Jkoviaciaai Tlieuws £aatste Betichten De verkiezingen Duitschland. in de tot aan bet hoofd van de zaak staat, zich als schilder in de Baanstraat, om 2 jaar later zich in het tegenwoordige pand te vestigen. De heer de Groot bekwaamde zich onder leiding van zijn vader in het vak en wero daarna als firmant in de zaak, die thans zijne is, opgenomen. Op velerlei wijze kwam Zaterdag uiting, dat men ook in onzen tijd een patroon- vakman nog weet te waardeeren; Zoowel van cliënten, collegas- P^0"^' ala zakenrelaties mocht de heer de Groot dten da* blijken van belangstelling ondervinden Ze zijn hem een aansporing om op den De- proefden weg voort te gaan. DOOR DEN STEIGER GEZAKT. Hedenmiddag zakte een volgeladen vracht auto van de Alkmaar Packet door den stei- g De auto werd niet noemenswaardig be schadigd. WERKLrEDENREGLEMENT. De commissie van overleg voor de werk lieden vestigt er in haar advies de aandacht op. dat de redactie van ar tikel 20, le lid van het werkliedenregle ment (gemeenteblad 1284), betreffende de vergoeding van overwerk, tot tweeërlei toe passing aanleiding geeft. Zooals het artikel thans luidt, wordt ar beid boven 48 uur per week (of boven den bij afzonderlijke verordening geregelden duur der arbeidsweek) beschouwd als overwerk, zelfs ongeacht de vraag of de arbeid ver richt wordt buiten den gewonen werkroos- ter. Het vorige werkliedenreglement bevatte deze nadere omschrijving wel. De commissie meent, dat het aanbeveling verdient den vroegeren regel te herstellen. B. en W. kunnen zich met de opvatting der commissie vereenigen en stellen den raad voor vast te stellen de volgende verordening fot wijziging van het Werkliedenreglement. Artikel I. De eerste zin van het eerste lid van artikel 20 van het Werkliedenreglement (gemeente blad nr. 1284) wordt gelezen als volgt: „Onder overwerk wordt verstaan: a. ar beid verricht buiten den bij den gewonen werkrooster vastgestelden werktijd; b. voor hen wier werkzaamheden niet bij rooster kunnen worden geregeld, arbeid boven den afzonderlijk bij verordening geregelden duur der arbeidsweek, als bedoela in arti kel 17". Artikel II. Deze verordening treedt in werking op den 'datum harer afkondiging. AANBESTEDING. Hedenmiddag werd ten stadhuize na mens B. en W. aanbesteed het ophoogen, rioleeren en bestraten van een terrein at-n de Nieuwe Houtvaart. Er waren 13 biljetten ingekomen, t.w. van: Spierenburg Zonen te Alkmaar, 23 500; C. de Graaf te Alkmaar 18000; Fa. Gebr. Min te Bergen ƒ17.560; de Moe! en Hermes te Alkmaar 17.425; J J. de Groot te Alkmaar 16.850; R. K. Koppen en Zonen te Alkmaar 16 150; H. Schip per te Alkmaar 14.300Sj. Schuitema ker te Leeuwarden 13.900; Versteeg te Groningen 13.693; W. Feenstra te Den Helder 11.800; D Esser en A. Man te Delft 11.547; R. Holman te Alkmaar 11.250; Coevert en Klompmaker 9100- De gunning wordt nader bekend ge maakt. AANBESTED1NCSNIEUWS. Naar wij vernemen zal zeer spoedig door de directie der Nederlandsche Spoorwegen worden overgegaan tot het doen vervaardi gen, leveren en opstellen van den stalen bo venbouw voor enkel spoor voor de kruising van het kanaal KolhornSchagen en daar langs gelegen weg met den spoorweg den HelderAmsterdam nabij K.M. 19500. De kosten aan de uitvoering dezer werk zaamheden verbonden worden geraamd op 20.000. BOUWVAKKERS. Vrijdagavond vergaderde de weer in het leven geroepen commissie tot naleving con tract en opheffen geschillen uit de bij het col lectief contract betrokken besturen. Als voorzitter dezer commissie werd be noemd de heer J. van Dijk, tot secretaris den heer Jac. Bruijn, Bagijnenstraat 11. TURN LUST. In het vorig nummer zijn de oefeningen voor dames en heeren-senioren verwisseld. De dames-seniores die zich opgaven voor de lessen van den heer Poll vangen heden om 8 uur aan, de heeren Woensdagavond half acht. Het bestuur ziet gaarne opgave van nieuwe leden tegemoet. AANWIJZING STEMLOKALEN. In bijlage No. 29 schrijven B. en W.: De stembureaux van het tweede stemdis trict voor de verkiezing der leden van de I weede Kamer en der Provinciale Staten, tevens tweede stemdistrict van den eersten kieskring voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad en van het achttiende stemdistrict voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer en der Provinciale Staten, tevens vijfde stemdistrict van den derden kieskring voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad, zijn tot dusver gevestigd resp. in leslokalen der gemeenteschool nr. 8 aan de Brillesteeg en van de gemeenteschool nr. 4 aan de Keetkolk. Ten einde in den gang van het onderwijs zoo weinig mogelijk stoornis te brengen ver dient het, nu de gelegenheid zich daartoe voordoet, aanbeveling, deze stembureaux on- Wr te brengen in lokalen waar geen les v^ordt gegeven. Eerstgenoemd stembureau «an thans worden ondergebracht in bet ge- meentelijk gymnastieklokaal aan de Ridder straat, terwijl laatstgenoemd bureau kan worden verplaatst naar het gymnastieklokaal Vondds"raargebOUWde Vondelscho01 aan de Wij geven Uwe vergadering mitsdien in over*egmg te nemen te besluiten: Artikel 1 der Verordening tot aanwijzing van stemlokalen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, vastgesteld bij Raadsbesluit, van 29 April 1926 (Gemeenteblad nr. 1015), gewijzigd bij Raadsbesluiten van 18 April 1929 (Ge meenteblad nr. 1128) en van 19 Februari 1931 (Gemeenteblad nr. 1204) in dier voege te wijzigen dat als stemlokalen worden aan gewezen: voor het 2e stemdistrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, tevens 2e stemdistrict van den eersten kieskring voor den Gemeenteraad, het gemeentelijk gymnas tieklokaal aan de Ridderstraat; voor het 18e stemdistrict voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, tevens 5e stemdistrict van den derden kieskring voor den Gemeenteraad, het gymnastieklokaal der Vondelschool aan de Vondelstraat. LANGENDIJK. In de jongste vergadering van de afd. Langendijk van de A.N.G.O.B. werd in de plaats van den heer C. de Jong, de heer P. de Jong te Waarland als voorzitter gekozen Als nieuw bestuurslid werd aangewezen mej. A. Plakman te Oudkarspel. Besloten werd een aantal aanplakbiljetten te bestel len met het opschrift: „Wien gij ook kiest, kiest nooit den alcohol''. DE RIJP. In de vergadering der wijkverpleging, afd. de Rijp, werden herkozen tot leden van het bestuur de heeren ds. Keuning en ds Rooker. Als voorzitter werd gekozen de heer C. Sierswerda. De voor deze gemeente vastgestelde kie zerslijst 19331934 vermeldt 756 kiezers voor verkiezing van leden der Staten-Gene raal. GRAFT. In het café Molenaar werd een vergade ring gehouden van de vereeniging „Onder linge hulp bij ziekte". De rekening over 1932 werd accoord bevonden. Als bestuursleden werd herkozen de heeren C. Schipper, P. Kwadijk en K. Klijn. HEERHUGO WAARD. Van de beide alhier plaats gehad heb bende gevallen van mond- en klauwzeer, kwam aangifte van genezing binnen, zoodr.t de gemeente thans weder geheel vrij is van besmettelijke veeziekten. Tot nog toe maakten 130 landeigenaars en landgebruikers van de gelegenheid ge bruik om bagger op hun land te laten bren gen, middels de werkverschaffing. Slootwerk kwam gereed langs den Rusten- burgerweg en tusschen de landerijen in ge bruik bij de heeren Van Langen en Dekker, terwijl mede de Donkereweg verbreed werd en een terrein voor lichamelijke oefening bij de O.L. school IV werd geëgaliseerd. Groo- tere werken die thans nog onderhanden zijn bestaan in het uitdiepen en verbreeden van de 700 lange kavelsloot tusschen de lande rijen Blauw-Appelman-Stipriaan en nieuw slootwerk op het land van den heer K. Oude man. Rijkssubsidie voor slooten langs den Hon- deweg en op landerijen van den heer K. Ur- sem Kz. werd mede aangevraagd. Waar spoedig de toestand echter zoodanig zal worden, dat meerdere landgebruikers de baggerregeling zullen laten stopzetten en ook schotwal op de landerijen in verband met het klaarmaken voor de komende teelt niet meer gewenscht wordt, zullen voor de talrijke werkloozen andere wegen mceten worden gezocht en zal men ook hier op de werkverschaffingsgelegenheid in den Wie- ringermeerpolder zijn aangewezen. ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heel- P. Kramer hield het Onderling Begrafenisfonds zijn jaarver gadering. Voorzitter was de heer Jb. Kramer. Een bestuurslid, de heer P. de Ruiter Sr., was aan de vereeniging door den dood ont vallen. De voorzitter herdacht hem in zeer gewaardeerde woorden. Medegedeeld werd dat een hangmat aan geschaft is en ook reeds dienst heeft gedaan Daar twee personeelleden den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, mogen zij volgens reglement en verzekering als zoodanig niet meer fungeeren Evenwel werd goedgevon den dat de voorlooper-regelaar de heer W Koeman nog een jaar gehandhaafd wordt fn de plaats van den heer C. Blom werd zijn zoon de heer D. Blom als drager be noemd. Daar het vrijwel zeker is dat de voorloo- per niet langer dan nog één jaar dienst zal doen, zal het bestuur t.zt. zich hiervan ver gewissen. De rekening gaf een ontvangstcijfer aai' van 800,40 en voor uitg. van 1012.41 alzoo een nadeelig saldo van 212,31; vc rig jaar in kas 4524,47, thans in kr 4312,16. Hierop waren geen aanmerki- gen en dus werd deze functionnaris gedech geerd. Besloten werd dat voortaan aan drage op 65-jarigen leeftijd een pensioen zal ve leend worden van 0.50 per week. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het 24e overzicht is; wegens overlijden e vertrek en bijschrijving van andere leden i het aantal leden thans 555; elf begrafeni- diensten zijn verricht. Bij de teraardebeste! ling van wijlen de heer de Ruiter heeft het bestuur een krans doen necerleggen, en in dit verslag werden eveneens waardeerende woorden geschreven. Ook het overlijden van den drager S. Voogt werd herdacht. Als bestuursleden werden herkozen met algemeene stemmen de heeren W. Koeman en F. van Bergen, en in de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den heer A. Kist. Als voorstel voor de Bondsvergadering, werd aangenomen te adviseeren om te bedan ken voor het maandorgaan. Het voorstel van Oudkarspel, om als woonplaats van de leden te erkennen waar hun domicilie is, zal door Zuidscharwoude gesteund .worden. Hierna vond de voorzitter gelegenheid om den Bondsvoorzitter, wijlen de heer Kramer, in zeer erkentelijke woorden te herdenken. Bij de rondvraag dankte de heer C. Blom voor de prettige samenwerking die hij als drager met het bestuur, voorlooper en dra gers heeft mogen ondervinden. Hierna sluiting. DIRKSHORH. Onder leiding van den heer L. Reuvers vergaderde ten huize van den heer P. Pijper de afdeeling Harenkarspel van „Het Witte Kruis". Bij de opening zeide de voorzitter, dat hij met gemengde gevoelens deze vergadering aanvangt. Gedurende het gansche bestaan der afdeeling, dat is 38 jaar, maakte hij deel uit van het bestuur, maar nimmer was de situatie zoo penibel als thans. En dit niet alleen door den slechten economischen toestand der bur gerij tegenwoordig, doch meer nog ter oor- zake van het uittreden van circa 90 leden en massa, ten gevolge van de opricnting van een afdeeling Wit-Gele Kruis te Tuitienhorn en omgeving. Was de voorzitter aanvankelijk verbaasd over dit onverwacht feit, en meende hij, dat er geen termen voor aanwezig waren, vooral in deze moeilijke tijden, na de duidelijke, vriendschappelijke toelichting, gegeven door den Deken te Alkmaar in een bijeen komst te Warmenhuizen. moest hij de billijk heid en de wenschelijkheid van dt oprichting volmondig toegeven. Zoo zal zich dus deze splitsing voltrekken in volkomen overeen stemming en, naar we hopen, zonder fatale gevolgen voor het overige deel der ge meente. Aan de orde waren nu de rekening en ver antwoording van Witte Kruis, Wijkverple ging en t. b. c.-bestrijding. Daar deze vooraf door een commissie, waren nagezien en goed- gekeuui, konden ze na eenige bespreking worden vastgesteld onder dankzegging aan den penningmeester. Volgde de lezing der jaarverslagen, waar uit we overnemen het volgende: Door de ongunstige tijdsomstandigheden is in 1932 het ledental eenigszins gedaald en teruggeloopen tot 370. De jaarrekening van Het Witte Kruis wees ter oorzake van vele ontsmettingen en vervoer van zieken een te ruggang aan van 131. -Van het verple- gingsmateriaad werd 178 maal een voorwerp in bruikleen afgegeven. Aan de leden werd in totaal 54 L. Rids verstrekt tegen halven inkoopsprijs. Door de oprichting van het Wit Gele Kiuis verloor de afdeeling aan het einde van het jaar circa 90 leden, ongeveer 25 pCt. van het geheele aantal. Wat de Wijkverpleging betreft, wordt ge releveerd, dat de zuster heeft afgelegd 1915 bezoeken, waarvan 250 ten behoeve der t. b. c.-bestrijding. In 5 gezinnen verleende de zuster hulp bij de bestrijding van scabies, welke ziekte hier na den oorlog, trots alle ontsmettingen, nog niet is uitgeroeid kunnen worden. Dat de diensten van zuster Lanjouw door de burge rij wel op prijs worden gesteld, kan mede blijken uit een door haar ontvangen zeer waardeerend schrijven van het bestuur van het Wit-Gele Kruis waarin haar dank wordt gebracht voor de liefderijke hulp aan ver schillende patiënten verleeild. Bij dé thans volgende -bespreking van de wijkverpleging in de gemeente deelde de voorzitter mede, dat door de oprichting van het Wit-Gele Kruis onze afdeeling een ge deelte van de gemeentelijke subsidie zal moe ten missen, waardoor we natuuilijk in finan- rieele moeilijkheden zullen geraken. Waar we de wijkverpleging echter als iets onmisbaars hebben leeren waardeeren, zul len we alle krachten moeten inspannen, om die hier in onze uitgebreide gemeente te handhaven. Een ernstig beroep wordt ge daan op den steun van het bestuur en tevens op de burgerij. Hoe benard de tijden ook mogen zijn, voor onze lijdende medemenschen dienen we in de eerste plaats zorg te dragen. Hoe vele gezinnen zouden zonder de hulp der zuster in uiters1 moeilijke omstandigheden geraken! Daarom dienen allen, die maar eenigszins kunnen, zich als lid aan te melden, ten einde de geldmiddelen te versterken. Ook voor het lidmaatschap van het Witte Kruis moet een beroep worden gedaan op de burgerij. Konden we tot heden toe vrijgevig zijn met het verschaffen van materiaal voor ziekenverpleging, in de toekomst kan alleen hulp worden verleend aan de leden. Slechts armlastigen zullen worden uitgezonderd. Ook het verschaffen van Rits kan niet op de oude wijze doorgaan. Dit zal voortaan slechts woiden verstrekt tegen den inkoopsprijs, niet meer voor den halven prijs. Verdere maatregelen ter veiligstelling van den toestand zullen door het bestuur worden overwogen. Daarna sluiting. SCHAGERBRÜG. Door het bestuur van de zuivelfabriek „De Eensgezindheid" te St. Maartensbrug is, na gehouden aanbesteding, het rijden van •nelk tijdens de afsluiting van de Grootesloot n verband met de kanaalwerken, gegund an den heer C. Bakker, alhier. In verband met de werken voor het ka- :al Stolpen—Schagen zal de Grootesloot sschen Keinsmerbrug en Schagerbrug, ver moedelijk met ingang van 13 Maart a.s., tij- dijk voor de scheepvaart worden afgesloten. Bij beschikking van den minister van /aterstaat is aan den heer H. de Graaf Jr. lhier, machtiging verleend tot het aanleg den en gebruiken van een radio-distributie- <nrichting voor de dorpen Schagerbrug en St. Maartensbrug met omgeving. TEXEL. 'In de Oranjeboom te den Burg wera Vrijdagavond de algemeene ledenverga dering gehouden van het Texelsche zie kenfonds „Den Burg", welk fonds over bijna geheel Texel zijn afdeelingeu telt. Het jaar 1932 was voor het fonds voor- deelig, het ledentaj jvas gestegen en be droeg op 31 Dec. 2775. Uit de rekening bleek dat het batig saldo na aftrek van 't tekort 1931 be droeg 235.69. Aan doktoren en opera tiekosten was uitgegeven 21900.57. Aan verplegingskosten 6400.44. Medege deeld werd dat de kosten voor specialis ten een groote som vragen. Er zijn per sonen die per jaar hiervoor 100 noodig hebben. Van personen, die dit kunnen missen, wordt hiervoor dan ook eenige vergoeding gevraagd. Tot bestuurslid werd in plaats van den heer J. Buijs, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer P. Kok Cz. Bij de rondvraag werden nog eenige klachten naar voren gebracht, het be stuur gaf daarbij de noodige inlichtin gen. Tot slot werd voorgesteld om aan het fonds „Ziekenauto" een bedrag van 25 te schenken. Dit voorstel werd door de aanwezigen goedgekeurd. Daarna sluiting. Op Vrijdag 3 Maart is te Den Burg in hotel de Oranjeboom door notaris G. J. B. Mulder publiek verkocht de boerderij De Vlijt te Eierland op Texel, groot 26.60.50 H.A., waarop noodwoning en veestalling Kooper was de heer J. Parlevliet voor totaal 9450. HEEMSKERK. De leden der Coöp. Leenbank kwamen Donderdagavond in jaarvergadering bijeen. Als voornaamste punten stippen wij het vol gende aan: De vereeniging telt momenteel 95 leden en 113 spaarders. In het oprichtings jaar (1922) had de bank pjm. 12.000 aan spaargelden en in 1932 55.000. De hoogste jaar-inlage bedroeg 95.000 Aan voorschotten was het eerste jaar 20.000 en verleden jaar 94.000 verstrekt. Als gevolg van de crisis liepen de spaar gelden terug van ruim 90.000 in 1931 tot ruim 37.500 het vorig jaar. De gemaakte winst bedroeg 682.69. De balans sloot met het bedrag van ruim 96.000, terwijl de re kening ruim S 100.000 bedroeg (v.j.) het dubbele. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werden de aftr. leden B. Klokman en I Winter, herkozen, terwijl voor den raad van toezicht het mandaat van den heer M. Rozen broek hernieuwd werd. Ook de aftr. plaatsvcrv. bestuursleden, d? heeren J. Rol en H. Tijms werden herkozen. Na nog enkele door de aanwezige ge maakte opmerkingen welke tot volle tevreden heid door den voorzitter werden beantwoord volgde sluiting. HENSBROEK. Voor het gewest Noord-Holland (N.) van de S. D. A. P. heeft de heer K. Singer uit Wijdenes een rede gehouden in café de Boer. De heer Thomasen uit Bussum, die dezen avond eveneens een rede zou uitspreken, was door ziekte verhinderd. De vergadering werd geopend door den heer C. Ham eveneens uit Wijdenes Het on derwerp van den heer Singer was: De nood in den Tuinbouw. De uitgesproken rede zul len we niet weergever, daar die al verschei dene keeren in de bladen gepubliceerd werd. Scherp hekelde spr. de uitlatingen van den vrijheidsbond aan het adres der S. D. A. P. Spr. besloot zijn rede door de aanwezigen op te wekken lid te worden van de S.D.A.P. Hoewel gelegenheid tot debat werd gegeven is daarvan geen gebruik gemaakt. De heer Ham dankte de aanwezigen voor hun aandacht en den spr. voor zijn rede en meende, dat de omstandigheid, dat van de gelegenheid tot debat geen gebruik werd ge maakt een bewijs was dat de aanwezigen het met den spr. eens waren. Ongecorrigeerd VERKEERSONGEVALLEN. Door auto doodgedrukt. Zaterdagavond omstreeks middernacht werd op den Hofweg bij de Spflistraat te Den Haag een 25-jarige voetganger, wonende te Voorburg, die, onder drankinvloed verkee- rende, door een hoofdcontroleur uit de tram den Haag—Rijswijk was verwijderd, op den rijweg tusschen vluchtheuvel en trottoir door een passeerenden personenauto gegrepen en overreden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen werd hij door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij aan de ge volgen is overleden. HAAR DOCHTER GEWURGD. De proc.-generaal bij den Hoogen Raad heeft neden geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van mej. M. G. te Kerkrade, die wegens doodslag op haar 15- jarige dochter in hooger beroep door het ge rechtshof te Den Bosch is veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Arrest 20 Maart. DE INVOERRECHTEN OP EIEREN IN DUITSCHLAND. Het bericht inzake de verhooging van in voerrechten op harde kaas zijn verhoogd en zooverre worden aangevuld, dat ook de in voerrechten op harde kaas zijn vrehoogd en wel van 50 tot 60 R M. Persstemmen uit het rijk. De bladen behandelen uitvoerig het resultaat der gister gehouden verkiezin gen en wijzen daarbij in het bijzonder op het groote succes der N. S. D. A. P. De „Essener National Zeitung", schrijft, dat in de volgende vier jaar, welke Hit- Ier heeft geëischt voor zijn werk, het misschien zeer moeilijk zal zijn. Thans kan niet meer getwijfeld wor den aan de vernietiging der Marxistische beweging. De „Rheinisch Westphalische Zeitung" w ijst er op, dat de strijd tegen het Mar xisme nog wel niet ten einde zal zijn. De „Essener Volks Zeitung" stelt de vraag, of men zich in het Centrum thans ten minste zal kunnen bepalen tot een negatieve houding tegenover de huidige regeering. De „Köln. Volkszeitung" verklaart, dat de Nationaal-Socialistische overwinning naast den achteruitgang van het com munistische stemmental. het kenmerk der verkiezingen is. De „Kölnische ''.ei tung" schrijft, dat het jammer is, dat het nationale bourgeoisie geen krachtiger aandeel heeft in het succes der Rijks- regeering. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" meent, dat men bij de beschouwing der verkiezingsuitslagen niet zonder meer mag afgaan op het schematische denken der coalitie-politiek uit vroeger jaren. De macht der Nationaal-Socialisten en hun wil in alle kwesties de leiding op zich te nemen, zijn zoo groot, en door het nieuwe resultaat zoo zeer versterkt dat men niet verder komt met eenvou 'i- ge optelsommetjes. Let men daarbij dan nog op de resultaten der verkiezingen in Pruisen, dan staat onomstootelijk vast, dat Duitschland in alle orde en rust een revolutie achter den rug heeft De indruk der Duitsche ver kiezingen in Engeland. De groote overwinning van het Nationale Duitschland bij de verkiezingen wordt in de Engelsche bladen op in het oog springende plaatsen vermeld. Te Londen heeft men berekend dat, wan neer men het Engelsche kiesstelsel, waarbij de conservatieven met ongeveer 54 procent van alle stemmen 7614 procent van alle zetels in het Lagerhuis verwierven, op de Duitsche toestanden zouden worden toege past. de Duitsche regeringspartijen wel 80 procent van alle zetels in den Rijksdag dus wezenlijk meer dan noodig is voor een grond wetswijziging zouden hebben behaald. De „Daily Express" schrijft: Een grooter Duitschland dan de wereld ooit heeft aan schouwd zal worden opgebouwd. Overal wordt gewezen op de groote over winning der naiionaal-socialisten. Bijzonder verbaasd is de pers over het succes der nat.- socialisten in Eieieren, daar men tot nu toe steeds sensationeele geruchten opvirtg be treffende de vijandige houding van Beieren tegen Hitier en de rijksregeering. De over winning der nationale regeering wordt door de „Daily Telegraph" een verschuiving naar rechts genoemd. Het is duidelijk dat de communisten bij duizenden zijn overgegaan tot de nationaal-socialisten. De „Beaverbrook-pers" schrijft dat Duitschland bij een kiezersopkomst als nim mer tevoren beslist heeft of het door Hitier en zijn bondgenooten zal worden geleid of niet. De „Daily Mail" wijst in het bijzonder op de verovering van het sociaal-democrati sche en communistische bolwerk Hamburg. Dit feit is van een grootere beteekenis dan het geheele resultaat der verkiezingen. In de berichten uit Berlijn wordt er op ge wezen dat de nationale regeering thans een meerderheid van het Duitsche volk achter zich heeft en daarmede vast en onaantast baar in het zadel zit. Zelfs de bladen van links erkennen de overwinning der nationaal-socialisten en van het strijdfront Zwart Wit Rood. Fracsche persstemmen. De overwinning der nationaal-socialisten bij de verkiezingen in Duitschland heeft niet nagelaten indruk te maken op de Fransche openbare meening. De portée van het verkie zingsresultaat wordt door de Parijsche bla den onderstreept. „Echo de Paris" spreekt van een triomf en een eclatante overwinning van Hitier De coalitie der nationaal socialisten en de Duitsch-Nationalen beschikt in den nieuwen rijksdag over een verzekerde meerderheid De huidige regeering za> door een zuiver parle mentaire regeering worden. De linkerzijde, aldus het blad :s glorieus en definitief ver slagen. Het blad ccnstateert voorts, dat Ber lijn in rust en vroolijkheid heeft gekozen. De Berlijnsche berichtgever van het „Jour nal" verklaart om.: Duitschland toont ons vandaag een onop gesmukt gezicht en men moet werkelijk onbe kwaam worden geacht de juiste beteekenis van deze verkiezing te begrijpen als men er zich geen rekenschap van zou geven, dat men staat tegenover een nationalistisch blok, dat bestaat uit verschillende volksdeelen, doch homogeen is. omdat het bezield is door de zelfde idealen. Het „Petit Journal" zegt o.in.: De regeeringscoalitie heeft niet het groot» succes geboekt, dat zi: heeft verwacht en daarom kan het het constitutioncele probleem niet oplossen zonder steun te zoeken. BURGEMEESTER CERMAK OVERLEDEN. Naar uit Miami Florida wordt geseind, is de bij den aanslag op president Roosevelt ernstig gewonde burgemeester van Chicago, Cermak, thans aan de bekomen verwondin gen overleden. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan's uittreding. Het telegraaf-agentschap Sjimbo Rengo deelt mede, dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken de cfficiëele verklaring betreffende het uittreden van Japan uit den V.B. voorbereidt. Op 8 Maart zal de verkla ring aan het kabinet worden voorgelegd en worden doorgezonden naar den geheimen raad. Onder deze omstandigheden verwacht men dat op 20 Maart aan den V.B. zal wor den getelegrafeerd, dat Japan uit den Vol kenbond treedt. De Chineezen verliezen meer dan 1000 man. Chineesche troepen, die trachtten de berg passen van Koepeikow en Haifengkow te be reiken werden Zondag door Japansche troe pen gebombardeerd, waarbij ze meer dan 1000 man verloren blijkens te Peking ontvangen berichten. Meer dan 1000 man troepen van twee brigades van maarschalk Tsjang Hsu Liang werden gewond of wor den vermist of gedood. Het Japansche bom bardement had ten doel Chineesche troepen concentraties aan die zijde van de twee berg passen, welke in Jehol ligt, onmogelijk te maken. De Chineesche troepen, die in jehol zijn achtergebleven, worden op systematische wijze teruggedreven. Maarschalk Tsjangs brigades hebben van hevige koude te lijden, zij bestaan uit ongeveer 20.000 man. De Japanners beheerschen alle passen in den Orooten Muur, Telegrammen uit Tokio melden, dat de Japansche troepen thans alle passen van den Grooten Muur beheerschen. Ze zijn echter niet voornemens verder op te rukken,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 3