(iNNOODIG UJDEM! J^utnetdand <mU Trwih" SUitoefy,.* Jijdschciflm Jnqeiouden Stukken Als iedere beweging u pijn doet, al» pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, duizeligheid en rheumatitche pijtien uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaarschüwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek. spit, waterzucht of blaas- zwakte Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der orga nen. welke de urine afscheiden en zoo doende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren Foster's Pillen heelen en ver sterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zicb anders ophoopen en afzetten, en zoodoende ein- delooze pijn en ongemak veroorzaken, afgevoerd worden In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust her wonnen, dank zij Foster's Pillen. u'oster s Rugpijn Pillen zijn verkr. bij a'.e drogisten enz. 1.1.75 en 3.per doos. de vergaderingen te bezoeken. Spr. besloot haar rede met de leuze: „Wij willen voor ploegen en zaaien geen honger maaien". Hierna was het woord aan den heer P. Hart, uit Koedijk, met het onderwerp: „Onze Strijd". Spr. begon met drie vragen voorop te «tellen: Is er voorheen niet gesrteden door de zelfstanch'ge werkers? Hoe was hun po sitie toen? Hoe is hun positie thans? Nog niet zoo lang geleden begon de tuinbouw zich uit te breiden, doordat op kleiner be drijf meer verdiend kon worden. De arbei ders probeerden door vakorganisatie hun idealisme te verwezenlijken. Ons ideaal was een onbezorgde oude dag. Nu komen de zelfstandige werkers te kort bij de georgani seerde arbeiders. De arbeiders hadden hun belangen beter verstaan. We moeten ons zelf ook iets van de schuld geven aan de tegen woordige toestanden, wij hadden ons meer moeten bemoeien met onze werkelijke strijd. Maar wij waren door de omstandigheden zoo gevormd, nu worden we echter door de omstandigheden den goeden kant uitgedre ven. We moeten ons nu werpen op den strijd. Onze strijd gaat op het oogenblik alleen tegen den huidigen toestand, het is niet wat het moest zijn een strijd voor de toe komst. Voor dezen strijd is noodig een krachtige organisatie. Door machtsvorming kunnen we totale ondergang voorkomen. De werklooze arbeider krijgt steun, wel veel te kort, maar wij werken nu dubbel en wij ver dienen en krijgen niets. Er moet een steun regeling komen, zoo, dat we onze betalingen kunnen doen. We moeten niet berusten, maar onstandig worden. Er is al veel geleden, maar de toestand wordt nog donkerder. Vo rig vooriaar was de bond bij regeeringsper- sonen no<r onbekend, maar door onze demon straties zijn we bekend «geworden. Als het zoo b'ijft kunnen we binnenkort de bevredi ging van onze voornaamste behoeften niet meer betalen, en wat moet er dan gebeuren? Dan moeten we een hechte organisatie heb ben, om vast te houden wat we gekregen hebben, en niet meer willen en kunnen mis sen. Ook moet iemand niet meer door een hy potheekhouder van zijn bedrijf gezet kunnen worden Het verhinderen van verkoopingen js toe te juichen uit het oogpunt van solida riteit, maar het redt de betrokkene niet Er moet een regeling komen waarbij het bedrijf wordt getaxeerd, het rijk aan den hypotheek houder die som uitkeert, en de eigenaar kan bliiven, met het rijk als hypotheekhouder voor die som. Spr. had nog wel veel meer te zeggen, maar geloofde het noodig zijn van organisatie in den bond hiermede voldoende te be+>hen aangetoond. Hierna droeg de heer J. Schouten uit D'rkshorn een door hem ze'f gemaakt ge dicht voor: ..Zoo is het in Holland", waar de tegenwoordige toestand in geschilderd werd. Hierna s'uiting. GROOT VERLIES VAN ARBEIDS DAGEN IN 1932. Langdurige stakingen en uitslui tingen. Recordcijfers sedert 1924. In de eerste aflevering van het maand- schriit van het Centraal Bureau voor de Statistiek is een voorloopig overzicht opgeno men van de werkstakingen en uitsluitingen die in 1932 in Nederland zijn voorgekomen. Daaruit blijkt o.m., dat het verlies aan ar beidsdagen ten gevolge van deze conflicten in het afgeloopen jaar aanmerkelijk grooter is geweest dan in eenig ander jaar na 1924. Het bedroeg in 1932 n.1. 1.627.000 voor de ondernemingen en 1.787 000 voor de recht streeks in de geschillen betrokken werkpe- mers. Evenal» in 1924, was ook in 1932 de oor zaak van het groote verlies in hoofdzaak te zoeken bij de langdurige stopzetting van een groot deel der textielnijverheid. Bij de eind 1931 uigebroken en tot 5 April voortdurende geschillen in het textielgebied van Twente g'ngen in 1931 ruim 265 000 en in 1932 nog ruim een miilioen arbeidsdagen verloren. Ook was van belang de van 1 Juli 1931 tot 2 Mei 1932 aanhoudende staking in de cartonindustrie van de' provincie Groningen, waarbij het ver'ies aan arbeidsdagen in 1031 op 235 000. in 1932 op 162 000, in to- taa' dus op 307 000 dagen kwam te staan. Verder worden in het vers'ag nog als be langrijk genoemd de stakingen aan een s^'-eep^werf en mact'mpfahriek te Rotterdam, i" /iet auto-taxibedrijf te 's-Gravenhage, in de R' nsleeovaart en van z<*e!ieden bij de groote sc^-epvaartmaaiechappiien. Al d»zp orpschilVn kwamen in hoofdzaak voort u>t het verzet der werknemers tegen Oreigppdp vermind-ring van hunne loonen 't verzet «af in 1012 aanleiding tot 44 pCt. a !e arbeidsconf'icten. welke tezamen 84 l"-t van alle in geschillen gewikkelde werk immers omvatten (vcor 1031 waren de over een r^rcent?"es 22 en 74). an de 108 in 1032 beëind'gde geschillen p-'; "a V-f>or z"owr rpeds ^end. 38 pCt. geëin- 17^/Jo het voordeel van de werknemers en «Thai_°m?ekeerd terwijl 36 pCt werd ge erniet. Echter was het aantal werknemers, betrokken bij laatstgenoemde groep, naar verhouding veel grooter dan bij de andere. Bij de door schikking beëindigde geschillen bedroeg het aantal werknemers n 1. gemid deld 364. bij de gewonnen geschillen daar entegen 24 en bij de verloren geschillen 34. EEN MARINIER EN ZIJN SOLDIJ. Behoorlijke levenswijze met een gezin is mogelijk. De minister van defensie heeft in antwoord op de vragen van den heer L. L. H. de Vis ser, lid van de Tweede Kamer, over de bedrei ging met uitzetting uit zijn woning van een gehuwden marinier derde klasse te Rotter dam, wegens niet-betaling der huur. medege deeld, dat inderdaad in de eerste helft van Januari 1.1. een gehuwd marinier derde klasse te Rotterdam met uitzetting uit zijn woning werd bedreigd, omdat zijn vrouw niet in staat was de woninghuur van drie gulden per week te betalen. De marinier geniet thans, met Inbegrip van kindertoelage en na aftrek van alle kor tingen, 4.96 per week. De inhouding voor kleedingschuld is een gevolg van het feit, dat hij, meenende te zullen worden afgekeurd, voorbarig nagenoeg al zijn plunjes verkocht en daardoor voor 60 aan nieuwe plunjes moest aanschaffen, welk bedrag in wekelijk- sche termijnen wordt ingehouden. Tot toekenning van een huurbon door Maatschappelijk Hulpbetoon was reeds be sloten vóór 18 Januari, den datum, waarop met uitzetting uit de woning was gedreigd; toen dit besluit bekend werd, is aan het voor nemen tot uitzetting geen gevolg gegeven. E>e marinier huwde op achttienjarigen leef tijd en deed eerst onlangs de eerste pogin gen om voor bevordering in aanmerking te komen. Een marinier van zijn anciënniteit is onder normale omstandigheden marinier der eerste klasse; de man heeft het aan zich zelf te wijten, dat hij steun van Maatschappelijk Hulpbetoon behoeft De bezoldigingsregeling is, naar het oor deel der regeering. zoodanig, dat militairen, die zorg dragen, tijdig te voldoen aan de voor bevordering gestelde eischen, en niet op zeer jeugdigen leeftijd in het huwelijk treden, op behoorlijke wijze in het onderhoud van hun gezin kunnen voorzien. ADVERTENTIECONTRACTEN EN HUN VERPLICHTINGEN. Liever meer voorlichting dan wette lijke maatregelen. De minister van justitie heeft in antwoord op de vragen van den heer A. Braat, lid van de Tweede Kamer, betreffende het nemen van maatregelen in verband met bij het afsluiten van advertentiecontracten heerschende mis bruiken, medegedeeld: Het is den minister bekend, dat verschillen de neringdoenden advertentiecontracten heb ben afgesloten, waardoor zij zich thans be zwaard gevoelen. Inderdaad worden bij de opstelling van advertentiecontracten de belangen van de uit gevers niet uit het oog verloren. De aard van de overkomst brengt mede, dat hun voor naamste verplichting is het opnemen van ad vertenties en deze verplichting pleegt dan ook wel de hoofdzaak in het contract te zijn. Colporteurs zijn er op uit om zooveel mo gelijk contracten af te sluiten. Dit is van al- gemeene bekendheid. De neringdoende, die het belang van zijn zaak in het oog houdt, zal daarom niet voetstoots aannemen alles wat een colporteur als aantrekkelijkheid van een contract mocht aanvoeren. Er komen op dit terrein, evenals op ander, valsche voorspiegelingen en trucs voor. En ook op dit terrein zijn er personen, die teekenen zonder zich voldoende rekenschap te geven van de verplichtingen, welke zij op zich nemen. Eerder dan van wettelijke maatregelen is ten deze heil te verwachten van voorlichting van de adspirant-adverteerders. Zij moeten doordrongen worden van het wenschelijke, dat zij niet lichtvaardig tot het sluiten van een contract overgaan. Zij zullen hebben te overwegen of er geen aanleiding is gebruik te maken van instellingen, welke reeds thans op dit terrein voorlichting verstrekken. Daarnaast komt dan reeds thans in zeer sprekende gevallen de wet te hulp door op lichting strafbaar te stellen en contracten vernietigbaar te verklaren. TWEEMAAL GEARRESTEERD. De assistentie van de politie werd ingeroe pen voor een ruzie in een woning aan de Westerbaenstraat te Den Haag. Twee bewo ners van de Pastoorswarande hadden de deur vernield en huisvredebreuk gepleegd. Hier voor werden ze naar het politie-bureau Prin sstraat overgebracht. Na verhoor werden ze op vrije voeten gesteld. Hun vrijheid duurde evenwel niet lang. Na een paar uur werd de hulp van de politie andermaal voor het twee tal ingeroepen, daar ze de ruzie tegen de be woonster van de Westerbaenstraat op den ouden voet voortzetten. Weer werden ze aan gehouden, maar tijdens dit onderzoek bleek, dat niet de twee mannen, maar de vrouw van één van hen, de aanstookster van de ruzie was geweest AANTAL BESMETTELIJKE ZIEKTEN NEEMT THANS AF. Statistiekcijfers wijzen een daling uit. De toeneming van het aantal sterfgevallen aan griep, bronchitis en longontsteking blijkt haar hoogtepunt reeds eenigen tijd geleden bereikt te hebben. Een daling in de cijfers is thans ingetreden. In de week van 12 tot 18 dezer stierven aan griep 47 patiënten; in de voorafgaande week 52, daarvoor resp. 31 en 33. Deze cij fers hebben betrekking op de opgaven van de 46 gemeenten in ons land met meer dan 20.000 inwoners elk en vier miilioen tezamen, zooals zij zijn afgedrukt in de Staatscourant De overeenkomstige cijfers betreffende bronchitis en longontsteking zijn 148 voor de laatste week en resp. 145, 167 en 131 daarvóór. Deze 148 sterfgevallen zijn aldus te verdeelen: acute en chronische bronchitis 16, bronchopneumonie 72, lobaire pneumonie 17 en longontseking zonder meer 43. Het totaalcijfer voor de laatste week be draagt 195; daarvóór resp. 1979, 1989 en 164. EEN VERDRAG MET JAPAN. Geen vrees voor lapansche aan vallen tegen Ned. Inail. De correspondent van het Hbld. te Genève meldt: Naar ik van gewoonlijk goed ingelichte zijde verneem, is Matsoeoka voornemens, al vorens naar Japan terug te keeren, nog een kort bezoek aan Nederland te brengen, waar hij o.a. met onze regeering, inzonderheid met de ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën de mogelijk van het sluiten van een Japansch-Nederlandsch niet-aanvallend ver drag bespreken wil. De Japansche regeering schijnt hierdoor te willen doen blijken, dat geen vrees voor Ja pansche aanvallen tegen Ned. Indië behoeft te bestaan. BESCHERMING VAN WALVISSCHEN. Internationaal verdrag houdt een verbod tot het dooden van zeld zame dieren in. De minister van economische zaken en ar beid deelt in een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetso.itwerp tot goedkeuring van het ver drag tot regeling van de walvischjacht van 24 September 1931, ook namens den minis ter van buitenlandsche zaken en den minister van koloniën, het volgende mede: Voor de vrees, dat de voorgestelde beper king onvoldoende zal blijken en dat de wal- vi8schen toch zuilen worden uitgeroeid, in dien de voorgestelde maatregelen niet wor den gevolgd door veel krasser maatregelen, bestaat naar de meening der regeering geen aanleiding. Immers het verdrag zal er toe leiden, dat streng de hand wordt gehouden aan het verbod om zeldzame walvischsoor- ten en walvisschen, die voor de instandhou ding van de soort van belang zijn, te vangen of te dooden. Het zal overigens zeer aan de instandhou ding van den walvisch ten goede komen, dat een vereeniging van reederijen, welke de wal vischjacht uitoefenen, besloot om, ter beper king van den te grooten voorraad walvisch- traan, zich in het seizoen 19311932 van die jacht te onthouden. Verder zal de produc tie van 19321933 slechts de helft bedragen van die van 19301931. Door de tegenwoordige, zeer grondige winning der walvischtraan, waardoor per walvisch meer traan wordt verkregen, behoe ven voor een gegeven hoeveelheid traan minder dieren te worden gedood dan vroeger. DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN t De besprekingen door den burgemeester van Velsen in de laatste dagen gevoerd met vertegenwoordigers der reeders eenerzijds en enkele bestuursleden der IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders anderzijds, hebben er toe geleid dat binnenkort onderhandelingen zul len aanvangen tusschen het bestuur der ree- dersvereeniging en het bestuur der IJmuider Federatie inzake de mogelijkheid van een oplossing van het conflict in het visscherijbe- drijf. De onderhandelingen zullen worden gevoerd ten raadhuize onder leiding van den burgemeester, als bijzonder bemiddelaar in dit conflict. HET CONFLICT BIJ DE FIRMA KEMPERMAN TE SILVOLDE. Op verzoek van de firma heeft er dézer dagen een bespreking plaats gehad tusschen haar en de besturen. Hiermede was de fir ma over haar bezwaren heengestapt, om niet over de in te voeren loonsverlaging te wil'en spreken. Een resultaat is echter n!et bereikt. Wel heeft de firma zich bereid verklaard om 5 pCt. van de aangekondigde verlaging in te trekken, maar heeft daartegenover gesteld dat een deel van het personeel, waaronder er zijn met eenige tientallen dienstjaren, niet meer te werk gesteld kan worden. In een daarna gehouden stakersvergade ring Is met algempene stemmen tvsloten, de staking onverzwakt voort te zetten. LEVERING VAN WAPENS EN MUNITIE UIT NEDERLAND. De heer Albarda heelt tot den minister van binnenlandsche zaken de vraag gericht of de regeering ook in de tegenwoordige zeer ernstige omstandigheden nog niet voorne mens is ten spoedigste maatregelen te ne men ten einde zooveel mogelijk te verhinde ren, dat door leveranties van wapens en mu nitie uit Nederland en Nederlandsch-Indië de oorlogen in het verre Oosten en in Zuid- Amerika worden bevorderd. EEN VLAG-INCIDENT TE UTRECHT. Op den Daa'schedijk te Utrecht woonden twee echtelieden, die besloten hadden voort aan niet langer te zamen onder één dak te verblijven. Dit zou waarschijnlijk zonder Incidenten verloopen zijn, als niet een van de twee par tijen de bijtende geestigheid had gehad de vlag uit te steken om zijn vreugde over het vertrek van den ander te uiten. De man ligt thans met een diepe hoofd wonde in het ziekenhuis. EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ. De Duitscher B. uit Hengelo was in on derhandeling met een caféhouder te Tubber- gen over den aankoop van een volledige distilleerderij, welke B. voor 500 kon leve ren De rijkscommiezen en politie hadden lont geroken en wisten B. in het bewuste café waar de onderhandelingen gevoerd wer den, te knippen. Ten huize van B. te Hengelo is een eom- pleat distilleertoestel in beslaggenomen. VERLAGING SPOORWEGTARIEVEN VOOR GOEDERENVERVOER De stationskosten van 50 cent "komen te vervallen. Naar gemeld wordt zal de verlaging van de tarieven voor het goederenvervoer bij de Nederandsche spoorwegen zeer waarschijn tijk met 1 Mei ai. ingaan. Een van de bijzon derheden van het nieuwe tarief is, dat naast vrachtverlaging de tot nu toe voor iederen beladen wagen geheven stationskosten var. 50 cent geheel komen te vervallen. ONTOELAATBAAR OPTREDEN VAN NAZIS. Een Duitscher mishandeld op Nederlandsch grondgebied. Niet alleen, dat de nazi's na Hitier'» be noeming tot rijkskanselier in Duitachland zich nog meer gaan veroorloven dan voor heen, hun machtswellust strekt zich thans ook uit tot op Nederlandsch grondgebied. Pas is het geval gebeurd aan de douane tc Kerkrade, waar enkele bruinhemden op Ne derlandsch grondgebied een persoon be dreigden. Gisteren weer. aldus de „Zuid-Limbur ger", kwam uit de richting Kohlscheid-Pan nesheide een auto aan, beladen met nazi's, de z.g.n. Sturmtruppe S.A., die nabij den winkel van L aan de Nieuwstraat (Nederl gebied) stopte. Enkele „Heil-Hit'er"-lui sprongen van den wagen, drongen den win kel van L binnen en bedreigden een aldaar vertoevenden Duitscher uit Würselen. Blijk baar was deze in hun oogen een anti-Hitle- riaan en men pakte hem handtastelijk aan, tengevolge waarvan hij enkele verwondingen opliep. Teen later na de gedane aangifte de Kerk- raadsche politie ter plaatse verscheen was niets meer van een „bruinhemd" te bespeu ren. VAN PASTEUR TOT STASSANO. Een nieuwe methode tot hei ver wijderen van ziektekiemen uit melk. Met ingang van Maandag a s. zal de On deriinge Vereeniging van Veehouders „De Eendracht" te Amsterdam z g. gestassani- seerde flesschenmelk in den handel te bren gen. Tot nog toe werd gepasteuriseerde fles schenmelk verstrekt, maar naar aanleiding van de ervaringen, opgedaan in Denemarken en ook te Rotterdam en langdurig onderzoek, is de O. V. v. V. begonnen haar bedrijf vol gens de nieuwe methode in te richten. Bij he pasteuriseeren, zooals dat nu a' reeds jarenlang wordt gedaan, kreeg de melk een eigenaardige „kooksmaak", die op geen enkele wijze was weg te nemen. De methode- Pasteur heeft voorts tot gevolg, dat de me'k minder licht verteerbaar wordt en de samen stelling ongunstig wordt beïnvloed De melkzouten worden niet op de juiste wijze veranderd en vooral de C-vitaminen worden belangrijk verminderd. De methode, die de Ita'iaansche geleerde, dr. Stassano, die verbonden is aan het In stituut Pasteur te Parijs, heeft toegepast, heft de bezwaren, welke aan het pasteurisee ren vastzitten, op. TEGEN DE GELDSCHIETERSWET. Protestvergadering te Utrecht. In verband met de ontworpen rentetabel len in aansluiting op de geldschieterswet, is er gisteren in Hotel Noord-Brabant te Utrecht een protestvergndering gehouden door den Ned. Bond van Credietgevers. Een tweetal inleidingen werden gehouden door mr. J. H. C. Kok te Schiedam en J Roggeveen uit Haarlem. Het resultaat was, dat een motie werd aan genomen, waarin geconstateerd werd, dat onder den vigeur der geldschieterswet en de rentetabellen geen bona-fide rendabel bedrijf is te voeren, zulks in strijd met art. 31, 3e lid der Geldschieterswet. Geprotesteerd werd tegen de vernietiging van honderden bona fide bedrijven, terwijl te kennen werd gegeven, dat ingrijpende wii- zigingen noodzakelijk zijn, zoo wel van de wet als van de tabellen. EFFECTEN-SMOKKELAARS. Nederlanders in Duitschland oordeeld. ver- Op 12 Nov. j.1. zijn te Bochum een zestal Nederlandsche kooplieden gearresteerd, die op heeterdaad betrapt werden bij een poging tot het smokkelen van effecten, voornamelijk aandeelen van de I. G. Farbenindustrie. Reeds tweemaal waren zij erin ges'aagd de uit Nederland meegebrachte papieren te verkoopen en het geld weer mee naar Neder land te nemen. De politie had hiervan echter lucht gekre gen en den derden keer werden zij gearres teerd toen zij met 74.000 mark de grens wil den passeeren. Thans zijn zij veroordeeld tot straffen, va- rieerend tusschen drie maanden gevangenis straf plus 38 000 mark en 7 weken gevange nisstraf p us 38 000 mark en 7 weken gevan genisstraf plus 6000 mark boete. KORTE BERICHTEN. Te Wassenaar is Woensdag op 52 jari gen leeftijd overleden de heer G«J. A. van Eek, gep. luitenant-kolonel O. I. Leger CASTRICUM. Geboren: A'bertus Corne'is An*/>- nius, zoon van J. J. de Boer en A. C. ^uineveld. Elisabeth Hclena Maria, dochter van J. P. M. Nijgen en E H. M. de Nijs. verleden: Krijn Schouten, oud 70 jaar, wonende te Kortenhoef. Cor- nelis August Matthijs Louwaard, oud 80 jaar, wonende te Amsterdam. Jo- hannis Bogers, oud 80 jaar, wonende te Haarlemmermeer. Johanna Schrevel, oud 74 jaar, wonende te Velsen. Ondertrouwd Quirinus de Ruij- ter en Catharina I randjes. SCHERMERHORN fJanaari). Geboren Jacobus Fransiscus, zoon van J. J. Decwitz en G. Schape. Gehuwd: B Haan van K /adijk en G de Vries. G. Moerbeek en M. Lran Overleden: C. Konijn, oud 16 jaar. OUDORP. Geboren Daniël Jacob Willem, t. van Jacob Willem ÏJdo en Johanna Ger- ritdina Magdalena Hoogerdoorn Pe- tronella Anna d. v. Petrus Bos en Mar- Als U Edelweiss-Zeeppoeder gebruikt is U enthousiast over Uw kraakheldere wasch en U verlangt niets meer Toch krijgt U meer. Uw winkelier geeft thans ge heel GRATIS bi] 2 pakken Edelweiss (ad 14 ets. per pak) een solide theedoek, bij 3 pakken Edelweiss een sterke witte handdoek of 2 flinke witte zakdoeken. garetha Johanna de Jong. Johannes, z. v. Wilhelmus Appelman en Geer- tvuida Ooievaar. Willy, i v. Arthur Grosse en Elisabeth Mina Ida Julia Sieler. Ondertrouwd Hendrik Tboes te Alkmaar en Cornelfa Berkhout. Ger- rit Otto Vonk te den Helder en Lucia Lechl. Jacob Buisland te Alki.aar en Rikje Ackerman. Jacobus Frans de Wit te Bloemendaal en Ar.tje Dekker Getrouwd: Engel Bijpcst en Aga- tha Maria Korver. Overleden: Sophia Agatha Bee- lenkamp. oud 5 jaar HET KIND. In het laatste nummer van „Het Kind", het veertiendaagsch blad voor ouders en op voeders uitgever J. Ploegsma, Zeist komt een belangwekxend artikel voor over Michel de Montaigne en zijn essai's over het kind, dr. A NanningaBoon vervolgt zijn schrij ven over: De karaktervolming van het ge brekkige kind, verder is dr. Dolittle aan bet woord over het vraagstuk van huisdieren, ja of nee en schrijft J. E K. zijn paedago- gisch dagboek uit een arbeiderswijk. (Buiten verantwoo'detukheia van ae Redactie. De opname in at rubruk, b*witst geenszms dat de redactie er mede instemt WEDEROM HONGERSNOOD IN RUSLAND! In het zuiden van Rusland, de Ukraïne, bevindt zich reeds ruim honderd vijftig ja ren eene groote kolonie van landbouwers, ruim 30.000 zielen tellend, onderverdeeld in een zestigtal dorpen, van Nederlandsche af komst: De spreektaal is nog het Neder landsch, hoewel in dialectvorm. Evenals ruim tien jaar geleden, staan deze menschen thans opnieuw aan den rand van den hon gerdood. Dagelijks ontvang ik met de post een stroom van brieven van hen, noodkreten om hulp, want alle levensmiddelenvoorraden zijn totaal uitgeput. In de laatste maanden is uitsluitend nog voortgeleefd op knollen en bieten, doch ook hieraan is thans het einde gekomen. De inhoud van de brieven komt bij allen op hetze'fde neer: wanhopige vaders, die hun kroost voor hun oogen zien wegkwij nen met den dood onherroepelijk voor oogen, indien niet spoedig hulp komt opdagen. Ellende, welke men gezien en meegemaakt moet hebben, om goed te kunnen beseffen wat het beteekent: Hongersnood! Ik zie ze opnieuw voor mijde karren, vol geladen met lijken, des morgens saamgeraapi in de straten, portieken en woonhuizen, op weg naar de massagravende stationswacht kamers en vestibules, de vloeren bedekt met één grauw-grijze massa van op en door el kander liggende menschelijke wezens, man nen, vrouwen en kinderen, stervende of reeds gestorven de gevallen van kanibalisme. We derom ruik ik de weeë lijkenlucht, hangende over de oneindige, vruchtbare Russische vlakten. Evenwel er bestaat nog eene mogelijkheid het ontzettende lot af te wenden; maar uiter ste spoed is geboden. In de grootere plaatsen in de Sovjet Unie bestaan n.1. thans regeeringswinkels, z.g n „Torgsins", waar nog levensmiddelen te koop zijn, edoch uitsluitend tegen betaling in buitenlandsche valuta (i.c. dollars). Landgenootenik doe bij deze een drin gend beroep op uw menschelijk medegevoel. Help mij, door toezending van een geldelijke gift te trachten deze medemenschen voor den verschrikkeüjken hongerdood te sparen. Ge wis, ik weet, ook in ons eigen land is de nood zeer hoog gestegen, doch bedenk tevens dat het hier betreft medemenschen van eigen stam, staande reeds op den drempel van het graf! Op grond van de gegevens welke in mijn bezit zijn is terstond benoodigd een bedrag van 1200 dollar (3000 gulden), maar de brievenstroom houdt aan en vóór begin Juni kan de natuur nog niet helpenVoor afdoen de hulp zal mitsdien veel en veel meer noo dig zijn, echter reeds de zekerheid in den uitersten nood niet geheel in den steek te wor den gelaten is voor hen eene hergeving hun ner moreele krachten. Het ingekomen totaalbedrag zal verdeeld worden in verhouding tot de grootte der ge zinnen. Laat hun stem niet zijn die een» roependen in de woestijn! R. C. J. WILLINK, Hoofdvertegenwoordiger van wijlen Fridjof Nansen in Zuid-Ukraïne en de Krim tijdens den hongersnood in de jaren 1921—'23. 's-Gravenhage, Febr. 1933, v. Stolkweg 13.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7