwijl de Inspecteur zich naar binnen begaf, werkte het I worden toevertrouwd. Thans 23 dooden. Het aantal dooden van de Zeven Provin ciën bedraagt thans 23, waarvan een zestal vermist of ongeïdentificeerd. Verder zijn er enkele mutaties onder de lichtgewonden, die uit het hospitaal naar Onrust werden over gebracht. De S. D. A. P. en de Zeven Pro vinciën. Vanwege de S. D. A. P. en het N. V. V. is een manifest aan het Nederlandsche volk verschenen, waarin de gebeurtenissen in In- dië worden nagegaan en wordt geconsta teerd, dat de muiters geen druppel bloed vergoten, geen schot gelost en geen geweld daad hebben ondernomen en den officieren aan boord geen haar hebben gekrenkt Door valsche voorstellingen echter werd de stemming in Nederland en Indië opge zweept om de regeering tot de ruwste maat regelen aan te sporen' „Met het gruwelijkste oorlogswapen, de vliegtuig-bom, werden van de muiters twee en twintig zonder vorm van proces gedood, en een aantal anderen gewond, zonder dat zelfs eerst een waarschuwingsbom was ge worpen. Zoo redt men de eer van het Nederland sche gezag, nadat dit zich aan de ergste fou ten heeft schuldig gemaakt! Nationalistische hartstochten, die al zoo dikwijls in de gereld onheil hebben gesticht, zijn wakker geroepen. Zij richten zich met groote felheid tegen de arbeidersbeweging. Dit weerhoudt ons niet om het ernstigste protest der arbeidersklasse te doen hooren tegen het roekelooze en zorgelooze beleid der regeering en tegen de onmenschelijke wijze, waarop het oorlogsschip onder het marine- gezag is teruggebracht. De gruwel-daad tegen de meerendeels zeer jeugdige bemanning van de Zeven Provin ciën zal een schande blijven voor de Neder landsche geschiedenis. Maar de hevige reactionnaire beweging, die losgebarsten is en waarin verschillende burgerlijke partijen met fascisten en nationa listen wedijveren, zal niet luwen, als de ar beidersbeweging haar niet terugdringt. De arbeidersklasse moet haar groote plich ten verstaan, en zij moet die plichten vervul len. In deze bewogen tijden, staande voor de dreigende gevaren der nationalistische re actie, richten wij tot alle arbeiders den drin genden oproep, zich te scharen bij de S. D. A. P. en bij de vakvereenigingen van het N. V. V., en met deze den strijd te voeren voor het socialisme, wat in deze dagen meer dan ooit ook beteekent: Voor de vrijheid van Indië er. voor de ont wapening!" DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Bemiddelingspogingen. Mr. Rambonnet, burgemeester van Velsen, heeft gistermorgen op het raadhuis te Velsen een bespreking gehad met de vertegenwoor digers van het hoofdbestuur van den Centra- len Bond van Transportarbeiders, de heeren Brautigam, Kievit en Van Dugteren. Deze bijeenkomst, die belegd was op initia tief van den burgemeester, werd ook bijge woond door den heer Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf. De besprekingen hadden een informatorisch karakter; over resultaten ten aanzien van de staking valt nog niets te zeggen. Gistermiddag zou de burgemeester een be spreking hebben met het bestuur van de Ree- dersvereeniging. bij het besluit van de stakers, naar het schijnt neergelegd. De burgemeester van Almelo, mr. Sichter- man, was reeds om zes uur bij de fabrieken aanwezig. Eenig resultaat hebben de arbeiders V 't deze staking niet bereikt. i DE BRAND TE ARNHEM. Als oorzaak van den brand in het veiling gebouw te Arnhem wordt gyenoemd kortslui ting. In het kantoor was een eenvoudige kluis gemetseld, waarin boeken en gelden bewaard werden; in den kluis stond ook een brand kast met geldswaarden enz. Tijdens den brand scheurde de muur van de kluis, maar de commandant van de brand weer gaf last om de waterstralen niet oo de kluis te richten, uit overwegiing dat er eerder kans was nog bruikbare documenten terug te vinden, door geen water op die plaats te spuiten. Zondagmiddag is de kluis geopend. De daarin aanwezige boeken waren verbrand, maar een geldkistje was ongeschonden. De boeken in de brandkast wriren ongeschon den, evenals de daarin bewaarde zakken met zilvergeld en bankpapier. In kluis en brand kast was in totaal 35004000 aanwezig. De omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Door den brand ver nield zijn ongeveer een half millioen eieren Gemeente- en veilings-orgaoisatie waren ver zekerd tegen brandschade, doch er was geen bedrijfschade-verzekering. Het veilingsbestuur zal met medewerking van het gemeentebestuur trachten tijdelijk de beschikking te krijgen over een gebouw waar in de veilingen voorloopig kunnen worder gehouden. 15 JAAR BIOSCOOPBOND. Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van den Nederlandsdhen Bioscoopbond hield het hoofdbestuur van den bond gister middag in hotel de 1'Europe te Amsterdam een zeer druk bezochte receptie. Door den voorzitter, den heer D. Hambur ger, werd een kort overzicfit gegeven van het zakelijke van den bond ona er.daarna op te wijzen dat de Bioscoopbond ook culturele verplichtingen nakomt. In Ihet bijzonder wees spr. op het Biovacantieoord, dat in afzienba- ren tijd te Bergen zal worden geopend. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE De communistische organisaties van onze stad en van eenige plaatsen buiten Amster dam zijn Zondagochtend op verschillende punten hier ter stede bijeengekomen, waarna men in stoeten naar het Amstelveld trok, waar tegen één uur ongeveer 4000 personen bijeen waren met banieren en doeken met leu zen. De autoriteiten hadden voor deze betoo ging, die gericht was tegen kapitalisme en fascisme, toestemming verleend, doch leuzen inzake de Zeven Provinciën mochten in den stoet niet meegedragen worden. Ook spreek koren waren verboden. Van één tot half vier trok de optocht in de meest volmaakte orde en kalmte door de stad, begeleid door een sterke politiemacht. Aan het verbod van spreekkoren hebben de betoogers zich goed gehouden, het gezamen lijk roepen van „rood front" kan men dan ook moeilijk als spreekkoor beschouwen. STAKINGEN TE ALMELO THANS GEËINDIGD. Bij de jirma H. ten Cate Hzn. en Co. zullen slachtoffers vallen. Geen resultaat bereikt. De staking, die te Almelo de vorige week bij de N.V. Katoenmaatschappij voorheen Gebr. Scholten en bij de firma H. ten Cate Hzn. en Co. was uitgebroken, is gistermorgen geëindigd. Bij de firma Scholten zijn de arbeiders, werkzaam in de verschillende ploegen, zonder één uitzondering weer aan het werk gegaan. Bij de firma Ten Cate hebben zich zoo goed als alle stakers wear aangemeld. Bij deze fa briek wordt echter niemand van de stakers direct toegelaten. Zij worden slechts inge schreven en aan hen, die weer te werk worden gesteld, wordt hiervan schriftelijk mededee ling gedaan. Het is wel aan te nemen, dat bij deze fabriek vele slachtoffers zullen vallen. Bij de fabrieken was het gistermorgen om zes uur en ook om half acht uiterst rustig. Er was wel voldoende bewaking door veld wachters en marechaussees, maar men liet de menschen die bij de fabrieken stonden, rustig staan. Trouwens er werd geen enkele poging meer gedaan om de menschen buiten de fa briek te houden. Wel had de Federatie Zater dag nog een démenti verspreid van het be richt als zoo zij besloten hebben de staking op te heffen. In den loop van Zondag werden er nog biljetten verspreid, die tot voortzet ting van de staking aanspoorden. Maar gis- tedmorgen bij de fabrieken was er niemand van de bestuursleden, die nog pogingen in die richting deed. Allen gingen ongehinderd de poorten binnen en ook de Federatie heeft zich DE GOUDSCHAT VAN DE „LUTINE". Gister is op Terschelling aangekomen de heer Beckers uit Gennep (Limburg) met per soneel om te zoeken naar den goudschat van de „Lutine", welk schip ongeveer 133 jaar ge leden op de kust van Terschelling is vergaan. Men neemt aan, dat zich voor een waarde van tien millioen gulden aan goudstaven op den bodem van de zee bevindt. De speciale werktuigen, die de heer Beckers heeft mee genomen, zullen op het eiland worden ge monteerd, waarna met het onderzoek za1 worden aangevangen. DE POLITIEKE TOESTAND. Adviezen van. politicu De heer dr. H. Colijn heeft in een te Zwol le gehouden verkiezingsrede gezegd, dat het huidige ministerie niet kan noch mag heen gaan. De ministers moeten de moeilijkheden van thans verder afwikkelen. Het is volgens spr. practisch onmogelijk, dat anderen die taak thans overnemen. E>e eenige oplossing van de' politieke moeilijkheid ziet spr. in een vervroegde kamerverkiezing. De heer mr. P. J. Oud ziet in het ministe rie slechts drie flinke figuren: De Geer. Donner en Verschuur. En zoo'n zwak stelle tje zal nu een beroep op de kiezers gaan doen? Het zou de reinste dwaasheid zijn. de Kamer te ontbinden met de bedoeling hen :n de gelegenheid te stellen de zaken naar hun zin te regelen. Zin zou het hebben als er een krachtig ministerie werd gevormd. Voor spr. staat het vast, dat de dagen van dit ministe rie geteld zijn. Voor de democratie is de toe stand thans moeilijker dan in 1925, omdat niet te rekenen is op de soc.-dem. die toch hoe langer hoe meer hun ruggen buigen voor de communisten en zich van de vrijz.-dem. ver vreemd hebben. De koningin heeft gistermiddag den voor zitter van den ministerraad ontvangen, ter bespreking van den door de in de Tweede Ka mer gevallen beslissing ontstanen politieken toestand. Gistermiddag om 5 uur heeft een buiten gewone ministerraad plaats gehad. DE TARWEWET. In d: Staatscourant van gisteravond is ge« publicerd een wijziging van de gewijzigd? tarwebeschikking 1931, waarbij om. is be paald, dat in artikel 1, onder le en 2e, in plaats van .,25" wordt gelezen: ,,35". Deze wijziging is gisteren van kracht ge worden. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 Febr. om half twee. De agenda vermeldt het ontwerp tot heffing van opcen ten op de gemeentefondsbelasting en de ver mogensbelasting over het belastingjaar 1933 1934, gevolgd door de algemeene beschou wingen over de Dijksbegrooting voor 1933. VALSCHE RIJWIELBELASTING- MERKEN. De Nederlandsche centrale inzake falsifi* caten te Amsterdam heeft gisteren wederom een partij van 245 valsche rijwiel belasting- merken voor het jaar 1932—1933 bij een marktkoopman van het Waterlooplein te Am sterdam in beslag genomen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een wielrijder door een trein gedood. Zondagavond is de 54-jarige W. Schaap, uit Wapserveen op den onbewaakten overweg te Kallenkote, nabij Steenwijk, onder den uit Meppel komenden trein, die om 9 uur 53 te Steenwijk zou aankomen, geraakt en totaal vermorzeld. De trein kreeg ongeveer een kwartier vertraging.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11