têiBT wachten l voorkomen door Van Rommelzaken Hobbeltie STOMPETOREN. OTERLEEK, LANGENDIJK. £and: ett Jtüti&ouw Stad ett Omqemtiq, van 215,43 op 1 Januari 1932 tot 427,63 op 1 Januari 1933. Het materiaal, waarvan 134 stuks in bruik leen werden gegeven, verkeert in goeden staat; waar noodig werd oud door nieuw vervangen. t In den loop van het jaar werd 894 keer hulp verleend aan zieken. Voor zuigelingen-bescherming werden 122 gezinnen bezocht Voor t. b. c.-bestrijding werden 273 gezinnen bezocht en vonden 364 huisbezoeken in die gezinnen plaats, teiwijl 53 maatschappelijke bezoeken werden afge legd. De boeken van den penningmeester wer den, ingevolge loting op de Algemeene Ver gadering te Amsterdam, door het hoofdbe stuur nagezien en in orde bevonden. In verband met het toetreden van de ge meente Egmond-Binnen tot onze afdeeling, is. omdat tevens door afloop van het 29-jarig termijn hernieuwde Koninküike goedkeuring moest worden verkregen, statuten-wijziging aangevraagd, weike inmiddels is goedgevon den en toegestaan, zoodat de naam onzer afdeeling thans luidt: Afdeeling „De Eg- monden" van de Noordhollandsche Vereeni- ging „Het Witte Kruis" Jaarverslag 1932 van de Wijkverpleging. Voor de Wijkverpleging was 1932 een gun stig jaar. Nu er 20 leden te Egmond aan den Hoef wonen, werd f 20 subsid'e ontvangen van het Ned. Herv. kerkbestuur aldaar en !f 25 van het gemeentebestuur. Waar de ge meente Egmond aan Zee het subsidie ver hoogd heeft van f 500 tot f 600, sloot dit jaar de rekening en verminderde het tekort van 400.78 tot f 393 80, zulks ondanks de grootere uitgaven voor pensioenpremie voor de wijkverpleegster. De contributie verminderde van 806 tot 798.30, wat in dezen tijd zeker een onbe- teekenende vermindering is. In de bestaande vacature van het bestuur werd gekozen ds. K. Nobel. Jaarverslag 1932 van de t. b. c.-bestrijding. In 1932 werden weder 3 patiënten uitge zonden uit Egmond aan Zee, waarvan 1 niet via het Consultatiebureau en 1 uit Egmond aan den Hoef. De gemeenten steunden deze uitzending met subsidies van resp. f 746 60 en f 533.68. Met voldoening mag geconsta teerd worden dat twee patiënten geheel ge nezen terugkeerden. Het huisbezoek omvatte op 1 Januari 1933 27 gezinnen met 29 patiënten. In 2 gezinnen werd de woning en lijfgoed ontsmet. In 1 gezin werd fin hulp verleend om de wasch het huis uit te kunnen doen. Het rijkssubsidie bedroeg dit jaar 418 voor huisbezoek, 30 voor prophylaxe en 20 voor verzekering van de huisbezoekster, in totaal 16 minder dan in 1931. De Prov. Noordh. Ver. gaf 55 subsidie, tegen 60 in 1931. De Emmabloenicollecte bracht netto op 89,02. tegen f 78 94 in 1931. Als gevolg van bovengenoemde verminde ringen en van de uitzending van een patiënt niet via het C. B. vermeerderde het nadeelig saldo. Bedroeg dit op 1 Jan. 1932 f 301,92, thans bedraagt het f 503,02. De rekening werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herbenoemd. Bij de rondvraag werden stemmen waardeering voor het mooie werk der eeniging naar voren gebracht. Desgevraagd werd medegedeeld, dat vermogenden gratis worden geholpen, zigen de toestanden zich, zoodat de betreffen de weer lid kan worden, en dat dan niet doet, dan moet hij of zij 2,50 extra betalen, wan neer men weer hulp van de vereeniging noodig heeft. De gymnastiekvereeniging „Achilles" hield wederom haar jaarlijksche groote uit voering in de zaal van den heer Muider. Na den opmarsch heette de voorzitter, de heer P. Dekker, allen hartelijk welkom en betreur de het dat verschillende leden en adspirant- leden wegens ziekte verhinderd waren hun medewerking te verieenen. Spr. had ook gaarne den penningmeester gehuldigd, die dn de 7 jaar van het bestaan der vereeniging 5 jaar achtereen penningmeester is geweest, doch de penningmeester was ook wegens ziekte niet aanwezig. Verder bracht spr. naar voren, dat er ook leden waren toegetreden uit Egmond aan den Hoef en Egmond-Binnen. Spr. noemde dit een verblijdend teeken en hoopte dat nog velen dit voorbeeld zullen volgen. Hierna werd het uit 16 nummers bestaande programma vlot en keurig afgewerkt, onder leiding van den directeur, den heer S. Bud- ding. Voor de pauze werkten de adspirantjcs aan brug en ringen, in klimpalen; knotsoefenin gen, vrije oefeningen, riet oefeningen en hoog springen. Tijdens de pauze werd ten bate der kas een taart verloot. Na de pauze waren de dames- en heeren leden aan de beurt. Zoowel bij de vrije oefe ningen als aan rek en brug werd uitsteken! gewerkt. Menigeen had een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen. Als laatste nummer vermeldde het pro gramma „Fantasie oefeningen" (dans) door de damesleden. Deze rhytmische dans werd zeer goed uitgevoerd en oogstte een dave rend applaus. Schijnwerpers met licht van verschillende kleur gaven aan het geheel een fantastischen aanblik. Hierna werd het nieuwe vereenigingslied gezongen De woorden zijn van den heer S. Budding. de muziek van den heer v. d Stok. Een gezellig bal. waarvan druk werd gemaakt, sloot dezen avond. van ver- on- Wij- gebruik Het comité van actie tegen de vastge- jfelde stroomtarieven door het P- E N., be legde Vrijdagavond een vergadering in het café van den heer C. Renses te Stompetoren. Deze was in hoofdzaak uitgeschreven om verslag uit te brengen van het onderhoud, dat het comité van actie met vertegenwoordi gers van het P. E. N. te Bloemendaal gehad heeft en verder vast te stellen, wat er nu ge beuren moet De heer A. Kamsteeg hield een korte in leiding en gaf het woord aan den heer L. Schuuring. Deze gaf een overzicht van het ontstaan dezer actie. Hij deelde mede, dat de lichtge bruikers van het voormalige G. E. B. te Oterleek nu ondanks de mooie voorspiege lingen welke gedaan zijn voor de overname door het P. E. N., nu bijna allen op een en kele uitzondering per K W. nu het maximum bedrag van 30 cent voor hun stroom moeten betalen. Daar bijna a'len naar hun stroom- verleden over 1931 zijn aangeslagen, is dus bij normaal verbruik de maximumprijs a 30 cent een voldongen feit. Waarom vroeg spr., moeten wij hier in Oterleek 30 centen betalen, terwijd het P. E. N.-bedrijf in een heele reeks van gemeenten stroom levert van 16 tot 21 cent per K. W. Deze gegevens staan verme'il op een cir culaire, die spr. voor zich hal r en en die voor de overname door Kt P E. N aan de respectievelijke raadsleden dei gemeente Oterleek zijn toegezonden, als rec'ame en aan beveling van hun bedrijf. De oplegging van het maximum-bedrag vond hij een groote onbillijkheid en hij wekte de aanwezigen op om hiertegen stelling te nemen. Vervolgens gaf de heer G. van Harskamp een verslag van het onderhoud, dat het co mité van actie met vertegenwoordigers van het P. E. N. gehad heeft. Hieruit bleek, dat de vastgestelde tarieven gehandhaafd blijven en zij werden met hun klachten ver wezen naar het gemeentebestuur, dat toch met de P. E. N.-vertegenwoordigers deze regeling vaststelde en goedkeurde. Hierna nam het raadslid Witteveen, ook voormalig lid der üchtcommissie van het G. E. B., dus een bij uitstek deskundige, het woord. Deze gaf onomwonden toe. dat de geheele gemeenteraad en ook hij zelf door het P. E. N.-bedrijf bij den neus is genomen. Toegezegd was, aldus spr., dat de lichtver- bruikers bij het P. E. N per jaar gezamenlijk 1580 minder zouden moeten betalen, dan bij het G. E. B. Na de overname was hij aan het rekenen gegaan en aan de hand van verschillende cijfers, die spr. opnoemde, kwam hij tot de conclusie, dat men gezamenlijk geen f 1580 minder, maar zelfs nog pl.m. 100 meer be taalt als bij het G. E. B. Ook de heer C. Groot Wz., die naar aan leiding van een schriftelijk verzoek een onder houd gehad heeft met ir. Memelink, vertegen woordiger van het P. E. N., uitte hierover verschillende grieven. Ir. Memeling vertelde hem, dat zij ten op zichte van het bepalen van hun stroomprijs, nemen wat zij krijgen kunnen en hun bedrijf volkomen beschouw,en als een handelszaak. Spr. stelde daarop de vraag: Is dat nu toe laatbaar in een provinciaal bedrijf? Moet hier geen uniforme regeling toegepast worden?! Ook verschillende klachten van het niet be antwoorden van brieven, die weken geleden al verzonden zijn aan het P. E. N., kwamen ter tafel. Uitvoerig werd verder besproken de maat regelen, die men nu kan nemen. Op voorstel van den heer Schuuring, zal men de afname van stroom tot het minimum terug brengen. Enkelen zouden zelfs de petro leumlamp weer in dienst stellen. Dit zou tot gevolg hebben dat het P. E. N.- bedrijf, aan het einde van het jaar een groot bedrag aan de verschillende afnemers terug moet betalen en zij daardoor dan misschien haar stroomprijs zal herzien en dan zal ko men met een regeling, die ongeveer gelijk is aan de andere gemeenten, waar zij stroom levert. Met een woord van dank voor de opkomst en een bedankje voor de heeren Harskamp en Witteveen voor hun uiteenzettingen, sloot de voorzitter deze goed-bezochte vergadering. Toen Zaterdagmorgen ons dorpje ont waakte, kwamen verscheidene ingezetenen tot de minder aangename ontdekking, dat hun gereedschappen, zooals handwagen, ier- kar en een 16-tal kruiwagens verdwenen waren. Lang verkeerde men niet in 't onze kere, daar een briefje aan de paal vermeld de, dat er „boelhuis" zou worden gehouden op een stukje land aan den boschweg. Hier lag alles netjes bij elkander. Zelfs had men kans gezien een zware beugel bij wijze van vlaggestok in het gat gestoken. Een en an der is lang geen gemakkelijk taak geweest, en de bewering, dat de jeugd niet werken wil, is thans niet meer vol te houden Men had evenwel zorg gedragen, niets te bescha digen. Den 15den Maart zal door Ged. Staten van Noordholland een openbare vergade ring worden gehouden in het Provinciaal gebouw te Haarlem ter behandeling van hel besluit van den gemeenteraad van Noord- Scharwoude waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van het R. K. Kerkbestuur van de Parochie Langendijk om gelden be schikbaar te stellen voor ae uitbreiding van de R. K. Jongensschool en een terrein voor de lichamelijke oefening, tegen welk besluit het genoemd Kerkbestuur in beroep is ge gaan. VAN ONZE NOORD HOLLANDSCHE PROEFVELDEN. De heer S. Vlaar te Hensbroek, toezicht houder der proefvelden, schrijft ons: Bij de beschrijving door mij gegeven over de resultaten van de bemesting van onze gras landen, merkte ik steeds op, dat wij niet al leen de hoeveelheid van den oogst als maat staf der rendabiliteit mochten nemen. Bij de beoordeeling moest ook vooral de kwaliteit van het te telen product niet worden verge ten. Van hoeveel belang dit is bij het hooi zal een ieder duidelijk zijn. Vooral in dezen tijd, nu er op krachtvoer zooveel mogelijk moet worden bezuinigd in de veehouderij. Nu vooral vraagt de samenstelling van ons hooi zeer bijzondere aandacht. „t Voor mij liggen de zeer uitvoerige cijters van een paar hooilandproefvelden in deze omgeving, n.b. Ie E. Bruins te leemskerk, grondsoort laagveen. Opbrengstcijfers oe- sprak ik reeds eerder. Hierover dus thans niet. Alleen vermeld ik de aschanalyse van het hooi met 15 pCt. water. Bemesting: 600 K.G. slakkenmeel, fosfor- zuur 0.559 pCt., kalk 1.372 pCt.0 K.G. slak- kenmeel, 0.259 pCt. fosforzuur, 0.673 pcx kalk; 1000 KG. slakkenmeel, 0.582 pCt. fos forzuur, 1.446 pCt. kalk. Dit zijn de cijfers van de eerste snede, die duidelijk het groote verschil laten zien. Het forforzuurgehalte is door het slakkenmeel meer dan verdubbeld en het kalkgehalte eveneens, wat dus een groot kwaliteitsver schil aangeeft. De cijfers der 2e snede zijn eveneens berekend op 15 pCt. water. Bemesting 600 K.G. slakkenmeel, 0.514 pCt. fosforzuur, 1.291 pCt. kalk; 0 K.G. slak kenmeel, 0.222 pCt. fosforzuur, 1.148 pCt. kalk; 1000 K.G. slakkenmeel, 0.566 pCt. fos forzuur, 1.495 pCt. kalk. Bij deze cijfers valt op te merken, dat fos forzuur op het 0 perceel pCtgewijze nog meer daalde, terwijl de kalk dezen keer wei nig verschil toonde. Uit de cijfers is duidelijk te zien, hoe door het slakkenmeel de kwaliteit werd verbeterd. Dit leeren ons ook de volgende cijfers, die zijn opgemaakt door dr. K Zijlstra, directeur van de Plantkundige Afd. van het Rijksland bouwproefstation te Groningen, afkomstig van het proefveld P. Vlaar te Hensóroek. Botanische analyse (alleen de voornaam ste grassen zijn geplaatst). Slechte of minder goede grassen Fiorien Reukgras Zegge Meelraai óÓÓslak. 7 2 0 20 1000 slak. 7 1 O 11 25 41 1 1 2 0 slak. 13 4 3 36 Goede grassen en klavers Eng. raaigras 17 28 Run beemdgras 11 28 Roode klaver 0 1 Witte klaver 0 1 Kamgras 6 4 Wie deze cijfers mij welwillend verstrekt nauwkeurig nagaat ziet duidelijk de enor me verschillen die zich op dit veld voordoen. De slechte grassen gaan sterk achteruit, ter wijl de goede meer en meer plaats veroveren. Van hoeveel belang dit is voor het verkrijgen van een goede zode en van prima gras en hooi, wordt hier wel zeer duidelijk. Resumeerend mogen wij gerust zeggen, dat bij de beoordeeling van hooilandproefvelden vooral bij bemesting met slakkenmeel de kwaliteit van het hooi een zeer groote factor is. Zeer zeker is de tijd thans uiterst moeilijk, maar het land de noodige bemesting onthou den voor grasland is slakkenmeel naast ier en stalmest zeker geen luxe is een me thode, die ons zeker geen voordeel oplevert. Niet alleen de hoeveelheid hooi vermindert, maar ook vooral de voedingswaarde, die dan met krachtvoer moet worden aangevuld, of anders zullen de koeien het met de melkgift enz., wel laten zitten. Men overwege een en ander goed bij de a.s. bemesting van onze weilanden. Voor slakkenmeel is het nog niet te laat. Het kan nog best tot einde Maart worden gestrooid. WIERINGERWAARD. Voor de afd. Wieringerwaard van de Holl. Mij. van Landbouw heeft de heer Huis man, secr. van de Holl. Mij., Vrijdagavond een lezing gehouden over crisiswetten. Onge veer 70 personen waren aanwezig, w.o. ook landbouwers uit Anna-Paulowna, Barsinger- horn, Waard, Groet enz. De voorzitter van de afd., de heer Daan Kaan, sprak dan ook bij de opening zijn vol doening uit, dat er meer dan gewone belang stelling was. De crisiswetten hangen zoo nauw samen met onze bedrijven en daarom is 't wel eens gewenscht, dat we daaromtrent iets meer hooren. Hij heette den heer Huis man in 't bijzonder welkom en stelde het zeer op prijs dat deze tijd en lust heeft kun nen vinden naar hier te komen om ons 't een en ander over de crisiswetten te vertellen. De heer Huisman zeide dan, dat de crisis wetten in het belang van den boerenstand zijn genomen. Spr. zou in den spreektijd niet alles kunnen zeggen, doch mag verwachten, dat er straks verschillende vragen gesteld zullen worden en dat het een vruchtbare dis cussie zal worden. Allereerst werden dan eenige motieven genoemd, waardoor deze maatregelen moesten worden genomen. Spr. heeft berekend, dat ongeveer 25 pCt. van het Nederlandsche volk tot den boerenstand behoort. Neemt men daar arbeiders en am- bachtsmenschen bij, dan komen we tot 40 tot 50 pCt. Het Ned. volk is afhankelijk van het boerenbedrijf en het is dan ook billijk en re delijk dat het geheele Ned. volk meewerkt. Het is aan de voormannen van de organisa- tie's te danken, dat we tenminste den steun hebben, zooals die thans is. Om aan het bedrag te komen, zou het een eenvoudige weg zijn om 't maar uit de schat kist te halen, doch dat is ten eenenmale on mogelijk. De tarwewet heeft gekost tot nu toe 25 tot 30 millioen; de suikerwet heeft gekost 80 millioen, bieten 15 millioen en de varkens- wet ongeveer hetzelfde. Dergelijke bedragen kunnen niet uit de schatkist worden betaald. De Ned. consument moet meer betalen voor ons product. Spr. behandelde verder de cri- siszuivelwet, de varkenswet en crisispacht wet. De zeer beperkte wereldhandel en het feit dat er geen export is, werken zeer nadee lig en wanneer die wet er niet was geweest, zou er een dubbel aanbod zijn geweest. Bij de besprekingen over den tegenwoordigen toestand welke vrij algemeen bekend is, vond spr. het althans een verblijdend verschijnsel, dat het maal percentage is verhoogd van 25 tot 35. Met de melkveehouders en tuinders ziet het er nog slecht uit. De overschotten zijn op de wereldmarkt. Weiland scheuren en veestapel inkrimpen gaat ook al niet. Waar moet men het vee brengen. In Denemarken is nog veel vee. Uit alles blijkt, dat een sterk georganiseerden boerenstand gewenscht is en het meer dan ooit noodig is te strijden voor ons bestaan. (Daverend applaus Na de pauze werd gelegenheid ge» debat of het stellen van vragen. Door zeven personen werden d'vers gen gesteld, welke voor 't meerendeel tot ge noegen werden beantwoord. Op een P vragen moest spr. evenwel 't antw'ord s dig blijven, omdat hij zooals hi] beweerd< geen wonderdokter was. Aan het einde gekomen, dankte de voorzit ter den heer Huisman hartelijk voor zijn glas heldere rede, waardoor we wat ruimer in zicht hebben gekregen en sprak den wensen uit, dat indien de heer Huisman hier eens weer zou spreken, dat het dan zou zijn met iets beter perspectief. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het is de Tuinbouwsteunwet, die de ge moederen onzer tuinders nog maar steeds in beweging brengt. En niet alleen is dit het gevaf bij de bona-fide tuinders, doch ook bij hen, die daaronder niet gerangschikt zijn. De eersten blijven er zich maar over bekla gen, dat de gelimiteerde 5 millioen onvol doende zijn, om den tuinbouw over de moei lijkheden heen te helpen, de laatsten zijn er vérre van tevreden over, dat ook zij niet in de steunregeling zijn betrokken. Er wordt van de zijde der organisaties dan ook nog voortdurend gewerkt, om het genoemde be drag verhoogd te kriigen, en de uitgeslotenen hebben de hoofden bij elkaar gestoken, om te trachten alsnog in de steunregeling te wor den betrokken. Het geldt hier vooral die per sonen. die in de polders kool hebben ver bouwd, doch we'ke koolbouw niet is be schouwd als te zijn uitgeoefend door echte tuinders. Veelal waren het kooplieden, die op die wijze iets trachtten te verdienen. Doch van hun kant laten zij als argument voor steun gelden de overweging, dat deze koolbouw eigenlijk een noodzakelijke aanvul ling moest beteekenen voor het tekort op sommige dagen aan de veilingen, waardoor zij zich, wilden zij in staat zijn hun orders uit te voeren, verplicht achtten zelf kool te verbouwen. Laten we rustig afwachten, wat hun actie oplevert. Op de veilingen was het verloop weer verre van rooskleurig. De handel was slap en lusteloos als gevolg van een bijzonder kleine vraag. Maar steeds blijven bestellin gen van beteekenis uit het buitenland uit en de levendige vraag naar onze roode kool door Duitschland, ze schijnt maar nooit meer terug te komen. En gezien de economische en andere politiek, welke daar gevoerd wordt, is het niet te verwachten, dat in dezen toe stand in afzienbaren tijd verbetering komt. Onder de omstandigheden is het begrijpe lijk, dat het voor roode kool nog niet schitte rend liep. Mocht er in den aanvang al eens een bijzonder mooi partijtje van het bekende kleingoed verkocht worden voor 4 of iets meer, later kon voor deze uitgezochte kool deze prijs niet eens meer worden gemaakt, zoodat niet meer dan 3 40 tot 3.80 kon worden bedongen. Voor de gsootste kool, eerste kwaliteit werd 1 301.50 be taald, terwijl voor de partijen, die beston den uit kool met een gewicht tusschen 1 K K.G. de grootste prijzen werden besteed, tusschen de genoemde in gelegen. Wat de tweede soort of doorschot betreft (van deze wordt intusschen meer aangevoerd dan van de beste kwaliteit, die men bewaart in de hoop op betere prijzen), de meest gewilde van ongeveer 3 pond werd voor 2.40 2.90 verkocht, terwijl de grootste 0.90— 1.30 opbracht. De laatste 3 dagen kwam het helaas weer voor, dat enkele partijen doordraaiden en alzoo den minimum-prijs van 60 cent niet konden opbrengen. Aan beide veilingen werden 88 spoorwagens aan gevoerd, een respectabele hoeveelheid, die echter grooter zou zijn, als de prijzen beter waren. Het gevolg hiervan zal wel zijn, dat er in 't laatst van het seizoen nog vrij groote voorraden zullen zitten, die prijsbedervend zullen werken. De prijzen van de gele kool zijn weer teruggeloopen tot het peil, waarop ze vóór de vorstperiode stonden ofschoon er nu min der onverkoopbaar blijkt dan toen. Het was een zeldzaamheid als de mooiste eerste soort gele deze week meer dan 2 opbracht: ze bleef er meest beneden. Meermalen bracht c^-7n'^?ieZ0C^^e £oe<) het niet verder dan 71.70. Voor de groote der eerste kwaliteit werd van 1 -ƒ 1.30 besteed. De 3-ponós gele kool van de tweede soort bracht bii uit zondering 1.70 op, meestal kon ze geen hongeren prijs dan 1.20-/ 1.40 bedinfen ^,1 vo°r de grootste 0.70—1 werd betaald zoolang ook van deze soort niet een beteekenend percentage naar het buitenland zijn uitweg vindt, is er weinig verbetering te wachten. De aanvoer beliep aan beide veflin aen 76 spoorwagens. Als de zuurkoolfabrikanten zich niet n de Deensche witte kool ontfermden, z0u ,tT nog slechter zijn dan het nu al i8 Het t echter bijna niet slechter. Wat aaaZJ» wordt, brengt 60 cent per 100 KG 0nf schilüg of de kool tot de eerste soort 0fw het doorschot behoort. Een groot eed' f is onverkoopbaar, d.w.z. brengt den «ïi. mum-prijs van 60 cent niet op. Zoo er aan de veiling te Noord-Scharwoude a laatste 3 dagen dezer week 56 spoorwam-n! aangevoerd, waarvan er niet minder dan a» „doordraaiden'', dus den prijs van 60 cem niét konden opbrengen. Was het In- en vw koopbureau der provincie er niet, dan ,7' het grootste deel op de akkers terecht konW om daar te verrotten. Nu wordt er 60 5 voor uitgekeerd De totale aanvoer bedroe» in de afgeloopen week 142 spoorwagen. Met de uien gaat het al slechter Wat' verschil met verleden jaar, toen altV-ns^ product nog een goeden prijs opbracht Nen die in zeer geringe mate werd aangevoJ? werd voor 22.70 verkocht. Voor mooi» partijtjes drielingen kon soms iets meer dan f 2 worden gemaakt, doch de meeste bleven er beneden. Öp het laatst brachten ze Jt 1.10—150 op. Gele uien golden van*; 2.30—2.70 en grove uien 2-ƒ250 enkele partijen iets minder dan 2 en som' mige mooie partijtjes stegen een paar dnK beitjes boven de 2 50. De totaal aanvoer beb'ep 14 spoorwagens. De aanvoer van peen was niet groot; k bracht voor de mooiste 1.60 tot ruim'/2 op. De prijs van de bieten was bespottelijk laag, bovendien was een gedeelte onverkoop baar. De hoogst bestede prijs was 1.60, de laagste 0.60. WIJZIGING ALGEMEENE POLITIE VERORDENING. (BEPERKING VROUWENBEDIENING IN VERGUNNINGS- OF VERLOFS- LOCALITEITEN). In bijlage no. 20 schrijft de commissie voo! het ontwerpen der strafverordeningen: De uitbreiding, die het aantal café's met vrouwenbediening in deze gemeente sinds eenigen tijd heeft ondergaan, onder welke café's er zijn, die een voortdurende bedrei ging voor de goede zeden vormen, geeft onze commissie in verband met het daaromtrent door den commissaris van politie uitgebracht rapport, aanleiding uwe vergadering in over- weging te geven maatregelen te nemen, waar door het dienst laten doen van vrouwen ia vergunnings- of verlofslocaliteiten zal wor den beperkt tot die zaken, waarvan geen ge vaar voor de openbare zedelijkheid is t» duchten. Onze commissie geeft u mitsdien in over< weging, de Algemeene Politieverordening de zer gemeente aan te vullen met eene bepa ling, waarbij het verboden wordt in deze ge- meente in een localiteit, waarvoor B. en TC eene vergunning of een verlof A hebben ver leend, zonder toestemming van den burge meester vrouwelijke personen gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten deen of vanwege den houder van de vergun ning of van het verlof aanwezig te doen zijn. Deze omschrijving komt overeen met die van art. 58, le lid, der Drankwet, welke bepalins. blijkens de bedoeling der wet, onverlet laat de bevoegdheid van uwe vergadering om krachtens art. 168 der gemeentewet een rege ling te treffen, wanneer en zoolang de Kroon niet op grond van art 58 der Drank wet een verbod heeft uitgevaardigd Onze commissie stelt u mitsdien voor, te besluiten, vast te stellen de volgende verorde ning tot wijziging der Algemeene Politiever ordening der gemeente Alkmaar. Artikel I. Tusschen de artikelen 138 en 139 der Ah gemeene Politieverordening der gemeente Alkmaar, vastgesteld bij raadsbesluit van October 1912 (gemeenteblad nr. 381), zooals die sedert is gewijzigd, wordt een nieuw ar tikel ingevoegd van den volgenden inhoud. Artikel 138a Het is verboden in een localiteit, waarvoor B. en W. eene vergunning of een verlof hebben verleend, zonder toestemming W den burgemeester vrouwelijke personen gedu rende de uitoefening van het bedrijf dienst laten doen, of vanwege den houder van vergunning of van het verlof aanwezig doen zijn. Het bepaalde in het eerste lid is niet v toepassing op de inwonende echtgenoo^te op inwonende dochters van den houder een vergunning of van een verlof A. W. Onder t eten van 2ijn lievelingskostje dacht de commissaris: 'tls toch wel wat over dreven van den veldwachter om Jan te ar resteeren daarvoor. Zeg veldje, zei hij, k zou maar terugkomen op m'n besluit inzake Jan. Die kiespijn maakt je misschien wat verve lend. 'tWas toch niet kwaad bedoeld van Janl vu. De veldwachter, die weer opgestaa°. jjg. bulderde: De rechter zelf zal in d't ^eV*jatef slissen. Jan gaat mee. En zoo stapte ®vf.Djefld< het drietal de herberg uit. De meoe i) waarin gat nog gauw een doek met eau logne voor veldje. Jan haalde, tot £g woede van veldje, Hobbeltje uit den nam hem mee»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8