DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. s a Kr-tess z s Wat de nat.-socialisten doen. Uit hei Jlademmt tDaqeÜiksch Oveczkht tBuitenCand No. 58 Donderdag 9 Maart 1933 In het Rijnland zijn tal van Joodsche waren huizen en dergelijke winkels door de nazi's gesloten en wordt het publiek verhinderd bij Joden te koopen. DE RIJKSDAG 21 MAART BIJEEN. 135e Jaargang Vijftig personen verdronken. AARDVERSCHUIVING EISCHT TWAALF DOODEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat nit drie bladen. Den Haag, 8 Maart '33. Interpellatie-Vliegen. Ook heden is de vergadering van de Twee de Kamer voor het grootste deel in beslag genomen geweest door de behandeling van ten interpellatie. Weder was het een sociaal democraat, die behoefte had gevoeld de re gering aan de tand te voeien en ook nu we der was het minister Deckers, voor wien de taak was weggelegd den interpellant te woord te staan. Interpellant was de heer Vliegen, die in den order van den minister van defensie, den heer Deckers, waarbij aan militaire ambte naren der land- en zeemacht verboden is aan gesloten te zijn bij of op eenigerlei wijze steun te verleenen aan groepen of vereenigin- gen van personen op sociaal-democratischen grondslag, stof had gevonden om den minis ter te vragen, wat hem aanleiding tot dit verbod had gegeven en hoe hij het kon rij men met de beginselen van ons staatsrecht. Bescheidener dan zijn partijgenoot Albarda gister, had de heer Vliegen zijn interpellatie- samengevat in slechts zes vragen van be trekkelijk beknopten aard. Zij luidden: 1. Acht de minister zijn legerorder no. 59, waarbij aan militaire ambtenaren der land en zeemacht wordt verboden aangesloten te zijn bij of op eenigerlei wijze steun te verlee nen aan groepen of vereenigingen op sociaal- democratischen grondslag in overeenstem ming met den geest van art. 9 der Grond wet? 2. Waar het bedoelde verbod hier niet geldt het lidmaatschap van of steun aan eenige bepaald aangewezen vereeniging, maar algemeen gericht is tot alle vereenigin gen op een bepaalde grondslag, onverschil lig welke Jiare gedragingen zijn, kan de mi nister dan meenen, dat gebruikmaking van de hem bij art. 17 van het Reglement op de Krijgstucht verleende bevoegdheid hier een redelijke toepassing vond? 3. Waar de minister blijkbaar meent, dat zijn verbod motiveering vindt in gevaar voor de krijgstucht, kan hij dan mededeelen, uit welke feiten het bestaan van dat gevaar en het verband tusschen die feiten en de so ciaal-democratie is gebleken? 4. Acht de minister het in overeenstemming met goede politieke zeden, dat de regeering midden in een verkiezingsstrijd zoo'n ban vloek uitspreekt tegen een bepaalde politieke richting? 5. Wil de minister mededeelen, wat te ver staan valt onder het „op een geenerlei steun verleenen aan groepen of vereenigingen van personen op sociaal-democratischen grond slag?" O.m., of daaronder ook te verstaan valt het stemmen op candidaten van zulke groepen of vereenigingen? En, zoo ja, op welke wijze hij dan aan het verbod uitvoe ring denkt te geven? 6. Acht de minister het verbod aan mili taire ambtenaren om de bladen der Arbei derspers te lezen, en hetwelk leidt tot een controle ook op de ontvangst van deze bla den buiten de kazerne en schepen, niet een hoogst afkeurenswaardige inmenging in het private leven van deze personen? De minister van defensie heeft in zijn ant woord in de eerste plaats uiteengezet, dat het verbod niet in strijd is met de Grondwet. Hij beriep zich daarbij op wijlen Buys en Struyc- ken, om te betoogen, dat er niets ongrond wettigs ligt in zijn order. Wie weermacht 2egt, zegt krijgstucht en handelingen daar mede in strijd kunnen in geen geval worden toegelaten. Wat vraag 2 betreft, de minister steunt bij zijn optreden niet op het reglement doch op »e.t °P de krijgstucht. Daarop is het de h f€ mbtenaarsreglement gebaseerd en waarharmed5 samenhangende verbandacte, rinwnV^ l16' lidmaatschap van vereeni- litafr vpJwinj met de plichten van den mi- tenaren worden. Voor de burgeramb- nist°r gaf eze!fde regeling en de mi- bij defensie^erkzaam^ "T' niet zel-pr »p ,i m was doch verklaarde tiéke ^Dogpnhi V u 2ii"> dat zij op het kri- acte vangTa 'lnCh Z0U houd™ aan haar gekregen Van h g.fn daarop ontslag had hschen invtepd Z'ide der sociaal-democra- welke tot zuivere°ïakverSlb?"Vereen'ginget' de krnWnrht w^rmacht, zijn in strijd met zag Daarhii i/h handhaving van het ge- zuiver revoIiiHn soclaal"democratische pers »it» a. in°anair en ondermiit stelselma- regeering stond! Nu heeft de heer Vliegen beweerd, dat de minister de fascisten hun gang zou laten gaan. Doch dit is onjuist. De minister heeft uitdrukkelijk te kennen gege ven, dat ook het lidmaatschap van eene fas cistische organisatie in strijd is met de mili taire plichten, daar men door dit lidmaat schap de weerbaarheidsgroep van een spe ciale organisatie direct steunt. In zijn hierop volgende repliek is de heer Vliegen o.a. opgekomen tegen de karakteri seering van de s.d.a.p. als een staatsgevaar lijke organisatie en hij meende, dat de minis ter geen materiaal genoeg had bijeenge bracht om nu aan de partij den oorlog te verklaren. Volgens hem zou zijn partij slechts den legalen weg willen bewandelen en hij hoopte, dat de aanstaande verkiezin gen hem in het gelijk zouden stellen Bij de hierop volgende gedachtenwisseling vond de minister van defensie steun bij ver schillende partijen. In de eerste plaats heeft de heer Boon (lib.) het optreden des minis ters goedgekeurd; zelfs vond hij dat de re geering te lang tolerant was geweest. Be roepsmilitairen kunnen nu eenmaal geen lid van de s.d.a.p. zijn. De heer Tilanus (c.h.) schaarde zich on voorwaardelijk achter den minister en zoo deed ook de heer Van Dijk (a.r.), die in het bijzonder optrok tegen de onderofficiersver- eeniging „Ons Belang" die pas in den laat- sten tijd teekenen van verbetering vertoont. De heer Albarda (s.d.a.p.) kwam zijn par tijgenoot Vliegen te hulp en stelde onder meer de vraag, wat de minister verstaat on der ambtenaren, daar onze Strafwet in art. 84 onder ambtenaren begrijpt allen, die tot de gewapende macht behooren, dus ook de dienstplichtigen, al staan zij niet onder de wapens. Hij waarschuwde er voor van ons leger een partijleger te maken en de geeste lijke vrijheid aan banden te leggen. Wie so ciaal-democraat is en als matroos dient, kan om economische redenen zijn betrekking niet nederleggen, dcch het is dwaas zoo iemand, wanneer men kennis heeft van zijn inzich- ten op politiek gebied, aan den dijk te zetten. Aan het slot van zijn rede liet de spreker het dreigement hooren, dat wanneer we tot een oorlog zullen worden gedwongen, de sociaal-democraten de stem van hun geweten zullen volgen. Nadat de heeren De Visser (comm.) en Duys (s.d.a.p.) eenige niet ter zake doende onaangenaamheden aan de regeering en de tegenstanders hadden ten beste gegeven, heeft minister Deckers nog eens nader zijn klachten over de roode pers toegelicht. Er is hier geen sprake van terrorisme en ten on rechte noemt men hier den naam van Thor- becke cmdat deze toestanden als we nu bele ven nooit heeft gekend of vermoed. In ant woord op de vraag van den heer Albarda verklaarde de minister, dat de dienstplichti gen, die niet onder de wapens zijn, niet on der de door hem genomen maatregelen val len. De heer Vliegen hield in zijn slotwoord vol, dat er geen enkel feit is aangevoerd, waaruit zou blijken, dat de S.D.A.P. het ge zag tracht te ondermijnen. Hij zal nu geen motie voorstellen, daar het kabinet binnen kort toch verdwijnt, waarop de minister nog even de maatregelen verdedigde met een her innering aan het bekende gezegd, dat „gou- verner c'est prevoir". En daarmede was de interpellatie, de laatste vermoedelijk vóór de verkiezingen, achter den rug. E)e Kamer heeft hierop een aantal kleine ontwerpen aangenomen zonder er een enkel woord aan te wijden en is daarop naar huis gegaan. Bij' den aanvang der vergadering heeft de Kamer, ondanks verzet van liberale zijde, be sloten nog in deze zitting te behandelen het ontwerp op de binnenscheepvaart; Vervol gens heeft zij met 50 tegen 30 stemmen ver worpen de gister door den heer Albarda voorgestelde motie ten gunste van een wijzi ging in de rechtspleging bij de zeemacht, ra kende den rechtskundigen bijstand aan voor een krijgsraad buiten Europa terechtstaande beklaagden. n tig dé kriiVrcfi ul'aw en ondermijt stelselma ®ateriaal lfrhrt !i een rijke hoeveelheid whl sS de Spr' dit nader toe> onder- «oïaifdï,^- de rede gallen door hen heer n e afgevaardigden met dat de °Tj00raa"' en hij concludeerde, daartoe nr,^ UIt r machtapparaat, mag ^™ni°nZe,Weermacht behoort, hen ken aan h J. niet w'"en medewer- ciaal riem 6 handhaving van het gezag. So- ben n?aftrerai €'ders (^hschland) heb- gial j'C"etroffen- welke veel verder troffen De W£6 hier lande zijn ge gaan war heer Duys moest maar eens na- is wcHhtL in -?anuari 1932 in Duitschland g cn.ed en w'e er toen aan het hoofd der De nat.-socialisten doen toch eigenaardig Na den brand in het rijksdaggebouw namen ze ingrijpende maatregelen tegen de commu nisten en veroverden daarbij de sympathiek van velen, die tot dien tijd vrij nuchter over de nazi's gedacht hebben In een sprong wa ren zij de redders van Duitschland gewor den. De brand is voor hen een prachtige reclame geweest en wij meenen, dat zonder die ge beurtenis de overwinning der nazi's vrij wa; minder groot zou zijn geweest. Doch ziet, nauwelijks zijn de verkiezingen achter den rug en weten de nat.-socialisten, hoeveel macht zij hebben, of ze doen dingen, waar mee zij onmiddellijk de sympathie verliezen. Wij bedoelen de actie tegen de joden. In het Rijnland zijn nj. een groot aantal wa genhuizen, eenheidswinkels en dergelijke zaken, welke in Joodsche handen zijn, geslo ten, zoodat gisteravond bijv. nog ternauwer nood één zaak, welke onder Joodsche leiding staat, in Essen open was! Op de deuren der meeste zaken zijn ge drukte transparanten aangeplakt, waarop staat: „Duitschers, koopt slechts in Duitsche zaken, Duitschers steunt den Duitschen mid denstand". Voor de ingangen van zaken, welke nog open zijn, staan SA-mannen, die kooplusti gen en nieuwsgieringen terugdringen Uit andere steden van het industriegebied worden gelijke voorvallen gemeld. Te Bolltrop zijn, evenals te Essen, alle Joodsche zaken gesloten. De leider der politie in het Westen heeft de daarvoor in aanmerking komende politiepre sidenten er op gewezen, dat de garantie moet worden gegeven, d?t alle zaken kunnen open blijven, eventueel door gebruik te maken van politie en hulppolitie. Intusschen hebben te Essen besprekingen plaats gevonden, zon der dat van het resultaat daarvan evenwel mededeelingen zijn gedaan. Te Berlijn is men van een en ander op de hoogte gesteld. Ziet, dergelijke maatregelen doen niet pret tjer aan. Waarom moeten de Joden, die toch gedurende eeuwen in dat land gewoond heb ben die zich onderwerpen aan Duitsche wet ten die mee ten oorlog zijn gegaan, om hun vaderland (n.1. Duitschland) te helpen, waar. om moeten zij, die er niet aan denken, om het land in gevaar te brengen of het gezag te ondermijnen, door anders denkenden gehin derd worden. De nat.-soc. zijn anti-Joodsch. Dat wisten wij. Maar wij hadden van het niet kunnen denken, dat zij hun haat zoover doordreven, dat de Joden als 't ware gedwongen worden, het land te verlaten. Want zoover zal het nog komen o Een ander geval, dat ons niet tactisch lijkt, is de nieuwe bestemming van het Karl Liebknecht-huis. Dit vroegere bolwerk der communisten is door Pruisen is beslag ge nomen en bestemd voor de politieke poli tie, die het communisme moet bestrijden. Dat de nazi's het communisme bestrijden, is het goed recht natuurlijk, maar dat zij het vroe gere bolwerk der communisten nu tot een bolwerk tegen het communisme maken, zet natuurlijk dubbel kwaad bloed. Het lijkt er op, dat de nazi's als 't ware den strijd op nieuw uitlokken en daarbij trachten zelf „on schuldig" te blijven! Nieuwe rijkscommissarissen. Op grond van de noodverordening tot be scherming van Volk en Staat heeft de rijks minister van binnenlandsche zaken de poli- tionneele bevoegdheden op zich genomen in SchaumburgLippe, Baden, Wunenberg en Saksen. Als gevolmachtigden van dr. Frick treden op: In SchaumburgLippe Matthei, in Baden Wagner, lid van den landdag; in Wurtenberg von Jagov, rijksdaglid en voor Saksen het rijksdaglid v. Killinger. Rijksdagzitting in den Kroil- schouwburg. De rijkskanselier heeft gisteren met de ministers Goering en Frick de Garnisou- kiche te Potsdam bezocht ter bespreking van de voorbereiding der daar te houden ope ningszitting van den rijksdag. Vervolgens bezochten zij de Lange Stal! te Potsdam en den Krollschouwburg te Berlijn, met het oog op de plenaire rijksdagzittingen, waarbij de keus viel op laatstgenoemd ge bouw. De bijeenrceping zal zooveel mogelijk wor den bespoedigd. De rijkspresident zal de openingsgods dienstoefening in de Nicolaikirche bijwonen (Naar men weet zal voor de katholieke afge vaardigden een godsdienstoefening worden gehouden in de Stadtpfarrkirche-Potsdam) Na afloop der godsdienstoefeningen trekken de deelnemers in optocht onder het luiden van alle klokken van Potsdam naar de Gar- nisonkirche, waar een officieele plechtigheid plaats heeft. De rijkspresident zal een begroetingstoe spraak houden en daarna het woord aan den Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. rijkskanselier geven voor het afleggen der regeeringsverklaring. - De plechtigheid zal met kerkmuziek wor den opgeluisterd. Na afloop van de plechtigheid te Potsdam alleen naar de graven van Friedrich Wilhelm I en Frederik den Groote, waar hij tusschen de kosten een lauwerkrans zal neerleggen Vervolgens inspecteert hij de voor de kerk opgestelde eerecompagnie, welke daarna een parade houdt. Na afloo pvan de plechtigheid te Potsdam begeven de afgevaardigden, de rijksregeering enz., zich naar Berlijn, waar de opening van den rijksdag plaats heeft. Men neemt aan, dat deze reeds op 21 Maart zal geschieden. Wat bij de „machtigingswet" zal worden bepaald. De aangekondigde „machtigingswet" welke een grondwetswijziging zal inhouden, zal o.m. bevatten volmachten, welke mogelijk maken dat afzonderlijke deelen van de grond wet kunnen worden opgeheven. Te verwachten is, dat dezer dagen de on derhandelingen met het Centrum zullen aan vangen. Een officieus contact heeft intus schen wel plaats gehad. Er vonden besprekingen plaats in zake de premier-verkiezing in Pruisen, o.m in aan wezigheid van vooraanstaande leden der Pruisische fractie van de N.S.D.A.P. Behalve de reeds genoemde plannen von Papen mi- nister-president te maken, zou het thans in het voornemen liggen den rijkskanselier eventueel tegelijkertijd te benoemen tot Prui sisch premier. Nog steeds nieuwe vlaggen. De burgemeester der stad Koblenz had verklaard zich er tegen te moeten verzetten, dat op het stadhuis de hakenkruis vlag zou worden geheschen. Vier nationaal-socialisten haalden hem hierop uit zijn werkkamer om hem te dwingen de plechtigheid bij te wo nen. 10.000 personen waren aanwezig. Zij juichten den nationaal-socialistischen spre ker na afloop van zijn gelegenheidstoespraak toe. 'De centrumsafgevaardigde Joos heeft uit Keulen het volgende telegram gezonden aan rijksminister' Góerihg: Overgfcoote deel der bevolking gaat niet accoord met het hijschen van hakenkruisylaggen op openbare gebou wen door N.S.D.A.P. Centrumspartij eischt bevel,, dat vlag direct zal worden ingeno men. w.g. Joos. Goering antwoordde verantwoordelijk te zijn Voor den wil der meerderheid van het volk,'welke zich hééft'uitgesproken voor de hakenkruisvlag. Overval op Peruaansch consul te Breinen. De politie, te Bremen deelt mede: „Tot een betreurenswaardig .incident is het gistermid dag in de Schillerstrasse gekomen. De con sul van Peru werd door een onbekend per soon -overvallen en aan het oog gewond. De dader zou het Hakenkreuz-insigne hebben gedragen. EV bestaat geen twijfel of dit is het werk'van een communistisch provocateur, hetgeen (e meer' waarschijnlijk is, daar be kend is. dat de communisten bij botsingen en overvallen de kenteekenen van de N.S.D.A.P. moeten dragen, om de nat.-soc. beweging te schaden.-De qcmmissarieele president van politie heeft zich onmiddellijk naar het zie kenhuis begeven en heeft den consul zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. Ook de consul was van meening, dat het hier een provqcatie betrof"-. Spoorwegaanslag verhinderd. Naar de politie mededeelt, zijn in den nacht op Woensdag op den spoordijk in de nabijheid van de Hafenstrasse in Bremen 2 communisten gearresteerd, die de draden wilden doorsnijden van de signalen. Met eén draadschaar hadden de daders het prik keldraad langs, den spoordijk reeds doorge knipt. De gearresteeren hebben geen van bei den een vaste woonplaats in Bremen. In den loop van Woensdag hebben uitge breide huiszoekingen plaats gevonden op last van den politiesenator (rijkscommissaris, in het partiigebcuww van de soc.-dem.) films naar het Duitsche rijk in overeenstem ming met de op het oogenblik van kracht zijnde contingenteering. Men verwondert ei zich over, dat de Duitsche regeering thans plotseling overgaat tot het verbieden van een film, die reeds zes maanden zonder eenig incident draait. Er is een beroep op de regee ring gedaan om in dezen tusschenbeide te komen. 45.000 WERKLOOZEN MINDER IN DUITSCHLAND. Op 28 Februari waren in Duitschland 6.002.000 personen werkloos, d.i. 45.000 minder dan veertien dagen tevoren. DE FRANSCHE LEENING VAN 10 MILLIARD. De financiëele commissie van den Fran- schen senaat heeft heden met algemeene stemmen het gisteren in de kamer aangeno men voorstel inzake een leening van 10 milliard goedgekeurd. Morgen komt deze aangelegenheid in den senaat ter sprake. DE GRIEKSCHE REGEERING OTHONEOS AFGETREDEN. Tsaldaris kabinetsformateur. De Maandag in Griekenland gevormde regeering-Othoneos, heeft de portefeuilles ter beschikking gesteld van Zaimis, die den lei der der Volkspartij, Tsaldaris, wiens partij de meerderheid heeft, opdracht gaf een nieuwe regeering te vormen. Generaal Pias tiras is nog niet opgespoord. Te Athene en in Attica zijn tal van personen gearresteerd, die betrokken zijn geweest bij den beraamden staatsgreep. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL TE WEENEN. In verband met den diefstal van een kost baar paarlencolier te Weenen zijn gearres teerd baron Herbert Popper Podhragy, een neef van de zangeres Jeritza, zoomede een directeur en een adjunct-directeur "an Doro- theum. Het kostbare collier, dat eigendom was van barones Cahn Speyer, bestaat uit 47 paarlen. Het is voor den oorlog gekocht voor 170.000 goud-kronen en wordt thans nog getaxeerd op 180.000 schellingen. Het is op een dag ontvreemd uit de safe van het door het barones permanent bewoonde hoteL en is thans geheel onbeschadigd teruggevon den op een barometer in de woning van re- geeringsraad Meidl, die directeur-penning meester is van Dorotheum. Baron Popper, die 23 jaren oud is, is een bekende figuur in de nachtlokalen van Weenen. Hij is bijna altijd bij zijn oud-tante barones Speyer. Hij heeft er kans toe gezien het collier uit de safe te nemen en het bij Dorotheum voor 5000 schil ling te beleenen. Eenige dagen later nam hij nog 3000 schillingen op. Het lommerdbriefje probeerde hij voor 5000 schilling aan een ju welier van de hand te doen, die zich in ver binding stelde met Dorotheum. Het lommerd briefje kwam terecht bij de vrouw van den adjunct-directeur van Dorotheum. Beide di recteuren worden vervolgd. Zij hebben reeds bekend. De vrouw van den adjunct-directeur Maurer, ontkent nog. De barones Poppei heeft onlangs te Munchen vertoefd. Op ver zoek der Weensche politie werd zij als onge wenschte vreemdelinge over de grens gezet waar zij werd gearresteerd. CHINEESCH SCHIP VERGAAN, Het Chineesche s.s. Antoeng is ter hoogte van de Mofoe plek bij Honkong vergaan. Van de opvarenden konden 460 worden ge red. Vijftig personen verdronken. DE IERSCHE SPOORWEGSTAKING. Eerste onderhandelingen. Gister zijn voorbesprekingen gehouden tus schen den voorzitter van de associatie van Iersche spoorwegdirecteuren, majoor Spier, en zes vertegenwoordigers van de vak verenigingen Er heerschte een vriendschap pelijke stemming en men is van meening, dat een basis is gelegd voor de onderhandelin gen, waarvan men een gunstig resultaat hoopt. Heden worden de besprekingen her vat. VERBOD FRANSCHE FILM IN DUITSCHLAND. Gister is overleg gepleegd met betrekking tot heF verbod in Duitschland van de Fran- sch'e film „Les croix de Bois", welke maat regel geacht wordt belangrijke gevolgen te kunnen hebben voor de uitwisseling van STAKING VAN TEXTIEL ARBEIDERS TE LODZ. De algemeene staking van textielarbeiders te Lodz (Polen) heeft zich in de laatste twee dagen tot bijna alle bedrijven uitgebreid. Op het oogenblik liggen 170 fabrieken stil en zijn bijna 40.000 arbeiders in staking. Bij de textielarbeiders hebben zich 5000 arbeider» uit kunstzijdefabrieken aangesloten. Uit Cusco in Peru wordt gemeld, dat ten gevolge van een aardverschuiving van de Salvajinayacberg nabij Lamantanjo twaalf personen werden gedood, terwijl een aantal huizen werden bedolven. De aardverschui ving werd veroorzaakt door de hevige regens van den laatsten tijd. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. De ambtenaren der prohibitie in de V. S. doen thans geen moeite meer het den speak- easies lastig te maken, maar concentreeren hun krachten op het arresteeren van produ centen en vervoerders van verboden dranken. De regeling der speakeasies wordt thans aan de plaatselijke autoriteiten overgelatax.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1