Alkmaarsche Courant. ARNHEM" •jMt# Radionieuws $euil£eton De gevolgen van een operatie. Stad en Omgeving. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Honderd rij! en dertigste Jaargang. MAANDAG 13 MAART. c- I ENKELE CENTEN OPENEN DE DEUR VOOR DE GEGARANDEERDE „BLUE BAND KWALITEIT" Blue Band is iels duurder, dan andere, goedkoop® soorten. Maar als Ge over dit kleine prijsverschil' heen stapt weet U wat U eet: de beste kwaliteil die in Holland te krijgen is! 30 ets. per N». 61 193 S Dinsdag 14 Maart. Hilversum, 1875 M. (AVRO-uitzending). 8 Gramofoonplaten. 10.Morgenwij- ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Con- eert J. Juda, viool en Jo Goudsmit, piano. 11.— Zuster F. Meyboom: De verzorging van onze zuigelingen R.VU. 11.30 Vervolg concert. 12—2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.30 Gramofoon platen 3— Knipcursus. 4— Gramofoon. 4 30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5— Verhalen voor kleine kinderen door Ant. van Dijk 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO 6 Wiliy Lewis en zijn band. 6.30 R.V.U. Dr. Th. van Schelven: Kinderpsychologie. 7 Willv Lewis en zijn Band. 7.30 Engel- sche les door Fred Fry. 8 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 9.4de en 5de bedrijf van „Een dokter's dilemma", van G.,B. Shaw. Regie: Kommer Kleyn. 10.— Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.— Vaz Dias. 11.10—12— Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 296 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8. 9 15 en 10.Gramofoonpl. 11.3012. Godsd. halfuur. 12.151.45 Balalaikamu- ziek. 2.Cursus. 2.35 Vrouwenuurtje. 3 30 Modecursus. 4.30 Vioolrecital. 5.25 Sextet concert. 6.Lezing. 6.30 Cursus. 6.50 Ver volg concert. 7.10 en 7.45 Lezingen. 8.— Lij densmeditatie. 9.30 Vaz Dias. 9.35 Orkest en solistenconcert. 11.30—12.— Gramofoon platen. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Com modore Grand orkest o.l.v. Muscant. 2.20 Voor scholen. 4.45 R. Tapponier's orkest. 5 35 Kinderuur. 6.20 Bericnten. 6.50 Scar- latti's Cembalomuziek. 7.10 Italiaansche conversatie. 7 40 De Ba Band of H.M. Gre nadier Guards o.l.v. Kapt. G Miller m. m. v B. Williams, tenor. 8.50 Lezing. 9.40 „Fame in a night", romantische comedie met muziek van Lubbock, m. m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. den componist. 10.55 Lezing. 11.12.20 Dansmuziek door Lew Stone èn zijn Band Pari/s „Radio-Paris". 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door orkest Krettly. 125 Concert door kwartet. 1.55 Vervolg orkestconcert. 7.40 Concert door orkest Krettly. 8.20 Radiotooneel. 10.20 Gra mofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.204.20 Otto Lington en zijn Band. 7.20 Hoorspel 7.35 Volksdansen door het Omroeporkest o. 1 v. Gröndahl. 8.30 Jutlandsche liederen. 8.50 Reportage. 9.35 17de- en 18de-eeuwsche muziek door het Omroeporkest o.l.v. Grön dahl. 10.20—11.50 Dansmuziek o.l.v. Jens Warny. Langenberg473 M. 6.25 en 10.40 Gramo foonplaten. 11.20 Populair concert o.l.v. Boruvka. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. Wolf 7 25 „Zar und Zimmermann", opera van Lortzing. Muzik. leiding: Kühn. Regie: An- heisser. Koorleiding: Maier. Rome, 441 M. 7.50 Concert door A. Sera- to, viool en A. Satta, piano. 8.40 Radiotoo neel. 9.10 Vervolg concert Brussel, 508 en 338 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. K. Walpot. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Con cert door orkest en solisten uit Mechelen o 1 v. J. Maes. 103011.20 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 130 Gramofoonplaten en Zangvoor- CD Een polls der Is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Bijkantoor Kanaalkade 2, Dir A J Stikkel 99 dracht. 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten 8 20 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. A Meule- mans. 10.05 en 10.30—11.20 Gramofoonpl Zeesen, 1635 Af. 7.20 Uit München: Ober- baverische Volksmuziek m. m. v. Cither- orkest en solisten. 7.55 Kamerkoor olv R 8 30 ,"JunSe Soldaten und alte BettleFhoorspel van E. Bringolf 9.30 Berichten. 10.20-11.20 Concert" uit Hamburg o.l.v. J. Eibenschütz. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 1 tot en met 10 Maart 1933: bril in étui; rozenkrans; wit schort; hondenpenning; be lastingmerk; tabakspijp; papiertje inhou dende centen; huissleutel; 1 pr. kinderkou sen; zakdoek met sleutel; handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 1 tot en met 10 Maart 1933: M. Sanders, Spoorstraat 59, handschoenen; J. Kemp, Hekelstraat 17, da- mesportemonnaie met inhoud; H. v d. Ka mer, Clarissenbuurt 39, 1 bankbiljet; Pop ken, Burg. Bosstraat 1, kettinkje; Brug wachtershuisje, Frieschebrug, richtingaan wijzer en 1 pr. schoenen; Gasfabriek, Hel- derscheweg, reserveband van auto; Idema, brugwachter, Noorderkade, 1 pr. schoenen; M. Genefaas, Verdronkenoord 57, porte- monnaie met centen; G. Wessels. Koorstraat 41, hangertje; J. Zwaan en Zn. Nieuwe- sloot 77, tijdtafel Vad. Geschiedenis; Van anten, le Kanaalstraat 6, paardendek; A. Venneker, Hoogstraat 23, koralen; D. Leeg water, Kanaalweg 79, Bergen, dekkleed; de firma Meijer en Zn. Langestraat. bankbiljet; W. Knossen, Kwakelpad 7, autoped; D. Saai, Wilhelminalaan 26, tankdop; J. van Berkum, Uitenboschstraat 28. duimstok; P Ranzijn, Egmond a. d. Hoef, broche; P. Overdiik, Breedstraat 49, grijs jongensjasje: A. Pover, 2e Kanaalstraat 6. onderdeel van een boor; G. Lammes. Laat 87. portemon- naie met inhoud; C. Lodder, Noorderkade 23, herdershond; B. Kreb, Lindenlaan 65 hondenzweep; F van Reenen, Boezemsingel 12, huisleutel; R. de Moei, Breedstraat, speelgoedpoppetje: M Hoed, Scharloo 12, muts; P. Delamare, Houttil 7b; vulootlood; G. de Pleijter, Vondelstraat 2, kindermuts; Verhagen, Ruiterstraat 5. 2 foto's; Woerde man, Nieuwpoortslaan 65. damestasch met zakdoek; Van Sogcheren, Wildemanstraat 1, ganglooper. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. i Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 69 Hij legde de eene hand op Henri's schou- der, als bevestigde hij een takel: met den anderen arm moest 't er dan uitgetrokken worden I k-h e b-J u 1 i e-n i e t-g e k u s t" zei de dokter nog eens met ontzettenden ernst Kees, die veel, en te veel, gevoel voor hu mor had, voelde even een lachtrekking over zijn gezicht komen; maar hield zich aan stonds weer strak I k-h e b" begon Henri in precies de zelfde intonatie, in precies hetzelfde tempo, en zelfs het timbre van zijn stem scheen nu dat van die des dokters J u i s t", knikte die nadrukkelijk en gangmakend. J u 1 i e niet..." het kwam eruit als een doffe deun Maar het kwam eruit g e ku s F', zei hij toen, als verlucht, er snel achteraan. Toen wierpen de vrienden, alle drie, een blik van verteedering op Henri. Op zijn hoofd kwamen ze samen, die drie blikken waarop die drie blikken zich verhieven en zich wendden naar elkander. Er was ont roering in; iets van die ontroering waarmee ouders elkander aanzien, wanneer hun klei ne lieveling voor het eerst enkele stappen geioopen heeft! Ook hun kweekeling had BIJEENKOMST VAN ANTI MILITARISTEN. De zaal van geheel gevuld. 't Gulden Vlies Door de Prov. Samenwerking op het ter rein van anti-militairisten was tegen gister middag een protestvergadering uitgeschre ven in het Gulden Vlies. De zaal was geheel gevuld met belangstellden. De heer A. Vernee, wegens verhindering van den voorzitter in diens plaats optredend, sprak een welkomstwoord en zette het doel der vergadering uiteen, waarbij hij consta teerde, dat er een vloedgolf van reactie over Het land gaat, waaraan vele kameraden ten offer vallen: bij bosjes worden zij gear resteerd en achter slot en grendel gezet Een der laatsten is de als spreker aangekondigde Bart Haan, die Zaterdagavond te Zaandijk wegens het verspreiden van een manifest in verband met het gebeurde op de Zeven Pro vinciën, is aangehouden waardoor hem het optreden alhier werd belet. Tegen deze arrestatie speciaal zal geprotesteerd worden, zei spr. In het algemeen zei spr., dat voor eiken gearresteerde minstens drie nieuwe propagandisten zullen optreden. Verder wekte spr. de aanwezigen op om heden Maandagmiddag de zitting van den politierechter bij te wonen, als er een paar zaken betreffende verspreiding van opruiende manifesten zullen worden behandeld; terwijl hij voorts aanspoorde om morgen Dindsag zoo eenigszins mogelijk den aangekondigden verkoop van een plaats land te verhinderen te Anna Paulowna, aangekondigd in verband met niet-betaling van verschenen pacht. De eerste spreker. Allereerst kreeg hierop de heer A. R. v a n Meekeren, secretaris van het landelijk verbond van vrije socialisten, uit Delft, het een stap alleen gedaan; aarzelend nog en wankel; maar het was een stap in de goede richting; in die der wereldsche normaliteit! En zooals men het kindje oefent, zoodat het tenslotte plezier krijgt in de eigen vaar digheid, zoo zeiden ze tegen Henri: Zegt 't nu es: „Ik heb Julie Kom! Vooruit!". En toen hij dat een keer of twintig had gezegd, zei Dr. Marelman: „Ik zie aan je oogen, dat je er nu iets bij denkt ook En toen hij het gezegd had, zagen de anderen het, na eenige in spanning, eveneens: een soort valsch glans- je was het. En om het niet bij de direct- mensche'ijke waarneming die immers vol zelfbedrog is te laten, haalden de d k- ter nu ook nog, tot bekroning van het ex periment. den liegdetector voor den dag en met dien registrator op de onoprechte borst herhaalde Henri nog eens, stralend fier nu langzamerhand op zijn Errungen schaft Ik heb Julie niet gekust!" De detector had nu eindelijk ook bij hem iets te registreerenDe niet-leugenaar, dien Dr. Marelman in de stad 's Gravenhage als een unicum had kenbaar gemaakt, was der Waarheid ontrouw geworden! ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Fééstelijk einde. Het was weer Mei De operatie van Henri van Hoghen Lugt behoorde tot het ver ver leden; er was zelfs al een jaar voorbijge gaan, sedert hij met den omweg van zijn reis naar het Zuiden, den langzaam en wis selvalligen terugkeer naar het maatschappe 1 uk leven was begonnen. Hij had veie am- wooro Hij ving aan met het memoreeren van een stelling van den Engelschman Hobbes uit ongeveer 1600, dat de mensch een a-sociaalvoelend wezen is Alleen het gezag maakte het maatschappelijk leven mogelijk, leerde genoemde Hobbes. Als dit juist is, zei spr., is elke strijd tegen het gezag een directe aanval op de cultuur en beschaving en omdat millioenen de stelling van Hobbes gelooven, worden de anarchisten a-sociaal genoemd, die de orde willen omver werpen en er wanorde van willen maken. Objectief het maatschappelijk leven be ziende, constateerde spr. evenzeer als in den tijd van Hobbes, zelfs erger nog dan toen, een geweldigen strijd van individu tegen indi vidu, om de eigen plaats in het maatschap pelijk proces te behouden. Er heersent groote wanorde: de locomotieven worden ge stookt met graan, men werpt koffie in zee, enz., en Hitier debiteert welbewust een leu gen. als hij zegt binnen vier jaar de werk loosheid in Duitschland te zullen doen beëin digen. Want dit is onder de kapitalistische maatschappij van thans onmogelijk. Is er dan geen uitkomst uit deze crisis? Zeker wel, maar niet anders dan door strijd tegen de beginselen dezer maatschappij; door opheffing van den privaten eigendom en het brengen van grond, en productiemiddelen aan de gemeenschap. In dezen strijd zal het proletariaat aller eerst het gezag tegen zich vinden. De staat is het politieke machtsapparaat der heerschen- de klasse en daarom moet principieel gestre den worden tegen dien staat en zijn machts organen. Spr. herinnerde aan de leer van Karl Marx. die uitging van de stelling, dat er een voortdurende wisseling is. waarbij het oud»* zich niet zoo maar laat verdringen, zoodat botsingen niet kunnen uitblijven. Daarom drong Marx reeds aan op verovering van den staat en diens organen door het proletariaat, omdat zonder dat het nieuwe niet zal kunnen komen Maar, zei spr., eerste voorwaarde zal zijn, desocialisatie van den mensch, welke gedach te tot uiting komt in de anarchistische levens beschouwing. Het anti-militairisme is er een geducht uitvloeisel van omdat het aantast den grootsten steun van de kapitalistische maatschappij. Het bericht van de muiterij op de Zeven Provinciën deed spr.'s hart sneller kloppen, omdat zij beteekende een aanval op het meest geduchte apparaat van den staat. En toch had die muiterij niet spr's volle instemming, omdat zij slechts was een looneisch, een wei gering om moordwerk te verrichten voor laag loon. De dienstweigeraars in Veenhui- zen hebben spr.'s volle sympathie, omdat zij zich zich niet willen verlagen tot menschen- moord. Spr. wekte op tot den strijd voor vernieti ging der hedendaagsche maatschappij. Jo de Haas aan het woord. Tweede spreker was de heer JodeHaas uit Amsterdam. Deze tijd, zoo zei spr., leert ons, dat er thans geen plaats is voor nationaal denken, voelen en handelen, en dat elk nationaal ge beuren een internationalen achtergrond heeft. Dit is ook het geval bij de vervolging van revolutionnairen hier te lande en in Indië. Daarom moét de aandacht erop ge vestigd worden, dat wij vóór alles leven in tijden, waarin alle dingen nieuw zijn. Wat thans gebeurt, is alleen te begrijpen in het licht van den nieuwen dreigenden wereld oorlog. Jarenlang is de brandstof daarvoor reeds aangebracht. Spr. weer hierbij op bet persbericht, dat in Oostenrijk herstel zal ko men van de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie met aartshertog Otto en in dit ver band zag spr. ook herstel van het keizerschap in Duitschland. Spr. zag voorts een band Hitler-Mussolini en een dreiging daarvan tegen Frankrijk. Dit alles en ook Colijn's uitlating dat we leven in de na-dagen van het parlemen tarisme, is een symptoom van het doorbreken van het fascisme en een voorbereiding vai. den voor het kapitalisme noodzakelijken oor log. Drie principieele verschijnselen heeft men te zien, die samen den komenden oorlog zou den voorbereiden: het opkomend fascisme, de vele oorlogsvoorbereidingen en het opdoeken van den Volkenbond. De Volkenbond heeft een bedoeling gehad in het kapitalisme en de anarchisten hebben er terstond reeds de aandacht op gevestigd, dat hij slechts bedoelde tijd te winnen voor het kapitalisme Het einde van de ontwapeningsconferentie is de herbewapening geweest van Duitsch land en het uittreden van Japan uit den Vol kenbond. bachten en meerdere ongelukken gehad; hij had geleerd, leugens op te merken; hij had, door schade en schande, de wijsheid van het zelf-liegen verworven En nu kon men zeggen, dat hij werkelijk geheel genezen was. De hoop, eens door Clara uitgespro ken, dat hij bij de viering van hun twaalf- en-een-halfjarig huwelijk weder geheel de oude zou zijn, stond in vervulling te gaan. Zelfs had hij deze verwachtingen overtrof fen. Het is een gewoon verschijnsel bij her stellenden. Wie na een longziekte zich rus tig moet houden en wat dikker worden, vat niet zelden een bijna maniakale voorliefde voor een ligstoel-leven op, en wordt aan merkelijk dikker dan voor zijn gezondheid gewenscht was. Zoo was Henri, wiens geest met alle macht den leugen was toege wend, allengs een aartsleugenaar geworden De toejuichting, hem bij zijn eerste welge slaagde onwaarheden toegebracht, de dank bare vreugde in de oogen van vrouw, vrien den en medicus daarbij waargenomen, had den op hem t effect gehad, dat een warm applaus heeft op een circusclown. Oogen- schijnlijk trekt hij er zich niets van aan, maar intusschen! Hij doet zijn uiterste best, met nog starder en inbecieler bewegingen de toejuichtingen aan te zetten! Zoo was het ook Henri gegaan. Men had hem zoo met opzettelijkheid op de leugen-als-kunst ingesteld, men had daarbij zoozeer het min derwaardigheidsbesef te dezen bij hem ver sterkt, dat hij Clara vooral merkte het meermalen met schrik op een zekere om zichtige beroeps-cirtuositeit in 't liegen was gaan ontwikkelen. Zij sprak er met Marei man over; maar die stelde haar gerust; nu ja, dat waren van die reconvalescent en-ex- Zooals in Genève de Volkenbond aan den dijk wordt gezet, omdat het kapitalisme vrij wel klaar is voor den oorlog, zoo gaat het ook met de parlementen, hoe men ze in de verschillende landen ook noemt. Als er ooit een tijd is geweest, dat de anar chisten gelijk kregen met hun bewering, dat het parlementarisme ook boerenbedrog is en een machtsmiddel in handen van het kapita lisme, dan is het wel thans. Het kapitalismee, dat fascisme is gewor den, heeft het parlementarisme nu niet meer noodig en dankt het af. Spr. wees hierbij op hetgeen in Duitschland is gebeurd en nog gebeurt. Men kan aan de hand van de feiten zeggen, dat het parlementarisme niets heeft te beteekenen gehad en de Duitsche socialis ten doen niets om zich te verzetten tegen Hitier. We vernemen er niets van of zij tot iets bereid zijn; de soc.-dem. zakt in elkaar, iets wat de anarchisten reeds hebben voor speld, wetende dat er bij onze oostelijke bu ren geen ander „front" is dan het „Hitler- front". Ook in Nederland dreigt het fascisme meer en meer en ook de arbeiders hier geven blijk het niet voldoende te kennen. Met het stem biljet doet men er niets tegen. Wie zijn tijd begrijpt, moet met elk parlementarisme bre ken en slechts één uitweg zien: de revolu- tionnaire massa-actie, uitgevochten op econo misch terrein. Daarmede alleen kunnen de arbeiders iets bereiken; alle andere middelen staan ook ter beschikking (en in beteren vorm) van df tegenstanders. Wie dat begrijpt, wil met de „Jan Klaas- sen van het parlementarisme niets te maken hebben", omdat het niet geeft mannen te kiezen, die straks toch naar huis worden ge stuurd, wijl het kapitalisme zich toespitst voor den oorlog. De geschiedenis met de Zeven Provinciën is een les geweest voor het kapitalisme, om dat zij deed zien dat er aan zijn wortels werd geknaagd, dat de twee zaken waaraan niet mocht worden getornd (gezag en bezit), niet onaangetast waren gebleven, en toen viel de bom, om voor altijd af te rekenen met de ondermijners van het gezag. Spr. hekelde het optreden der soc.-dem<x craten in dezen, toen zij alle schuld aan dat ondermijnen van het gezag ontkenden. Het is een noodzakelijk gebaar geweest van het ka< pitalisme om hen de schuld aan te wrijven, opdat het zich straks gemakkelijk „op wet* tige wijze" van hen kan ontdoen. Alle vertegenwoordigers aan vredesbewe* gingen zijn meteen weggevaagd: prof. van Emden, Marchant, Kerk en Vrede, enz. Slechts één vredesfront is gebleven zei spr.: het I.A.M.V. En het is niet maar toeval» lig dat juist hare leden worden vervolgd. Spr. releveerde, dat men het fascisme heeft te zien als symptoonen van het kapitalisme, dat in de laatste maanden vóór den grooteu oorlog, zich van de tegenstanders ontdoet. Men voert nieuwe vertooningen op, zei spr, waarbij men de sprekers voor anti-mili* tairisme moreel dwingt hun meeningen na* der uit te stippelen en hen dan verbaliseert „wegens het volharden bij het gesprokene", Spr. vertelde hierbij van zijn ervaringen te Leeuwarden. Een zedelijk tekort van Het Volk noemde spr. het, dat dit blad wel opwekt tot het voe ren van strijd, maar nog steeds niet schijnt te weten, dat tientallen anarchisten reeda zijn vervolgd in deze dagen. Spr. stelde vast, dat de anarchisten de vlag niet zullen strijken voor het fascisme en (voorzoover men hen daartoe gelegenheid laat) zullen blijven verkondigen de oude anarchistische gedachte, welker juistheid door de geschiedenis bewezen is Wij zullen pal blijven staan tegen het fascisme en het militairisme en wekken u op om u voor te bereiden op hetgeen komen zal. De strijd zal zwaar kunnen worden en wie dien vreest, blijve thuis. De revolutie in economischen zin zal ons alleen kunnen bevrijden, aldus eindigde spr» r- - T-n- H 'h pondspakje I BLUE BAND VESSCH GEKARND MET 25 °Jo AllERFUNSTE ROOMBOTER ONDER BUKSCONTROlS cessen, die vanzelf mettertijd wel terecht komen; de maatschappij, de groote afsliioer en egalisator, die het tekort aan leugen niet verdraagt, levert ook wel weer krachten, die in dat geval „moreele" krachten heeten en die den leugenzin, mits die niet in here ditaire neiging wortelt, wel tot normale verhoudingen terugbrengt. Dat kwam van zelf terecht, wanneer hij weer zijn vast plaatsje in het groote geheel zou hebben ge kregen. Zijn vaste plaatsje in het groote geheel Maar hoe zou hij dat krijgen, waar zou hij t krijgen? Het werd alleszins zaak, zich eens daarover te gaan beraden Uiter aard werd ook over deze aangelegenheid in de eerste plaats beraadslaagd buiten hem om; door het consortium, dat zich nu een maal vanzelf als zijn raad-van-voogdij had geinstitueerd. Men was vrijwel eenstemmig. De ambte lijke loopbaan, waarin de patiënt zich im mers ook vroeger uitstekend had thuis-ge voeld, was voor hem de geschikste loop baan. Hij had ze indertijd gekozen, eener- zijds omdat ze zoo door-en-door fatsoenlijk was; anderzijds omdat geenerlei speciale capaciteit of neiging hem de richting van een of ander vrij beroep uitstuwde. Zijn verstand was helder; zijn karakter zwak; zijn neiging voor fatsoen prominent Hij was daar uitstekend op zijn plaats. Zoo luidde het oordeel van de commissie. Dr. Marelman had, waar het zoo van ge wicht was, dat ieder precies en eerlijk zijn meening zei, ieder bij zijn uitspraak den lie- detector aangelegd; het geschiede schert senderwijs. maar het was toch eigenlijk nogal ernstig bedoeld. Kees Bender merkte op, dat op die manier de lie-detector eenigs» zins het karakter van een voorafgaandea eed kreeg; maar intusschen en juist doordat hij dit gevoelde, was hij wellicht tot die opmerking gekomen hij was de gene, die tegenwoordig in aangelegenheden, zijn ouden vriend „Henderik" betreffende, wellicht het meest zulk een aanmaning tot waarheid noodig had; er was in Lugt'a maatschappelijk herstei en in de volgzaam heid waarmee Clara zich in deze situatie naar haar man schikte, iets dat hen hinder* de en waardoor hij zich telkens tot wreve* ligen weerstand voelde geprikkeld. Intusschen, dat ambtenaarschap stond niet meer voor hem open; Henri was „afge vloeid en het afvloeien was in dit geval met een waterval-snelheid geschied; men was blij geweest, hem kwijt te zijn Dat wist de commissie maar al te goed; en toen zij er met Henri zelf over spraken, bleek deze, wiens inzicht-in-zijn-verleden in dit stadium van zijn bestaan ook wel zeer verhelderd was, die ook heel goed te begrijpen. Maar intus schen: hij verlangde zéér, weer ambtenaar te zijn; en bij de veie dingen die hij nu begreep, behoorde ook, dat hij wel besefte, hoe ziin af grijselijke oprechthheid, zijn zotte waarheids ziekte, zooals hij 't nu zelf noemde, de eenige oorzaken waren geweest, dat een ambtenaar, die zoo voortreffelijk stond aangeschreven en zoo uitnemend in 't hoogachtend dienstver band paste, het kind van de bezuinigende rekening had kunnen worden. En fier op zijn verworven lieg-capaciteiten, zon hij fel op een manier waardoor zijn over-gezondheid te dezen het tijdelijk tekort zou kunnen aeutrali» seerea. (Wordt vervolgdA

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5