DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K No. 61 Maandag 13 Maart 1933 135e Jaargang SxigeÜiksch Oxteczicht buitenland. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE KWESTIE DER ONTWAPENING. MacDonald en sir John Simon te Genève. Amerika weigert deelneming aan een overeenkomst, die niet alle mogend heden omvat. Nu zich ter ontwapeningsconferentie «ulke ernstige geschillen voordoen, dat de conferentie dreigt te mislukken heb ben zich de Engelsche minister-presiclent MacDonald, en de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Simon, naar Genève begeven om te redden, wat te redden is. Of dat veel zal blijken te zijn, moet nog uitkomen. De twee Engelsche staatslieden zijn Zaterdagmorgen met denzelfden trein als Paul Boncour aangekomen. De Fran- sche minister-president Daladier heeft het plan, de volgende week naar Genève te komen. MacDonald heeft besprekingen gehad met Musolini, Aloisi, Henderson, Benesj, Politis en den Belgischen gedelegeerde Bourquin. Van Engelsche zijd? wordt medege deeld, dat MacDonald het plan heeft, voorloopig slechts een aantal particulie re besprekingen te houden. Voor een onderhoud tusschen hem en den Duitschen gedelegeerden Nadolny bestaat vooreerst nog geen plan. Over de Parijsche besprekingen van MacDonald wordt het stilzwijgen bewaard. Alge meen bestaat den indruk, dat de Engel sche premier wil trachten, de situatie ter Ontwapeningsconferentie te ver beteren. In de middaguren heeft MacDonald zijn besprekingen voortgezet. Hij ontving <ter. secretaris-generaal Drummond en den Duitschen gedelegeerde Nadolny. Volgens betrouwbare mededeelingen heeft MacDonald verklaard, dat een ver daging der ontwapeningsconferentie mat het oog op de daaruit onvermijdelijk voortvloeiende politieke reactie onder alle omstandigheden moet worden ver meden. Daarentegen zou MacDonald de gedachte hebben geuit tot een accoord te geraken, waarin de resultaten, die tot nog toe zijn bereikt, zouden worden ge registreerd. Op het gebied der kwalita tieve en kwantitatieve ontwapening zou moeten worden gestreefd naar een compromis tusschen de Duitsche en Fransche voorstellen. De geruchten over een ontmoeting tus schen MacDonald en Mussolini, die in Milaan, te Turijn of Stresa zou plaats hebben worden van Engelsche zijde ge dementeerd. In dit verband wordt het gerucht verspreid dat MacDonald streeft naar een conferentie van de premiers en de ministers van buitenlandsche zaken buiten Genève, waarop alle internatio- hale problemen zouden worden behan deld. Zaterdagavond zijn aan een diner de leidende staatslieden bijeengekomen. Boncour heeft Zaterdag de Poolsche en Tsjechische ministers van buiten landsche zaken ontvangen. O In kringen der ontwapeningsconferen tie verluidt, dat wordt overwogen, eerst een overeenstemming tusschen Enge' land, Frankrijk en Amerika te bewerken De bedoeling zou dan zijn, een voorloo pig accoord tusschen deze staten, waar in de tot dusverre bereikte resultaten zouden worden geregistreerd. Dit ac coord zou dan o.an Italië en Duitschland word envoorgelegd. Van Fransche zijde verluidt, dat Mus solinie aan MacDonald zou hebben voor gesteld, in een Noord-Italiaansche stad een conferentie der Europeesche mo gendheden bijeen te roepen. Op deze conferentie zouden de ontwapenings kwesties en de kwesties, die daarmede samenhangen, worden besproken. Mac Donald zou tot een dergelijke conferen tie het initiatief nemen. MacDonald zou zich hierover nog niet hebben uitgela ten. Inofficieel zou de Fransche delega tie over dit plan zijn ingelicht. Dit ge rucht is echter nog op geen enkele wijze bevestigd. De diplomatieke besprekingen van MacDonald werden Zaterdag in den loop. van den avond voortgezet. De Engelsche premier ontving nog den kabinetschef chef van Mussolini, baron Aloisi voor een tweede langdurig onderhoud. Men heeft algemeen den indruk, dat van Ita liaansche zijde een levendige diploma tieke activiteit wordt ontwikkeld. Na het onderhoud met MacDonald bracht l>aron Aloisi een bezoek aan den Duitschen delegatieleider, Nadolny, waarna een vrij langdurige bespreking gehouden werd tusschen Nadolny, den Ameri- kaanschen ambassadeur Gibson en den Amerikaanschen gezant Wilson, in het Carlton Hotel. Van toonaangevende Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat de talrijke par ticuliere besprekingen van MacDonald allereerst ten doel hebben den premier in te lichten omtrent den stand der ont wapeningsconferentie. Waarschijnlijk wordt het geacht, dat eerst in het mid den van deze week blijken zal of Mac Donald de ontwapeningsconferentie een practisch ontwapeningsvoorstel kan doen. De gedachte aan een verdaging van de conferentie wordt met beslistheid door MacDonald verworpen. Evenmin is hij voornemens te streven naar een over eenstemming tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Uit toonaangevende Amerikaansche kringen wordt medegedeeld, dat de Ame rikaansche regeering beslist weigert deel te nemen aan een overeenkomst, die slechts tot enkele mogendheden zou zijri beperkt. De Amerikaansche regeering is nu als te voren bereid aan alle ontwapenings overeenkomsten deel te nemen, die alle mogendheden omvatten. De Vereenigde Staten toonen weinig belangstelling voor de Europeesche le- gerontwapeningsproblemen, daar de voornaamste interesse uitgaat naar de regeling der vlootkwesties. De Quai d'Orsay dementeert thans een gemeenschappelijk Fransch-Engelsch optreden in verband met de Duitsche politie. Over deze politie is Vrijdag niet gesproken, zoodat van een dergelijke stap ook geen sprake kan zijn. Niette min beoogt de Fransche regeering, bij de debatten over de effectieven te Genève de militaire beteekenis der hulppolitie ter sprake te brengen Over het onderhoud tusschen Mac Donald en Nadolny worden geen nader inlichtingen verstrekt. Van Duitsche zijde wordt alleen medegedeeld dat de stand der ontwapeningsconferentie en vooral de oorzaken van het stokken der conferentie zijn besproken. Voor een nieuwe bespreking bestaan voorloopig nog geen plannen doch een nader onder houd in de eerstvolgende dagen is niet uitgesloten. Van Fransche zijde wordt medegedeeld dat in het onderhoud tus schen Boncour en Benesj hoofdzakelijk de toestand in Duitschland is besproken In het onderhoud tusschen Boncour en den Poolschen minister van buitenland sche zaken is de kwestie tusschen Polen en Dantzig behandeld. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Zitting van het Rijkskabinet. Het Rijkskabinet heeft zich Zaterdag bezig gehouden met maatregelen, die door de mi nister van voedselvoorziening zijn voorge steld ter reguleering van de olie- en vetmarkt De onderhandelingen zijn nog niet beëindigd Verder heeft het kabinet zich bezig gehouden met de oprichting van een rijksministerie voor volksverlichting en propaganda en zich in principe daarvoor verklaard. Tot leider van dat ministerie zou waarschijnlijk worden be noemd de rijkspropagandaleider der N.S.D A. P. Göbels en tot staatssecretaris Ministe- rialdirektor Funk. De benoemingen zullen waarschijnlijk in het begin van deze week plaats hebben. De afdeeling. buitenland van de rijkspers zal waarschijnlijk onder het mi nisterie van buitenlandsche zaken blijven, ter wijl de afdeeling binnenland bij het nieuwe ministerie zal worden ingelijfd. Rede van Hitler Op een vergadering der N.S.D.A.P. te Berlijn heeft Hitler Zaterdagavond het woord gevoerd over de beteekenis der ge metnteraadsverkiezingen, nadat Goebbels een inleidend woord had gesproken. Hitler zeide o.a.: „Alle Duitsche stammen hebben in nauwelijks tien uur een daad van de Duit sche geschiedenis verricht, waarvoor eeuwen zijn noodig geweest. Voor velen was de uit slag der verkiezingen een verrassing, voor anderen echter het loon voor geweldige offers. Het Duitsche lot is daarmede niet al leen beslist voor de eerste vier jaar, neen het is voor goed beslist. Wat zich in deze weken heeft voltrokken is meer dan een regeerings- wisseling. Een volk heeft zijn slechte gezind heid afgelegd. Wij moeten er voor zorgen nooit weer in het verleden terug te vallen. Het Duitsche volk heeft het beginsel ge volkd: Het lot van het Rijk is ons aller lot De Rijksdag in de Krollopera Het werk voor de inrichting van de Kroll opera voor Rijksdoeleinden is in vollen gang Men neemt aan, dat de Rijksdag zeer goed in het gebouw kan worden ondergebracht. Wat betreft het Rijksdaggebouw gelooft men niet, dat het mogelijk is, de zittingszaal in een jaar te herstellen. Bijna twee jaar wordt daarvoor noodig geacht. Zitting Pruisische Landdag De verordening over de bijeenroeping van den Pruisischen Landdag voor 22 Maart te 15 uur is aan de leden van den Landdag toegezonden en geldt als uitnoodiging. De communisten hebben geen uitnoodiging ont vangen. Communisten krijgen geen uit noodiging voor den Rijksdag. Het Rijksdagbestuur heeft Zaterdag aan de afgevaardigden van den nieuwen Rijksdag de uitnoodigingen voor de openingszitting, die Dinsdag 21 Maart te 5 uur zal plaats hebben, toegezonden. Aan de communisten is geen uitnoodiging verzonden. Adolf Hitler te München. Zondagmiddag is onder groote belangstel ling rijkskanselier Adolf Hitler per vliegtuig te München gearriveerd. Toen bekend werd dat de rijkskanselier per vliegtuig te Mün chen zou arriveeren. begaf zich een groote menigte naar het vliegveld, waar o.a. aan wezig waren de staf van de opperste S A - leiding en de staven van verschillende S.A -, S.S.- en Stahlhelmformaties, de rijkscommis saris van Beieren, generaal Von Epp met de andere commissarissen, de landscomman- dant van de rijksweer generaal Von Leeb, tal van politie- en andere autoriteiten. Onder stormachtige toejuichingen van de verzamelde menigte landde het vliegtuig te 17.40 uur. Na aan eenige aanwezige auto riteiten te zijn voorgesteld, inspecteerde Hitler de S.A.-, S.S.-rijksweer- en Schupo- troepen, die daarna een carré vormden, waar in generaal Von Epp een toespraak tot den rijkskanselier hield. Hij heette hem welkom en verklaarde, dat het nauwelijks 8 dagen ge leden is, dat het Duitsche volk in overweldi gende meerderheid vóór de politiek van den rijkskanselier had uitgesproken. Als partij genoot wilde hij den leider zeggen: „Van hier zijt gij uitgetrokken hebt ge eerst het Noorden veroverd. De partijgenooten ver heugen zich, dat Hitler thans geheel Beieren heeft meegesleept". Von Epp sloot met een driewerf Heil op Hitler, dat door de aanwezi gen werd overgenomen. Door Hitler werd te München een groote-rede uitgesproken. Hitler voor de microfoon Rijkskanselier Adolf Hitler heeft Zondag middag per radio een decreet van den Rijks president bekend gemaakt, waarbij bepaald wordt dat met ingang van heden tot de defi nitieve regeling der rijkskleuren de zwart wit-roode vlag en de swastica-vlag gemeen schappelijk moeten worden geheschen. De militaire gebouwen en schepen zullen slechts met de rijksoorlogsvlag mogen worden ge tooid. Hitler heeft vervolgens per radio een ver klaring afgelegd betreffende de nieuwe rege ling der vlaggenkwestie, waarna hij tot alle nationaal-socialisten het bevel richtte van thans af een zoo streng mogelijke discipline in acht te nemen. Alle afzonderlijke acties moeten achterwege blijven. Naar Hitler verder voor de microfoon me dedeelde, heeft de rijksminister van binnen landsche zaken verklaard, dat ter viering van de nationale revolutie van alle openbare Rijksgebouwen van heden af gedurende drie dagen gevlagd moet worden met de beide door den rijkspresident aanbevolen vlaggen De Duitsche Volksrouwdag Naar aanleiding: van de volkstreurdag heeft de rijkscommissaris dr. Rust Zaterdag voor het Pruische ministerie van kunsten en wetenschappen, een rede voor alle Duit sche zenders gehouden. Hij zeide o.a.: Wij herdenken op dezen dag or.ze dooden Maar uit doodsangst en schrik rijst een Duitsche heldengeest op. Vier jaar lang heb ben de legers van 29 naties storm geloopen tegen het Duitsche veldgrijs, tevergeefs Maar achter het front heerschle een geest die dezen geweldigen strijd verloochende en die de grootste heldendaad der geschiedenis stempelde tot onzin en misdaad. Nu treedt het nieuwe Duitschland voor het eerst voor U. Wij laten ons leiden door Goethes woord: Slechts hij verdient de vrij heid in het leven, die haar dagelijks moét veroveren. En wij sluiten ons ook aan bij het tweede gezegde van Goethe: Wij zijn ineen gestort, doordat wij geen volk meer waren. Wij zullen thans werken in vertrouwen op God en in het geloof aan ons volk. De plechtigheid werd besloten met het zingen door een koor van de Duitsche tekst op het „Wilt heden nu treden". Behalve de groote herdenkingsplechtigheid in het gebouw van de Staatsopera te Berlijn, waar alle regeringsautoriteiten aanwezig waren en na afloop, waarvan v. Hindenburg die den uniform droeg van generaal-veld- maarschalk, de eere-compagnie inspecteerde, heeft de Stahlhelm een herdenking gehouden in circus Busch. in circus Busch, waaraan o.a. ook het kroonprinselijk echtpaar en de prinsen Oskar en Eitel Friedrich van Prui sen deelnamen. De Vereenigde Vader- landsche Bonden hielden een plechtigheid in het Berliner Konzerthaus. De Provinciale Bond van Strijders van Groot-Berlijn had zijn plechtigheid georganiseerd in het groote Schauspielhaus, waar ook de plaatsvervan gende voorzitter van den Kyffhaeuserbund aanwezig was. Verder werden door tal van andere bonden en vereenigingen herden kingsplechtigheden gehouden. Nationaal socialistische demon stratie in den Lnstgarten te Berlijn. Zaterdagavond hebben de nationaal-socia listische bedrijfscellen en de gemeenschap van ambtenaren een demonstratie in den Lustgarten georganiseerd. Er waren 120.000 deelnemers. Het woord werd gevoerd door Engel en dr. Goebbels. „En toch hebt gij overwonnen". Rijkskanselier Adolf Hitler heeft gister avond te München een krans neergelegd op de plaats waar bijna 10 jaar geleden de nat - socialisten zijn neergeschoten. Aan den krans was een lint bevestigd met de woor den: „En toch hebt gij overwonnen". Ijzeren Front en Rijksbanier in Brunswijk ontbonden. Op grond van de verordening tot bescher ming van volk en staat heeft de regeering Zaterdag te Brunswijck den rijksbanier en het IJzeren Front ontbonden. Ruiten van warenhuizen ingesla gen. Zaterdag zijn in verschillende warenhui zen talrijke ruiten ingeslagen. Eenige daders konden worden gearresteerd. De Hamburger warenhuizen. De politie te Hamburg deelt mede: De op- loopen voor de warenhuizen en eenheidsprij zen-magazijnen hebben verschillende winkel eigenaars ertce gebracht, hun zaken vrijwil lig te sluiten. Het is daarop gebleken, dat de menschenmenigte ook de sluiting van de an dere warenhuizen eischte. Het gevaar be staat dat de openbare orde en rust in gevaar wordt gebracht. Derhalve wordt de onmid dellijke sluiting van alle warenhuizen en eenheidsprijs-magazijnen bevolen. Communisten in Wurtemberg gearresteerd. De politie te Ulm heeft Vrijdag ongeveer 40 communistische leiders en functionnaris- sen gearresteerd. Te Schramberg zijn 22 communisten in hechtenis genomen. Ook te Freudenstadt werd een communistisch leider gearresteerd. De toestand in Beieren. Hitler heeft d^n voorzitter van de natio- naal-socialistische landdagfractie, dr. Butt- mann belast met de leiding van de onderhan delingen over een regeeringsvorming in Beieren. Deze onderhandelingen zullen waar schijnlijk Maandag beginnen. De commissarieele regeering nog niet definitief, zoodat nog wijzigingen kunnen intreden. De NSDAP behaalde tezamen met den strijdhond Zwart-Wit-rood 1.295.545 van de in totaal uitgebrachte 2.572.063 stemmen. Rustige verkiezings-Zondag te Berlijn. De verkiezingen voor den gemeenteraad hebben te Berlijn een volkomen rustig ver loop gehad Ook in den afgeloopen nacht hebben zich nergens noemenswaardige inci denten voorgedaan. De verkiezing is nergens verstoord Het aantal zwart-wit-roode en ha- kenkruisvlaggen op de huizen was zeer groot, zoo mogelijk nog grooter dan verleden week Zondag. Het algemeen verloop der gemeenteraadsverkiezingen rustig. Tot gisteravond ongeveer 11 uur waren geen berichten ontvangen omtrent incidenten bij de verkiezingen in Pruisen, zoodat men algemeen den indruk heeft van een rustig verloopen verkiezingsdag, hetgeen uitdrukke- "ijk bevestigd wordt uit hverse steden, o.a, eulen en Dusseldorf. in Beieren eensgezind. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat gis teravond de rijkscommissaris von Epp in aan wezigheid van siaatscommissarissen Roehm Wagner en Esser de regeeringspresidenten der zes Beiersche districten heeft ontvangen, teneinde het uitvoeren van maatregelen te be spreken tot instandhouden der orde en vei ligheid benevens tot het vaststellen van de noodzakelijke overeenstemming tusschen staaisautoritéiten en nationale beweging. Er bleek, dat op alle essentieele punten overeen stemming bestond. De gemeenteraadsverkiezingen De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen wordt gekenteekend door een ge ringere opkomst der k:ezers dan voor de rijksdagverkiezingen en de landdagverkiezin gen van de vorige week. In overeenstemming hiermede zijn ook in de resultaten verschui vingen ontstaan, waarvan het opvallendste is. dat het aantal der uitgebrachte communis tische stemmen zeer achteruitgelopen is. Dat is bijvoorbeeld in Groot-Bei lijn al zeer op vallend. Binnen 8 dagen daalde hier het aan tal op communisten uitgebrachte stemmen van rond 719.000 stemmen op nauwelijks 500.000, een achteruitgang, die vergelijken derwijs bij de andere partijen iang niet zoo groot is. Zoo kreeg de N. S. D. A. P. bijna 985000 stemmen tegen 1000.000 voriger. Zonag, ter wijl zwart-wit-rood 311.000 stemmen kreeg tegenover 315000. Opvallend is ook het ach- teruitloopen der communisten in andere plaatsen, zooals bijv. in Hindenburg van 12.700 op 7.700, in Dusseldorf v. 72.000 op 45000, in Munster van 3100 op 1300. terwijl hier het Centrum terugliep van 30.000 op 24000, zoodat de centrummeerderheid in den gemeenteraad hier gebroken is Een onmis kenbare rechtsche meerdeheid bestaat thans, behalve in Groot-Berlijn in Frankfurt a. M. Altona. Gleiwitz, Gladbach-Rheydt. en Hin denburg. om bij dezen te blijven. Een abso lute meerderheid verwierven de nat.-soc. in Frankfurt a. O., Elbing, Insterburg en eenige andere steden. Nationale meerderheid in Ber- lijnsche gemeenteraad. De voorloopige telling van de uitgebrachte stemmen voor den Berlijnschen gemeente raad geeft als resultaat een meerderheid van het nationale front, dat van de 225 zetels er 113 heeft veroverd; intusschen is deze telling DE AARDBEVING IN CALIFORNIE. Tot nog toe 150 dooden. In de Zuid-Caüfornische stad Compton is de staat van beieg afgekondigd. Teneinde plunderingen te voorkomen zijn nog meer mariniers naar de betrokken plaatsen gediri geerd. Een ziekenhuis, waarin vele .gewonden werden verpleegd, moest wegens gevaar voor instorting worden ontruimd Te Santa Monica is een politievliegtuig, dat ter verkenning was opgestegen, neerge stort en verbrand. De drie inzittenden kwamen om het leven. De zwaar beschadigde gevan genis te Compton moest worden ontruimd. De 1200 gevangenen werden onder militaire bewaking in de stadsparken ondergebracht. Te Tvrrgpce.is Je grootste petroleumtank ter wereld uitgebrand- Voor zoover op het oogenblik is te'Overzien, heeft Hollywood geen groote schade geleden. Op het oogen blik wordt het aantal dooden geschat op 150, het aantal gewonden op vele duizenden. Plunderingen hebben plaats gevonden. Ver scheidene steden zijn geïsoleerd. Te Long Beach werden 32 aardschokken waargeno men. Daar men vreest, dat Long Beach door een vloedgolf zal worden overstroomd, over weegt men de ontruiming der stad. Vijftig personen zijn wegens plundering gearres teerd.' Dé regeering heeft de plaatselijke ban ken gemachtigd, ondanks de bankmoratoria de bedragen, die noodig zijn voor levering van voedsel en medicijnen, tc verstrekken. Nieuwe aardschokken te Longbeach. Naar uit Longbeach wordt gemeld moest op bevel der militaire autoriteiten in verband met nieuwe aardschokken het benedengedeelte der stad worden ontruimd. Over Santa Anna is de staat van beleg afgekondigd. Een overzicht van de schede. Gisteren 'had men in Zuid-Californië eenigszins een overzicht van de schade, die de aardbeving in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft aangericht. Er zijn ongeveer 150 dooden, waarvan meer dan de helft wor den betreurd te-Long Beach, Kompton en Huntington park, waar de vernieling het grootst is. Het aantal gewonden bedraagt tusschen de 1000 en 1500, waarvan velen in ernstigen toestand zijn opgenomen in alle beschikbaren ziekenhuizen. Het totaal bedrag van de aan eigendommen toegebrachte scha de- wordt door de autoriteiten voor het ge heele aardbevingsgebied, dat zich uitstrekt van Santa Barbara tot San Diego geschat op 25 mitlioen De staat van beleg was afge kondigd te Long Beach en te Compton, waar 10,000 sojdafen matrozen en marinesoldaten geconcentreerd zijn. Men is reeds begonnen mei het opruimen van de puinhoopen, waar mee echter geruimen tijd gemoeid zal zijn. Duizenden zijn dakloos geworden en geven er de voorkeur aan in de openlucht te blijven in 'plaats van naar hun verwoeste huizen te rug te keeren. Vooral voor oudere menschen vreezen de gezondheidsautoriteiten het ge vaar voor longontsteking, indien zij ook de nachten in de open lucht doorbrengen, wat het geval was in den nacht van Zaterdag op Zondag met een groot gedeelte van de 140 duizend inwoners van Long Beach. DE POLITIEKE CRISIS IN OOSTENRITK. Minister Resch dient zijn ontslag in. Officieel wordt bevestigd, dat Resch, de Oostenrijksche minister van sociale zaken Vrijdag zijn ontslag heeft ingediend en niet meer aan den ministerraad heeft deelgeno men De geruchten, die spreken over een be paald opvolger van den afgetreden minister, zijn onjuist. Nieuwe minister voor sociale zaken. De bondspresident heeft het ontslag van minister Resch aanvaard en Ninisterial-Rath dr Kerber benoemd tot minister van sociale zaken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1