Alkmaarsche Courant. £(uuU en Jmh&ouux No. Honderd vil! dertigste Jaargang. VRIJDAG 17 FEBRUARI. Pzavuidaal Tlieuuxs BERGER IJSSPORTVEREENIGING. BROEK OP LANGENDIJK, KON VAN PIJN NIET SLAPEN. Moest de trap opkruipen. De 61-jarige maakt nu wandeltochten. WINKEL. KOEDIJK. HOORN. HEEMSKERK. TEXEL. BGVENKARSPEL. LANGENDIJK. EGMOND AAN DEN HOEF. 41 1933 NOORDSCHARWOUDE. Tuinbouwbelang. pe tuinbouwvereeniging „Tuinbouwbelang" hjeld Woensdagmiddag hare algemeene ver gadering ten huize van den heer J. de Bak ker, alhier. Een 100-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer G. Barten, opende de vergadering met een woord van welkom en wees op de moeilijke tijdsomstandigheden. Laten we hopen, dat de economen die zeg gen, dat we op het laagste puht der crisis zijn aangeland, gelijk hebben. De voorzitter wendde zich tot de jongeren en wekte deze op, vol te houden en den moed niet te verliezen. De secretaris deelde mede, dat door de Prov. Commissie zilveruienzaad en reuzen- bloemkoolzaad beschitcbaar is gesteld. De vroegere bode, de heer P. Hemke, heeft bedankt. Het bestuur heeft in zijn plaats den heer J. Smit aangesteld. De bode zal met de ledenlijst rondkomen en spr. verzocht den leden deze te willen teekenen. De zetkoolregeling in de Noordscharwou- der polder zal door het bestuur en 3 aldaar bouwende tuinders worden herzien. De voorzitter sprak hierna eenige woorden van dank aan den heer P. Hemke, die als bode zooveel jaren in het belang der ver- eeniging heeft gewerkt, waarmee de verga dering met applaus instemde. Aan het hierna door den penningmeester, den heer C. Keeman Cz. uitgebrachte finan- cieele verslag ontleenen we, dat de ont vangsten der vereeniging 653.31, de uitga ven 689.44 hebben bedragen, alzoo een na- deelig saldo van 36.13. De rekening van de poterbewaarplaats sloot in ontvangsten op 1454.87, in uitga ven op 1533.08, een nadeelig saldo dus van 78.21. Een post van bakkenhuur was nog te vorderen, welke op 1933 is geboekt. De rekening werd goedgekeurd. Dank werd in het jaarverslag gebracht aan Prov. Staten voor de medewerking in de fondsvorming, waarmee deze hebben be toond den tuinbouw een goed hart toe te dra gen. Gewezen werd op de moeilijkheden der regeering om verbetering der handelsover eenkomsten met het buitenland te verkrijgen. Ten opzichte van de hypotheken zal door de regeering moeten worden ingegrepen. De 5 millioen der steunwet 1932 wordt veel te weinig geacht. Gehoopt wordt dat verhoo ging van dit bedrag kan worden verkregen. Het ledenaantal bedraagt thans 198. Er zijn 5 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen ge houden. Aangedrongen werd op herziening van de salarissen, zooals van de lichtbedrijven en waterleiding. Als geen herziening wordt toegepast, zal men niet kunnen uitkomen en wordt de onte vredenheid aangekweekt De betreffende bestuursleden, de heeren J. Ootjers en C. Keeman Cz. werden resp. her kozen. De heer L. Mallekote bracht hierna uitge breide rapporten uit van den kring van cor respondenten van den Plantenziektenkundi- gen dienst en van de gehouden proeven van zaad-selectie. De heer Mallekote wees op de bollenbe- waarplaats van de^ tuinbouwvereeniging te Oudkarspel, waar nog plaats over is. Spr. gaf den leden in overweging hunne bollen daarin te brengen. Hierover ontstond eenige discussie. Door den heer K. Wagenaar Wz. werd verslag uitgebracht van de ijsboeier. De ontvangsten hebben 757.47, de uitgaven 520.89 bedragen, alzoo een voordeelig sal do van 236.58. Goedgekeurd. De heer K. van Dijk wilde bij de gemeente aankloppen om meer subsidie. De gemeente geeft thans de helft van het „tekort". De heer K. Wagenaar wilde dit brengen op de helft van het benoodigde bedrag. De heer J. Kliffen merkte op, dat de ge meente steeds een royale houding heeft aan genomen. De heer A. Martin zeide, dat de nieuwe jsboeier een oorzaak van het tekort is. De heer K. Langendijk stelde voor, om de vaart niet meer open te roeien. Deze zaak zal door het bestuur en de ijscommissie wor den onderzocht. De heer K. van Dijk bracht hierna verslag uit van de kunstmestcommissie. Er is in 1932 door 51 leden kunstmest betrokken, 181.700 K.G., tot een bedrag van 9082.11. Verle den jaar was dit 49 leden met 205.100 K.G. voor een totaal bedrag van 13986.63. Dit stemde tot tevredenheid. Het verschil in het geldsbedrag was ontstaan door de veel ver minderde kunstmestprijzen. Er hebben dit jaar 5 leveringen plaats gehad. Ook is gezamenlijk met Oudkarspel turf- strooisel aangekocht. De heer K. van Dijk wilde de kosten der Commissie door de verbruikers laten betalen niet meer door de vereeniging. De heer Abr. de Geus sloot zich hierbij aan Anderen achtten dit niet juist. Na eenige bespreking werd het voorstel ingetrokken. De heer K. van Dijk zou een paar dagen v oor de levering het geld voor de kunstmest wi'len ophalen. Er werd niet op ingegaan. De levering n °iF de 0U(k voet voort, uil 6 Wagenaar Kz. bracht verslag \an de manden-commissie. Geleverd zijn j manden voor totaal 213.—. Er zal K?r.worden overgeslagen; niet bestellen, van 6j er P van Dijk bracht verslag uit pIVo w?t1e'zaa^"conimissie. Er is voor DeC'lTv40 po"d uaad ^teeld. de u„i, Kaan bracht verslag uit van Reteeiri r\ commiss'e- ^r is 30 pond zaad De m -pr,is is weer 9 Per pond. commissie pond van 1931, 24 van 1930 en 9 pond van 1929 in voorraad. De heer D. Kansen deelde mede, dat weer best riet beschikbaar is voor 6.per voer, franco thuis. De penningmeester deelde mede, dat voor 673.05 in de poterbewaarplaats is te be waren gezet, terwijl nog pl.m. 100 tegoed is. De vaste uitgaven vorderen 1500, zoo dat ongeveer nog 700.— moet worden ge dekt. Het bestuur stelde daarom voor een omslag te heffen per wagon over de omzet ten der leden, van een eventueel nog komen de steunregeling op het betaalkantoor af te houden. De voorzitter wees er op, dat het de ver plichting der vereeniging is om in deze te korten bij te dragen. Dit voorstel werd aangenomen. De betaalmeester was bereid nu dezen omslag te heffen. Het boekjaar wordt vastge- stel van 1 Juni 1931 tot 31 Mei 1932. Ten opzichte van de leden, die hunne po ters wel in de bewaarplaats hebben gebracht besloot men een reductie van 5 cent per bak te verleenen. Voorstellen alg. vergadering Noorder- marktbond. De heer G. Bakker Oz. merkte op, dat het bestuur zelf wel overtuigd is dat de belangen der leden goed worden behar tigd. Spr. achtte critiek wel mogelijk. De voorzitter en de secretaris van den N.H.B. behartigen de belangen der leden niet vol doende. De heer Kliffen meende, dat dit heer niet op z'n plaats was. De heer Bakker zeide echter, dat deze hee ren de vertegenwoordigers van tuinbouwbe lang zijn. Spr. merkte op, dat het verkeerd is geweest, dat in September niet is vergaderd. Spr. stelde voor om den Noordermarkt- bond voor te stellen om, ter voorkoming van executoriale verkoopen de producten van bij executie verkochte (besmette) bedrijven niet te veilen. Verder om een commissie te benoe men om deze zaken te onderzoeken. De heer G. Kaan merkte op, dat het niet adrem was, dat geen critiek op het bestuur van den Noordermarktbond mocht worden uitgeoefend. De heer J. Kliffen zeide, dat niet alles op rolletjes loopt. Als geen voorstellen voor een vergadering zijn, kan er geen worden gehou den. Er moet toch iets uit geboren worden Ook hebben de leden het recht om een ver gadering aan te vragen. De door den heer Bakker aangegeven weg is niet de juiste. De her G. Bakker meende, uit de bespre kingen te hebben kunnen opmaken, dat het bestuur iets verwacht had. De heer J. Kater zeide, dat een dergelijke wet gedurende de mobilisatie tot 1926 heeft bestaan. De heer K. Langendijk vroeg hoe het moest met de producten van deze bedrijven, daar deze dan in den vrijen handel komen. Zal dat geen schade doen aan den N.H.B.? Het voorstel van den heer Bakker werd ge wijzigd in dit verband dat door de Noorder marktbond in samenwerking met de stands organisaties bij de regeering wordt aange drongen dat executies worden voorkomen. Aldus besloten. De heer A. de Geus stelde voor om ver plichtend te stellen dat van de vergaderingen van de Prov. Commissie en het Centraal Bu reau in de afdeelingen verslag wordt uitge bracht. Het voorstel werd aangenomen. De heer K. van Dijk wilde er op aandrin gen, dat de wet, die voor hulp aan de ouden van dagen reeds klaar ligt, spoedig werd uitgevoerd. Aangenomen. De heer G. Bakker stelde voor, de afge vaardigden voor de Prov. Commissie door de tuinbouwvereeniging te doen verkiezen. De heer J. Ootjers merkte op, dat dit niet kon vanwege de organisatie van de Prov. Commissie, die een vereeniging van veilin gen is. Het voorstel is niet aanvaardbaar. Een voorstel van den heer J. Kliffen om een rooster van aftreding voor het bestuur der Noordermarktbond samen te stellen, werd aangenomen Bij de rondvraag kwamen eenige zaken van minder belang naar voren. De heer G. Bakker sprak zijn afkeuring uit over de besprekingen op de Prov. Com missievergadering, waar de heer Valstar heeft gesproken. De secretaris antwoordde, dat door den heer P. Kostelijk voor den N.H.B. daartegen in is gegaan. Hierna sluiting. •lechfen 1S m verband toestand opgeheven. Er met den is nog 12 Woensdagavond hield de Berger IJssport- vereeniging in de „Oude Prins" een druk bezochte algemeene vergadering, onder voor zitterschap van den heer A. v. Reenen, die deze eerste vergadering, na het totstand komen van de nieuwe ijsbaan, opende met de volgende toespraak: Deze vergadering wordt wel wat laat be legd, maar dit heeft als reden dat toen in het najaar onderhandelingen met het gemeente bestuur werden gevoerd, we gaarne den uit slag aan de vergadering wilden mededeelen. Om een klein overzicht van het tot stand komen van de ijsbaan te geven zal ik moeten beginnen met de eenige jaren geleden gestel de doodleuke vraag van den heer Plomp of er nog plannen waren tot het in stand komen van een grootere ijsbaan. Op deze vergadering werd eene commissie benoemd, die hierin Bergen eens overal rond neusde en het tegenwoordige terrein uitzocht. Ik meen wel uit aller naam te spreken als ik den starter van dit plan, den heer Plomp, nog wel bedank Het bestuur trad nu met het gemeentebe stuur, als eigenaar van dit land in onder handeling. Het gemeentebestuur was zoo bereidwillig niet alleen dit land gedurende de wintermaanden voor ijsbaan beschikbaar te stellen, maar ook om het land waterpas te maken, van dijken te voorzien en het aanleg gen van een electrische verlichting. De vereeniging verkreeg tevens de vroege re ziekenbarak, nu clubhuis te noemen, in huur, waardoor zij in staat is een goede ge legenheid te scheppen om eenige consumptie te verkrijgen en ook een bewaarplaats voor kleeding in te richten. Het is mij een behoefte hier onzen dank te betuigen aan het gemeentebestuur voor de groote hulp aan ons verleend. De vereeniging had vooruit al een pomp- installatie opgericht, zoodat zoodra het ge- heele land was geëgaliseerd, met de onder waterzetting werd begonnen. Dit onder wa ter zetten had een zeer vlot verloop, in even meer dan twee etmalen was een voldoend hooge whterstand bereikt, en hieruit mag wel blijken dat de keuze van dit land, wat betreft de doorlatendheid van den grond een gunstige was en dat de pompinstallatie en de watertoevoer hiernaartoe, ruim voldoende waren. Voornamelijk de pompinstallatie en de be diening hiervan, die menige gang hier naar toe noodzaakte, en nog meer deze inrichtin gen van den baan, hadden plaats onder lei ding van ons bestuurslid, den heer van Ex- ter. Mijnheer v. Exter, zeker mogen we ons verheugen over de goedgeslaagde werken door u uitgevoerd, en ik ben er zeker van uit aller naam u onzen dank te betuigen. Dames en Heeren, gedurnde dezen winter hebt u allen er zich al van kunnen overtui gen hoe deze ijsbaan was, en gezien het zeer groote gebruik dat er van gemaakt werd, mag wel geconstateerd worden dat deze ijs baan in een gevoelde behoefte voorziet en ik hoop dat alle leden er nog vele jaren genoe gen van zullen hebben. Dames en Heeren, na dit overzicht gege ven te hebben, heet ik u allen welkom en hoop dat in deze vergadering een aangena me en vruchtdragende bespreking moge plaats hebben, en verklaar hiermede de ver gadering geopend. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mevr. v. d. Berg—Bogtman blijkt, dat het boekjaar 31 December sloot met een ont vangst en uitgaaf van 284.68, en een batig saldo van 185. Voorts bleek dat van de 300 obligaties er 248 a 5.verkocht waren. Dit bedrag is aangewend voor de pomp installatie van de nieuwe ijsbaan. Besloten werd de onverkochte aandeelen in portefeuille te houden. Het saldo van het vorig jaar werd bij dat van de vorige gevoegd, zoodat er op 31 Dec 1932 in kas was 853.21. D.e aftredende bestuursleden, Jb. v. Exter en G. Kooyman werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat door de nieuwe ijsbaan in de vorige maand 354 leden waren toegetreden, zoodat de vereeniging thans 496 leden telt, zoodat reeds thans vast staat, dat de baan zich in een belangstelling van de bevolking kan verheugen. Voorts werd mededeeling gedaan van de in de afgeloopen vorstperiode gehouden wedstrijden. Op het programma staat nog een gecostu- meerd ijsfeest. Op voorstel van den heer Jb. van Exter werd besloten, wanneer er ijs komt, als eerste feest een gecostumeerd ijsfeest te hou den. Dit ijsfeest zal des avonds worden ge houden. Besloten werd het binnengedeelte van de baan te bestemmen voor schoonrijders en kunstrijders, de wedstrijdbaan voor hardrij ders en de gewone baan voor het z.g. baan tjesrijden. Voorts zal een hoek van de baan voor kinderen bestemd worden. Voorts werd besloten om de contributie voor hen die na 1 Jan. lid worden, op 2.50 te stellen. Wie vöör Januari betaalt kan met 1.50 volstaan. In het garderobelokaal zullen kapstokken aangebracht worden, terwijl een gemakke lijke toegang naar de baan gemaakt zal worden om de schaatsen op te binden. De heer Bergman bracht het bestuur dank voor de aan de werkloozen geboden gelegen heid om gratis op de baan te rijden. Gaarne zou hij echter zien dat de contributie voor de vrouw, als de man lid is, lager werd ge steld. De voorzitter wees er op dat voor de kin deren slechts 0.25 wordt berekend en wel voor kinderen tot 16 jaar. Na uitvoerige bespreking werd besloten om in verband met de exploitatiekosten de contributieregeling onveranderd te laten. Reeds nu werd 468 aan baanvegers be taald. De heer Beeckman gaf in overweging het aantal baancommissarissen uit te breiden De voorzitter zegde overweging toe. Na verdere interne bespreking sloot de voorzitter de vergadering, nadat de heer Klomp, namens de vergadering aan den voorzitter, den secretaris, den heer G. Kooy man, de penningmeesteresse mevr. v. d. Berg en het bestuurslid, den heer van Exter, een woord van dank had gebracht voor de be toonde activiteit tijdens de vorige vorst periode. voelen en wanneer het slaagt, ligt het in de bedoeling om een oproep te richten aan allen binnen het rijk woonachtige jeugdige werkeloozen. Coöperatieve bakkerij. In Oud-Meeresteyn kwamen Dinsdag avond de leden der coöp. bakkerij ,.Ons Be lang" in jaarvergadering bijeen De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de bedrijfsuiikomsten. welke als een overbekend gevolg teruggeloopen waren, echter zoo vervolgde hij, is het financieel weerstandsvermogen ongeschokt gebleven. Daarna herdacht hij nog het overlijden van het lid der commissarissen, de heer Th. Koppius. Het ledental is teruggeloopen van 1745 tot 1614. Daarna werd nog stil gestaan bij enkele jubilea als van den voorzitter den heer Punt en G. Buissmg als administrateur, die beide V4 eeuw aan de vereeniging verbonden zijn geweest, terwijl de heeren G Vetb en G. Schuyt het feit herdacht hebben van hunne 12 K -jarige verbintenis aan de Coöperatie. De gang van zaken van het filiaal te IJmuiden-Oost was niet best, de winst- en verliesrekening toonde een nadeelig saldo aan van f 444. De omzet van dit filiaal verminderde met pl.m. 35 De totale omzet liep terug met 22 mille, het omzetcijfer bedroeg in ronde getallen circa 166.000 tegen ongeveer 189.000 in 1931 en 217.000 in 1930. De winst bedroeg ruim f 17.000 tegen ruim 18.000 in 1931, echter (volgens den penningmeester) is de winst procentsgewijs hooger dan vorige jaren, zij bedroeg thans 10.44 van den omzet tegen 9.12 in 1931 en 8.56 het jaar te voren. De winst- en ver liesrekening over 1932 werd daarna goedge keurd. Het dividend werd bepaald op 10. pCt., dat Donderdagmiddag om 2 uur ten kantore der bakkerij zal uitbetaald worden. Aan de beurt van aftreding waren de hee ren PuntPhillippi en Faber, waarvan de eerste en laatstgenoemde herkozen werden en in de plaats van den heer Philippi de heer Pat te s gekozen werd. Tot commissarissen werden gekozen de heeren C. J. Comisde Bruyn en B. Smit; hiermede is tevens de vacature aangevuld, ontstaan door het overlijden van den heer Th Koppius. Ten slotte vermelden wij nog. dat een bestuursvoorstel tot instelling van een pen sioenfonds voor het vrouwelijk personeel zoo goed als met algemeene stemmen werd aan genomen. De extra crisis collecte ten behoeve van het Plaatselijk Crisis Comité, met inbegrip der nagekomen giften heeft f 335 bedragen. Onderstaand antwoord werd door den burgemeester van Broek op Langendijk ont vangen op het telegram, gericht aan H. M. de Koningin, tijdens den schietwedstrijd met prijs-uitreiking van de Langendijker Burger wacht- en Landstormcorpsen: P. Noordein Je 14-2-'33. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op U te verzoeken den zeer erkentelijken dank der Koningin te willen overbrengen aan de Burgerwacht en B. V. L. S-afdeelingen van de Langendijker gemeenten voor hun betui ging van aanhankelijkheid en zegenbede, ver vat in Uw telegram. De luit.-kolonel adjudant van Dienst get. DE JONGE VAN ELLEMEET Dit verslag van den „terugkeer" van een veteraan kan het beste in zijn eigen woorden worden weergegeven. „Het zal ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik ineens overvallen werd door een rheumatische zwelling van mijn rechterknie. De pijn was zoo hevig, dat ik niet meer loopen kon. Als ik naar bed ging, moest ik de trap opkruipen en kon dan niet slapen van de pijn. 41s U be denkt, dat ik steeds aan athletiek ge daan heb, zult U begrijpen, hoe zwaar deze slag voor mij was. Ik probeerde allerlei behandelingen, maar met weinig resultaat. Toen besloot ik Kruschen Salts te probeeren. Veertien dagen lang nam ik eiken morgen een dosis in mijn koffie en omdat ik een kleinen vooruit gang bespeurde ben ik er sindsdien steeds mee doorgegaan Gelukkig kan ik nu verklaren dat ik weer zonder eenige moeite kilometers loopen kan. Onlangs heb ik zelfs meegedaan aan een wed loop voor veteranen boven de 40 en on danks mijn 61 jaren heb ik het binnen den bepaalden tijd klaar gespeeld Dit was mijn eerste wedloop sinds 35 jaar. Ik voel me tegenwoordig opperbest en sta juist op 't punt voor mijn vacantie een wandeltocht te gaan maken. Kru schen Salts heeft mij zooveel goed ge daan dat ik het nu overal aanbeveel". W H. D. Kruschen Salts verschaft Uw organis me de noodige hoeveelheid levenskrach tige zouten. Deze verschillende zouten bevorderen o.a. een regelmatige werking van nieren en ingewanden oodat U zacht maar volkomen ontlast woidt van alle afvalstoffen die Uw gezondheid be- nadeelen Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrischt en ver nieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Hel giftig urinezuur, dat Uw rheumati sche pijnen veroorzaakt, werd langs den natuurlijken weg verwijderd en de rheumatische zwellingen en pijnen hou den op. En als U eiken dag trouw blijft aan de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts zal Uw geheele wezen lichaam en geest van de zuiverende, v rfrisschende werking den weldadigen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. De groote hofstede Amalia's hoeve is in 't openbaar verkocht. Koopster was de Coöp. Boerenleenbank te Texel voor 24.500. De eveneens te koop aangeboden hofstede Johan- nehoeve aldaar, welke was ingezet voor 22.500, werd opgehouden. Alhier is opgericht een vereeniging ge naamd Bond van Texelsch. grondbezit. Deze vereeniging, die 30 leden telt, heeft zich aan gesloten bij de Alg. Ned. vereeniging van grondbezitters, die haar hoofdzetel te Den Haag heeft. De secretaris van deze laatste vereeniging, de heer Van der Grijns, heeft deze week te Den Burg een lezing gehouden over „de positie van de grondeigenaren '1 Nederland". Een groot aantal personer woonde deze lezing bij. Woensdag hield het bestuur van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Nie- dorp aanbesteding van slootwerk. lo. Een perceel van pl.m. 600 M., de Dijk- sloot: R. Rap e.a. 1.05. L. de Jong e.a. te Bar- singerhorn 1, J Gildemeijer te Heerhugo- waard 2.15 en K. Bakker e.a. te Schagen 2.15, alles per strekkende meter. Gegund aan R. Nap e.a. voor 1 05 de M. 2o. de Oosteropgaande molensloot achter Nieuwe Niedorp, pl.m. 1200 M.: R. Rap e.a. 0.18, S. Stam ea. te Oude Niedorp 0.30, C. Hollenberg Cz. 0.20 T. Drost te Hoogwoud f 0.'75. P. Ruig te Nieuwe Niedorp 0.16, J. Gildemeijer te Heerhugowaard 0.143-!. A Vetman en C Hollenberg 0.22, J. de Boer en C. de Betue 0.25 K. Bakker te Schagen f 0.18 L. de Jong ea. te Barsingerhorn f 0.15. alles ge rekend per strekkende meter. Gegund aan P. Ruig te Nieuwe Niedorp voor voor 0.16 per nieter. Bij de heden gehouden inventarisatie van stapelproducten waren bij de leden van dc tiunbouwvereeniging „De West" aanwezig 66 wagons roode kool. 44 wagons gele kool, 125 wagons witte kool, 2 wagons uien en 2000 K.G. peen. Vorige jaar om denzelfden tijd 129 wagons roode kool, of wagons gele kool, 158 wagons witte kool, iy2 wagon uien en 1500 wagons peen. Woensdagavond vergaderde ten huize van Jan Nieuwland, de vereeniging Helpt Elkander onder leiding van A Schepper. Uit het jaarverslag bleek dat de vereen ging telt 39 leden, dat er in 9 gevallen 136 dagen arbeid was verricht. De kas sloot met een saldo van 10.67. De heeren A. Schepper en W. Butter wer den met bijna algemeene stemmen herkozen als bestuursleden. Het bestuur stelde voor om ook 4 dagen arbeid te leveren bij overlijden in gezin. De heer P. Mulder Sr. sprak de wensche- lijkheid uit om er 6 van te maken, dit vond algemeen bijval, dus werd aangenomen. Er zal voor 1933 25 cent contributie ge heven worden. De heeren A. Schepper, D. de Waal, C Dissel en C. Butter werden winnaars der sigaren. De heer Jn. Kooi bracht dank voor het be sluit bij overlijden, als hebbende het zelf on dervonden. Hierna sluiting. De alhier gehouden collecte ten bate van den reclasseeringsarbeid van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen heeft 208.04 K opgebracnt Door een 24-tal vaartuigen werden hier niet minder dan 8206 pond bot en 1949 pond schol aangevoerd. Men is voornemens om het onder de ge- gemeente Heemskerk gelegen slot „De Assen burg". dat eerlang als jeugdherberg za' in gericht worden te organiseeren in een werk kamp. Het plan is om de geheele vertimmering te laten verrichten door jeugdige werkloozen tegen genot van vrije kost en inwoning en eenig zakgeld. Voor dat doel zal een oproeping gedaan worden aan allen, die iets voor dit Plan' OOSTER-BLOKKER. Tengevolge van den gladden weg is de luxe-auto van den heer J. F. Lange geslipt en tegen een boom gebotst. Hoewel de wa gen deerlijk gehavend werd, kwamen geluk kig geen persoonlijke ongelukken voor. Donderdag is hier aangekomen de nieu we motorreddingboot Eierland, die te Kat wijk aan Zee gebouwd werd, ter vervanging van de roeireadingboot, die tijdelijk te Eier land was gestationneerd, nadat de vorige motorreddingboot door ontploffing in Febr. 1932 was vernield. De nieuwe boot heeft een overdekte motor. De bloembollenveilingsverceniging West friesland heeft wederom een veiling var plantgoed gladiolen gehouden. De slechte uitkomsten van het tuin* bouwbedrijf zijn ook met name voor de transportarbeiders funest. Zij worden be taald per spoorwagen door de kooplieden verhandelde producten. Al is dat loon verle den jaar met 10 pCt verlaagd, toch valt daarover niet te klagen. Maar zij lijden op andere wijze een gevoelig nadeel. Verleden week b.v. zijn ongeveer 100 spoorwagens groenten doorgedraaid, d.w.z. dat die 100 wagens den minimumprijs niet konden op brengen en alzoo werden overgenomen door het In- en Verkoopbureau der provincie Noordholland. Deze doorgedraaide produc ten worden echter niet door de transportar beiders verladen, zoodat zij daardoor een loonbedrag van ongeveer 1000 zullen mis sen. Dat daardoor nog velen van de gemeen telijke steunregeling zullen moeten trekken, is duidelijk. Dezer dagen heeft de uitbetaling plaats gehad van de koopsom der landerijen, die de Provincie Noordholland heeft aangekocht voor den aanleg van den weg door het Geest- merambacht. We vernemen, dat een prijs is betaald, weinig verschillend van dien, welke in normale tijden voor het land werd besteed, zoodat die aanmerkelijk hooger is dan die, welke er tegenwoordig voor gemaakt zou worden. Uit een en ander blijkt, dat dus spoedig met den aanleg zal worden begonnen, wat voor de vele werkloozen, die er tegenwoor dig aan Langendijk zijn, een uitkomst za) wezen. Het departement Egmond-Binnen en aaft den Hoef der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen hield op 15 rebr een ledenbijeen komst, die druk bezocht was De voorzitter, Nobel kon mededeelen, dat ondanks de moeilijke omstandigheden, waarin velen ver- keeren, het departement daardoor geen enkel lid had verloren, terwijl de plaatsen van hen. die vertrokken zijn naar elders, door anderen werden ingenomen. De heer E. Vogelenzang, lid van het de partement, vertelde veel van hetgeen hij ge zien en gehoord had op een reis naar Rus land, die hij in 1932 na ernstige voorberei ding met een gezelschap landbouwkundigen heeft gemaakt. Op een groote wandkaart werd eerst de reis aangewezen, en daarna begon de spreker zijn boeiend en belangrijk verhaal. De heer Bosscliaart, Hoofd der O.L school te Egmond aan Zee, verleende zijn hulp voor het vertoonen van de talriike licht-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9