Bij voorkeur Slad en O Jnqezondm Stukken hechten de voedselrestjes zich vast in de spleten en hoekjes tusschen de tanden. Het is niet altijd ge makkelijk, deze daaruit te verwij deren. Maar als U Odol-tand- pasta neemt, vall het U licht Uw tanden grondig te reinigen. Goed verzorgde tanden doen steeds aangenaam aan. lieSn!"*1" F*/ 5j ?°Ud Va" kleine W T-rm. -< oordeelen, om het bouwen van veel woningen in eenzelfden trant te voorkomen. Devo orzitter meende, dat ook dan meerdere wonineen van eenzelfde tvpe zullen kunnen worden gebouwd, omdat wat de com missie eenmaal goedkeurde, niet Plotseling ontoelaatbaar kan worden verklaard. Dr. Barnho orn was grootendeels be vredigd door het prae-advies, maar wilde er aan toevoegen, dat voor alle bouwplannen aan den Straatweg en de nader te bepalen wegen de goedkeuring der advies-commissie zaj worden gevraagd Spr. wilde voorkomen, dat er een rijtje woningen van eenzelfde type zal worden gebouwd. Devoorzitter wees erop, dat de bouw dan duurder zal worden en de lust tot bou wen zal kunnen worden getemperd. Mocht tot aansluiting bij de advies-commissie worden besloten, dan zou spr. alle ontwerpen aan ha-r ter beoordeeling willen voorleggen. De heer G r e e u w was het eens met dr Barnhoorn. De heer O p d a m zei, dat bij de 37 bouw- aanvragen van dit jaar groote verscheiden heid valt op te merken. In het algemeen was spr. niet voor den dwang, dien de adviescom missie allicht zal opleggen. Een particulier, die een bepaald huis wil, zal misschien wor den teruggeschrikt. Devoorzitter zei, dat dezer dagen nog een ontwerp aan het oordeel der com missie was onderworpen, omdat B. en W. het te leelijk vonden, om het zonder meer toe te staan. Hierna werd het voorstel van B. en W. ver worpen met tegen de heeren Kostelijk. Greeuw, Keesman, Schuyt, Barnhoorn en Vahl. Het voorstel-Barnhoorn, gesteund door den heer Kostelijk, werd hierop als aangenomen beschouwd. Wiiziging bouw- en woningver ordening. Door Ged. Staten werden enkele opmer kingen gemaakt ten aanzien van de wijziging der bouw- en woningverordening. Naar aan leiding daarvan stelden B. en W. den raad voor in de bij besluit van 27 October 1932 vastgestelde verordening eenige wijzigingen aan te brengen en die verordening opnieuw vast te stellen. Aan artikel 62 zal worden toegevoegd als vierde lid: Indien ten tijde van den bouw een openbaar riool of beek bestond of indien sedert den bouw een openbaar riool of beek is aangelegd, kunnen B. en W. alsnog afvoer van hemelwater als bedoeld in art. 47, derde lid, alsmede ontwatering van het erf als be doeld in artikel 47, vierde lid, dezer verorde ning gelasten. Voorts werden nog eenige kleinere redac tiewijzigingen voorgesteld. Aldus goedge keurd. Subsidie-aanvragen van Heiloo Vooruit en de beide fanfarekorp sen. De vereeniging Heiloo Vooruit vroeg 250; St. Caecilia wenschte 50 (tot nu toe 20) en Eensgezindheid verzocht om het- Zv'fde bedrag als verleden jaar 20. De heer K o s t e 1 ij k maakte bezwaar tegen de begrooting van Heiloo Vooruit, als daar op blijft staan een afschrijving van 92.50 op de schrijfmachine; f 25 zou ge noeg zijn en daarom zou het bedrag der subsidie met pl.m. 70 kunnen worden ver minderd. De subsidies voor de fanfarekorpsen zou spr. belangrijk willen verhoogen in het be lang van het vreemdelingenverkeer, wat zou kunnen gaan ten koste van Heiloo Vooruit De heer Greeuw zou de beide fanfare korpsen evenveel subsidie willen verkenen en die verhoogen op grond van hare prestaties en niet op grond van een begrootingstekort. De heer Keesman vond de afschrijving op de schrijfmachine wel te hoog, maar zag daarin geen reden tot verlaging van de sub sidie, omdat er toch een lichaam moet zijn, dat Heiloo bekend maakt. De heer Schuyt wilde beide korpsen 'f 50 geven en het daarvoor méér noodige aftrekken van de subsidie voor Heiloo Voor uit, welke vereeniging dan minder kan af schrijven op de schrijfmachine (zij zal dan 190 subsidie krijgen). Aldus werd besloten. Vragen van den beer Kostelijk. De door den heer Kostelijk ingediende vragen (reeds door ons gepubliceerd) werden voorgelezen. De heer Opdam beantwoordde ze. De benoodigde oppervlakten grond voor den nieuwen weg waren aanvankelijk opgeno men bij schatting, maar nu het werk werd uit gezet en het tracee van den weg vastgesteld, was gebleken, dat men aan den eenen kant minder en aan den anderen méér terrein noo dig had. De heer K o s t e 1 ij k voerde aan, dat het eerste gedeelte van het werk regelmatig was verloopen De 375 M. van het ééne perceel waren wel wat weinig, maar men kon er mee toe, ook al gezien de kosten. Voor het twee de deel van den weg hadden B. en W. bij de wegencommissie moeten komen. Thans krijgt de weg door een omlegging een bocht en dat leek spr. niet wenschelijk ook met het oog op de toekomst. EVe heer Opdam was er vóór, dat de wegencommissie den toestand ter plaatse op neemt. De betrokken grondeigenaar is nog tot afstand van den grond genegen. De heer Vahl had het beter gevonden, als hiermee was begonnen. In overeenstemming met het idee-Opdam zal de commissie den toestand ter plaatse in oogenschouw nemen. Ruiling grond. Bij den wegenaanleg op het gemeentelijk bouwterrein was een strook van 39 M2. ge bruikt van den heer Gertenbach. Deze stem de hierin toe en verzocht in ruil te mogen ontvangen een ander terrein, groot 45 vier kante meter. Werd goedgekeurd. Verkoop bouwterrein. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om aan den heer de Goede te Beemster een terrein op het gemeentelijk bouwterrein te verkoooen voor 3.50 per vierkante meter, voor den bouw van een woning. Verlichting Straatweg. B en W. stelden na advies van de commis sie voor het G.E.B. voor om de verlichting aan den Straatweg op het omgelegde wegge deelte te maken in overeenstemming met dien nieuwen toestand en dan tevens sierlijker te doen worden dan thans het geval is. De 14 benoodigde palen wilden zij doen uitvoeren in zoogenaamd edelsteen, een Nederlandsch fabrikaat; de kabel zou ondergrondsch wor den. Onderhoud heeft men dan niet meer en de levensduur der lichtmasten is onbeperkt De kosten zouden bedragen circa 2000; als men houten palen nam, zouden de kosten ongeveer 1200 worden. IJzeren palen zou den komen op ongeveer 60 per stuk. De heer Greeuw vroeg, hoe de uitvoe ring zal geschieden: eigen beheer of aanbe steding? De heer MaasGeesteranust De commissie heeft zich daar nog niet op be raden. Het werk is een technisch karwei, waarschijnlijk is aanbesteding noodig. De heer Barnhoorn vroeg of de be doelde lichtmasten voldoen aan de eischen van het verkeer: voldoende licht op den weg zonder verblinding. De heer K o s t e 1 ij k zei, dat de verlich ting zal geschieden zooals langs den rijks straatweg onder Alkmaar: 7 M. hooge pa len. opdat de heele breedte van den weg goed verlicht wordt. In andere gemeenten bleek die wijze van verlichting goed te voldoe#. Besloten werd te zorgen, dat niet alleen de palen sierlijk zijn, maar ook de verlichting van den weg practisch wordt, en daarvoor zoo noodig nog éérst onderzoek in andere ge meenten te doen. De uitvoering werd aan de commissie overgelaten. De openbare vergadering werd hierna opge- -heven, om over te gaan in comité. DE BLOEDIGE INTERNATIONALE. De heer B. de Ligt uit Genève sprak Woensdagavond voor de samenwerkende anti-mil. groepen over de bloedige interna tionale. Ruim 230 personen waren in de dancing van de Harmonie toen de voorzitter de heer G. Veen de bijeenkomst opende. Namens de prov. samenwerking - opende hij. Hij verheugde zich over de opkomst, die z.i. te danken was aan het sensationeele opschrift „de Zeven Provinciën" en zeide, dat de Ned. regeering kinderen in den dood joeg en dat er tientallen menschen in Bloe- mendaal zitten die hun geld aldus spre ker met bloed verdienen. Ds. B. de Ligt uit Genève kreeg daarna het woord. Wanneer men gaat denken en spreken over de bloedige internationale dan is er niets nieuws onder de zon. De internationale was er al voordat de arbeiders-internationa len er waren. De menschen verdienden toen al hun geld door het bloed van anderen. Ieder volk vormde zijn. eigen z.g.n. cultuur gemeenschap in eigen belang. Een bloedige internationale dwars dóór de Chr. Intern, heen. Reeds Hugo de Groot heeft daarop gewézen. Colijn heeft belangen bij de petroleum wat hij heeft verbonden met het Christendom Er zijn menschen die de bewapening opvoe ren in hun eigen en andere landen De bloe dige Intern, begint op te leven bij de nieuwe productiemogelijkheden. Geweldige machten onsèaan, Philips hier en Krupp in Duttsch- land. Ze willen niet concurfeeren en komen tob trust- en kartelvorming. Ons stelsel is niet voorziening in behoeften en wenschen maar winst maken. De nood drijft zelfs tot slechte levensmid delenfabricatie. Het motief is: winst. Het optreden der wapenfabrikanten is normaal. Onze maatschappij kan zonder oorlog niet bestaan. Diplomaten, regeering en kapitalisten werken samen voor den staat. Men begint elkaar te verdringen om koloniën. Nederland deed niet mee maar hield wat het had. Acht millioen menschen zijn gesteld over 60 millioen. Ook de handel volgt de vlag. De industrie komt waar de vlag is, d.w.z. dat alles hier samengaat, politiek, economie, enz. Japan, Italië nemen of probeeren te ne men om de nationale glorie op te bouwen zoodat ze niet zonder leger en vloot kun nen. Een tweede reden is dat wij de bescha ving hier hebben. Wie zijn zoon liefheeft die moet hem kastijden. Daarom is bij een volk een vloot noodig. Daarom waren we zoo bang toen de Zeven Provinciën er van door ging. Wij moeten de Indiërs beschaving leeren. Overal gelden de machten der bewape ning. Het recht van den sterkste is de wet van de kapitalistische maatschappij, met sanctie van Colijn, de koningin en de regeering. De wapenfabrieken voe'en zich goed. Met den handel in geneesmiddelen wordt geweldige winst gemaakt. Er is met geneesmiddelen en met oorlogsmiddelen veel te verdienen. De opvoeding van een jongen tot 21 jaar kostte 9000, om in den oorlog iemand dood te maken kostte 60.000. Onderwijzers moeten kennis nemen van de brochure, de „bloedige internationale". Het wantrouwen tusschen de vo'keren wordt versterkt. Wij moeten ons losrukken van de bewapeningsfabrikanten. Zij jagen de be hoefte op om te verdienen. Zij werken zelfs samen door de winst te deelen en de prijzen drijven ze omhoog. Reeds v.oor den oorlog was er een inter nationale dvnamiettrust. De organisatiewas beter dan die der arbeiders. De bloedige In ternationale is niet te breken. Engelschen werden door hun eigen kogels doodgescho ten. Alles wat tijdens den oorlog is gebeurd, gebeurt nog of staat nog te gebeuren. Op het gebied van lenigen van Frank rijk vertelde spreker, dat Frankrijk den eisch stelt: alle munitie moet in Frankrijk gekocht worden, zoodat Frankrijk die landen regeert. Ook bij China is dit het geval. Hoe was het tijdens den wereldoorlog mo gelijk? Over de neutrale landen. In Zwitser land was een slijpfabriek voor munitiemer- ken. Duitschland is verboden zich te wape nen maar Engeland biedt in advertenties, kanonnen aan in Duitschland. De bloedige Internationale is verdeeld in kanonnen, dynamiet, petroleum, chemische waren enz. Alles trekt steeds meer samen Petroleum is een imperiale materie, petro leum is noodzakelijk om den oorlog te.voeren Dat moeten de landen in handen hebben. Olie maakte den oorlog de laatste jaren Tube 35 cent Groote Tube 60 cent Er zijn thans 1000 gifgassen. Ook maskers worden gemaakt niet voor bescherming maar voor de-winst. De leuze geldt niet: proletariërs, maar pe- troleummers aller landen vereenigt u. Zagaroff is zelfs oorlogsmaker van be roep geworden, zonder aanzien van perso nen of landen. Er bestaat ook een Japansche Zagaroff, zijn macht is de grootste op aarde. 400.000 K.M.2 is zijn gebied, Japan, Korea, Siberië Hij financiert onlusten op de Sandwich eilanden, hij betaalt Russische witgardisten, hij financiert de komende oorlogen. Hij is bankier, koopman en granatenfabrikant Al 300 jaar is de zaak in handen van de fami lie. 60 van den handel van Japan heeft hij, de rijkste man ter aarde. Hij wil oorlog met Rusland, hij wil een groot rijk. Heide nen hebben aan de Christenen niets meer te danken. Genève is de Volkenbondsstad, maar, aldus spr, hoe dichter bij Rome hoe verder van God. In Genève zitten al die heerèn. Als er één gepakt wordt, zijn er tO vrij. Pers, regee ring enz. worden er bewerkt, ook in Neder land. Men maakt hier in particuliere fabrieken slaghoedjes in Dordrecht, springstoffen in Amsterdam bommen, granaten, gifgas en vlammenwerpers, Fokkers, enz. Wij zitten er midden in, al hebben we nog zoo'n Christelij ke regeering. Alles is wettig. Een Oosten- rijksche fabriek in Dordrecht levert aan Chi na en Midden Amerika.Op de graven staat: gevallen voor het vaderland en den Nederlandschen kapitalist. Bij het Welter-rapport zijn 11 personen betrokken waarvan 7 in de internationale be wapeningsindustrie zitten. Ze weigeren te bezuinigen op het militairisme. Het Neder- landsche volk verdraagt dat alles. Het is veel te ingewikkeld om het in korten tijd te vertellen. In Engeland hebben in de munitiefabrie ken de hoogerhuisledeo, -en de geestelijkheid aandeelen. In Amerika hangt in de effecten kantoren .een pamflet: "Japan noodzaakt ons 80 nieuwe oorlogsschepen te bouwen. China kende geen militairisme. Ook in China zijn de agenten van de bloedige internationale gekomen. Een Zwitser maakt daar propa ganda voor den militairen dienstplicht. De menschheid wordt van alle kanten bedreigd Wij moeten volgens prof. v. Riel de particu liere munitie-fabricatie afschaffen. Dus Staatsfabricatie. Dan komen we van den regen in den drop. Na de pauze werd het woord gevoerd over Indië. Men heeft daar gemuit en een bom is geworpen. De gedachte maakt de bour geoisie beangst. In Den Helder heeft men matrozen gear resteerd en na afloop Is. bij de gevangenis een strijdlied gezongen. Ds. de Ligt ging verder over de Staatsfa bricatie van munitie. Die wordt geheiligd door de wet. Arbeiders in de munitiefabrie ken krijgen meer loon en geen recht van sta ken. De arbeiders gaan naar den anderen kant over. In Rusland is alles opgevoerd en geper fectionneerd, alles tegenover de massa des volks. Nederland is volgens het plan-Hoover nog te weinig bewapend. De kapitalistische klasse is door het kapi taal bezeten. Hitier zegt; weg met de joden en hij heeft een Joodschen bankier. De En- gelsche vakbond bedankte de ministers voor de 2 nieuwe oorlogsbooten. 1 millioen men schen werken in munitiefabrieken. Ook vrou wen werken in de metaalindustrieën. Het proletariaat laat zich verscheuren in dienst der bloedige Internationale. Door den hon ger wordt het proletariaat gedreven. In den oorlog werden de aardappelen in dienst der bewapening gesteld. Waarom verdienen de menschen in de munitiefabrieken zooveel? Omdat er een nationale defensie bestaat. Er is dienstplicht, er komt moordtuig, er wordt winst gemaakt. De te volgen weg is, aldus spreker, ten eerste dienstweigering. Dat is echter niet genoeg. Wij iaten de dienstplicht wet bestaan. Die is er omdat het volk die laat bestaan. Belastingweigering vond spr geen dwaasheid, als ze massaal is. Directe actie moeten we voeren in groot verband- Wij moeten ons richten naar een vrije ar beiaersmaatschappij. Geen staatsdictatuur zooals in Ruslana. Het volk draagt geen ge zag, maar de GEPOE. Rusland is politie staat geworden. Op de Zeven Provinciën was geen revo- lutionnair verzet, het was een strijd om hoo- ger loon en dat is kapitalistisch. Men moet niet enkele minuten weigeren in verband met het loon maar voorgoed weigeren. Er moet actie komen in dienst van het Intern. Anti- mil itarisme. De heer Speur zeide, dat als de bloedige internationale moet verdwijnen dit niet met anti-militarisme bereikt wordt. Men moet zich wapenen. De heer Akkerman zeide, dat Fransche kogels alleen passen bij Fransche kanonnen Ds. de Ligt zeide: dienstweigering heeft groote beteekenis. In Australië gingen 50.000 jongens de gevangenis in en de wet verviel. In Ierland dito. De menschen laten zich imponeeren door het recht van den sterkste. De menschheid is verdierlijkt. Ge weld voert den boventoon. Wij moeten niet op het geweld af. Het proletariaat kan de wapenen niet voeren, het kent de techniek niet. Rusland liet bommen op China vallen toen die menschen niet eens wisten dat er een conflict bestond. Hoe meer geweld hoe minder revolutionnair gevoel. Alles wordt dan geforceerd. Na 15 jaar is de meerder heid in Rusland nog tegen de communisten omdat alles met geweld is opgelegd. Bedrij ven moeten niet alleen bezet maar ook be heerd worden. De voorzitter dankte namens allen voor het betoog. Spr. wees op de crisis, er is geld noodig en hij vroeg dus geld voor een col lecte. Na afloop van deze bijeenkomst trok men naar het gerechtshof om te zingen bij twee aldaar ondergebrachte verspreiders van pamfletten uit Den Helder. Reeds bij de DoelenstraatHoogstraat traden eenige agenten toe, waarop verspreid moest worden. Bij het gerechtshof waren zeker een 20-tal agenten, inspecteurs en rechercheurs onder leiding van den commissaris. Een deel der betoogers werd verspreid naar het Scharloo een ander deel terug naar de stad, over de Bergerbrug tot bij do Groote Kerk. Alles ging heel kalm, onder het schreeu wen der betoogers. DE CONCURRENTIE VAN DE VENTERIJ. Een commissie gevormd, die maatregelen zal overwegen wat gedaan kan worden ter beteu- eeling. Om maatregelen te bespreken, die zouden kunnen leiden tot beperking van de straat- venterij. had een comité van actie tegen gis teravond in 't Gulden Vlies een openbare vergadering samengeroepen van de besturen van alle erkende vereenigingen in den aard appelen-, groenten- en fruithandel, b'oemis ten, melkhandelaren en bakkers. De bijvoe ging van het woord „openbare" had echter ook vele leden van die organisaties naar het vergader'okaal doen komen en al spoedig werden tal van vragen gesteld, om te mogen hooren welke organisaties nu eigenlijk be doeld werden. Als algemeen antwoord werd gegeven: alle vereenigingen, wier leden door venten hun brood moeten verdienen. Namens het comité van actie zette de heer P. Bakker (groentenhandel) uiteen, dat de bedoe'ing was geweest alleen de besturen samen te roepen, zoodat hij de anderen ver zocht heen te gaan en meteen de even te vo ren door hem geopende vergadering weer sloot. Na een aansporing van een hunner be stuursleden voldeden de leden van den bond van kleine kooplieden en andere vereenigin gen bereidwillig aan het verzoek, waarna de veroudering werd heropend. Na eenige bespreking werd met de leiding van deze nieuwe vergadering be'ast de heer K ief t (melkhandel). Deze zeidt in zijn openingswoord het jam mer te vinden, dat de vergadering als open baar was aangekondigd en dat er nog geen vaste lijnen voor de bespreking waren afge bakend. Het eenige wat vaststaat is de afwil zing van een ventverbod door den gemeente raad. aangevraagd door de bloemisten patroons. Echter zal deze afwijzing niet het eenige zijn, waarvoor deze vergadering is uitgeschreven. Een zeer voorname factor zal zijn de moeilijkheid om in dezen crisistijd het brood langs den weg te verdienen, we'ke moeilijkheid nog vergroot wordt door felle concurrentie. En toch is het gelukkig dat er concurrentie bestaat. De vraag is nu of de nood zoo hoog is gestegen, dat we moeten ijveren voor maatregelen, waar we in nor male omstandigheden tegen zouden zijn. Zoo ja, dan moeten we overwegen tot wien we ons moeten wenden om dergelijke maat regelen te doen uitvoeren. Op verzoek van den voorzitter zette de heer B r u i n uiteen, dat de b'oemistenpa troons ontzettend veel nadeel ondervinden van venters uit allerlei omliggende plaatsen, waar het venten niet altijd vrij is. De bloe mistenpatroons hadden nu aan den gemeen teraad gevraagd een verordening, die het venten van a'lerlei artikelen ter concurrentie van den bona fiden handel aan banden legt door het stellen van een leeftijdsgrens en het verplicht aanvragen van een ventvergunning voor de venters met die artikelen. De heer P. Bakker deelde mede, dat de groentenhandelaren de kwestie hadden be sproken en daarover een schrijven hadden gericht aan de Middenstandsvereeniging Het doe! is een moreelen steun te krijgen van den gemeenteraad tegen het toenemend aantal venters, dat de mogelijkheid van be staan van den gevestigden handel zeer be moeilijkt. De middenstandsvereeniging was niet erg voor een ventverbod en blijkens het raadsverslag was men dit in den gemeente raad evenmin. Spr. was niet tegen het koste loos afgeven van ventvergunningen, geldm voor den dag van afgifte nie* vóór 10 uur 's morgens (de gevestigde handel moet groo tendeels vóór 12 uur het brood verdienen), terwijl voorts goede controle zou moeten worden uitgeoefend op de door de venters te koop gepresenteerde groenten. Aan kinderen, zocals men ze tegenwoordig vaak ziet ven ten, moet daartoe geen vergunning worden gegeven. Spr. zou wenschen. Jat deze verga dering zou kunnen leiden tot vorming van een commissie, bestaande uit leden van ver schillende belanghebbende organisaties, om ter hevoegder plaatse te nveren voor een actie in de door hem aangegeven richting. 'j6 Tammer (bond van kleine koop- ieden) was wel vóór samenwerking. De heer Rus (ijsbereiders) wilde dat re kening wordt gehouden mef dt Alkmaarders. die naar andere plaatsen in de omgeving gaan om handel te drijven Als daar overal een ventverbod bestond, zou het er voor die Alkmaarders slecht uitzien. Spr. was vóór vri'handel en zei. dat men moes' pogen de ver.tverboden van Egmond, Bergen enz. te breken. De heer Bell (r.k. bakkerspatroons) meende dat de crisis in de wereld voor een oroot deel ontstond -door de invoerverboden stom en op grond daarvan was hij tegen een i dergelijk verbod in afzonderlijke gemeenten Hij zou dus niet mee kunnen werken aan het tot stand komen van een ventverbod, integen- deel, men moet zorgen dat het daar waar het bestaat, wordt opgeheven. Er zijn vele Alkmaarders, die dagelijks naar buitèn gaan om daar met handel hun brood te verdienen lieden) geloofde, dat voor verschillende branches met een ventverbod kan bestaam wel echter voor visch, bloemen e.a artikelen' .Maar dan moet daar een markt voor worden in het leven geroepen. De heer Rentenaar (middenstandsver. eeniging) ontkende de noodzakelijkheid van een ventverbod in het belang van den bona- fiden handel, althans die noodzakelijkheid is nog niet aangetoond. Uitvoerig betoogde spr., dat een ventverbod niet noodig is. ~De menschen b.v.. di<- bloemen koopen"Van ven ters, zouden waarschijnlijk niet koopen van den bonafiden handel. Men moH niet ver geten. dat de liefhebberij voor bloemen is aa.-.orwakkerd door de venters. De heer d mr a a 1 (groentehandelaars) wees op het nadeel van den handel ont- staan door het geven van geld door Maat schappelijk Hulpbetoon aan verschillende menschen voor het drijven van een klein handel. Ook van menschen. die ruinderssteun of veehuiHersstmn enz. genieten en daarbij gaan venten, wordt veel schade ondervon- den. Spr. ging accoord met de wenschen. uit- gesnroken door den heer Bakker. De heer Greeuw (melkhandel) erkende het nadeel van de venterij. waarbij hij ook wees op de daarbij vaak gdeb'*eerde laster- praatte? voor den bi/na fiden handel zonder welke vele venters er niet schim en te kunnen komen. Dat is dus een oneerliike concurren tie. waardoor de bona fide handel getroffen wordt Deze handel is niet duurder dan de venters. De heer Mulder (groentenhandel) ge loofde dat de zaak niet duidelijk genoeg is gesteld. Er ziin venters, die aan de veiling komen en daarbii nog met een kar op den weg komen om te venten. Spr zHte uiteen, dat daarvan veel schade wordt ondernomen door de gevestigde handelaren. De heer Verberne (groentenhandel) meende dat gezamenlijk een klacht moet worden ingediend bij Maatschaopeüjk Hulp betoon. om te trachten te bereiken, dat van die zijde geen handelseeld meer wordt ge geven, want de aldus gekweekte venters brengen de groo'ste concurrentie De heer Tammer wees er op. dat M. H. aan de kleine kooplieden den eisch stelt om öf koopman te blijven met steun öf te gaan stempelen. De voorzitter wees erop, dat de kleine kooplieden niet worden aangewezen als de menschen, die oneerlijke concurrentie voeren. Spr. stelde vast, dat iemand, die door de overheid wordt gesteund goedkooper kap verkoopen dan een niet aldus gesteunde, en dan krijgt men een oneerlijke concurrentie. Vooral in dén groentenhandel ondervindt men dat. Het is de eér van de bona fide hande laren, dat zij zoo lang wachten met hulp in te roepen bij de overheid. De heer Rentenaar was het eens met de gemaakte opmerking, dat de gemeente voordeeliger den kleinhandelaar kan steunen dan hem geheel in de sieunverkening op te nemen. Het verschil is echter, dat daardoor de aidus gesteunden op een enkele groep der gemeenschap worden losgelaten en niet ten laste komen van de heele gemeenschap zoo- als zou geschieden bij algeheek opname in de steunverlening. Tegen het bevorderen van het loslaten op een deel der gemeen schap wenschte spr. stelling te nemen De heer Greeuw wilde tegengaan, dat met gemeentelijken steun mogelijk gemaakt wordt, goedkooper te verkoopen. Maar bo venal toornde spr tegen de leugens, die vaak gedebiteerd worden tegenover den bona fide handel. Deze vraagt geen financieelen steun, zooals getrokken wordt door veehouders e.a.. ofschoon die vaak nog lang niet gedu rende zoo langen tijd noodlijdend zijn als de handelaren, maar gevraagd wordt om mo reelen steun van de overheid. De voorzitter ging na een pauze het gesprokene na en concludeerde dat zi. alle aanwezigen voelen dat er moreele steun noodig is tengevolge van de tijdsomstandig heden. Het is echter moeilijk om eensgezind een weg aan te geven waarlangs die steun zich moet bewegen Een ventverbod b.v vindt niet ai Ier instemming. Spr. zou nu wenschen, dat de aanwezige groepen van handelaren een commissie aanwezen, die zou moeien onderzoeken, welke weg de beste zou zijn. Ei is beweerd, ging spr. voort dat er fik- vent is met ondeugdelijke waar; daarvan zou aangifte moeten geschieden bij den keu ringsdienst, die wel scherp toeziet, maar toch niet alles kan voorkomen. Van gevallen van oneerlijke concurrentie zou aangifte moeten worden gedaan bij Maatschappelijk Hulp betoon. Voor deze en andere zaken zou de door spr. gewenschte commissie goed w.rk kunnen verrichten. Als leder, daarvan zoa spr. willen aanwijzen de heeren Bruin. Beu, Bakker. Elswijk en Rentenaar. De vergadering gin* hiermee accoord. De voorzitter hoopte dat deze heeren vruchtbaar weik zullen kunnen verrichten en daarvan op een daarna samen te roepen vetv gadering blijk geven. Met den wensch. dat de aanwezigen waard zullen mogen blijven van overheid* steun, sloot spr. de vergadering. (Buiten verantwoo'deltikheid v<*n M Redactie. De opname ui ae rubriek, geenszins dat de 'edartie er mede instemtI Alkmaar, 15 Februari 1933. Geachte Redactie. Gaarne zou ik een plaatsje vragen voor onderstaande. Bij vooibaat mijn dank. Zondagavond komende van Langen- dijk naar Alkmaar op de fiets, kon J» op den Broekerdijk-Twuy verweg Die* verder Ongeveer 10 jongens van 1° t0* 20 jaar versperden me den weg. moedel ijk kwamei z^ ui Broek op Lan gend ijk. Na veel moeite en zelfverdedi? ging is het me gelukt er door te komen. Zou daar van politiezijde niet wat e® te doen zijn, opdat een ander niet &w* zelfde ondervindt? MeJ- 2.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6