Van Rommelzaken Hobbelt>e Qemeentecaden ïPzovinciaai Tlieuuxs £attd: en J-uiHèouw HEILOO. De onregelmatigheden bij G.E.B. KOEDIJK WJFRTNOhRWAARn. NOORDSCH A R WOUDE Tegen gistermiddag 2 uur was de ge meenteraad bijeengeroepen ter bespreking c.q. het nemen van beslissingen ten aanzien van den administrateur van het G.E.B. Bij de opening der vergadering was de heer Vaht afwezig. Devoörzitter deelde mede, dat htj den raad zoo spoedig reeds weer had moeten bijeenroepen (de vorige week is er ook een raadsvergadering geweest), omdat het sinds dien noodzakelijk is geworden het gebeurde bij het G.E.B. te bespreken. Alvorens de be sprekingen te openen, meende spr. echter goed te doen in besloten zitting den_ raad verschillende mededeelingen te doen, die be+er niet in het openbaar gegeven moesten wor- den. De raad ging daarop in, zoodat om kwart over 2 de openbare zitting reeds weer werd opgeheven. Het was zeker het goed recht van den bur gemeester om de zitting te schorsen, maar onbegrijpelijk is het, dat hij de openbare ver gadering niet tegen minstens een uur later heeft uitgeschreven, omdat hii toch heeft moe ten weten, dat de besprekingen in comité wel zoo lang zouden duren. Immers, toen de ver- tegenwoordgers der pers om ruim half 3, toen de besloten zitting reeds een half uur duurde, via den veldwachter aan den ge meentesecretaris vroegen of het weer een zoo langen tijd zou duren als indertijd, toen zij meer dan twee uren hebben zitten wachten, ïcregen zii tot antwoord, dat de comité-verga dering misschien geen twee en een half uur, maar toch zeker wel heel lang zou duren. Na welke mededeeling wij maar zijn heen- ge aan. Onze correspondent deelt ons nader mede: Rond 4 uur heropende de voorzitter de vergadering en stelde voor om het verloop van de zaak, waarvoor de vergadering was uitgeschreven, af te wachten. Dat voorstel werd met 83 stemmen aangenomen. Daarna kwam aan de orde een voorstel om een tijdelijken administrateur te benoemen en sollicitanten op te roepen. De heer K o s t e 1 ij k wees er op, dat dit een eenigszins ander voorstel is dan in comité besproken werd. Formeel had de voorzitter gelijk, doch men kan de kwestie ook anders bekijken. Als er een tijdelijke functionnaris wordt aangesteld, heeft men toch de verwach ting, dat wij hem handhaven. Wethouder Opdam zeide, dat het techni sche gedeelte bij de lijnwerkers in goede handen is en meende, dat we met een admi nistratief onderlegd persoon kunnen vol staan. Dr. Barnhoom vond de moreele ver plichting niot zoo groot en sprak zich uit vóór een tijdelijk ambtenaar Weth. MaasGeesteranus vond het in het belang van het G E B om een tijde lijken ambtenaar aan te stellen. We moeten toch iemand hebben, die de administratie ver vult. Sor. citeerde het ambtenarenreglement en regel zal wel zijn, dat. als een tijdelijk ambtenaar wordt benoemd, die uitstekend voldoet, de raad hem in vasten dienst zal nemen. Er is trouwens gelegenheid om zijn capaciteiten te beoordeelen. want deze réchts zaak kan wel een jaar duren. De heer Keesman sloot zich aan bij de me^ning van dr. Barnhoorn. De heer Dekker vroeg of een tijdelijk ambtenaar ook een borgstelling moet geven. De voorzitter antwoordde bevesti gend, doch dat is geen bezwaar, daar men zich kan verzekeren. De heer S c h u ij t was voor een admi nistrateur, die technisch en administratief onderlegd is, welke gedachte de voorzit ter deelde. Daarna werd z. h. st. besloten om een op roep voor sollicitanten te plaatsen en op kor ten termijn weer een vergadering te beleg gen om den functionnaris te benoemen Daarna ging de raad nogmaals in comité. Na de pauze behandelde spreker het wer pen van de bom en wat er internationaal van gezegd werd. Het Westen heeft altijd het Oosten geregeerd maar de gekleurden vechten zich vrij. Spr. wees hierbij op China en Japan. Overal komt opstand en verzet en het was opmerke'ijk dat een gekleurde Comman dant de Zeven Provinciën bestuurde, zoodat voor Nederland de vraag komt: kunt gij uw eilanden besturen? Dit is een vraag, die ook voor het buiten'ard van belang is. Screker noemde het gebeurde oo de Zeven Provin ciën niet alleen een loongeschil, maar een protest voor hen d:e dienst weigerden. Snre- ker had het beter gevonden als de mmters het schio hadden verlaten en dan hadden 'aten zinken. Het antwoord op de vraag: hoe bestreden wij het militarisme het best, is: door dienstweigering, ook in oorVgstiid door de burgerlijke bevo'Ung. Die heeft hier in een be'angrüke taak, door weigering van het aanvrengen van verechil'ende benood'gd- heden. Met een ooweH-ing tot medewerking eindigde snrekpr en ontving een dankbaar apn'aus van de ta'riike aanwezigen. Hierna sluiting met d=>nk aan den srreker Woensdagavond werd door de afdeeling Koedijk van I. A. M. V. een openbare verga dering gehouden in het lokaal van den heer M. IC de Weerd,*)nder leiding van den heer P. Zwetsmgn, waar als spreker optrad de heer Jo de Haas, met het onderwerp: „Hoe bestrijden wij het militarisme?". De voorzitter beschouwde de opkomst als een goed teeken van belangstellen in het monster, de Oorlog, en gaf het woord aan den spreker, die aanving met te wijzen op het moeilijke dat gelegen is in den tegenwoordi- gen tijd voor de I. A. M. V.. Hij gaf hierbij een overzicht van het werk van Domela Nieuwenhujs die in 1891 propaganda maak te voor dienstweigering waarna in 1904 de I. A. M. V. kwam. De propaganda der I A. M V. in de laatste jaren heeft in breede lagen der arbeiders wortel geschoten. Na den oorlog kregen ve'en genoeg van de gru welen, en na 1918 kwamen er vele vredes fronten maar zij waren van een verdacht al looi. Wij waren een klein front omdat wij ck* daad eischen van het dienstweigeren. De ka pitalisten werden ook vredesvrienden n.1 de Volkenbond en men heeft in die jaren vele verdragen gemaakt, maar de oorlog woedt nog voort al heeft de Volkenbond een mach tige pers. Het militarisme is goed geperfec tionneerd zoodat men in een tegenworodigen oorlog alles vermoordt. Toen de Zeven Pro vinciën een muiterschip werd was hier een begin van ontwapening, maar de partijen waren direct omgekeerd zooals de Vrijz De mocraten, S. D A. P., zij zouden in Indië het gezag handhaven Colijn zegt het gezag moeten wij behouden, Cramer zeide tegen het werpen van den bom te protesteeren, maar spreker wees hierbij op wat de Sociaal Demo craten doen als zij aan de regeering zijn zooals men in Engeland tegen den kleurling heeft gedaan. Wie regeert kan geen muiterij tegen zich hebben, de geschiedenis met de Zeven Provinciën heeft het bewezen. De Ne derlandsche regeering is tegen bommen wer pen in oorlogstijd en nu is het gebeurd zon der oorlog, en in oorlogstijd is er geen menschelijkheid. gr wr In^chrevn werkl'-o^en. Op 1 Januari 1933 stonden f.io-esrlire j ven 37 werklooren In Januari bügeko mnn 13. In Januari afgeschreven 4 zoo- da' op 1 Februari rog stonden Inere- hreven M werkzoekenden mede wer den In de werkverschaffing toegelaten 21 tuinders. Woensdagavond vergaderde de Begrafe nisvereeniging onder leiding van den heer C. Haringhuizen in het lokaal van den heer H. v. d. Wonde. Naar aan'eid'ng der notulen deelde de voorzitter mede dat het bestuur een bespre king heeft gehad met eenige inwoners van Wieringermeer om te komen tot samenwer king. Dezer dagen werd bericht ontvangen dat door verschillende omstandigheden daarvan werd afgezien. In dat schrijven werd dank gebracht aan het bestuur voor zijn bemoeiingen. De heer P. Harder werd als bestuurslid herkozen. Van den bode Visser werd een ver zoek voorgelezen om zijn salaris voor het bewaren en onderhouden der costumes te ver- hoogen van 30 op 37.50 en zijn salaris als bode van 20 op 30. Op voorstel van het bestuur werd gunstig beschikt. Uit het jaarverslag van den heer J. Speets hebben we aangeteekend dat het ledental vooruitgaande is. De vereeniging teft thans 379 leden in 146 gezinnen. Er hebben 17 be grafenissen plaats gehad n.1. 8 van leden en 9 van niet-leden. Van de leden werd ontvan gen 469.35 en van de niet-leden ƒ1022.25. Ten opzichte van het personeel had een wijziging plaats, doordat de vaste drager en reserve-voorlooper, de heer P. Kooij Cz., ontslag had aangevraagd in wiens plaats was gekomen de heer A. Braaf voorheen re serve-drager. In diens plaats werd de heer P. Dissel benoemd. Het bestuur heeft in 1932 van voorlichting gediend te Slootdorp, waar in beginsel werd besloten tot aanslui ting. Later is evenwel van daar bericht ont vangen, dat door omstandigheden van sa menwerking werd afgezien. In het verslag werd hulde gebracht aan het personeel voor de wijze waarop hunne functie werd vervuld. De rekening van den penningmeester wel ke bereids was nagezien door de heeren S. Sieswerda en W. Peereboom, was in volko men orde bevonden. De ontvangsten hadden bedragen met in begrip van 1177.10 saldo, vorig jaar 2833.0334, uitgaven 1279.47 alzoo een batig saldo van 1553.5634, zoodat de kas in 1932 met 376.4614 is vooruitgegaan. Bij monde van den heer Peereboom werd medegedeeld alles in uitstekende orde te heb ben bevonden en geadviseerd tot goedkeu ring. Aldus besloten onder dank aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer en aan de commissie voor haar moeite. In verband met de gunstige conditie der kas werd door het bestuur eenige verlaging van contributie enz. voorgesteld. Ten le 10 reductie op de le volgkoets. Heeft men geen volgkoets noodig, dan wordt dit bedrag aan de leden terug betaa'd. Ten 2e de contributie voor kinderen beneden 16 jaar te verlagen van 50 tot 25 cent en ten 3e het bedrag voor niet-leden voor een begrafe nis te verlagen van 75 tot 60; voor kin deren beneden 16 jaar te verlagen van 50 tot 40 en voor kinderen beneden 1 jaar van 25 tot 15. Ten slotte zeide de voor zitter, dat, zooals reeds in het jaarverslag werd vermeld een persoon de begrafeniskos ten nog niet had betaald. Aan het bestuur werd machtiging gegeven te trachten het bedrag alsnog te innen op een wüze zooals het bestuur dit denkt te doen. Bij de rondvraag zeide de voorzitter dat de heer Speets tot groote voldoening weer hersteld is. Voor verschillende functies heeft hij bedankt doch voor deze vereeniging, waar de heer Speets toch den eersten stoot toe heeft gegeven, heeft hij zich bereid ver klaard a's secretaris aan te blijven, waar voor wij hem dankbaar zijn. Hij heeft zich evenwel de medewerking verzekerd van een hulp waartegen het bestuur geen bezwaar heeft. Hierna sluiting. 2. Een akker bouwland aan de Schouten sloot groot 534 snees. Kooper: C. Stam, Noordscharwoude, ƒ41 per snees; 3. Een akker, beneden den Winterweg, tus- schen de Molen- en Schoutensloot, genaamd „De Muis", groot 6 snees- Kooper A. Oot- jers Jr., Noordscharwoude, 33 per snees; 4. „Het Hoogakkertje" aan en ten zuiden der Mo'.ensloot, groot 6 snees. Kooper: P van Dijk, Noordscharwoude, 42 p. snees; 5. „De Groet van S. Bakker" bij de Schoutensloot, groot 1234 snees. Kooper: D Swager te Noordscharwoude, 22 p. snees; 6. Een akker ten Zuiden der Schouten sloot, groot 15 snees. Kooper: C. Kraakman Jz. te Noordscharvoude, 20 per snees: 7. Een akker ten Zuiden van de Heike- mersloot, 834 snees Kooper: C. Kraakman Jz. te Noordscharwoude, 15 per snees; 8. Een akker aan de Mo'.ensloot, boven den Winterweg groot 5 snees. Kooper: A. Oot'ers Jr. te Noordscharwoude, 16 p. sn. Een akker, de 4e benoorden de Schouten- s'oot, groot 17 snees, kooper P. Beers Pz. te Noordscharwoude, 13 per snees; Onder Oudkarspel: 9. Drie akkers (a. b. en c.) bouwland in de Diepsmeer. resp. 11. d9 en 9 snees. Koo per a.: C Klinkert te Oudkarspel, 13 per sneps: b. C. Klinkert te Ovdkarsrel, 15 p. sn c. K. Oot'ers te Noordscnarwonde en P Ri'ner te Oudkarspel 16 per snees Bovenstaande perceelen behporende tot de nalatenschappen van P. Borst Wz. en Aalf'e Swager en de helft van 9 aan den heer A. Bo'-sf Wz.; Twee akkers aan de Zilversloot resp. 8 en 17 snees Kooper eerste perceel: C. S'nm te Noordscharwoude, 7 per snees; tweede per ceel A. Glas Wz. te Noordscharwoude, ló per Snees Eigendom van oen heer C. Swager Cz. Ten overstaan van den heer J. de Groot, plaatsvervangend notaris te Zuidschar- woude werd Woensdagavond in hotel „Con- cordia een publieke verkooping gehouden, waarvan de uitslag als volgt was: Onder Noordscharwoude: 1. Huis, boet en erf, aan de Westzijde der straat. Kooper: S. Timmerman, Noord scharwoude voor 4810^ WEST-GRAFTDUK. Dinsdagavond sprak namens den Bond van Anti-militairisten de heer Jo de Haas, propagandist van dien bond. in het hotel v d Oord. De vergadering had een groote op komst. Een be'angwekkende rede werd door den heer de Haas gehouden. Eenig debat werd gehouden. Naar we vernemen bestaan er plannen te West-Graftdijk de bestaande Radbrug te vervangen door een grootere ruimere brug. Inderdaad een groote verbetering. NAAR INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL? Overleg gaande tusschen landbouw- en crisis-centtylts. Er is thans overleg gaande tusschen de drie centrale landbouworganisaties (neu traal, r.-k. en chr.), den Alg. Ned. Zuivel- bond (coöperatieve zuivelindustrie), de crisis- zuivelcentrale en de varkenscentrale om bruikbare voorstellen te formuleeren t.a.v. het geven van een bestemming aan overtollig ge worden vee, het tegengaan van het aanhou den van te veel jong vee en het geven steun slechts aan een beperkt kwantum melk. Daarnaast is een commissie, ingesteld door het Koninklijk Nederlandsch Land bouw-Comité, bezig na te gaan in hoeverre door graanrechten of een invoermonopolie de verbouw van rogge en andere voedergewas sen loonend kan worden gemaakt, zonder dat de veehouder hiervan de dupe wordt. In deze commissie is Friesland vertegenwoordigd door den handelsconsulent der Friesche Maatschappij van Landbouw". DE IEPENZIEKTE. VELLING VAN DOODE EN STERVENDE IEPEN EN HET ONSCHADELIJK MAKEN VAN DE SCHORS DEZER BOOMEN VOOR 1 MAART A.S. IS NOOD ZAKELIJK. De Plantenziektenkundigen dienst te Wa- geningen schrijft ons: In den zomer van 1932 heeft het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte in de pers er op gewezen, dat het in verband met de bestrijding van deze ge vreesde ziekte noodzakelijk is, de doode en stervende iepen tijdig op te ruimen en de schors ervan onschadelijk te maken door deze onmiddellijk na de velling te verbranden of, al dan niet met den stam, gedurende ten minste drie maanden onder water gedompeld te houden. Deze maatregelen dienen te worden ge troffen om den iepenspintkevers, die de ziek te overbrengen, zooveel mogelijk de gelegen heid te benemen, zich te vermenigvuldigen. Bovendien worden dan veel kevers en hunne larven verdelgd. De iepenspintkevers planten zich n.1. voort in de schors van stervende en doode iepen en brengen de ziekte van deze boomen over op gezonde. Gevelde, doch niet ontschorste iepen, zijn in dit opzicht gelijk te stel'en met stervende iepen en vormen voor de spintkevers, evenals deze, een bij uitstek gunstige gelegenheid om zich te vermenig vuldigen. Het is derhalve van het grootste belang, te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk iepen zijn, waarin de spintkevers kunnen voortte len; dit kan geschieden door de stervende en doode iepen tijdig op te ruimen en de schors dezer boomen, alsmede die van reeds gerooide boomen, onschadelijk te maken. Aangezien de spintkevers de schors reeds vroeg in het voorjaar beginnen te verlaten, is het noodzakelijk, dat deze zoo spoedig mogelijk, liefst vóór Maart, oo boven om schreven wijze onschadelijk worden gemaakt Daar het bestrijden van de iepenziekte een groot algemeen be'ang is. roepen wij de me dewerking in van alle eigenaren van iepen om na te gaan. of er onder hun boomen mo gelijk zijn. die een broedplaats voor de spint keveïs zouden kunnen vormen; dat wil dus zeggen, of er doode of stervende iepen bij zijn of gevelde iepen aanwezig zijn, die niet ontschorst zijn. De boomen, die thans ster vend of dood zijn, kunnen in wintertoestand veelal gemakkelijk van de gezonde boomen worden onderscheiden, door het in de schors voorkomen van iepenspintkevers. Aan den buitenkant der schors ziet men dan kleine ronde gaatjes, alsof er een schot hagel op de stam is gelost, welke gaatjes door het inbo ren van de spintkevers zijn ontstaan, terwijl aan de binnenzijde van de schors dan tal rijke, kronkelende bruine larvengangen aan wezig zijn. Het is thans nog niet te laat om deze boo men onschadelijk te maken. Laat een ieder er voor zorgen, zoo mogelijk nog vóór 1 Maart zijn stervende en doode iepen op te ruimen en de schors ervan te vernietigen. Desgewenscht verstrekken het Staats- boschbeheer te Utrecht en de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen kosteloos na dere inlichtingen. He'pt allen mede de iepenziekte te bestrij den!!! ADVIES AAN AI TE VERBOUWERS VAN AARDAPPEJ.EN INZAKE SCHURFT- BESTRIJDING. De Plantenziektenkundige dienst te Wage ningen schrijft ons. Bij den invoer van aardappelen in verschil lende landen wordt in toenemende mate op de aanwezigheid van schurft (pok) gelet. Eenige landen stel en zelfs zeer strenge eischen. speciaa' wat betreft het voorkomen van schurft op pootgced. Waar alles in het werk geste'd moet wor den onze aardappelexport nog zoo goed mo ge'ijk te doen zijn, is het noodzakelijk, dat getracht wordt de schurftaantasting te be perken. Door proefnemingen en onderzoekingen zal, daar geen rechtstreeksche bestrijding moge'ijk is, onze kenn's omtrent de voor waarden waaronder een oogst van schurfti ge aardappelen verzekerd is, nog in belang rijke mate moeten worden uitgebreid. Dit neemt niet weg, dat toch nu reeds enke'e aanwijzingen, gebaseerd op praktische er varingen kunnen gegeven worden, om tot het doel, het telen van schurftvrije aardappelen, te geraken. In verband met het boven vermelde wordt daarom aan al'e aardappelverboinvefs ern stig aangereden, voor zoover dit in verband met de eischen, die andere gewassen ste'len. mogelijk zal blijken te zijn, reken'ng te hou den met de hiervolgende aanwijzingen, die in overleg met het Riiks'andbouwproefstation te Groningen zijn opgesteld. 1. Het optreden van schurft wordt in hoo- ge mate in de hand gewerkt door sterke ka'kbemestingen en te hooge kalktoestandpn. Direct na beka'king van ka'karme gronden trpodt de schurftziekte vaak in zeer gering mate op. maar daarna kan de bekalking haar inv'ned doen gelden. Op gronden, waarvan bekend is, dat de oog«t schurftige aardappelen op'evert ee- bruike men daarom ..zure", in p'aats van „alcalische" bemesting, waarljij zwave'zure ammoniak in de eerste p'agts in aanmerk:n<* komt en men het fosfaat niet als slak, maar als snoerfosfaat toedient. 2. fn het vooriaar ondergep'oegde rperr» of ander graangewas, a'smede gemaaid gras kan, zooals in vele gevallen is waargeno men, de schurftaantasting verminderen 7oo mogeliik oasse men een derge'iike werkwh'ze toe. Het is noodig. dat het graanowas vroe^ in het naiaar wordt geraaid, ondat het in het vooriaar flink ontwikkeld is. Het sehenrpn van weiland is niet ge'ijk te ste'len met het onderbrengen van gem'a'd gras. Meermalen toeh treedt iuist oo ge scheurd wei'and in sWke mHe schurft on l ater zul'en wellicht aan de hand van re sultaten van onderzoekingen en van uitge breide praktijkervaringen, uitvoeriger en zich meer aan verschalende omstandigheden aanpassende adviezen voor het verkrijgen van een aardaooe'oogst met zoo gering mo ge'n> schurftaanfasting gegeven kunnen worden HEERHUGOWAARD. Woensdagavond hield de neutrale bond van boeren, land- en tuinbouwers een goed bezochte propaganda-avond in de zaal van den heer Rus. De voorzitter, de heer J. Klaver, opende den avond met een woord van welkom speci aal aan de tuindersvrouwen. In het bijzonder heette de voorzitter de spreekster mevr But- ter—Grin uit Koedijk welkom. Spr hooDte dat het ledental van den bond door dezen avond versterkt zou worden. Verder deelde spr. mee, dat de heer Veltrop door omstan aigheden niet aanwezig kon zijn. lp plaats zou spreken de heer P. Hart uit Koe. dijk, lid van het hoofdbestuur. Hierna was het woord aan mevr. Butter—Grin met het onderwerp: „Is medewerking der vrouwen noodig voor organisatie en hoe?" Spr. begon met te zeggen, dat het eigen- aardig scheen, dat een vrouw sprak vooreen mannenorganisatie. Maar wij zijn hier ge. komen door den druk der tijden. Onze strijd is zwaar. Maar vroeger was de strijd voor het vrouwenkiesrecht ook zwaar. Spr. zou hoofdzakelijk spreken tegen de vrouwen en hoopte, dat we allen de overtuiging hebben dat we zoo niet kunnen doorgaan Vroeger wisten de tuinders, dat als ze hard werkten en zuinig waren, ze er konden komen, en een onbezorgden ouden dag hadden. Toen bemoeiden de vrouwen zkn bijna nergenj mee, en in het geheel niet met organisatie, In dien tijd was er voor de vrouwen alleen de vraag, hoe komen we vooruit? Daarin brak de wereldoorlog uit, en werden de mannen wegpeioepen Maar er kwam veel ge d in het laadje. Men vroeg niet naar het hoe en waarom en dacht er niet aan, dat er eigen ijk Hoed aan het ge'd kleefde. We za- gen in dien tijd nog niet de noodzakelijk hieruit voortkomende ondergang,, in- tegen* stelling met de arbeiders vooral in de ste den, maar ook op het platteland, die zich met succes organiseerden. Onze mannen wa ren a"een georganiseerd in veilingsvereeni- gingen. Toen ging al'es goed, maar nu voe- 'en de vrouwen wat ze in die tijd verzuimd hebben. Maar nog is het niet te laat, en er komt kentering. We moeten ons organiseerefl om iets te krijgen. Door opbouw van de tolmuren, en door verminderende koopkracht werden de pro ducten weinig waard. In 1929 zag het er voor den proven tuinbouw treurig uit In 1930 werd de toestand onhoudvaar, en daar- bij kwam nog een natuurramp. De organi saties gingen werken, ook de gemeentebestu ren begonnen zich met den tuinbouw te be moeien. Het gevo'g was een onvoldoende steunuitkeering. Daarna werden nog eens door toedoen van de organisaties tuinbouw- credieten gegeven. Wij vrouwen voelden de tekorten zwaar. Veel arbeid werd door vrouw en kind ge daan, men wild? ze'fstandig blijven, en niet onder de arbeiders gerekend worden Wij vrouwen hielden in tepenstelling met de ar beidersvrouwen onze mannen van vergade ringen af. M^ar uit noodzaak kwam kente ring. De bond kwam vpor het eerst in enkele nlaatsen in het Oosten van West-Friesland. We moeten begrijpen, dat de toestand niet de schuld is van ons. van degenen, die altijd hérd gewerkt hebben. Er zi'n nu nog men- scben, die durven beweren, dat alles gewoon doorgaat, vooral onder de neringdoenden De werk'oosheid werd prooter, ook in de dorpen. Soms noemde men ze arbeidsschu- wen, ook wij deden dit Wij hadden veel te veel werk. omdat we geen geld hadden voor een arbeider. We kunnen onze kinderen niet geven wat ze hebben mpeten. Dit is het zwaarste voor de vrouw. We moeten onze kinderen opvoe den zonder toekomst voor oogen. Onze kin deren komen hierdoor in gevaar. Spr. wees on de verschillende berichten hieromtrent in de Naden, maar wat is de oorzaak? Hierdoor zien we, dat we ons evenals de arbeiders moeten organiseeren. Maar wij moeten ons in onzen strijd richten tegen oe overheid. De regeering meende niet verder te moeten gaan. dan het verschaffen van een renteloos crediet. Soms gaven de gemeenten extra steun, maar men moet niet vragen op we'ke voor ons onteerende manier. In detë gemeente werden bonnen verstrekt voor vensmiddelen Zulke dingen verwekken <>P" stand. Aan wie de schuld? Zoo kan het niet blijven, vooruitzichten zijn er niet Ook Z'j> die denken nog geen last te hebben van de crisis moeten zich organiseeren. Door alles blijkt, aat er voor de vrouwen veel te doen is. We moeten geen valscne schaamte hebben. Maar de enkele is niet tegen allen opgewassen, dus organiseeren. Wij vrouwen moeten ons één voelen met de arbeidersvrouwen, want ook onze mannen zijn arbeiders. De steun, die wij krijgen moe ten allen betalen, door kunstmatig duur ge* maakte producten. We moeten niet berusten maar strijden. Voor deze gemeente moeten oe vrouwen meehe'pen in het versterken der ver eeniging, vooral door huisbezoek. Vo°fs moeten de vrouwen hun mannen opwekke 107. Met uiterste krachtsinspanning neemt Hobbeltje een paar geweldige sprongen. De knuppel kwam op de dikke boomtak terecht. De reus sloeg met zooveel kracht, dat hij de tak afsloeg en zelf leelijk er over struikelde. 108. Hij bezevi__ ,.„n verschrikkelijk. hij niet op kon staan. Het ergste was, dat n-' zijn buit ontsnapte. Geloof maar, dat de slag raak was geweest, er niet vee' t Jan en Hobbeltje was overgebleven. MaA* geluk was met hem-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6