DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NA DE OVERWINNING VAN HITLER. ^Buitenland No. 56 Directeur: C. KRAK. Dinsdag 7 Maart 1933 135e Jaargang Zwart-wit-rood en Hakenkruis domineeren. Schietpartijen in Hamburg. Gevolgen van de Hitier- overwinning. De rast weergekeerd. DE MIJNSTAKING IN ASTURIA. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke kegel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Een der eerste kenmerken van de overwin ning van Hitier is geweest de vlaggen- demonstratie. Op zich zelf is dit niet zoo be langwekkend, doch het is kenmerkend voor de mentaliteit van den Duitscher. Zoo heeft de Senaat van Bremen gister avond op het oude en het nieuwe stadhuis de zwart-wit-roode vlag laten hijschen. Daarna werd door nat.-socialisten aan den gevel een Hakenkruisvlag bevestigd. De SA- en SS- troepen en de Stahlhelm hebben toestemming gekregen, langs die vlaggen te defileeren, iets wat tot nog toe steeds verboden was. Te Essen hadden de nat.-soc. herhaaldelijk de Hakenkruisvlag op het balkon van het raadhuis geheschen, die echter steeds weer op bevel van den Oberbuergemeister was ver wijderd. Tenslotte heeft de nat.-soc. districts leider vanaf het balkon de menigte toege sproken. Hij verklaarde, dat de burgemeester het recht had, het inhalen der vlag te eischen. De nat.-soc. hebben-daarop zelf de vlag ingehaald. Op den toren van het raadhuis te Duis burg zijn twee Hakenkruisvlaggen en het zwart-wit-rood geheschen. De burgemeester stond toe, dat de vlaggen tot morgenochtend blijven waaien. Ook te Bielefeld en te Minden zijn Haken kruisvlaggen geheschen op de raadhuizen. Te Darmstadt is gistermiddag naast de zwart-wit-roode vlag de Hakenkruisvlag op het Landdaggebouw geheschen. Te Hamm werd een Hakenkruisvlag van het oude stadhuis verwijderd. Later zijn nat.- soc. echter door een venster op de eerste ver dieping het gebouw binnengedrongen, waar na zij wederom de vlag heschen. Hakenkruisvlaggen op het Rijks daggebouw. Op den Noordoostelijken toren van het Rijksdaggebouw is gistermiddag een Haken kruisvlag geheschen. Nadat het rijksdag- bestuur hiervan was op de hoogte gesteld, werd op bevel van de huisinspectie de vlag weder verwijderd. Op de regeeringsgebouwen te Dessau is Maandagmiddag in tegenwoordigheid van den premier en eenige andere ministers de Hakenkruisvlag naast de zwart-wit-roode vlag geheschen. Vreugdebetoon in Thueringen. De regeering van Thueringen heeft giste ren op het Landdaggebouw de Hakenkruis vlag. de landsviag en het zwart-wit-rood laten hijschen. Na een marsch door de straten vond voor het Landdaggebouw een demon stratie plaats, waarbij de Landdagpresident Hille en minister Sauckel het woord voer den. Met het zingen van het Horst Wessel- lied werd de demonstratie besloten. Massademonstraties in Bremen. Voor het raadhuis te Bremen is gister avond door S. A. en S. S.-lieden onder groote belangstelling een massa-demonstratie ge geven Op het balkon van het raadhuis stonden de leiders der nationale beweging Consul Bernhard deelde mede. dat de drie sociaal-democratische senatoren waren afge treden en dat dr. Markert als rijkscommissa ris door den rijksminister van binnenland sche zaken was aangesteld. De zwart-wit-roode vlag, die tijdens deze plechtigheid op het raadhuis wapperde, werd m r?'3 vervanRcn door de swastikavlag. E>r. Markert hield ten slotte nog een korte toe spraak. Ingrijpen van het rijk in Hessen en Bremen. Daar de opwinding onder de bevolking van Bremen, die is ontstaan door het niet af treden van de Marxistische senatoren, het uitbreken van onlusten doet vreezen, heeft de njksminister van Binnenlandsche Zaken op grond van par. 2 van de verordening tot bescherming van Volk en Staat de bevoegd heden van de landsautoriteiten voor de rijks- regeering overgenomen, voorzoover hand- rvVI^u ian en rüS* dat noodig maakt. Markert is belast met de waarneming an de zaken van den politiesenator tot nader oraer. De rijksminister van Binnenlandsche Zaken r.ni .ve r °P fiTtmd van het gevaar voor denzelfden paragraaf de be- ZVS** Van hooge landsautoriteiten 31 ov?r*enomen> voorzoover hand- Van °!,dwen,,rUSt dat no°dig maakt. Muelkïr is nader order rciast met de waarneming der zaken. Scherpe maatregelen in Brunswijk. De Brunswijksche regeering heeft een ver ordening tot uitvoering van de bepalingen ter bescherming van volk en staat uitge vaardigd. Daarin wordt o.a. bepaald dat het dragen van insignes van een communistische of Marxistische partij of vereeniging is ver boden. Roode vlaggen en vlaggen met teeke nen der genoemde partijen of vereenigingen mogen niet worden getoond. De autoriteiten hebben de bevoegdheid, eigendom, persoonlijke vrijheid en geheim van post, telegraaf en telefoon te beperken. Nat.-soc. eischen aftreden Badensche regeering. De nat.-soc. gouwleider Koehler heeft een brief aan de Badensche regeering gericht, waarin hij hei onmiddellijk aftreden der regeering en de vorming van een nieuwe regeering onder nat.-soc. leiding eischt. Geen aftreden van de Badensche regeering. De Badensche regeering, die is samenge steld uit Centrum en Duitsche Volkspartij, heeft gistermiddag een kabinetszitting ge houden. Zij verklaart: „De regeering is niet tegen het hijschen van de Hakenkruisvlaggen op staatsgebou wen opgetreden, omdat zij bloedvergieten wilde vermijden. Aan de eisch der nat.-soc. tot aftreding is geen gehoor gegeven. Men is echter geneigd in onderhandeling ie treden over uitbreiding der regeering met de N. S. D. A. P." Deze laatste houdt echter vast aan haar cisch tot vervroegde nieuwe verkiezingen. De verkiezingen zouden regel matig eerst In October plaats vinden. Senatoren in Luebeck afgetreder Op bevel van den rijksminister van Bin nenlandsche Zaken heeft de nat.-soc. Schroe- der de leiding der politie in den staat Luebeck overgenomen. Vier soc.-dem. senatoren en een senator lid van de Staatspartij zijn afgetreden Vier communisten doodgeschoten. Te Billstedt (bij Hamburg) is een commu nist, die niet reageerde op een sommatie van de politie om te blijven staan, doodgeschoten. Te Quickborn is een communist, die op de vlucht ging, doodelijk getroffen. Te Kellinghusen in Holstein is een com munist door onbekenden neergeschoten. Zondagavond is te Frankfort a/d Oder een arbeider, lid van de communistische partij, doodgeschoten. Schietpartij in Hamburg. Gisteravond is het te Hamburg tusschen politie en nationaal-socialisten eenerzijds en communisten anderzijds tot ernstige schiet partijen gekomen. Om 22 uur 45 waren reeds 1 doode en 8 zwaargewonden, waaronder 3 politieagenten, gevallen. De communisten hebben het vuur geopend op voorbijtrekkende afdeelingen politie en SA. Aanvankelijk dacht de politie door afzet ten van straten en gebruik van meer politie agenten deze actie te kunnen tegengaan, doch, toen dit niet hielp ging zij over tot ge bruik maken van pantserwagens met machinegeweren en handgranaten. De ge heele beschikbare politie van Hamburg werd aan de stedelijke grens geconcentreerd en met stalen helmen uitgerust. Bovendien werd de geheele SA, zoowel uit Hamburg als uit het gebied van Altona gealarmeerd. Dezen marcheerden in gesloten orde het tooneel van den strijd op. Naar verdere gewonden wordt nog gezocht. Het is echter moeilijk door te dringen tot het terrein, aangezien ook de zie kenauto's vanaf de daken worden beschoten. 2 dooden, 10 zwaar gewonden. Nadat tegen 11 uur gisteravond de schiet partij in het gebied van de stedelijke grens scheen te zijn geëindigd, ofschoon hier en daar van de daken nog enkele schoten vielen, kon de geneeskundige dienst een aanvang maken met het bergen van dooden en gewon den. Tot kwart over 11 waren reeds 2 dooden en 10 zwaargewonden gevonden. De beide dooden zijn voorbijgangers van de zwaar gewonden waren 6 eveneens voorbijgangers, waarvan 1 vrouw, de overige vier zijn poli- tie-agenten. Het is zeer waarschijnlijk, dat nog verdere gewonden, misschien wel dooden zullen worden gevonden. Ook aan den kant der communisten moeten wel slachtoffers ge vallen zijn, daar de politie met alle haar ten dienste staande strijdmiddelen heeft ingegre pen. Zoo werd gebruik gemaakt van pantser wagens en machinegeweren, handgranaten, karabijnen en revolvers. De communisten wa ren zeer goed bewapend en beschikten over buitengewoon veel munitie. Zij hadden zich goed verschanst op de daken en in de huizen. De tactiek van den aanval was deze, dat nat.-soc. optochten, die van oefeningen terug keerden op den Gaehlersp'.atz werden be schoten, waarna het vuurgevecht ook verder in de straten ontbrandde. Strenge maatregelen. Tegen middernacht werden de straten in het gebied van den strijd van gisteravond streng afgezet. Deze afzetting wordt voor het grootste deel uitgevoerd met behulp van de SA. Men wil in ieder geval vermijden, dat nieuwsgierigen de straten binnendringen, weshalve men er reeds spoedig toe overging de afzettingen zeer uit te breiden. De politie houdt grondige huiszoekingen, met het doel de gebruikte wapens zooveel mogelijk in handen te krijgen. De afgezette straten mo gen alleen door de bewoners worden betreden en ook dan slechts, wanneer zij zich kunnen legitimeeren. Zij worden dan door politie agenten naar hunne huizen geleid. De ge neeskundige dienst is nog bezig met het zoe ken naar gewonden. Medegedeeld wordt, dat herhaaldelijk is waargenomen, dat gewonden huizen werden binnengedragen. Men ver moedt, dat dit communisten zijn geweest, die door hun partijgenooten weggehaald zijn Bij de huiszoekingen is een groot aantal per sonen gearresteerd Volgens particuliere mededeelingen zou het aantal dooden reeds 3 bedragen. De rust in Hamburg weergekeerd. In de vroege morgenuren is in Hamburg weer volledige rust weergekeerd. De huiszoe kingen werden nog voortgezet. Nog steeds is de betrokken buurt afgezet. Het bericht, vol gens hetwelk drie dooden zouden zijn geval len, is niet bevestigd. Het aantal dooden blijkt inderdaad 2 te zijn. Persstemmen over de verkiezingen. Wat de verkiezingen zelf betreft, we zul len hier nog eenige kleine persuittreksel geven. Over het algemeen constateeren de Ber- lijnsche bladen, dat de rijksregeering thans belast is met de volle verantwoordelijkheid voor het lot van het rijk. E)e „Angriff" schrijft, dat het meest ver heugend is, dat het de N. S. E. A. P. gelukt is, geweldige massa's nieuwe kiezers te ver; krijgen. Het geheele Marxisme heeft een ge weldige nederlaag geleden. Het „Berliner Tageblatt" is van meening* dat sedert lang geen regeering een zoo goe de kans heeft gehad, maar dat ook geen re1 geering met zoo groote verplichtingen tegen over de kiezers aan het werk gaat. De „Boersenkurier" schrijft, dat de gewel dige verantwoordelijkheid de regeering er toe zal dwingen, alle krachten te wijden aan den wederopbouw van de zoo zwaar be dreigde economische verhoudingen. De „Deutsche Alfgemeine Zeitung" ver wacht, dat de Pruisische Landdag nog in Maart zich zal bezig houden met de verkie zing van een minister-president. Men neem) aan, dat als zoodanig Van Papen zal wor den gekozen. In ieder geval zal het verband tusschen Pruisische en rijksregeering ge handhaafd blijven. Italiaansche persstemmen over de verkiezingen. Onder het opschrift „De overwinning van het nieuwe fascistische Duitschland" schrijft Gayda in den serai-officieelen „Giornale d'Italia", dat Weimar definitief dood is De thans nog bestaande oppositie is verdeeld en overeenstemming tusschen sociaal democra ten en communisten eenerzijds en het katho lieke centrum anderzijds is niet wel mogelijk te achten. Men moet integendeel verwachten, dat reeds een toenadering tusschen het Cen trum en rijkskanselier Hitier aan den gang is. Voor ons, aldus vervolgt Gaida, is de weg der Europeesche cultuur duidelijk afge- teekend. De vriendschap en de samenwer king tusschen Italië en Duitschland wordt heden versterkt door de naar voren gekomen verwantschap van geest en wil. Dit worden steeds beslissendere factoren voor de oriën- teering en den cultureelen vooruitgang in het onrustige Europa dat rechtvaardigheic en eenheid zoekt. Fransche persstemmen over Duitschlands buitenlandsche politiek. Bijna alle groote Parijsche bladen, die tot dusverre commentaar geleverd hebben op de verkiezingsresultaten hebben hoofdzakelijk gesproken over de Duitsche binnenlandsche politieke consequenties. Wat de buitenland sche politiek betreft verklaart de „Jntransi- geant", dat ieder Franschman zich afvraagt wat Hitier, die tot dusverre de -faoto en thans ook de jure de leider van Duitschland is, zal doen, aangezien er in het geheel geen nat. soc. program bestaat, maar wel nat. soc. eischen. De eerste eisch luidt het psychi sche en moreele herstel van Duitschland. ge lijk dit in 1914 was. Er bestaat geen beter middel het Duitsche volk zijn leed te doen vergeten dan hem lust tot roem te geven en dat vooral moet Frankrijk vreezen. De „Temps", welk blad niet minder dan 5>4 kolom aan de gebeurtenissen in Duitsch land wijdt, verklaart, dat Hitier door zijn overwinning in staat is af te zien van een ge- welddadigen coup d'etat. Het blad vergelijkt Hitier dan met Napoleon na diens terugkeer uit Egypte en met Mussolini. Nationaal socialistische betoogingen in Oostenrijk. In alle groote steden van Oostenrijk heb ben de nationaal-socialisten naar aanleiding van den uitslag der Duitsche rijksdagverkie zingen demonstraties gehouden. In het ge heele land zijn in totaal gister ongeveer 1000 betoogingen gehouden. In Weenen spraken de landsleioer van de Oostenrijksche NSDAP, Proksch, en de Weensche gouwleider, Frauenfeld een redevoering uit Een resolu tie werd aangenomen, waarin de uitslag der rijksdagverkiezingen een nederlaag genoemd wordt voor het separatisme der Zuid-Duit- sche landen en waarin de regeering Volpi wordt uitgenoodigd onmiddellijk af te treden om den weg vrij te maken voor de vorming van een nationale regeering. In de bergstre ken zijn op de toppen vreugdevuren ontsto ken. Brandstichtingen in het Rijnland. De regeeringspresident te Keulen doet da gelijks mededeeling van een aantal brand stichtingen in het district Bergheim, die door communisten zijn gepleegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het huis van een Protestantsch geestelijke in brand gestoken. In verband daarmede zijn vier communisten gearresteerd. Pogingen zijn gedaan om ook het slot Schlenderhahn in brand te steken. In den nacht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken in de Sindorfer Glas fabrieken. De nachtwaker werd door de vluchtende brandstichters beschoten. Het hoofdgebouw is geheel afgebrand. Onder verdenking, dezen brand te hebben gesticht, zijn 7 commuunisten gearresteerd. De brandstichting in het rijksdag- gebouw.. Naar te Berlijn' verluidt zou men in Aken een Rus hebben gearresteerd, die er van ver dacht wordt betrokken te zijn geweest bij de brandstichting^ in het rijksdaggebouw. De gearresteerde beeft reeds bekend in Berlijn lid te zijn geweest van een Russische organi satie. DE BANKCRISIS IN AMERIKA. De uitbetaling der loonen. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft verklaard, dat de Amerikaansche re geering-voorloopig de behandeling der inter nationale problemen ter zijde zal stellen ten einde alle krachten in te spannen voor de verbetering van den financieelen toestand. De conferentie van' de gouverneurs der bondsstaten hèeft. een besluit aangenomen, warain volledig vertrouwen wordt uitgespro ken -in de federale regeering en waarin vol ledige ondersteuning der afzonderlijke sta ten wordt toegezegd. President Roosevelt heeft den gouverneur- generaal van 'dePhilippijnen machtiging verleend dg Pjiilippijpen uit te zonderen van de bankholidays. Gistermiddag is een conferentie gehouden tusschen president Roosevelt en minister van financiën,-Woodm, waarbij de uitvoe ringsbepalingen inzake het noodgeld behan deld zifn. Alles Wordt in het werk gesteld pm de peden vervallende loonbetalingen mo gelijk te maken. Tot dit doel liggen in New- Vork 250 millioeq dollar aan clearinghouse- certificaten gereed. De speaker van het huis van afgevaardig den heeft te verstaan gegeven, dat het on danks allë inspanning misschien noodzake lijk zal zijn de bankholidays nog verder uit te breiden. Hét congres zal in zijn speciale zitting o.a. ook besluiten moeten nemen in verband met de herfinanciering van de half Maart -vervallende Amerikaansche leeningen ten bedrage van 1 milliard dollar. In de uitvoeringsbepalingen inzake de bankholidays 'zijn eenige verzachtingen op genomen, Welke betrekking hebben op beta lingen "voor fevensmiddelentransporten, uit betaling van cheques van het departement van financiën, aanvaarden van nieuwe depo sito's etc., wanneer deze transacties slechts in papiergeld geschieden. Wooding gaf te verstaan, dat voorloopig geen verlenging van de bankholiday voorgenomen is. De douane heeft een verklaring gepubliceerd, dat naar het buitenland vertrekkende personen aan den lijve zullen worden gefouilleerd, wan neer men vermoedt, dat zij trachten zullen goud te smokkelen. Inflatie onvermijdelijk? Roosevelt krijgt ziin volmachten. De speaker van het Huis van Afgevaar digden, Rainey, heeft verklaard, dat het nieu we congres Roosevelt alle verlangde vol machten zal geven. Rainey zeide 'verder, dat inflatie in een of anderen vorm onvermijdelijk is. Het gebrek aan baar geld. Het gebrek aan baar geld doet zich over al voelen. Ook Amerikanen, die in het bui tenland reizen, ondervinden de ernstigste moeilijkheden. De wisselkantoren verstrek ken vreemde valuta met aftrek van 25 pCt. in overeenstemming met de wettelijke voor schriften. De Canadeesche dollar daalde in vergelijking met het Engelsche pond 17K punt. Óndanks de groote spanning is de be volking rustig; desniettemin hebben de auto riteiten niet opvallende veiligheidsmaatrege len genomen. De maatregelen. In overleg met president Roosevelt is thans besloten, dat 't noodgeld dat men voornemens was in circulatie te brengen, zal worden uitgegeven door de plaatselijke clearinghou- ses en gegarandeerd zal worden door de liquide activa van den verschillende betrok ken banken. Men hoopt echter algemeen, dat het noodgeld in het geheele land zal worden gebruikt en niet slechts plaatselijke waarde zal hebben. In New-Yorksche beurskringen verwacht men, dat de eigenlijke circulatie van het noodgeld morgen zal beginnen. Men schijnt het plan om de uitgifte te doen ge schieden door de regeering te Washington zelf te hebben laten varen. De banken mogen nog slechts goud uitkeeren voor het finan cieren van verschepingen en wel speciaal voor voedseltransporten, opdat de levens middelenvoorziening geen gevaar loopt, en voor het uitbetalen van loonen. The Recon- struction Finance Corporation heeft de uit gifte van nieuwe credieten voorloopig ge staakt. Het parlement van den staat New York heeft gisteravond te Albany vergaderd en besloten een fonds van 1500 millioen te vormen teneinde de deposito's der banken te beschermen en een normale afvloeiing van geld uit New-York, het financieele centrum der wereld, mogelijk te maken. Het fonds zal den naam dragen van New-York State Depo- sitor. De New-Yorksche banken zullen 10 pCt. van hun beschikbare middelen erin moe ten bijdragen. De gouveneur van den staat New-York Lehmann kreeg ten slotte ver strekkende volmachten om eventuëel nog andere maatregelen te nemen, ter bestrijding van de bankcrisis. Te Miami hebben 7 ban ken staatssecretaris Woodin vergunning ge vraagd om geopend te blijven, teneinde te kunnen voorzien in de behoeften van staat en gemeente en van de ongeveer 150000 vreem delingen, die de badplaats bezoeken. In hei verzoek werd medegedeeld, dat de betrokken banken over ruimschoots voldoende middelen beschikken en geen clearing-house certifica ten noodig hebben. De banken op de Philippijnen in uitstekende conditie. De gouverneur van de Philippijnen, Theodore Roosevelt, heeft telegrafisch ter kennis van de bevoegde autoriteiten te Washington gebracht, dat de banken op de Philippijnen in uitstekende conditie verkeeren en dat sluiting om geen enkele reden noodig is, zoodat op de Philippijnen de banken geopend zullen blijven. DE GR1EKSCHE REGEERING- VENIZELOS AFGETREDEN. Militaire dictafuuf. De verkiezingen voor het Grieksche parle ment op Zondag hebben den rechtschen par tijen e onverwachte meerderheid gebracht. Volgens de jongste berichten zullen de Tsal- daristen 128 zetels, de Venizelisten 108 en de Onafhankelijken 12 zetels in het nieuwt parlement hebben. Gneraal Piastiras, die reeds in 1922 heeft medegewerkt aan de instelling der dictatuur van generaal Pangalos, heeft gistermorgen de militaire dictatuur laten afkondigen, waarna de regeering-Venizelos is afgetreden. Een aantal politieke leiders, o.a. Tsaldaris zijn gearresteerd. Het geheele postverkeer is onder strenge censuur gesteld. Het uitkomen van alle bladen is verboden. Einde van de dictatuur Piastiras. Na de uitroeping van de dictatuur in Grie kenland door generaal Piastiras dreigde staatspresident Zaimis af te treden. Hierop werd een bespreking gehouden tusschen Zaimis, Venizelos en Tsaldaris, waar beslo ten werd een dictatoriale regeering onder generaal Othoneros, zonder deelneming var de volkspartij, in te stellen. De militaire dictatuur van Piastiras is daarmede ten ein de. Deze snelle ontwikkeling is te danken aan het feit, dat verscheidene garnizoenen hebben geweigerd Piastiras te steunen. De toestand in Griekenland is thans weer rusti ger. De gebeurtenissen van den laatsten dag hebben verscheidene slachtoffers geëischt. De rust in Griekenland is thans in zoo verre hersteld, dat de ochtendbladen weer konden verschijnen. Aangezien in het geheele land het leger aan de zijde van het volk staat, acht men verdere putsch pogingen o' ordeverstoringen onwaarschijnlijk. Het werk in de mijnen in Astune is ge deeltelijk hervat. Vele arbeiders, die behooren tot de syndicalistische groepen, hebben zich nog niet gemeld.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1