Alkmaarsche Courant. SPORT EN WEDSTRIJDEN. NEDERLAND—HONGARIJE IK HEI STADION. ALKM. BOYS I M K. F. C. Bij Pijn Honderd vijl en dertigste Jaargang, ZATERDAG 4 MAART. Propaganda voor Het llederlandsche product. CASTRICUM. Een moeilijke taak voor onze voorhoede. Als Lagendaal nu eens op schot wasl v. d. Meulen jubileert! Zondag a.s. 2.30: No. 54 t933 sa= 1===^^^» Het juiste tijdstip voor een Roede actie. Onze oud-minister van Landbouw. Nij verheid en Handel, dr. F. E. Posthuma meende vooraf een opmerking te moeten maken en wel deze: Als wij in Nederland het gebruik van Ne deriandsche fabrikaten propageeren. moeten wij ook kunnen begrijpen, dat, èn waarom, andere ianden hetzelfde doen. Wint in alle landen de beweging: Koop je eigen fabri kaat. veld, dan zal dat voor Nederland slecht uitpakken. Wij moeten ons dus bij onze actie voor „Nederlandsch fabrikaat"' in de eerste plaats afvragen, of er goede gronden aanwezig zijn om die actie op dit oogenblik te beginnen. En naar mijn meening, voegde dr. Posthuma hieraan toe, zijn deze goede gronden zeker aanwezig. „De toestand van ons bedrijfsleven" al dus dr. Posthuma „is allengs zoo slecht geworden, dat ik reeds daarom bet tijdstip voor een goede propaganda gekomen acht. Mijn titel volgend begin ik met onze land bouwproductie en kunnen ons dan afvragen, of het Nederiandsche volk méér dan tot nu toe producten van eigen bodem zoo kunnen koopen. De moeilijkheden, welke het buiten land aan onzen export voor zuivelproducten in den weg legt, zijn voldoende bekend. Ik geloof niet, dat hierin spoedig verbetering zal komen. Wij zullen dus onze binnenland- eche markt voortaan zoo intensief mogelijk moeten bewerken en zouden het publiek erop moeten wijzen, dat bij het koopen van zui velproducten men aan onze eigen boter en kaas de voorkeur geeft. Dat doet ons oubliek reeds, ook al omdat het buitenlandsche product niet beter of goedkooper is dan het Nederiandsche, en wij zullen ons dus in dezen niet tot: Koop Neder iandsche boter en kaas kunnen beperken. Wil 'hier hulp geboden worden, dan zal de pro paganda gericht moeten worden op: meer gebruiken dan tot nu toe! Naar mijn over tuiging is dat mogelijk. Wat is bijvoorbeeld onze kaas niet een goedkoop en heerlijk voedsel! Voor de huisvrouw verdient het dan ook alle overweging, om bij den sterk ge- daalden kaasprijs reiatief meer voor kaas uit te geven dan tot heden. Vergeleken met het geen het buiktenland aan kaas consumeert, maakt Nederland in dit opzicht stellig een sober figuur. Wanneer ieder Nederlander, laten wij zeggen van een leeftijd van 10 jaar af, per week eens een half ons kaas meer at, zou blijken welk een groot gedeelte van onze kaasproductie in het binnenland kon worden verbruikt. Onze kaasproducenten moeten er natuurlijk voor zorgen, dat ze een product maken, dat iedereen graag eet. Want ons publiek moet uit geheel vrije beweging ieder naar zijn koopvermogen, tot een groo- tere consumptie bijdragen. Dan steunen wij, zonder dat er iets kunstmatigs aan deze be weging is, de Nederiandsche kaasproductie in hooge mate. Bij het gezbruik van boter vormt de prijs, in vergelijking met dien van andere vetpro- ducten, wel degelijk een factor. Vergeleken met den toestand van vóór den oorlog, kun nen wij wel zeggen, dat toen de boterpriis in dezen tijd van het jaar zeker niet veel lager was dan op het oogenblik. Alleen dienen wij 'hierbij te bedenken, dat de koopkracht van de groote massa zeer sterk is gedaald en we mogen dan ook wel aannemen, dat de boter- prijs in de thans komende maanden alle ac cijnzen ten spijt, een belangrijke verlaging zal moeten ondergaan, wil men van den bin- nenlandschen verbruiker mogen vragen, om meer boter tc gebruiken dan tot nu toe. Doch als die prijs dan ook eenmaal zal zijn ver laagd, zal de consument door het koopen van een zeer zuiver en gezond voedsel als onze Nederiandsche natuurboter de zuivel industrie op krachtige wijze kunnen steunen. Ook van onze melk is de prijs op het oogen blik zóó laag. dat men op meer gebruik daarvan gerust kan aandringen „Blijft in de groote steden de melkprijs echter niet hoog? „Dat is een fout in ons distributiestelsel. Daarmede bedoel ik niet. dat de gemeen schap die distributie ter hand moet nemen. In tegendeel. daarvan ben ik een vierkant tegen- tander. Maar er ligt nog heel wat tusschen een gemeentelijke distributie en een verkoop systeem als het thans geldende. Hier ligt nog een vruchtbaar arbeidsveld braak oiïi deze distributie op een meer rationeelea grondslag te brengen". üEn de eieren? vWat de eierenmarkt betreft ben ik over- tuigd, dat er in het binnenland ook op <r.i gebied met een goede propaganda nog wel iets te bereiken is Bovendien zou men daar mede vooral den kleinen boer steunen, aan gezien deze het de laatste jaren in toenemen de mate van de eierenproductie moet hebben. Geldt dit alles om aan het tweede deel van Uw titel te denken, ook voor onze nij- verheidsproducten? „Het buitenland dwingt er ons eenvoudig toe, dat wij er ons bij onze aankoopen nKer en meer rekenschap van zullen moeten ge ven. wat de Nederiandsche industrie ons kan leveren. Dat vindt men trouwens in het bui tenland zelf ook zeer begrijpelijk. Er hetrscht in de meeste landen een zoodanige mentali teit. dat men zich niet anders meer kan voor stellen dan dat elk land zooveel mogelijk aan producten van eigen bodem de voorkeur geeft. Iets anders is natuurlijk, dat wij. zoo als ik reeds opmericlt op die wijze niet komen Die illusie heeft men in het buiten land ook niet. Praat men met buitenlandsche industrieelen. dan begrijpen zij heel goed, dat de wereld aan het vastloopen is. Want tenslotte zijn vrijwel alle industrieën in den loop der tijden opgebouwd in exportindu strieën, die in hun bestaan bedreigd worden, indien alle landen hun grenzen gaan sluiten"' waar gaan wij echter heen. indien men toch overal de autarkie blijft nastreven? „Eemnaal zal het gezond verstand weder- m terugkeeren. Doch voorloopig zijn wij daaraan blijkbaar nog niet toe. Zelfs tegen over de uitkomsten van de economische we reldconferentie mogen wij min of meer scep tisch gestemd zijn Dit is echter zeker, dat als niet ieder land zijn best doet, om op die con ferentie mede te werken aan het herstel van de voorwaarden voor een vrij internationaal ruilverkeer, men zijn eigen graf graaft. Ge lukkig begint men dat in te zien. Er kan ech ter nog geruimen tijd verloopen. vóórdat er op dit goede inzicht ook goede daden vol gen. Bovendien moet men niet vergeten dat er op de economische conferentie ook heel veel vraagstuken op monetair gebied te rege len zijn. Ik blijf dan ook bij mijn meening, dat de lichtpunten vooralsnog niet te zien zijn. Ook ten aanzien van het schuldenvraag- stuk openen zich nog weinig rooskleurige perspectieven. Misschien wordt men van weerskanten iets toegevender, als de toe stand nog slechter wordt dan hij reeds is". Zal ook de handel, het derde deel van de titel, voordeel van deze propaganda voor Nederlandsch fabrikaat hebben? „De groothandel, welke goeddeels op het buitenland georiënteerd is, zal er uiteraard niet bij gebaat zijn, evenmin als de scheep vaart. Wel echter de tusschen handel en de deailhandel, welke toch altijd nog zeer be- 'angrijke groepen in ons volksbestaan vor men. Het is thans evenwel geen tijd om alle belangen nauwkeurig tegen elkaar af te wegen. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok en we moeten vooral het hoofd zoo veel mogelijk boven waier houden". Van boycotbewegingen bent U natuurlijk een tegenstander?" Dat is een middel, hetwek men slechts in uitersten nood mag toepassen. Toen Duitschland indertijd hét Duitsch-Finsche handelsverdrag op verkeerde wijze uitlegde, zoodat Nederland daardoor in het gedrang kwam, ja toen waren wij gedwongen een forschen tegenzet te doen. En Jat heeft toen ook inderdaad geholpen. Maar als gewoon verweermiddel is het ondeugdelijk. In een land als Duitschland zal men eenmaal van zelf inzien, dat men op den duur niet onge straft onze landbouwproducten kan blijven weren. Nederland is tot nu toe altijd één der belangrijkste afnemers van Duitsche industrie producten geweest, wat vanzelf ophoudt als men het ons onmogelijk maakt, naar dat land uit te voeren. Doch hoe zal men in Duitschland de pro ducten van eigen bodem, waarbij ik niet in de eerste plaats denk aan de zoogenaamde veredelde landbouwproducten, zooals boter, kaas en dergelijke op prijs houden, indien men ter zelfder tijd het koopvermogen van den Duitschen industriearbeider ondermijnt? Doch laten wij ons tot onze eigen toestanden bepalen als wij over de propaganda voor Nederlandsch Fabrikaat spreken. In ieder ge val zouden wij er verkeerd aan doen, gedul dig te blijven wachten, tot onze buitenland sche afnemers begrijpen, dat alle landen el kander noodig hebben. Meer dan ooit, dat is mijn vaste overtuiging, is de tijd rijp om met een goede kans van slagen met een krachtige propaganda voor „Nederlandsch Fabrikaat" van wal te steken. U zult daarbij het geheele Nederiandsche publiek achter U vinden. 'ficouinciaai 'flieuws BERGEN. Woensdagavond hield de afdeeling Ber gen der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" in het Oranje-hótel haar alge- meene ledenvergadering. De voorzitter, de heer Taapken opende om ruim acht uur, en heette in 't bijzonder wel kom, Mevr Baretta, die voor 't eerst aan de bestuurstafel had plaats genomen. Naar aanleiding der notulen, deelde de voorzitter mede, dat in verband met de inge komen rekening van de vereeniging voor huL- en kraamverzorging, volgens welke een winst was gemaakt, het bestuur geen uitbeta ling van de subsidie over 1932 wilde doen, alvorens de vergadering hieraan haar goed keuring had gehecht! De voorzitter stelde voor de geldelijke bijdrage van 50 te ver kenen. De vergadering kon zich hiermede verecnigen. De badhuis-kwestie had de aan dacht van het bestuur, en voor het onder zoek was een bedrag op de begrooting uitge trokken, evenals voor het geven van een pro- paganda-film, waarvoor een afzonderlijke avond noodig zal zijn. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag over 1932 uit, waaruit bleek, dat het aantal leden was toegenomen met 20 en op 31 December 1932 bedroeg 814. Het saldo over 1931 bedroeg 1727,32; aan contribu ties werd ontvangen 1712,50; de totale ontvangsten waren 3517,05. Aan nieuw verplegingsmateriaa! werd besteed 678. Aangekocht werd o.a. één ligtent, een groote lichtboog en een waterbed; voor uitzending van 4 kinderen naar vacantie-kolonies voor 251 verpleegdagen 243.80. Aan de R K. Vereeniging voor Wijk-, Kraam- en Huisver- pleging werd een subsidie van 50 gegeven. De totale uitgaven bedroegen 1316,67 De winst was 473.06. en de rekening over 1932 sloot met een batig saldo van 473 06 en 1727,32 of 2200.38, waarvan feitelijk in mindering moet worden gebracht een be drag van 251,10 wegens nog te betalen huur over 1932 en de bijdrage aan de Ver eeniging voor Huis- en Kraamverzorging. Van het verplegingsmateriaal werd een ruim gebruik gemaakt, voor de verzorging hiervan komt de wijkzuster een woord van lof toe. Het bestuur onderging verandering; in de plaats van mevr. Bastert en de heer Blank, die als bestuursleden bedankten, wer den gekozen Mevr. Baretta en de heer den Broeder, de laatste als penningmeester, ter wijl de heer Taapken als voorzitter werd herkozen. Voor de tuberculose-bestrijding werden door Rijk, Provincie en Gemeente bijdragen verleend tot een totaal bedrag van 928 De Emmabloemcollecte bracht netto op 126.60 Naar sanatoria werden 3 patiënten op advies van het Consultatie-bureau te Alkmaar uit gezonden, elk voor ongeveer 6 maanden; de verpleeggelden bedroegen 957,50 Aan één patiënt werd wederom een toeslag op de huishuur gegeven, terwijl de kosten van het aanbrengen van een openslaand venster, waardoor meer ventilatie in de slaapkamer werd verkregen, voor rekening der vereeni ging werd genomen. De totale ontvangsten van de t. b. c.-bestrijding bedroegen 1127,21; de uitgaven ƒ1112,81; alzoo sloot deze rekening met een batig saldo van 14.40. De heer den Broeder werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De heer den Das bracht als afgevaardig de vervolgens verslag uit van de Algemee- ne Vergadering der Noordhollandsche Ver eeniging „Het Witte Kruis", welk verslag een zakelijk doch goed beeld gaf van de be handelde onderwerpen. Geadviseerd werd tot goedkeuring der re keningen, waartoe werd besloten onaer dank zegging aan den penningmeester. Besloten werd degenen, die tengevolge der tijdsomstandigheden de contributie moei lijk konden betalen, de gelegenheid te geven de contributie over 1932 alsnog bij gedeel ten te voldoen. De heer Blok deelde mede, dat zij, die we gens niet-voldoening der contributie als lid worden geschrapt, bij eventueele opnieuw aanmelding als lid, eerst worden aangeno men, indien de contributies over twee voor gaande jaren worden voldaan. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Bergman, dat hij de kosten van het innen van contributies hoog vond, deelde de voorzitter mede, dat 10 cent per geinde kwi tantie door het bestuur niet te hoog werd geacht, daar er rekening mede werd gehou den, dat verscheidene kwitanties meerdere malen moeten worden aangeboden en wegens vertrek en bedanken kwitanties terugkwamen, waarvoor geen vergoeding werd gegeven. De begrooting 1933 van het „Witte Kruis" werd door den voorzitter voorgelezen. In ver band met de pro memorie uitgetrokken posten voor moeder- en verbandcursus, stelde de heer Jimmink voor, dit jaar een moeder en/of een cursus voor 1ste hulp bij ongeluk ken te doen geven. Goedgevonden werd het bestuur uit te noodigen te trachten een dezer cursussen te doen houden. De begrooting van de afdeeling het „Witte Kruiswerd hierna goedgekeurd- Deze wijst aan: ont vangsten 3629.38; uitgaven 1829.38 met een saldo-winst van 1800 (vorig jaar 2200.38). De begrooting 1933 voor de t.b c.-bestrij ding gaf aanleiding tot een bespreking over het bezwaar van het bestuur, dat de ge meente geen bijdrage in de kosten van uit zending van t.b.c.-patiënten naar sanatoria geeft, alvorens de uitgaven zijn gedaan en voor prophylaxe-doeleinden geen subsidie wordt gegeven, terwijl deze afdeeling zich niet kan bedruipen. Dokter Blok bepleitte een voorstel om aan het gemeentebestuur een subsidie in afreke ning te vragen. Óp voorstel van den heer den Das werd besloten het bestuur uit te noodigen te onder zoeken of voor deze doeleinden ook Provin ciale subsidie wordt gegeven en in de vóór Juli te houden vergadering rapport uit ts brengen, eventuëel met een voorstel te komen aan de gemeente te vragen ook voor prophy- laxe een bijdrage te verleenen. De begrootipg voor de t.b.c.-afdeeling werd hierna goed gekeurd. in ontvang 1800, in uitgaaf 1694.40 met een nadeelig saldo van 105 60. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat begin December het bestuur een brief ont ving van het bestuur van de opgerichte af deeling van het Wit-Gele Kruis, waarin werd medegedeeld, dat per 1 Januari deze afdeeling haar werkkring zou aanvangen Daar de werkzaamheden dezer vereeniging dikwijls zoo parallel loopen met de afdeeling van het Witte Kruis, werd tevens verzocht om een conferentie teneinde een onderlinge samenwerking te regelen. Na deze bespre king, waarbij het Wit-Gele Kruis werd ver tegenwoordigd door den pastoor Zurlohe, dokter Poot en den heer Haakman, kwam een schrijven in: „Het bestuur van de R.K. vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", verbindt zich al haar leden lid te doen worden of te doen blijven van „Het Witte Kruis" tegen een vergoeding van 1 per jaar per lid. Het Wit-Gele Kruis verbindt zich, deze contributie te ver- hoogen tot het normale peil is bereikt, wan neer door subsidie van de gemeente onze lasten worden verminderd. Wij meenen dat het in het belang van beide vereenigingen is, dat wij naar het voorbeeld van andere plaat sen, als twee groote organisaties op het ge meenschappelijk gebied kunnen samenwer ken". De heeren Krans en Jimmink oordeelden het onbillijk, dat de eigen leden 2 contri butie zouden moeten betalen, terwijl voor de leden van het Wit-Gele Kruis slechts 1 zou worden betaald. Mevrouw Brunner achtte het gevaar groot, dat, indien het Wit-Gele Kruis met steun van het Witte Kruis eenmaal te paard zat, die vereeniging zich geheel zou afschei den en het Witte Kruis dan de dupe zou wor den. Spreekster gaf in overweging geen enkele concessie te doen. De heer den Das betoogde, dat een decen tralisatie zou strekken tot schade van dege nen, die hulp behoefden Dokter Poot verdedigde het voorstel van het Wit-Gele Kruis De voorzitter merkte op, dat de contribu tie was 2 en dat de statistieken hadden uitgewezen, dat dit als minimum gold. On logisch zou het zijn, de eigen leden 2 te laten betalen en voor de leden van een andere vereeniging met een contributie van 1 genoegen te nemen. Hij meende, dat het doel van het Wit-Gele Kruis niet anders was, dan over gelden te kunnen beschikken voor bekostiging van de verpleegster, en het niet op den weg van het Witte Kruis lag. hieraan tegemoet te komen, terwijl zijzelf niet over een verpleegster beschikt. Destijds heeft de gemeente een wijkverpleegster aangesteld, omdat het Witte Kruis dit niet kon bekosti gen Deze wijkzuster heeft als taak ieder in gezetene te helpen, en dit geschiedt geheel kosteloos. Nimmer is aangetoond, dat zij overbelast was. Mocht dit het geval worden, dan zou het misschien op den weg van het Wit-Gele Kruis ligg«n, aan het gemeente bestuur om aanstelling van een 2e wijkzuster te verzoeken. Dat het Witte Kruis op het gebied van verplegingsartikelen goed geoutilleerd is, is een verdienste; kan iedereen daarvan profi- teeren tegen een luttel bedrag van 2 per jaar, alle ingezetenen, ook de R.K. ingeze tenen. De heer Brugman wees er nog op, dat de R.K. Wijk-, Kraam- en Huisverzorging al eenige jaren werkte. De doktoren, die het werk aan de gemeente-wijkzuster opdragen, hebben nooit geklaagd, dat de zuster over belast zou zijn. Na eenige discussie stelde de voorzitter voor in afwijzende zin aan het bestuur van het Wit-Gele Kruis te berichten. Dit voorstel werd aangenomen. Ziekenhuisverzekering Castricam ln het jaar 1932 werd aan verplegings- kosten betaald 5148 tegen 4120 50 in 1931, terwijl aan operatiekosten werd betaald 942.50 tegen in 1931 f 927. Ook aan ver voerkosten werd meer betaald dan in 1931 en wel 162.55 tegen 121.75. De met ingang van 1 April 1932 ingevoerde contributiever- hooging van 1 cent per lid dat ingeschreven was voor de ziekenhuisverzekering is dus wel noodig geweest, want thans is het reserve fonds toegenomen met f 233.86, terwijl in dien de vorige contributie was gehandhaafd ongeveer 1200 minder zou zijn ontvangen, zoodat het reservefonds dan nog slechts 1500 zou hebben bedragen. Het aantal leden voor de ziekenhuisver zekering bedroeg op 1 Januari 1932 3381, waarvan contribueerden 2816, terwijl deze getallen zijn per 1 Januari 1933 3601 en 2961. Voor de operatieverzekering was het aantal leden per 1 Jan. 1932 1453, waaraan in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen. Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. betalende leden 1225 terwijl deze thans zijn 1465 en 1201. Aan contributie werd per 1 Januari 1932. dat ontvangen zou worden 5253.50, terwijl in werkelijkheid ontvangen werd in 1932 aan contributie 6535.86. Berekend naar het aantal betalende leden per 1 Januari 1933 zal in het thans begonnen jaar aan contri butie ontvange moete worden 6950.32. Aan verpleeggelden werd in 1932 be taald 5148, waarvoor 1825 verpleegdagen werden betaald of gemiddel 2.82 ner ver- pleegdag. Deze ziin als volgt te verdeelen 1465 dagen voor 3; 42 dagen tegen an verpleeggelden werd in 1932 betaald 5148, waarvoor 1825 verpleegdagen wer den betaald of gemiddeld 2.82 per ver pleeg. Deze zijn als volgt te verdeelen 1465 dagen voor 3; 42 dagen tegen 2.75; 3 tegen 2.50 en 315 dagen tegen 2 per dag. Voor de operatieuitgaven werden be taald 25 operaties, 21 maal operatiekamer- kosten, 6 röntgenfoto's en 2 maal bestra- lingskosten. De onkosten zijn belangrijk min der dan vorig jaar, omdat drukwerk zoo goed als niet noodig was geweest Wanneer we enkele voorbeschouwingen geven over den tweeden internationalen wfd- strijd in dit seizoen, dan mogen we wel be ginnen met te herinneren aan een jubileum, aat onze populaire doelverdediger v. d. Meu len morgen viert. Immers, de wedstrijd tegen Hongarije toch zal zijn 50ste interlandwedstrijd zijn. Feite lijk is dat niet zoo, want naar onzen smaak heeft „Gejus" het nationale doel al meer dan 50 keer verdedigd. Doch de K.N.V.B. rekent alleen de officieele wedstrijden en daaraan moeten wij ons houden. Wat v. d. Meulen geweest is (en nog is), we kunnen het beste hier overnemen, wat de Sportkroniek er over schrijft: Een grootsch jubileum van een groot sportman, die daarmee bereikt heeft wat slechts heel weinig voetballers gegeven is. In ons land is slechts Harry Dénis er in ge slaagd en overigens meenen wij, dat in Europa het aantal 50-malige internationals van wie wij Swartenbroeks en Ramseyer nog kunne noemen wel onder de tien ge bleven zal zijn. Slechts zij, die zich geduren de een decennium in de „extra-klasse" kun nen handhaven, zijn er toe in staat. Deze kwalificatie geldt in alle opzichten voor Gejus v. d. Meulen. Op 27 April 1924 debuteerde hij in den wedstrijd te Antwerpen tegen België, vrij onverwacht feitelijk, want wij hadden toentertijd in Jan de Boer een uitstekend doelman. Maar de Elftalcom missie deed wat zij altijd moet doen: zij koos den h.i. beteren ende daarop vol gende voetbalcarrière van den nieuwen doel man heeft duidelijk bewezen, dat zij goed ge zien had. Sindsdien toch heeft v. d. Meulen zich onbetwist als primus inter pares onder de Hollandsche keepers gehandhaafd. Slechts bij hooge uitzondering heeft hij in de afge- loopen negen jaren niet meegespeeld; een maal moest hij verstek laten gaan wegens studie-redenen, en voorts een paar maal we gens ziekte (1926) en wegens een blessure (1932). Niet zoodra was de H.F.C.-er weer beschikbaar of hij werd weer gekozen, thans dus in totaal 50 maal voor internationale wedstrijden, en voorts in tientallen officieu ze oefen-, proef- en andere wedstrijden, waarin hij zijn uitnemende diensten bewe zen heeft aan het Nederiandsche voetbal. Het ware uilen naar Athene dragen die verdiensten hier uitvoerig te schetsen. Wie onzer lezers zal nooit genoten hebben van het schitterende doelmanswerk, dat v. d. Meulen te aanschouwen heeft gegeven? Er zijn wedstrijden geweest tegen sterke tegen standers, die dank zij zijn prestaties gewon nen werden en waarin hij spel liet zien. dat door niemand ter wereld overtroffen had kunnen worden. Het is, vooral bij het klim men van de jaren, technisch sterk en tactisch berekend spel geweest. Zijn stijl, rustig en lenig, beheerscht en actief, was altijd een lust voor het oog. Die eigenschappen heeft v. d. Meulen in de eerste plaats te danken aan zijn aanleg, wel ke hem reeds op het eerste plan bracht vrij kort nadat hij met het beoefenen der voetbal sport een aanvang had gemaakt. Maar in de tweede plaats ook aan de opofferingen, die hij zich bij zijn verdere ontwikkeling en voorbereiding getroost heeft. Hij is het goede voorbeeld van den rasechten amateur, die te recht veel van zijn vrijen tijd heeft gebruikt om het hoogste in zijn liefhebberij-sport te kunnen bereiken. Een rasecht amateur en een fair, fijn sportsman is v. d. Meulen in zijn voetballoopbaan steeds geweest. Zijn studie voor geneesheer was nagenoeg geen beletsel voor zijn ontwikkeling als voetballer, majir omgekeerd heeft de voetbalsport zijn acade mische opleiding niet in den weg gestaan. Sinds enkele jaren reeds is hij arts en ook op dit gebied is hem een goede toekomst te wachten. En dan zal v. d. Meulen gekenschetst moe ten worden als de clubman bij uitnemend heid, als H.F.C.-er. die alle ups and downs van zijn club in de achter ons liggende pe riode heeft meegemaakt. Eenige malen had hij een belangrijk aandeel in het verdrijven van het degradatiegevaar en toen tenslotte het noodlot niet te keeren was. heeft v. d. Meulen ook in de lagere klasje zijn plaats onder de lat bewaard om te pogen zijn ge liefde club in de eerste klasse terug te bren gen. Hij zou het ongetwijfeld als een waar dige afsluiting van zijn voetbal-carrière be schouwen als dat inderdaad zou gebeuren. Zal inderdaad het thans loopende sei zoen het laatste van v. d. Meulen zijn? Wij meenen, gezien de maatschappelijke plichten die hem roepen, dat zulks verwacht kan wor den. Zonder twijfel zou het een groot verlies voor 't Nederiandsche voetbal beteekenen, want v. d. Meulen, die de dertig jaar nog niet bereikt heeft, zou stellig nog eenige jaren „mee" kunnen. Maar als zijn besluit in deze richting valt, zal het in alle opzichten te bil lijken zijn. Voor den K.N.V.B. is dit jubileum een belangrijk feit. Juist spelers als v. d. Meulen hebben er zooveel toe bijgedragen om het aanzien van de sport te doen stijgen en dat het Nederiandsche voetbal alom zoo gunstig staat aangeschreven, is niet het minst aan het optreden van onzen sympa thieken doelman te danken geweest. Daaren boven heeft hij de laatste jaren getoond over karaktereigenschappen te beschikken, die hem geknipt maakten voor de moeilijke functie van aanvoerder. Ondanks het feit, dai de combinatie doelman-aanvoerder in het al gemeen geen aanbeveling verdient, heeft het bezielende optreden van v. d. Meuien veel tof de successen van den laatsten tijd bijgedra gen. Een van de allergrootsten in onze sportwe reld viert een zeldzaam jubileum en aan het officieele diner na den wedstrijd Nederland Hongarije zal v. d. Meulen gehuldigd wor den. Ook wij wenschen dezen Nederlander en H.F.C.-er van harte geluk bij het bereiken van dezen unieken mijlpaal. De wedstrijd van morgen. Wanneer er ooit een wedstrijd, georgani seerd is, waarvan men bij voorbaat reeds zegt, dat onze kansen slecht staan, dan is het wel deze! De Hongaren toch worden be schouwd als een der sterkste ploegen van Europa en zeker als de sterkste ploeg, waar tegen Nederland den laatsten tijd gespeeld heeft. Als we dan herinneren, hoe we van Zwit serland verloren, dan is het begrijpelijk, dat er weinig reden tot optimisme is. En nog minder reden is er, nu Adam verhinderd is uit te komen. Dat beteekent niet alleen een verzwakking van de voorhoede, maar ook een verzwakking van de half linie! Een sterke tegenpartij komt dus in 't veld. Trouwens, de Hongaren hebben zich voor een moeilijke taak gesteld: ze willen in den kortst mogelijken tijd de sterksten van Europa zijn en moeten dan t.z.t. Italië eu Oostenrijk achter zich laten. En om te begin nen, moeten ze van Nederland winnen. Qua spel zijn alle Hongaren, een paar misschien uitgezonderd, beter dan de Oranjemannen en wanneer het spelpeil dus den doorslag zal geven, is er weinig hoop voor Nederland. Maar ons land heeft nog een ander wapen, wat zoo dikwijls voor een overwinning ge zorgd heeft: het enthousiasme. Wanneer er morgen een enkele kans is om te winnen, dan moet die gezocht worden in een ongekend enthousiasme. Dat beteekent in de allereerste plaats, dat de Hongaren dan niet hun gewone spel zullen kunnen spelen en daarnaast beteekent het, dat het mooie element „verrassingen" sterk op den voor grond zal komen. Onze verdediging krijgt het heel zwaar. Doch zij is tegen moeilijk werk ook bestand en zal dus diverse aanvallen afslaan. Ge lukkig kan en moet zij gesteund worden door een middenlinie en ook deze boezemt vertrou wen in. Rest dan nog de voorhoede In Wels en v. Nellen hebben we twee snelle vleugel spelers. in Bonsema een goede verbindings schakel en wat de twee overige spelers be treft, we hopen, dat zij beiden in extra con ditie zijn. Dan zou er waarlijk nog wel eens een verrassing kunnen komen 1

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9