ALKMAAR EN TtaaeÜiksdi Omczicht ^Buitenland Ho. 41 Vrijdag 17 Februari 1933 135e Jaargang Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, hancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PPIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cont en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Behandeling van het Fransche plan. De heer Vliegen treedt uit de Ned. delegatie. Het voorstel der Fransche regeering in zake unificatie der legerstelsels van de Euro- peesche continentale landen (uitgezonderd dus Engeland!) en de gemeenschappelijke in voering van een militiestelsel met een korte diensttijd met geringe troepenconferentie is Donderdag in de hoofdcommissie der ontwa peningsconferentie in behandeling genomen. In een principieele verklaring, t.a.v. dit plan zeide Nadolny (Duitschland) o.m., dat thans op het Europeesche vasteland feitelijk slechts beroepslegers bestaan in de landen, welke door de vredesverdragen zijn ontwa- Eend. Derhalve moet de indruk bestaan, dat et Fransche voorstel de afschaffing beoogt van de legerstelsels, welke Duitschland en andere landen zijn opgelegd. De rijksregeering beschouwt het stelsel der beroepslegers geenszins als een ideale oplos ing voor de bizondere Duitsche voorwaar den. Het is evenwel volkomen uitgesloten ^en in veertien jaren tijd met moeite geschapen werk slechts te vernietigen, omdat ae opvat ting aangaande de beteekenis van een derge lijke militaire organisatie bij een instantie is gewijzigd. Voor dat de rijksregeering derhal ve haar standpunt bepaalt nopens voorstel tot vorming van een nieuw gemeenschappe lijk ltgersysteem, zou het nauwkeurig willen weten, wat in de plaats komt van de tot au toe gegolden hebbende regeling. Hieromtrent spreekt het fransche plan zich slechts in al- gemeene trekken uit. Zaterdag worden de beraadslagingen der hooldcommisie voortgezet. Betreffende de ontwapening der luchtmacht is Donderdag een aanvang gemaakt met de beraadslagin gen op grond van het Engelsche voorstel-. Volgens, dit voorstel zal een uit de belang rijkste luchtmogendheden samen te stelled commissie belast worden met de taak de mo gelijkheden na te gaan van de volkomenaf schaffing-der leger- en marineluchtvaarl, zoomede van het bombardement uit de lucht, te zamen met een effectieve internauio- nale controle op de civiele luchtvaart. e Engelsche vertegenwboi'd eer Eden verklaarde, dat de afschaffing der militaire luchtvaart in het bizonder noodig is in het belang der burgerbevolking van de groote steden. Ambass"fteur Gibson eischte,- -tat het En gelsche voorstel slechts fcetrekYij. zou hetv ben op Europa, daar de voorwaarden voor de luchtvaart in de Ver. Staten v anderen aard zijn dan die in Europa. De Duitsche. vertegenwoordiger -'"de voor onverwijld een principieele bestissi ;.g te nemen betreffende de volgende kwesc.es: 1.) Of de volkomen afschaffing der leger en marine-vliegtuigen verbonden met een ef fectieve internationale controle op de civiele luchtvaan doorgevoerd zal worden; 2.) Öf het luchtbombardement zender be perkingen zal worden verbode;.. Maaariaga herhaalde zijn standpunt, dat zonder invr- nationaliseering an de civiele luchtvaart de afschaffing der militaire luchtvaart volkomen onzinnig en nutteloos is. De Fransche minister voor lucht. *t Pierre Cot eischte voor de samenstelling der door Engeland voorgestelde bizondere com missie principieele beslissingen in de hoofd commissie te nemen. Eerst dan zou het mo gelijk zijn in de-bizondere commissie te be raadslagen over de practische toepassing der besluiten Hij eischte slechts de samen stelling van een kleine redactiecommissie. Besloten werd dat een bizondere commissie voor luchtvaar-aangelegenheden zal worden samengesteld bestaande uit vertegenwoordi gers van 18 mogendheden, onder voorzitter schap van Madariaga, welke zich zal bezig houden met het Engelsche voorstel de Duit sche amendementen, het voorbehoud van Amerika en het Fransche voorstel en dan zoo mogelijk binnen veertien dagen rapport ttl uitbrengen. Naar de correspondent van het Volk te Ge- «eve meldt, heeft de heer Vliegen hem mede- geüeeld, dat hij gisteravond (Donderdag- ond) uit Geneve naar Nederland zou t£- ugkeeren, daar hij ontslag heeft genomen s lid der Nederlandsche delegatie ter Ont- peningsconferentie. Met het oog op de 'lZe van bestrijding door de Nederlandsche geering, aidus wordt verder gemeld, van op op Zeven Provinciën, achtte f! r Vliegen het bezwaarlijk langer met r„i^getring san\en te werken. slaohteiten dê heer Vliegen zijn ont- toeL-^ jaan e Nederlandsche regeering cieeL i5,"' Z0CK*at men vandaag de offi- pubhcatie kan tegemoet zien. DE OORZAKEN VAN HET ONTPLOFFINGSONGELUK TE NEUNKIRCHEN. De Raad van Toezicht op de bedrijven te Saarbrücken heeft thans opnieuw een verkla ring uitgegeven betreffende het ongeluk van Neunkirchen> Omtrent de oorzaak en het ontstaan van het ongeluk zou thans tamelijk zekerheid bestaan. In de verklaring wordt er allereerst op gewezen, dat de berichten vol gens welke het als vaststaand is te beschou wen, dat de ontploffing veroorzaakt is in de belendende benzolfabriek volkomen onjuist is. Het onderzoek heeft veeleer uitgewezen, dat de benzolfabriek evenmin als de in de omgeving van den gashouder staande tank installatie met het ontstaan van de ontplof fing verband houdt. Veeleer kan op grond van de getuigenverhooren worden beweerd, dat de eerste kleine ontploffing, welke later de groote ontploffing in den gashouder ten gevolge had, ontstaan is in een pijpleiding van dezen gashouder. De ontploffing heeft als volgt plaats ge had: Door een kleine ontploffing in de pijp leiding werd de met deze leiding direct ver bonden afvoerbuis van den gashouder niet ver van de plaats, waar deze pijp uitmondi in den gashouder, vernield. Uit de hierdoor ontstane opening van den gashouder stroom de het gas. Dit gas is bij het uitstroomen of door de vlam van de eerste ontploffing óf door de bij de vernieling van de pijpleiding ontstane vonkenregen tot ontploffing geko men. Daar zeer veel gas uitstroomde, de opening was 65 c.iW. groot, ontstond een zeer groote vlam, welke uitsloeg. De hoogte van deze vlam wordt door ooggetuigen van 30 tot 50 M. hoog geschat. De breedte op ongeveer 5 M. DE MIJNRAMP TE HINDENBURG. Zeven dooden. De ramp in de Koningin-Louise-Mijn heeft 7 dooden geëischt terwijl drie arbeiders wer- cjen gewond. Nog twee dooden geborgen. Gister tegen 22 uur zijn in de Koningin- Louise mijn nog twee dooden geborgen. DE VERMINDERING DER MILITAIRE UITGAVEN IN FRANKRIJK. De financiëele commissie van den Fran- schen senaat heeft de door de regeering voor gestelde en door de kamer reeds aangenomen vermindering der militaire uitgaven, goedge keurd. De openbare behandeling in den se naat zal morgenmiddag beginnen. RELLETJE IN HET POOLSCHE CONSULAAT-GENERAAL TE PARIJS. 6 beambten gewond. In het Poolsche consulaat generaal te Pa rijs is het gister tot een ernstig incident ge komen waarbij zes consulaire beambten door messteken werden gewond. Een groep van 60 Poolsche werkloozen had deelgenomen aan een betooging van de internationale roode hulp en zich vervol gens naar het consulaat begeven. Ten einde niet de aandacht te trekken der politiebeamb ten, traden zij afzonderlijk het gebouw bin nen en verzamelden zich pas in de vestibule. De consul verklaarde zich bereid een depu tatie van zes .hunner te ontvangen. Nauwe lijks waren deze de werkkamer van den con sul binnen of de in de vestibule achtergeble ven menschen vernielden de deur en wilden mee. Het personeel van het consulaat tracht te de indringers tegen te houden. Zes be ambten werden door messteken gewond. De consul werd door glasscherven slechts licht gewond. Een detachement agenten herstelde de rust Vijftig personen zijn gearresteerd. GERUCHTEN OMTRENT EEN ITALIAANSCH—JOEGOSLAVISCH PACT. In goed ingelichte Fransche politieke krin gen wordt het gisteren door den Romein- schen correspondent van een Engelsch blad gemelde bericht, dat Frankrijk, Joegoslavië en Italië had aangeboden een pact te sluiten, tegengesproken. DE RELLETJES OP DEN BALKAN. Samenzwering in Dalmatie ontdekt. In Dalmatie zijn, naar verluidt, ongeveer 100 personen gearresteerd, die er van ver dacht worden deel uit te maken van een ge heime organisatie. Voorts zouden zij getracht hebben de bevolking te wapenen met ma chinegeweren, karabijnen en revolvers. Een hooge ambtenaar van het Joegoslavische ministerie van binnenlandsche zaken zal naar Dalmatie worden gezonden, ten einde een onderzoek in te stellen. Tot de gearres teerden behoort de burgemeester van Sebeni- co. De autoriteiten hebben voor reizigers naar het binnenland het vertoon van pas poorten bevolen, De ongeregeldheden te Boecarest. Gistermiddag is de rust in de stad Boeca rest weer teruggekeerd. De verbreking van de telefoonverbinding stond niet in verband met de ongeregeldheden, welke hebben plaats ge had. De ongeregeldheden zijn veroorzaakt door een 5000 stakers der spoorwegwerk- plaatsen te Boecarest. Volkomen rust. Te Boecarest is het volkomen rustig. De orde in de werkplaatsen der spoorwegen, welke voorloopig tot 19 Februari zijn ges'o- ten, is geheel hersteld. Ook in de andere vijf spoorwegdistricten van het land is het rus tig. Tot nu toe zijn nog geen incidenten uit het binnenland gemeld. Het aantal arrestaties bedraagt 670. De verdachten zullen terecht staan voor den krijgsraad. Te Constanza is een Sovjet-Rus sische koerier gearresteerd, die met berichten op weg was naar Rusland. BRAND AAN BOORD VAN OLIETANKSCHIP. Een op de werf van Bromborough liggend Zweedsch olietankschip, dat 4Ö00 ton meet, is gister gedeeltelijk door brand verwoest. Een persoon is om het leven gekomen, terwijl acht personen gewond zijn. DE „MALYGIN". De kapitein van den ijsbreker ,,Malygin" verklaarde gister, dat het schip geen belang rijke averij had opgeloopen en met behulp van de goede hulpmiddelen tot het verwijde ren van het ingestroomde water binnen en kele dagen vlot gebracht kon worden. De be manning en al het aan boord aanwezige ma teriaal zijn van boord gehaald. Hoewel het schip gezonken is, is het aan de oppervlakte toch zichtbaar en strodmt het water alleen bij hoog tij over dek. Volgens opvatting van den kapitein moeten de werkzaamheden tot vlotbrengen van het schip worden voortge zet. De ijsbreker „Sedow" wordt in gereed heid gebracht voor een nieuwe reddings expeditie. DE AANSLAG OP ROOSEVELT. Groote razzia der Amerikaansche geheime politie. De geheime Amerikaansche federale poli tie zou waarschijnlijk nog in den loop van den dag een algemeene razzia houden op radicale elementen in het Oosten der Ver. Staten. Zulks houdt verband met de bekente nis van den dader Zangara, dat hij anarchist is. De anarchisten hebben hun hoofdkwar tier te Paterson (New Yersey). Het is even wel de vraag of Zangara handlangers heeft gehad. Tot nu toe is slechts komen vast te staan, dat Zangara te Paterson heeft ge woond. Roosevelt naar New York vertrokken. Roosevelt heeft nog een bezoek gebracht aan de gewonden, die in het ziekenhuis zijn opgenomen en is om 15 uur 15 Gr. M. T. onder zeer scherpe bewaking naar New York vertrokken. De toestand van burgemeester Cermak is weer achteruitgaande. De aanklacht tegen Zangara. De justitie te Miami heeft tegen Zangara een vijfvoudige aanklacht opgesteld wegens poging tot moord. Voor ieder afzonderlijk geval kan 20 jaren gevangenisstraf worden gegeven. Verontwaardiging in Italië. De aanslag op president Rooseveldt heeft in Italië groote verontwaardiging gewékt. De po'itie heeft aanstonds in Calabrië en in de woonplaats van Guiseppe Sangara een on derzoek laten instellen naar het verleden van Sangara. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Ontploffing in kruitopslagplaats. Volgens uit de provincie Jehol ontvangen berichten is te Loenhoea, in de buurt van de hoofdstad der provincie, een kruitmagazijn in de lucht gevlogen Het aantal dooden en ge wonden bedraagt 40. Beweerd wordt, dat Mandsjoe-aanhangers een aanslag hebben gepleegd. Communistische actie in provincie Hoepeh. Het telegraafagenisehap Sjimboen Rengo meldt uit Kioekiang. dat 4000 man communis tische troepen onverwacht te Loengping, in de provincie Hoepeh, op ongeveer 20 mijlen ten Noord-Westen van Kioekiang, zijn ver schenen. Twee bataljons regeeringstroepen zijn derwaarts gedirigeerd om de roode troepen te bestrijden. Te Kioekiang is het thans rustig, maar in den afgeloopen nacht heeft men er kanon vuur gehoord, komende uit de richting Loeng- ping. De geruchten betreffende het Japansche ultimatum aan China Betreffende de geruchten van het zenden van eer. Japansch ultimatum aan China is door den Britschen minister van buitenland- sche zaken op een in het Lagerhuis gestelde vraag geantwoord, dat hem van het zenden van een dergelijk ultimatum niets bekend is. Simon verklaarde evenwel er van op de hoogte te zijn gesteld, dat de kanselier van het Japansche gezantschap te Peking een persvertegenwoordigeer heeft verteld, dat het zenden van een ultimatum overwogen wordt. China zal een Japansch ultimatum niet aanvaarden. De strijd om Jehol onvermijdelijk. E>e Chineesche plaatsvervangende premier Soen heeft verklaard, dat de Chineesche offi- cieele instanties tot nu toe geen Japansch ultimatum hebben ontvangen. Indien zoon ultimatum zou komen, zou de Chineesche regeering het niet aanvaarden. De strijd om Jehol is niet meer te ver mijden. De Chineesche regeering is zich be wust van haar verantwoordelijkheid. De strijd om Jehol zal een ..heldenstrijd" van het Chineesche leger worden. De toestand in Jehol. In de dagbladen verschijnen weer alarmee- rende berichten over den toestand in de pro vincie Jehol. Zoo wordt uit Moekden ge meld, dat de voorbereidingen voor den aan val door de Japanners worden voortgezet. Groote afdeelinger. Japansche troepen rukken voortdurend op langs den spoorweg van Moekden naar het front. Te Moekden is men van meerfing, dat de operaties tegen Jehol aan het eind van Februari zullen beginnen. DE GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. Columbia bereidt zich voor. Columbi bereidt zich voor op verdere ge vechten tegen de Peruaansche troepen in het dal van de Amazone. De ministerraad heeft gisteren besloten om met ingang vpn 1 Maart a.s. alle openbare uitgaven met 20 pCt. te verlagen om het aldus bespaarde be drag te gebruiken voor de nationale verdedi ging. De Columbiaansche gezant en het per soneel der legatie te Lima hebben opdracht gekregen zich met de eerste gelegenheid naar Bogota in te schepen. Een groot troepen macht is te Tarapaka geland. HET KABINET EN DE EERSTE KAMER. De regeering zal antwoorden op vragen over „De Zeven Provin ciën" en de motie-Boon. De voorzitter van den raad van ministers heeft in antwoord op een tot hem door den voorzitter van de Eerste Kamer gerichte vraag medegedeeld, dat de regeering bereid is in te gaan op hetgeen bij de algemeene beschouwingen betreffende de Rijksbegroo- ting voor 1933 leden van de Eerste Kamer zouden wenschen te berde te brengen in ver band met het incident met „De Zeven Pro vinciën'' en de gevolgen, verbonden aan de aanneming in de Tweede Kamer van de mo tie-Boon. HUURVERLAGING. Request van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenare nen Bouw ondernemers aan den ministerraad. De Ned. Bond van huis- en grondeigena ren en bouwondernemers te 's-Gravenhage heeft aan den Raad van ministers een adres gericht waarin hij opmerkt dat zijns inziens aan den wensch tot huurverlaging zou zijn tegemoet te komen, indien: a. Verlaging van de rijks-, provinciale-, ge meente- en waterschapsbelastingen, welke op het onroerend goed drukken, zou plaats vinden b. in de gemeenten waar dit noodig mocht blijken, overgegaan wordt tot aanbouw van gcedkoope arbeiderswoningen; c. als overgangsmaatregel een huurbon van overheidswege wordt verstrekt; d. in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten een bewoningsverordemng in het leven wordt geroepen, welke van kracht is voor alle met overheidssteun gebouwde wo ningen. Adressanten verzoeken de regeering drin gend maatregelen te willen treffen dat bo vengenoemde punten verwezenlijkt kunnen worden. DREIGEND CONFLICT TE DEVENTER. Loonsverlaging afgewezen. Woensdag is te Deventer ten kantore van de directie van Ankersmits Katoenfabrieken een bespreking gehouden tusschen de bestu ren van de textielarbeidersorganisaties „De Eendracht" en „St. Lambertus" en de direc tie van de onderneming, benevens den secreta ris van den Bond van textielondernemingen in en buiten Twente, over het voornemen der directie om eenige thans bestaande bij slagen in te trekken en daarnaast tot invoe ring van een tariefsverlaging van 12K pCt. voor een aantal wevers. De wederzij dsche partijen hebben geen overeenstemming verkregen De directie was slechts bereid de bestaande bijslagen van 10 en 5 pCt. drie maanden lang te halveeren. In een 's avonds met de hierbij betrokken arbeiders gehouden vergadering hebben d« hoofdbesturen der organisaties verslag van de conferentie uitgebracht. Zoowel de arbei ders als de besturen achtten de door de di« rectie gedane concessies onvoldoende. Op advies van de besturen heeft men daar op bij acclamatie besloten de aangekondigde verslechteringen af te wijzen. De vertegenwoordigers der organisaties hebben toegezegd, deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk in de hoofdbesturen te zul len bespreken. In dit verband werd hun vrij heid van handelen gegeven om zoo noodig zonder weer te vergaderen een ultimatum aan de directie te stellen. EEN CONFLICT BIJ KEMPERMANS' HOUTHANDEL TE SILVOLDE. Dezer dagen is er een staking uitgebro ken bij bovengenoemde firma. Deze omvat on geveer 20 menschen. De oorzaak van het con flict is gelegen in het feit, dat deze firma bin nen het jaar een tweede loonsverlaging van 10 wenschte door te voeren. De besturen van de organisaties hebben ernstig aange drongen op een bespreking. De firma deelde echter mede, dat van onderhandelen geen sprake kon zijn. De arbeiders, georganiseerd in de christelijke houtbewerkersbonden, na men daarop met algemeene stertimen het be sluit, een conflict te aanvaarden. EEN NATIONAAL PARK OP DE VELUWE? Naar Het Volk meldt, koestert de regee- ring het voornemen, steun te verleerten aan de boomkweekers, door dezen af te helpen van hun voorraden boomen en heester, die zullen worden uitgeplant in een z.g. natio naal park. Voor dit doel zou de regeering een bedrag van 5 millioen gulden willen uit trekken. Het nationale park zou worden aangelegd op gronden van den heer Kröller in de buurt van Hoenderlo op de Veluwe. De Nieuwe Arnh. Crt. meldt naar aanlei ding hiervan: Naar wij meenen te weten, is het de bedoe ling, dat de regeering, indien zij tot het be- schikbaarstellen van dit bedrag mocht be sluiten, daarvoor den eigendom van het meer dan 500'0 H.A. groote en geheel afgerasterde landgoed De hooge Veluwe met de daarop staande gebouwen zou verkrijgen, en dat zij bovendien voor dit bedrag op het landgoed de van de planters afkomstige boomen en struiken zou doen aanbrengen. In het bedrag is eveneens begrepen het financieren van het planten van dennen op uitgebreide schaal op het landgoed als werkverschaffing. Het staat nog niet vast of de regeering deze geheele bezitting, mocht zij tot den aan koop overgaan, in eigen hand zal houden, dan wel, of zij haar in een stichting zal on derbrengen. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Gistermiddag is door douanebeambten met behulp van politie van Rekken en Eibergen en van de marechaussee te Neede een auto aangehouden, die bij onderzoek smokkelwaar bleek te bevatten. E)e auto, welke een groote hoeveelheid margarine bevatte en bestuurd werd door zekeren W. uit Borculo, kwam uit Oldenkotte in Duitschland en was op weg naar Borculo. W. is gearresteerd. ONBEWAAKTEN OVERWEG. Tegen den trein gereden. De ongeveer 30-jarige E te Vroomshoop (Ov.) is gister op een onbewaakten overweg met zijn rijwiel tegen een passeerenden trein gereden. De ongelukkige werd een eindweegs meegesleurd. In ernstig gewonden toestand is hij overgebracht naar het ziekenhuis Marienberg. MOTIE TEGEN HET BELEID DER REGEERING VERWORPEN. Wijl in de raadsvergadering te Zaandam van Maandagavond de stemmen hadden ge staakt, heeft Dinsdagavond de herstemming plaats gehad over een motie van afkeuring van het beleid der regeering, inzake de Zeven Provinciën. Ook nu weer staakten de stem men, zoodat de motie verworpen werd. Vóór stemden soc.-democraten, tegen de burger lijke leden. Burgemeester ter Laan had de motie ont raden, omdat de raad met deze aangelegen heid niets te maken heeft. GEVOLG VAN EEN STAKING. Gedeelte eener fabriek stopgezet. Bij de confectiefabriek der finna gez. Borst te Enschede zijn sedert j.1. Vrijdag 150 tot 160 meisjes in staking. De staking is uitge^ broken nadat voor de afdeeling, waar het z.g. betere goed wordt vervaardigd, een loonsverlaging was aangekondigd. De firma heeft thans aan het geheele per soneel van bovengenoemde afdeeling ontslag aangezegd; deze afdeeling zal gesloten wor den, mede in verband met het feit, dat er naar de betere kwaliteiten vrijwel geen vraag meer is.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1