Alkmaarsciie Courant. Jladionieuws Stad en Omqeoinq JguiMetoH De gevolgen van een operatie. Honderd trt)l en dertigste Jaargang. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 Ho 47 Zaterdag 25 Februari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten. 10.— YPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: De Fliereiiuiters o.lv. Hugo de Groot, Hetty Beek, declamatie. 12.VARA- Kleinorkest o.I.v. P. Duchant en gramofoon platen. 2.15 Gramoioonplaten. 3.20 VARA- Mandoline-Ensemble o.l v. J. B. Kok en gra mofoonplaten. 4.Causerie door K. Toorn- Btra. 4.20 Huismuziek o.l-V P. Tiggers. 5. VARA-Kinderkoor „De Roodborstjes" o.I.v. L. Hulscher, m. m. v. J. Kickhefer, piano en gramofoonplaten. 5.40 Literair overzicht door A. M. de Jong. Friesch uurtje m. m. v. Krips en Molenaar, declamatie en F. L. Krips, piano. 7.Causerie door K. Sin- ger. 7.30 „Daarom lacht Mona Lisa" ope rette van S. de Vries, m. m. v. de Fliereflui ters o.I.v Hugo de Groot, E. Philipse en A. de Booy, zang. 7.45 SOS-oerichten. 7.50 Bonte avond m. m. v. de Flierefluiters o.I.v. Hugo de Groot; De Dorpsbarbier; E. Phi lipse en A. de Booy, zang; gebr. van Toorn, accordeon; Joh. Jong, orgel en A. de Vries, toespraak. Conferencier; Louis Davids. In de pauze: VARA-Varia 11.— Vaz Dias. 11.10 —12.Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. O 15 en 10.Giamofoonpl. 11.30—12. Godsd. halfuur. 12.151.45 Orkestconcert en gramofoonplaten. 2.Voor de jeugd 2 30 Kinderuur. 4.Gramoloonplaten. 5.15 Esperanto. 5.30 Schlager muziek 6.20 Le zing. 6.40 Schlagermuziek. 7.10 Lezing 7.45 Sportnieuws. 8.— Orkestconcert m. m. v Saxofoonkwartet. Ca. 8.40 Vaz Dias. 10.30 Gramofoonplaten. 11.Vaz Dias. 11.05— 12.Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.20 Commodore Grand-orkest o.I.v. J. Muscant. 2.20 Debroy Somers en zijn Band. 3.05 Versla^ Rugby-wedstrijd „IerlandSchotland". 4 50 Midland Studio orkest o.I.v. F. Cantell. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kindtruur. 6 20 Berichten 6 50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Causerie. 7-50 Gramofconplaten. 8 20 Vaudeville-programma. 9.20 Berichten en lezing. 10.Oude Dansmuziek door het BBC-dansorkest o.I.v. H. Hall. 10.50 Ger- truds Lawrence in haar repertoire. 11.05 De clamatie. 11.1012 20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 9.20 Or kestconcert. 12.20 Concert door het Omroep orkest. 4.10 Dito. 8.20 Cabaretprogramma. 10.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 1.452.20 Gramo foonplaten. 2.40—4.50 L. Preii's orkest m. in v. solisten. 7.4511.20 Dansmuziek voor de oudere generatie door het Omroeporkest ').l v. L. Gröndahl m. m. v. solisten. Langenberg473 M. 6.25 en 7.23 Gramo foonplaten 11.20 Concert o l.v. List m. m. v Kilo. 12 20 Concert o.I.v. Wolf. 1.55 Gramo foonplaten. 4.20 Werag-Kamerorkest o.l v. Spitz m. m. v. solisten. 7.20 Carnavals programma o.I.v. Neumann, m m v. Blaas orkest Hermann Schmidt en solisten. 10.50 12.20 Zie Daventry. Rome, 441 M. 8.05 Operavoorstelling uit een theater. Brussel, 508 en 338 Af. 338 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o.I.v. Leemans 1.30 Con eert uit Antwerpen. 5.20 Radio-Symphonie- orkest o l.v. Meulemans. 6.20 Zangvoor dracht. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Vroolijk studentenuurtje. 910 Omroeporkest o.I.v. Meulemans 10.30 Gramofoonpl. 10.50 Con cert uit Antwerpen 508 M 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Omroepkleinorkest o.I.v Leemans. 5.20 Omroeporkest o.I.v. Walpot 6 35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepklein orkest o.I.v. Leemans. 8.25 Hoorspel 8.55 Militaire muziek. Hierna Max Alexijs en zijn orkest. Zeesen, 1635 Af. 6.55 Viool-recital. 7 20 Zie Langenberg. 9.20 Berichten en hierna tot li.20 Dansmuziek door Otto Kermbach en 2i:n orkest. VERGADERING VERBOND VAN NATIONALISTEN. Woensdagavond belegde het Verbond van Nationalisten (V.V.N.) een vergadering in café „Centraal", alwaar een drie-tal sprekers het woord zouden voeren. Even voor den aanvang kwam een geuni- formde afdeeling van de „Nationalistische Garde" de geheel gevulde zaal binnen. Te ruim half negen opende dr. van der Mijle, voorzitter van het Verbond, de verga dering met een woord van welkom. Spr. hoop te, dat deze bijeenkomst in Alkmaar niet de laatste zal zijn. Na den oorlog aldus spr. hebben wij een soort van schijnwelvaart gekregen. Daar bij kwam, dat Nederland vooral de laatste jaren met slappe regeeringen had te kam pen. Het N.V.V. eischte een boven de partijen staande krachtige nationale regeering, weer stand biedend aan den drang van links en rechts. Langzamerhand is het schip van staat door de zwakke regeering in rood-vaarwater terechtgekomen. In dit verband wees spr. op de onmogelijkheid, dat een socialistische bur gemeester, nogwel benoemd door de koningin, aan het hoofd van een stadsregeering kon staan. Een dergelijk burgemeester kon niet het gezag der koningin hooghouden zonder terstond door zijn eigen partijgenooten op de vingers te worden getikt. Toch zien wij, dat in allerlei betrekkingen het roode- zelfs het communistische element aanwezig is. In Inaië best-^t de dwaasheid, dat men een soc. dem. aan het hoofd van het departement van binnenlandsch bestuur aantreft, terwijl deze toch eigenlijk de leuze „Indië" los van Holland moet aanheffen!" Door deze oorzaken is mede de situatie ont staan van de Zeven Provinciën. Spr. wilde op deze kwestie niet verder door. gaan, doch zich bepalen tot de opmerking, "at de regeeringen te Den Haag en Buiten- g mede schuldig aan het gebeurde zijn. Een krachtige regeering had reeds lang het misdadig gedoe der bonden den kop in gedrukt. Ook in Nederland moet, evenals thans in Duitsehland geschiedt, het roode element uit den overheidsdienst worden verwijderd. Aan partijregeeringen hebben niets. Wij moeten hebben een nationale regeering voor het geheele volk, doch geen partijregeering voor een gedeelte van het volk. Een dergelijke regeering moet alleen verantwoording schul dig zijn aan het hoofd van den Staat. Zoo'n regeering krijgt men niet door het bekende stelsel „de meerderheid is de helft plus één". Zeer zeker hebben wij een volksvertegen woordiging noodig, doch dan bestaande uit deskundigen, menschen met hersenen, die de regeering kunnen controleeren. Het is niei noodig, dat juist dit adviseerend lichaam ui: honderd personen moet bestaan, doch uit deskundigen b.v. voor den handel, de scheep vaart en het leger. Een dergelijke regeering moet krachtig op treden tegen elke poging tot ontwrichting van het gezag. Het V.V.N. is een vurige voorstander van het Huis van Oranje. In Duitsehland tracht de S.D.A.P. thans samen te gaan met de communisten, doch Moskou heeft hierop juist vanmorgen geant woord, dat de zege van het communisme slechts kan gaan „over het lijk van de so ciaal-democratie"! Wij moeten een betrouwbare weermacht hebben. Wij zijn allen tegenstanders van den oorlog, doch strijd tusschen menschen zal al tijd in de wereld blijven, zoo lang er schepse len zijn die niet volmaakt zijn. Als de nood aan den man komt, zal het onvolmaakte van den mensch blijken. Spr. achtte nationale ontwapening uit den booze. Een krachtige niet boven onze middelen gaande weermacht zal steeds noodig zijn. De vloot moet zijn diensten bewijzen in Indië, om in tijden van oorlog of troebelen krachtig te kunnen optreden. Moskou is over de geheele wereld bezig in troebel water te visschen. Een verlies van In dië beteekent voor ons een totaal verlies van onze volkswelvaart. Wanneer Nederland In dië zou loslaten, zou er morgen een ander zitten. Duitsehland b.v. heeft een grooten honger naar koloniën Dr. Eckener reist thans door geheel Indië en spr. is over diens reis niet geheel gerust. Het is een utopie te gelooven, dat de Indi sche bevo'king. bij een los'aten door Neder land, zelfstandig zou worden. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 45) DERDE BOEK. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. We zijn er nog niet. Stil es hoorde ze zeggen „Daar is Moeder!" het was Kees'stem, die dit consta teerde. en ze hoorde er vreugde in. Maar dat kon zijn, omdat hij tegen de kinderen sprak Ze kwamen alle drie de kamer uitgehold, naar den overloop. „Moeder, d'r is een meneer voor u", zei Nico zachtjes, 't Was dan ook niet in den haak; ze mochten geen „vreemde menschen" binnenlaten, als vader en moeder er niet waren, en Kees hadden ze te weinig gezien om hem te kennen. Maar ook Kees was iemand, die zich niet door een jongetje en een meisje liet terugsturen; hij had eenvoudig gezegd: „Niet thuis? Nou maar, dan zal ik wel even in jullie gezel schap wachten. En hij had zich mee op de koffietafel geworpen; en ze hadden veel pret gemaakttot Moeder kwam. Met haar deed de ernst zijn intrede; het groote-menschen-praten; al was die ernst heelemaal niet drukkend. Integendeel, want ze waren allebei b 1 ij elkaar weer te zien, dat «ag je wel aan hun gezichten. Maar met die euke, gekke spelletjes, waar die meneer, dien f maar „Kees" moesten noemen, zoo knap in was, was 't voorbij. En dat was jammei genoeg; want ze hadden wel eens behoefte. Nico vooral, aan wat gerobbedoes met een man; nu vader altijd in Amsterdam was Vader was zoo véél aard:ger, zooveel vroo- lijker, van de reis uit Italië teruggekomen: echt véél leuker dan vroeger; en nu was hij weer weg. Zeg jongens, het is tijd om naar school te gaan". Jawel; natuurlijk. Er was nog tijd genoeg; maar de groote menschen moes'en weer pra ten. Hè. wat praten die groote menschen altiid akelig veel Wat vinden ze d'r an' Enfin, je moet ze hun zin maar geven En schoorvoetend verdwenen zij. Het ziin leuke kinderen", zei Kees ..He', treft me altijd, hoe weinig kwaad ielui hun toch eigenlijk met je opvoeding doet". Wat bedoel ie?" vroeg Clara met eeni- gen komischen schrik. Wel, die kinderen van jullie, nu ja. die zijn natuurlijk erg in de keurigheid gedresseerd: o. ik vind 't wel aardig, en wel goed zelfs: tot op zekere hoogte dan. Zoo lang als 't het karakter niet aantast Complimenten-maken is nooit je fort geweest", lachte Clara. Nee; ik ben slecht opgevoed", zei Kees „Maar ik ben blij, dat ik je weer eens zie lachen. Het staat er dus goed voor, naar jouw idee Ja; nu de kinderen weg zijn, kunnen we er wat vriier over spreken Zooals in den Torre al Pino Ja" Clara b'oosde even, haars on danks. Het hinderde haar; maar wat was er aan te doen?" Ik geloof", zei ze snel-doorsprekend „dat de beterschap begint Liegt hij al?" vroeg Kees Maar meteen viel het hem op, dat deze luchtige gaeptek Wel zouden Nederland's handel, scheep vaart en industrie wegkwijnen en het Neder- landsche volk zou in al zijn lagen daarvan de slechte gevolgen ondervinden. De werkloosheid van thans zou dan nog maar kinderspel blpen bij die wanneer Indië los van Holland zou zijn. Bewust wordt dit door sociaal-democraten en communisten op hun vergaderingen verzwegen. In Twente ziet men reeds de slechte gevol gen, doordat Nederland met de katoentjes niet tegen Japan kan concurreeren. Het is een grove leugen te durven bewe ren, dat wij Indië onderdrukken. Het buiten land staat verbaasd over wat Nederland in Indië heeft gewrocht. 300 jaar hebben wij lief en leed met Indië gedeeld. Een „Indisch volk" echter bestaat niet. Er zijn verschil'en- de rassen met andere zeden, religicn, enz., die tesamen geen geheel vormen. Generaal van Heutsz en generaal Swart hebben veel gedaan voor het ontstaan van betere toestanden. De inwoners moesten vrij van hun eigen hoofden worden gemaakt en daartegen worden beschermd. Spr. die als medicus veel onder medische studenten van Indische afkomst verkeert, heeft wel van hen gehoord dat Nederland daar niet hoort, doch het is slechts een ha.nd'e vol intellectuee'en. dat dit beweert en wanneer zij ouder en wijzer worden, hoort men niets meer van hen. Indonesië" komt op geen enkele wereld kaart voor. Een krachtige weermacht zal zor gen dat het ..Nederlandsrh-Indië" b'iift. Wanneer wij een kra-htige regeering had den gehad, zou de huidige werkloosheid niet zoo'n omvang hebben genomen. Spr. houdt ook als medicus van krachtig ingriipen. Ook hier zou bij krachtig ingrijpen veel leed voorkomen zijn. Doch zwakke heelmeesters maken stinkende wonden. De arbeid van de gehuwde vrouw behoort niet voor te komen. Zij behoort thuis in haar gezin. Het is verkeerd, dat bij deze werkloosheid er gezinnen zijn met dubbele inkomens, terwijl andere niets hebben. In Amsterdam zijn in gemeentedienst 600 ge huwde vrouwen werkzaam. In overheids betrekkingen zijn nu reeds duizenden vrou wen werkzaam, om van het particuliere bedrijf nog niet te reppen. Ook de buiten landsche werkkrachten nemen onze land- genooten het brood uit den mond. In Am sterdam ziin reeds 60.000 Duitschers werk zaam, terwijl een Hollander die in Duitseh land werken wil, er uit wordt gezet De slappe Hollandsche regeering doet hier niets tegen. Sporadisch wordt hiertegen echter door s.d.a.p.-kringen opgetreden. In dit verband wees spr op de negeering van het optreden van menschen als prof. Goudriaan, die een artikel heeft geschreven, dat klonk als een klok. (Applaus). Vervolgens vond de beëdiging plaats van een aantal leden van de „Natio nalistische Garde", die koninklijk is goedge keurd. Spr. wees de gardisten op het gewicht van hun eed. „La garde meurt, mais ne se rend pas"! (Applaus). Hierna kreeg de heer Stemmerik het woord. De grootste ellende van ons volk, aldus spr., is wel de malaise. Een groot deel van ons volk is aangeweien op den steun. Jaren lang heeft ons volk aan de leiband geloopen van communistische, socialistische en geeste lijke leiders, die het hoogste goed door de politieke modder halen. De geestelijkheid heeft een schoone taak te vervullen doch moet hierbij blijven. Het communisme heeft de zuigpomp oo hel arme volk gezet. De groote ellende, die dit over het volk heeft gebracht is schrik barend. Spr. is een jaar in Rusland geweest en kan dus met kennis van zaken spreken De Gepeoe leert daar wel wat slaafschheid is en ranselt het communisme met deu knoet erin. De Rus sische staatswinkels leveren meermalen al leen tegen inlevering van buitenlandsche va luta. goud e.d. vet en andere levensmiddelen. Het is voorgekomen, dat men de trouw ringen heeft gestolen van menschen en het geld hiervan kwam terecht in de zakken van de Gepeoe. Spr. heeft het meegemaakt, dat bootwer kers, kerels als boomen, snikkend over het dek liepen, omdat hun vrouwen en dochters genoodzaakt waren zich te verkoopen. omdat zij anders niet te eten hadden Spr. laakte het railitairisme van het roode leger met zijn aanvoerders en gaf dit nader aan. De huwelijksmoraal in Rusland is bedroe vend, daar is het b.v. mogelijk 14 dagen met de vrouw van een ander te trouwen Ner gens ter wereld wordt de vrouw zoo verlaagd dan in Rusland. Geschoolde en ongeschoolde arbeiders ver dienden daar hetzelfde loon, doch dit heeft groote ontevredenheid gewekt. De verschillende delegaties, die Rusland bezochten, hebben nooit tot de volksbuurten kunnen doordringen. De menschen, die daar wonen, zijn bijna tot het peil van een dier teruggebracht. De C.P H. groeit dagelijks tot schade van de S.D.A.P. Het V.V.N. wenschte niet mee te doen aan partijpolitiek Alle Nederlanders hebben recht om te eten. Om in het buitenland te wei ken is onmogelijk, doch wel worden Duit schers in Nederland gesteund en demonstree- ren daar mede tegen de regeering, die hun te eten geeft Een krachtig nationaal eenheidsfront is noodig! (Applaus.) (Een paar onrustige bezoekers werden hier na door de Garde verwijderd.) Vervolgens verkreeg de heer G J. v. Eijs- den Jr., secretaris van den Centralen Raad, het woord. Spr. ving aan met het gebeurde op de Zeven Provinciën te behandelen. De roode bonden kunen veilig onder het marineperso neel ageeren, zij hebben het personeel in In dië opgezet, geholpen door communisten en socialisten. Wij vinden ook deze regeering slap. doch huldigen haar voor haar optreden bij de muiterij. Aan een vloot met revolutionnaire elemen ten hebben wij niets, liever geen vloot dan zoo'n vloot! Nederland heeft geen elementen met Al- barda's dappere ongehoorzaamheid noodig. De volksheld David Wijnkoop deinst zelf wanneer het er op aankomt terug, doch voert liever zijn actie ondergronds. Spr. vertlede hoe deze week nog 5 brieven en een aantal stuks drukwerk van het V.V.N door het personeel der Posterijen zijn ver duisterd. Alleen op het station Amsterdam zijn 150 personen bij de Roode Vakvereeni- ging Oppositie aangesloten. Ook van andere nationalistische bonden wordt de correspon dentie eenvoudig gestolen. Wat doet de regeering hiertegen? Stelsel matig werkt zij de nationale gevoelens tegen. In Legerorder 61 verbiedt de minister v. Defensie het lidmaatschap van beroepsoffi cieren van de Nationalistische Garde. Doch wel maakt hij gebruik van den Geheimen In lichtingendienst en wenscht bekend te zijn met de namen der res.-officieren, die tot de Garde hooren. Spr. onderwierp het optreden van een redacteur van Het Volk aan critiek, die een mariniersjasje aantrok en zich met het Volk in zijn hand liet fotografeeren, aldus de on gehoorzame Marine demonstreerend. Nog meerdere mistoestanden werden door spr. be sproken. Zoo doen ook de vrijzinnig-democraten aan de cumulatie van pensioenen, presentiegelden enz. mede. Het communistisch gevaar is in Nederland ercer dan men denkt. In Nederland zijn er velen, die geld uit Moskou ontvangen en dit geld wordt eenvoudig via Nederlandsche banken uitbetaald. Spr. noemde eenige na men en adressen van hen, die regelmatig ge'd oritvangen. Ook in nationale organisaties zijn de com munistische cellen doorgedrongen. De com munistische referendaris van het Departe ment van Koloniën maakt misbruik van zijn positie. De Minister van Defensie verbiedt niet de A. J. C. die wel door renegaten als de ex officier Paul Kiës mag worden opgericht Spr. schetste de militaire opvoeding van deze jeugdroep, die ander echter met begripper van fatsoen spot. Het Nationaal Criis-Comi té heeft de A. J. C. met 4000 gesteund welk feit door het hoofdbestuur is erkend met de toevoeging dat dit voor kamperk was. Welnu spr. heeft dit kampwerk gezien aan den Zeeburgerdijk en in Bussum. Het geld voor het Crisis-Comité wordt ge geven voor de armen onder ons volk, niet voor politieke propaganda! De 100 leden van de Tweede Kamer kos ten ons alleen aan salaris reeds 500 000 De edelman Ruys de Beerenbrouck staat geen cent vaft zijn salaris af, hoewel hij tal rijke buiengoederen bezit. Hitier stond zijn sa'aris geheel aan de werkloozen af Een referendaris ter secretarie in Amster dam verdient tezamen met zijn vrouw 20.000 gulden. De gehuwde vrouw neemt het brood uit den mond van den werklooze. Ook Colijn ontvingt nog 32 000 van ons belastinggeld aan pensioenen. Idenburg 30.000. Alle partijen hebben hieraan schuld. Hitier weert de buitenlanders en wij halen ze binnen. Spr. riep op tot vorming van een krachtige Alkmaarsche afdeeling. Wij zijn anti-parlementair, doch zullen toon nu ja, hij was vroolijk, hij was ge lukkig, nu hij haar weer zag! maar: dat die toch beneden de situatie bleef Neen, zonder gekheid" zei hij, zichzelf naar den ernst moduieerend, „hij is nu journalist, heToch geen kunstcriticus?" Neen, zoover heeft hij 1 niet gebracht Daar heeft hij ook geen verstand van Nu ja; maar 't fatale zou zijn, dat hij dat eerlijk zou zeggen En het is een eerste vereischte van een kunstcriticus, dat hij dat niet doet Hij is maar gewoon verslaggever". Clara liet zich niet dadelijk weer van den ernstigen toon aftrekken „en dat scheen nogal heel goed te gaan. Maar nu hebben ze hem moeilijker werk gegeven; hoe zal ik 't zeggen werk, dat meer met de politiek in verband staat, en zoo En Nu, en dat is natuurlijk glad mis ge gaan Ja, allicht! Maar: je zei toch, dat er symptomen van beterschap waren?" Dat is ook zoo Hij voelt dat hem iets ontbreekt. Hij voelt, dat het beeld dat hij zich van de wereld maakt, onjuist is" Hm; dat zouden we allemaal kun nen voelen Behalce dan de menschen die het ware geloof hebbenéén van de wa re gelooven Jawel maar laten we nu geen aardi ge, fantastische redeneerinkjes houden Ze zei het een beetje dringend; ook voelde ze wel iets voor wat uitge'aten scherts; me' hemMaar t gold toch Henri, haar man; en eea heel ernstig geval Al die andere menschen, in wat voor dwalingen zij, en wij allemaal, ook mogen vei keeren, hebben toch verschrikkelijk veel in hun bekijken van de wereld gemeen, maar h ij staat appart Nu ja, dat weet ik natuurlijk ook wel, kind", zei hij zachter. „Kind" noemde hij haar nu voor het eerst; het was een remini- scens aan den Florentijnschen tijd, toen hij ook, vanzelf, haar wel eens zoo'n liefkozend naampje had gegeven. Ik ben nu net bij dr. Marelman geweest" vervolgde ze. „Hij zal daar gauw ook eens heen gaanvoor t eerst met 't bewustzijn dat hij n i e t een normaal mensch is. En dan zullen we, dan zal ik, hooren, hoe we hem, voorzichtig, kunnen helpen om beter te worden Kees ging niet dadelijk in op deze mooie voorstellingen van de toekomst; het ver baasde Clara; maar het ware enthousiasme daarvoor scheen hem te ontbreken. Inder daad zag hij, als hij aan die toekomst dacht, het verleden hersteld; zijn vriend Henri „zijn vriend" vanouds, maar 't scheen hem nu toch, dat die titel eenigszins misplaatst was weer langzamerhand ingesloten in zijn vorig milieu, al was hij dan geen ambtenaar meer; en de leugen, waartegen, zoolang hij die kende, zijn karakter hem niet had doen strijden, weer machtig in zijn be staan. Ja, 't was wel .ironie van het lot" dacht hij nu bitter-spottend en zonder eenig element van vriendschap meer in ziin gevoelens, het wa6 wel die wonderlijke werking als van spotgeesten: dat juist iemand als Hea-de-rik-in-éénen hervond MEN MOEST HAAR DE TRAP OPDRAGEN. Van kind al rhenmatische pijnen. Kan nu weer dansen en spe en. Zij was nog maar twaalf jaar oud, toen zij aan rheumatiek Degon te lijden. Dus is het niet te verwonderen, dat zij thans, nu zij van deze kwaal bevrijd is, danst en speelt mei de kindere.,, hoewel zij 30 is. In de volgende woorden be schrijft zij zelf hoe zij haar leven ver anderde: Op twaalfjarigen leeftijd kreeg ik voor het eerst rheumatiek. Drie jaar ee- leden moest ik 's avonds de trap opge dragen worden. Ook had ik rheumati- tische koorts. Toen begon ik met Kru schen Salts en dank zij dit middel ben ik weer geheel in orde en dans en speel nu met de kindereu De flacon Kruschen s*;\at altijd bij ons op tafel en in eiken kop thee of koffie neem ik eer klein beetje. Zoodoende weet ik zeker, dat ik eiken dag mijn vaste dosis inneem Ik ben nu 30 jaar, maar voel me veel jon ger". Mevr. P M R. Rheumatiek wordt veroorzaak door onvoldoende werking der inwendige or ganen; een toestand waarvan de lijder zi h zelden bewust is Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afval producten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schade lijk zijn voor den geheelen gezondheids toestand En deze stoffen ondermijnen het geheele gestel Kruschen Salts is het natuui lijke re cept tot behoud van een inwendige zui verheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot ge makkelijke. geregelde werking U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen ongetwijfeld het peil Uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de wer king der afvoerorganen, verschaffen U nieuwe levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten A 0.90 en 1 60 pei flacon Stralende ge zondheid voor één cent per dag. trachten de nationalistische stem in het Ne derlandsche parlement te doen hooren. Betere verhoudingen moeten in Nederland zegevieren geen steun doch werk voor den arbeider. (Applaus!)) Tot slot sprak nog de heer Adalbert Smit. Ook in het Noorden van ons land zeide spr. moet door het woord de nationale over tuiging vorm en enthousiasme worden ge geven. Met het zeggen alleen van: wij wil len den corporatieven staat, komen wij er niet. Daarvoor dient te worden gewerkt Het is niet voldoende de allerkwaadaar- digste menschen uit te drijven doch die men schen moeten om worden gevormd De best georganiseerde staat blijft een onding wan neer niet allen daaraan medewerken Het fascisme wil den enkeling ervan door dringen dat ook hij tot de natie hoort, doch is een tegenstelling van het oude liberalisme. Het gezag van den Staat moet positief zijn. In den corporatieven staatsvorm is het mo gelijk de menschen, die positie te verschaffen, waarop zij recht hebben. Thans gebeurt het, dat een dominé in de Tweede Kamer zijn oordeel moet geven over den invoer van zijden dameskousen De werknemersorganisaties van thans hebben alleen hun eischen naar voren gebracht doch niet de plichten, die ook zij hebben na te komen. Er zal een tijd komen, dat de klassenstrijd zal verdwijnen en patroon en arbeider in bei der belang zullen samenwerken. Tot heden werd het stoffelijke teveel naar voren gebracht, niet de vakbekwaamheid. Ook het huidige anciënniteitssysteem werkt funest. In den corporatieven staat dient dit alles te verdwijnen en zal voor ieder een mensch- waardig bestaan zijn. De Nederlandsche Staat moet afstappen van het internationaliteitswerk en eerst eigen boontjes doppen. Wij hebben rechten doch ook plichten in deze maatschappij, die verbetera moet wor den. Spr. riep allen op om zich te scharen on der de vaan van het V. V.«N. Ons volk heeft recht op een plaats onder de zon. De Ne derlanders behooren zich opnieuw en krach tig te scharen onder de Oranjevaan. Van het debat werd geen gebruik ge maakt. De vergadering werd met het zingen van het Wi'helmtis gesloten. hij den ouden naam een poos ondeugend was; hij die altijd zoo uiterst weinig behoef te aan 't demonstreeren van waarheid had gehad Clara zag hoe haar oude vriend maar wrevelig scheen te zitten piekeren; in plaats van in haar vreugde te deel en; en 't was of die vreugde van haar nu ook doffer werd Een vreemde weemoed sloop haar hart bin nen Keesc", zei ze ineens, en greep in een spontane beweging zijn hand „wij zijn in dezen tijd zulke goede vrienden gewor den ik hoop, dat we dat ook in andere „betere" voelde ze ineens niet te kunnen zeg gen „in andere omstandigheden zullen blijven Hij keek op, keek naar haar kleine hand, die blank en fijn-geleed daar op zijn grove knuist lag. En hij greep die kleine hand vast en zei Ik zal a 11 ij d jouw vriend blijven. Clara". Ze hoorde de ontroering in zijn stem; keek even, schichtig, onderuit naar hem op; zag hoe hij haar aankeek. Langzaam trok ze haar hand terug. Hij bleef een oogenblik zitten, stond toen bedaard op; liep doelloos 'n paar maal in de kamer op-en-neer, bleef toen staan vóór den stoel, waar zij met neergeslagen oogen op zat, en zei: Ik heb nog véél gedacht aan onzen tijd in Florence, Clara. Dat was een mooie, heer lijke tijd Voor mii". zei hij er na eenige oogenblikken bis QEWd*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5