Alkmaarsciie Courant. Jladianieuws HEI STROOPERSDRAMA TE EGMOND-BINNEH. Griep, Influenza. JmiMetw De gevolgen van een operatie. VAN SPIONNEN EN SPI01A5E Honderd tf]t en dertigste Jaargang. FEBRUARI WOENSDAG 22 De Officier van Justitie vraagt ontslag van rechtsvervolging. De verdediger acht het vanzelfsprekend dat de jachtopziener van zijn wapens gebruik maakte. Mo. 45 1933 Donderdag 23 Februari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8 J Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10 30 Concert L. Metz, viool en M. d'Oliveira, P'^n0 T~ Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.— Omroeporkest o.l.v. N. Treep m m. v Ilse Möller—Gerlach, en E- Veen, piano. 2.-2.30 Voordracht door H. Buys 2 45 Gramofoonplaten 3— Naaicur- sus door mevr I. de Leeuw-van Rees. 3 45 Gramofoonplaten. 4.- Voor zieken en ouden wan dagen door mevr. Ant. van Dijk. 4.30 KovacsLaos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte 5.— Verhalen voor groote kin deren door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Kovacs Laos. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7 Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les Fred Fry. a— Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8 15 Concertgebouw-orkest o.l.v. P. Monteux m. m. v Wanda Landowska, cembalo en Carel van Leeuwen Boomkamp, viola da gamba). In de pauze gramofoonpl. 9.45 Om roeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. Adelheid Armhold, sopraan en gramofoonpl. 11. Vaz Dias. 110512.Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (8.—9.15 en 11.—2. KRO, de NCRV van 10.—11 en 2. 11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.Godsd. halfuur. 12.15 Orkest concert en gramofoonplaten. 2.— Handwerk- cursus. 3.3.30 Vrouwenuurtje. 4.Bijbel lezing m. m. v. sopraan en orgel. 5. Zang door Henr. v. d Kamp, alt, m. m. v mevr. J Otten—van Warmelo, piano. 5.45 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 6.15 Cau serie door J. Emous. 6.45 Knipcursus. 7. Journ. Weekoverzicht door C. A. Cravé. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Orgelconcert Jan Zwart. 9 C. Goote: Trouw moet blij ken. 9.30 Concert. J. Stotijn, hobo. J. Blazer, cello en C. Severens, piano. 10.30 Vaz Dias. 10 4011 -30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel R. Foort. 1.05 Gramofoon- laten 1.35 Sted orkest Birmingham o.l.v. Heward. 2 20 Voor de scholen. 3 20 Kerk- dienst. 4 10 Duitsche les 4.25 Emilie Colom bo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur 6.20 Ber 6 50 Liederen van Wolf door L. Holmes 7 10, 7.30 en 7.45 Lezingen. 8 20 „The March Hares Concert Patrv". vroolijk pro gramma met muziek van Philip Braham 9 20 Berichten. Lezing. 10.„London Day yb Dav", orkestsuife van Sir Alex. Macken zie. RBC-orkest ol.v. V. HelyHutchinson 11 0512 20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 12 .50 Or- Icestconcert. 6.50 Gramofoonp'aten 7 40 Or kestconcert 8 20 Radiotooneel. 9.50 Gramo- foonmuziek Kalundborg, 1153 M. 11.20-1.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.204.20 Radio Harmonie-orkest o.l.v. L. Gröndahl. 7.30 Radio-symphonie-orkest o.l.v. Fritz Busch m. m. v. Rudolf Serkin, piano. 10.1011.50 Dansmuziek uit Rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 6 25 Gramofoonpl 11.20 Werag-Kamerorkest o.l.v. Spitz. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonpl 4.20 Concert. 7.20 Gramofoonplaten. 7.55 Werag-Kamerkoor o.l.v. Zimmermann. 8.20 Redio-tooneel. 9.50 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 8.05 Symphonieconcert o.l.v. Strawinski. Na afloop tot 11.20 Dans muziek. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 8 20 Gramofoonpl. 8 50 Feest-program- ma m. m. v. orkest en solisten. 9.30 Beiaard concert. 9.45 Vervolg Feest-programma 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten 1 30 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Strausscon eert o.l.v Kumps. 6 35 en 8.20 Orkestcon cert. 8 40 Koorconcert. 9.40 Accordeon recital. 1105 Vervolg orkestconcert. 10.30 Gratnofoonmuziek Zeesen, 1635 M. 7 20 „Mozart, Vater und Sohn", muzikaal spel van Hans Mersmann 8 35 Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. Rosbaud. 9.30 Bericnten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door H. v. Stachow en zijn orkest. Al wat U noodig heeft om spoedig tetiersiellen,zijDeenpaarMijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.: doos 45 ct. Rn TTw arnn-tst n cs* i He* "qnisitoir. De o f f i c i e r ging het gebeurde meer uitvoerig na, waarbij hij stil stond bij de af spraak tusschen Minee en verdachte. De hond van van den Berg trok hem inplaats van in Noordelijke richting, zooals was afge sproken, in Zuidelijke richting, hetgeen hij van een politieman een tactische fout oor deelde. De schermutseling besprekende, bracht spr. in herinnering de verklaringen van Minee, direct na het gebeurde en thans Dat men nu niet meer zoo positief is als toen, begreep spr. maar toch moet spr. de mogelijkheid openlaten, dat er tusschen het le en het 2e schot meer tijd is verloopen, tusschen het 2e en 3e schot. Onder dergelijke omstandigheden, in het donker te midden van de duinen, kon Minee niet anders handelen dan hij deed en poog de het slachtoffer zoo gauw mogeüjk onder dak te brengen. Een woord van lof aan het adres van Minee voor zijn pogen om zijn medemensch te redden, achtte spr. hier op zijn plaats. Hij wees op de verklaring van Dt. Hulst waardoor vast staat, dat de medi sche hulp, in ieder geval te laat zou zijn ge komen. Vast staat, dat er drie schoten zijn gelost en dat de waarneming in deze van C. Dekker niet juist is. Hoe de vuurstralen gegaan zijn ligt in het duister. Toen spreker met dr. Hulst het geval besprak, dacht hij aanvankelijk, dat men net een onopzette'ijk schot te doen had doch thans denkt hij er anders ov-r. Het schot is opzettelijk in een gevecht ge'ost. Wanneer K D zich niet verzet hai zou het niet zoo ver zijn gekomen Feit is, dat de rechterhand van ver da hte toen Minee en hij uit elkander gingen niets mankeerde en dat er een minder zachte aanraking moet hebben plaats gehad, met de hand en een hard voorwerp 7erdaehte was zonder stok, terwijl de stroopers een stok hadden. Volgens de instructies voor den onbe zoldigd rijksveldwachter mag deze volgens art. 18 een revolver dragen en daarvan gebruik maken bij noodzakelijke zelf verdediging en het keeren van geweld Verdachte beweerde uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld. Spr is over tuigd, dat ieder betreurde dat het drama een dergelijk verloop heeft gehad en sprak een woord van deelneming met de nabestaanden van het slachtoffer Spr. liet het schuldelict buiten beschou wing, omdat verdachte den wil heeft gehad Dekker buiten gevecht te stellen. Verdachte is zijn vader opgevolgd en gewend met vuur- wapenen om te gaan. Wanneer men op een dergelijken korten afstand op iemands beenen schiet, dan moet men ergere gevolgen voor zijn rekening ne men en verdachte had de ergere gevolgen moeten overwegen en kunnen verwachten Een der kogels trof ongelukkig de slag ader en de groote bloedvaten, waardoor de man is doodgebloed. In het nadeel van verdachte schijnt dat het schot van achteren is ingegaan, doch het is zeer goed mogelijk, dat Dekker op het mo ment, dat hij wilde vluchten, door den kogel werd getroffen. Het O. M. ging op deze wijze eenigen tijd voort, zoodat men de indruk kreeg den ver dediger te hooren. Spr. constateerde, dat men in het duister tast. Komende tot de kwestie van de zelfverde diging, betoogde spr. dat men daarbij moet uitgaan van de gedachte, dat verdachte er op uittrok om stroopers te betrappen, hetgeen wat anders is dan een duinwandeling van een toerist, die onbekookt kan handelen, wan neer hij plotseling zou worden aangevallen De verdachte was echter gewaarschuwd en de vraag rijst of het gemotiveerd was uit zelfverdediging te handelen, op een wijze zooals van den B. deed, Toen spr naar de zitting ging oordeelde hij dat verdachte wel wat te ver was gegaan en dit ook op grond van de stukken. Wanneer spr. de getuigenverklaringen contra van den B. onder de loupe neemt, dan zijn ze z.i. niet zoo sterk, als in de stukken De verklaring van Prins is als een kaarten Rerhlamhtm een andere opvatting van de beteekenis der necnisrauen, pers Verslaggever.) Voorts was spr. het met den verdediger eens. Hij eindigde, in tegenstelling met den verdediger, als zijn meening uit te opreken, dat wanneer de rechtbank een veroordeeling noodig vindt, hij meent, dat die moet ge schieden volgens het primair ten laste ge legde. Hij bleef echter ontslag van rechtsver volging handhaven. De verdediger bleef van oordeel, dat verdachte van het primair ten laste ge legde behoorde te worden vrijgesproken, dat het subsidiair ten laste gelegde niet strar- baar is op grond van zelfverdediging en dat verdachte eveneens van het ten derde ten laste gelegde diende te worden vrijgespro ken. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 7 Maart. Het publiek bleef nog lang de zaak na af- looo voor het gebouw bespreken. huis in elkander gevallen. De anderen zijn positiever gebleven, doch men moet daarmede voorzichtig zijn. In het oog van een strooper is een jachtop ziener niet voor 100 pCt. politieman. De uniform doet wonderen en daarom is het psychologisch van de Duitschers goed ge- zien allen zoo wat in uniform te steken. Het is niet spr. bedoeling van den over- ledene kwaad te spreken, doch hij had op het bevel van de politie moeten gehoorzamen en door dit niet te doen pleegt men verzet tegen het wettig gezag. De Egmonders ver geten dit te vaak en voor een groot deel rust de schuld op het slachtoffer. Dikwijls wordt gezegd „moet die Dekker nu doodgeschoten worden om een konijn", doch men vergeet daarbij, dat er niets zou zijn gebeurd, als Dekker toen hij gesnapt werd zich had overgegeven. Het stroopen zit de Egmonders in het bloed. Er zit een zekere sport in, maar als men de partij verliest, dan moet men dit ook accepteeren. Het stroopen is in ieder ge val een delict, een zeker soort van diefstal. Spr. heeft den indruk gekregen dat er, nu beweert wordt, dat de Egmonders wel moeten stroopen om den mond open te hou den, niet meer gestroopt wordt dan in den gO"den tijd. Spr. is aan het twijfelen gegaan en gevoelt meer voor aanvaarding van zelfverdediging, dan te zeggen „man je bent te ver gegaan' en dit temeer, omdat uit de verklaring van getuige Koelemeij wel gebleken is, dat er wel eerder sprake is geweest van gewelddadig verzet. Spr. kan het beroep op noodweer aanvaar- den, acht wettig en overtuigend bewezen het geen primair ten laste is gelegd, doch aange zien hij aanvaardt, dat verdachte uit nood weer heeft gehandeld, vraagt hij ontslag van rechtsvervolging. Het pleidooi. Het woord was hierop aan den verdediger, Mr. v. Lóten Seis. die den president hulde bracht voor zijn leiding en den officier voor zijn breed requisitoir. Z.i. had de officier verdachte wel 'n openbare behandeling kun nen besparen en hij verzekerde, dat hij zich buitengewoon had geërgerd aan de bloem lezing in het dossier, uit verschillende tijd schriften- en courantenartikelen, waarin het slachtoffer als een romanheld wordt voorge steld. Z.i. gaat het er over of de wet en het gezag moeten worden gehandhaafd. Pleiter sloot zich aan bij het requisitoir van den officier. Verdachte heeft gehandeld als wettig ambtenaar, krachtens wettig ge zag. Vast staat dat er een schermutseling heeft plaats gehad. Verdachte heeft niet alleen uit zelfverde diging gehandeld, maar ook den strooper in handen willen krijgen. Hij moest arrestee ren en fouilleeren. Voorts betoogde pleiter, dat verdachtes belang mede bracht, dadelijk na het gebeur de vast te stellen, dat hij uit zelfverdediging had gehandeld. Men mag daaruit niet dis- telleeren, dat hij in zeker opzicht comedie speelde. Pleiter betoogde, dat de wet niet aangeeft, wanneer met geweld moet worden opgetre den en was van oordeel, dat 'n onontwikkelde jachtopziener dit zeker niet kan weten, als hij staat voor een reactiehandeling. Z i. kan hij dit doen als zijn wettig gezag niet an ders gehandhaafd kan worden. Pleiter kwam tot dezelfde conclusie als de officier van justitie. Hij concludeerde tot vrijspraak en hoopte, dat door de uitspraak, duidelijk ge maakt wordt, dat wanneer men zich keert te gen het wettig gezag met geweld, men zal ervaren, dat dit gezag de wapens niet ver geefs draagt Repliek. Mr. van der Feen de Lille zeide nog in zijn repliek, dat hij de zaak op de terechtzetting heeft behandeld, niet door het courantengeschrijf, waaraan hij maling heeft van welke kant het ook komt, doch om dat hii van oordeel was, dat het gezag, daarbij gebaat is meer dan bij een onder ha"^«<-he afdoening. (Toen de A'kmaarsche rechtbank zou wor den opgeheven had de Alkmaarsche justitie Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 43) Ik geloof, dat ik gek ben", zei hij mat Ach nee, nee. Zeg nu niet zulke dwaasheden, suste zij. „Dat is maar zoo'n mal idee dat meen je zelf niet Hij zag haar onderzoekend aan. Zij poogde te glimlachen. Maar het was niet echt; dat zag hij wel. De angstige plooi in zijn voorhoofd bleef, en verscherpte zich. Weet je wat je wel bent?" zei ze zoo luchtig als 't haar mogelijk was. „Z e n u w- a c h t i gdat ben je. Dat komt van al dat gesjouw; dat ben je toch vroeger nooit ge wend geweest! Weet je wat? Je bent hier morgen toch nog ga eens naar Marelman Toe, doe dat eens!" Och ja" zei hij, maar half gehoor zaam „dat wil ik wel doenja, dat wil ik wel", herhaalde hij nadenkend. Nu en laat dan tot dien tijd dat ge pieker; en ga dan nu Er werd luid gebeld. „Wacht even" viel zij zichzelf in de rede. „Ik moet open doen; t «nd is voor boodschappen uit". Telegram riep van beneden ees jongensachtige cofluaaadostea. I k zal 't wel halen", kwam Henri, en liep vlug de trap af. „Is zeker iets van de courant". Dat was het ook. Maar het was niet de verwachte lof. Het was het bevel: „Verwachten u zoo spoedig mogelijk hier Verdere interviews niet gewenscht" Henri las het onder het gedachteloos weer naar boven klimmen. Kijk", zei hij met iets fataals-versla- gens in zijn blik tegen Clara. „Er i s iets Er is iets met me Maar wat?" NEGENTIENDE HOOFDSTUK. De „Lie-detector" en Kees. Dat moet je nu eens met Marelman Ge spreken'', zei Clara gedecideerd. „A ls je 't gevoel hebt, dat je iets hindert, is dat het beste". Henri gaf niet dadelijk antwoord. Wat is er tegen? Hij is knap; hij kent je gestel door-en-door; en hij heeft belang stelling voor je". Och ja", zei hij zonder belangstelling. „Als ik weer eens overkom Kom je volgende week Zaterdag en Zon dag nog?" Ja dat was wel zoo de voorloopige afspraak. Maar je weet nooit wat er ineens tusschen kan komen Wat ben je zwaartillend ineens Misschien jagen ze me wel weer wqg net ais die Meijer beer S 2e serie. III. Hoe een lafaard gemakkelijk verrader kan worden. De spionnage in den oorlog ontzag nie mand of niets. Zij werkte voor haar eigen doel; zij huldigde den regel, dat het doel de midde'en heiligt. Zii hield geen rekening, en kon geen rekening houden met menscheliike zwakheden. De leiders van den spionnage- dienst deden dit niet tegenover eigen onder geschikten slechts zii die verhardden, konden zich in dit stoutmoedig bedriif staande hou- den. Het geval, dat zich met den kapitein van het Indo-Chineesehe leger heeft afgespeeld is een typisch voorbeeld ervan. Psychologisch is het teekenend. en spre' en't voor den funes- ten invloed, dien er jegens Frankrijk uitging van de overzijde van de Pyre"eeën: vanuit het neutrale Spanïe waar de Duitschers waakzame smonn»oreposten hadden. Het drama, want dat is het ondanks alles, ving in Indo-China aan en eindigde in de slotgracht van het kasteel te Vincennes nabij Parijs. Daar is thans het museum gevestigd, gewijd aan alle verschijnselen van den grooten oor log: vanuit de ramen van het voormalig pavilloen. bewoond door Mazarin, ziet men ncr oo de olaats, waar vele spionnen zijn geëxecuteerd Kapitein Estève was een goed militair, die in het Indo-Chineesche le^er zijn niet altiid gemakkelijken dienst goed deed. Maar hij hie'd van het leven, dat hij gewoon was te leiden; van den dienst, zooMs deze door hem was ingericht; van het niet gevaarlijk be roep. dat hii er vervulde. Toen kwam de oor log en het bevel om zich in te schepen naar Europa. De troepen waren, althans naar het uiterlijk, vol enthousiasme, en bijna geen wank'ank werd vernomen. Slechts kapitein Estève kon zich met het bevel niet vereenigen Een naar dagen nadat het gekomen was en de eerste bataljons van zijn regiment reeds waren vertrokken, meldde hij zich ziek. Daar door werd de datum van zijn vertrek althans vertraagd, maar dit hielp hem weinig, want de krijgsverrichtingen duurden voort en de geneeskundige controle was streng en weinig toeschietelijk in deze dagen. Aan boord van de „Euphraat" scheepte hij zich met z'n man schappen in. en ondanks alle sombere voor spellingen, die hij had geuit, kwam het schip veilig en wel in Marseille aan. Kapitein Estève hield niet van de zeereis, wat niemand hem kwalijk kon nemen. Maar hij had angst voor de Duitsche onderzeeërs, en vreesde niet ten onrechte dat die van de reis en van den inhoud van het schip reeds kennis moch ten hebben. Hoe dit echter zij, op den vastge- stelden datum vaarde het scnip het bekende Chateau d'Yf. de beruchte gevangenis van den graaf de Monte Christo voorbij, en land de zijn troepen, onder het enthousiasme der toegestroomde menigte, aan de kaden van Marseille. Kapitein Estève was nu nader dan tevoren gebracht tot den oorlog, dien hij vervloekte Hij was nu eenmaal geen held, maar ook zij, die geen helden zijn, weten zich in gegeven omstandigheden in hun lot te schikken Estève kon het niet, en hij kon zelfs niet ver. bergen, dat hij dit niet kon. Den eersten dag, dat hij geland was, bezocht hij een café, ge legen aan de beroemde Canebière, en daar maakte hij van zijn hart alweer geen moord kuil. Hij maakte er kennis met een dokter, die zich aan hem voorstelde onder den naam van Bussens, en tegen dezen zette hij zijn ge liefde stelling uiteen, dat de koloniale troepen bestemd waren voor de ko'oniën, maar niet om in den modernen oorlog op Franscb grondgebied mede te strijden. De dokter had blijkbaar zoodanige uitlatingen en zoo on omwonden niet verwacht; niet ten onrechte meende hij den spreker tot zekere voorzich tigheid, gezien het patriotisme, dat alom ook in dit café, heerschte. „Men zou denken" zoo merkte hij glimlachend op, „dat ge bang zijt; men legt zoo spoedig iets verkeerd uit „O, bang in den gewonen zin des woords ben ik niet, maar ik stel weinig vertrouwen in militaire operaties, die zoo lichtzinnig geleid worden als de tegenwoordige". Tegenover de klachten van kapitein Estève zette de dokter zijne verzachtingen. Hij noodigde hem met zich te dineeren, en aan het dessert kwam zijne mededeeling, dat hij den kapitein gaarne te hulp wilde komen, maar slechts ge deeltelijk in staat was dit te doen. Te Bar- celona echter woonde een vriend van hem, een groot bewonderaar van Frankrijk en een philantroop. I>ze zou zich zeker voor het lot van den kapitein interesseeren, en zou hem, dank zij de relaties, waarover hij beschikte, ongetwijfeld een betrekking kunnen bezorgen naar zijn keuze en naar zijn verlangen Het zou kapitein Estève niet moeilijk vallen verlof te krijgen om een reis naar Spanje te onder nemen; familieaangelegenheden bestonden overal. Maar hij moest voorzichtig zijn en bescheiden, en jegens niemand van dit onder houd reppen, en zeker niet den naam van den philantropischen vriend in Barcelona noe men. Dat herhaa'de de vriendelijke dokter hem nog eens met nadruk toen hij hem aan het station uitgeleide deed. Nauwelijks naar het front getransporteerd, was kapitein Estève opnieuw ziek. Een oud koloniaal a's hij. zoo klaagde hij tegen den maioor-dokter. kon het Franscke klimaat niet verdragen, temeer niet waar de zeereis hom halfziek had gemaakt. Maar de majoor had weinig ooren voor zijn klachten; hij zag te veel ellende aan het front om voor deze kleine opmerkingen nog gevoelig te ziin. Met een zeker sarcasme merkte hij op dat, wanneer officieren, niet zieker dan de kanitein. zich in het hospitaal deden opnemen, er snoedig nie mand meer aan het front zou zijn. Estève had dan ook weinig succes; spoedig moest hij naar zijn regiment in de nabiiheid van Berry au Bac. En toen hij den ochtend in een klein stationnetje in Chamoagne ontwaakte, be schoten Duitsche vliegtuigen de stelling en wekten hem uit zijn rustigen s'aap. En nog eiger, reeds dienzeFden da<* moest hij aan een aanval meedoen. Temidden van den kogelregen hield hij het niet meer uit; hij liet zich vallen, en niemand kon anders denken dan dat hij of dood of gewond was. Hij werd naar de eerste hulppost getransporteerd, maar daar bleek, dat hij niets, zelfs niet het minste schrammetje mankeerde. De kolonel, geroepen om het geval te beoordeelen, wilde echter aan de manschappen van het regiment het ellendig gezicht besparen van een offi cier, die, desnoods met het pistool in de hand, tot zijn plicht moest worden gedwongen; hij gaf order den kapitein te evacueeren en naar iet in de vrij zone gelegen hospitaal te bren gen. Daar kwam Estève spoedig tot rust, zijn besluit stond wel vast om de correspondentie met den onbekenden we'doener in Barcelona te openen. Merkwaardig, dat deze man, die toch jaren als officier had gediend, over zoo weinig gezond verstand beschikte, dat hij niet begreep, dat zijne correspondentie met het buitenland nauwkeurig zou worden na gegaan. Ongetwijfeld hebben de controleurs van het tweede bureau van het Ministerie van Oorlog zijn brieven gelezen en zoodoende geweten wat hij van plan was te doen. Wtl- icht daarom werd zijn verlof naar Spanje zoo gemakkelijk toegestaan, en ook uit dien- zelfaen hoofde ondervond hij bij het uitgaan van Frankrijk niet de minste moeite. Te Bar celona aangekomen, begaf hij zich naar den hem door Dr. Bussens aangewezen phi lantroop, woonachtig aan de Rambla Santa Monica. Daar echter ontmoette hij hem niet, want een auto voerde hem langs zijpaden een eind buiten de stad, waar een man met reeds grijzend haar hem een nauwkeurig onderzoek deed ondergaan. „Uw vriend, Dr. Bussens", aldus kapitein Estève, „heeft mij verzekerd, dat ik van U de hulp zou krijgen, die ik noo dig heb. Want ik haat dien vervloekten oor log, en ik wil in Spanje blijven leven, waar mijn vrouw z'ch spoedig bij mij zal voegen. Als ge werkelijk een philantroop zijt, help mij dan". Maar dat was nu niet juist de bedoeling van de Duitsche soionnage-eentrale, in wel- ker handen de kapitein, zonder het te weten, was gevallen Estève kon haar slechts van dienst zijn, wanneer hij naar Frankrijk terug keerde. „Zeker", zoo zeide von Rolland want dat was de heer met het grijzend haar „wil ik U op voorspraak van Dr. Bussens van dienst zijn, maar ge moet dan ook mijne instructies opvolgen en U zoo spoedig moge lijk naar Parijs begeven". En wat Estève ook tegenwierp, welke angst hij toonde, van dit besluit was de vriendelijke philantroop niet af te brengen. „Dr. Bussens heeft gemakke lijk praten", zoo mopperde hij, „hij kan royaal zijn van het geld van anderen, maar dat geld moet eerst worden verdiend". En toen, hem ruw over den toestand inlichtend, merkte hij op. dat hij toch wel weten moest, dat hij met Duitschers sorak, met vijanden Wat 'n onzin!" Clara trachtte het zeer gedecideerd te zeggen; en het lukte redelijk wel Nu, dan ga ik maar", zei hij luste loos. Zal ik een taxi opbellen?" Kind, waar denk je aanzei hij spot tend. Je hebt hoogmoedswaarzin. Of je lijdt aan anachronisme! Ik ga met lijn 12" Ze hield hem niet tegen. Had iets van be lang ik haar hoofdiets dat ze dadelijk wilde afdoen. Ze bracht hem naar de huisdeur. Weer wat in de bus Schrik maar niet; 't is een drukwerk! Nu jongen houd je flink Hij knikte een loom knikje. Keek haar toen nog even hartelijk aan. Daar ging hij. Clara nam het „drukwerk" mee naar bo ven. Ging dadelijk naar het telefoontoestel Met dokter Marelman? Is de dokter nog thuis? Ja? Kan ik hem zelf dan even spreken? Mevrouw van Hoghen Lugt Dat tref ik, dokter Ja. Mijn man was daarnet over. En: ik heb een heugelijk ver schijnsel waargenomen Nee, met z'n werk gaat t geloof ik weer niet best Maar er is iets anders. Een symptoom dat hoop geeft; en dat u me voorspeld hebt JaHij v o e 11. dat hij een onzuiver beeld van het leven heeft En 't brengt hem nog wel even van streek; maar een crisis, zooals in het begin, heeft het niet meer tengevolge. Ja juist, dat had u gezegd, dat is een vcr&chijosel van beterschap M Ja, heerlijk vind ik dat, natuurlijk! Maar 't wordt hem wel op 'n beetje hardhandige maniei bijgebracht... Wel. door al wat hij ondervindt in de wereld. Wat zegt u? Dat de beste ge neeswijze? Ik versta u niet De „natuurgeneeswijze van de onnatuur" O ja, ja, heel aar dig Ja zoo is het wel Hij komt nu gauw eens bij u. Daar heb ik hem toe overge haald. Kan 't ook op 'n Zondag? Nu, héél graag dan Ja, ik kom even bij u, om 't precies te vertellen Nu dadelijk Graag! Over een uurtje? Zooals u wilt Nee, goed dan; orecies om half één ben ik bij u. Dag dokter". Ze had dan nog een half uur den tijd. Zette de koffieboel vast klaar; met een briefje voor Nico en Muis, als ze uit school kwamen. Nee ze zou nog maar even thuis blijven. Als ze een half uur had. liep ze 't toch al op haar dooie gemak Nog even rustig zitten. Met Henri's wanhoop was in haar in-éénen weer hoop gekomen Rustig zat ze voor 't raam. Geen zin om met een werkje te begin nen Daar lag nog dat „drukwerk" op een stoel. Het was de Wereldkroniek. Ze ver scheurde het omslag; bladerde Een plaatje trok haar aandacht, 't Vertoonde 't één of ander hart. en pols-onderzoek van een man met een zeer ongunstig voorkomen Het onderschrift luidde: De Machinale Waarheid. „De verdeeling van waarheid en leugen *u tot ouava overgelaten aa* den meeea zelf, al naar zijn karakter georiënteerd was Betrekkei ij k waar, dacht ze „Ook dit gebied is echter niet meer veilig voor de machine; ze neemt met of zon der goedvinden van den delinquent (in dit geval Kirkland, den moordenaar van Arlene Drawes te Gary in den staat Indiana) stel ling vóór de waarheid en tegen den leugen, en controleert zijn beweringen langs electro- technischen weg. Dit novum verkeert nog in het stadium van proefnemingen; de Ameri- kaansche rechter, die een onderzoek van den misdadiger leidde, heeft dan ook nog niet zoo ver durven gaan, om de uitkomsten van dezen mechanischen Zola („J'accuse") als wettig en overtuigend bewijs in het rechts geding te erkennen. Maar wat niet is, kan nog komen. En dan plaatst deze „lie-detec tor" (leuge-aanwijzer) ons voor een pro bleem. dat juridische fijnproevers zal doen watertanden. Want waar gaan we heen, als de meest verborgen wenschen van het hart machinaal in het licht getrokken worden? En wie waarborgt mij honderd procent waar heid, als in het mecaniek van dezen electri- schen spion ook maar één draadje of pennetje spijbelt wat óók een vorm van liegen is?" Dat zou een aardig instrument wezen, dacht Clara, zeer geïnteresseerd, om eens op Henri te probeeren! En hoe prachtig zou daarmee zijn genezing te demonstreeren zijn O, wat zou het héérlijk wezen als die lie-detector hém véél te verwijten had Ta aaa «t blad a* naar Dr Marelmaa, (Wurdt vervolgd.) u

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5