DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Tweede Kamer wordt ontbonden. SugjeÜiksdi Ovetzicht ^Buitenland LBinnenland OE STEMMING REEDS OP 26 APRIL. De muiterij op de Zeven Provinciën. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eL Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, iiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. P*?IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cont en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Ho. 39 Directeur: C. KRAK. Woensdag 15 Februari 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wij vernemen dat heden het Koninklijk Besluit zal verschijnen waarin de Tweeae Kamer wordt ontbonden met ingang van 8 Mei. De dag van verkiezing (candidaat- stelling) is bepaald op 15 Maart, de sluiting der tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal op 6 Mei en de eerste zitting der Kamer na de ontbinding op Dinsdag 9 Mei. Wij vernemen voorts, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken den dag van de stemming zal bepa len op 26 April. DE SLACHTOFFERS VAN NEUNKIRCHEN TER AARDE BESTELD. Een aangrijpende plechtigheid. DE VOLKENBOND EN HET CHIN - JAPANSCHE CONFLICT, Plenaire zitting op 21 Februari. TIEN MIJNWERKERS BEDOLVEN. De reddingswerkzaamheden. Tot dusverre twee mijnwerkers in Hindenburg geborgen. FAMILIEDRAMA. ONLUSTEN IN ROEMENIE ONDERDRUKT. EEN TRANS-ATLANTISCHE DIENST? ONDEUGDELIJKE ALCOHOL EISCHT TWAALF DOODtN. DE STRIJD TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. DE PERUAANSCH-COLUM- BIAANSCHE OORLOG. De strijd om Leticia begonnen. Geen opstand in Peru. DE CHIN.-JAPANSCHE STRUBBELINGEN. Drie Japansche ultimatums. LINDBERGH NIET NAAR EUROPA? DE BANKKRACH IN MICHIGAN. Verzoeken van ir. Albarda en L. de Visser om bijeenroepicd der Tweede Kamer niet toege staan. Thans hebben tien Kamerleden eenzelide ver zoek gedaan. De V.A R.A. in den aether. Mr. Duys naar Indië om de muiters te verdedigen? Mr. Duys bestreed vervolgens in heftige bewoordingen het fascisme en riep alle ar beiders op tot den strijd daartegen. Als de regeering niet overgaat tot het ui: aardigen van het uniformverbod, dan zal zii niet kun- ALKMAARS De Tel. van hedenochtend sprak reeds het vermoeden van dit verloop van zaken uit. Het blad wist daarbij nog te berichten, dat de nieuw gekozen Tweede Kamer zou zitting hebben tot 1936, daar de tijd, die verloopt tusschen de verkiezing der nieuwe Kamer en September a.s., beschouwd zal worden als het eerste zittingsjaar der nieuwe Kamer. Een donkere dag lag over Duitsch- land Zware, sombere regenwolken joegen met wilden vaart langs den hemel. En men zeide, rustig gezeten in de huiskamer, tot elkaar, dat het slecht weer was Plotseling werd een deel van het land opgeschrikt. De bewoners van Neun- ki-chen hoorden een denderenden knal en onmiddellijk daarna een gekraak. Eer. enkel moment later was Je ramp voltrokken. Het grootste deel dei stad Neunkirchen lag als een ruïne tegen den grond. Geheele straten, even te voren nog vol licht, lagen nu troosteloos uit eengerukt. En overal hoorde men kermen, hoorde men angst- en doodskreten. Of men hoorde niets, omdatde dood mee- doogenloos zijn scepter had gezwaaid. Meer dan zestig dooden, meer dan 1000 gewonden, waarvan honderden zwaar, had deze ramp geëischt. Duitschland was weer eens in rouw gedompeld Een stralende voorjaarsdag lag over Duitschland. En de menschen zeiden tegen elkaar, dat de lente, de hoopvolle lente in aantocht was. Op dien stralenden dag begroef Duitschland zijn dooden. Van heinde en verre waren tienduizenden per fiets, auto en trein naar Neunkirchen gekomen. Een onafzienbare menschenmenigte be woog zich door de straten, eindelooze rijen auto's parkeerden op de pleinen. Ter regeling van het verkeer waren on geveer 500 gendarmes naar Neunkirchen gedirigeerd, die te 1 uur 's middags de toegangsstraten der stad en de straten in het centrum der stad afzetten. Toen kort voor 3 uur Dr. Moench, bis schop van Trier, die vroeger te Neun kirchen zijn parochie had, met zijn ge volg verscheen, waren de lijkwagens reeds opgesteld. De plechtigheid begon met het klok gelui van alle kerken der stad. Op het marktplein stonden de lijkkisten, 62 in getal; daarachter waren de verwanten der slachtoffers opgesteld. Links van den kansel zag men Von Papen, Seldte, ruchs. Knox en de leden van de Saar- regeering, en vertegenwoordigers van de öaarautoriteiten. Ook de Fransche mi- iiinster van Arbeid .Paganon, heeft aan e plechtigheid deelgenomen. Op het tpMn en in de toegangsstraten naaden zich leden van de N. S. D. A. P., an den Stahlhelm en van arbeidersver enigingen opgesteld. ,n",7rJeurmarsch van Beethoven, ge- <ift tt d.e brandweerkapel, leidde gheid 'n ^a zanf> van den na vaa Arbeiderszangers besteeg Ge- neralsuperintendant Stoltenhoff den kansel voor het houden van de grafrede. Na hem sprak bisschop Dr. Moench uit Trier. Daarna klonk Bach's koraal Wenn ich einmal sollt' scheiden" over het marktplein. Langzaam zette de stoet zich in beweging naar het kerkhof. Daar was een groot gemeenschappelijk graf gedolven, waarin de 62 slachtoffers hun rustplaats zouden vinden. Onder de kransen waren er twee, samengesteld uit rozen en witte anjers, die uit naam van den Rijkspresident waren neerge legd. Verder waren er kransen van de Rijksregeering, van den Rijkscommissa ris en van de Saarregeering. Koralen en gebed en zegen, uitgesproken door de beide plaatselijke geestelijken, besloten de indrukwekkende plechtigheid, waar voor een enorme belangstelling bestond. Het opruimingswerk, dat tijdens de begrafenisplechtigheid was stopgezet, is onmiddellijk daarna weer hervat. Op nieuw konden vijf dooden geborgen worden, zoodat het aantal vermisten thans nog zeven bedraagt, De puinhoo- pen aan de Saarbrüchersttrasse zijn vrijwel geheel opgeruimd. Op bet oogen- blik is men bezig met het sloopen van de zwaar beschadigde huizen. Als lugu bere signalen verheffen zich de over blijfselen van gas- en benzolhouders. De uitgebrande compensator dreigt in te storten, zoodat het noodzakelijk is, dat sommige plaatsen afgezet blijven. De buitengewone Assemblee voor de defi nitieve regeling van het Japansch-Chinee- sche conflict is bijeengeroepen voor Dinsdag 21 Februari. De commissie van negentien heeft gister haar werk beëindigd. In de slotzitting zijn de Zaterdag bekend gemaakte adviezen met geringe rèdactioneele wijzigingen bevestigd. De officieele bijeenroeping voor de Assem blee zal Vrijdag aan de betrokken staten worden toegezonden. De commissie heeft besloten, aan de As semblee de volgende maatregelen voor te stellen ter oplossing van het probleem van het Verre Oosten 1. Terugtrekking van de Japansche troe pen uit Mantsjoerije tot aan de Japansche spoorwegzone; 2. Het scheppen van autonomie in de 3 Oostelijke provinciën onder souvereiniteit van China. Inrichting van het bestuur, instelling van internationale controle en van gendar merie overeenkomstig de voorstellen van het Lyttonrapport. Het principe van de Chineesche souverei niteit in de drie Oostelijke provinciën wordt bovenaan de lijst van de adviezen geplaatst. De naam Mandsjoekwo wordt in het rapport in het geheel niet genoemd De nadruk wordt er op gelegd, dat het terugtrekken der Japan sche troepen onmisbare voorwaarde is voor de schepping van een dragelijken toestand en voor de geheele regeling van het conflict. De diplomatieke onderhandelingscommis sie, aan welke de verdere regeling tezamen met de beide regeeringen zou worden opge dragen, zou worden samengesteld uit verte genwoordigers van de staten, die het Negen Mogendhedenverdrag hebben geteekend en desgewenscht uit die van de staten, die zijn vertegenwoordigd in de commissie van ne gentien. Verder zouden Amerika en Sovjet- Rusland worden uitgenoodigd. De Assemblee, die Dinsdag bijeenkomt, zou Vrijdag daarna kunnen stemmen over de adviezen van de commissie. Van bevoegde Ja pansche zijde verluidt, dat de Japansche re geering haar definitieve beslissing zal op schorten tot na de beslissing van de Assem blee. Indien de adviezen zouden worden aan genomen, zou Japan onverwijld zijn uittre ding uti den Volkenbond aankondigen, of zich zonder eenige verklaring terugtrekken uit Volkenbond en Ontwapeningsconferentie. Gisteravond te 9 uur is in de Koningin Louise-mijn te Hindenbrug een pijler inge stort in een schacht, die 240 Meter diep ligt. Tien mijnwerkers werden bedolven; twee van hen geven levensteekenen. Onmiddellijk is met het reddingswerk begonnen. Met betrekking tot het instorten van een peiler in de Koningin Louise-mijn bij Hinderi- burg wordt gemeld, dat gisteravond tegen 8 uur de peiler plotseling instortte, waardoor 10 mijnwerkers werden bedolven. Het red dingswerk is onmiddellijk ter hand genomen. Tegen middernacht is een man, die. naar het schijnt, niet levensgevaarlijk gewond is, half vrijgemaakt. Op een andere plaats worden door eenige bedolvenen teekens gegeven. Men werkt koortsachtig voort om hen te ber gen. Men hoopt, dat men er in slagen zal om op zijn laatst, wanneer tenminste de omstan digheden blijven, zooals zij zijn, in een dag bij hen te komen. In de vroege morgenuren van vandaag zijn twee der bedolven mijnwerkers in de Koningin Louisemijn in Hindenburg levend geborgen. Het reddingswerk vordert goed. Van de 10 mijnwerkers, die gisteren in de Koningin Louise-mijn door het instorten van een pijler werden bedolven, konden vroeg in den morgen drie worden geborgen. Een hun ner is zwaar gewond, de beide anderen heb ben slechts lichte verwondingen opgeloo- pen. Het reddingswerk vordert goed en men hoopt tegen den middag nog twee mijnwer kers levend te hebben geborgen. In een woning aan de Arosa-allee te Rei- nickendorf heeft men een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, dood ge vonden. Men neemt aan, dat de man zijn vrouw en zijn kinderen heeft omgebracht en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. STAKING IN DE FRANSCHE SCHOENINDUSTRIE. Te Limoges, het centrum der Fransche schoenindustrie, is een staking uitgebroken. In verband met de daling der prijzen wilden de werkgevers een loonsvermindering invoe ren, welke de arbeiders echter afwezen. Maandagmorgen verschenen ongeveer 2000 spoorwegarbeiders voor het gebouw van de Spoorwegdirectie te Klausenburg. Zij ver braken de telefoonleiding en eischten de in williging van een aantal sociale verlangens. Daar de directie niet onmiddellijk aan de eischen gehoor gaf, bezetten de arbeiders Dinsdag de kantoorgebouwen van de spoor- wegwerkolaatsen en namen eenige ingenieurs en een dertigtal andere employés gevangen Daar de situatie dreigend werd, is militaire hulp ingeroepen. De orde is daarna hersteld door een regiment infanterie, een machine gewees-compagnie en de politie. De directie verklaarde zich toen bereid, den arbeiders tegemoet te komen. De eisch tot erkenning van een speciale commissie van spoorwegarbeiders is afge wezen de directie wil wel van geval tot geval met vertrouwensmannen van de arbeiders onderhandelen. TREINBOTSING NABIJ MOSKOU. Acht dooden. Bij het station Sortirowotsjnaja nabij nabij Moskou kwamen twee treinen met el kaar in botsing, waardoor 8 personen, waar onder eenige spoorbeambten werden gedood. De Gpoe heeft eenige personen gearresteerd. DE KASPOSITIE DER OOSTEN- RIJKSCHE SPOORWEGEN. De kaspositie der Oostenrijksche bonds spoorwegen is zoodanig verergerd, dat men tegen het einde van de maand niet meer in staat zal zijn de verplichte pensioenen uit te betalen. Het staat nog niet vast, welke maar regelen men in dit geval denkt te nemen. Sir Eric Geddes, president van de Im- perial Airways is Maandag na een luchtreis langs de route van Europa naar Zuid-Afrika te Southampton te ruggekeerd Sir Eric Geddes heeft medegedeeld, al dus het Hbld., dat hij de vlucht LonJen Kaapstad in de toekomst tot negen dagen hoopte gereduceerd te zien. Met betrekking tot het luchtverkeer in het algemeen zeide hij dat hij geen enkele reden zag, waarom binnen een paar jaar niet elk deel van het keizerrijk verbon- dor. zou zijn door luchtdiensten en hij voorspelde dat binnen twee of drie jaren regelmatige postdiensten over den Oceaan zouden beginnen. Volgens een bericht uit Szegedin zijn in het woud bij Sandorfalvo vele houthakkers en daglooners ziek georden door het gebruik van ondeugdelijken alcohol, die hun door den landbouwer Stephan Nemet was ge schonken, om hen kooplustig te maken. In het ziekenhuis te Szegedin zijn tot dusverre 12 personen overleden, terwijl de toestand van 13 bedenkelijk is. Gisteren is de strijd tusschen Columbia en Peru om de havenstad Leticia aan de Ama zone begonnen met een bombardement door Peruaansche vliegtuigen van het Columbi- aansche oorlogsschip „Cordova", op den Putumayo rivier nabij Tarapacca. Zoodra de bevelhebber der Columbiaansche strijd krachten van dezen aanval bericht ontving, werden Columbiaansche vliegtuigen naar Tarapaca gedirigeerd, waar zij erin slaag den de Peruaansche vliegtuigen op de vlucht te drijven. De strijd tusschen Peruaansche en Colum biaansche troepen om het bezit van de Ama- zonestad Leticia is begonnen. Het Peruaansche gezantschap te Londen heeft heden een telegram uit Lima ontvangen, warin de berichten omtrent een opstand in Peru worden gedementeerd. In het land heerscht rust. Het Japansche gezantschap te Peking be vestigt, volgens Engelsche berichten, dat drie Japansche ultimatums worden voorbereid, waarin het terugtrekken der Chineesche troe pen uit de provincie Jehol binnen een zekeren termijn geëischt wordt. Wanneer hieraan niet zal worden voldaan zullen de Mantsjoerij- sche en Japansche trcejDen een aanvang ma ken met militaire operaties op grooten schaal. De volgende ultimatums zullen worden verzonden 1. De Japansche regeering aan de Chinee sche regeering; 2. De Mantsjoerijsche regeering aan de Chineesche bevelhebbers in Jehol; 3. De Japansche opperbevelhebber in Mantsjoerije, generaal Moeto, aan Maar schalk Tsjang Sjoe Liang. Maarschalk Tsjang Sjoe Liang heeft in yerband hiermede verklaard, dat op de Ja pansche ultimatums geen acht zal worden geslagen. Soeng, die de functie van Chi- neesch minister-president waarneemt, heeft zich in gelijken zin uitgelaten. De ultimatums zullen worden afgewezen. Het Chineesche leger zal tot den laatsten droppel bloed strijden. In bevriende kringen wordt grooten twij fel uitgesproken aangaande de voornemens van den heer en mevr. Lindbergh om zich metterwoon in Europa te vestigen. Er wordt in dit verband op gewezen, dat een verkla ring van de schoonzuster van Lindbergh, dat hij waarschijnlijk naar Frankrijk zou gaan, slechts bedoelde, dat Lindbergh een reisje naar Frankrijk zou maken, in verband met een uitnoodiging, die hij uit Parijs heeft ont vangen om daar in Mei de herdenking van zijn Oceaanvlucht te komen bijwonen. De bankracht in Michigan, den grootsten industriestaat der Vereemgde Staten, blijkt van enorme economische beteekenis te zijn. Te Washington heeft een vergadering plaats ge had, waaraan werd deelgenomen door Hoo- ver, den minister van Handel Mills, den gou verneur van de Federal Bank Harrison en den directeur van de Federal Reserveboard Eugene Meyer. Beraadslaagd werd over <ïe maatregelen, die een volledige instorting van het bankstelsel in Michigan zouden kunnen verhinderen. De Federal Reserve Board en de Finance Reccnstruction Corporation zul len te dien einde samenwerken. Te Detroit heerscht in het geldverkeer een volledige verwarring. In geheel Michigan heeft de bevolking nog wel tot het einde van de week klein geld. maar chèques worden overal geweigerd. In theaters, bioscopen en restaurants hoopen zich groote bedragen aan gemunt geld op. Een sterke politiemacht be waakt de kassen van banken en theaters. De Federal Reserve Banak te Chicago heeft on der strenge bewaking 20 millioen dollar in gouw naar Detroit gezonden. De staats- en stadskassen te Detroit waren Woensdag niet in staat; loonen en salarissen volledig uit te betalen. Uitgezonderd in het Noordelijke stadsdeel zijn in Michigan alle banken ge sloten. De gouverneur van Michigan gaf uit- drukking aan de hooo. dat de bondsre^eering het bankstelsel van Michigan zal redden. Op grond van de Finance Reconstruction Act worden 308 banken en spaarkassen in Michi gan gesteund. De bankkrach te Detroit is, naar thans be kend wordt, veroorzaakt, doordat Ford wei gerde, verdere credieten van de Finance Reconstruction te laten opnemen, om de Union Guardian Bank te redden. De andere groote cliënten der bank, waaronder zich General Motors en Chrysler bevinden, had den het opnemen van verdere credieten goed gekeurd. Ford evenwel nam zijn tegoed van 7millioen dollar terug; daarna staakte de bank haar betalingen. Tegelijk met de ban ken kondigden de Gas-, Licht-, Electriciteits- en Telefoonmaatschappijen een moratorium van acht dagen aan. Naar de heer L. L. H. de Visser meedeelt, heeft hij op zijn verzoek om de Tweede Ka mer in spoedvergadering bijeen te roepan, ten antwoord gekregen, dat de voorzitter der Kamer geen aanleiding kan vinden aan dat verzoek gevolg te geven. Voorts is ook het verzoek van ir. Albarda, den leider van de s.-d. fractie der Tweede Kamer, tot het bijeenroepen van deze Kamer afgewezen. Thans hebben tien leden van die fractie met opgaaf van redenen een verzoek ingevol ge art. 58 van het reglement van orde van de Kamer ingediend tot het beleggen van een openbare vergadering van de Kamer. Het landelijk comité belangen luisteraars heeft gisteren den volgenden brief gezonden aan den minister van waterstaat (afschriften zijn gezonden aan den ministerraad, den ra dio-raad en de radio-omroep controle-com missie) Het landelijk comité belangen luisteraars wendt zich tot uwe excellentie met het drin gende verzoek om thans, nu door de muiterij' op de Zeven Provinciën het gevaar van stel selmatige gezagsondermijning zoo schrij nend is gebleken, niet langer te aarzelen om ook den aether te zuiveren van het tot ge- zagsverzaking en opstandigheid aanvurende woord. De socialistische omroepvereeniging, de V.A.R.A. gaat steeds voort met haar gezags- aanvretende praktijken voor de microfoon, waarbij de voorzichtigheid, die zij in acht neemt of heet te nemen, een negatieve wijs heid is om een belangrijk orgaan voor het bewerken van de geesten in revolutionnairen zin te verliezen, Het algemeen verlangen naar saneering van de gezagsverhoudingen sluit naar het oordeel van het landelijk comité belangen luisteraars in een verlangen naar één werke lijk cultureelen omroep op basis van de A.VR.O. Ten slotte dringt het comité er bij den mi nister op aan, thans die maatregelen te ne men, die de totstandkoming van zulk een belangrijk maatschappelijk instituut kunnen verhaasten. In een openluchtmeeting van de S.D.A.P. in verband met de gebeurtenissen in Indië in de residentie gehouden, heeft de heer W. Drees, wethouder van 's-Gravenhage, mede gedeeld, dat aan den Algemeenen Raad van S.D.A.P. en N.V.V. zal worden voorgesteld om aan mr. J. E. W. Duys, die zich bereid verklaard heeft de verdediging der muiters belangloos op zich te nemen, net mogelijk ie maken daarvoor een reis naar Ned.-Indië te ondernemen. Aan het door het Hbld van deze meeting fegeven verslag ontleenen wij: Toen mr. )uys aan het woord kwam, werd het zeer ru moerig. Na een korten tijd het woord te heb ben gevoerd, kon de heer Duys zich niet meer verstaanbaar maken ten gevolge van het la waai. Een deel der aanwezigen zette toen de Internationale in, gedurende welk zingen eenige aanwezigen op hardhandige wijze van het terrein werden gewerkt. Toen was de rust hersteld en kon mr. Duys zijn rede vervol gen, waarbij hij opmerkte, dat de S.D.A.P. slechts is voor georganiserden strijd. En vanzelfsprekend, aldus mr. Duys, kunnen wij een wilde staking of muiterij niet goed keuren Het is goed, dat dit openlijk gezegd wordt, maar men moet er dadelijk bijvoegen, dat, al kan men zulk optreden niet goedkeu ren, men het zeer zeker kan begrijjjen. Nu roept de bezittende klasse hier wel van handhaving van het gezag, maar daarbij zegt men niet, dat wij gedurende lange jaren in Indië geroofd en gestolen hebben. De heer Colijn en zijn vriend Van Heutz kunnen er over meepraten. Colijn weet wel, dat er in In dië nog andere vloeistoffen dan bloed te ha len zijn. Geen wonder, dat de heer Colijn ad viseerde, het schip met een torpedo naar den kelder te sturen. Vervolgens besprak spr. de houding der officieren. Het zou hem benieuwen, wat de Justitie zal doen tegen de verantwoordelijke officieren. Want als een van hen zijn plicht gedaan zou hebben, zou er niets gebeurd zijn. Men roept nu wel„Het waren nog zul ke jongens!" Maar spr. merkte op, dat de in landers toch door zulke jongens gecomman deerd worden. En als een van hen dan moet optreden en iets presteeren, dan zegt men dadelijk: „Och, het zijn zulke jongens".

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1