Alkmaarsclie Courant. De gevolgen van een operatie. Radionieuws Jeuiileton Jhdiicaties Stad en Omaevinq. Provinciaal 'ïliexuvs Honderd vt]t en dertigste laargang. DINSDAG 21 FEBRUARI HEfLOO. OTERLEEK. No. 44 1933 Woensdag 22 Februari Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten. 10.— VFRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: VARA tooneel o.l.v. W. van Cap- pellen, de Flierefluiters o.l.v. H. de uroot T de Jager, toespraak en gramofoonplaten. 145 Zenderverzorging. 2 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5 30 Orgelspel door Joh. Jong, m. m. v. Elize d* Jaas'45zJ"f; 6 30 Causerie aoor C. v. d. Lende- ö-45 U^a mofoonplaten. 7— Toespraak door J. Oude geest. 7 20 Concert door Louise Wijngaar den, viool en J. Ligtelim, piano. 7.55 Herh SOS-berichten. 8 - Causerie door F v. d. Heeg. 8 20 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot. 9.10 Gramofoonplaten. 9.15 VARA- tooneel o.l v. W. van Cappellen. 11.— Vaz Dias. 11.10—12 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gra mofoonplaten. 10.NCRV-Dameskoor 10.30 Morgendienst. 11.—12.— Trio v. d. Horst m m. v. mevr. C. van Ravenzwaay iMöllenkarap, zang. 12.15 Piano-recital door Joh. Rooth. 1.Gramofoonplaten. 1.15 Vervolg concert. 2.2.45 Landbouwpraatje. 3 Chr. Lectuur. 3.30 Concert door het „Hendriks Trio". 5.— Kinderuur. 6.— Gra mofoonplaten. 6.15 Causerie H. Amelink 6.30 Engelsche les. 7.Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Beiaardconcert uit Nijkerk door Joh. W. Meijll. Rede door burgemeester J. C. A. M. van Kluyve. 9.— Dr. K. J. Bult: Het ontstaan en vergaan van bergen. 9.30 Vaz Dias. 9.45 Concert door Tiels Manenkoor m. m. v. mevr. A. van Wickevoort—Cronmelin, sopraan en een Tielsch Symphonie-orkest o.l.v. W Wernicke 10 45li 30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel Q. MacLe&n. 1.05 Leonardo Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonplaten. 2 45 Voor de scholen. 3 50 Sted. orkest Bourne- mouth o.l.v. Sir Dan Godfrey m. m. v. M. Eisenberg, cello. 5.05 Orgelspel Reg. New. 5 35 Kinderuur. 6.20 Be-ichten. 6.50 Liede ren van Wolf door L. Holmes en M Baker. 7.10, 7.30, 7.50 m 8.20 Lezingen. 8 35 Uit de Queens Hall: BBC-Svmpbonie-concert m m. v. orkest en Fred. Lamcnd. piano o.l.v. Sir Henry Wood. 10.35 Lezing. 10.50 Voor dracht. 10.5512.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Concert door het Om roeporkest. 12 50 Orgelconcert. 1.25 Vervolg concert Omroeporkest. 7.40 Concert door het Omroeporkest. 9.05 Gramofoonp. 9 20 Con cert door orkest, o.l.v. Hupka m. m. v. A. Piccaver, tenor. Kaluruiborg, 1153 M. 11.2012.35 Concert uit Rest. „Wivex". 2.50—4.20 Dito. 4.20— 4 50 Gramofoonpl. 7 20 Moderne Operette muziek door het Omroeporkest o.l.v. Reesen. 8 05 Deensche liederen door Ch. Gott- Schalch. 9.30 Fransche muziek door het Om roeporkest o.l.v. Reesen. 101011.50 Dans muziek o.l.v. Tommv Boston Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 11.20 Populair concert o.l.v. Caspar. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.50 Gramofoonpl. 4 20 Weragorkest ol.v Kuhn, m. m. v solisten. 6 55 Gramofoonplaten. 7.20 Gevarieerd pro gramma. 10.5011.20 Concert o.l.v. Wolf Rome441 M. 8.05 Operavoorstelling uit een theater. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Concert uit Antwer pen. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Saxofoon-recital. 7.05 Gramofoonpl. 8 20 Gramofoonpl. 8 50 Solistenconcert uit Antwerpen o.l.v. F. Al paerts. Hierna gramofoonmuziek. 508 M 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Gramo foonplaten. 5.20 Dansmuziek uit St Sau- veur. 6 35 Sonatenconcert. 7.05 Gramofoon platen. 8.20 Piano-recital. 9.05 Radio-too neel. 10.05 Het Jazz. 10.30 Max Alexys en zijn orkest. Zeesen, 1635 M. 6.55 Concert door het Philh. orkest o.l.v. Görlich m. m. v. zang- solisten. 7.35 Vroolijke voordracnten. 8 20 Causerie, hierna concert door orkest o.l.v. Rüth. 9.35 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek. Oorspronkelijke roman door Jan Walch 4? Mei de verdrietigheid van een terecht-ge- Wezene keek hij de verdere brieven in; er wa ren er genoeg bij, die beschuldigingen tegen den „specialen verslaggever" bevatte om een eigen fout te overschaduwen. Die van Hoghen Lugt moet direct te rugkomen", zei hij strak. Rinders knikte. „Hij zal trouwens niet V€el kans hebben op verdere intervieuws' voegde hij bij den knik. Het was een rustig- wijze opmerkingeen opmerking vanuit een andere gezichtshoek. Maar tevens een in stemming. Hij is absoluut onmogelijk", generali- ^rde Drinkwater. „En hij kost ons abonné's". Werk als dit doet ons blad zeker geen goedbevestigde weer, in 't gematigde, kracht" WaS anders Hij is t e grappig'', zei Drinkwater grimmig. „Hm; als we hem ontslaan, «r zit niets anders op dat is 't eenige genoegdoening te geven. Waar de men- ,en recht op hebben". 200 kunnen we, als dit aan die abon- dacht D1Cl! WOrdt> ze nog terugkrijgen, OachtRmders. Maar dat zei hij niet. we moeten dit direct in 't Avondb'ad ^voureeren", zei Drinkwater. „En we HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie der ge meente Oudorp ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van D. Appel, wonende alhier, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij, met plaatsing daarin van een heete-luchtoven en een electromotor van 1H P.K., in het perceel, gemeente Oudorp, sectie E. nr. 554. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dier ge meente, mondeling op DINSDAG 7 MAART a.s., namiddags te drie uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie der gemeen te Oudorp van de terzake ingekomen schrif turen kennis nemen. Alkmaar, 21 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. „ONDERLINGE OPERATIEKAS". Zaterdagmiddag vergaderde in de boven zaal van café de Boer bovengenoemde ver eenig in een algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer L. J. v. d. Kuijl, hette allen van harte welkom en verheugde zich over de vrij goede opkomst. Spr. memoreerde het ontstaan van de O O. K. in den aanvang van 1932 en bracht aan den heer H. G. Rijs voor zijn vele werkzaam heden, als administrateur aan O.O.K. be wezen diensten hartelijk dank. De voorzitter deelde mede, dat, gezien de vrij gunstige resultaten in het afgeloopen jaar bereikt, het bestuur had besloten aan de penningmeesters der afdeelingen voor hunne werkzaamheden in 1932 een vergoeding van 2.50 toe te kennen en verder voor de vol gende jaren een vergoeding van 6 cent voor ieder, in hun afdeeling ingeschreven gezin, met een minimum van f 2.50. Verder werd de meening gevraagd over het plan van de commissie van toezicht om, wan neer het noodig blijkt, van een lid een dok tersverklaring betreffende zijn gezondheids toestand te vragen. Men meende, dat hoewel de practijk het tot nu toe niet noodzakelijk had gemaakt een dergelijke verklaring te eischen, men toch in de toekomst een bepa ling wilde hebben, waaraan men het recht kon ontleenen een dergelijke verklaring te verlangen. Dit, om in twijfelgevallen mis bruik te voorkomen. Dit is bedoeld voor nieu we leden. Aanvankelijk bleken de meeningen nogal uiteen te loopen. Zoo stelde een der afge vaardigden voor, nog een jaar te wachten en dan een dergelijke bepaling voor alle nieuwe leden in te voeren. Een ander vroeg, wie de eventueele kosten van een dergelijke dokters verklaring zou moeten betalen. Eenige an deren bleken ongeveer het gevoelen van het bestuur te deelen, men wilde een afwachtende houding aannemen en alleen in buitengewone gevallen een verklaring eischen. Na eenige overweging werd tot dat laat ste besloten. De penningmeesters der afdeelingen zullen ook bevoegd zijn dezen maatregel, indien noodzakelijk, toe te passen. Hierna bracht de administrateur, de heer Rijs, verslag uit over het afgeloopen jaar. Óp 1 Januari 1932, de stichtingsdatum bedroeg het aantal leden 630, welk aantal op 1 Januari 1933 tot 1930 gestegen was. In de laatse 9 maanden van het jaar is aan operatie-kosten uitgekeerd een bedrag van ongeveer 750. Per geval werd uitgekeerd een gemiddeld bedrag van 55, hetgeen per verzekerde op een gemiddeld bedrag van 0.46 neerkomt, terwijl de geheele kosten der O.O.K. per verzekerde heeft bedragen 1.24. De aandacht der leden werd er op geves tigd, dat ingevolge artikel 9 van het regle ment alleen vergoed worden de kosten, welke in een ziekenhuis ontstaan in verband met een kleine of grootere operatie. Het behande len zonder operatie ingrijpen, b.v. in een operatiekamer, valt niet in de termen van vergoeding, een beenbreuk e.d. zonder opera tie evenmin. De ontvangsten en uitgaven bedroegen 2043,40. Aan contributie was ontvangen 1464.65. Het batig saldo bedraagt 566 88 Er ontspon zich eenige discussie over de wenschelijkheid ook de kosten door een been breuk veroorzaakt, te vergoeden. Het bleek echter, dat nog het reglement, nog de naam de rvereenigine het vergoeden van deze kosten toeliet. Er werd echter beslo- zullen Riesemijer es hier laten komen. Die is per slot van rekening verantwoordelijk voor de verslaggeverij". Tot op zekere hoogte", beaamde voor zichtig Rinders. „We hebben hem zelf ge schikt geoordeeld voor dit werk. Hij had ons moeten waarschuwen. En dan, wie zit er in „den nacht"? E>ie had die boel zoo niet mogen doorgeven Henri van Hoghen Lugt was, na aan 't ontbijt met voldoening zijn beide artikelen in het Ochtendblad te hebben gelezen, een frisch wandelingetje naar Scheveningen gaan maken; het wat nog te vroeg voor ver dere intervieuws. Het essentieele had hi' trou wens al. Het was heerlijk in den herfstmor gen de geur van het eiken hakhout en de den nen van de Scheveningsche Boschjes eens op te snuiven; „waer vindt men eicken t' Am sterdam?'' mompelde hij Vondel na Ja. 's zomers was Óen Haag toch maar „je" woonplaats; en eigenlijk in den winter ook Maar dan was toch ook Amsterdam best te genieten Dat zei iedereen; hij zou 't nu ook zelf ondervinden. Een dan: met Clara en de kinderen Ja, want voorloopig had hij nog zoo'n beetje op proef gewerkt, maar de blijdschap bronde in hem op, als hij eraan dacht hij had nu zulk een goed werk gedaaneerst al dat congres, en nu de ze twee delicate gevallen! Daar zou hij ook wel wat over hooren! Heerlijk, dat hij zoo gesch'kt was voor dit werk! Hij had in 't werk op zichzelf al zooveel plezier; en als je er dan zooveel voldoening van had, dat was aanmoediging! Luchtig veerde zijn stap op de geurig-bebladerde paden; het leven Lag ten een statistiek aan te leggen van het aan- I tal dergelijke gevallen dat zich onder de leden mocht voordoen. Mogelijk dat dan in de toekomst, indien het niet te kostbaar wordt, het reglement zoodanig kan worden gewijzigd, dat ook deze gevallen kunnen wor den vergoedt. Hierna werden het jaarverslag en de reke ning goedgekeurd, alsmede de begrooting over 1933. Aan inkomsten en uitgaven is begroot een bedrag van 1900. De operatiekosten wer den op 1400 geraamd Aan de orde was hierna het voorstel, om artikel 10 in dier voege te wijzigen, dat aan den administrateur, inplaats van 3 der ontvangen contributie, voor 1933 150 ver goeding wordt gegeven en de commissie van toezicht voor de volgende jaren het bedrag ieder jaar opnieuw zal kunnen vaststellen. Een der leden achtte het beter, dat de ver goeding voor de volgende jaren ook door de algemeene vergadering werd vastgesteld. Na eenige discussie werd besloten aan der. administrateur voor dit jaar een vergoeding te verleenen van 150, terwijl deze vergoe ding voor ieder jaar opnieuw door de alge meene vergadering, met in achtneming van het advies der commissie, zal worden vastge steld. De heer Rijs dankte de vergadering voor dit besluit. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank tot de aanwezi gen. R.K. RIJKSKIESKRING. Zaterdagmiddag vergaderde de R.K. Rijks kieskring Helder. Alle aangesloten kiesver- eenigingen waren vertegenwoordigd. De zaal van 't Gulden Vlies was geheel bezet Voor zitter was de heer Fluitman van Enkhuizen. Hij opende met gebed en den christelijken groet en deed u tkomen, dat de katholieke Staatspartij klaar was voor den strijd en paraat. Medegedeeld werd, dat dr. Kortenhorst geen afgevaardigde meer zou zijn voor Haar lemHelder. Men zal hem elders een plaats feven. De candidaatstelling heeft plaats 15 laart en 26 April is de stemming. Uiterlijk 6 Maart moet het proces-verbaal van de stemming in de kiesvereenigingen worden opgezonden aan den secretaris van het kringbestuur, den heer Nolet te Warmen- huizen, die 7 Maart alles moet opzenden naar den Partijraad. Vijf achtereenvolgende Zondagen zullen politieke redevoeringen door den K R.O. worden uitgezonden, die door pa ter mr. D. Beaufort, mr. Goseling, mr. Krop man en mr. Aalberse zullen gehouden wor den. Als sprekers voor de kiesvereenigingen hebben zich, tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten beschikbaar gesteld de heeren: pater Beaufort, v. d. Bilt, mr. Feber, mr Romme, Henry Hermans, mr. Bomans, mr Kropmans, J. J. Suring, mr. Hellenberg Hu- bar, Jb. Groen Azn., Loerakker, Piet Kasteel, dr. Kortenhorst, J. B van den Akker, H. J. Kuipers en Paul de Waard. Inzake de reclame, vestigde de heer Kamps, uit de Wormer er met klem de aandacht op, vooral te willen zorgen, dat men met duide lijke, zakelijke en pakkende reclame voor den dag moet komen. Voor Hoorn werd een motie voorgesteld, dat de kamerfractie met de be langen van groote gezinnen rekening zal hou den. De voorzitter achtte deze motie, in aan sluiting met het prae-advies, overbodig, om dat zulks al in ons Staatsprogram was neer gelegd. Men eischte stemming. De uitslag was 124 voor, 39 tegen, zoodat deze motie was aan genomen en een motie van den heer Blokker niet in behandeling kwam. Voor de vergadering der saamgevoegde kieskringen HaarlemHelder, werden uit een lijst door de kiesvereenigingen samengesteld, de volgende heeren als afgevaardigden aan gewezen: Angenent te Den Helder, Jn. Bak ker, tuinbouwer te Oude Niedorp; J. de Boer Wz., tuinbouwer te Obdam; mej. Boom te Alkmaar; van Boxmeer, voorzitter Volks bond te Hoorn; J. de Groot, veehouder, War- menhuizen; A. Kager, schoolhoofd te 't Zand; H. Koopmeiners te Alkmaar; J. Mooij, timmerman te Krommenie; H. Nolet, burge meester te WarmenhuizenN. Raat, burge- meester te Wervershoof; P. Tromp, tuinbou wer te HeerhugowaardJ. Valkering, koop man te Limmen en H. Wildebrand te Boven- karspel. Uit de definitieve verzamellijst van candi- daten voor de Tweede Kamer zullen de vol gende heeren worden aanbevolen. Voor de omschreven zetel: Mr. Hellenberg Hubar te Rijswijk; voor den niet omschreven zetel: Ch. v. d. Bilt te Haarlem; Jac. Groen Azn te voor hem als een feest, dat hij met de kracht en de zin-om-te-genieten van de jeugd zou meemaken! Heerlijk, dat hij zich nog zoo jong voelde; kwam zeker ook wel door die vlugge, afwisselende, fleurige journalistiek; die hield je jong Een strandboulevardje; en dan met lijn 14 naar het Valkenboschplein terug; en nog een kiein wandelingetje over de Thomsonlaan Nu, nu thuis gauw de verschillende adres sen waar hij vandaag nog wezen moest, even opbellen; en een uur afspreken Een re- fendaris van „Defensie"; een dokter van de natuurgeneeswijze die man die niet al leen tegen vivisectie, maar tegen alle sectie' was dan Eerst naar 't Departement van Defensie. Daar zou hij waarschijnlijk op ieder uur te recht kunnen Hij belde op, vroeg naar den bepaalden referendaris, „kreeg" den refe rendaris. Deed hem zijn verzoek. Het ant woord was bevreemdend. Zéér bevreemdend „Is u die „speciale verslaggever" van De Middenweg, die die stukjes in het Ochtend blad heeft geschreven?" Ja, meneer'', antwoordde Henri gul; en wachtte met een mengsel van stil geluk en valsche-bescheidenbeid op 't gezicht op den lof, die nu zeker volgen moest. Dan is 't mij onmogelijk u te ont vangen", klonk het op zeer strakken toon. Hè?" Henri zei het hoorbaar voor zich uit „Maar meneer, ik zou toch nog wel graag eenige meerdere informatie Dacht die man: hij is blijkbaar al voldoende op de hoogte? Maar die rare tóón. Henri wachtte. Er kwam geen geluid meer. Afgo- ZuidscharwoudeKampschoër te Monster; Mr. Maarseveen te Utrecht; mej. Meijer te Rotterdam; Dr. A. J. Oomen te Utrecht; M van Poll te Helmond; Mr. Romme te Amster dam; W. Snel te Medemblik; W. Steinmetz te Amsterdam; Stumpel te Hoorn en P. G. van Wees te Nieuwer-Amstel. Hierna hield mr. Hellenberg Hubar een lezing over de economische crisis en het be leid van onze partij. De politieke crisis vindt mede zijn oorzaak m het conflict wat voort kwam naar aanleiding van een aanval op ons gezag. Alle departementen moesten hun aandeel bijdragen in de bezuiniging. Alle bezuinigingen hebben bezwaren. Was dat niet zoo, dan zou het verwijt treffen, dat ze dan de bezuinigingen maar eerder hadden ter hand moeten nemen. Jammer, dat de Christ-Historischen de motie steunden. Op de rechterlijke macht, zei de minister, is geen andere bezuiniging dan deze mogelijk. De te genstemmers hebben een bewijs geleverd van democratie. Door het gebeurde met de Zeven Provinciën hadden alle landen het oog op ons gevestigd, of onze regeering wel een krachtig Staatsgezag uitoefende. De vertrouwensmannen der S.D.A.P. zijn boodschappenjongenszóó en anders weg. Wij hebben dit in Amsterdam en Rotterdam gezien. Toch praten sommige voormannen in de S.D.A.P. deze houding goed. Het is echter verwording der democratie. De Vrijheids bond wil altijd bezuinigen, maar ze is tegen elke bezuiniging van deze regeering. Nu had het Staatsgezag meer dan ooit behoefte aan steun. Bij de begrooting was men het eens Bij dit onderdeel niet. Met een regeering als deze kan men het nu niet stellen. Er zijn S.D A.P.-ers die het gebeurde op de Zeven Pro vinciën goedkeuren, maar Wibaut niet. Het is het werk der communisten, gesteund door de S.D.A.P. Zij ondergraven het Staatsgezag, wat de spreker door diverse aanhalingen poogde te bewijzen. Met het naderen van den stembusstrijd neemt de critiek op de regee ring toe. De katholieke Staatspartij is een volkspartij, een partij van het volk in al zijn geledingen; niet uitsluitend een arbeiderspar tij. Spreker eindigde met een opwekking om de R.K. Staatspartij krachtig te steunen. Van de gelegenheid om vragen te stellen, maakte de heer Kamp uit de Wormer gebruik. Hij vroeg of spreker erkende, dat in de de partementen de katholieke hoofdambtenaren slecht vertegenwoordigd waren. Ook de cri sisambtenaren zijn voor een groot deel libe raal. Mr. Hellenberg Hubar erkende, dat wij een klein aandeel hebben in de ambtenaren wereld; het wordt beter. Hierna sluiting met gebed en den christelijken groet INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. In de week van 14 tot en met 20 Februari 1933 werden in het Handelsregister te Alk maar o m. de volgende opgaven ingeschre ven: Nieuwe zaken: Floris Breed, Schoorl, Burgem. Peecklaan C 216. Handel in tuin- bouwbenoodigdheden. Kieft en Co's Assurantiekantoor, Alk maar, Handelskade 11. Vennooten J. en C. Kieft. W ij z i g i n g e n: N V. Vereenigde Bloem- bollenkweekerijen (United Bulb Farms) Limmen Benoemd tot Adj. dir.: C W. Schermer. Fa. Marie van Vliet en Co. Alkmaar, Rit sevoort 22. Dames- en Kinderkapsalon Ven nootschap ontbonden. Handelszaak wordt voortgezet door: J. D. Molenaar, onder den handelsnaam: fa. Marie van Vliet Heldersche Uitgevers Mij. N V Den Hel der, Kanaalweg 83. De commissaris W. Biersteker benoemd tot Pres.-comra., Me vrouw K. JaringLenderink tot directrice. Benoemd tot comm.M. A Grunwald en tot Ged. comm.P. C. de Boer Het geplaatst en gehort kapitaal bedraagt thans: 20 590. Fa. Oudkerk en van Praag, Den Helder, Zaak gevestigd: Keizerstraat 76 te Den Helder. Opheffingen: Hotel „Suisse", Alk maar, Langestraat 72. Hotel, café en restau rant. C. V. fa. Kwadijk, Alkmaar, Mient 27. N V. Alkm. Machinefabriek en Scheeps werf „de Volharding", Alkmaar, Voormeer 19. Toussaint Rijwielmagazijn, Alkmaar, Schoutenstraat 12. Hotel-Pension „Thorna", Bergen, J. Ol- denburglaan 911. Oprichting Anti Revdutionnaire K'usvereeniging. In het Vereenigingsgebouw aan de Kerk- laan had Vrijdagavond een bijeenkomst plaats om te komen tot oprichting eener A. R.-Kiesvereeniging. Nadat geopend was met gebed en voorge lezen Nehemia 4, werd door de heer G. H. Hoijtink van Alkmaar een rede uitgesproken waarin hij wees op het nut en de noodzake lijkheid van een A. R.-Kiesvereeniging te Heiloo. Juist in dezen tijd van gezagsonder- schatting en afwijking van het woord Gods, van verflauwing der grenzen, wordt het meer dan noodzakelijk, wordt het dure plicht om overal in zuiver georganiseerd verband op te treden, zoowel tegen revolutie als facis me. Van de Staatkundig Gereformeerde en de Herv. Ger. partijen, zal men hier weinig last ondervinden. Anaers staat het met de Chr. Dem. Unie. En helaas moet geconsta teerd worden, dat degene die zich hierbij aansluiten, steeds verder dreigen af te zak ken, daar gezien haar beginselprogramma het woord „Christelijk" in den naam bijna wel door „socialistisch" vervangen kan worden. Ook dient geconstateerd, dat in Hei loo nog vele kerkelijk hervormden meenen niet bij de A.R.-partij te behooren, omdat deze bij de Gereform. kerk behoort. Landelijk is dit geheel anders. Vele vooraanstaand' A. R. (Duymaer van Twist, dr. Beumer prof. Visscher, behooren tot de herv. kerk Zoo zal ook in Heilo" moeten wordei. ge propageerd dat er geen direct verband is tus- schij de A. R.-partij en de Geieform. kerk. Na een korte bespreking werd tot oprich ting besloten en sloten zich ters'ond 17 per sonen aan. Het bestuur werd gevormd en sa mengesteld als volgt: H. Nijdam Lzn., voor zitter; J. Lentz, Westerweg, secretaris; D Dirkmaat, penningmeester; D. Kieft en G de Vries, commissrrissen. Naar we vernemen is de bazar ten bate van de Ned. Herv. Evangelisatie een succes geweest. Het batig saldo was plm. 300. Bij de verloting, goedgekeurd door B. en W van Heiloo, vielen de drie eerste prijzen op de nos. 190, 114 en 144. De naam van den pop was Elizabeth. Naar we vernemen zal het Nationaal Concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen, broken? Zou die ander zelf 't gesprek afge broken hebben? Verwonderd keek hij rond. Clara stond dicht bij hem, schijnbaar bezig met iets aan 't buffet in orde te maken. Hij keek haar vragend aan. 't Gesprek schijnt afgebroken te wor den", zei hij. „Ik zal 't aanstonds nog maar eens probeeren". Hij schijnt niets van je te willen weten", zei Clara, moeilijk, maar kalm. Och nééj kwam hij. „Dat kan toch niet? Waarom zou hij Maar Clara's kalme, en een beetje bedroef de blik bracht zijn zekerheid aan 't wankelen Een ver, duister vermoeden doemde op. Hij begréép nog niet, boe dat zoo kon zijn; maar die blik van haar had de laatste maanden telkens gelijk gehad. Zij begreep méér dan hij Het was weer dat vreemde; dat wonderlijke gebied van denken-en-voelen, waar hü vreemd bleefHij had zich afge wend, daarover te denken; hij had g-edacht: daar heb ik geen idee van; zooals hij ver zoend was met het denkbeeld van muziek niets te begrijpen Maar nu voelde hij, hoe dat vreemde ingreep in zijn leven; hoe er een t e k o r t was Hij spande, spande al de krachten van zijn geest Voelde een ondoorbreekbare muur, waartegen zijn denk- pogen brak Hij werd bleek, leunde tegen den kamerwand. Henri", riep Clara verschrikt, en kwam naar hem toe; streelde zijn hoofd. „Arme lieveling, wat is er?" Nik; niks", antwoordde hij moeilijk „Het gaat al over Maar Wat was er ook weer?" dat hier ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van „Eensgezindheid" in Juli zou worden gehouden, doorgaan. Reeds 33 corp sen hebben zich voor het concours aange meld. KOEDIJK. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Jb. Groot door het kinderkoor van de vereeniging Zanglust, onder leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar, ten beste gegeven „Het Moorenschip", kinderorerette in 3 bedrijven door mevr. D. A. Kramer Schaap, muziek van den heer Joh. Kuiper Medewerking verleende hierbij de heeren O Haasbroek als koning, A. Haasbroek als heraut Netty Wijn als prinses, RensGeus als koningin, mevr. JonkerJonker als dan seres, die ook de dansen had ingestudeerd. Voor een pracht décor had gezorgd onze plaatsgenoot, de heer B. Molenaar, en voor timmerwerk de heer J. Steijn. Dit werk was in een woord af. Een strijkorkest met den heer Jonker aan de piano verzorgde het muzikale gedeelte, dat keurig in orde was. Zelden is er in onze gemeente een avond geweest, waar zooiets voorgedragen werd. Het was een tjokvolle zaal. voor verreweg het grootste ge deelte gehuwde personen. Er is volop genoten en de werkzaamheden verdienen alle lof. Na 'iet tweede bedrijf dankte de voorzitter, de heer P. Hart, allen die medegewerkt hadden om een dergel ijken avond te doen slagen. Medewerking was verleend door het college van B. en W. De penningmeesteres, mej Davids—Wortel, had een welverdiend woord van dank in ontvangst te nemen. Zondag zal het nog eens worden ongevoerd, het verdient dan weer een volle zaal. Sedert eenige weken worden de radio uitzendingen ongenietbaar gemaakt door het gebruik van apparaten. Alhoewel de centrale- houder reeds een paar maal heeft te kennen gegeven bereid te zijn de instrumenten sto- ringvrij te maken, is het euvel nog niet ver holpen. Laten de bezitters van deze voor hen misschien noodzakelijke apparaten bedenken, dat met een beetje goeden wil hunnerzijds deze kwestie zeer gemakkelijk is op te lossen, door zich met den heer Plevier in verbinding te stellen. Voor een uitkeering ingevolge de tuln- bouwsteunwet kwamen alhier 14 personen in aanmerking. Er werden 4 aanvragen afgewe- zen wegens teveel grasland of de tarwewet. Niets van belang", suste zij. „Eenvou dig een telefoongesprek dat afgebroken werd!" Ja, zei hij met moeite maar jij zei iets jij dacht Hij sloot weer de oogen. „Ik kan wacht even Ja, jij vond is 't niet? jij vond't niet vreemd, dat hij me niet wil ontvangen Dus: jij vond dat artikel, waar ik zoo blij mee was dat vind jij óók niet in orde Beste, lieve man", zei ze angstig; want hoe moest ze in godsnaam dat nu alles uit eenzetten „Kom nu eens even kalm zitten Die telefoongesprekken kan je wel even uit stellen Nu ja", zei hij half onwillig de situatie aanvaardend, die hem ineens weer wat te sen timenteel voorkwam „laten we nu maar niet zoo tragisch doen. Er is iets, dat ik niet begrijp; maar nee. nee" er was een vreemd o n t v I u c h t-verlangen in zijn stem; 'n willen-ontkomen aan wat zijn jon- gensblijdschap, zijn voldoening over die nieu we toekomst verstoorde, die hem nog daar even zoo heel heerlijk had geschenen Maar dan inééns, terwijl hij wou voortdenken, dien kant uit voor-denken, waar zijn geluk lag, was 't weer verlammend in hem: dat vreemde besef, dat hij in een illusie leefde; dat het leven, zooals hij het gewaar werd, het werke lijke leven niet was: dat zijn gedachten maar wat doorsloegen, als de raderen van een boot die het water niet raken (Wordt vervolgd."

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5