Agenda LUXE VERHUUR lOeec&edcht Jijdschciftm £aatste Ae 'fxxwutcïacd 'tlieuws £uchtvaact JAC. MET RUIME WAGENS BILLIJKE TARIEVEN AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. TEL. 572—873 ALKMAAR DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan uit den V. B. getreden. ONDERHOUD VAN PAUL BONCOUR MET DR, BENESH EN EDON. BROEK OP LANGENDIJK. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. OENEMEND LUCHTVRACHTVER- KEER OP DE INDISCHE LiJN VAN DE K. L. M. L-x x ♦««erHenHids een I voor de tusgchengelegen stations gezien het met aangaat offl tusschemnas n erkelijk is hier a!!een de steeds toene Bioscopen. Bioscoop Harmonie, Zondag en Maandag, telkens om half 8 's avonds, hoofdnummer De zwarte huzaar (hist: rom.), hoofdrollen Mady Christians en Conrad Veidt. Toegang voor alle leeftijden. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer: Des nachts in het eenzame huis (myst.), hoofdrollen Jack Holt en Ralph Graves. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstelling. Cinema Americain tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Doktersvrouwen (rom. sens.), hoofdrol War ner Baxter; tweede hoofdnummer Een afge luisterd complot (sens.), hoofdrollen Doro- thy Mackaill en Milton Sills. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstelling. Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer De duivel van de U 69 (rom.), hoofdrol Gary Cooper. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstelling. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten Natuur-historisch museum, Laat 35, geopend Zaterdags van 2 tot 6 uur. Maandag 27 Februari. 8 uur, De Unie, Volkszangavond. Dinsdag 28 Februari. 8 uur, Harmonie, operette „Thaumar's fooverfluit", op te voeren door-het kinder koor De kleine stem, dir. P. A. Blaauw. zelf (Den Coninck van Hispanjen Heb ick altyd gheëert). Dan komen de moei'ijke jaren; 1559 is een bedrijf v.h. N. M. Bollen te Hilversum, perc. 2 f 4160; N.V. Splunders Aannemers- en Handel Mij. te Ridderkerk, perc. 1 1950. perc. 2 3470, perc. 3 f 6070, perc. 4 11900, perc. 5 f 2310. perc. 6 10298; Joh. Schenk te Barsingerhorn, perc 1 f 1088, perc. 5 1466; J. Ruiter te Opperdoes, perc. 4 1867; G. Groot te Purmerend, perc. 6 13320; N. Gortmuldei te Uithoorn, perc. 1 1960, perc. 3 f 6400, perc. 6 8945; Wed. v. Driel te Koudekerk a. d. Rijn, perc. 6 9235; NV. v. h. J. P. Schelvisch' Bouw bedrijf te Beverwijk, perc. 3 9340; A. J. Beus te Uithoorn, perc. 1 f 1965, perc. 2 5132; J. de Groot te Purmerend, perc. 6 li?79; A. de Smet te Venhuizen, perc. 5 2090; J. Bakker te Bobeldijk, perc 4 overeenkomst te verbreken, werd. nadat raad in comité was geweest, besloten subsidie te blijven uitkeeren. Voorts werd op voorstel van den Hartman besloten met ingang VM 16 m aan de schelpenvisschers, de vischventers en mende verscheidenheid der ar ikelen, doch ook de toenemende toevoer van zendingen uit andere landen, in het bij zonder uit Duitschland, Denemarken. Zweden en Engeland. Uit dit laatste feit ^"n^ianHhn.^l^pn aeliikT> uitkeering te wordt afgeleid, dat de sneldienst van de doen als aan an£rm reSs gedaan wordt. K L. M. in den vreemde aan bekendheid De voorzitter zeide dit besluit aan den mi- \v int. nister ter goedkeuring te zullen zeni?en. noe- wel hij van oordeel was, dat de betrokken menschen het ten zeerste noodig hebben, zou hij het besluit niet uitvoeren wanneer de mi- nisier bezwaar maakt, aangezien hij ae rijkssubsidie voor de werkloozenuitkeering niet in gevaar wenschte te brengen. Nog werd besloten bij de vereefliging van Nederlandsche Gemeenten a 5 pCt. een lee ning aan te gaan van 75-000, alsmede om het B. A. op te heffer en 'een instelling van Maatschappelijk hulpbetoon op te richten Belangstellenden verwijzen wij naar het in dit nummer geplaatste raadsverslag. Arlsilk. Dit nummer doet mee aan de karnavals- pret en Lien Deyers, die voorin prijkt, is dan ook in de beste stemming. Broedelet geeft een prettig verhaal over Bon appetit en verder worden er enkele karnavalcos- tuums gegeven. Verder de technische rubrie ken over knoopen en weven en enkele smake- lijke recepten, alsmede de ruilrubriek. EEN FEL BRANDJE. Gisternamiddag zijn de nieuwe brand weerkazernedeuren voor het eerst openge gaan voor een werkelijken brand. Tegen on- --- geveer 5 uur was n.1. brand uitgebroken in 9250, perc. 5 1837; C. de Vries te Pur- het pomphuisje, staande op het terrein der merend, perc. 5 f 3600, perc. 6 f 13125; A. werkverschaffing in de Munnikenboschpol K. Pik'te Barsingerhorn, perc. 1 f 1744, perc. 2/2899, perc. 5 1344; C. P. Stuij te Baarn, perc. 1 f 6817, perc. 2 4360, perc. 3 f 6817, perc. 5 1845, perc. 6 f 10238; N.V. Exp. en Aann. Bedrijf Houtgraaf en Bolsebroek te Bloemendaal, perc. 1 f 2800. perc. 2 f 3800, perc. 3 7400, perc. 4 ƒ.11500, perc. 5 f 2800, perc. 6 11800; R. Bijken te Haar lem, perc. 1 1968, perc. 2 f 4720; Fa. Gebr. v. Pelt te Den Helder, perc. 1 1940; C. Goes te Den Helder, perc. 1 f 1989; J C. v. d. Plas te Den Helder, perc. 1 f 2030; Fa. Overtoom Zn. te Zaandam, perc. 6 11080; Zaansche Coöp Bouwersbond te Wormerveer, perc. 2 4800, perc. 3 f 8600, belangrijk jaar. het woriit wel beschouwd als I P«rc. 6 10780; C. Klinkert te Oudkarspel, het begin van het voorspel van den 80-iarigen perc. 1 f 2200, perc. 2 4z00, perc. 3 f 6200; oorlog P. C. Dubbeld te IJmuiden-Ocst, perc. 1 In Frankrijk hoorde de Prins van Philip's f 2100, perc. 2 39Ö0, perc. 3 f 5900; J. G. plannen ten opzichte van de ketters, doch hij Fukktng te Haarlem oerc 3 6080; Fa. J. 'wist hierover te zwijgen, wellicht vandaar Janssonius te Zaandam, perc. 6 f 10985; zijn bijnaam „de Zwijger". Dit woord echter P- Tuin te 't Zandt. perc. 1 f 1930; A. v. d. zijn bijnaam „de Zwijger' past uiet bij hem, want hij was geen zwijger, maar een overtuigend woordvoerder en een goed causeui. In 1559 dan gaat Philips naar Spanje, voor goed. Bij het aischeid voegt Mi den Prins deze woorden toe: Niet de staten, maar gij, gij. gij. Philips zag toen reed9, van welken kant het verzet kwam. De Prins werd benoemd tot stadhouder van Holland en Zeeland en als zoodanig werd hij aanvoerder van ae daar gevestigde Spaansche troepen Hij eischt-e echter, dat deze tioepen teruggetrokken zouden worden omdat ze bij het volk gehaat waren. Hie-om was Philips woedend, dezen eisch mocht een stadhouder niet stellen Dan wordt Willem van Oranje de roe ping duidelijk de leider te zijn van de onder drukte Nederlanden. En zoo wordt hij een eenzame, want bijna niemand durft zich met hem verzetten. Hij wordt de groote strij der voor gewetensvrijheid. Opgevoed in lutherschen geest, ontwikkelt hij zich van katholiek tot protestant. Hij blijft echter offi cieel katholiek. In zijn beroemde rede in den Raad van State, die aan Viglius een beroerte bezorgde, zegt hij katholiek te zullen blijven Nu volgt de openlijke strijd tegen Philips. Nog moeilijker jaren volgen, de hervorming neemt hand over hand toe. De tegenmaat regelen worden scherper en de beruchte beeldenstorm volgt. Philips eischt een nieuwen eed van trouw van de bewindheb bers, dus ook van Oranje. Men moest be loven de bevelen van den heer der Neder landen stipt te zullen uitvoeren, wat dus be- teekende: gehoorzaamheid aan Al va en dood aan de ketters. Dien eed, die d:n ondergang van het Ne derlandsche volk bedoelt, legt Oranje niet af. Marnix van Sint Aldegonde heeft hem goed begrepen, toen hij dichtte: Wilhelmus van Nassouwe ben ick; Den Vaderlant ghetrouwe blijf ick; Een prince van Oranjen ben ick Aan het verzoek twee completten van het Wilhelmus te zingen, werd aoor de aanwe zigen vervolgens staande gehoor gegeven. Na de pauze zongen mevr. Hak en mevr. W&rners weer eer duet en de laatste een solo, beide Valeriusliederen, waarna de heer Dun zijn lezing vervolgde. (Wegens gebrek aan ruimte in de courant van heden, volgt Maandag het slot van dit verslag). Straten te Terneuzen. perc. 6 f 7300; P. Meijer te Veisen, perc. 3 f 6265; F- Sietsma te Heerenveen, perc. 2 2965, perc. 3 5887 W. Veenstra te Den Helder, perc. 1 3124; Fa. J. v. d. Steeg en Kool te Amsterdam, perc. 3 9185; W. J. v Voorst te Purmerend, perc. 6 f 10885; W. A. Sanders en J. F. Kochse te IJmu'den-Oost, perc 3 6965; M. Huisman te Purmerend perc. 6 11338; H. Huisman te Purmerend, perc 6 10773; J M. Strijland te Uithoorn, perc. 1 f 2140, perc. 2 3300, perc. 3 6000, perc. 4 10400, perc. 5 140) perc. 6 f 8500; Joh. Bot te Bovenkarspel, perc. 4 9760; J. J. de Groot te Alkmaar, perc. 2 4300; K. Keet man te Hoorn, perc. 4 9672, perc. 5 f 2147; P. J. Blaauw te Hoorn, perc. 4 8899. perc. 5 f 2220; J. Ooms te Avenhorn, perc. 4 f 9300. perc. 5 2195. perc. 6 12000 (on geldig wegens ontbreken van handteekening); W. J. Karssen te Alkmaar, perc. 1 2200, perc. 2 f 3900, perc. 3 6620, perc. 4 f 8450, perc. 5 2300- P. Dekker te Harenkarspel perc. 1 3083; M. Duinmeijer te Alkmaar, perc. 2 3900; Fa. P. Langendijk te Bever wijk, perc. 3 6352; P. Bot te Heerhu go- waard, perc. 1 2230, perc. 2 3600. perc. 3 f 6200, perc. 4 f 134)0. perc. 5 f 1500; Hamstra te De Rijp, perc. 3 6364, perc. 6 9047; Borst te BakKum. pe^c. 1 2200, perc. 2 3560, perc. 3 6670; Wed. P. A. de Smet te Bovenkarspel. perc. 4 f 9650; K. Kaat te Hoorn. perc. 4 f 9785, perc. 5 f 2148; P. Doorn te St Maartensbrug, perc. 1 3140; N.V. Aann. Mij. N.-Hol'and te Heemskerk, perc. 3 6000; J. M. Tromp te Beverwijk, perc. 3 5490; V. P. Braun te Beverwijk, perc. 2 ƒ3054, perc. 3 f 5950; F. de Bruin ie Amsterdam, perc. 3 f 6485, perc. 6 f 9200. De gunning is aangehouden der in den Egmonder meer, gemeente Alk maar. De groote autospuit ijlde er heen, doch kon niet bij het geheel geïsoleerde per ceel komen. Dit brandde dan ook geheel af. Het bleek, dat bij het aanslaan van den mo tor, die de pomp drijft, een vonk was over geslagen op de aanwezige benzine, zoodat het houten gebouwtje dadelijk in lichter laaie stond. De motor bleef behouden en een benzine- blik met 25 L. inhoud, ontplofte boven ver wachting niet. Het gebouwtje was eigendom der gemeente Alkmaar. Ongecorrigeerd Volgens een bericht van de Exchange Telegraph Cy. uit Tokio hebben de Ja- pansche ministers van buitenlandsche zaken, van oorlog en van marine na ge meenschappelijk overleg besloten, dat Japan ook na zijn terugtrekking uit den V B zal blijven deelnemen aan de cntwapeningsconferentie. Uit dit bericht blijkt dus wel, dat Japan moet zijn uit getreden. NEDERLANDSCHE LEVERANTIES VAN OORLOGSWAPENFN. Ir. Albarda vraagt hoe de regeering daar nu over denkt. Ir. J. W. Albarda, iid van de Tweede Kamer, heeft den minister van binnenland- sche zaken, voorzitter van den raad van mi nisters gevraagd: Staal de regeering nog steeds op het standpunt, dat zij innam op 26 Februari 1932 bij de interpellatie van den onderge- naar waarnemingen, verricht in den moreen van 25 Februari. 801 Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775,8 mM. te Abisko. Laagste barometerstand 741,8 mM. te Scilly. Verwachting, geldig tot den avond van 26 Februari: Matige tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind meest half bewolkt- waarschijnlijk nog weinig of geen sneeuw; matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Weeroverzirtit. In het Noorden bleef het maximum stand houden, hoewel in de kern de barometer stand een weinig daalde. Vooral over Zuü Scandinavië, West-Duitschland en OoA Franrijk steeg de luchtdruk. De Middö- landsche zee-depressie vulde op, terwijl hel minimum over de Britsche eilanden zich zoo- teekende naar aanleiding van de toenmalige wd naar Noord- alnaar de'ztidriK verwikkelingen bij Shanghai en op 30 Sep- uitbreidde en in d; te toenam Dientenge- tember bi] haar antwoord op de schriftelijke -• vragen van den ondergeteekende over leve-1 ranties van oorlogsbenoodigdheden aan zich tot oorlog toerustende Zuid-Amerikaansche staten, dat zij geen bijzondere maatregelen wenscht te nemen ter verhindering van de levering van wapenen en munitie door in Nederland er. Nederl.-Indië gevestigde onder nemingen? Is de regeering ook in de tegenwoordige zeer ernstige onderhindelingen nog niet voornemens, ten spoedigste maatregelen te nemen teneinde zooveel mogelijk te verlr'n- deren. dal door leveianties van wapens en munitie uit Nederland en Nederlandsch-lndië de oorlogen in het verre Oosten en in Zuid Amerika worden bevorderd? EEN JUBILEUM. 1 Maart a s. zal het 25 jaar geleden zijn. Jat de heer H. Boereboom, winkelchef in Kosters-Volkszaak (Magdalenenstraat) daar in dienst trad. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 26 Februari is de apotheek van H. J. F. Wanna, Ritsevoort 5, geopend Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. ONDERHOUDSWERKEN SPOORWEGEN. Door den ingenieur van weg en werken hl de sectie Alkmaar werd gistermiddag in de derde klas wachtkamer van het stations gebouw alhier aanbesteed het uitvoeren van onderhoudswerken in die sectie over het jaar 1933. De wachtkamer was geheel met belang stellende aannemers gevuld. Er waren 61 biljetten ingekomen t. m.: N.V. Aann. Mij Matser en Hamstra te De Rijp. perc. 1 f 1674 perc. 2 f 2900 perc. 6 10930; N. P. Brinkman te Purmerend. perc. 5 3535; J W. v. d. Valk te Bloemen daal, perc. 1 2900. p«-rc 2 f 3900. perc. 3 8700, perc. 4 11700, perc. 5 3000, perc. 6 f 12000; S de Vries te Zaandam, perc. 6 11220, J W. Steensnia te l emmer, perc. 3 5120, perc. 6 8520; N.V, Aannemers- DAMES KAPSALON. Dinsdag wordt de keurige dames-kap salon van de fa. Marie van Vliet (Ritse- soort 22) geopend. De kapsa'on ziet er zeer origineel en buitengewoon aantrek kelijk uit, de bouw is modern en de aan gebrachte kleuren doen aangenaam aan, wij twijfelen er niet aan of de dames z, 'len, speciaal ook om de /akkundige bediening hier gekapt willen worden. in den bijbehoorenden winkel, die in niets, wat de smaakvolle inrichting be treft, voor den kapsalon onder doet, bergt een keur van parfumerieën en bijouterieën, zoodai men niet zonder een keus gedaan te hebben de zaak behoeft te verlaten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 17,59 uur licht op. EGMOND AAN ZEE ALS NOODLIJDENDE GEMEENTE. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering deelde burgemeester Eijnia mede. dat de begrooting voor 1933 voor de tweede maal van Ged. Staien was terug gekomen met de opmerking dat er slechts kans was op een bijdrage aan Egmond aan Zee als noodlijdende gemeente, wanneer 100 opcen ten op de gemeenteion isbelasting en 200 op de hoofdsom van de personeele belasting werden geheven en de subsidie van de V.V.V. werd geschrapt De raad was unaniem van oordeel, dat de toestand van de bevolking van dien aard was, dat deze lasten onmogelijk konden wor den opgelegd. Ook tegen het schrappen van de subsidie aan de V. V. V. verzette de raad zich, aangezien het vreemdelingenverkeer voor Egmond thans de eenige bron is van inkomsten voor een belangrijk deel der be voiking. Na behandeling van een ingekomen schri ven der gemeente Alkmaar, waarin de raa verzocht wordt terug te komen op het be sluit, cun de subsidie aan het Centraa Ziekenhuis, groot 900, in te trekken, aan- Een speciale correspondent te Genève van het „Journal" weet te berichten, dat Paul Boncour voor zijn vrtrek naar Parijs een langdurig onderhoud heeft gehad met den Tsjecho-Slowaakscben minister van buitenlandsche zaken, dr. Benesh, en den Ehgelschen onderstaats secretaris, Edon Hierbij zou zijn over eengekomen, dat Frankrijk een beroep op Engeland zou doen om zich bij twee nota's aan te sluiten. De eene nota zal een voorbehoud bevatten inzake de. ge volgen van de Hirtenberger aangelegen heid, de andere zal gericht zijn aan de mogendheden der kleine entente met hei verzoek zich van stappen fcr den V. B. raad te oi.ihouden en zich bevre digd te verklaren. De verklaring van den Oostenrijkschen socialistischen afge vaardigde Deutsch over de houding van dun directeur der Oostenrijksche bond- spoorwegen wordt door de Fr&nsche ochtendbladen beschouwd a's een be wijs voor de geheime wapentransporten in Midden-Europa. 'Woensdagavond half acht hield de J. V. op G. G. haar jaarvergadering in de geref. kerk alhier. De vergadering werd geopend door den eerevoorzitter ds. Donner die een gedeelte voorlas uit psalm 138 en daar na voorging in gebed. Hierna volgden de verschillende ge- lukwenschen der broeder- en zusters- vereenigingen. Daarop kregen de secr., penningm. en bibliothecaris gelegenheid tot hun jaarverslagen welke allen sloten met een batig saldo. Verder waren er eenige zeer goede :n leidingen, het eerste over Art. 14 Ge loofsbelijdenis en het 2de Kerkgeschie denis, getiteld: de Kruistochten, waarop een aangename gedachtenwisseling volgde. Ook was de afwisseling tusschen de onderwerpen zeer goed. Hieraan ver leende o.a. het pas opgerichte Evangeli- saiiekoor, onder leiding van J. Pluister, haar zeer gewaardeerde medewerking. Zeer te betreuren is het dat hier ter plaatse voor een dergelijke leerzame en overigens goed geslaagde vergadering zoo weinig animo bestaat. HEERENVEEN-AFSLUITDIJK. Onderzoek naar de mogelijkheid van vervroegden aanleg ingesteld. De minister van waterstaat heeft op vra gen van den heer B. G. Peereboom, lid van de Tweede Kamer, over een door gemeente besturen in Friesland gedaan verzoek om besnoediging van den aanleg van den nieu wen verkeersweg HeerenveenJouri SneekBo'swnardAfsluitdijk, het volgen de geantwoord: Dat de teteekenis van de verbinding van Heerenveen met den Afsluitdijk van rijks wege wordt erkend, kan bliiken uit het feit, dat deze weg voorkomt op het Rijkswegen plan-1932. Uit het ingestelde nadere onderzpek zal kunnen blijken, in hoeverre er aanleiding zal wezen tot vervroegden aanleg van deze ver binding. SALARISSEN GEKORT ZONDER OVERLEG TE PLEGEN. Bij K. B. is wegens strijd met de wet (door niet aan vereenigingen van ambtenaren gele genheid te hebben gegeven daaromtrent haar gevoelen te doen kennen), vernietigd het be sluit van den raad van Bruinisse tot korting op de jaarwedden en belooningen van de ambtenaren in dienst dier gemeente. De „Kwartel'' is in Medan aangekomen. De Pelikaan (uitreis) is gister te Athene geland en de Rijstvogel (thuisreis) is te Brin- disi aangekomen. Behalve het gewicht van de wekelijk- he luchtpost naar Indië, dat z'ch thans regeld boven de 300 K G verheft, is <k de hoeveelheid vracht, welke eenige aanden lang constant gebleven is, -ti.vgende Dit betreft zoowel de lading BRAND BIJ DEN KUNSTVERZAMELAAR A. ROLAND HOLST. In de villa van den heer A. Roland Holst Sr. aan de Regentesselaan te Hilversum is Donderdag brand geweest, waarbij een kostbare verzameling oude en moderne schil derijen de laatste van meesters der Haag- sche school, een collectie grafiek en een vitrine met porce'.ein groot gevaar hebben ge- loopen. Naar de Hilversumsche correspon dent van 't Hbl. verneemt, zijn de schilderijen gelukkig alle gered kunnen worden; de aqua rellen en prenten hebben, door waterschade, nogal geleden, o.a. is een fraaie aquarel, een gezicht op Jeruzalem, van Bauer, geheel verwoest. Ook bij het naar buiten brengen van het Chineesch porcelein werden scherven gemaakt; twee zeldzame stukken uit de voor malige collectie van Théophile de Bock gin gen totaal verloren. BRANDKAST LEEGGEROOFD. t Circa 700 meegenomen Gisternacht is te Haarlem ingebroken in perceel Botermarkt 25, waarin gevestigd is een filiaal van de firma De Gruyter. De brandkast hebben zij weggesleept langs een trap naar den kelder, die in het achterdeel van het perceel gevestigd is. Daar hebben zij haar met een boor geopend en een bedrag van 600 a 700 er uit gestolen. Vervol gens hebben zij zich uit de voeten weten te VERKEERSONGEVALLEN. _Poor den r°ok van een stoomtram. Donderdagmiddag kwam L. van Diepen uit Lithoyen, die per rijwiei op den weg Nis telrode-Heesch reed, :n boising met een be stelauto uit 's-Hertogenbosch. De bestuurder kon den weg niet overzien, doordat de stoomtram, die den auto juist passeerde, een geweldige stoomwolk uitblies. De chauffeur reir.de, maar juist op dit oogenoli botste van Diepen tegen den auto - p. Hij kreeg zware hoofd- en beenwonden en klaagde over in wendige pijnen. De bestuurder van de auto bracht den gewonde in zijn wagen naar Lithoyen. Oude man overreden en gedood. w;Te Grijpskerk (or.) is de 73-jarige J. Wiersma door een auto gegrepen en gedood De oude heer zag 'blijkbaar den auto, die met groote snleheid naderde, aankomen en wilde nog gauw den weg oversteken. Hij volge werd de gradiënt aanzienlijk grooter en begon het ook in het Zuidwesten van ons land krachtig te waaien. Om de depressie kern in Groot-Britannië en Ierland heer- schen krachtige tot stormachtige winden, die overal van sneeuw en regen vergezeld gaan. Calshot tapte hedenmorgen 16 mM., Croy- don 6 en Shields 6 mM. neerslag af. De 'be richten uit Zuid-Ierland ontbreken reeds sinds gistermiddag, waarschijnlijk tenge volge van storingen in de telegraafverbin- dingen. Ook in West-Frankrijk en Noord- Spanje waait het flink uit Zuidelijke richtin gen. In het overige gebied is het rustig weer, zoodat bij de nachtelijke uitstralingen in Scandinavië lage temperaturen voorkwamen (Gellivar meldde 32 gr. C. vorst). Boven dien is in het Oosten opnieuw sneeuwval in gezet, groote verandering in den toestand is niet te verwachten. De kans op sneeuw voor onze omgeving is nog gering, des nachts zijn temperaturen te verwachten tusschen -5 en —10 gr. C. WEKLOOZENZORG. Op 28 Januari j.l. 400.000 werkloozen. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Februari op te geven, hoe veel geheel- en gedeeltelijk werkloozen op 28 Januari j.l. als werkzoekenden bij de plaatse lijke organen der arbeidsbemiddeling (inclu sief het aantal tewerkeestelden bij de werk verschaffingen) waren ingeschreven. In die gemeenten stonden op 28 Januari ingeschrevxen 397.427 geheel werkloozen en 24.174 gedeeltelijk werkloozen. Van 41 gemeenten met 165.976 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 31 December j.l. stonden in 1056 ge meenten met 7 866.432 inwoners ingeschre ven 367.090 geheel- en 21.843 gedeeltelijk werkloozen. Van de bij de organen der arbeidsbemidde ling ingeschreven geheel- en gedeeltelijk werkloozen (resp. 397.427 en 24 174) wa ren bij werkverschaffingen geplaatst 45 441 arbeiders en werden ingevolge een steunrege. ling gesteund 138.246 personen. De uitkeeringen aan werkloozen bedroegen in 't afgeloocen jaar 132 miljioen gulden en het jaar daarvóór 68 millioen. DE PRINSES NAAR HET LOO. Prinses Juliana zal Dinsdag a.s. eenige dagen naar het Loo vertrekken. voo' DE ZAAK-SNEEVLIET. Protest van bouwvakarbeiders. Het bestuur van de Federatie van Bouw vakarbeiders heeft, ingevolge het besluit van een daartoe speciaal gehouden vergadering; een telegram gezonden aan den minister van justitie, waarin de onmiddellijke invrijheid stelling wordt geëischt van den heer H. Snee vliet en van drie jonge Amsterdamsche arbei ders, die eveneens onder verdenking van op ruiing zijn gearresteerd. INBRAAK TE HILVERSUM. f 700 gestolen; de dader gearresteerd, In den nacht van Woensdag op E'onderdag heeft een dief zich toegang verschaft tot een perceel van de N.V. W C. v. d. Werff Co., manufacturenhandel te Hilversum. Er werd ongeveer 700 ontvreemd. De dader is gearresteerd. EEN SCHAAP VOOR 80 CENT. Op de te Winschoten gehouden weekmarkt werd naar de N. Winsch. Crt. meldt een schaap voor 80 cent van de hand daan. De eigenaar vroeg een gulden, maar kooper trok voor het onderzoek op tb* daarvan een kwartje af en wilde 75 ct. be» len. Ten slotte kwam men tot overeenste» ming en betaalde de kooper tachtig cent, met bestemming Indië, als de lading werd meegesleurd en overleed spoedie-. KORTE BERICHTEN. De dezer dagen te Den Haag houden man, verdacht van opruiing, is "iaDB voor den officier van justitie geleia. Prins Hendrik heelt gisteren een bez^ van rouwbeklag gebracht ten sterfhuize jhr. mr. W. V. R. K Baud, in leven ge'ieraje majoor-titulair en adjudant i. b. d. van koningin. Prins Hendrik zal heden namiddag receptie bijwonen ter gelegenheid van 60-jarig bestaan van de afaeeling Gouaa het Nederlandsche Roode Kruis. j Te 's-Gravenhage is gister oyyr 92 jaren oud, de heer jhr. mr. W. v- Baud, generaal-majoor b. d. adjudant tengewonen dienst van de koningin, commandant van de Haatrsche schu

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2