*&s$s?&eisiechte Van Rommelzaken Hobbeltie GRIEP! Qemeentecadm Provinciaal Tlieuws Geen belasting voor militaire r doeleinden. OUDKARSPEL. HEERHUGOWAARD. Bestrijdt de eenig op de wereld NIEUWE PRE DORP. KOEDIJK Daarna sluiting met dank. BROEK OP LANGENDIJK. HEILOO. u TEXEL. OUDKARSPEL. OUDE NIEDORP. De heer Vernee deelde mede, dat in den ïoop der volgende maand alhier een groote vergadering zal worden gehouden met als motto: geen belasting betalen voor militaire doeleinden. De derde en laatste spreker. De heer C. K r i 11 e r, van Schoorl, door de vergadering daartoe uitgenoodigd, voerde het woord ter vervanging van den aangekon- digden spreker B. Haari. Hij wilde den na druk leggen op de vraag hoe de massa rea geert op de dingen dezer dagen. Spr. geloof de niet zooveel in de macht der massa als vele anderen wel doen. Voor spr. stond vast, dat de verantwoordelijkheid voor hetgeen ge beurt berust bij de leiders en niet bij de mas sa, die immers niets schept en dus geen ver antwoordelijkheid kan hebben. Als er geen verzet komt, zal het proletariaat verdwijnen, en dat zal dan een gevolg zijn van de volg zaamheid der massa ten aanzien van enkele leiders. Hieraan moet volgens spr. wel ter dege gedacht worden. Aan de enkele leiders moet de gelegenheid worden ontnomen om ons allen naar den afgrond te voeren. Wij kunnen niet volstaan met goed te vin den, dat onze leiders zoo maar gearresteerd en vastgezet kunnen worden en wij moeten de dienstweigeraars niet alleen met woorden maar ook met daden steunen. Wij moeten den weg op van de daadwerkelijke actie. Sluiting. Bij de sluiting herhaalde de heer V e r n e e de door hem gedane mededeelingen, waarna hij dank bracht aan de sprekers. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter deelde mede, dat de minister van Binnenlandsche Zaken besloten heeft zijn steunregeling geldig te verklaren op de in deze gemeente woonachtige werkloozen in het bouwvak, voorloopig tot het tijdvak van 29 Januari t. m. 25 Maart 1933. Ingekomen stukken: Rekening van den Vleeschkeuringsdienst in den Keuringskring Oudkarspel over 1932. Ontvangsten 4974, uitgaven f 4870,61, saldo 103,39. Voor iedere gemeente 1/5, alzoo een be drag van 20.67. Brief van B. en W. van Kerkrade, inzake adhaesiebetuiging van een door dat college aan den minister van Onderwijs gericht adres in zake vermindering van het, in art 205 der Lager Onderwijswet 1920 vermelde, percentage voor uitkeering aan bijzondere schoolbesturen en vaststelling van een eind- termijn. B. en W. stelden voor deze gemeente te adviseeren de zaak aanhangig te maken bij de vereeniging van N'ed. gemeenten. Aldus besloten. Verzoek van het bestuur van de afd. Oud karspel van den Bond van Landpachters om« een billijke reductie te verleenen op de land huur. De voorzitter stelde voor dit te behande len bij het prae-advies van B. en W. Adres van het bestuur der Begrafenisver eeniging alhier, waarin gratis ten geschenke wordt aangeboden het automatisch begrafe- nistoestel. B. en W. hebben met ingenomenheid ken nis genomen van dit aanbod. Besluit van de Commissie van Beheer der gemeenschappelijke Lichtbedrijven, in zake tijdelijke korting op de wedden en loonen van het personeel gedurende den tijd van drie jaren. De voorzitter zeide1 Zooals de leden ge zien zullen hebben is tusschen de beide par tijen geen overeenstemming bereikt. De com missie van beheer heeft nu voorgesteld 6 korting over 3 jaar Wethouder Bakker kon zich tnet deze kor ting niet vereenigen. Spr. staat niet op het standpunt dat onder geen enkele voorwaarde aan de loonen mag worden getornd, maar deze korting is niet noodzakelijk. De toestand bij de lichtbediijven is vol komen gezond en de loonen zijn er niet zoo erg hoog. Het systeem is tegenwoordig: de loonen naar de laagte en de prijzen der producten naar de hoogte. De heer Zaagman was het met weth Bakker eens. Het bedrijt is gezond en een loonsverlaging is nog niet noodig. De heer de Boer was van meening ver anderd. De vorige maal was spr niet voor loons verlaging. Wel had spr. de verlaging liever tneer progressief gezien Het bedrijf is we gezond, maar zoo'n bedrijf kan altijd gezond gemaakt worden Mr. Eecen heeft reeds terder uiteen gezet waarom hij tegen deze loonsverlaging is Daar het voorstel van de commissie om de verlaging voor 3 jaar vast te leggen, moeten de voorstanders voor verlaging juist nu in zien, dat beter gewacht kan worden tot volgend jaar. Het kan dan mogelijk zoo zijn oat loonsverlaging een eisch is. Weth Kostelijk was het met de Boer eens. Het volgend jaar kon het veel erger zijn. Een verlaging van 6 pCt. vindt spr. ge motiveerd. Weth. Bakker: Als de loonen verlaagd moeten worden om tot verlaging van de gasprijs te komen, dan zou met 30 pCt. verlaagd moeten worden. De gasprijs kon dan met een cent verlaagd worden. De heer Rijper was bang dat indien nu niet tot verlaging wordt overgegaan, het aan stonds voor de arbeiders nog slechter zal z'in De heer Kaagman wilde vastleggen dat de commissie 3 jaar aan deze veriaging vastzit en dus in die tusschentijd niet nogmaals kon verlagen. De voorzitter: Dat kan niet. Is een verlaging tusschentijds noodzake lijk, dan moet dit gebeuren. Het voorstel werd aangenomen met de heer de Boer, Bosman, Rijper en Kostelijk voor. Prae-advies van B. en W. betreffende: 1. Adres van de afd Oudkarspel van den Neutralen Bond van Boeren. Land- Tuin- Iwuwers, houdende verzoek om reductie op de landhuur over 1932. Tegelijk met dit adres werd tevens het adres van de bond van landpachters behan deld. B. en W. hebben deze zaak goed bekeken en besproken en gelet hebbende op de huur prijzen 1931—'32. kwamen zij tot de con clusie dat een reductie van 20 pCt. ge- wenscht is. Een uitzondering moet worden gemaakt met de huurders J. Oosterman en K Bassingerhorn die gebruik hebben ge maakt van het optierecht. B. en W. stelden voor dezen een reductie van 40 pCt. te ver eenen. Voorstel van B. en W. werd aangenomen. Adres van het bestuur van de Arbeiders avondschool, houdende verzoek om een bijdrage in de kosten. B. en W. stelden voor, gezien de finan- ciëele toestand der gemeente, direct niet op iet verzoek in te gaan, doch een afwach tende houding aan te nemen. Over een jaar, zeide de voorzitter, kunnen wij nog eens zien. Aldus besloten. Voorstellen van B. en W. 1. Het betalen van het aandeel der ge meente (30 pCt.) in de rente over 1932 van in 1931 aan 31 tuinbouwers verleende voor schotten. De voorzitter: Zooals bekend, is van 31 tuinders een voorschot verleend onder ga rantie van provincie en gemeente. Provinciale Staten zijn bereid de rente van de voorschot ten 1932 voor haar rekening te nemen. Het bedrag is totaal 851.87. Hiervan is 30 pCt. 255.56) voor reke ning der gemeente. B. en W. stelde voor Prov. Staten te berichten dat de raad bereid is deze 30 pCt. te betalen. Aldus besloten. Onbewoonbaarverklaring van het perceel, plaatselijk bekend wiik A, no. 70, eigenaar C. van Galen te den Helder. Het blijkt dat de eigenaren aan de her haalde aanschrijvingen om tot verbetering over te gaan geen gevolg hebben gegeven. Besloten werd dan ook tot onbewoonbaar verklaring over te gaan. Zekerheidstelling gemeenteontvanger. B. en W. zijn gekomen met een geheel nieuw voorstel, om de zekerheidstelling onder te brengen bij de vereeniging en de zekerheid te stellen op 2000. Aan premie wordt betaald 12. Het voorstel werd aan genomen. Instructie gemeente-ontvanger. De bedoe ling is deze instructie 1 April in werking te doen treden. Benoemingen. Gemeente-ontvanger. De voorzitter deelde mede, dat door de meerderheid van B. en W. de aanbeveling opgemaakt is in alfabetische volgorde. De aanbeveling luidde als volgt: 1. H. Bakker, 2. E. Zaagman. Uitgebracht werden 4 stem men op A. Mosk. alhier; 2. stemmen op J. G. Huitema van Broek op Langendijk en 1 stem op P. Wijn, alhier. Benoemd is alzoo de heer A. Mosk. Daarna werden de stemburearx benoemd voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vervolgens sluiting. Donderdagavond hield „De Vrije Groep" alhier een bijeenkomst in het lokaal van den heer Rus. Als spr. trad op de heer Gé Na- brink met het onderwerp: „Nederland als uitbuitende koloniale macht, en het oorlogs gevaar". Het programma werd afgewisseld met optreden van Daan Pool, die optrad met een gevarieerd programma van humoristi sche en anti-militairistische liederen. De heer Mienes opende de vergadering, waarbij hij verklaarde waarom de „J. V A." veranderd was in een „vrije groep". De J V. A. bestreed alleen het militairisme zonder de oorzaken te bestrijden. Dit is volgens ons onmogelijk. Hierna was het woord aan den heer Gé Nabrink. Spr. begon met te zeggen, dat het onderwerp in verband met de gebeurtenis sen, die zich pas daar in het verre Oosten hebben afgespeeld, de belangstelling van iedereen moest wekken. In Indië is op de schepen iets geweldigs gebeurd, maar het is treurig genoeg weer weggeëbd. Dit is mede de schuld van de Hollandsche arbeiders, zij begrijpen nog niet, dat ze ook verantwoor delijk zijn voor de politiek, die onze regee ring tegenover het naar vrijheid strevende Indonesische proletariaat voert. Dit is voor een groot deel de schuld der scholen, waar altijd gewezen wordt op de cultureele taaK die Nederland in Indië te vervullen heeft, en waar nooit tot uiting komt, dat het eigenlijk alleen maar om de winst begonnen is. Pra ten over deze cultureele taak is misleiding van de arbeidersklasse. Wat is het resultaat van deze cultureele taak na 300 jaar? Als het ernst was geweest moest men nu toch in de heele archipel kunnen lezen en schrijven Voor de komst der Nederlanders kon de heele bevolking van Java en Madoera dat Nu niet meer. Dat is het tastbare resultaat Het inheemsche handwerk, dat een groote kunst was, is teruggedrongen, omdat er niets op verdiend wordt, men heeft de bevol king de rijstvelden in gejaagd. Ze moeten werken voor de export voor erbarmelijke loo nen. Men heeft in regeeringsbladen moeten toegeven, dat in Indië heele gezinnen van 2% cent per dag moeten leven. Maar elke beweging tot verbetering van de toestanden wordt onmiddellijk met geweld den kop in gedrukt. In de hel van Boven Digoel zitten op het oogenblik 300 van onze beste kame raden als onverzoenlijken. Bovendien zitten de Indische gevangenissen vol revolutionnai ren. Trots dit alles heeft ook onder het vlootpersoneel de revolutionnaire gedachte vasten grond gekregen. Het mooie van de muiterij is geweest, dat blank en bruin hier hebben samengewerkt. De christelijke Colijn wilde de schuit met een torpedo naar den bo dem van de zee zenden. Hij moest toch te genover het buitenland laten zien, dat Ne derland ziin petroleumbronnen wel kan ver ded'gen. Maar nu moeten we bang zijn voor het lot van de muiters. Dit lot kan de Ne- derlandsche arbeidersklasse beïnvloeden door alle werk te staken. Spr. wees op de eenige staking tijdens de muiterij, n.1. die van de bouwvakarbeiders te Amsteidam en besloot zijn rede met de woorden: soldaten en arbeiders, staakt nu. Ovaral staat U bloot aan het besmettingsgevaar. Op straten en pleinen, in de tram, in de bioscoop, enz., overal loert deze geese der menschheid op U. t Houdt daarom, voornamelijk in tijden van verhoogd griepgevaar, steeds de onovertroffen Aspirin-tabletten bij de hand, om bij de eerste kenteeke- nen van een griepinfectie dit uitstekend middel te kunnen gebruiken, hetwelk het lichaam op uitnemende wijze ondersteunt in den strijd tegen de binnengedrongen ziekteverwekkers, de koorts doet verdwijnen en daarmede verdere gevaren voorkomt. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord .BAYER" staat. Prijs 70 ets. Algemcene vtrgatR-iing van de vereeni ging „Onderlingt Hu'p bij Ziekte" in de Prins Maurits alhier. Slechts 10 leden waren j aanwezig. De voorzitter, de heer jb. B. de Jong opende de vergadering. De heer C. Rutsen bracht verslag uit van de Bondsvergadering, gehouden te Alkmaar Namens de commissie, belast met het na zien der rekening, bracht de heer K. Bart verslag uit. Alles was aan de volmaakte orde bevonden. Aldus werd voorgesteld de reke ning goed te keuren en den penningmeester te dechargeeren, met dank voor het richtig beheer. Overeenkomstig een en ander werd door de vergadering besloten. Door den heer Rutsen worden nog enkele I cijfers genoemd. Aan ziekengeld voor 10 ziektegevallen is uitgekeerd 704,33. Aan contributie is ontvangen 842.66. De totaal inkomsten waTen 1055.66. De totaie uitgaven f 1036.80. Het bezit der vereeniging was op 1 Januari 1933 2301,43. Om mede het volgend jaar de rekening na te zien, werd aangewezen de heer C Joman. De af te treden bestuursleden werden allen herkozen. Uit het bestuur werd de heer C. Rutsen gekozen als afgevaardigde naar de bonds vergadering, uit de leden werd als zoodanig benoemd de heer K. Bart. Na de rondvraag welke niets opleverde, I sloot de voorzitter onder dank voor de aan gename besprekingen de vergadering Donderdagavond werd door het Neder- andsch Boerencomité een openbare vergade ring gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weerd, waar als spreker optrad de heer i. de Weerdt van Nederhorst den Berg met het onderwerp; „Is samenwerking tusschen boerencomité's en andere organisaties als de Neutrale bond mogen?" Deze heer de Weerdt vond het jammer, dat er zoo veel partijen zijn, terwijl het noodig is om in dezen tijd samen te werken. Wij moe ten vertellen, waar op wij zullen samen wer- cen. Boerencomité's zijn opgericht in alle anden. Zij zijn internationale organisaties, die ontstaan zijn door kapitaalhonger. Spr. wees op de millioenen werkloozen in Duitsch land, die geen koopkracht hebben, doch hier is het nog erger. Hier is het nog niet moge- ijk om de eigen kool te verkoopen. Het is nier waar, dat loonsverlaging verbetering zal >rengen. De Ncderlandsche tuinbouw heeft belang bij een hoogen loonstandaard, omdat er dan koopkracht is. Onze strijd is nood zakelijk tegen het kapitalisme, want dit is onze vijand. Het Boerencomité is is niet com munistisch en daarom is het neutraal, want de leden zijn van eiken godsdienst. Spr. be- ïandelde het ontstaan er van. Het Boeren comité heeft meermalen samenwerking ge zocht. De neutrale bond wil samenwerken met Koninklijk goedgekeurde organisaties. ■Verder behandelde spreker het verzoek schrift aan den minister in zake den steun voor 1933 wat ook onderteekend is door den Neutralen bond, daar de tuinders moeten ge wennen aan de verlaging en beperking van de productie met de minimumprijzen. Ook bij eerste kwaliteit product is het geld een eerste vraag. Spreker behandelde verder het werken van den Neutralen bond. Het Boerencomité vraagt steun voor de gezinnen om een be staan te hebben. Wij vragen belasting van de groote vermogens, waarvan spreker eenige cijfers gaf, daarom moeten wij strijden voor een menschwaardig bestaan. De Neutrale bond dwaalt, het Boerencomité wil wel sa men werken. Laten wij elkander de hand rei ken, wij willen eenheid, wij willen verzet tegen het kpaitaal en voor ons bestaan. De heer J. de Vries gaf zich als debater op en wees op het werk in de vergadering te Alkmaar en op het tumult in Alkmaar door de voorstanders van het Boerencomité. Dit was schandelijk. Spreker wees op het gebeur de in Duitschland, waar de communisten overloopen naar de nazi's en noemde ook het kapitalisme niet goed. Het is altijd afbre ken en agitatie. Het Boerencomité bereikt niets en als wij als neutralen daarmee samen werken, bereiken wij ook niets. Spreker wees op een planmatig werken. Wij moeten ons onderwerpen aan de meerderheid. De heer Groet bemoeide zich niet met poli tiek, maar was voor de tuinders. De heer Hart zeide: 't is niet waar, dat de s-d a.p. moedwillig zijn vergadering vaststelde om deze vergadering te houden tegen het Boerencomité. Niet het hoofdbestuur, maar de leden, en wij hebben ons te houden aan reglement en statuten. Welken strijd wil de heer de Weerdt met de tegenwoordige regee ring? Wij willen steun van de huidige regee ring, om zooveel mogelijk te verkrijgen, daar om werken wij samen met chistelijken en r.-k. om bij de regeering iets te verkrijgen. Het Boerencomité is een uitgesproken communis tische organisatie en daar gaat de regeering niet oo in. De tuinders moeten zich meer met de politiek bemoeien. Men gaat den Neutra len bond uitrafelen. De spreker gaf de debaters een antwoord. Het rumoer in Alkmaar was niet van het Boerencomité. Wij willen, dat wie betalen kan, die moet betalen en goed ook. Over de partijen in Duitschland aldus spr. spreek ik niet en wie het groene blaadje goed- kooper kan drukken, die kan het doen. Wij zijn geen communisten. De boeren ontwaken en sluiten zich aan en wij vallen het kapi talisme aan. Spreker zei: er is zeer veel kool in Duitschland, het Boerencomité heeft vee! bereikt. Spreker zeide niet te weten hoeveel leden de Boerencomité's hebben, zi\ zijn op deze wijze niet georganiseerd. Tot den heer Hart zeide spreker, dat het hoofdbestuur van den Neutralen bond met op één na alge meene stemmen besloten had niet met het Boerencomité samen te werken. Wij moeten het kapitalisme bestrijden en dit moet men leeren, evenals het leeren loopen van het kind. De klassestriid op het platteland moet kameraadschappelijk gebeuren. Een opstan dige bevolking kan bij de regeering wat be reik zelfs door tegen de burgemeester op te komen. De Neutrale bond bestrijdt het boe rencomité, want dit was hier het eerst. Hier op volgde nog eenige discussie. Vergadering der afd. Langendijk van de schippers vereen. „Schuttevaer" in het lokaal van den heer Vijzeiaar. Na opening door den voorzitter J. Hoog land, werden de verslagen uitgebracht van secretaris en penningmeester. Betreffende de binnenscheepvaartwet zal in de Kamer van Koophandel aangedrongen worden op een vaste commissie aan den Langendijk. Naar aanleiding van het 50-iarig bestaan der zaak van de N.V. Gebr. Kaan te Wie- ringen zal een felicitatie-telegram worden ge zonden. Door den heer J. de Waard werd verslag uitgebracht van de algemeene vergadering te Werkendam. Voor de te houden algemeene vergadering te Enkhuizen, zal het volgende voorgesteld worden le. Bij de desbetreffende vereenigingen aan te dringen op het dempen der lichten van de auto's langs de vaarwaters bij het tegen komen van schepen; 2e. verlaging van haven- en kaaigelden en afschaffing der marktgelden; 3e. Bij de firma Westzaan en Laan aan te dringen, dat de schepen, die daar liggen te wachten op het Tossen, niet te breed naast ikaar liggen, waardoor de scheepvaart ernstig belemmerd wordt. Als afgevaardigden naar de vergadering te Enkhuizen werden gekozen de heeren J. Plugboc-r en J. Kramer Bij de rondvraag werden nog eenige klach ten naar voren gebracht over het vaarwater te Zuidscharwoude en Mosselenbrug te N.- Scllaiwoude, welke door den secretaris met de bannebesturen zal worden besproken. Ten slotte werden nog eenige scheeps artikelen verloot. Onze plaatsgenoot, de heer A Blokker alhier is bij het examen te Den Haag geslaagd voor het machinisten-diploma A. noemd, de heer S. Krijnen. De beide affr dende bestuursleden, de heeren l C v, en J S. Dijt, werden herkozen met 200 ais algemeene stemmen. a Later vernamen we. dat de coöperatie stemming heeft ontvangen tot het kalken «n» 100.000 eieren. KeQ De bouwvakarbeidersbond „St Josenh hield Donderdagavond jaarvergadering i„' het Brunogebouw. Voorzitter was de heer A W. van Lieshout. De gelezen notul?n gaven aanleiding tot een twistgesDrek tusschen het bestuur en den oud-voor zitter Kraakman. De laatste zeide dat hij niets ten nadeele van het besluit den raad, inzake wel of in «een contractloon bij den bruggebouw heeft gezegd. Men dat ten onrechte tegen hem kunnen len. De voorzitter en de secretaris Uit8ry;. hun zienswijze stand, doch waren"ber opmerking van den heer Kraakman on t? n. men. w De heer Petrus Dekker bracht het iaarvor slag uit. Het ledental is 34 en 8 vun dé jeugdclub. Een bijzonder woord van dank aan den heer Kraakman was op zijn plaats Een onderhoud met den pastoor en met m,n directeur van St. Willebrordus, inzake uit sluiten van werklieden ter plaatse had een negatief resultaat opgeleverd. Een ki.'Mnd» woord van dank voor de prachtige werkver schaffing van gemeentewege werd gememt> reerd en het verslag eindigde met een beroet» op allen om eensgezind op te trekken. De rekening en verantwoording luidde- ontvangsten 1662.45, uitgaven 1502 16* uitkeering van de vacantie- en ziektebonnen 1082.95. De altredende bestuursleden Lieshout en Burgering werden herkozen. Daarna werd door den districtsbestuurder Vollaerts de mooie film vertoond. Rome, het middenpunt der christenheid met zijn impo sante Vaticaanstad, het oude Rome met zijn kunstwerken, het heidensche Rome. Mooie beeldhouw- en schilderwerken werden ver toond en toegelicht. Het was een interessante en leerzame avond. De jaarvergadering van de Coöp. Pluim- veevereeniging Texel op Donderdagavond, was slecht bezocht. Van de 416 leden war^n slechts een twintigtal present. Uit het jaarverslag van den directeur, den heer P. Sluijsman, stippen wij aan, dat in 1932 waren aangevoerd 4.707.258 eieren, met een opbrengst van 207.949.87, d.i. ge middeld 3.06 per 100 stuks, in 1931 waren deze cijfers 4.664.096 eieren, tegen gemid deld 4.46 per 100 stuks. De aanvoer van pluimvee bedroeg 260 kis ten met ongeveer 7000 stuks. De opbrengst was 5900. De rekening door de controlecommissie in orde bevonden sloot met een batig slot van 730.27, waarvan bestemd werd voor af schrijving 545.06 en voor 't resercefonds 185.21. Het bestuur werd machtiging gegeven om indien de lage prijzen op de inkomsten veel invloed hebben, 't percentage op te voeren fot 13 cent per 100 aangevoerde eieren. Voor niet-leden de verhooging te brengen op pCt. Tot lid der controle-commissie werd in- plaats van den heer J. v. Heerwaarden be NOORDSCHARWOUDE. Lezing over prof. dr. Albert Schweitzer. Voor de af deeling van-het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling sprak de heer W. J. Smit over het leven en werken van prof. dr, Albert Schweitzer. Spr. schetste Schweitzer als een der groot' ste figuren van de 20ste eeuw, niet gevende om roem, doch alleen het belang der mensch heid voor oogen houdende. Behalve professor en dr. is hij ook een beroemd organist. Hij is thans 58 jaar en aezer dagen voor de 4de maal naar Afrika vertrokken teneinde de neger- en ook de blankebjeyolking medische hulp te verleenen. Schweitzer is Duitscher van geboorte en reeds op jeugdigen leeftijd verleende hij hulp aan maatschappelijk zwakkeren en verongelukten. Door een bro chure van het Parijsche zendingsgenoot schap waarin hij las, dat er in de Congo ge brek aan artsen was, is zijn besluit genomen en begon hij op 30-jarigen leeftijd nog voor arts te studeeren. Na 6 jaren was hij hier mede klaar en maakte zijn eerste reis naar Afrika teneinde de lijdende menschheid, wel ke van iedere geneeskundige hulp verstoken was, te helpen. Verduidelijkt door lichtbeelden gaf de heer Smit nadere uitlegging van het vele werk dat door Schweitzer in Afrika is verricht. Uit alles bleek dat Schweitzer een nobele en groote figuur is. Dit werk, dat zuiver particulier is, kost natuurlijk veel geld en nu wordt o.a. getracht door den verkoop van brochures dit mooie werk te steunen. De opbrengst in deze bijeen komst was 9, wat door tusschenkomst van den heer Smit zal worden afgedragen. Het was een mooie en leerzame lezing. Het bestuur van de Banne Oudkarspel is heden tot stemming overgegaan voor de benoeming van een hoofdingeland, voor net Ambacht van Westfriesland genaamd Geest- mer Ambacht, lengevolge van het overlijden van den heer G. Hart is gekozen de heer Butter Jz. De vastgestelde kiezerslijst dezer UC VctÖl^CSlClUC ölljöfc meente vermeldt 664 kiezers voor de fwee. Kamer der Staten-Generaal, 657 voor Prov. Staten en 622 voor den gemeenteraa Het aantal ingeschreven werkloWfl naar den toestand van j.1. Zaterdag beur js 85 waarvan 64 zijn geplaatst bij de w verschaffing. 135. En Jan? Wel die kreeg aan 't eind van 136. Hij wilde een flinke voürra,a ffleB en het feest een pracht belooning. Hij kreeg de en andere mooie snuisterijen me a0(Jer« mooiste medaille van Munsterdorp. De burge- zien, dat hij die daar kon inrui en^ bïuki® meester zelf bood hem die aan, toen hij bij mooie dingen. Onderwijl zat a aVond» hem aan huis mocht eten. Aan tafel vertelde rond te eten en wel voldaan ging Jan nu van zijn plannen naar Afrika te gaan weer naar bed in de herberg. en hoe bij daar ook wilde probeeren om ban- del te drijven.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6