DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het JU fijagjeÜiksch Oveczicht !Buitentand No. 47 Vrijdag 24 Februari 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang ALKMAARSC Deze Coorant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tra >co door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. x PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 23 Februari 1933. De Eerste Kamer is heden nog niet door de algemeene beraadslagingen over de rijksbegrooting voor dit jaar heen gekomen. Maar de heeren zijn dan ook bijzonder lang van stof en schijnen soms gansch te vergeten, dat zij voor een ministerie staan, dat "over enkele weken zal verdwenen zijn, zoodat het dwaasheid zou zijn bij de regeering met plan nen en toekomstdenkbeelden aan te komen. Reeds de eerste spreker van heden, de heer Ou de geest (s. d. a. p.) beging -it fout, maar vermoedelijk was het hem dan ook niet te doen om de regeering tot grooter activi teit aan te sporen dan wel om zijn reeds in de pers uiteengezette idealen en denkbeelden ook in de Eerste Kamer te doen hooren. Den vorigen dag had hij de mogelijkheid betoogd van een heffing in eens van het nationaal ver mogen tot versterking van de landsmiddelen, heden heeft hij meer dan een uur lang gepleit voor verlaging van het rentetype van onze staatsschuld, verlangzaming van de aflossing van de schuld, nationalisatie van bedrijven, staatshypotheekbanken, een staatscredietbank, een tabaksmonopolie en nog meer. Ook de heer S1 i n g e n b e r g (v. d.) heeft den toestand onzer financiën aan een be schouwing onderworpen en daarbij betoogd de onvermijdelijkheid van een verhooging van de gemeentefondsbelasting en de rijks- inkomstenbelasting. Intusschen erkende hij de waarschijnlijk heid, dat deze demissionaire regeering hem zou antwoorden, dat zij op dit punt niet meer handelend zou optreden. De heer W i b a u t (s. d. a p.) heeft ook over den toestand van het land gesproken en daarbij o.a. weer gepleit vpor een staats credietbank. De hoofdzaak van zijn rede was evenwel een verdediging van de muiters van „De Zeven Provinciën'' meer nog, een ver ontschuldiging van hun gedrag, terwijl hij de houding van de regeering ten sterkte af keurde. Hij achtte het .nog steeds een betreurens waardige onbezonnenheid van jongelui om er met een oorlogsschip van door te gaan. Maar terwijl anderen onder zijm medeleden reeds onmiddellijk hebben klaar gestaan om het optreden van ons gezag in lndië goed te keuren, zou hij liever de uitkomsten van een ernstig onderzoek willen afwachten. Wan neer ik de regeering was, zeide de heer Wi- baut, dan zou ik de opstandigen den eisch hebben gesteld rechtstreeks naar Soerabaja te stoomen en zich ter beschikking van den commandant van de zeemacht te stellen, on der waarborg, dai niemand letsel zou onder vinden na een onderzoek van de oorzaken, terwijl zij door bevoegde rechtsgeleerden zouden worden bijgestaan. Mochten zij aan dien eisch niet gehoorzamen, dan zou de Bond van Marinepersoneel moeten trachten ze rediografisch tot rede te brengen, en wanneer dat niet lukte zou men nog wat hebben moeten wachten eer men een bom liet vallen. Wijsheid en menschelijkheid en geen krachtpatserij moeten leiddraad van de overheid zijn! A'.dus de heer Wibaut. De volgende spreker, de heer B r i t (a.r.) liet een gansch ander geluid hooren. We hebben hier niet te doen met een roekeloos avontuur maai met muiterij, een ongehoorde inbreuk tegen de militaire discipline, waar door ons gezag in lndië is ondermijnd en onze eer is aangerand Maar nu de jammer lijke houding van de sociaal-democratie! In Plaats van ronduit gelijk de communisten doen, te verklaren, dat zii de schuld dragen van dit verzet tegen het wettige gezag, gaan ze de schuld werpen op de regeering! De spreker achtte dit minderwaardig en kwam daardoor in conflict met de heeren Hermans en Moltmaker, die hem van onwaarheid be tichtten. De heer De Bruyn (r.-k.) heeft vervol gens uitvoerige, echter niet bij de tijdsom standigheden passende beschouwingen ge houden over de onvoldoende werkzaamheid der regeering in zake de sociale wetgeving, hare onjuiste belastingpolitiek, haar verkeerde loonpolitiek en haar afwijzende houding te genover het vraagstuk van een verkorting van de arbeidsweek. In zijn nogal socialis tisch getint pleidooi kwam hij ook op voor verhooging van de invoerrechten en ver scherping van de contingenteering. Van ver laging van loonen en salarissen wilde hij niets weten. Zijn partijgenoot IJsselmuiden deed een klacht hooren over de te scherpe con trole van Gedeputeerde Staten op de ge meentelijke financiën, waardoor aan de ge meenten alle vrijheid van beweging wordt ontnomen. Tot slot van den middag heeft mr. H. Sm een ge (1'b.) met nadruk bij de regee ring er op aangedrongen de verbouwers van zandaardappelen en rogge in Groningen, Drente en Overijsel te helpen uit den zeer drukkenden nood waarin zij verkeeren en waarbij onmiddellijke hulp onvermijdelijk is. Morgen voortzetting. De Tweede Kamer is al evenmin als haar zuster aan de overzijde van het Binnen hof met haar werk opgeschoten. Ze is nog steeds verdiept in de Indische begrooting en de minister van Koloniën heeft nog niet de gelegenheid gehad te spreken. Eerste spreker was de heer Schouten (a.r die betoog de, dat onze Indische staatshuishouding op een lager peil moet komen, dat evenwel de regeering met haar bezuinigingen op den goeden weg is. Scherp is hij te velde getrokken tegen de politieke drijverij van den heer Cramer en zijn mede-socialisten en hij zette uiteen, dat de sociaal-democraten de regeering in lndië in den weg staan. De heer De Visser (comm.) heeft het weer druk gehad over kapitalisme en impe rialisme en de sociaal-democraten voor la keien van het kapitalisme uitgemaakt. Hij heeft de Indische regeering beschuldigd van wanbeleid, geklaagd over afpersing door de belastingambtenaren enz. De spreker heeft ook uiteengezet, hoe zeer het in het belang is van lndië en het Indische proletariaat, dat er een z.g. Indonesiër zitting krijgt in de Tweede Kamer. Ten slotte voorspelde hij, dat het bezit van lndië Nederland in den komenden oorlog zal mede slepen en ten verderve voeren. De heer J o e k e s (v.d.) heeft evenals zijn partijgenooten de muiterij in lndië afgekeurd. Met de motie van den heer Cramer kon hij onmogelijk medegaan. Wat de vloot betreft, achtte hij het billijk, dat het moederland daar van de kosten draagt. Zij behoeft evenwel niet grooter te zijn dan noodig is voor een voldoende politiebewaking. De heer Knottenbelt (lib.) is in het bijzonder opgekomen tegen de gezagsonder mijning door het Ned. Ind onderwijzersge nootschap, dat een gevaar blijkt te worden voor de orde en rust in lndië. De heer J. t e r L a a n (s. d- a. p.) heeft ten slotte uitvoerig gesproken tegen de vermin dering van de salarissen van burgerlijke en militaire ambtenaren en zijn rede besloten met een motie, waarbij de Kamer zich ver klaarde tegen een korting, die meer dan 10 pCt. bedraagt. Morgeft voortzetting. ADOLF HITLER HOUDT WEER EEN REDE. O De toekomst is aan jong-Duitschland. o De rijkskanselier Adolf Hitier heeft gister avond onder zeer groote belangstelling te Frankfurt a. d. Main een rede gehouden, die natuurijk bedoeld is als een reclame voor de nat.-soc. partij bij de aanstaande rijksdagver kiezingen. Hitier zeide, dat de partijen, die thans als „onze" tegenstanders optreden, veertien jaren lang het bewijs hebben geleverd van een ongeschiktheid, welke zonder weerga is. Nu treden deze mannen naar voren en vra gen: Waar is Uw program? Het heeft er den schijn van, alsof deze mannen eenig recht hebben, om te laten legi- timeeren, om eischen te stellen, alsof wij veertien jaren lang de Duitsche natie hebben gedupeerd. Het lijkt wel bijna alsof zij thans als aanklagers zouden optreden, terwijl zij in werkelijkheid de aangeklaagden zijn. Ik zou hierop willen vragen: Waar was Uw program? Het antwoord hierop kan slechts zijn: het was een program van vernietiging van het geheele Duitsche leven. In November 1918 hebben zij zich o.p den voorgrond gedrongen, zonder geroepen te zijn. De mannen die toen van vrijheid hebben gesproken, hebben de vrijheid vertrapt. Waar is de vrijheid geble ven die men ons beloofd heeft? Geen mensch heeft haar gezien. In tegendeel: Zij waren steeds bereid de hand te reiken tot kneveling van het Duitsche volk. Nu beklagen deze mannen en partijen zich er over dat hun on recht geschiedt. 14 jaren hebben zij tegen over hun vijanden in Duitschland niets an ders gekend dan de gummiknuppel. Veertien jaren hebben zij de gevangenissen gevuld met hun politieke tegenstanders. Van pers vrijheid hebben wij niets gezien. Zij moeten niet doen voorkomen alsof thans de persvrij heid in Duitschland wordt vernietigd. Zij spreken thans van onderdrukking en kneve ling der vrije meening. Alleen mij zelf, aldus Hitier, hebben zij meer dan drie jaren lang verboden het woord te voeren. Men heeft on ze vergaderingen ontbonden. Over geheele gebieden was onze partij verboden en thans zou men plotseling van onderdrukking wil len spreken? De Heer zij hun genadig, dat wij niet hun verordeningen voor den dag ha len Zij jammeren over terreur maar hebben vroeger geen woord gevonden voor de vervol ging der nationaal-socialisten. Waarom kla gen" zij, dat de ontwakende natie thans hun terreur'wil breken? Wij zullen de vrijheid in Duitschland invoeren, door zijn grimmigste vijanden te vernietigen. Wij hebben gelijkheid en broederschap leeren kennen. Het was de gelijkheid van de ellende, de broederschap der corruptie en van den diefstal. De bureau cratie, die zij wilden opruimen, is gebleven. Slechts iets is opgeruimd: De ongehoorde zuiverheid en eerlijkheid in ons openbare leven. Indien zij thans zeggen dat het mis bruiken van 2 millioen uit staatsmiddelen voor partijdoeleinden geen corruptie betee- kent, dan bewijst zulks slecnts hoe verdorven de heeren reeds zijn. Inaien papieren ontbre ken is dat in mijn oogen slechts corruptie. Dat past in het algemeene beeld der Bar- mats, der Kutischers en Brolats. Hun regiem laat een millioenleger van werkloozen en ge- ruineerde boeren achter. Honderdduizenden vernietigde bestaansmogelijkheden voor mid denstanders. Onze cultuur is te schande ge maakt, de geschiedenis onteerd, het verleden bezoedeld. Vandaag willen zij weer met Duitsche namen spreken en zij zeggen: Wij hebben ook aan het front gestaan. De Duit sche arbeider wél, het Marxisme nimmer. Mij is er niets van bekend, dat Ebert en Scheide- mann en consorten zoo zeer aan het front hebben getreden. In tegendeel, zij allen heb ben zich er mede bezig gehouden reeds in vrede de kracht der natie te vernietigen en in den oorlog een revolutie teweeg te bren gen. Wij zullen er zorg voor dragen, dat de heeren thans alimentaties zullen moeten be talen, of zij willen of niet. Duitschland zal eerst dan weer genezen, indien het de elemen ten van zijn vernietiging uitsnijdt. Het pro gram, dat wij voorstaan schemert niet van vrijheid en schoonheid, van geloof en hoop op internationale hulp. Het is slechts een zeer hard en nuchter program: Ons eerste principe luidt: Duitsch volk, maak je vrij van alle illusies, alsof iemand ter wereld je zou kunnen helpen. Kom tot inkeer en zoek de voorwaarden voor het 'even in je kracht Het Duitsche volk moet erkennen, dat een nationalisme niet denkbaar is zonder zorg voor zijn lot, dat een werkelijk socialisme slechts kan bestaan, behoed door de kracht van een natie, dat een werkelijk socialisme nimmer in een luchtledig kan bestaan, aan gevuld met fantasieën over internationale overeenstemming. Socialisme en nationalisme moeten een worden. Uit deze kracht moet het einde van den klassenstriid komen. De tegen standers noemen de teekenen des tijds valseh. Wij zeggen hun: U bent aan het einde van Uw tijd. De toekomst is aan een jong Duitschland. Wij spraken niet van democratie maar wij willen, dat in de toekomst het regime in het volk geworteld zal zijn. Wij weten precies dat onze taak zwaar is, wij hebben den moed deze aan te pa ken. Zooals ik deze veertien jaren lang nimmer lichtvaardig en lichtzin nig iets heb beloofd, doe ik het thans ook niet. Vier jaren willen wij voor de ten uitvoer legging van een program, dat primitief en natuurlijk is, dat teruggrijpt in de gezonde wortels van iedere natuurlijke kracht. De mannen der laatste veertien iaren hebben niet het recht op een of andere wijze mede te wer ken aan de toekomst. Omdat ik wil, dat het volk zelf zal meehelpen aan het volbrengen van onze taak, ben ik er voor opgekomen, dat het Duitsch volk nog eenmaal zal mogen kie zen. Het mag beslissen. Het zou gemakke lijker zijn geweest mij te laten tolereeren door een koehandel dan tot het volk te spreken. Maar ik acht het noodzakelijk, dat het volk zelf tot bewustzijn komt, dat de 30ste Jan. niet alleen een wisseling van regeering be- teekent. maar een keerpunt voor de geheele natie. Moge het Duitsche volk in deze dagen begrijpen, dat het een votum geeft dat voor komende generaties van beteekenis is. Duitschland zal, hoe de stemming op 5 Maart ook moge uitvallen, niet weer terug vallen in de handen van zijn verdervers Maar ik zal het toejuichen indien de natie zelf haar lot kent en zich ter beschikking stelt van het jonge Duitschland. Wanneer 'k vandaag het beroep voor het jonge Duitsch land doe, dan wil ik U ook beloven, dat ik mij over vier jaar weer hoop te presenteeren. Wij willen onze plicht vervul'en Duitsch volk vervult de iouwe, opdat uit onze arbeid weer het Duitsche rijk ontstaat. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De besluiten van de hoofd commissie. De hoofdcommissie van de ontwapenings conferentie heeft met 21 stemmen het ont- werp-resolutie van Frankrijk aangenomen, waarin verklaard wordt dat een regiem van veiligheid alleen in overeenstemming te brengen is met een defensief militair statuut, dat beperkte effectieven, korten diensttijd en een termijn voor langzame mobilisatie met zich medebrengt. Het incident tusschen Henderson en Na- dolny van Woensdag is bijgelegd en aan den aanvang van de zitting voerde Nadolny weer het woord, ter verdediging van het Duitsche voorstel om de kwestie van het ma teriaal te bespreken voor de effectieven. Al leen Duitschland stemde echter voor dit voorstel. De Italiaansche gedelegeerde trachtte toen nog een bemiddelend voorstel aangenomen te doen krijgen, inhoudende, dat ingeval de hoofdcommissie het probleem der effectieven zpu bestudeeren niet zou worden overgegaan tot eenige stemming alvorens het probleem van het materiaal besproken zou zijn. Voor dit voorstel stemden echter alleen Oostenrijk, Hongarije, Italië, Zwitser land, Rusland en Uruguay. Gesteund door Eden bracht Paul Boncour naar voren, dat er twee duidelijk onderschei den problemen zijn. Daar de hoofdcommis sie reeds een besluit had genomen ten gunste van een voorgaande bespreking der effectie ven, is het van belang, dat men in dit op zicht ook het eerst tastbare resultaten bereikt Daarna komen dan de problemen van het materiaal en de kolonia'e strijdkrachten En geland, Ver. Staten, België, Scandinavië, Spanje de kleine entente en eenige Zuid- Amerikaansche staten stemden voor het Fransche voorstel. Polen stemde blanco. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSHLAND. Nog steeds vechtpartijen. De politie te Rheinhausen (Niederrhein) meldt, dat een nationaal socialist gistermid dag om een uur of vier aldaar ernstig is ge wond na een vechtpartij met politieke tegen standers. In het geheel zouden ongeveer 15 schoten zijn gelost. 500.000 communistische pamflet ten te Dusseldorf in beslag ge nomen. De politie te Dussejdorf heeft thans in het geheel 500.000 communistische pamfletten in beslag genomen. In verband hiermede zijn drie personen gearresteerd. 1 doode, 6 zwaar gewonden. Donderdagavond is 't op verschillende plaat sen in de stad Leipzig tot politieke botsingen gekomen. Tot dusverre zijn 7 personen met zware verwondingen in de verschillende zie kenhuizen. gebracht. Een hunner is aan zijn kwetsuren overleden. De botsingen vonden plaats tusschen nat.-soc. aan den eenen kant en communisten en sociaal-democraten aan den anderen. Soc.-dem. vergadering door S.A. verhinderd. Gisteravond zou de soc.-dem. partij in het circus Hagenbeek te Berlijn een vergadering houden, waar Scheidemann zou spreken. De vergadering werd tezamen met den rijks banier georganiseerd. Lang voor den aan vang echter had de S.A. de omgeving van het gebouw met een groote afdeeling S.A.-man- nen bezet. De politie zag zich hierdoor ge dwongen de vergadering te verbieden, daar vrees bestond voor vechtpartijen. Geen S.A. in het Saargebied. De regeeringscommissie van het Saarge bied heeft in haar laatste zitting een weder toelaten van S.A. en S.S. der N.S.D.A.P. voor het Saargebied afgewezen. Aan het secretariaat van den Volkenbond is een uit voerig rapport over de organisatie der N.S. D.A.P. in het Saargebied toegezonden. Communistische verkiezingsver gadering ontbonden. In het Sportpalast te Berlijn had de com munistische partij voor gisteravond een ver kiezingsvergadering belegd, waar rijksdag afgevaardigde Pieck critiek uitoefende op de rijksregeering. De communisten zijn bereid aldus spr. tot iedere samenwerking met de sociaal-democraten, maar zij weigeren iedere critiek op de soc.-dem. partij en de vakvereenigingsleiders na te laten. Toen spr. verklaarde, dat de communisten zich niets gelegen lieten liggen aan het brood der religie, maar dit hun kinderen te eten moes ten hebben, werd de vergadering van politie- wege ontbonden, waarop groot tumult ont stond. Botsingen in een universiteit. Gisteravond is het in de Berlijnsche uni versiteit tijdens een verkiezingsdemonstratie van soc-dem. studenten tot ongeregeldheden gekomen. Tijdens de redevoering van den sociaal democratischen professor Lederer ging het licht uit en werden verscheidene schoten gelost en traangasbommen gewor pen. Hierop kwam het in de gangen tot hevige vechtpartijen, waarbij verschillende personen snijwonden bekwamen. DE DUITSCHE PERSVRIJHEID. Het Centrum protesteert bij Goering. De secretaris-generaal der Duitsche Cen trumspartij, Vockel, heeft het volgende tele gram gezonden aan rijkscommissaris Goe ring: „De redactie van het Niederreinische Tage- blatf'-Kempen (Niederrhein) deelt mij tele fonisch het volgende mede: Op 22 Februari des middags om half vijf heeft een afdeeling S.A. de drukkerij bezet en de uitlevering geëischt van een nummer der editie, om deze eventueel geheel in beslag te nemen. De politiecommissaris van Kempen is telefonisch ontboden. Ook hij heeft een nummer der krant geëischt. De politiecommissaris zag deze door met den S.A.-leider en heeft de editie vervolgens „vrijgegeven". Gistermorgen heeft de uit geverij van het blad van den Landraad een beschikking ontvangen, dat de politiecommis saris van Kempen opdracht heeft de krant voor de uitgifte door te zien en na te gaan of zij mag worden vrijgegeven. Tegen deze beperking der persvrijheid wordt geprotesteerd, terwijl wordt geëisch', dat de Landraad direct opdracht krijgt zijn beschikking terug te nemen, waarvan per ommegaande meaedeeling wordt verzocht". DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan eischt de ontruiming van fehol door China. Bij het Chineesche ministerie van buiten- landsche zaken te Nanking werd zooals reeds Dinsdag van Japansche zijde werd me degedeeld Donderdag een Japansche me- dedeeling overhandigd, waarin het terug trekken der Chineesche regeeringstroepen uit de provincie Jehol wordt geëischt. De Chineesche regeering heeft den eisch der Japanners dat China zijn troepen uit de provincie Jehol terugtrekt, categorisch ver worpen. De strijd in lehol. Gisteravond meldde een Chineesch bericht uit Jehol: „30 000 man Japansche troepen, bijgestaan door 10.000 man Mantsjoerijsche troepen hebben het offensief ingezet tegen Tsjaojang, dat 15 mijl binnen de grenzen van Jehol ligt". Dit bericht is gepubliceerd op gezag van gouverneur Tan Joe Ling. De Chineesche commandant in de stad Jehol voegde hier nog aan toe, dat de Japanners beschikken over infanterie, artillerie, tanks en luchtstrijdkrachten. Deze groote aanval is ingezet na drie da gen van kleinere gevechten langs de grenzen van Jehol. De Chineesche strijdkrachten zijn teruggetrokken op de lijn Nanling-Peipiao. Zij vormen een krachtige verdedigingslinie te Tsjaojang en langs de heuvelen, aie de vallei beheerschen, waar het offensief thans is ingezet. Slotzitting der commissie van negentien. De commissie van negentien ter behande ling van het conflict in het Verre Oosten is gisteravond in slotzitting bijeengekomen, ten einde de buitengewone Assemblée vo te bereiden, waar gestemd zal worden over het eindrapport der commissie. Er is een gentle- men's agreement gesloten, dat geen der mo gendheden een verklaring zal afleggen, daar volgens de meening der commissie een ver dediging van zijn groot slotrapport niet ge- wenscht wordt geacht. In de zitting der commissie van 19 is voorts overeengekomen, na de stemming op nieuw bijeen te komen en zich te constituee- ren als controlecommissie. Groote zorg baart de kwestie, wat voor houding de Volkenbond zal aannemen, ingeval na de stemming de opmarsch der Japansche troepen in de pro vincie Jehol mocht worden voortgezet en daardoor de Chineesche regeering den Vol kenbond opnieuw opmerkzaam zou kunnen maken op een schending van het Volken bondspact volgens art. 15, lid 6. De plenaire Volkenbondsvergadering zal Vrijdagochtend om half elf bijeenkomen om definitief te stemmen over het rapport der commissie van 19, waarin de houding van Japan scherp gelaakt wordt. Zooals bekend is wordt verwacht, dat Ja pan uit den Volkenbond zal treden, wanneer het rapport zal worden aangenomen. China bereidt zich ten oorlog voor. China bereidt zich voor na de afwij zing van het Japansche ultimatum in zake de ontruiming van de provincie Jehol door den Chineesche troepen, op een openlijke oorlog met Japan. Omtrent de afwijzing zelf wordt nader gemeld, dat deze onmiddellijk na ontvangst van het ultimatum op het Chineesche mi nisterie van buitenlandsche zaken ge schiedde Er wordt o.a. in verklaard: het feit, dat Japan niet alleen voornemens is de provincie Jehol aan te vallen en te veroveren doch verklaart, dat zij mili taire operaties zich ook zouden kunnen uitstrekken tot Noord China, is voldoen de om te bewijzen, dat zijn agressieve politiek ongewijzigd is gebleven. China behoudt zich natuurlijk het recht van zelfverdediging voor, waarbij alle ver antwoordelijkheid rust op Japan. In middels gaan de gevechten in Jehol voort en o.a. rond in Nanking hebben hevige schermutselingen plaats gehad en hebben beide partijen zware verlie zen geleden. Nanking, dat door Chinee sche troepen is bezet heeft eenige hevi ge aanvallen van Mantsjoerijsche troe pen doorstaan. Acht bajonetcharges wer den uitgevoerd, doch de Chineezen wis ten zich te handhaven. Japansche vlieg tuigen hebben voorts Sajojang gebom bardeerd en verscheidene- huizen ver nield, terwijl onder de burgerbevolking eenige slachtoffers vielen. Chineesche leening. De Chineesche regeering heeft beslo ten een leening van 20 millioen op te nemen ter bestrijding van de uitgaven voor de militaire operaties in Jehol.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1