dagblad voor alkmaar en omstreken. 23agetifksch OveazicfU Uit het JUuiettwU ^Buitenland No. 44 Dinsdag 21 Februari 1933 135e Jaargang Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 20 Febr. 1933. Na opening van de vergadering der Twee de Kamer deelde de voorzitter mede, dat de regeering hem kennis had gegeven van haar voornemen om binnenkort een Witboek aan de Kamer te doen toekomen omtrent de ge beurtenissen in verband met de muiterij op de Zeven Provinciën. Nu was het eerste punt van de agenda de interpellatie-aanvrage van den heer Albarda (s.d.a.p.) omtrent bedoelde gebeurtenissen. Voor den heer Aalberse (r.k.) was dit ge- reede aanleiding om te vragen, of het niet verstandig zou zijn de interpellatie aan te houden tot de regeering over nadere gege vens beschikte, te publiceeren in het toegezeg de Witboek. De voorzitter liet zich daarover niet nader uit en stelde enkel voor de interpellatie toe te staan en haar te doen houden op een nader te bepalen dag. Aldus het gewone formulier. Doch ditmaal had de heer Albarda daar geen vrede mede, wijl de publicaties van de regeering weieens lang op zich laten wach ten. Thans is evenwel het psychologisch oogenblik daar, waarop het gewenscht is zijn interpellatie te houden en hij wilde, dat ze reeds morgen aan de orde werd gesteld. Daarover was de voorzitter slecht te spre ken en na eenig geharrewar deed de heer Al barda het voorstel dan ten minste zijn inter pellatie aan de orde te stellen nadat de Surk naamsche begrooting zou zijn afgehandeld Dan kunnen we beschikken, betoogde hij, over de inlichtingen, welke de Indische re- geering reeds morgen aan den Volksraad over het gebeurde zal geven en is er voldoen de stof voor zijn interpellatie. De Kamer was het daarmede evenwel niet eens en ze ging, met enkel de sociaal-democraten, de commu nisten en den heer Vos (partijloos) als tegen stemmers, mede met het voorstel des voorzit ters om nader den dag voor de interpellatie vast te stellen. Een interpellatie van den communist De Visser ook al over de Indische gebeurtenis sen, waarbij hij voegde het verzoek om verlof te krijgen om naar Indië te gaan iets waarmede natuurlijk de Kamer niets te ma ken heeft werd door de Kamer als over bodig afgewezen. Toen was aan de orde de interpellatie van den heer Knottenbelt (lib.) over het besluit tot ontbinding der Kamer, waarvoor deze ex tra-vergadering op Maandag was belegd. De interpellant lichtte hierbij vier vragen toe: 1. Waarom is de regeering, blijkens het rapport van den voorzitter van den minis terraad aan H.M. de Koningin d.d. 15 Februari, van oordeel, dat de eenige uit weg uit het conflict met de Tweede Ka mer was ontbinding van dat lichaam? 2. Welk belang van zoo overwegenden aard, dat het de ontbinding der Tweede Kamer kon wettigen, acht de regeering gelegen in het effenen van het terrein voor een met ongeveer twee maanden vervroegde vorming van een parlementair kabinet? 3. Is de regeering van oordeel, dat van art. 73 der Grondwet gebruik mag wor den gemaakt ten einde een vervroegde vorming van een parlementair kabinet te bevorderen 4. Is de regeering niet van meening, dat de verdere samenwerking tusschen haar en de Tweede Kamer door de ontbinding slechts kan worden bemoeilijkt? De interpellant achtte het in hooge mate afkeurenswaardig, dat op dit oogenblik de kabinetskwestie was gesteld. Dat was enkel een dwangmaatregel en onder de gegeven omstandigheden een onverantwoordelijke daad waarvoor hij in het rapport aan H.M geen enkele toelichting aantreft. Het ministe rie had zijn portefeuilles ter beschikking moe ten stellen en was het onmogelijk gebleken een zakenministerie te vormen, dan had de tegenwoordige regeering kunnen volstaan de loopende zaken af te doen in afwachting van den uitslag van de periodieke verkie zingen. De regeering meende evenwel, dat de eeni ge uitweg uit de moeilijkheden door een ont binding werd geleverd ten einde tot een ver vroegde vorming van een parlementair kabi net te geraken. Maar intusschen heeft minis ter Donner bij het stellen van de kabinets kwestie enkel over bezuiniging gerept en toch is niet op grond van bezuiniging tot ontbin ding geadviseerd. Naar zijn overtuiging is Ö1J deze zaak het conflict tusschen regeering €n Kamer te scherp getrokken. Bij het geschi' over het ontwerp tot verhooging van de in ^rrechten had dit veeleer kunnen geschie rir?eeÜ ze^er 's spreker het eens met de regee^ wenschelijk is tot een parlemen renrf a*e komen, doch het is verbijste vón °at de regeering eerst twee maanden C,J de periodieke verkiezingen tot deze con- staa'f 'S jj^omen. Maar welke waarborg be- dera r,' at de aanstaande verkiezing tot een acht h-u uitslag zal leid€n? Wonderlijk de ste 1 j' n'ettem'n de regeering met afü(*nIV c Kamer nog zooveel zaken wil waaronder de zoo belangrijke weel deverteringsbelasting. Deze verkiezing is een staatsrechtelijk monster, waarmede het kabi net de grondslagen van ons parlementair stelsel heeft aangetast. Bij de tegenwoordi ge situatie achtte de spr. de indiening van een motie overbodig. Zij zou toch niets uit werken. Doch een goede zijde van de laatste gebeurtenissen is dat ze de oogen hebben geopend en de noodzakelijkheid van een machtig, op eenheid berustend bewind heb ben doen gevoelen. De liberalen hebben steeds de eenheid voorgestaan en overal breekt dat gevoelen zich baan. De natie ver langt een regeering, die paal en perk stelt aan de stelselmatige ondermijning van het gezag en met krachtige hand het volk door deze moeilijke tijden zal leiden. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft als voorzitter van den ministerraad de interpel lant geantwoord. Na enkele historische her inneringen wees hij er op, dat de omstandig heden het kabinet hebben gemaakt tot een crisis- en bezuinigingskabinet. Voor haar werk had zij de medewerking van het parle ment noodig, doch het votum over het voor- stel-Donner was voor de regeering het be wijs, dat deze Kamer hare medewerking wei gerde en hiermede was het conflict tusschen regeering en Kamer geboren. Dat de libera len, gelijk de interpellant had beweerd, steeds bezuiniging hadden voorgestaan, ont kende de minister. Bij de rijksbegrooting is wel anders gebleken 1 Ter beantwoording van de vragen wees hij er op, dat in deze dagen stagnatie in het da- gelijksch bestuur moest worden voorkomen. Daarom schoot er niets anders over dan een ontbinding op termijn. Daarbij werd de mo gelijkheid in het oog gehouden dat er een parlementair kabinet optrad. Dat was even wel slechts een nevenbeschouwing, een bij komstige omstandigheid. De derde vraag van den interpellant be antwoordde de minister ontkennend. Het ver langen naar een parlementair kabinet moge sterk zijn, hierin mag geen aanleiding tot ka merontbinding worden gevonden. Zonder diepgaand conflict is ontbinding niet gemo tiveerd, doch de huidige omstandigheden hebben bewezen, dat een dergelijk conflict besfond en het kabinet kon niet anders han delen dan het gedaan heeft. In zijn repliek heeft de heer Knottenbelt volgehouden, dat het conflict nooit aanlei ding had mogen zijn tot Kamerontbinding en dat deze ongewenscht mag heeten mag men concludeeren uit het feit, dat de regee ring wenscht nog zaken met de Kamer te doen. Hierna hebben zich vele andere Kamerle den in het debat gemengd. Zoo heeft de heer Marchant (v.d.) ontkend, dat er een klove was ontstaan tusschen regeering en Kamer. Neen, spr. neemt aan, dat de regeering de verwachting koestert, dat er een Kamer zal komen, waarmede zij kan samenwerken. En niettemin koestert zij tevens het voornemen heen te gaan en plaats te maken voor een an der kabinet. Dat is de motiveering van haar houding, doch haar besluit tot aftreden zal dan het „eind goed, al goed" beduiden. De heer Albarda (s.a.a.p.) lichtte toe, hoe zijns inziens deze ontbinding een dwaasheid mag heeten en het rapport aan de koningin wijzigt die opvatting niet. Spr. -heeft het ge voel, dat de eigenlijke drijfveer van de hou ding van het kabinet is onlust om langer aan het roer te blijven. De leden hebben elkander „hou ende trouw" gezworen en de Kamer staat dus voor een soort dwangpolitiek, die voert via Papen naar Hitier. De Kamer heeft steeds voor de regeering gebukt, maar nu zij een paar maal van haar grondwettig recht gebruik heeft gemaakt, wordt zij wegge jaagd. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) noemde de ontbinding een verrassing en zette uiteen, dat de eenige verklaring voor het optreden der regeering is haar streven om ons land een nationaal kabinet te bezorgen. De heer Aalberse (r.k.) zette uiteen, dat de regeering ten dezen haar plicht heeft gedaan Hij achtte de vaststelling van een termijn door de omstandigheden verklaarbaar, maar waarom heeft de regeering niet besloten tot een vroegere sluiting dan op 6 Mei? De heer Beumer (a.r.) heeft erkend, dat hier op andere wijze dan vroeger van het ontbindingsrecht is gebruik gemaakt, doch hij kon de houding der regeering niet afkeu ren. Ook enkele andere sprekers hebben nog het woord gevoerd, doch we, meen en nu te kunnen volstaan met de mededeeling,' dat na dat de minister en de interpellant nog^ een kort woord tot toelichting van hun inzichten hadden gesproken, de'interpellatie was afge1 loopen zonder positief resultaat op te leveren'. Wat te verwachten was. - I EEN DEMONSTRATIEVE STAKING IN FRANKRIJK. Rijks- en gemeenteambtenaren maken een kleine staking. Als het eens ernst werd. In Parijs heeft, men gisteren een sensa- tioneele gebeurtenis beleefd. De rijks- en ge meenteambtenaren zouden een korting op de salarissen krijgen en uit protest hebben deze ambtenaren z.g. demonstratieve sta king gehouden. Deze demonstratie was slechts als een „waarschuwing" bedoeld en gaf als 't ware slechts een klein voorproefje van wat komen zou, als men werkelijk in staking ging. Het talrijkst zijn volgens den Hbld.-c'or- resp., de stakers geweest bij den post-, tele graaf- en telefoondienst. Vroeg in den mor gen hebben de ambtenaren, die met de sor teering van de brieven belast zijn, twee uur lang niet gewerkt, tengevolge waarvan de eerste bestelling een kleine vertraging onder vond. Daarna hebbent de een na den ander in den loop van den ochtend de telefooncen trales den dienst gesaboteerd door niet te antwoorden, of slechte of verkeerde verbin dingen te geven. De nummers voor klachten of inlichtingen gaven geen gehoor, en zoo moest wie telefoneeren wilde soms langen tiid zijn ziel in lijdzaamheid bezitten. Dit zijn wij echter in Parijs van den telefoon dienst, waar nog met de hand bediend wordt, zóó gewoon, dat het niet eens zoo veel ver schil maakt. Ernstiger was het onderbreken gedurende een uur van den intercommunalen telefoon dienst. De telegrafisten van het centrale bureau hebben ongeveer een half uur lang niets gedaan. In de wijkbureaux hebben de beambten voor de loketten telkens oogenblik- ken afgewacht, waarop het heel druk was, om een kwartier lang niets uit te voeren. In het telegraafkantoor van de beurs koos men daarvoor het oogenblik, waarop de beurs be gint, zoodat tusschen elf en een uur vrijwel geen telegrammen en correspondentie ver zonden werden. Eerst in den loop van den middag werd overal de dienst weer nor maal- De spoorwegen hebben zich van meedoen onthouden, en zoo is dus ook de dienst op den ondergrondsche niet gestaakt. Van Ge bussen en trams hebben vele bestuurders en conducteurs zich gehouden aan het voor schrift, van 10 uur—10.10 te blijven staan waar zij waren, en dat gaf hier en daar nogal eens opstoppingen. Bij de gemeentelijke diensten van gas, wa terleiding, electriciteit, stadsreiniging enz. hebben de ambtenaren zich bepaald tot het overhandigen van petities aan hun chefs. Slechts de beambten van den begrafenis dienst en die van enkele bureaux hebben een half uur of-een uur lang met gekruiste ar men gestaan. Een poging van een delegatie van de syndicaten om de prefect van de Seine een adres te overhandigen, mislukte; omdat de prefect weigerde hen te ontvan gen; het waren toen drie geestverwante ge: meenteraadsleden, die de boodschap hebben overgebracht. Aan de ministeries is over het algemeen normaal gewerkt, al kwamen o.a bij de administratie en douane en aan ma rine ook gevallen van staking voor. Het merkwaardigste was misschien wel, dat voor het meerendeel de onderwijzers van de openbare scholen hebben meegedaan en hun klas 's middags een half uur later is be gonnen. Dit tot groote vreugde van hun leerlingen, die zeker aan een nog wat ern stiger en langduriger voorkeur gegeven zou den hebben. Over het algemeen is het in de stad orde lijk gebleven en heeft het publiek den last dien de betooging het bezorgd heeft, vrij goed verdragen. Maar er zijn altijd men schen, die de dingen minder philosofisch op nemen, en zoo kwam het hier en daar tot hooge woorden, en werden er zelfs klappen gewisseld. Vooral de passagiers van trams en bussen toonden hun ongeduld en ontevre denheid en op enkele punten lieten zij door agenten proces-verbaal opmaken, indien een autobus niet wilde wegrijden vóór de tien minuten om waren. Er zijn er misschien, di6 schadevergoeding willen vragen, en in dat geval zal de zaak nog voor kantongerechten of rechtbanken gebracht worden, al is het niet duidelijk wat gevorderd zou moeten wor den, aangezien de maatschappij wel forcë maieur bepleiten zal. Misschien is tegen de conducteurs en be stuurders met een actie van onrechtmatige daad iets te beginnen! O Is dus de staking over het algemeen door het publiek in het geheel niet tragisch opge nomen, ze is er als verschijnsel echter niet minder ernstig om. „Wij dulden een derge- 1 ijken dwang op onze beraadslagingen niet!" heeft E>aladier Zondag in den Senaat ge zegd. en als hoofd der regeering kon hij niet anders zeggen. Maar dat neemt niet weg dat het gebeurde van gisteren een beeld ge geven heeft van de ellende, den last, de moei lijkheden van allerlei aard. en zelfs de ge varen. die men zou ondervinden, als het wer kelijk eens kwam tot een staking van alle openbare diensten voor langeren tijd' Men mag daarom aannemen dat de demonstratie wan Maandag toch haar uitwerking'niej mjs- sen zal en de meerderheid in de Kamer er toe brengen zal. zich met alle kracht tegen de korting op de ambtenaarssalarissen, die de Senaat wil, te blijven verzetten, waarmede zij zich trouwens houdt aan haar feeds ge uite meening. dat de ambtenaren 'niet de eenige of zelfs de voornaamste categorie van staatsburgers is, die zich opofferingen heeft te getroosten. Ondei deze omstandigheden is het eind van het conflict tusschen de beide Kamers nog in het geheel niet te voorzien, en zal zeker eerst na lange onderhandelingen, die het gevaar van een nieuwe ministercrisis ieder oogen blik zullen doen terugkeeren, overeenstem ming over de te nemen maatregelen kunnen worden bereikt. De parlementsleden zitten daarbijtusschen twee vuren: de betoogingen van de belastingbetalers, vooral de boeren en de winkeliers, en die van de ambtenaren. Moeten ze van deze twee kwaden het minste kiezen, dan is er kans. dat de laatsten er het best afkomen, omdat de ervaring leert dat een belastingbetaler ten slotte toch eindigt met zich te schikken in zijn lot. Maar den eersten tijd is hier nog heel wat rumoerig betoogen van een van beide kanten, of zelis van allebei, te voorzien. DE AANSTAANDE DUITSCHE VERKIEZINGEN. „Brandewijnverbod" tijdens ver kiezingen. Naar de „Berliner Boersenkurier" meldt, is de verordening van den rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van binnen- landsche zaken inzake het „brandewijnver bod" gedurende de verkiezingen thans uit gevaardigd. Verkiezingsredevoeringen. Gisteravond is in het kader der verkiezin gen te Rosenheim (Opper-Beieren) een rede voering gehouden door den Beierschen pre mier, dr. Held, die o.a. uiteenzette, dat sedert het aan het bewind komen van von Papen bij na met gewelddadige maatregelen gedreven wordt naar den eenheidsstaat. Verder oefen de spr. scherpe critiek uit op het vervangen der ambtenaren in Pruisen, waar de politie tot een uitgesproken partijgroep wordt opge voed. Wat de geruchten betreft inzake maat regelen; dië gehorrien zoudeit' moeten worden, \Vanheef dè vèrkièzingen niet naar den wensch van de rijksregeering mochten verfoo- pen„verklaarde dr. Held, dat men in Beieren voor. alle mogelijkheden gewapend was. Een tweeden, achtsten November 1923 (datum van den Hitlerputsch in Munchen) zal men niet weer beleven. Wanneer men in Duitschland een nieuwen kónirtg en een Duce naast hem ioü hebben; zou iri Beiéren een Hohenzollern niet aan de macht' komen. T§ Berlijn sprak dr. Goebbels een verkie zingsredevoering uit,, waarin hij den koers en de taken der nieuwe rijksregeering behan delde. De beslissing, de macht aan Hitier te geven, is definitief en kan niet weer opge heven worden.-Met de oude mannen is een oud systeem gevallen,' met de nieuwe mannen een hieuw systeem opgekomen. De huidige rege'ering wil niet slechts tot 5 Maart regee- renK maar vier' jaar. Wij gaan niet meer heen, wij gaan. eerst dan, wanneer wij onzen taak hebben vervuld", aldus dr. Goebbels. In Kaiserlautern voerde dr. Bruening het woord. De -Beiersehe Volkspartij en het Cen trum zullen het sterke midden vormen om de tbekomst van het vaderland door zakelijk politiek'te 'verzekeren: Nog nooit heeft een regeèririg het noodig geoordeeld te spreken Qver. een rijkscommissaris van Zuid-Duitsch land en. nog nooit.sedert 1919 is de bezorgd heid in-Zuid-Duitschland dan ook zoo groot geweest als thans. Wanneer de rijksregeering gesproken heeft over een ruïne, moet er aan worden herinnerd; dat spr. reeds in Septem ber 1930 twee" leden en ook den leider der huidige'regeering'verzocht heeft zijn politiek tè steunen. De ruïne is niet gemaakt door de regeeringen, die na den oorlog zijn gekomen Het .gaat niet aan de sociaal democraten thans eenvoudig tegen den muur te drukken zij hebben vaak genoeg bereidheid getoond tot politiek opbouwend werk. Als verkie zingsparool gaf ten slote Bruening de leuze: ,jVoör recht, waarheid en vrijheid". Politieke botsingen Te Kaiserslautern is het na een demonstra tie van het Centrum, waar o.a. oudrijkskanse- lier dr. Bruening het woord voerde, tijdens een fakkeloptocht, die in aansluiting gehou den werd tot ernstige botsingen gekomen tus schen politieke tegenstanders en deelnemers aan de betooging. Een aantal schoten werd gelost. Vier personen werden gewond en moesten'naar het ziekenhuis worden overge bracht. Een aantaj personen werd licht ge wond. Slechts onder krachtige bescherming van de politie konden de deelnemers aan de betooging, die buiten de stad woonden, de stad verlaten. BLOEDIGE BOTSINGEN IN MECKLENBURG. 1 doode; 18 ernstig gewonden Je pad Doberan heeft Zondagavond eer. bloedige botsing plaats gehad tusschen rijks- banierleden en afdeelingen der S.A. De rijks banier-had een optocht georganiseerd, waar voor door de autoriteiten toestemming was verleend, welke om vijf uur 's middags zou aanvangen, terwijl de S.A. om 7 uur zou op- marcheeren. S.A. menschen zouden de ont binding van de rijksbanierbetooging hebben geëischt. Toen de aanwezige burgemeester zulks weigerde, bezette de S A., volgens een officieele mededeeling der N.S.D.A.P., een straat, waar de rijksbanier zou doortrekken over de geheele breedte. Er ontstond een ver woede schietpartij, waarbij direct reeds een groot aantal personen gewond werden. Een 30-jarige rijksban ierman, zekere Hans Wulf, werd door een schot in de hartstreek op slag gedood. Gewond werden tien rijksbanie- leden en 2 S.A.-mannen. Te Lage zijn bij een politieke vechtpartij vijf personen gewond naar het ziekenhuis overgebracht Të Kobrow is bij een politieke vechtpartij de 20-jarige rijksbanierman Bruna Scnulzo door steekwonden in de longen ernstig ge wond. WAT IS DAT VOOR EEN BALLON? Vliegtuigen er achter aan. Maandagmiddag werd te Praag groote op winding veroorzaakt door een zilverkleurige luchtballon, welke op 1000 M. hoogte boven de stad kruiste. Militaire vliegers stegen op. Uit den gon del werd op signalen niet geantwoord. In militaire kringen gelooft men, dat de bemanning van den ballon zich in den gondel verborgen houdt. Het heeft in het bizonder de aandacht getrokken, dat de ballon boven het ministerie van Oorlog heeft gevlogen. De tocht wordt voortgezet in de richting van Podie'oras. Militaire vliegers volger hem. DE SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. I Opgewonden tooneelen zijn gister het ge volg geweest van een poging autobussen te doen rijden tusschen Dublin en Dundalk voor de eerste maal sedert het begin van de sfa- king. In Dublin werd een autobus in brand gestoken, den chauffeur heeft men getracht in het water te gooien, waarop de politie een charge met den gummistok op de menigte uitvoerde. Twee jonge mannen zijn in arrest gesteld. Verder werd getracht het verkeer te belemmeren op de Ballyclare Larne lijn door de rails met vet in te smeren. Een goederen trein kon niet passeere nvoordat men zand gestrooid had. Dinsdag begint reeds de vier de week van de staking, zonder dat iets er nog op wijst, dat een overeenkomst ir zicht is. DIESEL-ELECTRISCHE TREIN IN ENGELAND. De eerste Diesel-electrische trein in Enge land rijdt heden voor het eerst in verband met de heden te openen Britsche jaarbeurs tusschen Londen en Birmingham. De maxi mum-Snelheid bedraagt 75 mijl per uur. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het Japansche offensief in Jehol begonnen. Het eerste groote gevecht aan het front in de provincie Jehol is volgens een Japansch bericht gisteravond te Tsjaoyang begonnen. De Chineezen zou den den aanval op het Japansche garni zoen hebben geopend (Tsjaoyang ligt ongeveer 80 K.M. ten Noordwesten van Tsjingtsjau, waar de 29e Chineesche bri gade sedert Zaterdag gestationneerd is), 30 000 man in het gevecht. Van betrouwbare zijde verneemt men uit Geneve, dat blijkens in den afgeloo- pen nacht aldaar ontvangen berichten Japansche en Mantsjoerijsche troepen ter sterkte van 30.000 man, de gevechten tegen de Chineesche troepen nabij Kai- loe in de provincie Jehol hebben ge opend. Chineesche successen. Volgens in het militaire hoofdkwartier van de Chineesche troepen te Peiping ontvangen berichten zouden Chineesche vrijwilligers de stad Tsjingtsjau hebben bezet na een gevecht met Japansche troepen die op de vlucht sloegen en thans door de Chineezen worden achter- vc'gd. Hieruit leidt men af, dat de Chi neesche vrijwilligers hun gebruikelijke guerilla-methode volgen en Tsjingtsjau slechts zijn binnen gevallen om de stad na eenigen tijd weer te verlaten Chi neesche vrijwilligers zouden het Japan sche garnizoen te Tsjinsji, een kleine vesting in het Hoengloe-gebergte, hebben omsingeld. De Chineezen in Jehol znllen zich verzetten. De leider der provinciale regeering van Jehol, generaal Tajoelin, heeft een rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat de Chi neezen zich met alle kracht tegen het Japan sche Mantsjoerijsche offensief in Jehol zul len verzetten. In geval van nood zouden niet alleen de Chineezen zich uit de provincie te rugtrekken, zij zouden van te voren de'ge' heele provincie tot een groote woestenij ma ken. Tajoelin verklaarde ten slotte dat de mi litaire organisatie in de provincie Jehol soli de genoeg was om de provincie lehol te kun nen verdedigen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1