Agenda Stad en Omgeving. ^Binnenland !fitomnciaal 'flieuios Jiunst m Wetenschap £aatste l Weet&ecicfit p Bioscopen. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8, hoofdnummer De zwarte huzaar (hist rom.), hoofdrollen Mady Christians en Con- rad Veidt. Toegang voor alle leeftijden. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer: Des nachts in het eenzame huis (myst.), hoofdrollen Jack Holt en Ralph Graves. Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain tot en met Donderdag élken avond half 8, eerste hoofdnummer Doktersvrouwen (rom. sens.), hoofdrol War ner Baxter; tweede hoofdnummer Een afge luisterd complot (sens hoofdrollen Doro- thy Mackaill en Milton Sills. Toegang bo ven 18 jaar. Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer De duivel van de U 69 (rom.), hoofdrol Gary Cooper. Toegang boven 18 jaar. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Natuur-historisch museum, Laat 35, geopend Zaterdags van 2 tot 6 uur. Maandag 27 Februari. 8 uur, De Unie, Volkszangavond. Dinsdag 28 Februari. 8 uur, Harmonie, operette „Thaumar's tooverfluit", op te voeren door het kinder koor De kleine stem, dir. P. A. Blaauw. Woensdag 1 Maart. 8 uur, gebouw Witte Kruis, vergadering afd. Alkmaar Het Witte Kruis. 8 uur, Harmonie, uitvoering Chr. gym- nastiekvereeniging O.D.I.S. Donderdag 2 Maart. 8 uur, Harmonie, opvoering van „De ma trozen van Cattaro", voor het Inst. v. arbei dersontwikkeling en de V.a.r.a. (in besloten kring). TWEE DIEVEN GEARRESTEERD. Gisteravond tegen half twaalf werd bij de politie alhier aangifte gedaan van dief stal van meerdere damestaschjes met inhoud tijdens het dansen in de danszaal van den heer v. G. alhier. Onmiddellijk werd een oijderzoek ingesteld en het gelukte de daders, die de zaal reeds verlaten hadden, te arresteeren. Het waren L. L en G. B., beiden tuinders te Beverwijk. Zij werden in arrest gesteld, nadat zij bij een verhoor bekend hadden. Proces-verbaal wordt opgemaakt. EEN JUBILEUM. Op 5 Maart zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer P. G Boon, alhier, in dienst kwam bij de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij. UITVOERING „DE KLEINE STEM". Zooals elders in dit blad bekend is ge maakt, geeft op Dinsdag "28 Februari „De Kleine Stem" in de Harmonie een uitvoering van de kinderoperette in drie bedrijven van D. L. Daalder: „Thaumar's Tooverfluit", muziek van Joh. Brands Wij gelooven dat het bestuur en de diri gent een goede keus hebben gedaan, deze operette op te voeren. Sprookjes met elfen en heksen, feeën en kabouters zijn voor kinderoperettes een geliefdkoosd onderwerp. Een herder, een droomer, zoekt naar één noot in een liedje, waar op naar zijn meening de elfen zullen ver schijnen, maar hij kan die eene noot niet vinden, totdat hem in zijn slaap een fee verschijnt, die hem een fluit geeft, waar op wèl de volledige melodie gespeeld kan worden. Als hij wakker wordt en het wijsje speelt, vergist hij zich echter juist bij die ééne noot, en in plaats van elfen verschijnen de heksen, nogmaals speelt hij het wijsje en nu goed, de elfen verschijnen en jagen de heksen op de vlucht. Tallooze malen pogen de heksen nu hem de fluit afhandig te maken en het lukt hun de fluit te verwisselen voor een andere, waardoor, als hij weer op de fluit speelt, de Jieksen verschijnen, in plaats van de elfen. Gelukkig komt echter aan het eind alles weer goed en verheerlijken in het slotkoor de elfen de natuur en de enkele menschen, die de natuur liefhebben. Wij zouden een ieder willen aanraden deze operette te gaan zien en hooren. De uit voering staat onder leiding van den heer P A Blaauw, de dansen werden inge studeerd onder leiding van mevrouw JonkerJonker. gelijke energie de propaganda voor de ver sterking van de NA.S.-beweging ter hand te nemen; besluit deze motie op te zenden naar den minister van justitie, den president van de rechtbank te Amsterdam en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. EEN MOTIE VAN HET P A. S. De druk bezochte jaarvergadering van het Plaatselijk Arbeids Secretariaat, bijeen op 26 Februari in het PAS-gebouw, Oudegracht 58, nam de volgende motie aan: Met verontwaardiging kennis genomen hebbende van de in de laatste weken plaats gehad hebbende arrestaties van leidingge vende en vooraanstaande leden van het Nat, Arbeids Secretariaat en de daarbij aangeslo ten onderdeelen; vaststellende dat op 21 Febr. de voorzitter van het Nationaal Arbeids Secretariaat, H Sneevliet, ter beschikking van de justitie is gesteld, onder ten laste legging van opruiing; Protesteert met alle kracht tegen deze op de revolutionnaire vakbeweging toegepaste justitieterreur; eischt onmiddellijke in vrijheid stelling van alle in hechtenis bevindende leden van het Nationaal Arbeids Secretariaat; spreekt uit dat onmiddellijk de grootst mogeliike activiteit van alle N AS-instan ties behoort te woider ontwikkeld, om aan dit protest wezenlijke kracht bij te zetten; besluit dat alle maatregelen zullen worden ■getroffen, om. ondanks alle vrijheidsberoo ving, de richtige functionneering der organi saties te waarborgen; roept alle leden van het Alkmaarsche P.A.S. op, om juist r u met de grootst mo- EEN UITVOERING IN HUIZE „WESTERLICHT". Men schrijft ons uit huize Westerlicht: Hoewel het geene gewoonte is versla- gei te geven van lezingen, met of zonder lichtbeelden, die zoo ongeveer om de veertien dagen in „Westerlicht" gehou den worden, willen wij een uitzondering maken omdat er Vrijdag 24 Februari een avond van kunstgenot gegeven is waar aan velen belangeloos hunne medewer king hebben verleend. Het geheel stond onder leiding van den heer Cor Jonker, wiens dubbel- mannenkwartet Zang en Vriendschap eene uitvoering gaf. Als solisten traden op mej. Annie Veenenbos, zang en de heer Melchert Schuurman, viool. Onnoodig te zeggen, dat er kunst ge geven werd en er zeer van genoten is, zoodat na ieder nummer een luid ap plaus weerklonk. Ds. Nobel, predikant te Egmond aan den Hoef en bestuurslid der vereeni- ging, was dan ook de tolk der aanwezi gen, toen hij allen in geestige bewoordin gen hartelijk dank zegde voor het ge- Dodene en hen een tot weerziens toeroep AANBESTEDING. Ten stadhuize werd hede\ door B- en W. aanbesteed het ophoogen, rioleeren en bestraten van een terrein achter de Tromp- en de R'iijterstraat, me', verbree- den van de Trompstraat ,n het uitvoe ren van aanverwante werken. Ingekomen waren 9 biljetter. Wethouder Klaver deelde mede, dat gevraagd was geworden om vierledige inschrijving. Eenigen ha Iden daaraan niet voldaan, zoodat een beoordeeling niet gemakkelijk was. Ingeschreven was als volgt: S. Schuitenmaker, Leeuwarden, A 9450, B 9300. •Gebr. Rentenaar, Krommenie, met vrije keuze zandvervoer en verplichting om 80 Alkmaarders te werk tc stellen 8998. Gebr. Min te Bergen, met vrije keuze zandvervoer 787850. De Moei en Hermes, Alkmaar, A 14978; B 14478; C 8878; D 8678 Spierenburg en Zoon, Alkmaar, C 6626; B 6526. W. J. Karsen, Alkmaar, C 7500. Couvee en Ubergmaker A 11870; B 11670; C 10870; D 10670. J. de Groot, Alkmaar, vervoer van zand per auto met 80 Alkmaarsche werklieden 11100. Versteeg te Groningen B 9440. De heer Hermes merkte op, dat de meeste inschrijvers niet volgens de op roep hadden ingeschreven, zoodat deze biljetten ongeldig waren, aangezien de inschrijving geschiedde volgens de A. V. Wethouder Klaver zegde toe, dat in hei. college deze opmerking in overwe ging zal worden genomen. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. CHRISTELIJKE GYMNASTIEKVER. „O.D.I.S." 1923—1933. De secretaris vair O. D. I. S schrijft ons: Op 28 April zal het 10 jaar geleden zijn dat deze vereeniging werd opge richt. De chr. gymnastiekver. „O.D.I.S." was aanvankelijk een ontierafdeeling van de ch.-. jongelingsver. „Zacheus", de beken de vereeniging hier ter stede die voor kort haar 75-jarig bestaan herdacht. Zij werd opgericht met de bedoeling om le den van de jongelingsver. naast hun geestelijke ook hun lichamelijke ontwik keling te geven. Het begin was moeilijk. Een gymnas tieklokaal was niet te krijgen. Alkmaar had toen nog maar één gemeentelijk gymnastieklokaal n.1. aan de Snaar- manslaan en dit was iederen avond be zet door andere vereenigingen. Een an der geschikt lokaal was er evenmin of veel te duur, terwijl er geen geld was, temeer daar de vereeniging zelf ook nog voor toestellen moest zorgen. Toch werd e iets gevonden. Aan den ingang van de Nieuwpoortslaan was nog een klein lokaaltje dat vroeger voor café had dienst gedaan en dat de vereeniging voor een billijken prijs kon huren, 't Was nu jrist niet midden in de stad terwijl net lokaal ook veel te laag was. Toch werd er geturnd en met animo, tweemaal in de week Woensdags- en Vrijdagsavonds, echter alleen vrije en orde oefeningen, terwijl een touw aan de zolderbalken was opgehangen om ter afwisseling touw te klimmen Dit alles ging onder leiding van den heer D. Winder, die al meer aan gymnastiek had gedaan. Hij deed dit echter geheel belangeloos. Be houdens dat er geturn werd, was er ook een actie om geld in te zapielen voor aankoop van gymnastiektoestellen, krachtig gesteund door de hervormde predikanten nu wijlen ds H. de Pree en ds. A. Verwaal, thans te Etter) (N. B.i Die actie slaagde, zoodat men overging to. aanschaffing van een brug, maar weldra bleek dat het lokaal voor gym nastiek ten eenenmale ongeschikt was, want men kon niet met gestrekte beenen brugzwaaien en het was toch de bedoe ling om flinke turners te worden. Daar om moest worden uitgezien naar een ander lokaal en ditmaal zwam de ver eeniging in de groote zaal van „Waakt en Bidt" op de Laat. die echter nog te klein was. Ringen zwaaien kon niet, maar enfin, we hadden een brug en daar werd druk gebruik van gemaakt. Als springmat naa^t de brug werd een str jo matras gebruikt, één met van die roode ruiten, maar die al spoedig in de rui was, tot groote ergernis van de vrouw van den conciërge, die het toch al niet erg op de lawaaimakers had voorzien. Beter ging het met den baas zelf die tevens groenteboer was en nog wel eens wat fruit, dat noodig weg moest, voor een zacht prijsje aan de gymnasten kwijt raakte wat hun lichameüjken welstand ten goede kwam. Met de gymnastiek zelf gingen we ook vooruit, want zoo af en to* werden we door deze en gene vereeniging uitgenoo- digd hun feestavonden met gymnastiek op te luisteren. Zoo was er een avond waar we vrije oefeningen ten beste ga ven, we waren al zoo ver gevorderd dat we de oefeningen links en rechts en door elkaar uitvoerden. Maar juist dat laat ste deed het hem. Het publiek dacnt dat het niet goed ging en de voorsten ,-n de zaal riepen „stommerds". We waren meteen verslagen en het - erd rumoerig totdat de leider riep, dat het geachte pu bliek zijn mond moest houden Dat hielp uitstekend al vloog nu de leider uit zijn rol. Echter blijkt hieruit de mentaliteit van 't publiek aangaande onze gym- nastiekbeweging. Onderwijl ging de geldinzameling door en men leende hier en daar wat en ook de Jon- gelingsvereeniging was te dien opzichte royaal, zoodat men al spoedig een kokos- springmat en een parterrerek aanschafte Echter begon het ledenaantal bedenkelijk te zakken, zoodat men de bepaling, dat alleen leden van de Jongelingsvereeniging lid moch ten zijn van O.D.I.S., introk Het werd hier door beter en vooral de jongensafdeeling stond er goed voor. De leider kon echter de zaak niet langer behartigen, zoodat een nieuwe zijn intrede moest doen, die kwam, enhij is er nog. In den heer Jb. Heinis (een bekende in de Alkmaarsche turnwereld en ook daarbuiten) vonden we een leider die onze club door zijn deskundigheid en rijke ervaring op dit gebied opgewerkt heeft. Door den bouw van een tweede gym nastieklokaal in onze stad, kwam het lokaal in de Snaarmanslaan leeg en trokken wij hierheen. Nu was alles in orde: een uitste kende zaal met alle soorten toestellen en een goede leider. Het bestuur zag in die dagen nog verder en richtte er een dames- en meis- jesafdeeling bij op. Dat was goed gezien, want wat voor den man geldt, geldt ook voor de vrouw 't Ging echter niet zoo ge makkelijk. Vooral de Jongelingsvereeniging protesteerde, maar het ging door. 't Is een bekend feit, dat dames veel trouwer leden zijn dan heeren, zoodat we ook voor een groot deel ons voortbestaan hebben te dan ken aan de damesafdeeling. Want, nadat de nog verhuisd waren naar de Nieuwesloot, waar een tweede gymna stieklokaal was gebouwd kwam de inzinking niet wat het turnen betreft, want we gaven uitvoeringen die klonken als een klok, maar door het ledenaantal. Vooral met de heeTen- afdeeling was het treurig gesteld. Het con tact met de Jongelingsvereeniging was zoo goed als verbroken, de toestellen, met zoo veel moeite verkregen, moesten verkocht worden en het geld hiervoor ontvangen, teerde in. Men sioot zich aan bij het Neder- landsch Christelijk Gymnastiek Verbond als gewestelijk lid om zoodoende eenige span ning in de gelederen te wekken In 1930 trokken 6 dames naar Den Haag voor de Bondswedstrijden en behaalden een 2den prijs in den 2den graad. Men scheidde zich van de Jongelingsvereeniging af en werd een onderafdeeling van den Christelijker: Natio- nalen Werkmansbond, afd. Alkmaar. Van dien tijd af gingen we vooruit in ledental en ook werden de prestaties opgevoerd. Men deed mee aan vaardigheidsproeven en turn- marschen, we trokken naar Den Helder en Schiedam voor gewestelijke wedstrijden. Resp. drie 3de prijzen en vier 2de prijzen werden behaald, dus alles ging in stijgende lijn en het bewees, dat de leiding in uit stekende handen is. Zoo zijn we gekomen aan den tijd van heden, en we maken ons op. om ook deze week de uitvoering weer te doen slagen, om daarna met nieuwe kracht het tweede 10-tal jaren in te gaan. Ons doel ligt besloten in dezen zin: „Vaardig en sterk tot Gods eer." HEILOO. In den ouderdom van 83 jaar overleed de heer Jb. Bakker, sinds 42 jaar kerkmees ter in de parochie „St. Willebrordus". De requimmis werd opgedragen door pastoor van Meeuwen. De belangstelling bij de be grafenis was groot. Door den burgemeester is aan een com missie die gelden inzamelt voor den heer D. Cornelisse te Limmen, vergunning verleend voor een sfeunactie voor den man die zijn vrachtauto uitleende, waarmede wijlen Th. Vreeker op zoo tragische wijze (men herin nert zich het spoorwegongeluk) den dood vond. Ook de burgemeester van Limmen ver leende toestemming. verrichtingen van het koor in stijgende lijn, die men tot het einde wist te behouden. In Bruch's opus komen korte solo's voor, waarvoor mej. Jorine Leegwater (plaatsge- noote) en de bekende Alkmaarsche zanger J dogervorst zich beschikbaar hadden gesteld. Hun zang verhoogde het peil der uitvoering nog meer, en in hun samenzang bleek het ïoe mooi hun stemmen harmonieerden. Mej. Leegwater gaf ook nog eenige solo nummers en de meesten uit het publiek zul- en door haar voordracht van 'n aria van Wozart van „Ridonami la Calma" van Tosti van „Als het zonneke slapen gaat" en „Hab' Sonne", beide van Arnold Spoel, verrast zijn geweest, 'n Groote sopraanstem, vol en van 'risschen klank, over den geheelen omvang egaal klinkend, en 'n voordracht reeds, die zegt dat ze gevoelt wat ze zingt, benevens eenvoud in haar optreden, al deze gaven en eigenschappen heeft zij Zaterdagavond ken- >aar gemaakt. Voor haar medewerking heeft iet koorbestuur haar met bloemen gehul digd. Het kinderkoor, onderafdeeling van het ge mengde koor, gaf een groot aantal aardige 'iederen van Kuiler, Dopper, Kallenbach, v. d. Bijl, en de cantate „het Onweer" van Loots. Het clubje zong die nummers aller aardigst en beschaafd, ook de lang niet ge makkelijke cantate; het solotje daarin werd door een kleine, maar zuivere stem, rustig en zeker voorgedragen. A. K. MUZIEK. Als no. 10 in de Musica-bibliotheek, uit gave van J. J. Lispet, Hilversum, is versche nen „De koordirigent'' door Anton Aver- kamp. De schrijver heeft z'n stof verdeeld over de volgende hoofdstukken: 1 Uitspraak, Dialect, Klankschoonheid bij de vocalen, Uit spraak van vreemde talen; 2. Adembehande- ling; 3. Rhvtmiek maatslaan; 6. Over rhyt- mische vormen; 7. Stijl.; 8. Palestrina en zijn stijl; 9. Sweelinck en zijn Psalmen; 10. Het Madrigaal; 12. Het renaissance tijdperk; 12. Plaatsing van koor en orkest op het podium; 13. Het recitatief bij Bach; 14. Opera-koren; 15. Over den koordirigent Maar behalve over deze onderwerpen wordt er in dit boek nog over veel meer gesproken en door notenvoorbeelden verduidelijkt. En wie zou dit beter kunnen doen dan Aver kamp, die als koordirigent en zangleeraar zulk een grooten naam heeft verworven? Wat de schrijver o.a. als jarenlang leider van het Amsterdamsche a Capella koor heeft gepres teerd, leeft nog in de herinnering van velen. Dit boek mag men daarom als een welkome verschijning begroeten. A. K. BERGEN. Met een uitgebreid programma gaf de koorvereeniging „Bergen", Zaterdagavonc 25 Febr. een concert in de Rustende Jager onder leiding van Joh. Brands uit Alkmaar En het merkwaardige van dit concert was dat de moeilijkste nummers het beste van uit voering waren. Jac. Bonset's Nocturne is 'n zeer lastig nummer, van moderne allure, doch kreeg een zeer goede vertolking, evenais zijn kinderkruistocht. Lenteboodschap van Gade mocht zich ook in een auditie verheu gen die bij de reeds genoemde nummers niet achter stond en „Schön Ellen", het dankbare koorwerk van Max Bruch, dat bij een ver zorgde uitvoering altijd op grooten bijval van de hoorders rekenen kan, sloot op zeer geluk kige wijze het concert. Resultaat dus een hartelijk applaus van het goed opgekomen publiek. Als no. 1 van het programma had men „Jonge Liefde" van P. v. d. Roovaart en „Zonnelied" van Sam. Vlessing, gegeven doch met de werken van Bonset kwamen de Ongecorrigeerd REVOLUTIONNAIRE SAMENZWERING IN CHILI. Volgens verschillende kranten zou de poli tie in Chili een groote revolutionnaire samen zwering hebben ontdekt, die zcu zijn aange sticht door communisten te Montevideo, die in het bezit van groote bedragen aan buiten- landseh geld zouden zijn. De opzet zou zijn. dat de revolutie op verschillende plaatsen tegelijk zou uitbreken. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Langzame terugtocht der Chinee- sche troepen. De gouverneur van de provincie Jehol, generaal Tan Yoe Tin, verklaarde gisteren in een interview: „De Japanners zullen deze provincies slechts in bezit krijgen, als er geen Chinees meer over is. Wij zijn onbevreesd. De Japanners kunnen 10 van onze mannen dooden en zelf een der hunnen verliezen, maar zij vechten thans tegen geheel China. Wij zullen zien. hoelang zij dat kunnen uit houden De Chireezen bliiven nog steeds langzaam terugtrekken, doch deze terugtocht gaat gepaard met hevige gevechten. Het Chineesche hoofdkwartier te Peining deelt mede, dat de terugtrekkende beweging der Chineesche troepen een wel o erwogen ma noeuvre is die erop is berekend, dat de terug tocht tot stilstand komt, in zeer krachtige versterkte stellingen, waaraan reeds thans wordt gewerkt, en die een einde zullen maken aan den Japanschen opmarsch De hoofdlijn van deze stellingen zal over Linvoean Iconen Gevechten bij Tsjiping. Het Japansche oppercommando deelt mede, dat bij Tsjiping hevige gevechten zijn geleverd. Het stadje Siawa viel na een hevige artilleriebeschieting tenslotte in Janansche handen. De strijd om Ts'ining wordt voort gezet. In een andere richting hebben de Ja panners tijdeli'k de stad Mogi bezet. Gister avond slaagden de Chineezen er in de stac te heroveren. Ook hier worden de gevechten met groote hardnekkigheid voortgezet. Uit Peking wordt gemeld, dat het Chineesche mi nisterie van oor og mededeelt, dat de steden Kailoe Nanling en Tsjaoyan geheel zijn ver woest De Chineesche en Japansche verliezen zouden zeer groot zijn. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Januari. 6 Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776,3 mM. te Stockholm. Laagste barometerstand 743,1 mM. te Valencia. Verwachting, geldig tot den avond van 28 Februari: Matige tot krachtige tijdelijk afnemende Zuid Oostelijke wind; zwaar bewolkt met tij- delijke opklaringen; weinig of geen neerslag in het Noord Oosten, in het Zuid Westen eenige kans op regen, om het vriespunt des nachts, overdag dooi. Weeroverzicht. In het Noorden blijft de hooge druk stand houden. De depressie op de Britscht eilanden trok zich uit de Golf van Biscaye terug en de Westelijke winden die daar waaien hebben zich in de bovenlucht blijk baar tot boven Duitschland uitgebreid, zoo dat in weerwil van den Zuid-Oostelijken wind de vorst daar in het Westen en Zuiden afnam, nadat gistermorgen München nog 18 gr. C. vorst meldde. Er zijn teekenen da! in het Zuiden weer nieuwe daling te wach ten is, terwijl de hooge druk zich ten Noor den en Oosten van ons versterkte. De Zuid- Oostelijke winden fltouden dus aan en kun nen bij eenige opklaring in onze omgeving nog lichte vorst brengen, terwijl overdag lichte dooi is te wachten. Op de Britsche eilanden is de temperatuur plaatselijk boven normaal gestegen en daar valt veel regen. Ook in West-Frankrijk valt eenige regen, in Scandinavië hier en daar sneeuw. Alleen in het Noorden is de lucht daar onbewolkt bij strenge vorst. Op de Noordzee en in onze omgeving waait het overal krachtig tot stormachtig uit Zuid Oost. In de Golf van Biscaye uit Zuidwest. TOEZICHT OP REGISTERS VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. De Tweede Kamer heeft verslag uitge bracht over het wetsontwerp tot voorziening inzake registers van den burgerlijken stam te Simpelveld. Wij ontleenen er aan: Met de voorgestelde regeling tot vervan ging en aanvulling van de verloren gegane en verminkte registers kon men zich alge meen vereenigen. Intusschen zouden verscheidene leden gaarne nadere inlichtingen omtrent het ge beurde ontvangen. Deze leden wenschten te vernemen, wat het ter zake ingestelde onder zoek heeft uitgewezen, zoowel wat de feiten zelf als v/at de aansprakelijkheid voor de feiten betreft. Ook werd gevraagd, of de regeering zich voorstelt maatregelen te nemen om herhaling van het gebeurde te voorkomen, en zoo ja, welke die maatregelen zijn. Wordt vroeg men in dit verband van rijkswege in het geheel geen toezicht gehouden op de bewa ring van de registers van den huroerliiken stand, welke aan de zorg der gemeente besturen toevertrouwd blijven? Tenslotte werd de vraag gesteld, op welk tijdstip de onvolledigheid van de hierbedoel- de rigisters aan den dag is getreden. MR. C. O. SEGERS. Na een ongesteldheid van slechts een paar wvken, welke ooeratief-ingrijoen noodzakelijk maakte, is heden in den vroegen ochtend op 66-jarigen leeftijd overleden mr. Carl Otfo Segers, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, waarvan hij sinds 1911 lid was. MET EEN POT KOKEND PEK GEVALLEN. Zaterdagmiddag is de arbeider G. M. aan de haven te Doesburg met een pot kokend pek gevallen, waardoor hij zware brandwonden opliep. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. OPRUIING. Colporteur der O.S.P. gearresteerd. Gistermorgen hebben twee agenten van het bureau Kattenburg te Amsterdam een jongmensch, dat deel uitmaakte van een groep colporteurs der O S P. in de 3e Witten- burgerstraat, aangehouden naar aanleiding van het feit dat hij opruiende woorden bezigde. De arrestant is, na oo het bureau Katten burg verhoord te zijn, overgebracht naar hei bureau Jonas Daniël Meverplein, waar hij op last van den commissaris is ingesloten. Hij zal vandaag ter beschikking van de justitie worden «esteld. BRAND. Bakkerij afgebrand- Zaterdagavond omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de bakkerij van den heer J- Laninga aan de Drentsche Hoofdvaart (ge meente Vries), waar in den nacht van 15 op 16 October 1.1. een roofoverval heeft plas» gehad. De bakkerij en het woonhuis werden totaal door de vlammen verwoest. Een ut» voordat de brand was uitgebroken hadden mijnheer en mevrouw Laninga het huis ver laten. Een aangrenzende schuur kon door de gunstige windrichting behouden Blijven- Verzekering d?kt de schade. De politie stel een onderzoek in. VERKEERSONGEVALLEN. Autobus te water- Gisteravond, toen de autobus van den dienst AmsterdamZaandam omstreeks uur langs de Kerkstraat in de richting dam reed, raakte de chauffeur plotseling z'J stuur kwijt en kwam de autobus terecht m naast den weg gelegen breede sloot, t telefoonpaal stuitte de vaart der bus een'8, zins, waardoor een klein gedeelte van achterzijde der bus boven water bleef, telefoonpaal knapte af. Het gelukte den o won enden de zes inzittende passagiers, mede den chauffeur door de achterdeur v de bus naar buben te brengen. Allen kwm»?| met den schrik en een nat pak vrij. materiëele schade is niet groot. LAAG WATER OP DE WADDEN- Qeen postboot- Door den lagen waterstand op de eft gisteren en heden de postboot nolwert niet kunnen varen en is Am twee dagen geïsoleerd. Ook ie beiirscnPK^ die Zaterdag van Harlingen liep op de Wadden vast. Hij watergetijen afwachten. is moet hooger?

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2