Rechtszaken Ruitenland Stad en Omgeving. Geeft vooral tijdig teekens JCunst en Wetenschap Wanneer U direct na hei uitsteken van Uw arm of richtingaanwijzer de bocht neemt, kunnen ongetukken niet uitblijven ij alten, die eenig voertuig jt een rijwiel bestuurt, denkt eraan: "~~Ï)E C. P. H. EN VAN DER LUBBE. De communist van Weizen schrijft in De Tribune naar aanleiding van het bericht uit Leiden, dat de brandstichter van het Rijks daggebouw van der.Lubbe op 6 October 1932 nog voor de Comm. Partij in een fas cistenvergadering te Leiden heeft gedebat teerd. Behalve deze twee, waren er nog meer debaters, n.1. de communist Wouda en een vertegenwoordiger van het toen be staande Antifo, de voorzitter van het P A.S. Leiden. Op deze vergadering hebben de communist Wouda en v. Weizen namens de C.P.H. ge debatteerd en v d. Lubbe deed dit namens zijn persoon Hetgeen hij toen naar voren bracht was zoo verward en onsamenhan gend, dat geen der aanwezigen er een touw aan vast kon knoopen. Bovendien voegt de heer van Weizen daar aan toe, dat M. v. d. Lubbe reeds in het be gin van 1931 zich aan een royement als lid van de C.P.H. heeft onttrokken, door te be danken De politiek, welke hij wilde volgen kwam in directe tegenspraak met die van de partij, vandaar dat het handhaven van zijn lidmaatschap onmogelijk werd CONFLICT KLEEDINGÏNDUSTRIE TE GRONINGEN. Geëindigd. Het conflict in het Engros-Confectiebe- drijf te Groningen, dat was ontstaan bij Ce N.V. Heerenkleedingfabriek v. h Gebrs. Le- vie, tengevolge van de invoering van een nieuw systeem van werken, waardoor de fir ma niet in staat was een juist loon voor de verschillende onderdeelen vast te stellen, is geëindigd. Na eenige conferenties zijn partijen tof overeenstemming gekomen. De basis waarop tenslotte overeenstemming is verkregen, is, dat het loon voor d? verschi'lende onderdee len zoodanig is bepaa'd, dat van een iuiste waardeering kan worden gesproken. Moch1 echter na verloop van eenige weken blijken dat voor eenig onderdeel het loon te laag is vastgesteld dan zal een verhooginc worden toegepast. Mocht daarentegen binken, dat het loon van eenig onderdeel te hoog is vast gesteld, verplichten cartijen zich besprekin gen te openen ten einde een meer juist loon bedrag te bereiken. Rancune maatrege'en zullen niet worden genomen. De stakino- omvatte 81 personen Het werk 's gisteren hervat. BRAND. Film-otelier te Rotterdam uitgebrand. Gisteravond omstreeks negen uur hebben Omwonenden van den Oroote Schouwburg aan de A'ert van Nesstraat te Rotterdam, tn het complex gebouwen dat achter den schouwburg ligt. een fe'len vuurgloed waar genomen. De situatie was uitermate gevaar lijk. want het vuur woedcV in eenige oude huizen, die achter den achterkant van de toonee'ruimte van den schouwburg staan. In twee van deze woonhuizen i3 een film ate'ler ingericht, en in twee daaraan gren zende huizen is gistermiddag, hoewel de hut zen niet in gebruik waren, door werklieden van de filmonderneming P. G. Bedys en A Von Barsv gewerkt. In een van de kamers van dit verlaten woonhuis stond een kast met filmvoorraad voor tien maanden en tengevolge van het vonken van een e'ectriseh verwarmingstoe stel is daar brand ontstaan. Het vuur vond onmiddeHiik gretig voedsel in het celluloid en er ontstonden groote vlammen en een ge weldige hitte werd ontwikkeld, zoodat de werklieden ijlings de v'ucht namen. Een oogenbük heeft het gespannen, een tnthreiding zou funest zijn geworden, omdat boven de werkp'aatsen van de firma Bdys en Von Barsv de reauieietenzo'der van den Groote Schouwburg ligt. In den schouwburg ze'f werd een voorstel ling gegeven van „De Nacht van 17 April" nwt Else Maus als gast. De zaal was zeer V? i6?' c'00r^al een oogenblik rook in de zaal kwam, ontstond er een onrustige stem ming. Men heeft onmiddellijk het puB^ek medegedeeld, dat er geen brand in den schouwburg was. Toch verlieten eenige men S m n zaaK maar het overgroote deel is gen even. Tengevo'ge van de onrustige stem ming onder het pub'iek heeft men de voor ste ling een oogenblik gestaakt en daarna is men weer rustig verder gegaan. De oorzaak van den brand is waarschijn- luk te wiiten aan kortsluiting. Het filmate- lier is geheel uitgebrand en er is een be'ang- n'ke voorraad reclamefilms welke door de firma werden gemaakt, verloren gegaan. DE AMSTERDAMSCHE AERO CLUB IN VERGADERING BIJEEN. Gisteravond beiegde de Amsierdamsche Club. die sinds kort is opgericht een i enbare bijeenkomst in het muziek lyceum te Amsterdam. De voorzitter, de heer Ernst Crone. dankte inde eerste plaats het talrijk opgekomen pu- en Zijne Excellentie, generaal Snijders voor de dooi hen betoonde belangstelling. eryolgens besprak aij het doel en de be- p*!"® van de Am.verdamsche Aero Club. tiij het bestuur van de club bestaat het plan om op Schiphol een clubgebouw te süchtea, bestaande uit een z?ai van 70 M*. opper vlakte. met een buffet, twee kleedkamers een keuken en een bestuurskamer, terwijl buiten een groot terras zal worden aangelegd. Leden van de club worden automatisch lid van de Kon. Ver. voor de Luchtvaart met alle faciliteiten daaraan verbonden, uitgezonderd het stemrecht. Bovendien zullen leden van de club. die les willen nemen aan de lucht- vaartschool, belangrijke reductie genieten. Het lidmaatschap bedraagt f 25 per jaar voor niet-vliegers en f 100 voor vliegende leden. Na den heer Crone sprak de heer Kolff. leider van de Nationale Lucht «raartschool te Rotterdam. Voor en na de pauze sprak de heer Van der Leeuw over zijn reis per vliegtuig naar Afrika. Een en ander werd met lichtbeelden en kaarten toegelicht. Er heerschte een opgewekte «temming on der de aanwezigen, waarondei wij vele be kende sportslui opmerkten VERKEERSONGEVALLEN. Onvoorzichtig oversteken. Te Pasop in de gemeente Leek is Dinsdag namiddag de negenjarige J. Kroeze, toen hij plotseling den weg overstak, door een auto uit Groningen gegrepen en zwaar ge wond naar het r.k. ziekenhuis te Groningen overgebracht KORTE BERICHTEN. In den ouderdom van 88 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer R. J- van Moock, luitenant-generaal der genie b. d. DE VERDUISTERING TE DEN HELDER. Appèl aangeieekend Naar de „Schager Courant" van be trouwbare zijde heeft vernomen, heeft de Heldersche ex-wethouder D C. A. de Z verdacht van verduistering vat. ruim 18 000, als bestuurder van den Bond van Korporaals der Nederlandsche Ma rine, appèl aangeteekend tegen het von nis van de rechtbank alhier, waarbij hij werd veroordeeld tot 154 jaar gevange nisstraf met aftrek van zeven maanden preventief. DE BANKCRISIS IN AMERIKA. Roosevelt's boodschap in het congres. Naar uit betrouwbare bron verluidt, zal de boodschap van Roosevelt in het Congres de volgende punten behandelen: Geleidelijke hervatting der normale bank- werkzaamhedenkorte verlenging van het bankmoratorium, waarschijnlijk tot Maan dag; eisch tot blanco volmacht tot bestrij ding van de crisis; goudsmbargo voor on- bepaalden tijd; gelijke behandeling van staats- en nationale banken; drastische be zuinigingsmaatregelen; vermindering van belasting als stimulans voor de industrie en de bedrijfswereld. In de boodschap zullen waarschijnlijk geen details ter 3prake worden gebracht be treffende de hervorming der valuta etc., doch alleen de eisch tot blanco volmacht. Alle overige problemen, zooals de hulp aan de boeren, de prohibitie, de oorlogsschulden, zullen vooreerst op den achtergrond blijven. Men verwacht, dat Roosevelt een krachtigen druk zal uitoefenen op de goudhamsteraars. De FecVral Reserve Bank heeft in den laat- sten tijd nauwkeurig aanteekening gehouden van alle goudopvragingen boven de 10 dol lar. Strijd van Washington tegen het tekort aan goud. De staatssecretaris van financiën, Woodin, heeft medegedeeld, dat de regeering der Ver eenigde Staten niet zal toestaan, dat van particuliere zijde noodgeld zal worden uit gegeven. De regeering is van plan tegemoet te komen aan het gebrek aan betalingsmidde len door de uitgifte van nationale bankbil 'etten door de instellingen, welke bij het federale bankensvsteem zijn aangesloten. De ver'eden jaar aangenomen wet Glass- Steagall voorziet in een vermeerdering van binnenlandsche regeeringsleeningen alsdek- kig der valuta tot een totaalbedrag van meer dan een milliard dollars. De nationale ban ken hebben van dit recht nog zoo goed als geen gebruik gemaakt. De Federal Reserve Banks hebben opdracht aanzienlijke bedra gen aan goud en goudcertificaten ter be schikking te stellen. Hieruit concludeert men dat de regeering voornemens is de dekkings- grens van 40 tot 60 te verhoogen om daardoor het door de opvraging van goud en de oppotting van bankbiljetten ontstane geldschaarschte op te heffen. De bankHNet- tendrukkerij heeft reeds groote hoeveelheden nieuw bankpapier gereed gemaakt. Het besluit beteekent dus niet, dat staats- of gemeente-autoriteiten geen noodgeld op korten termijn zouden mogen uitgeven. Fei telijk hebben reeds vele gemeenten een aan vang gemaakt met de uitgifte van zulk nood geld. De staat Maryland heeft nog in den loop van den middag' de uitgifte van noodgeld aangekondigd. Ten aanzien van de depositogarantie in een of anderen vorm is de stemming hier voor in congreskringen gunstig. De verklaringen van Woodin hebben in de „states" een zekere verademing gemaakt. Inkrimping van vervoergelegenheid De spoorwegmaatschappij Newhaven— Hartford heeft 12 personentreinen en een groot aantal vrachttreinen naar New-Eng- land laten vervallen. Cl Een aantal andere maatschappijen heeft eerst het aantal wagons der treinen beperkt en voorts besloten tot verdere inkrimping gedurende den tijd der bankcrisis. Hollywood en de crisis De bankcrisis heeft zich uitgebreid tot Hollywood, De Universal Film Cy. heeft tij delijk haar productie gestaakt, omdat uit New York geen salarisgelden worden over gemaakt. De overige filmmaatschappijen, zoomede eenige andere bedrijven, hebben hun werkzaamheden sterk beperkt. De Nation Picture Producers Associetion leeft haar geheele personeel, met inbegrip van de „stars" gesommeerd direct genoegen te nemen met 50 der salarissen voor den duur van 8 weken. De korting betreft sala rissen van meer dan 50 dollars per week In geval deze eisch niet mocht worden ingewil ligd, zou de maatschappij genoopt zijn haar ateliers te sluiten. Bij de Foxstudio hebben 1900 employe's genoegen genomen met kostelooze maaltijden voor den duur van vier weken in plaats van salaris. Voorts ziet de maatschappij er van af voorloopig nieuwe films te vervaardigen. Alle contracten met „stars", directeuren ed. zijn tijdelijk ongeldig verklaard Honderden personen moesten wegens inkrimping van 't bedrijf worden ontslagen. Door de tegemoetkomingen aan de banken worden de moeilijkheden te Hollywood ten dcele opgeheven. Ten aanzien van Holly wood zijn trouwens sterk overdreven berich ten in omloop. Een land zonder klein geld. Door de bankcrisis is het nijpend tekort aan klein geld in de Vereenigde Staten de aanleiding tot de allerzotste situaties, aldus het Hbld. „Nickels", „dimes" en hoe de an dere Amerikaansche dubbeltjes en kwartjes in den volksmond ook mogen heeten, zijn in het dagelijksch leven van nog meer belang geworden dan vroeger de dollar, en zelfs thans nog. Iedereen heeft klein geld noodig voor de tram, de bus, de krant, etc. en nie mand kan het krijgen De krantenjongens hebben er een winstgevend bedrijf van ge maakt: zij roepen de Amerikaansche analogie van „Leest het laatste nieuws over de beurs- paniek! Hier krijgt u wisselgeld!" In het algemeen, zoo heeft men al kunnen lezen, neemt het groote publiek de zaak van den amusanten kant op en alleen de rijken zitten in zak en asch. En de vreemdelingen, die al hun geld op de bank hebben gebracht, die het niet mag teruggeven. Zoo kan men rijk zijn en geen geld hebben! Geen wonder dus da+ rijen vreemdelingen queue maken voor de verschillende banken, ofschoon dat heusch niets helpt. Maar, zoo denken zij, het is allicht te probeerer». De correspondent van de „Evening Stan dard" signaleerde nog het volgende grappige geval: een lange queue stond ergens voor een bank, vastbesloten zoodra deze open ging hun geld op te vragen. Daar komt een vrouw aanrennen, een baby op den arm. Zij roept met snikken in haar stem: „Laat mij vooraan staan! Ik kan niet wachten! Denk aan mijn arme baby!" En natuurlijk liet men haar voorgaan. Totdat iemand eens bij toeval ontdekte dat die arme baby steeds dezelfde bleef, maar telkens een andere moeder kreeg, die vooraan wilde staan in de queue. Het kind kon worden gehuurd tegen betaling van klein geld. De correspondent hoorde verder ook de meest radicale oplossingen van de bank crisis en simpele uitleggingen van haar ont staan. Een vrouw uit het volk zeide„Waar om bestormen wij de banken niet en halen het geld? Het ligt daar en is toch van ons?" Een man: Dit beteekent dat de bankiers het geld van ons in hun zal gestoken hebben." Overigens kan het volk zich alleen maar helpen door credietverleening op groote schaal Salarissen kunnen slechts gedeeltelijk worden uitbetaald en postzegels zijn gepro moveerd tot zeer gewild bankpapier. In de theaters neemt men óf schuldbekentenissen aan óf alle mogelijk^ en onmogelijke artikelen van eenige waarde Een man die een 100- dollarbiljet wilde wisselen tegen 90 dollar kleingeld vond geen afnemer. Hoteljongens maken de kerken onveilig om het kleingeld bij collectes te wisselen tegen groot geld. Er is in heel Amerika geen kinderspaarpot meer heel! Alle vaders hebben de spaarvarkens stukgeslagen om zich het spaargeld toe te eigenen. Groote hotels en instellingen hebben een „binnenlandsche" credietverleening inge steld om het bedrijf gaande te kunnen houden. Dat de toestand in de Vereenigde Staten wel zeer zonderling is, kan men zich inden ken ook zonder deze bijzonderheden. Men stelle zich eens voor dat wij hier geen klein geld meer konden krijgen! DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Een onderhond van Tsjang Kai Sjek met Tsjang Hsu Liang. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is gisteren te Peking aangekomen en had 'n langdurig on derhoud met den juist afgetreden maarschalk Tsjang Hsu Liang over den nieuwen toe stand. In politieke kringen te Peking hecht men aan deze bespreking groote beteekenis en men meent er ook het resultaat in te zien van den druk, die de Kantonregeering op Tsjang Kai Sjek heeft uitgeoefend om thans energiek in te grijpen en alles te geven in een oorlog tegen Japan. Reeds zou een de visie van Tsjang Kai Sjek op marsch zijn naar den grooten muur om de troepen van Tsjang Hsu Liang te steunen. Het ontslag van Tsjang Hsu Liang. Tijdens een opgewonden debat in den Chi- neeschen centralen poiitieken raad over het aftreden van maarschalk Tsjang Hsu Liang gingen stemmen op, die eischten, dat Tsjang Hsu Liang gestraft zou worden voor de ne derlaag die hij tegen de Japansche troepen in Jehol had geleden. Een besluit hierom trent werd echter niet genomen. Wel kwam men overeen het ontslag van Tsjang Hsu Liang te aanvaarden. Japansch bombardement nabij Peking. Chineesche troepen, die in Zuidelijke rich ting teruggetrokken langs de grooten straat weg op een afstand van ongeveer 25 K.M. van den grooten muur zijn door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. De luchtaanval geschiedde ten zuiden van Koepeikau bijna in het gezicht van Peking, en tot groote ont steltenis van de civiele bevolking. Van bui- tenlandsche zijde uit Peking wordt medege deeld, dat de Chineesche troepen voor een deel geheel gedemoraliseerd van het front te- rugkeeren. Vele Chineezen uit de omeeving van Peking beginnen reeds naar het Zuiden te vluchten en de buitenlandsche concessies worden versterkt. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Departement Alkmaar. Het departement Alkmaar van bovenge noemde instelling hield gisteravond zijn laatste bijeenkomst in dit winterseizoen en het bestuur had, zooals anderé jaren, ook deze keer gezorgd voor een vroolijken avond Het had de heeren Paul Collin en Henk Stuurop geëngageerd en kon reeds bij voor baat verzekerd zijn van een succes, omdat hier twee werkelijke kunstenaars in hun genre zouden optreden. De kleinkunst werd vroeger maar al te dikwijls stiefmoederlijk behandeld Men be schouwde ze als een toegift, als een niet on plezierige aanvulling van een programma en dacht er veelal niet aan, dat deze kunst min stens zoo moeilijk was, als haar zuster, het tooneel Gelukkig is men daarvan terug gekomen en het publiek weet thans, dat slechts be gaafde kunstenaars de „kleinkunst" werke lijk kunnen beoefenen, zonder „met goedkoop spul" op de markt te moeten komen. Ons land heeft niet veel „klein-kunste- naars", die met recht deze betiteling mogen dragen. We hebben onzen onvergetelijken Pisuisse gehad, we hebben nog onzen Speen hof, onzen Louis Davids, onzen. En zoo zouden we er nog een paar kunnen noemen. Mogen we het duo CollinStuurop er ook bij voegen? Zonder twijfel! Paul Collin beweerde wel, dat hij en zijn partner zonder pretentie hun liedies zouden zingen, hij zeide in zijn inleiding wel, dat men niet al te veel moest verwachten van hun kunst, doch, toen de avond voorbij was, bleek het ons, dat Collin te bescheiden ge weest is. Immers, het duo heeft juist wel een zeer hoog peil bereikt en heeft geen moment getracht, zich er af te maken. Alles wat ze gaven, bleek zeer goed ingestudeerd te zijn Hun zang klonk beschaafd, hun mimiek was uitstekend, hun techniek meesterlijk 't Is niet gemakkelijk, om zoo'n avond van kleinkunst te verslaan. Men springt als 't .ware van den hak op den tak, omdat men zoo verschillende liedjes in verschillende genre hoort. Zoo ook nu: Henk Stuurop zong een aantal liedjes aan de piano, Paul Collin en hij zongen de du etten, dat het een lust was, eerstgenoemde zong zijn soli met veel bravour, de heeren vertchenen met viool en harmonica, ze gaven een uitstekend in elkaar gezette potpourri ten beste, enfin, ze gaven van alles. Hoofd zakelijk waren het Nederlandjes liedies, doch de Fransche chansons en een enkel Ita- liaansch liedie brachten een aardige variatie. En tenslotte bleek er een stijgende lijn in het programmate zitten, zoodat het slot van den avond meteen het hoogtepunt was. 't Was een avond van werkelijk kunstge not en heel graag zullen we Collin en Stuur op nog eens weer ontmoeten! W. VERSLAG OVER DE VERRICHTINGEN VAN DE ALKMAARSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE OVER HET TIJDVAK 1 JANUARI 1932 TOT 31 DECEMBER 1932. Aan het einde gekomen van het eerste volle werkjaar der Vereeniging sinds deze haar nieuwen naam aannam en zich opnieuw con stitueerde, is het den verslagge/er een ge noegen U een overzicht te geven van onze werkzaamheden op het gebied der tuber culosebestrijding. Tevoren echter zij gereleveerd, dat in No vember 1932 de koninklijke goedkeuring werd verkregen. Bovendien dient met gevoelens van erken telijkheid gewag gemaakt van het verheugen de feit, dat door bemiddéting van den burge- meestei van Alkmaa. de vereeniging een gift van vijf honderd vijftig gulden heeft ont vangen. Er kwam geen wijziging in de samenstel ling der vereeniging. Wel bedankte in het begin van het iaar dr. Degenaar als voorzitter der vereeniging. Het behoeft geen betoog hoe ongaarne de ver eeniging haar voorzitter zag gaan; dank brengen wij hem ook hier voor de lang jarige en belangrijke werkzaamheden als zoo danig verricht. De vereeniging is nu samengesteld als volgt: C. M. Hoogenboom, voorzitter; J G. A. Kerssemakers, secretaris; H. F W. Kolb penn ngmeester; mevr. S. Offers -Rink; mevr. W. Broercte Kiefte; mej. M Boom; A. W van Kleeff: A. M. Moolhuyzen, dr. J. Degenaar; G. van Slingerland. H. F Koop- meiners; mr. A. Koelma; N. J. Rinkel. Overgaande tot het verslag der werk zaamheden, vraagt allereerst onze aandacht het huisbezoek. Onze huisbezoekster Zr. de Groot legde dit iaar in 249 gezinnen met 286 patiënten 2106 bezoeken af. V oor Maatschappelijk Werk werden bo vendien 127 bezoeken afgelegd. Gemiddeld werden per gezin en per jaar dus 8.4 bezoeken gebracht; per gezin per maand dus 0.7. Wiptien dus ditmaal al blijft het aantal bezoeken per gezin gelijk met het vorige jaar, een teruggang van het aantal bezochte gezin nen, zooals uit de hiervolgde opgave blijkt. Aantal Aantal bezoeken Jaar. bezochte per gezin gezinnen p. jaar p maand 1926 107 13,5 1,1 1927 127 11,7 0.97 1928 167 11,3 0.94 1929 201 10,3 0,9 1930 223 8.6 0,7 1931 266 8.4 0,7 1932 249 8,4 0,7 Op 1 Januari 1932 hadden huisbezoek 216 gezinnen met 251 patiënten, In den ioop van het jaar werden inge- sch.even 33 gezinnen met 35 patiënten. Tesamen werden dus in 1932 bezocht 249 gezinnen met d)6 patiënten. Er vielen af 122 gezinnen met 137 patiën ten. zoodat op 31 December 1932 nog over bleven 127 gezinnen met 149 patiënten. Het aantal te bezoeken gezinnen blijkt dus tot op de helft gereduceerd Bij de 122 in den loop van het jaar afge vallen gezinnen bleek oij 100 gezinnen met 111 patiënten verder huisbezoek niet meer noodig; dit op advies van den ,eider van het Consultatiebureau. 10 gezinnat met 10 patiënten zijn ver huisd. Eén gezin hiervan werd voor huisbe zoek overgeschreven In 5 gezinnen overleden 9 patiënten, waar van één niet aan tuberculose In 4 van deze gezinnen werd huisbezoek voortgezet. Wegens onwil werden in 5 gezinnen met 5 patiënten geen bezoekei meer algelegd Twee gezinnen met twee patiënten wonende te Oudorp, zijn overgegaan aan het Wit-Gele Kruis ter plaatse. .Cnder de 249 in 1932 bezochte gezinnen war**n 33 gezinnen met patiënten lijdende aan ..open longtujerculose" Deze gezinnen werden 404 maal bezocht zijnde gemiddeld 12 maa' der maand en dus 4 maal per maand meer dan de overige gezinnen. Van deze pa tiënten overleden er 7 1 en slotte zij nog vermeld, dat een der huisartsen^ onze hu isbe zoekster niet meer bij zijne patiënten wenschte toe te laten. De ernstige klachten, die hem hiertoe aanleiding gaven zijn nog in onderoek. Woningtoestand. Volgens den maatstaf, die onze huisbezoek- ster gewoon is aan te leggen, waren van de 249 bezochte gezinnen de woningen goed te noemen in 53 gevallen voldoende158 gevallen onvoldoende22 gevallen slecht 16 gevallen Vooi 4 gezinnen zijn betert woningen aangeviaagd, aan welke aanvraag nog niet voldaan kon worden. Door bemiddei:ng van de huisbezoekster hebben 5 gezinnen betere woningen ver kregen Twee kregen daarvoor huurtoeslag. In totaal werd gedurende het afgeloopen jaar aan 12 gezinnen huurtoeslag gegeven, waarvoor noodig was f 472.50. terwijl Her wonnen Levenskracht voor twee gezinnen de helft van den toeslag bijdroeg. Voor één patiënte, die na een operatie in een nazorghuis vertoefde is honderd gulden geschonken door Liefdadigheid naar Ver mogen en honderd gulden door een Amster- damsche vereeniging tot behartiging der be langen van tuberculose-patiënten. Behaive door onze vereeniging werd bij vertrek naar sanatoria en daaina in het ach terblijvende gezin, hulp verleend door ver schillende sociale instellingen en -vereenigin- gen. Er is bovendien getracht werk te versdiaf- fen aan hen, die na het doormaken hunner ziekte genoodzaakt waren een anderen werk kring te zoeken. Er zijn hiertoe besprekingen gevo rd tusschen den leider van het Consul- tabe-Brreau. de Amsterdamsche Vereeniging en de betreffende patiënten. Grootendetls door de algemeen heerschen- de werkloosheid is deze poging nog niet met goed resultaat bekroond Er is echter ge gronde hoop, dat in de toekomst op dit ge bied nuttig werk zal kunnen verricht worden. V erplegingsartikelen werden in totaal 130 stuks ter ieen gegeven. Het Warenledikanten 24; sputumbekers 20; flacons 3; thermometers 15; ondersteken 17; ijszakken 3; ligtenten 3, leestafels 3; wind- kussens 16; driepooi 1, urinalen 9; gutnmi- sponsbed 1; ruststoelen 6, hospitaaldoeken 3; voedingsschuitje 1, glycerinespuitje 2; irrigator 1. Ligtenten. Onze drie ligtenten waren bijna gedurende het heeie jaai door ilï gebruik. Lighallen. In de lighailen in de Stadskweekerij werden dit jaar 22 patiënten verpleegd. Op 1 Januari 19332 waren aanwezig: m. vr. j. m. 0 6 4 5 Er kwatjien in 1932 bij 13 13 Er weiden dus verpleegd 19 5 8 Ontslagen werden 18 3 5 zoodat op 31 December 1932 nog 6 natiën- ten aanwezig waren. Het 3antal verpleegdagen bedroeg 2993^ gemiddeld dus 130 per patiënt Wegens ziekte werden 379, wegens familieomstandigheden 146. wegen^ vacantie 52 en ongeoor'oofd 4 (Jagen verzuimd. De leiding was wederom in de vertrouwde handen van zuster J. Warnaar, terwijl de heer P Butter het onderwijs gat. Met het Consultatiebureau van de N. H. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose bestond een aangename ongestoorde samen werking. Onze huisbezoekster woonde regel matig twee dagen per week na Augustus nog een halve dag méér de zittingen bij. Uitzending naar Sanatoria. Op h<T advies van den leider van het Con sultatie-Bureau zijn via onze vereeniging, met behuip van de gemeentelijke-provinciale sub sidie, 25 patiënten naar sanatoria uitge zonden. Het aantal verpleegdagen bedroeg 3331 (vorig jaar 3987) De gemiddelde kuurduur bedroeg dus 1331/, dag (166). Deze sana- toriumverpleging eischte een bedrag van 9933.15 11006.65). dat is gemiddeld per verpleegdag 3 (f 276). De gemeente betaalde hiervan uit bovenge noemde subsidie 7702,10 7004.30); onze vereeniging stelde 200 beschikbaar (idem); de afdeeling van Herwonnen Levenskracht droeg f 696.25 (f 736 00) bij terwijl de pa tiënten zelf of hun familieleden 852,60 1577.16) betaalden Het Prov. Verplegingsfonds betaalde dit jaar bovendien nog f 599 De resultaten der sanatorium behandeling waren bevredigend Nadere gegevens hier omtrent zal de leider van het Consultatie bureau in zijn verslagen verstrekken. De Emmabloemcollecte bracht dit jaar op 955 11 790.26) bruto, netto 638,74 X 'J 550.94). Wat de geldelijke toestand betreft verwijst de verslaggever naar de uitvoerige gegevens van den penningmeester.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7