Van Rommelzalen Hobbelt:e £and: en JMn&ouut Ruwe handen JUMicaties 'Pcouuiciaal Hieuuxs Doos 30 en 60ct. Kandidaatstelling. R.-K. Volksbond. van zijn land, die echter de ware vrienden van den vrede waren. Doch Estève, die zich in veiligheid voelde o*> Spaansch grondgebied, wilde van geen terugkeer naar Frankrijk hooren. Tenslotte deed von Rolland het voorkomen als wilde hij het met hem op een accoord gooien. „Ooed zeide hij. „ik zal U helpen, maar pa dan een keer voor ons naar Parijs. Oe hebt niet an ders te doen dan in een aangewezen kazerne, waartoe ge als militair gemakkelijk toegang hebt, een kleine pakie te plaatsen, dat men U op een bepaalde plaats zal overhandigen. Op die wiize toont ge Uw godeen wil, en, wordt het gewenschte effect verkreqen. dan zijn wij niet ongeneigd U een 50.000 francs te schenken". Maar Estève. die begreen waar om het ping. aarzelde nop meer dan tevoren In zijn hotel teruppekomen, schreef hn een brie' aan v. Rolland, waarin hii dezen, naar het heette oo ziin knieën smeekte om hem in Snanie bij zich te houden. Dien brief verzond hij niet. en den volpenden ochtend vond hij von Ro'land even onvermurwbaar als tevo ren. „Oe moet U haasten, kapitein zoo merkte deze op, „om terug te keeren, want anders wordt ge als deserteur aangemerkt Bedenk wel, dat ge ons vanaf heden toebe hoort. want zoudt ge onze bevelen niet oovol- gen. dan is het een kleine moeite voor ons het tweede bureau van het Ministerie van Oorlog te Parijs te waarschuwen, desnoods door overlegging van Uw brieven, door het ver melden van Uw bezoek aan Barcelona. Oe- Iooft ge waarlijk, dat ge dit alles tegenover Uw eigene superieuren zoudt kunnen goed praten?" En hij gaf zijne nauwkeurige in structies en een bedrag van 300 francs als aanmoeding om zijn best te doen. Estève nam den trein. Aan de grens moest hij, gelijk het verkeer tusschen Spanje en Frankrijk op verschillende spoorwijdte mede brengt, van trein verwisselen. Hii zocht een plaats in den sneltrein naar Parijs. Maar een hem onbekende reiziger trad hem tege moet. „Ik heb een compartement voor U la'en reserveeren kapitein: wilt U als't U_ blieft voorgaan". Het was hem duidelijk, hij was reeds aangehouden Wellicht, en zonder twij fel als gevolg van zijn niet gewettigd ver lof. „Wat wilt ge", zoo zeide hij tegen zijn bewakers, „ik heb mün familie in Barcelona opgezocht, en dat zal mij. een kapitein, toch piet den hals kosten". Den ernst van zijn zaak begreep hij evenmin toen hij voor den krijgsraad werd gebracht waar hij den voor zitter verzocht hem naar Indo-China terug te zenden, en dien hij sprak van zijn vader, van diens wijngaard en van het heerlijke leven in de koloniën, waarvan men hem nimmer had mogen scheiden. En zelfs toen de ernstige stem van den voorzitter hem „in naam van het Fransche volk" het vonnis voorlas waarbij hij werd ter dood veroordeeld, be green hii het nog niet. Wellicht is het hem in dien bleeken Seo tembermorgen. toen men hem naar Vincennes brach', eerst duidelijk geworden wat hem te wachten s'ond. Dat men hem, een kapitein, om zulk een kleinigheid zoo behandelde, wil de er nochtans niet bij hem in, en hij wilde er den President van de Republiek over schrijven. Hij weigerde de mis te hooren want hij wilde niet de mis hooren van dege ren, die hem hadden ter dood veroordeeld. Zoozeer steeg zi;n woede, dat hij niet naliet op te merken: „Poincaré is een schurk. En als de Duitschers den oorlog winnen, dan is dat maar beter, want de Franschen zijn blijk baar te veel!" De geschiedenis meldt, dat hij dezen laatsten zin niet ten volle heeft kunnen uitspreken. Het executiepeloton had op hei gebruikelijk zwijgend bevel van den officier vuur gegeven en Estève eindigde zijn roem- looze carrière op de binnenplaats van Vin cennes. RUSTENBURG. Zaterdag hield de afd. Nationale Boeren- Tuinders- en Middenstandspartij een open bare vergadering in café Kok. De voorzitter, de heer Langereis, heette allen hartelijk wel kom inzonderheid den heer S. de Boer te Z. Scharwoude, die zou spreken over de crisis in land- en tuinbouw en wat daarmede in ver band staat. Spreker begon zijn rede met dank uit te spreken voor het vertrouwen dat in hem werd gesteld in verband met zijn candi daatstelling voor de Tweede Kamer, De noodzakelijkheid om eigen menschen af te vaardigen in de volksvertegenwoordiging is al meer verkondigd doch is tot heden nog nooit zoo sereius aangepakt. Het is wel 10 jaar geleden, aldus spr., dat ik dit verkon digd neb al was het dan in anderen vorm maar toen ik het bij belangrijke besturen in diende, kreeg ik ten antwoord, dat het belan genpolitiek was en dat mochten wij niet be vorderen. Ik wil op den voorgrond zeggen dat ik geen politiekus ben en dat ik de poli tiek in ons kleine landje afkeur omdat het alles belangenpolitiek is en doordat het eigenbelang steeds zoodanig op dep voor grond treedt, worden er vele goede zaken verpolitiekt, wat met andere woorden wil zeggen komen zij niet tot stand. Wat b.v. de zomertijd betreft, deze is nergens meer voor noodig, doch ze wordt voor enkele belangen vastgehouden en men kan voor verwerping maar geen meerderheid in de volksvertegen woordiging vinden al zijn reeds zooveel keer de nadeelen voor het platteland getoond. Was het platteland beter vertegenwoor digd, dan zou zeker de zomertijd reeds lang afgedaan hebben. Wanneer wij de lijst van candidaten voor de Tweede Kamer in huis krijgen, dan moeten vele plattelanders eerst zoeken naar de lijst welke met hun politieke gedachte overeenkomt en dan staat daar een naam boven op en ik heb dat al hooren be weren, o, die zal het moeten zijn, dus zal ik d e ook maar stemmen dan ben ik er maar af, of men dan zoo iemand kent of niet, men stemt hem en hoort er later niets meer van Als er dan zaken naar voren komen die ons belang raken en dat belang wordt in de Tweede Kamer niet verdedigd, ook niet door de ons gestemde, dan beginnen wij te mop peren dat onze belangen zoo slecht ged ene worden en dat mopperen hebben wij al te lang gedaan. Dat mopperen moest niet zijn oo die menschen die wij onzen stem hebben gegeven, neen. dat mopperen kunnen we op ons zelf toe passen, want dat hebben we zelf gedaan, wij zelf hebben onze stemmen weg gegooid en verdeeld over verschillende candi daten die de meeste stemmen uit de steden hebben en de stemmen van het platteland be schouwen als een aanvulling en zoodoende ook de belangen van het platteland verwaar- loozen voor die van de groote stad. Daarom is het meer dan noodig, dat het platteland zijn belang goed begrijpt en aan eengesloten optrekt naar de stembus om iemand uit zijn eigen omgeving te stemmen, waarvan men weet, dat hij met de toestanden en de belangen van het platteland doordron gen is en waarvan men verwacht, dat hij die zal kunnen en willen dienen. Ik heb mij al even op dit gebeid laten meevoeren om dat het mijn ideaal is en al jaren geweest is om dat wij steeds voelden dat er iets haperde, dat het niet ging zooals wij dat wenschten. Meer dan ooit gevoelen wij thans de nood zakelijkheid, dat de bevolking van het plat teland zich vereenigt om eendrachtig voor de belangen van het platteland op te komen. De crisis, waar wij thans in verkeeren, de alge- meene verarming die er ten plattelande plaats heeft dringt er ons toe om zelf naar de wapens te grijpen die ons in staat stellen onze belangen daarmee te bevechten. De vreeselijke oorlog die gewoed heeft van 1914 tot 1918 heeft de geheele welvaart te niet gedaan, waardoor de internationale, eco nomische ontwrichting is ontstaan. Toen was het de tijd dat men naar het platteland keek, de land- en tuinbouw was toen de reddende engel. Door de regeering werden ons allerlei bepalingen opgelegd, de landbouwer moest zijn graan afstaan voor een prijs die de re geering bepaalde. Bij den veeboer haalden zij het hooi weg, dat maar half gemist kon worden en de beste paarden werden opgevor derd. Ook werd beslag gelegd op het con sumptievee, zooals koeien en varkens. Van den tuinbouw werden ook zware offers ge vraagd. Op momenten werd maar geprocla meerd, dat de aardappelen moesten blijven voor de binnenlandsche voedselvoorziening terwijl men ze duur aan het buitenland kon verkoopen. Wat een belangrijke tijd en wat een geluk dat de regeering bij het platteland te doen had met een vreedzame bevolking die steeds tot grooten steun van de landsre- geering is geweest. Toen in het voorjaar van 1924 de goudinarkt weer op zijn volle waar de kwam, scheen er aan de koopkracht van Duitschland geen einde te komen. Fabelach tige prijzen werden er voor onze producten gegeven, ook toen weer werd er naar meer productie gestreefd en een groote uitbreiding kwam er vooral op het gebied van groenten teelt. Steeds konden de producten nog ge plaatst worden voor een redelijken prijs, wat de uitbreiding nog in de hand werkte en waar wij thans de wrange vruchten van plukken. Door de verplichte betaling der oor logsschulden geraakte verschillende landen in groote financieele moeilijkheden en moest naar middelen omgezien worden om aan de financieele verplichtingen te kunnen voldoen Het idee dan ook om door invoertarieven eigen productie te beschermen vond bij de re geeringen gretig ingang en al werden dan ook van andere zijde stemmen gehoord voor de nadeelige gevolgen die daardoor zouden kunnen ontstaan, toch behield tariefheffing de overhand omdat dan het mes aan twee kanten scherp was. Het beschermde produc tie in eigen land en gaf tevens een belang rijk voordeel in de schatkist. Toen in 1927 de handelsverdragen met Duitschland geslo ten werden viel ons land onder de clausule van de meestbegunstigde en waren de tarie ven zoo gesteld, dat export nog mogelijk was. De handelsverdragen waren aangegaan voor den tijd van 5 jaar en waren op 1 Jan van dit jaar afgeloopen, maar reeds het vori ge jaar werden door Duitschland zulke de- viezenmaatregelen genomen, dat het voor export naar dat land onmogelijk werd ge maakt. Bij de groote uitbreiding van de groententelt in Duitschland, wat geschiedde met regeeringssteun, meende men daar, dat het noodzakelijk was om den invoer van an dere landen zoo te bemoeilijken dat die bijna niet meer mogelijk was. Zij meenden dat de eigen productie wel toereikend zouden ziin voor de voorziening in eigen land en dat daardoor de productie in eigen land in waarde zou stijgen. Onze export op En^e land en Amerika is ook al door de hooge ta riefmuren, voor onzen afzet verloren. Dat alles is voor ons 'and zeer funest en reeds enkele jaren wordt er in ons land gesproken van protectie. Maar wij Nederlanders zijn van huis uit principieel vrijhandelaren, wat zeker wel komt doordat ons kle'ne landie er steeds een is geweest van veel invoer. Toch zijn ook onze invoertarieven een iaar geleden met 2 pCt. verhoogd. Onze tarieven waren 8 pCt. der imrevoerde producten, dus bijzon der laag en dat is verhoogd met 2 pCt., wat naar berekening een voordeel voor de schat kist opleverde van 12 millioen gulden. Toch waren er nog velen in den lande zelfs vooraanstaande staatslieden, die zich fel hebben verzet tegen deze kleine verhoo ging der tarieven, terwijl toch haast alle lan den waar wij naar exporteerden hun invoer tarieven meervoudig verdubbelden en waar deze hooger waren. Hiermede komen wij op art. 1 van het program van act e waar staat onbelemmerde uitvoer en waar dat niet mo gelijk is onbelemmerde invoer verhinderen en landbouw en veeteelt door evenredige tarie ven beschermen, opdat een redelijk bestaan verzekerd is. Wanneer wij het oppervlakkig bekijken dan meenen wij, dat het beslist in ons voordeel moet ziin en dat het ook ons goed recht is om het te doen. Ik heb, a'dus spr., eens een rede gehoord van een vooraanstaand staatsman in den tijd dat de 2 pCt. verhooging aan de orde was en die keurde die verhooging ten stelligste af al zou deze dan een voordeel aan de schatkist bezorgen. Sor. ze:de. dat wij het 3teeds ten sterkste a'keurde wat on dat gebied door an dere landen wordt gedaan. Oppervlakkig be=chorwd meenen wii. dn het billiik zou ziin a's de invoer van land bouwrrewassen.-'door ons zwaar be'ast zou den worden, hetgeen d:red een voordeel voor de schatkist zou ziin, doch het zou ons niet uit den nood hplpen. Maar met dat al ziin het toch de land- en tuinbouw d'e de zwaar ste s'agen moeten opvangen en a's ons landie dan doorgaan wil met vriihandel, dan zal he' ook de p'icbt van de regeering zijn om die takken van bedriif te he'oen Spreker efndicr de met de opwekking om toch vooral d e men schen te stemmen van w:en men kan veron derstellen dat zij met de toestanden oo het platteland op de hoogte zijn. Hierna werden de aanwezigen in de gele genheid gesteld vragen te stellen. De heer P. Kollis te Berkhout vroeg naar de steunregeling welke volgens hem zeer on billijk werd toegepast. De spreker zeide, dat hier misverstand heerscht en de regeling over het algemeen goed werkt De heer Joh. Koning te Hensbroek zou gaarne weten of een bouwersactie geen ver betering in den algemeeneen toestand zou brengen. De spreker antwoordde, dat er aan zoo'n actie zooveel vast zit, dat hij deze niet in zijn vollen omvang zou willen zien toegepast. De heer Bas te Hensbroek stelde voor om de steden geen tuinbouwproducten meer te zenden en de veiling stop te zetten, wat door den spreker belist werd ontraden. De heer D. Kooy te Ursem zou alle kosten welke voortvloeien uit dezen noodtoestand willen verhalen op de regeering. Met een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter de drukbezochte vergadering. GEWESTELIJKE VARKENSCENTRALE NOORDHOLLAND. Verslag van de algemeene vergadering van de Gewestelijke Varkenscentrale Noord- ïolland gehouden in het „Gulden Vlies" te Alkmaar. Tegenwoordig 2 afgevaardigden van de Uollandsche Maatschappij van Landbouw, 2 afgevaardigden van den R.K. Diocesane Lana- en Tuinbouwb^nd en 2 afgevaardig den van den Christelijken Boeren en Tuin- dersbond, afdeeling Holland—Brabant, één door iedere Plaatselijke Commissie aangewe zen afgevaardigde, alsmede eenige gasten en de secretaris. Voorzitter de heer K. Kuiper. Voorzitter opende de eerste algemeene ver gadering met een woord van welkom, spe ciaal aan den afgevaardigde van Terschel ling en gaf een overzicht van de bedoeling der Wet en de bereikte resultaten, wees op de toenemende moeilijkheden, welke aan den uitvoer van varkensvleesch in den weg wor den gelegd en sprak den wensrh uit, dat deze vergadering zou mogen bijdragen tot zoo mogelijk nog grootere samenwerking van de Plaatselijke Commissies en het Gewestelijk Bestuur, opdat d Wet zoo goed mogelijk aan haar doel zal beantwoorden. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen, behalve een schrijven van den R.K. Diocesane Land en Tuinbouw bond te Haarlem, wa rin voorgesteld werd: „Aan de onder art. 16, sub. a genoemde afgevaardigden worden ter algemeene ver gadering elk drie stemmen toegekend". De voorzitter deelde mede dat de Statuten bepalen, dat bedoelde afgevaardigden drie stemmen kunnen uitbrengen, doch dat het de bedoeling is, dat zij die stemmen ook zullen uitbrengen, zoodat het bestuur het voorstel overbodig achtte. Intusschen had spreker geen bezwaar, dat nader in het Huishoudelijk Reglement te omschrijven. De heer Sjerps deelde hieropjnede, namens den R.K. Diocesane Lano en 1 uinbouwbond, gehoord de toelichting van den voorzitter, dat het voorstel werd ingetrokken. Medegedeeld werd, dat een regeling van de mesterij in het algemeen noodzakelijk wordt geacht, zoodra de biggen-beperking haar invloed zou doen gelden. Een desbetref fende regeling is in voorbei eiding. Enkele afgevaardigden bepleitten de wenschelijkheid met speciale toestanden bij het bepalen hoe veel varkens men zou mogen houden, reke ning te houden. De voorzitter deelde tuede, dat het Gewes telijke Bestuur met bijzond re omstandig heden, op advies van de PlaaViijke Com missie's, zoo mogelijk gaarne rekening zou houden. De heeren de Jong en de Vries bepleitten de wenschelijkheid om overleg te plegen met de naburige Gewestelijke Centrales, omdat het storend werkt, wanneer in de grens gemeenten de voorschriften niet gelijk waren De voorzitter deelde mede, dat het bestuur hier aandacht aan zou schenken. Vervolgens werd het verslag goedgekeurd en vast gesteld. De rekening sloot op een bedrag van 25.523.81 met een batig saldo van 1967.25 De heer Nobel deelde mede, namens de fi nanciëele commissie, dat zij de rekening had nagezien, keurig in orde had bevonden en voorstelde haar goed te keuren. De heer de Vries vroeg en verkreeg nadere inlichtingen over de post van f 600, ter ver betering van de Varkensteelt. Verschillende heeren juichten het ten zeer ste toe. dat het bestuur maatregelen, die ver betering van den Varkensteelt beoogden, on dersteunde. Op voorstel van den heer Sjerps. werd goedgevonden, wanneer het bedrag voor het stationneeren van beeren niet geheel noodig zou zijn. het restant te bestemmen voor bij dra ge aan de Se'ectiemesterij te Hoorn. De heer van der Schans merkte op, dat de post „Salarissen secretaris en overige ambte naren" zeer laag is en ook de Plaatselijke Commissies en haar secretarissen karig worden beloond. Vervolgens werd de rekening goedgekeurd. Vaststelling van de tarieven bedoeld in art. 17 en 28 der statuten. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, dat hiervoor zou gelden het rijkstarief Ille klasse. Verkiezing van twee leden van het bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren A. van Blaaderen en J. van Kampen. Uitgebracht werden 50 stemmen. De heer J. van Kampen werd herkozen met 50 en de heer A- van Blaadeien met 47 stemmen. De gekozenen namen de herbenoeming aan. Benoeming financieele commissie rekening 1933. Op voorstel van den voorzitter, werd het bestuur machtiging verleend, een rooster op te maken, zoodat de afgevaardigden om beuiten gelegenheid krijgen de rekening na te zien. Velschillende heeren vroegen en verkregen nadere inlichtingen omtrent de leveringen van varkens aan de Neder'andtche Varkens centrale de verschillende regelingen aan gaande de teelt en de vergoedingen der Plaatselijke Commissies. Speciaal vestigde de voorzitter er de aan dacht op, dat het gewenscht is zich aan gaande de levering van varkens rechtsstreeks schriftelijk te wenden tot de Nederlandsche Varkenscentrale, le van den Boschstraat no. 1 te 's-Gravenhage en voor zaken de Gewes telijke Centrale betreffende, tot het Bureau der Vereeniging, gevestigd in het Land- jouwhuis te Alkmaar. De heer van der Schans deelde nog mede, dat hij hoe langer hoe meer den indruk kreeg, dat de leiding der Gewestelijke Var- censcentrale Noordholland in goede handen is. Daar vervolgens niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering met een woord van dank voor de prehige toon, die de vergadering had gekenmerkt, door den voorzitter gesloten. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Het was alweer slechter dan de vorige week. Toen werd voor de mooiste rccdekool nog tot 4 betaald, nu kon ze in het begin der week ng bij hooge uitzondering 3.30 opbrengen. Met dezen zoo slechten prijs duurde het echter maar kort, want de laat ste 4 dagen kon zelfs een prijs van 3 voor het mooiste goed niet meer worden gemaakt. Veel van de driepords-kool, de soort dus die het meest gezocht is op onze veilingen, kon niet meer dan 2,60 opbrengen (er werd er zelfs nog voor minder verkocht). Voor de grootste eerste soort kool werden ook weer lagere prijzn gemaakt: bracht ze aanvanke lijk nog ongeveer 1.50 op, later ging ze s'echts weinig boven den gulden uit. Voor de tweede soort, waarvan de aanvoer een be langrijk percentage vormt van wat er aan de veilingen komt, waren de prijzen uit den aard der zaak nog lager. Voor het kleingoed daarvan werd ongeveer 2.20 betaald, de grootste koolsoort van deze kwaliteit werd voor 0 80 tot 1 verkocht, doch verschil lende partijen konden zelfs niet meer dan 60 cent opbrengen. Dit is in weken niet voorge vallen en meerdere parijten waren zelfs on verkoopbaar. Ongeveer 57 spoorwagens wer den in totaal aan beide veilingen verhande'd. Slechter ging het ook met gele kool. Het mangelt ook hier aan den zco noodzakelijken uitvoer. De allermooiste en uitgezochtste partijen van deze koolsoort konden net 200 per spoorwagen opbrengen. Voor groote kool werd niet meer dan 11.30 besteed. Een zeldzaamheid was het, als voor de 3-ponds kool van de tweede kwaliteit 1 50 werd be taald; meestal bleef de prijs daar beneden. Voor groote van de tweede soort werd 0.60—0.90 betaald, terwijl een deel er van doordraaide, aizoo onverkocht bleef. De aanvoer was van beteekenis, daar niet min der dan 93 spoorwagens werden verkocht, Ongelukkig de tuinders, die met De<jm- sche witte kool zijn opgescheept. En dezul ken zijn er nog al wat! Alles moet in het binnenland worden afgezet en daardoor is de vraag natuurlijk veel te gering om ver zekerd te zijn van een eenigszins loonenden prijs. Bijna alles, wat werd verkocht, bracht 60 cent per 100 K G. op, een enkel partijtie 70 cent. Maar veel bleef onverkocht. Van de 158 spoorwagens, die werden aangevoerd er ongeveer 100 onverkocht en kwamen dus te recht bij het In- en Verlookpbureau der pro vincie, dat het bij liefdadige inrichtingen of als koevoer distribueerde tegen een dubbeltje per 100 K.G. Daar het vorige jaar de uienteelt zulke gunstige resultaten opleverde vanwege de beste prijzen, die toen in Januari, Februari en Maart zijn gemaakt, fiebfcen verschillen de bouwers de kat nog wel uit den boom ge keken in de verwachting, dat de prijzen wat mochten stijgen. Met invoerbeperking en contingenteeringsmaatregelen is bij die ver wachting wel te weinig rekening gehouden, want de prijzen worden al lager en lager. Voor drielingen werd van 1—/ 1.90 be steed. gele uien brachten aanvankelijk nog 1.802 50 op, later slechts 1 20f 2. Voor grove uien lagen de prijzen tusschen 1.30 en 2.20. Ongetwijfeld bevreesd, dat de prijzen nog zullen terügloopen, bedroeg de aanvoer deze week 24 spoorwagens. Peen werd er maar weinig aangevoerd en de prijzen waren weer laag. Voor" de «rroote werd, wat de mooiste betrof, 1 401.90 besteed, de minder gewi'de brachten 1 10 J-3!Lop- Veel hartijen bieten konden s.echts 60 cent bedngen, andere waren on verkoopbaar, terwijl voor de mooiste 1 10 1.70 werd betaald. VERKIEZING TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL De BURGEMEESTER der gemeente ALK. MAAR brengt hiermede ter algemeene ken nis, dat op WOENSDAG 15 MAART a.s. van des voormiddags NEGEN tot des namid- dags VIER UUR bij den BURGEMEESTER van DEN HELDER, voorzitter van het hoofdstembureau in kieskring X, den Helder, ter secretarie dier gemeente, lijsten van can didaten kunnen worden ingeleverd voor het lidmaatschap van de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Hij vestigt de aandacht op het volgende: Iedere lijst wordt onderteekend door ten minste 25 personen, die vo'gens de kiezers lijst geldende op het oogenbük der inlevering kiezers zijn voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in eene gemeente, gelegen bin- nen bovengenoemden kieskring en vermeld te vens achter den naam van ieder der ondertee kenaars de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een onderteekenaar voor. komt op de kiezerslijst der gemeente, waar het hoofdstembureau is gevestigd, wordt bij de inlevering der lijst overgelegd eene verkla ring van den burgemester der gemeente, dat de onderteekenaar voorkomt op de kiezers lijst in die gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten worden met vermelding van hunne voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst verme'd met den naam van haar echtge noot of overleden echtgenoot, onder toevoe ging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twin tig candidaten worden geplaatst. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan ééne van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de inlevering van een lijst kun nen de onderteekenaars schriftelijk een ge machtigde en diens plaatsvervanger aanwij zen, bevoegd tot het verbinden van de lijst overeenkomstig artikel 50 der Kieswet. Bij de lijst wordt overgelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candi- daatstelling op deze lijst. Indien de candi daat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de verklaring te'egrafisch worden ge daan en is zij n'et aan het vastgestelde for mulier gebonden. De inlevering der liisten geschiedt persoon lijk door een der onderteekenaars, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing binnen den kieskring, waarin de lijst wordt ingeleverd. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Formulieren voor de candidaten!ijsten en de verklaringen ziin ter gemeente-secretarie aihVr kosteloos verkrijgbaar. Hij die eene lijst inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van perso nen, die niet bevoegd zijn tot dee'neming aan de verkiezing, waarvoor de in'evering ge schiedt, terwijl zonder die handtekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Mpt ge'ilVe straf wordt gestraft hij, d'e wetende dat hii niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing eene voor de inle vering bestemde Mist he°ft onderteekend. Alkmaar, 2' Februari 1933. De Burgemeester voornoemd, WF.NPFT AAR. HEILOO De feestavond, welke Zondagavond in het Brunogebouw werd gegeven, is goed ge slaagd. De groote tooneelzaal was vol met leden, genoodigden en hun dames. De Jazzband van St. Louis uit Alkmaar zorgde voor goede muziek en tot laat in den nacht hield zij de stemming er in. De voorzitter, de heer P. J. Kraakman opende, heette allen welkom, inzonderheid de geestelijken en de districtsbestuurder wethouder G Slinger land van Alkmaar. Spr. gewaagde van den groei der afdeeling en het verriente werk En al moge we dan niet geheel tevreden zijn» toch is er reden om feest te vieren. In het af geloopen jaar droegen we voor de sanatori- um-verpleging 545 af, dank zij de zeer te 103. loen zocht hij verderop in een bosch een rustig plekje om eens heerlijk te kunnen slapen. Hobbeltje vond wel wat bij den weg. En Jan haalde eerst 't een en ander uit zijn zak om te eten en te drinken. Daarna legde hij zich neer en sliep eenige oogenblikken later alsof hij nog bij den waard in Munsterdorp was. 101. Vroeg in den morgea werd hij waak®' door Hobbeltje, die angstig tegen bem aa0" duwde. Wat heb je toch beest, zei Jaa* maar meteen hoorde hij een vreeselijk gekrijs®!1 'jj de verte en tot zijn grooten schrik zag hÖ e geweldige man op zich alkomea ee knuppel ia de hand.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6