dagblad voor alkmaar en omstreken. s. krom 20°|o|irijsverlaginj| Ververij en Chemische Wasscherij. No. 48 Zaterdag 25 Februari 1333 Hit het 'fjxdemwt QxiQjeÜj&sch OjueczicfU buitenland 135e Jaargang Stad en Om ALKMAAR TELEF. 1525 5 P O f Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents, PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9# postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 24 Februari 1933. Bij de voortzetting van de algemeene be raadslagingen over de Rijksbegrooting 1933 in de Eerste Kamer heeft mevr. Po 1- h u i s—S m i t (s.d.a.p.) ernstig geprotes teerd tegen het geweld door de overheid ge bruikt tot onderdrukking van de muiterij op „De Zeven Provinciën''. Het daarbij vergo ten bloed komt neer op de hoofden der macht hebbers. Niet minder kras deed zich haar partijge noot Moltmaker zich over het gebeurde hooren, waarbij hij tevens trachtte de hou ding van den heer Cramer, die het bericht der muiterij zoo verduiveld goed had gevon den, te verklaren en te billijken. Naar zijn overtuiging was trouwens oök een dergelijke daad noodig om de aandacht van de autori teiten te vestigen op de wantoestanden op de vloot. Dezelfde spreker heeft ook aan gedrongen op maatregelen tegen de cumu latie van tractementen en pensioenen. Een langdurig onderzoek was daarvoor toch wer kelijk niet noodig! Minister Ru ys de Beerenbrouck heeft bij de beantwoording van de verschil lende sprekers aan het slot van zijn rede uit drukkelijk verklaard, dat het niet valt te ont kennen, dat we hier met muiterij te doen hebben gehad De Strafwet zegt zulks uit drukkelijk. Daartegen moest de overheid met kracht optreden en het. denkbeeld, o.a. door den heer Wibaut ontwikkeld, dat men den muiters ten minste een uur respijt zou geven om na te denken, of zij zich wel gewonnen zouden geven was onzinnig. De bom, hij moge dan oorspronkelijk bedoeld zijn als een waarschuwing, moest volgen op de waar schuwing, toen deze in den wind werd gesla gen en wanneer zij dood en verderf heeft verspreid, dan is dit niet aan de overheid, doch aan de muiters te wijten. Aan hetgeen hij daaraan vooraf liet gaan ontleenen we het volgende: Binnenkort is een ontwerp bij de Tweede Kamer te wachten tot steun aan den veen- kolonialen aardappelenteelt. De consumptie aardappelen vallen evenwel daar niet onder Inzake de zorg voor de werkloozen deelde hij o.a. mede, dat, wanneer men Zweden aan haalt als een land, dat zooveel doet ter be strijding van de werkloosheid, Nederland nog veel meer doet. Op de begrooting van Waterstaat staat voor 113 millioen aan openbare werken uit getrokken en alles bijeen genomen wordt hier te lande 25 percent der werkloozen aan be loonden arbeid gehouden. Den heer Oudegeest antwoordde de minis ter, dat diens denkbeelden omtrent een ingrij pen der overheid in het productieproces niet voor verwezel'jking vatbaar zijn. Wijziging in dit proces kan slechts van onderen op ge schieden Het kabinet heeft zich beijverd het belang des lands te dienen. Niet altijd is dit moge lijk geweest, maar met dankbaarheid getuig de de minister dat het kabinet op het gebied van de sociale wetgeving en de sociale ver zekering alle afbraak heeft voorkomen. Hij verdedigde ook het onvermijdelijke van loonsverlaging om tot betere toestanden te komen en wees er op, dat het denkbeeld van een 40-urige werkweek slechts langs inter nationalen weg is ta bereiken En daarop bestaat op het oogenblik geen kans. Wat de ontbinding aangaat, heeft minister Ruys ongeveer hetzelfde verklaard als bij de interpellatie er over in de Tweede Kamer. De er tegen ingebrachte staatsrechtelijke bezwa ren wogen bij hem niet zoo zwaar, nu we voor gansch andere tijden staan dan bij vroegere ontbindingen. Minister De Geer heeft in zgn ant woord onder anderen den heer Oudegeest te woord gestaan en hem rr op gewezen, dat zijn wenschen onvervulbaar zijn. Een heffing ineens van 1 percent van het vermogen b.v. zou nu niet mogelijk zijn, zou cok beteekenen het leggen van 1000 opcenten op de Vermo gensbelasting! En het daarmede te verkrij gen geld, een bedrag van wellicht 100 mil lioen, zouden we besteden aan werken, waar voor we evengoed zouden kunnen leenen. Ook zijn denkbeelden om verschillende be drijven tot staatmonopolies te maken en het naasten van hypotheekbanken achtte hij vol komen onbereikbaar en dwaas. Hetzelfde oordeel velde hij over het door den heer Wibaut geopperde denkbeeld van een staats- credietbank, welke teven als circulatiebank zou fungeeren. Den heer Moltmaker ant woordde de minister, dat de bemoeiing van de regeering met de cumulatie van tracte menten en pensioenen siechts zou kunnen loo- pen over door den staat toegekende uitkce- rmgen maar een regeling is slechts na ern stig onderzoek te treffen. Aan het slot zijner rede heeft de mmisUr «tu f n?n zware tekorten in uitzicht ge y T_ iVk dlv ie steld. In dit jaar moet nog een tekort vai millioen worden gedekt, in 1934 wacht ,rn-een. bekort van ongeveer 80 millioen en Z3l FIOD" ArtT^r «rArrlon TEnnnnL-M-1 i - van cm; millioen cu hii I no£ erg«r worden. Binnenkort za: on*werP. indienen tot dekking van het 1 Wr Van iaar' dat. naar hij hoop: op jun van kracht kan zijn. In de Toelichting er op zal hij dan een overzicht geven van onzen financieelen toestand. Dat be'ooft geen vroolijke lectuur te worden! Dinsdagmiddag voortzetting. De Tweede Kamer heeft zich hed^n in de eerste plaats bezig gehouden met de behandeling van enkele kleinere ontwerpen, o.a. tot wijziging van de grens tussch -n Stad-Hardenberg en Ambt-Hardenberg. dat onder den hamer des voorzitters doorging Het wetsontwerp om de mijnarbeiders onder de Invaliditeits- en Ouderdomswet te bren gen, is na een niet zeer belangrijke bespre king, weinig interessant voor hen, die n:et op de hoogte zijn vanhet bedrijf, aangenomen met de communisten als tegenstemmers In- tusschen is tot later hangende gebleven een lange motie van den heer Drop (s. d. a. p.) ten gunste van een aantal wijzigingen ter vol ledige toepassing van de Invaliditeitswet op de mijnwerkers Een wetsontwerp betreffende proefnemin gen met een mechanisch bedrijf voor rijst en andere gewassen in Suriname is goed gekeurd, nadat de heer W ij n k o o p (comm.) vergeefs getracht had een motie betreffende de invrijheidstelling van De Kom in te dienen. De daarop ingezette interpellatie van den heer De Visser (comm.) over het niet doorzenden van telegrammen naar het kamp aan de Boven-Digoe! is na een rede van den interpellant aangehouden tot Dinsdag, daar de minister van Koloniën dan nadere ge gevens hoopt te hebben ontvangen. Daarop is de Kamer voortgegaan met de behandeling van de Indische Begrooting en heeft men naar een anderhalf uur lange rede voering van den communist W ij n k o o p mogen luisteren. De meeste leden hebben evenwel verstek laten gaan, waarna de ver gadering tot Dinsdag werd verdaagd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De strijd in Mantsjoerije. Japan uit den Volkenbond? Wanneer we den toestand in het Verre Oosten bespreken, dan moeten we daarbij twee feiten onderscheiden, n.1: de geschillen tusschen China en Japan eii de kwestie tus- schen Japan en den Volkenbond. Wanneer we met het eerste onderdeel be ginnen, dan zien we allereerst, dat de Ja- pansche consul-generaal in Nanking het Chineesqhe ministerie van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd, waarin de Japansche regeering mededeelt, dat de Ja- pansche troepen tengevolge van de onlusten in de provincie Jehol verplicht zijn de pro vincie van bandieten te zuiveren. Japan eischt daarom de ontruimipg binnen 24 uur. In de nota wordt verklaard, dat in Jehol op grond van een overeenkomst tusschen de Mantsjoerijsche en de Japansche regeering zich geen Chineesche troepen mogen ophou den. Een uur later heeft het Chineesche mi nisterie van buitenlandsche zaken het ant woord overhandigd, waarin de Japansche eischen worden afgewezen De Chineesche regeering zal Jehol met alle krachten verde digen. In Jehol heerscht volkomen rust. De Chineesche troepen hebben bevel gekregen militairen tegenstand te bieden. De verant woordelijkheid voor de gevolgen komen voor rekening van de Japansche regeering. En ondertusschen zijn Mantsjoerijsche strijd krachten van generaal Tsjang Hei Peng Vrijdagmiddag de stad Kailoe binnenge trokken. Kailoe is een der belangrijkste stra tegische punten in het Noord-Oosten der provincie Jehol. Aan de bezetting der stad ging een krach tig luchtbombardement vooraf. De aanval lende infanterie werd ondersteund door tanks en vliegtuigen. Tegelijkertijd werden Tsjoesjan en Tsjanin door de Japansche troepen aangevallen. Al deze plaatsen zijn gefortificeerd. Volgens mededeeling uit Chineesche bron zijn bij de Japansche luchtaanvallen tal van burgers gedood. De gevechten duren voort. Zoo wordt uit Peking gemeld, dat Japan sche troepen te Toengliau met meer dan 2000 man Mongoolsche ruiterij op 23 Febr. des morgens een algemeenen aanval hebben ingezet op Kailoe. E>e Chineezen beweren, dat de Japanners met 40.000 man in den aanval zijn. Zij hebben een verdedigings linie opgericht. o En nu de kwestie tusschen Japan en den Volkenbond. In vooraanstaande kringen in Geneve is men van meening, dat de Japan sche regeering langs diplomatieken weg of telegrafisch in den loop der volgende week. zoo mogelijk reeds Maandag, het uittreden van Japan uit den Volkenbond zal aankondi gen. Pas na het vertrek van Matsoeka uit Geneve zal Japan zijn lidmaatschap van den Volkenbond opzeggen. De Japansche onder-secretaris, generaal Soegimoera, leider van de politieke afdeeling van den Volkenbond, heeft met het oog op de gebeurtenissen van gisteren den secreta ris-generaal van den Volkenbond ontslag uit zijn functie verzocht. Matsoeoka en de andere Japansche verte genwoordigers verlieten gisteravond Geneve. Matsoeoka zal zich eerst naar Parijs, den Haag en Londen begeven en daarna via Washington naar Tokio terugkeeren. AANSTELLING VAN HULPPOLITIE IN DUITSCHLAND. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: Inzake het aanstellen van hulppolitie is d.d. 22 Februari door den rijkscommis saris voor het Pruisische ministerie van bin- nenlandsche zaken het volgende decreet uit gegeven: „De toenemende excessen van linksradica len in het bizonder van communistische zijde heb en geleid tot een onverdraaglijke perma nente bedreiging van de openbare veiligheid, zoowel van leven als van eigendom der staatsbewuste bevolking. De aanwezige poli tiemacht .wordt sinds lang boven haar capa citeit gebruikt en dikwijls op tijden en ontij den buiten haar standplaats gedirigeerd. Er kan niet meer afgezien worden van het ge bruik maken van hulppolitiebeambten in tijd van nood. De taak van de politie steunende hulppoli tie zal in het bizonder zijn: 1. de ontlasting der gewone politie a) door steunverleening bij de bescherming van politieke vergaderingen en optochten b) bij het bewaken van lokalen van poli tieke organisaties; c) bij afzettingen en steun aan landjagers- patrouilles, 2. In geval van onlusten of anderen poli tieleen noodtoestand: a) de algemeene steun aan de gewone poli tie; b) de bescherming van vitale bedrijven e.d. j Hulppolitiebeambte kan slechts hij zijn die „nationaal" is. De hulppolitie zal eigen klee ding dragen, welke ook de uniform van een organisatie kan zijn. Zij zullen om den arm een band dragen, waarop staat „hulppolitie". De band zal wit zijn. Zij staan onder leiding van politie-officieren en hebben tijdens hun diepst de bevoegdheid en de plichten van ge wone politie, en landjager-beambten. 230 SPOORWEGARBEIDERS IN HET SAARGEBIED ONTSLAGEN. De Duitsche Spoorwegen hebben in de laatste dagen ongeveer 230 arbeiders ontsla gen, die lid zijn van de revolutionnaire vak- vereenigingsoppositie. RIJNAAK MET 6000 CENTENAAR BRIKETTEN GEZONKEN. De Duitsche Rijnaak „Samara" is leg ge slagen in de nabijheid van Niederheimbach. De kapitein bracht het schip, dat ernstige avery had opgeloopen, spoedig naar den kant, terwijl matrozen het schip verlieten, daar het water de ruimei. binnendrongen en gevreesd moest worden, dat het schip zou zinken. Het schip is ten slotte gezonken. Het was geladen met 6000 centenaren briketten. De berging zal zeer moeilijk zijn. SNEEUWSTORM BOVEN ENGELAND. Boven geheel Engeland heeft Vrijdag een sneeuwstorm met een orkaanskracht gewied, zooals men sinds vele jaren niet heeft mee gemaakt. Hier en deel heeft men een snelheid van 100 K M. bemeten. Overal heeft het ver keer groote stagnatie ondervonden. De sneeuw ligt in vele straten tot twee meter hoog. Auto's moesten uit de sneeuw worden bevrijd. In West Engeland en Wales heeft de sneeuwstorm veertien uren onafgebroken aangehouden. Eenige plaatsen zijn volkomen geïsoleerd. Een trein heeft in Noord Ierland voor een traject van 23 K M. vier uren noo dig gehad. Een exorestrein uit West Enge land, welke Vrijdagochtend te Londen had moeten binnenkomen, was laat in den middag nog niet aan. DE NOODSCHE REGEERING AFGETREDEN. Het Storting heeft in de zitting van gister avond de resolutie der radicalen, welke de premier, Hundseid Donderdag had afgewe zen, met 80 tegen 67 stemmen aangenomen. De minister-president verklaarde daarop, dat de regeering Zaterdag den koning een verzoek om ontslag zou overhandigen. REGEERINGSCR1SIS IN SPANJE? In de wandelgangen van de Spaansche Cortes bespreken de radicale afgevaardigden opgewonden den toestand, gelijk die is ge worden na de interpellatie over de gebeurte- nissen te Casa Viejas, waarbij zij als hun meening te kennen geven, dat der regeering thans niets anders overblijft dan af te treden. Lerroux en ex-minister Martinez Barrios zijn eveneens deze meening toegedaan, en achten het onvermijdelijk, dat een regeeringscrisis ontstaat. Azana daarentegen verklaarde, dat hij een dergelijk criterium zou aanvaarden, Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. i doch dat de ministers van meening waren, dat de regeering aan moest blijven, aange zien voldoende steun in de Cortes aanwezig was. GROOTE BRAND IN EEN SIBERISCH DORP. Vijf dooden. In het Siberische dorp Saveljewo is een brand uitgebroken, waardoor ongeveer 180 huizen in de asch zijn gelegd. Vijf personen zijn om het leven gekomen. De Gepoe ver moedt,.dat opzet in het spel is. Eenige per sonen zijn gearresteerd. DE VERHOUDING COLUMBIA—PERU Twee Columbiaansche kanon- neerbooten in den grond ge boord? Het Peruaansche ministerie van oorlog deelt mede, dat volgens berichten uit Colum- bia twee Columbiaansche kanonneerbooten bij het bombardement door Peruaansche vliegtuigen op 14 Februari j.1. in den grond zouden zijn geboord. Een andere Colum biaansche kanonneerboot is gisteren even eens door Peruaansche vliegtuigen gebom bardeerd. De vliegtuigen werden naderhand door een Columbiaansch luchteskader op de vlucht gejaagd. LEZING OVER WILLEM DEN ZWIJGER, Door den heer G, Chr. Dun. Gisteravond werd voor de Nederland- sche Christenvrouvvenbond, afd. Alk- maai en de Christelijke Oranjevereeni- ging hier ter stede een lezing gehouden over Willem den Zwijger dooi den heer G. Ch. Dun Als voorzitter van de Oranjevereeni- ging opende "ds: Hak, spr heette de beide vereenigingen welkom en verzocht den aanwezigen gemeenschappen k te zingen psalm 103 1. Nadat hieraan was gevolg gegeven, verklaarde spf. dat dezen avond geen speciale herdenking zou plaats hebben, maar dat alleen een lering zou worden gehouden. Spr. oor deelde, dat, nu de gedachten uitgaan naar de donkere wolken, die zich rond onze staatshistorie en ons vorstenhuis samenpakken en allerlei afbrekende kracht hun best doen aan de macht te komen het goed is, zich te bezinren op die mannen, die met ons volksbe staan een begin maakten en die er de lijn van aangaven. Bang zijn we niet, aidus ds Hak/omdat we weten, dat God ook ons land en ons volk regeert en om dat we' gelooven in de triomf van Christus. Spr. hoopte, dat men na afloop door den spreker verrijkt en verdiept in kennis en ook in geloof, heen zou gaan. Nadat spr. er nog eens den aan dacht op had gevestigd, dat dezen avond niet moest beschouwd worden als een proyaganda-avond, maar dat alleen een lezing zou worden gehouden, waarin wel een lijn, langs welke zich het per soonlijk en politiek denken zou moeten bewegen, werd door mevr. Hak (so praan) en mevr. Warners (alt) een duet gezongen, genaamd „Des Hemels licht" van Adr. Valerius, waarna mevr. Hak een solo zong „Het leven" van Guido Gezelle met muziek van J Röntgen, mej Size begeleidde op de piano. Beide mooie liederen werden uitstekend uitgevoerd en zullen zeer zeker tot de gewenschte stemming hebben bijgedragen. Het woord was nu aan den spreker, den heer Dun. Tegenwoordig kan men onophoudelijk in de bladen de jaartallen 1533 en 1933 lezen, dit zijn de jaartallen, die zich groepeeren om de figuur van Willem den Zwijger, den grondlegger van ons volksbestaan. Deze heldenfiguur zal herdacht worden en wordt al verschil lende malen herdacht Maar de eigen lijke herdenking zal 24 April gehouden werden. Deze lezing moest dan ook worden beschouwd als een inleiding om tot stand te brengen, dat de herdenking met meer enthousiasme en kennis ::al worden gevierd. Op den voorgrond zal dan treden de gemeenschappelijke her denking van ons heele volk, al kan men eigenlijk niet meer zeggen: ons heele volk. Want waar is de volkseenheid? De historie bewijst welk een groot man Willem van Oranje is geweest, hij door wien wij zijn geworden, wat we nog zijn, een vrij en onafhankelijk volk, temidden van de andere volkeren van Europa. En juist door deze vrijheid van ons volk. ken Nederland de wijkplaats worden voor zooveel onvrijen. Maar al willen dan enkele groepen aan een herdenking niet mee doen, dan blijven er toch nog drie vierden van ons volk over. die wel aan de algemeene herdenking willen deelnemen van den Vader des Vaderlands, die juist de een- Onze duurt tot en met 28 Februari. Winkel Langestraat 91. Tel. 794. heid van ons vólk altijd op den voor grond plaatste di eons volk één wilde doen zijn in lief en leed, één tegen de machten, die het belaagden. Het jaar 1577, waarin de pacificatie van Gent lot stand kwam, is misschien het mooiste geweest in het leven van Willem an Oranje, omdat Noord- en Zuid-Neder land toen bijeen kwamen. Ook nu weer is het juist de roep om eenheid, die op den voorgrond treedt, nu steeds meer verdeeldheid wordt gezaaid on onder gravende machten hun werk verrichten. Men staat voor nieuwe tijden, het par.e- m ntarisme heeft wellicht zijn tijd ge had, dat kan men zien aan he* gebeuren in Italië en Rusland en dat valt ook v/aar te nemen in Duitschland. De e- genstelling, nationaal-anrinationaal wordt steeds scherper, vooral onder de jongeren. En het is opmerkelijk, dat juist in deze tijden de herdenking valt van Willem van Oranje, den grondvester van onze nationale vrijheid ui eenheid. Wij hebben nationale schatten verwor ven, die nu echter worden bedreigd; er zijn vele bladzijden van onze voIkchisto- rie met bloed beschreven, óók met Oran- jebloed Heeft dat bloed tevergeefs ge vloeid? Over Willem van Oranje is en wordt heel wat geschreven. Hij staat ons, aldus spr., wel héél na, hij is voor ons de heldenfiguur, een Godsgeschenk, waar wij dankbaar voor zijn. Elke tijd heeft zijn helden, de geschiede nis laat dat zien, ook de tegenwoordige tijd toont dit aan. Italië heeft zijn Mussolini, Rusland zijn Lenin, Ierland zijn De Valera, maar Nederland heeft zijn Oranjefiguur, waarin de historie en het heden samentref fen. Een held sterft nooit, hij blijft voortle ven in het volk. Maar heldenvereering is geen heldenvergodingde held is een mensch met zijn tekortkomingen en Willem van Oranje was ook een mensch, die zijn feuten had. Hoe kan het ook anders zulk een mensch in zulk een tijd. Deze held was de stichter van het huis van Oranje, hij was de Vader des Vader lands, wiens doorluchte nazaat nu nog op den troon van Nederland zit als een ware moeder. 24 April 1533 werd hij geboren als zoon van Willem den Rijken en Juliana van Stol berg. Het huis Nassau was van grooten ouderdom, vóór 1200 bestond 't reeds, wan neer 't ontstaan is, is niet met zekerheid te zeggen, maar voor 1100 werd in 't Lahndal een slot gebouwd, dat den naam „Nassau" kreeg. Aan den naam Nassau is Oranje verbonden: liet prinsdom Oranje lag bij Avignon, in den tijd van Julius Caesar be stond daar Arausio, dat later door de Go- then werd verwoest. Deze naam werd ver basterd tot Oranje. In 800 is 't een afzonder lijk staatje met aan het hoofd Guillaume au Cornet, dit was de eerste van de rij van Wil- lem's van Oranje. In het wapen der Oranjes komt dan ook een hoorn voor. In 1544 regeerde over dit staatje René van Chalons. Even voor zijn dood maakte hij den elfjarigen Willem van Nassau alge heel erfgenaam. Zoo werd Willem souverein vorst en de „ebenbürtige'' van Philips II. Dat was een belangrijke gebeurtenis op den Dillenburg, zijn gelukkige thuis en dank zij Juliana van Stolberg de veilige haven voor al haar vijftien kinderen. Het is niet te overschatten, wat zij voor haar zoon Willem en zoo voor ons volk is geweest. Men noemt haar wel de moeder der Hollandsche Macca- beeën (WiWem, Jan, Adolf, Lodewijk en Hen drik van Nassau). Op vijftienjarigen leeftijd komt Willem als prins van Oranje aan bet hof van Karei V en hij wordt de vertrouweling van den vorst, hij gaat mee naar den Rijksdag te Augsburg en als Karei m 1555 afstand doet. is het op de schouders van Willem van Oranje, dat hij leunt. Dan wordt hij benoemd tot gene ralissimus van het veldleger tegen Frankrijk, maar een groot veldheer is hij nooit geweest. Na het aftreden van Karei V komen Willem van Oranje en Philips II tegenover elkander te staan. De verhouding wordt steeds koeler van den kant van Philips. Willem van Oranje verzette zich steeds meer tegen de gezagvoerders van Philips II, dan tegen hem

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1