^Buitenland Jlexk S. School ïBucg eci'.jke Stand De muiterij op de Uit de Pers Zeven Provinciën. De verklaring van den comman dant der zeemacht. Da laatst* sprakor, da haar H. H. VOOR 23 MILLIOEN FRANCS AAN GOUD UIT NEDERLAND NAAR BELGIE GEÏMPORTEERD. BUITENGEWONE OOSTENRIJKSCHE KABINETSZITTING. SPAANSCH STOOMSCHIP VERGAAN. Tien man om het leven gekomen. DE SPANNING TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. Columbiaansch gezantschap Lima in brand gestoken. te AANSLAGEN IN IERLAND. DE AANSLAG OP ROOSEVELT. De zaak voor de rechtbank. Zangara lacht om het vonnis. GEVECHTEN IN DE AMERIKAANSCHE WILDERNIS. Tusschen Peruanen en Colombianen. DRIEVOUDIGE MOORD IN SPEAK EASY TE NEW YORK. Uit de verklaringen die de comman dant der zeemacht in Nederlandsch Indië gister in den Volksraad beeft ge legd (zie ook ons no. van g.ster) blijkt, dat de opdracht aan het eskader dat de Zeven Provinciën tegemoet is gevaren, in hoofdzaak aldus luidde: „De somma tie zal radiografisch worden geseind door den oudsten groepscommandant der aan de actie deelnemende vliegtui gen, zoodra hij de Zeven Provinciéi in het zicht krijgt. De sommatie wordt zes maal uitgezonden, driemaal op 600 M. en driemaal op 475 M. golflengte. Deze beide golflengten worden n.1. gebezigd rcsp. in het openbare scheepsverkeer en het marineverkeer met vliegtuigen. Deze sommatie luidde: Geeft u onvoorwaar delijk over of geweld zal worden ge bruikt. Stoppen en witte vlag hijschen en groote witte vlag op den bak boven de tent. Indien aan de sommatie geen gevolg zal worden gegeven, zal na 10 minuten door het vliegtuig van den oud sten groepscommandant een bom van 50 K G. vlak voor den boeg der Zeven Pro vinciën worden geworpen. Vervolgt het schip zijn koers en vaart ook dan nog ^n b.ijft de witte vlag achterwege, dan wordt door de vliegtuigen per vliegtuig hun bommenlast afgeworpen op het schip zoolang aan de sommatie niet is voldaan. Wordt aan de sommatie dan ïiort niet voldaan, dan wordt op bevel van den eskader-commandant een tor pedo-aanval door de onderzeebooten in gezet, zoo noodig gevolgd door de be schieting met geschut van de schepen van het eskader." De debatten over de verklaring van den commandant der zee macht. Nadat de rede zonder eenige interruptie Was uitgesproken, hebben verschillende leden van den Volksraad er het woord over gevoerd waarbij vrijwel alle sprekers achter de regee ring stonden. De eerste spr. was de heer Soejono. Deze verklaarde dat de regeering ook thans heeft getoond het gezag te kunnen handhaven Spr. bepleitte strenge straffen zonder onderscheid en hoopte dat alles zal worden gedaan om dergelijke voorvallen in de toekomst onmoge lijk te maken. Spr. achtte het onnoodig nogmaals te ver klaren dat de regenten en het inlandsche bestuur achter de regeering staan, i Vast staat dat de muiterij geheel losstaat van de inheemsche beweging. De regeering late niet na om zoo spoedig mogelijk de anti-inlandsche stemming te doen verdwijnen. De heer Wiranatakoesoema verklaarde dat de muiterij ten zeerste wordt betreurd en af gekeurd, ongeacht het rasverschil. Spr. had vertrouwen in een ernstig en rechtvaardig onderzoek en hoopte dat de regeering zich niet zal laten leiden door sentiment door de inheemschen van de vloot te weren. De P. P. B. B. (Vereeniging van inheem sche ambtenaren bij het B. B.) hield zich af zijdig van de demonstratie op het Waterloo- plein, welke een nationaal Nederlandsch ka rakter droeg, waarbij deze organisatie niet als bijlooper wilde fungeeren. Het inlandsche bestuur heeft door de eeuwen heen zijn loyau- teit getoond en doet dit dag en nacht onge- war-md Snr. richtte een waarschuwena woord tot de regeering, n.1. dat elke opwinding van de Nederlandsche groep reactie wekt. De re- geering doe daarom een beroep op de Neder landers kalm te büiven en de oprichting van burgerwachten achterwege te laten. Het Inlandsche bestuur zal steeds op zijn post staan; de regeering kan er op rekenen Dc heer Sosnohadikoesoema vernam met ontzetting van de muiterij. Spr. kon zich den gemoedstoestand van de Nederlanders in denken, die onvolledig waren ingelicht omdat niemand iets wi^t. Spreker memoreerde de moeilijke taak der reoeering en smeekte wijsheid voor haar af De voorzitter verklaarde, dat de verhou ding tusschen de Inlandsche en Europeesche 'leden van den Volksraad in het algemeen donr hef incident niet ongunstig is beinvlo*>d De heer Arifin betreurde ten diepste het gebeurde en achtte de muiterij volledig on toelaatbaar en verklaarde zulks als Menang- kabauer. De heer De Dreu constateerde dat het on derzoek nog niet volledig is. Spreker keurde de daad der muiters af, ook als sociaal-de mocraat, als ondisciplinair en als een in de kaartspeling der reactie. Soreker keurde eveneens de houding der regeering af, waardoor de grieven grooter werden en deze daad onmogelijk was. Spr 1 :'e de demonstratie op 't Waterlooplein af zeggende dat deze onnoodige reactie wekte. Spreker verwierp de beschuldiging aan het adres der sociaal-democratie of vakbeweging Hij wees op het sociaal-democratische Dene marken als het eenige land waar rust heerscht. (Eenig applaus van de tribune. De voorzitter waarschuwde dat hij deze zou doen ontruimen bij herhaling.) De heer mr. Fruin (Vaderlandsche Club) hoopte, dat voorbeeldige straffen zullen val len. Hij noemde het geval een symptoon van de uitwerking van de langdurige vrijheid, die aan de lasteraars aan het gezag werd geia ten. Spreker wilde aan de muiters peen woord besteden. Wat moet thans geschieden? Hier omtrent merkte spreker op, dat de toestanden bij de marine niet deugen Spreker vroeg zich af of de hoogste marineleiding, die de stem ming onvoldoende onderkende, vrij uit gaat. Hij wenschte verwijdering van alle kwade elementen en ook van de onvoldoende door tastend optredende officieren, ook al moet een deel der vloot worden opgelegd. Voorts wenschte spreker bevordering van dienstne ming van Indo-Europeanen en oproeping der zee-militie ter losmaking van het vlootperso- neel van de vakbonden. Ten slotte bepleitte spreker betere taalkennis voor oficieren en zuivering van de vloot over de geheele linie. Spreker wenschte den naam van de Zeven Provinciën van de lijst der marineschepen geschrapt te zien. De heer Apituley keurde onvoorwaardelijk het misdadig avontuur af en schaarde zich onvoorwaardelijk aan de zijde der regeering, hoe ook de afloop is geweest. De heer mr. Van Helsdingen sprak zijn leedwezen erover uit, dat aanvankelijk de muiterij voor een inlandsche actie werd aan gezien. Spreker had aanstonds de innerlijke zekerheid, dat Europeanen de leiding had den, hoe beschamend dit ook was. Spreker becritiseerde hen, die in Holland de muiterij „hun uit het hart gegrepen noemden. De heer Monod de Froideville merkt op, dat de muiterij pijnlijke verbazing wekte en ernstige ongerustheid veroorzaakte, oocn spreker was overtuigd dat de marine-leiding, na de beëindiging van dit droevig avontuur, op juiste wijze zal weten in te grijpen. Na de pauze kreeg de heer Kasimo het woord. Hij verklaarde als katholiek en in heemsche de muiterij niet anders dan onvoor waardelijk te moeten afkeuren. Spreker hoop te, dat er geen verscherping der tegenstellin gen zal volgen. De heer Roep was er van overtuigd dat geen verstandig Nederlander een moment er aan heeft gedacht dat de muiterij, ook al zou die geheel door inlanders zijn gepleegd, tot verwijdering zou leiden. De heer De Hoog, leider van het I. E. V., verzekerde dat de moeilijke taak van het in heemsche bestuur ten volle wordt beseft en dat gaarne de loyaliteitsverklaring van den heer Wiranatakoesoema wordt aanvaard. Van veel belang is het antwoord op de vraag of hier invloeden van buiten hebben gewerkt. Wellicht zullen het lid van de Twee de Kamer ir. Cramer in Nederland en zijn geestverwant De Dreu van een onschuldige demonstratie spreken, doch dat men muiterij pleegde wijst op een zoodanige ondiscip.i- nairen geest, dat onvoorwaardelijk afkeuring noodig is. Het zou onjuist zijn andere be volkingsgroepen een verwijt te maken omdat enkelen tot de muiterij hoorden. Spreker gispte het feit, dat de Indo-Euro- peesche groep bij de marine steeds is ver geten. „Men haalde matrozen 'uit Holland en voor de rest nam men inheemschen. Ook de Indo-Europeesche jongen heeft het recht om mede te dingen op een plaats bij de vloot". De volgende spreker, de heer Mandagie, zei: „Deze actie is gezagsaantastend en des wege onwettig". De heer Wiwoho kon de houding van de regeering absoluut niet afkeuren, doch vroeg waarom de oorvijg zoo hard moest zijn. De heer Dwidjosewojo wilde op den voor grond stellen dat hij de ondoordachte actie van een deel der bemanning van de Zeven Provinciën afkeurt. Daarnaast betreurde spreker de onnoodige vernietiging van 23 menschenlevens. Men had medelijden met de muiters moeten hebben. Zij lieten duidelijk weten dat zij geen geweld in den zin hadden. De heer Van Baaien had van de regeering meer verwacht, maar hij begreep aat de stand van het onderzoek het doen van meer mededeelingen niet toelaat. Waarom gemuit werd is secundair. In hoeverre hebben de of ficieren hun plicht gedaan? Spreker had gaarne gezien dat men het voorbeeld van Van Speyk had gevolgd. De heer Hamer wilde de muiterij beschou wen als een in Nederland jarenlang voorbe reiden aanslag op het gezag. Spr. was te leurgesteld dat de regeering de beteekenis van de revolutionnaire propaganda niet heeft besproken.' De heer Mochtar betoogde, dat de muiters slechts opkwamen tegen de salariskorting en tegen de gevangenneming van hun kamera den. Hij betreurde het dat de bom te vlug werd geworpen. De heer Los Sek Hie meende, dat, hoe de zaak ook gewend of gekeerd wordt, men hier in ieder geval met muiterij heeft te doen. De gevallen muiters beschouwde spreker als slachtoffers van anderen, die aanvuurden tot verzet tegen het gezag. Iedere vakvereeni- gingsleider steke ae hand in eigen boezem. De heer Noto Soetarso betreurde het dar deze geschiedenis kon passeeren bij een ge zagsorgaan dat bestemd is om den naam van het koninkrijk hoog te houden en te bescher men. Het koninkrijk der Nederlanden werd aan den spot van de wereld overgeleverd. Spreker hoopte overigens dat naast het on derzoek en de straf de regeering aan even- tueele bezwaren zal tegemoetkomen. De heer De Queljoe gaf als leider van den regentenbond uiting aan de gevoelens van aanhankelijkheid van het Ambonsche volk aan de koningin en het huis van Oranje. De heer Feuilleteau de Bruin ontken de met de meeste pertinentie, dat de loyaliteitsdemonstratie gericht zou zijn geweest tegen de inheemschen. De luropeesche invloed bij de muiterij was duidelijk. Spreker gaf een technisch ex posé van den gang van zaken bij het werpen van de bom en merkte op, dat het vliegtuig de juiste plaats waar de bom moet vallen niet in de aand heeft. Men had hier te doen met een zorgvul dig voorbereide muiterij. Thans staat vast dat op weldoordachte wijze naar de macht werd gegrepen en dat geweid reeds was gebruikt Als militair was spreker ten diepste getroffen door het feit dat de vakbeweging het plichtsge voel bij de marine heeft ondermijnd in zoo hevige mate. De heer Thamrin sprak onder voort durende interrupties, terwijl een zware regenbui het gesprokene onverstaan baar maakte. De heer Sandkuyl verzocht den heer Thamrin in het Wetboek van Strafrecht na te lezen wat onder muiters wordt verstaan. Spreker meende, dat aanslui- tii g van de marinebonden bij het N.V. een roode golf in de marine bracht, waarbij de militaire tucht aan de bewe ging ondergeschikt werd gemaakt. De zonderlinge toestand ontstond dat mari neschepelingen aangesloten waren bij een organisatie, die het koningschap verwerpt. De Bond werd nummer een, de krijgstucht nummer twee. Spreker vroeg zich af of de commandant der Zeven Provinciën en de eerste officier de eigenschapen bezaten die hun hooge positie wettigen en meende, dat met de bestaande bonden en hun macht gron dig zal moeten worden afgerekend. Aan, zeide: „Wij Oosterlingen hebben ie gewoonte de zaken vergoelijkend te be schouwen en zoo is ook over de muiters vergoelijkend gesproken", maar spreker betwijfelde of dit juist is en hij zei: „Zoolang wij dit niet van ons afzetten, zullen wij bij den Westerling in de leer moeten gaan". Niet den hoofdleider der marine treft hier blaam, doch den modernen geest aie het de regeering zoo moeilijk maakt op te treden op de wijze waarnaar velen verlangen. De vergadering werd hierna ge schorst tot 's avonds half zeven. BRAND. Windmolen uitgebrand. Te Nederweert (L) is door tot nog ^oe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den windmolen van den heer F. Boo- nen in het gehucht Kreyel—Nederweert. De molen brandde af. De geheele inboe del ging mede in de vlammen verloren. De molen was niet verzekerd. VERKEERSONGEVALLEN. Doodgedrukt tusschen boom en auto. Gistermiddag te omstreeks drie uur heeft op den Tilburgschen Weg onder de gemeente Moergestel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto, bestuurd door baron J. P van Heeckeren van Molecate uit Wasse naar, komende uit de richting Tilburg, wilde een vrachtwagen van de Herofabrieken te Breda op dezen weg voorbijrijden. Waar schijnlijk is de luxe-wagen geslipt, waardoor het achtergedeelte met het Imkervoorwiel van den vrachtauto in aanraking kwam. Beide voertuigen maakten daarop een zwenking naar rechts en kwamen gedeeltelijk in een langs den weg loopende sloot terecht. De luxe wagen, een twoseater, geraakte beklemd tusschen den vrachtauto en een boom en werd geheel ingedrukt. De bestuurder was op slag dood. De chauffeur van den vrachtauto bleef on gedeerd. Om het slachtoffer te bevrijden heeft men den boom, waartegen de auto was opgebotst, moeten afzagen. Het lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. Baron van Heeckeren van Molecate was inspecteur van de Nederlandsche Zuivel Cen trale. Hij was gehuwd. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. Doodelijk ongeluk. Doordat het paard van den wagen, dien hij bestuurde, op hol sloeg, is gistermorgen de voerman G. Voets uit Rosmalen, op nood lottige wijze om het leven gekomen. Nabij de kerk werd het paard schichtig en sloeg het op hol. De man, die loopend het gespan ge leidde, geraakte in de leidsels verwaTa, kwam te vallen en kreeg de wielen van het zwaar beladen voertuig over hoofd en lichaam. He vig bloedend bleef de man bewusteloos op den weg liggen. Na in een woning te zijn binnengebracht, overleed de ongelukkige aan de bekomen verwondingen. De man was on gehuwd. Het paard is later tot staan ge bracht. Op het vliegveld van Evere (bij Brussel) is Maandag een groote zending goudstaven aangekomen uit Nederland. De zending be stond uit twee gedeelten: een van 50 staven en een van 40 staven. Zij vertegenwoordigen samen een waarde van 23 millioen francs, welke bestemd zijn voor de Nationale Bank van België. De ochtenduitgave van „Das Neue Wiener Journal" meldt, dat vanmorgen om 9 uur de Oostenrijksche regeering in buitengewone kabinetszitting bijeenkomt. Het eenige onder werp van beraadslaging zal volgens het blad zijn de stap, die de entente heeft gedaan in verband met de wapenaffaire van Hirtenberg en het standpunt hiertegenover van de Oos tenrijksche regeering. Een Spaansche stoomschip, dat 350 ton meet, is tijdens een storm aan de kust van Asturië vergaan. Tien leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Uit Lima wordt gemeld, dat een opgewon den fanatieke menigte het Columbiaansche gezantschap te Lima, de hoofdstad van Peru, in brand heeft gestoken en vernield. De Co lumbiaansche gezant en zijn familie konden nog tijdig in het Chiieensche gezantschap in veiligheid worden gebracht. Gisteren hebben de Iersche spoorwegman nen weer op verschillende plaatsen aanslagen gepleegd. Een autobus van Dublin naar Ehin- dalk, die voor de eerste maal den dienst tus schen beide steden zou beginnen, werd door een groote opgewonden menigte in brand gestoken, nadat een groote politiemacht op de vlucht was gejaagd. De poging om den chauffeur van de bus in het water te werpen kon door de politie, die versterkt terug kwam, worden voorkomen. Een tweede autobus werd door een uit 2000 personen bestaande menigte met steenen bekogeld, hoewel de auto begeleid was door een pantserauto met burgerwachten. De chaufeur werd ernstig gewond en de politie slaagde er na geruimen tijd in de menigte met de gummistok uiteen te drijven. Een andere aanslag werd ge pleegd aan de grens tusschen Ulster en Zuid- lerland. Hier had men een gedeelte van de spoorrails verwijderd, doch een ongakik kaa tijdig worden voorkomen. De staking duurt reeds drie weken. Volgens mededeelingen van de regeering heeft zij reeds eenige honderdduizenden pon den sterling gekost. Onder buitengewone belangstelling is de gerechtelijke behandeling aangevangen van de zaak tegen Zangara, die een aanslag heeft gepleegd op Roosevelt. Nadat de dagvaarding was voorgelezen, verklaarde Zangara te bekennen, dat hij alle vier hem ten laste gelegde feiten heeft ge pleegd. De feiten betroffen: een poging tot moord op den gekozen president der Vereenigde Sta ten, Roosevelt en op drie bij den aanslag ge wonde personen. Het eerste wordt behandeld de aanklacht wegens den aanslag op Rooseveldt. De aan klachten wegens aanslagen op burgemeester Cermak en mrs. Cermak werden nog niet aan de orde gesteld, omdat het O M. afwacht of deze slachtoffers er het leven zullen afbren- gen. Later wordt gemeld, dat Zangara tot 80 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Zangara heeft het vonnis lachend aange hoord. Hij riep uit: Wat? Maar tachtig jaren? Wees niet zoo leuk! Geef mij meer! De rechter antwoordde: Dat kan! Tijdens het weekend hebben gevechten plaats gehad tusschen de Peruaansche en Colombiaansche troepen in de omgeving van Tarapaca. Tachtig Peruanen, die zich in de wildernis verborgen hadden gehouden en den hongerdood nabij waren, hebben zich over gegeven. Een Peruaansch vliegtuig is om laaggestort tijdens een gevecht met Colom biaansche vliegtuigen. NEGER GELYNCHT IN AMERIKA. Te Ringgold (Louisiana) is een 24-jarige neger, die volgens zijn eigen bekentenis den kassier der plaatselijke bank na een misluk ten bankroof had neergeslagen, toen deze zijn vrouw tegen een aanval van den neger verde digde, na een wilde jacht door de menigte ge grepen en opgehangen. Het lijk van den neger werd met kogels doorboord. AMERIKA NAT! Het Huis van afgevaardigden heeft met een 2/3 meerderheid het door den Senaat reeds aangenomen voorstel-Blaine goedge keurd, waarmede besloten is tot opheffing van het alcoholverbod in de Vereenigde Sta ten. Het voorstel houdt in: 1. Het herroepen van het achttiende amen dement op de grondwet (Alcoholverbod); 2. De ratificatie van deze herroeping niet door de parlementen der afzonderlijke staten, maar door voor dit doel speciaal bijeengeroe pen conventies der afzonderlijke staten «n 3. Federale bescherming voor <3ie staten, die het alcoholverbod handhaven. Het voorstel moet binnen zeven jaren door ten minste 36 staten worden geratificeerd. Een krantenjongen te New York heeft Maandagochtend bij het binnentreden van de speak easy „Porkys play" in de theaterwijk van New York voor de bar de lijken gevonden van een man en een vrouw en achter de bar dat van den barman. Alle drie waren door schoten in de rechterslaap gedood. De scho ten moeten van zeer dichtbij zijn gelost, zoo dat de aangevallenen geen gelegenheid heb ben gehad zich te verdedigen. Uit de kassa schijnt niets te zijn ontvreemd. De daders zijn door een achterdeur ontsnapt. De politie vermoedt, dat „gangsters" aan het werk zijn geweest en uit wraak hebben gehandeld „Porkvs play" wordt gefrequenteerd door „stars" van Broadway. EEN SCHERP VONNIS, In het jongste nummer van de „Groene Amsterdammer" velt professor J. Goudnaan Jr., lid van de S.D.A.P., het volgende scher pe vonnis over de halfslachtige houding der sociaal-democratische leiders in de kwesiie van de muiterij op de „Zeven Provinciën": „In de tragedie van de Zeven Provinciën is de houding van het Tweede Kamerlid, ir Cramer, en van de redactie van „Het Volk" een der droevigste tafereelen. „En dit uit den band springen van enkele op zichzelf staande personen van het tweede en derde plan is nog niet eens het ergste Veel erger is de houding van den voorzitter van de S. D. A. P., die in zijn radiorede over „De Zeven Provinciënkrant", die verboden werd, en de 8 tot 11 provinciënkranten die nog komen konden, het onwaardige spel der verboden blaadjes lustig heeft meegespeeld Het ergste is het feit, dat noch hij, noch de voorzitter der Tweede Kamerfractie duidelijk en hard heeft uitgesproken, dat de S DA p. de muiterij onvoorwaardelijk afkeurt „Het ergste is, dat men heeft nagelaten namens de S. D A P. een beroep te doen on de opstandelingen om hun verzet tegen h» wettig gezag onmiddellijk te staken. Want de taak van een groote democrati. sche partij, die zich haar verantwoordelijk* heid tegenover het geheele volk bewust is bestaat niet in het zich encanaiileeren met de' reactionnaire, anarchistische instincten die in elke volksmassa sluimeren en in tijd van nood maar al te gemakkelijk tot uitbarsting komen. „De taak van een verantwoordelijke demo- cratische partij is een taak van opvoeding en altijd weer van opvoeding. Zij moet elk harer leden, zij moet elk staatsburger het be wustzijn inprenten van zijn rechten èn van zijn plichten. Met name den onafwijsbaren plicht van vrijwillige onderschikking onder net gezag, dat hij, als staatsburger zei« mede heeft tot stand gebracht. Het gezag waarop hij, dank zij de democratie, ten allen tijde èn door middel van zijn organisatie èn door middel van zijn gekozen vertegenwoor- diger, zijn critiek kan doen gelden. „Een democratische partij behoort haar volgelingen duidelijk te maken, dat de ernfe misdaad, waaraan zij zich kunnen schukg® maken, bestaat in de onwettige of onlo^ aantasting van het op wettige en loyale wijn. tot stand gekomen gezag. De onwettige aan. tasting van het wettig gezag is een misdaad tegen de democratie zelf. „En wanneer, ondanks haar beleid, deze onwettige aantasting toch plaats vindt, dan behoort een democratische partij om t even of zij zelf aan het bewind is of oppo sitie is zich loyaal om de regeering te scharen en deze te steunen in het hoog hou den van het wettig gezag, waarop èn regee- ringspartij èn oppositie gemeenschappelijk berusten. Zij kan de regeering ter verant woording roepen later. Zoolang het demo cratisch gezag bedreigd wordt, is er maar één leus: Hoog het gezag. Weg met de anarchie. „Een sterk overheidsgezag is geen reaction naire leus; het is de eisch par excellence van de democratie. „Een democratische partij, die de verdedi- ging van het gezag in tijd van nood aan an deren overlaat, pleegt verraad aan haar eigen beginsel; zij speelt in de kaart der reactie „Democratische leiders, die erin gnuiven wanneer aan dat gezag een slag wordt toe gebracht, moeten het a. b. c. van de democra tie nog Ieeren. „Het is dit soort kinderkamerdemocraten, dat de democratie in de afgeloopen dagen verduiveld veel kwaad heeft gedaan. „Men kan de vraag stellen en men zal haar na het gebeurde opnieuw moeten stel len: Is de S. D. A P. wel een democratische partij Ten slotte zegt prof. Goudriaan het vol gende: „De gelegenheid voor een massapsychose is nog nooit zoo gunstig geweest als thans en nog nooit is de massale infectie zoo be wust stelselmatig toegepast als thans. „Wie in dit milieu met het vuur der revo lutie speelt, is een misdadiger, een misdadige kwajongen of een idioot." Gisteren herdacht pater Teppema, kape laan der St. Dominicus Parochie te Alk maar, zijn koperen priesterfeest. Om half elf droeg de jubilaris een plechtige solemneele H. Mis op, daarbij geassisteerd door zijn beide broers, paters van de orde der Je zuïeten. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. Ook aan stoffelijke blijken van belangstelling heeft het niet ontbroken. De heer P. den Duyn, voorganger bij de herv evangelisatie te EnscheM heeft bedankt voor het beroep in gelijk ambt te Hoorn. PREDIKBEURTEN. The Star of Hope Mission, 23 Mb avond 8 uur, bovenzaal café Central, de heet Sevensma, van Amsterdam. HEEMSKERK. (Febr.) j Ondertrouwd: Jac. Koper en J- Gaarthuis. A. de boer en K. Welboreo. P Beentjes en E. Smit Bevallen: I. G. Nijman— Bruins, d- L. Dekker—Willems, d. S. Zonnevel^ Vendel, d. N. Limmen—Beentjes, t h Smit—Zoontjes, z. Jac. Stengs—K"1!'' X z. - C. KuylKemps, d. - G. Huisn#» —Schipper, z. i Overleden: C. Jansen, 52 jaar.J' Koper 1 jaar. A. C. L. Patels 0 jaar- Stevig gebouwde postzakkendlef (de geetolen brieven doorkijkend): „Zeg, Kees, hier ls een vent die we een goeie dienst hebben beweze. Schrijft dat as ze niet ant woordt op z*n huwelljks-anzoek per ommegaande, hl) bet as een weigering zal opvatte en met de volgende boot naar Afrika aal vertrekte" (Londen Opinton).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8