DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 49 Maandag 27 Februari 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang DxiqeÜikscti O veezicht ïBuitenCand Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HfcRMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. POLITIEKE BEWEGINGEN IN DUITSCHLAND. Rede van Hugenberg over de economische wereldconferentie. Op politiek gebied weet men zich in Duitschland, nu de verkiezingen op handen zijn, flink te weren. Men heeft den Zaterdag en den Zondag dan ook weer niet ongebruikt voorbij laten gaan. Hitier heeft Zaterdagavond in de Fest- halle te Neurenberg een redevoering gehou den, waarin hij oa zeide: „De tegenstan ders vragen naar een program, wij moeten daarop antwoordenHet is niet de tijd voor u te vragen, wat wij willen, maar het is ons recht te vragen, wat gijigedaan hebt. De te genstanders moeten thans rekening en ver antwoording afleggen over datgene wat zij in veertien jaar hebben misdaan. In Novem ber 1918 spraken zij van schoonheid, vrij heid, broederschap, gerechtigdheid, volks vrede, wereldontwapening en wederopbouw. Na 14 jaar hebben zij het tegengesteld van dit alles achtergelaten. Nu spreken zij van onderdrukking en jammeren zij over cen suur. Veertien jaar lang hebben zij ons on derdrukt en onze bladen in beslag genomen Mij zelf was het spreken jarenlang verbo den. Zij hebben gesproken van socialen op bouw en wat is het resultaat. De boer is ge ruineerd. De middenstand in verval. Een derde der menschen werkloos. Daar komt bij de catastrophe toestand der staatsfinanciën. Zij hadden de plicht zelf af te treden. Zij willen dat niet doen. Daarom moet het Duit- sche volk hen er toe dwingen. Duitschland moet in de handen van deze menschen niet meer terugkomen. Geen programma kan een volk redden, dat niet eendrachtig denkt en eendrachtig han delt. Een gemeenschappelijk front moet we der worden gevormd, dat boven bezit en ka pitaal, boven rijkdom en armoede, boven be schaving en bekrompenheid staat. Boven al les moet staan: Duitschland als rijk, het Duitsche volk als gemeenschap. Ik voel mij ais vertegenwoordiger van den Zuidduit- schen stam en ik zal de eenheid van het njk verdedigen tegen iederen aanval Wij be schermen de christelijke confessies, terwijl wij het Marxisme vernietigen. Wij zullen niet dulden, dat Duitschland opnieuw in een tijd van godsdienstoorlogen vervalt. De te genstanders zeggen, dat wij van vier jaren spreken. Wanneer ik zou willen liegen zoo als zij gedaan hebben, zou ik gezegd heb ben: Duitsch volk, geef ons uw stem op den 5den Maart en wij zullen op den 15den Maart een noodverordening brengen, die u zal redden. Maar er zullen jaren noodig zijn om te herstellen, wat verwoest is. Ook voor de geestelijke saneering zal men moeten strijden. Duitsche geest en Duitsche ziel moeten weer onzen cultuur beheer- schen. Wij zullen Duitschland zuiveren van de verschijnselen van ontbinding en verval. Laat het duidelijk zijn, dat wel enkelen den strijd zijn begonnen, maar dat het geheele volk achter hen staat. Dr. Hugenberg is ook weer eens aan 't woord geweest, hij heeft o.m. gezegd, dat de 30ste Januari een ommekeer in het staatsbe stuur beteekent, welke zich evenwel onder scheidt van dien van 9 November 1918, door dat deze laatste slechts was opgebouwd u't ondergravingselementen, uit hoog- en land verraad, terwijl het aan het bewind komen van de nationale oppositie langs constitu- tionneelen weg is geschied. Het officieele Duitschland en het Duitschland van den na- tionalen wil zijn voor het eerst sinds de re volutie weer een geworden. Het Marxisme is uit zijn leidende positie teruggedrongen om voor alle tijden een einde te maken aan de Marxistische superioriteit. Het pacifisme, de godloozenbeweging en andere ontaardings- verschijnselen behoeven niet meer te rekenen op bevordering door middel van net staats apparaat. maar wel kunnen zij verwachten, dat de staatsmacht hen ten scherpste zal be strijden. Mijn eerste maatregelen leggen op het gebied der landbouwpolitiek. Uit alles wat ik heb gezegd of geschreven blijkt, dat ik mij geen anderen weg kan indenken om de Duitsche economsche crisis te overwinnen dan die welke verbonden zijn met het herstel van den Duitschen landbouw. Het is niet mo gelijk de industrie een millioenen-leger nieu we koopers te geven en daarmede de moge lijkheid werkloozen arbeiders 6n bedienden Wtfr aan ^et werk te zetten, indien de eerste schrede op dit gebied niet komt van de Duit sche boeren en landarbeiders. Daarom be hoort aan de doelbewuste landbouwpolitiek tot de beste strijdmiddelen tegen de werk loosheid in de groote steden Daarnaast is net onontbeerlijk den industrieelen midden stand te beschermen en te bevorderen. ',n°f het strijdfont zwart-wit-rood spre kende, zeide von Papen gister o.a.: Een re geering, die thans zou beloven, dat hare toe komstige maatregelen zus of zoo zouden *wLZOU hchtvaardig handelen Zij kan hervnLZeggen "f, wat voor ^eest de groote Hervormingen zullen worden aangevangen. Het is verkeerd slechts diegenen als steunpi laren van een volksbeweging te erkennen, die een lidmaatschapskaart hebben. Eerst komen de strijders en niet de meeloopers. De ge dachte ligt ver om de nationale gedachte voor zich zelf op te eischen. Allen zijn wel kom, die bereid zijn mede te strijden. Wie gelooft, dat de bond, die op 30 Januari ge sloten is kan uiteenvallen zal bitter worden teleurgesteld. De leiders, die zich aaneenge sloten hebben, hebben meer gewild dan al leen de politieke macht. Zij zijn doordron gen van de geestelijke idee en de grootte van de taak. die de geschiedenis hun gesteld heeft. Van partijen wil ik niets weten, het meet het geheele Duitsche volk zijn. In de overvolle Westfalen-Halle te Dort- mund heeft Zaterdagavond rijksminister Goe- ring het woord gevoerd. Hij zeide o.a.: Nog heeft de regeering geen tijd gehad de balans op te maken van hetgeen in de laatste veer tien jaar is vernield. Vele weken zullen noo dig zijn om het volk duidelijk te maken hce verwoestend de Marxistische heerschappij heeft gewerkt. De chaos van heden is het product van de beloften der revolutie van 1918. Toen zeide men: Het kapitalisme be hoort tot het verleden Maar nog nooit heeft het kapitalisme zoo schaamteloos over een volk geheerscht. In den oproep van 1918 wordt verder ge zegd, dat de corruptie werd afgeschaft, maar nog nooit is Duitschland zulk een do rado voor corruptie geweest als in de afge- loopen veertien jaren. Men heeft den Duitschen arbeider het recht op arbeid afgenomen, men heeft hem gedegradeerd tot bedelaar. Dit is het resul taat geweest: Zeven millioen werkloozen, zeven millioen wanhopigen die niet meer we ten, waarvan zij moeten leven. De Duitscher wil door eigen kracht zijn brood verdienen en niet stempelen en van aalmoezen leven. (Stormachtige bijval). Het laatste bolwerk is ons bruine leger. De- nationale krachten, die thans schouder aan schouder staan, het veldgrijs van den Stahlhelm en het bruin van de S.A.-troepen zijn de zuilen waarop wij moeten bouwen. Goering ging daarna in op de politieke taak.van zijn ministerie en verklaarde daar bij, dat fiij bij het overnemen van het mini sterie had begrepen wat de sage van de Augias-stal beteekent. Het belangrijkst zijn de zuivering van h :t corps der Pruisische ambtenaren en het op nieuw aanknoopen van den draad tusschen staat en volk. Verder brak Goering een lans voor het op nieuw in eere brengen van de Ehiitsche ze den. Hij keerde zich tegen godsdienststrijd en communisme. Naar aanleiding van de verkiezingen cp 5 Maart zeide Goering: Het gaat hier niet enkel om een programma, om een hondenbelasting of iets dergelijks. De vraag is: Zal Duitschland leven of zal het sterven. De 5de Maart moet beslissen of -vij kunnen blijven staan of in den chaos worden meeges'eurd. Gisteren heeft rijksminister dr. Hugenberg een redevoering uitgesproken over de vraag hoe de economische wereldconferentie tot een succes kan leiden. De redevoering is over alle Amerikaansche zenders uitgezonden Hugen berg zeide o.m.: De economische wereldconferenties, die tot dusverre gehouden zijn, moesten zonder suc ces blijven, aangezien alle staten er voor te rugschrikten het fundamenteele probleem van de economische wereldcrisis, aan te tasten, n.1. de schuldenverhoudingen tusschen de landen. Een nieuwe economische wereld conferentie kan slechts dan succes '-hebben, wanneer de onderhandelingen worden ge leid door het inzicht, dat de jaarlijksche schuldsom, die een staat moet afschrijven aan rente en delging een verstandig export overschot niet te boven mag gaan. Sedert den oorlog is deze fundamenteele wet van het internationale verkeer geschokt. Het stre ven der in schulden gestorte landen hun ver plichtingen na te komen heeft een overstroo ming niet goederen van alle markten en een algemeene verwarring in prijzen en loonen ten gevolge gehad. De waarde en daarmede de koopkracht van uitgebreide deelen de: wereld zijn ineengeschrompeld, terwijl de goudwaarde steeg Daarmede is een ontzag gelijke werk'oosheid ontstaan. Bolsjewisti sche stroomingen, gevoed in de groote mas sa's door het doffe gevoel, dat ergens een groote nonsens begaan was en doorgedre ven werd, schokten door de wereld. Het is niet de banker van de landen-debiteuren, van wien men de heeling van de schade kan ver wachten. Wanneer men vasthoudt aan „rechten" verschanst men zich achter een aarden wal, die niet kogelvrij is. Wanneer ten gevolge van den druk van dit schulden bouwsel de geheele wereld verder berg afwaarts gaat zal men met de verdere alge meene devaluatie van alle waarden ook zijn geld verliezen. De staten de volksecono- miën als geheel zijn de verantwoordelijke instanties, die den hefboom moeten om zwaaien. Wanneer zij saneeren willen, moeten de landencrediteuren tot de landen debiteuren zeggen: „Laat ons een overeenkomst sluiten, die niet op formeele rechten, maar op ver stand is opgebouwd. Daarmede wordt voor de crediteuren behouden, wat er nog is. Maar tevens zal een dergelijke overeen komst de saneering der wereld doorzetten. Dat alle volkeren tot herstel komen in een natuurlijken kringloop der dingen en dat niet de eene volkseconomie de andere met uitvoer en dumping verwoest, daarvoor moet deze overeenkomst zorgen. De economische we reldconferentie moet hiermede beginnen, of liever, zij moet door passende overeen komsten tusschen de afzonderlijke deelne mende landen daarop voorbereid zijn. Toe gepast op de bijzondere omstandigheden van mijn volk beteekent dat. dat Duitschland in staat gesteld moet worden zijn schuldver plichtingen na te komen Het is in het be lang der andere staten aan Duitschland de regeling van deze verkeerde verhouding en daarmede de mogelijkheid tot opheffing van een déviezendwang aan te bieden. Er moet een jaarlijksche betaling van Duitsche renten en delging gevonden worden, welker tegen waarde zonder dumping in waren naar het buitenland kan gaan. Maar dat gaat alleen bij lage rentevoet. De crediteur kan niet te gelijkertijd veiligheid van kapitaal en hooge renten verlangen. Het herstel van de koop kracht van Duitschland is ook in het belang van Amerika. GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. Betooging van het Strijdfront Zwart-Wit-Rood te Cassel. De Duitsch-Nationale Volkspartij en de Stahlhelm hadden gisteren te Cassel een groote betooging van het Strijdfront Zwart-Wit-Rood. De dag werd begonnen met een plechtighei din het U.F.A.-thea ter, waarbij eenige nationaal-gezinde films werden vertoond. Tegen den mid dag volgde een opmarsch van Stahl- helm-afdeelingen uit Hessen en Wal deck, waaraan ook S.A.-afdee'ingen deelnamen. In de Stadthalle, die tot aan de nnok gevuld was .deelde de voorzit ter, het Landdaglid Steuer, c.eue, dat rijk-minister dr. Hugenberg p'otseling door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, maar da, hij uit zijn werkkamer le Berlijn de vergadering zou toespre ken door middel van met luidsprekers versterkte telefoon-overbrenging. Nadat per telefoon rijksminister Seldto eenige woorden tot de vergadering had gespro ken, hoorde men de tem van Hugen berg. De rede van den rijksminister werd herhaaldelijk door stormachtig applaus onderbroken. De telefonische overbrenging was een technische vondst, die voort het eerst werd toege past. Niet alleen kon de spreker te Ber lijn hooren ,hoe de zaal te Cassel op zijn rede reagec -de, zoodat hij zi.in toesp a k kon onderbreken, wanneer in de zaal applaus klonk, maar het geheel, dat draadloos door den Duitschlandzender werd uitgezonden aakte op de luiste raars den indruk, alsof de spreker in de zaal aanwezig was. Nadat het Landdaglid Steuer nog het woord had gevoerd, trokken de betoo- gers in een fakkeloptocht door de stad Met een taptoe werd de dag besloten. Opmarsch van nationaal- socialistische bedrijfscellen- organisaties te Berlijn. Gister werd te Berlijn voor de eer te maal een massale opmarsch gehouden door de nationaal-socialistische be drijfscellen-organisatie Groot-Berlijn. Tegen den middag kwamen de deelne mers in de Lustgarten bijeen Vooral Je ambténaren waren sterk vertegenwoor digd. Een bijzonder stempel werd op Je betooging gedrukt door eenige duizen den Schupo's, die verschenen waren met op den uniform een armband met het hakenkr-is. Op hun vaandel pri.kte naast het hakenkruis de politiester. Zij werden stormsachtig toegejuicht, even als de Ber'ijnsche politie-president Von Levetzkow, die toezicht hield op >lt orde-maatergelen. Tegen h«!f twee >e- gon de opmarsch naar twee pleinen in het Oosten van Berlijn. Aangezien de weg door sterk met communistische arbeiders bevolkte wijken voerde, w ren uitgebreide veiligLeid-maatrege'en getroffen B ijaankomst op de Schlei 'en Platz en op de Kuetsrine»- Platz werd door verschillende spreker- net woord gevoerd, en wel door den leider der Ber- lijnsche S A. Graaf Helldorf Na ontbin ding der betoogingen marcheerden de verschillende afdeelingen in gos'oten ge'edere naf Voor zoover gisteravond bekend was, deden zich geen ernstige incidenten voor. Maatregelen tegen communistische optochten- Uit een mededeeling van den regeerings- president blijkt dat de communistische partij het plan heeit deel te nemen aan demonstra ties van het IJzeren Front en van de Sociaal-Democratische Partij om daardoor het verbod van communistische optochten te ontduiken. Óp grond hiervan heeft de minis ter van binnenlandsche zaken bevel gegeven dat demonstraties in de openlucht van hel IJzeren Front, de sociaal-democratische partij en andere verwante organisaties moe ten worden verboden en verhinderd, zoodra gevaar bestaat dat communisten zullen deel nemen. Het rijksgerechtshof heft verboden van dagbladen op. Het rijksgerechtshof heeft eenige verboden van dagbladen opgeheven, nl. het verbod van de „Saalfelder Volksboten" van den „Prol terarier" uit Hannover, van de Schleswig Holsteinische Volkszeitung". De „Rote Hahr.e" tot 15 April verboden. De „Rote Fahne" is wederom verboden, ditmaal tot 15 April. Diefstallen van springstoffen. Politiebeambten hebben te Unterweissbach bij communisten huiszoekingen gedaan, waarbij vele verboden drukwerken, geweren, een revolver en groote hoeveelheden spring stoffen aan den dag zijn gekomen Zeven communisten zijn gearresteerd wegens po ging tot hoogverraad en medeplichtigheid aan springsiofdiefstallen. De gearresteerden hadden *eeds gepoogd bommen te vervaardi gen. Geen communisten als voorzitter der gemeenteraden. Nadat den laatsten tijd in Thueringen geen communistische candidaten voor het ambt van burgemeester door de regeering zijn erkend, heeft de regeering thans een ver ordening uitgevaardigd, volgens welke com munisten niet lai.ger als voorzitters of plaatsvervangende voorzitters der gemeente raden worden toegelaten. Twee vrachtauto's met com- munisttische materiaal in be slag genomen In den nacht op Zondag zijn te Wannsee twee vrachtauto's aangehouden, waarin zich eenige duizenden communistische pamfletten bevonden. De wagen is naar het politie-presi- dium overgebracht. Het materiaal is in be slag genomen. De begeleider is gearresteerd. Verbod van Beiersche bladen. De Rijksregeering heeft tot de Beiersche regeering hef verzoek gericht, de volgende bladen te verbieden. „Muenchener Post", „Bamberger Volksblatt", ..Altoettinger Lieb- frauenboie", Der Fraenkische Bauer'' en ..Der Arbeiter". De Beiersche regeering heeft zich bereid verklaard, deze bladen te verbieden. Inbeslagnemingen op groote schaal. Op talrijke plaatsen in Berlijn heeft de po litie reusachtige hoeveelheden pamfletten in beslag genomen. In de drukkerij van de „Vorwaerts" werd 2000 K G. aan brochures in beslag genomen. Verder werden in de ma gazijnen van de Internationale Arbeiders uitgeverij 100.000 stuks, in de communisti sche City-drukkerij 280 000 stuks en in een ander magezijn 24.000 stuks pamfletten in beslag genomen. In Neukoelln is een drukke rij ges'oten. terwijl in de RiOerstrasse 25.000 exemplaren van een spotblad werden in be slag genomen. Botsingen in Hessen. Te Lindenfeld in het Oldenwald heeft gister een politieke botsing plaats gevonden, waar bij 1 doode twee zwaar gewonden en eenige lichtgewonden zijn geval'en De politie ar resteerde ongeveer 10 rersonen. In Gries heim bij Darmstad* zijn 2 SAmannen door messteken gewond De oolitie greep in. doch s'ajxrde er met in den dader, die in de menig, te verdween, te arresteeren. Twee d^orfen en ver«<-''®?<lene gewonden in Wupoettal Een groep SAIieden is gister in de Win- kerstrasse van uit huizen beschoten. Twee SAmannen werden gewond. De politie be antwoordde het vuur, waarbij 2 mannen wer den gedood. Verder werd een man zwaar, twee anderen lichter gewond in de huizen ge vonden. De nolitie heeft een huiszoeking in het huizenblok nahouden. Vijf personen zijn in arrest gesteld. Botsingen te Eonstein. Naar aanleiding van een propaganda-op tocht der nta -soc. door Eppstein, waaraan ongeveer 800 man deelnamen is het tot bloe dige botsingen gekomen, tusschen SAmannen en mannen van den z.g. Volkswacht. De ge vechten duurden geruimen tijd. In totaal werden ongeveer 6 man gewond. Politieke schietpartij te Neisse. Bij een schietpartij, die in den afgeloopen nacht heeft plaats gevonden, is een jeugdig lid van den rijksbanier doodelijk gewond. S. A.-man doodgeschoten. Naar de regeeringspresident mededeelt, is Zaterdag een kort na middernacht huis waarts keerende groep nat.-soc. door com munisten beschoten. Een S.A.-man werd zwaar gewond. Vijf communisten zijn gear resteerd. Óp een andere plaats in de stad in de stad is een S.A.-man door een schot in den buik zoo zwaar gewond, dat hii in het ziekenhuis is overleden. Verbod van de „Tempo" opgeheven. De vijfde strafsenaat van het Rijksge rechtshof heeft het verbod van de „Tempo" opgeheven. Kaas aan het woord. Zaterdagavond heeft prelaat Dr. Kaas, de voorzitter dei Centrumspartij, in een ver kiezingsvergadering het woord gevoerd en daarbij o.m. gezegd, dat op het oogenblik slechts een aaneensluiting mogelijk mogelijk is van het midden tot rechts. Dr. Bruening te Gelsenkirchen. Dr. Bruening heeft op een verkiezingsver gadering van het Centrum gezegd, dat het dualisme tusschen Rijk en Pruisen in betere tijden veel gemakkelijker zou zijn opgelost. Zoo gemakkelijk als het nu geschied is, mag men zich niet aan de grondwet te buiten gaan. Ten slotte verklaarde Dr. Buening, nadat hij door den controleerenden politie- ambtenakr gewaarschuwd was, dat hij nog slechts een missie ziet voor het Duitsche Volk: Er voor te zorgen, dat diegenen, die den rijkspresident hebben gekozen niet on derdrukt zullen worden door hen die hem bestreden en versmaad hebben. BALMASOUE IN DUITSCHLAND ONTBONDEN. In den nacht op Zondag is, naar de poli'ie meldt, een in het kunstniiverheidsmuseum ge houden balsmasqué op last der politie ont bonden, nadat zij geconstateerd had. dat de feestelijkheden in striid waren met fatsoen en goede zeden, de vrouwelijke feestgangers wa ren in „gewaagde" costumes verschenen. OLDENBURGSCHE PREMIER MAAKT EEN NOODLANDING. Het vliegtuig, waarin de Oldenburgsche ministerpresident naar Danzig was vertrok ken, heeft in de nabijheid van de Poolsche grens een noodlanding moeten maken. De in zittenden bleven ongedeerd BRAND IN EEN POSTWAGEN. In een postwagen van den trein, die van München over Stuttgart naar Saarbrücken was vertrokken, is brand uitgebroken. Op het station te Stuttgart is de brandende wa gen afgekoppeld. Waarschijnlijk hebben meer dan 1000 pakketten door vuur en bluschwater geleden. Zelfontbranding is ver moedelijk de oorzaak. HET VONNIS TEGEN BROLATH. In het vonnis tegen Brolath wordt gezegd, dat de rechtbank tot de overtuiging is geko men, dat Brolath op drie punten van zijn verhoor meineed heeft gepleegd. Ongetwij feld heeft bij hem de bedoeling voorgezeten, zijn betrekkingen tot de Sklareks en de di recteuren van de Stadsbank onbelangrijk te doen schijnen. Een man als Brolath, die zoo intelligent is, had meer eerbied voor de waarheid moeten hebben. Brolath tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Berlijnsche rechtbank heeft Zaterdag den vroegeren directeur van d? Berliner Ver- kehrs Gesellschaft, Fritz Brolath, wegens meineed veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en twee jaar eerverlies. FINANCIEELE VOORSTELLEN IN TWEEDE LEZING DOOR DE FRANSCHE KAMER AANGENOMEN. De Fransche Kamer heeft gisteravond het grootste deel der artikelen van de financieele voorstellen in tweede lezing aangenomen. Bij de vele stemmingen, die noodig waren door amendementen, bleef de regeering in de meerderheid zonder de kwestie van vertrou wen te stellen. Over de beide voornaamste punten, ambtenaarssalarissen en militaire credieten zal in een nachtzitting worden be raadslaagd. In deze zitting zal de tweede le zing worden voltooid. De financieele commissie van den Senaat heeft zich reeds bezig gehouden met de arti kelen, die van de Kamer zijn teruggekomen. De commissie heeft o.a. den tekst van het artikel over de militaire credieten aangeno men zooals hij door de Kamer was goedge keurd. SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND. De felle sneeuwstorm, die Vrijdag en Za terdag boven Engeland gewoed heeft, heeft, volgens officieele schattingen een schade van ruim 10 millioen gulden aangericht. In vele deelen van Engeland en Schotland wa ren nog gister verscheidene dorpen en kleine re steden door de sneeuwmassa's volkomen geïsoleerd. De stad Glossopp in Derbyshire, met 20.000 inwoners heeft reeds 3 dagen geen verbinding meer met de buitenwereld, daar de straten en spoorlijnen versperd zijn door den sneeuw, die hooge muren heeft ge vormd. Eenige plaatsjes hebben telegrafisch dringend om levensmiddelen verzocht. In Zuia-Wales liggen vele mijnen stil Honder den autobussen, auto's en andere voertuigen liggen diep ingesneeuwd op de wegen,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1