lyekelijksch £cuidenJmw&ouw JSiiwetdand WINKEL. SCHAGEN. De heer H. Hevdeman, rijksklerlt ten kantore der directe belastingen en accijnzen te Schagen, wordt overgeplaatst naar Hen gelo. De melkprijs is alhier verlaagd met één cent en van 10 op 9 cent per Liter gebracht. Te Lutjewinkel werd een kind van den heer J. H dat met oudere kinderen op den openbaren" weg speelde en nog voor een auto langs zou loopen, gegrepen cn ernstig ver wond. Met gebroken teen en tal van schaaf- en sinijwonden werd het kind opgenomen en na voorloopig te zijn verbonden overgebrac, naar het Centraal Ziekenhuis te -^k®3ar_ Den chauffeur treft vermoedelijk geen schuld. OUDESLUIS. De heer K. Dekker, kaasmaker alhier, is als zoodanig aangesteld aan de Coöp. Zui velfabriek te Sint Maarten. ZUIDSCH AR WOUDE, In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad was van een aantal in- i woners een adres ingekomen om den bouw I te verhinderen van een dubbel woonhuis op het terreintje, vrijgekomen door het afbran j den van het kleine winkelhuisje van den heer D. Stuurman. Aan dit verzoek kon geen gevolg worden gegeven omdat de teexening aan de bij de woningbouwverordening gestelde voorwaar den voldeed. Ook dooidat de gemeente geen uitbreidingsplan heeft, kon er op dit terrein tje aan de Westzijde der straat geen bouw- verbod worden toegepast, j Thans hebben de omwonenden het perceel tje van den bouwheer gekocht. Zij wilden het gratis aan de gemeente overdragen onder be paalde voorwaarden, welke echter niet door den burgemeester konden worden geaccep teerd. Nu is het terreintje in eigendom over gegaan aan de overliggende perceelen, zoo dat men gelukkig is bespaard gebleven voor een sta-in-den-weg voor het verkeer en wordt voorkomen, dat twee uiterst gebrekkige wo ningen worden gebouwd. Het is te hopen, dat dergelijke kleine stuk jes grond (het is niet breeder dan 5 Meter waardoor het huis vlak aan de straat en in de sloot kwam te staan) niet meer zullen mo gen worden bebouwd. BEVERWIJK Naast de sneeuwklokjes staan thans de Crocussen te schitteren in de voorjaarszon Zij zijn de eerste bloemen in t vrije veld en omdat zij voor geen enkele op den akker ge plante bloembol in seftonnheid behoeven on der te doen zal het reras Zondag de moeite jloonen bij 'n stralend en koesterend voor jaarszonnetje de crocusvelden in de omgeving ivan Beverwijk te bezichtigen. HOORN, De afdeeling Hoorn van den Bond roor Staatspensionneering heeft in het Wilson-théater een propaganda-avond belegd, welke heel goed is geslaagd. De voorzitter, de heer M. G Dorhout, hield een korte, boeiende propaganda- rede, waarbij hij het goed recht van Staatspensioen krachtig verdedigde. Door de heeren Jan de Boer en Visser werden ter afwisseling verschillende schetsen voorgedragen, vooral de leutige dn Westfriesch dialect brachten de lach spieren geducht in beweging. Nadat ter afwisseling eenige fraaie bij filmen werden vertoond, werd de belang stelling geboeid door de propaganda film in 4 acten „Oud en Arm". Genoemde film met schitterende op namen uit het Friesche schilderachtige merengebied, laat den harden levens strijd zien van twee jonge menschen, die trots hun sloven en zwoegen in den strijd om het bestaan ten onder gaan. Onder ademiooze stilte werd van dit pakkende levensbeeld, waarvan een krachtige propaganda uitgaat voor de idee Staatspensioen, genoten. Hoogst voldaan gingen de aanwezigen huiswaarts. *De afdeeling Hoorn van de Ned Reisvereen (N R V.) heeft Vrijdagavond in „de Witte Engel" een ledenvergade ring gehouden onder leiding van de vice-voorzitster mevr Eylander Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental eenigermate is teruggeloopen »1 van 203 op 189. Verschillende door do afdeeling uitgeschreven tochtjes le den door gebrek aan voldoende be langstelling. De rekening van den penningmeester wees aan in ontvangsten 398 68; uitga ^en 148.21, zoodat er een batig saldo is groot 250 47 Den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. Hierna werd bestuursverkiezing ge houden wegens vertrek van den voorzic- tei den heer v. d Veen en bedanken van den heer Schepers als secretaris. Geme- moreerd werd het afscheid van den voor zi.ter, wien bij zijn vertrek een bulde rt, ijk was aangeboden De heer Schepers, opnieuw aangezocht om zijn functie te blijven waarnemen b eef wegens drukke werkzaamheden bij zijn besluit. De vooorzitster bracht den scheidenden secretaris woorden van dank voor het vele werk in 't belang der afdeeling verricht. tot bestuursleden werden gekozen de heeren Lotterink en Vg.n Wingerden. Aan het bestuur werd opdracht ver end tot^ het behandelen van den a s Beschrijvingsbrief d€r algem. verg. De afvaardiging naar de algem. verg. werd \eneens aan het bestuur overgelaten. Besproken werden in samenwerking h TaTndere afdeelingen een tocht rond net IJ se lm eer en een afdeelingstocht naar de Veluwe. Na afhandeling dezer agenda hield de neer u. G. Dorhout een voordracht met lichtbeelden over „Het historische landschap DrentheAan de hand van een fraaie serie lantaarnplaten werd een interessante reis door het oude gewest gemaakt terwijl ten slotte zeer eigen aardige bijzonderheden werden verteld over de oude Drentsche zeden en ge woonten. Met dc meeste belangstelling werd naar de boeiende causerie geluis terd. Spelenderwijs geraakte een kind in de steile Nieuwlandsgracht De heer Tober sprong gekleed te water en had het geluk het reeds zinkende kind te redden. WESTWOUD. *In den ouderdom van 97 jaren is al hier overleden mevr. de wed. Stapel, de oudste inwoonster dezer gemeente. BERKHOUT. De afdeeling Berkhout e. o. van de Vereen. .Bloembollencultuur" heeft haar 10-jarig bestaan herdacht en hieraan verbonden een tentoonstelling van ge trokken bol Bewassen, welke zich in ve ler belangstelling mocht verheugen. BERGEN. Vertrokken personen. D. Visser, N.H., stationschef, naar Hilver sum. M. E. Bakker, R.K., z.b., naar Texel. G. de Cocq van Delwijnen, R.K., dienst- lx>de, naar Amsterdam. L. Houttuin, N.H. z.b., naar Castricum. A. M. Baart, R.K., dienstbode, naar Alkmaar. W. F. Ymme- [rund, G.K., reiziger, naar Amsterdam. M. Bückmann, N.H., chauffeur, naar Am sterdam. D. J. P. Kolenbrander, R.K., z.b., naar Alkmaar. H. Gorter, geen, h.i.d.h., naar Alkmaar. Graaf W. W. van Lmburg Stirum, geen, naar Leiden. A. M. B. Bal vers, R.K., z.b., naar Hillegom. J. G. Kim man, R.K., bloembollenkweeker, naar Lim- men. A. Feldkamp, D.E., dienstbode, naar Alkmaar. A. Peek, N.H., z.b., n. Utrecht. H. B. G. J. Meijer, N.H., z.b., naar Em men. G M. de Wit, R.K., z.b., naar Boven- karspel. A. de Heer, N.H., z.b., naar N. Niedorp. Jhr. W. H. Barnaart, N.H., z.b., naar 's-Gravenhage. C. van den Ber, N.H., z.b., naar 's-Gravenhage. J. Does, geen, h.i.d.h., naar Broek op Langen- dijk. M. E. van der Ham, r.k. z.b., naar Alkmaar. G. Teuwisse, R.K., religieuse, naar Venray. M. W. J. Tichelaar, R.K., z.b., naar Amsterdam. K. Bartels, N.H., schilder, naar Assen. W. Zijp, N.H., be ambte N.S., naar Oosthuizen. G. J. Sin nige, R.K., veehouder, naar Haarlem. W. P. Kreb, N H., banketbakker, naar Amster dam. E. Uschkamp, E.L., z.b., naar Duitschland. A. J. Bogtman, N.H., z.b., naar Leiden. A. M. Teileman, R.K., z.b., naar Zijpe (N.H.). J. Rendelstein, N.I., koopman, naar Amsterdam. Th. B. Sülz- bach, geen, z.b., Nieuwer-Amstel. M. C. L. van Eek, N.H., z.b., naar Utrecht. S. C. Kooy, R.K., z.b., naar Huizen. K. Pels, geen, z.b., naar Alkmaar. G. Borst, N.H leerl. verpleegster, naar Amsterdam. M. C. C. Veldt, R.K., huishoudster, naar Alk maar. A. H. Theelen, R.K., z.b., naar Haarlem. Th. Volkers, R.K., boerenknecht, naar Zijpe. A. Storm, N.H., scheepsbouw kundige, naar Muiden. J. Visserman, N. H., akhuiskn., naar Wijmbritseradeel. M. Th. Schel, R.K., z.b., naar Amsterdam. M. P. de Bloois, R.K., z.b., naar 's-Graven hage. M. M. Portegies, R.K., z.b., naar Beverwijk. A. A. Ridder, R.K., z.b., naar Wagnum. W. Scholten, R.K., z.b., naar Spanbroek. M. A. Schoorl, R.K., z.b., n. Wersvershoof. M. Schouten, idem, id n M. I. Spils, R.K., z.b., naar Oudoip. J. J. Meyering, R.K., z.b., naar Koedijk. M. A. G Granneman, R.K., z.b., ambtshalve afgeschreven. A. Bakker, idem, idem J. M. Hoebe, R.K., z.b., naar Den Helder. P. C. van der Meer, R.K., z.b., naar Den Helder. P. C. van der Meer, R.K., z.b., n. Alkemade. G. A. M. Kroon, R.K., z.b., n. Haarlemtnerliede. Th. A. Kuiper, R.K., z.b., naar Venhuizen. J. M. C. Mahieu, R.K., z.b., naar Den Helder. J. G- van Zanten, R.K., z.b., naar Heemskerk. G. C. Verheugd, R.K., z.b., naar België. M. Th E. Meeuws, R.K., z.b., naar Monster. A Döbelmann, R.K., z.b., naar Uganda. S. H. Schouten, idem, idem. A. J. C. van Vliet, R.K., z.b., naar Monster. C. E. Dui- vestijn, idem, idem. J. Pepping, R.K., re ligieuse, naar Monnikendam. A. Zijp, R.K., z.b., naar Spanbroek. A. Nieman. idem, idem. C. A. Bal, idem, idem. J. E Chamalaun, R.K., z.b., naar Warmenhui- zen. C. Hoogland, idem, idem. E. H. J. Peters. R.K., z.b., naar 's-Gravenhage. J. Pels, R.K.. z.b., ambtshalve afgeschreven E. van Willigen, N.H., z.b., naar 's-Gra- vemoer. L. J. Spoor, R.K., bankwerker, n Hilegom. E. C. Uschkamp, D.E., z.b., n Duitschland. H. P. Stuurman. D.G., z.b., naar Velsen. A. E. Tromp, R.K., z.b., naar Velsen. M. C. Stuurman, geen, z.b., naar Zaandam. A. Opperman, R.K., z.b., naar Duitschland. G J. Nap, N.H., kantoorbed naar N.O.-lndië A M. Peerdeman, R.K. z.b., naar Uitgeest. B. L de Zeeuw, N H., z.b., naar 's-Gravenhage. M. Th. Mes, R.K., z.b.. naar Haarlem. C. E. A M. Ge mens, R.K., z.b-, naar 's-Gravenhage. G. Pool, geen, koopman, naar Alkmaar. P. Kuys, R.K., z.b., naar Schoorl. MINIMUMPRIJZEN VAN TUINBOUWPRODUCTEN. Naar de Telegr. van den heer P. Klant, directeur van het provinciale in- en verkoop bureau voor tuinbouwproducten te Alkmaar verneemt, ligt het in het voornemen van de regeering om minimumprijzen vast te stellen voor het geheele land. Zooals men weet is het bureau op 31 Octo- ber van het vorige jaar in werking gesteld tot steun van de tuinbouwers in Noord-Hol land en om vernietiging van tuinbouwpro ducten tegen te gaan. De producten, die op de veilingen den minimumprijs niet opbren gen, worden tegen een vastgestelden prijs opgekocht en na verkoop als veevoeder of menschenlijk voedsel gedistribueerd. Van de 100.000 gulden, die voor het jaar 1932 door de provincie Noord-Holland voor dit doei waren beschikbaar gesteld, kon 80.000 overgeboekt worden naar 1933, zoodat men dit jaar de beschikking heeft over een be drag van 180.000, hetgeen volgens den heer Klant geen ov erbodige luxe zal blijïen te zijn. „Hoe de regeling zal worden, indien van rijkswege verscheiden bureaux zouden wor den opgericht hetgeen een direct gevolg is van bet voornemen om minimumprijzen voor het geheele land vast te stellen is nu nog niet te zeggen. Alles kan ook gecentra liseerd worden in één bureau Voor verschei den tuinbouwstreken, wij denken aan het Westland, waar reeds veel actie is gevoerd om een dergelijk in- en verkoopbureau te krijgen als in Noord-Holland, functionneert. zal een rijksregeling volgens den heer Klant in veel gevallen een uitkomst zijn". „Blijkbaar voldoet het bureau dan wel goed; maar wordt het ook door den handel gewaardeerd?" vroeg men den heer Klant. „Uw eerste vraag kan ik geheel bevesti gend beantwoorden. De regeling werkt voor Noord-Holland voortreffelijk, daar er gedu rig groote partijen tuinbouwproducten door de klok worden gedraaid. Indien het in- en verkoopbureau er niet was, dan zou er reeds lang een chaos op de veilingen zijn ont staan. Sinds 31 October 1932 zijn ruim 800 wagons van 10.000 K.G. ter beschikking ge komen van het bureau. Het grootste gedeelte der producten moest, gezien de enorme hoe veelheden, als veevoeder worden verkocht; maar toch is het kwantum, dat als mensche- lijk voedsel door instellingen ten behoeve van behoeftigen werd gedistribueerd, zeer be langrijk Het grootste succes is wel, dat er tot op heden niets behoefde te worden ver nietigd. En dit zij nadrukkelijk geconsta teerd een en ander ging niet ten koste van den handel. Integendeel, de voordeelen van deze regeling zijn voor den handel grooter gebleken dan de nadeelen. Wij heb ben er immers voor gezorgd, dat de produc ten niet „op straat werden gegooid". Na tuurlijk zijn er wel kleinhandelaren, die bij voorbeeld naast het Leger des Heils werkten en dus schade leden. Maar ruim gezien en de groote lijn vasthoudend moet men erken nen. dat de handel niet is gedupeerd; het is onze dagelijksche zorg om dit te voorko men". „We'ke producten krijgt het bureau het meest?" „Het grootste kwantum, dat doorgedraaid wordt, bestaat uit Deensche witte kool, een export artikel, en roode bieten. Deze twee paan dagelijks als het ware door onze han den". „Hoe groot zou de steun zijn, als de re geering de werkzaamheden overnam?" „Ik heb wel eens vernomen dat de regee ring dan voor het geheele land twee a drie millioen beschikbaar zou stellen; maar ze kerheid daaromtrent bestaat nog niet; waar schijnlijkheid wèl!" IS VOOR VISCH.'T AUERFIJNS7E WAT ER IS. REGEERINGSMAATREGELEN INZAKE DE VIVISECTIE. De stichting Anti-vivisectie-Bond te 's-Gra venhage (zetel: Thimsonplein 29) heeft met belangstelling en genoegen kennis genomen van de bedoeling van de Excellenties den mi nister van Binnenlandsche Zaken en den mi nister van Onderwijs, om door het laten in stellen van een commissie uit de Gezondheids commissie de mogelijkheid te benaderen om door positieve voorschriften paal en oerk te stellen althans aan de ergste gruwelen en misbruiken der vivisectie. De stichting brengt hier dank aan het ini tiatief der bedoelde ministers, en hoopt, dat er onder de deskundigen, die aan genoemde commissie toegevoegd zullen worden voor een onpartijdige beoordeeling van bo venstaand deel van het anti-vivisectie-vraag stuk ook deskundigen benoemd zullen worden, die tegenstanders der vivisectie zijn. In verband hiermede heeft de stichting Anti-vivisectie-Bond (de grootste vereeniging in Nederland tegen de vivisectie) zich gewend met een schrijven tot genoemde ministers, met het verzoek, om bij een uitbreiding van de commissie uit den Gezondheidsraad in zake de beperking van vivisectie, aan deze commissie te willen toevoegen de voorzitter van de stichting Anti-vivisectie-Bond, de heer P. Pijl, arts. DE VRIJHEIDSBOND EN DE VERKIEZINGEN. Rede van den voorzitter mr. Fock in de algemeene vergadering te Utrecht. Zaterdag kwam in Utrecht de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond in tweedaag- sche vergadering bijeen. De bijeenkomst, die druk bezocht was, werd door mr. D. Fock geopend, hij herdacht het oveneden hoofdb-'- 1 stuurslid den heer K. H. Scholte Ubbing ui1 Winterswijk en heette de vertegenwoordig..s van de Indische groep, den Liberalen Vrou wenbond en ook de Jonge Liberalen welkom Mr. H. J. Tippel, secretaris van het boof bestuur bracht het jaarverslag uit, waarna de candidatenlijsten werden vastgesteld. De vergadering zond een telegram hulde aan de koningin. De avondvergadering werd door den voor zitter, mr. D- Fock, geopend met een rede, waarin hij uitvoerig naging den oorsprong der parlementaire crisis en het standpunt van de liberale partij ten opzichte van de gebeurtenissen uiteenzette. Op de reeds uit de vergaderingen der Ka mer bekende gronden gaf spr. aan waarom de liberalen de huidige regeering niet langer konden steunen en critiseerde hij het ontbin- dingsbesluit. In het huidig tijdsgewricht moet een parlementair kabinet het meest in overeenstemming met ons staatsbestel worden geacht, maar zij heeft er blijkbaar zelfs niet aan gedacht om, toen de crisis hoe langer hoe meer het nemen van allerlei bui tengewone maatregelen noodig maakte, haar portefeuilles ter beschikking van de Kroon te stellen, zoodat getracht zou kunnen worden tot een parlementair kabinet te komen De muiterij op de Zeven Provinciën. Spr. ontwikkelde zijn standpunt, dat ook de muiterij op de Zeven Provinciën de regee ring had moeten weerhouden om door de ontbinding de Kamer het gezag te ontnemen om verder over haar optreden te oordeelen. nu zij zich tegenover de nieuwe Kamer niet meer verantwoorden kan, en wees dan op het verschijnsel dat in Nederland het optre den der muiters en de aanranding van het Nederlandsche Staatsgezag niet onmiddellijk door iedereen is afgekeurd. Van de beroeps opruiers, zooals de communisten niet schro men zich zelf te noemen, had men niet an ders kunnen verwachten, maar de houding, die men in sociaal-democratische kringen te genover deze gezagsondermijning heeft aan genomen, en de meer dan ergerlijke bewoor dingen, waarin de arbeiderspers zich daar over heeft uitgelaten, hebben weer eens te meer doen zien, dat op de sociaal-democraten in Nederland voor de handhaving van orde en gezag niet valt te rekenen. Het staat vast, dat, wat ook. de oorzaak moge zijn, de muiterij in ieder geval is en blijft een misdadig en ergerlijk bedrijf, is en blijft een aanranding van het Staatsgezag, welke door geen regeering geduld kan wor den, zei spr. Wij wenschen een krachtig gezag van de regeering met den plicht van deze om tegen over de volksvertegenwoordiging verant woording af te leggen, terwijl de fascistische leer ook een sterk overheidsgezag kent, doch hieraan niet den plicht van de regeering ver bindt, om het volk daarvan rekenschap te geven. Zij, die een krachtige handhaving van het gezag eischen, zijn ook verplicht ervoor te zorgen, dat het gezag tevens de middelen heeft om te allen tijde dat te handhaven. Te vens zal men de zekerheid moeten hebben, dat deze middelen volkomen betrouwbaar zijn. Alle bedenkelijke elementen en alle scha delijke invloeden zullen uit de weermacht moeten worden geweerd en al'es wat het ge zag in de weermacht ondermijnt zal moeten worden gekeerd. Daarnevens zullen alle vrijwillige pogin gen van goedgezinde burgers om het wettige gezag te schragen, moeten worden gesteund. De Bijzondere vr ij willige land storm en de burgerwachten zul len dus evenals tot nu toe op onze waardeering en steun kun nen rekenen. Andere belangrijke vraagstukken. Naast de handhaving van een krachtig ge- zag zijn er nog andere onderwerpen waar aan aandacht meet worden geschonken. Wij weten niet, hoe dr. Colijn en zijn vrienden denken over de radiokwestie, waarin zij de regeering hebben gesteund en waardoor ons gegeven zijn de onbillijke zendtijdverdeeling en de bedenkelijke uitzendingen van de Vara van revolutionnairen aard, welke nu door de lucht vliegen. Wij weten niet hoe dr. Colijn en zijn vrienden denken over de ernstige fou ten in de winkelsluitingswet, waaraan zij hun stem hebben gegeven. Hoe zijn de opvat tingen van dr. Colijn en zijn vrienden om trent de wijze, waarop wij met onzen zuide lijken nabuur tot overeenstemming zullen moeten geraken in het bijzonder over de Rijn- Scheldeverbinding MMet klem legde spr. den nadruk op deze groote belangen, die voor ons Nederlandsche volk bij deze verkiezing op het spel staan. Toch een volksvertegenwoordi ging. Als men aan de volksvertegenwoordiging denkt, moge men van meening verschillen over de vraag, op welke wijze de samenstel ling van het parlement het best zou kunnen geschieden; men moge de meening zijn toege daan, dat ons tegenwoordig stelsel van even redige vertegenwoordiging met het stemmen op lijsten in plaats van op personen ten eenenmale verkeerd werkt; men moge het zoeken in andere richting, niemand onzer zal ontkennen, dat in ieder geval de wetgevende bevoegdheid van de volksvertegenwoordiging hoe dan ook samengesteld, en hare controle zullen moeten blijven gehandhaafd. Ten opzichte van de toestanden, zooals die zich in Duitschland ontwikkelen, zei spr, dat de liberaJen als beginsel van maatschap pelijke samenleving eischen de eerbiediging van de persoonijke vrijheid en de waarbor ging van de volledige geestelijke en gods dienstige vrijheid, een en ander slechts be staanbaar in een democratisch bestuurden staat. De liberalen aanvaarden de zedelijke normen van het christendom als vasten grondslag der Europeescbe samenleving. Zij zullen zich verzetten tegen eiken aanslag daarop, maar ook achten zij het noodig, dat ons volk wordt gevormd tot vrije persoon lijkheden en dat de maatschappij niet wordt gedwongen in het keurslijf van dogma's of utopieën. De ontredderde wereldhuishonding. Op het gebied van de economie is de we- reldhuishouding totaal ontredderd, over de oorzaken waarvan de meeningen uiteenloo- pen. Zich bepalende tot bespreking van die oorzaken, waarop ook de politiek haar in vloed heeft doen gelden, zei spr„ dat de crisis, weike wij op dit oogenbïik beleven, in de eerste plaats het vervolg is van den wereldoorlog en van de vredesverdragen. Helaas zijn deze verdragen niet als zuivere vredesverdragen te beschouwen, maar heb ben zij ook ingeleid den „economischen oor» log". Gehikkig is in het afgeloopen jaar een definitieve oplossing verkregen voor de her stelbetalingen. Thans zijn het de oorlogs schulden, welke het normale geld- en goede renverkeer nog tegenhouden. Door protectio nistische maatregelen, welke vrijwel alle landen hebben genomen, is de wereldwel vaart zoozeer afgenomen, dat ook dit vraag stuk eerst door onderling overleg zijn oplos sing zal moeten hebben verkregen, alvorens er op economisch gebied in de wereld eenige rust kan worden tegemoet gezien. Ook de hooge tariefmuren, die vrijwel alle landen om zich heen hebben opgetrokken, ter be scherming van eigen landbouw en industrie, moeten worden afgebroken, in ieaer geval in aanzienlijke mate verlaagd, om het weer mogelijk te doen zijn het internationaal han delsverkeer op gezonde basis te hervatten. Indien Duitschland, Engeland en Frank rijk blijven volharden in hun in de laatste tijden gevoerde handelspolitiek, dan zal een groot gedeelte van onzen uitvoer en meer in het bijzonder van onze veredelde bodempro- dueten geen afzet meer kunnen vinden. Onze toekomstige regeering zal het uiterste moeten doen om te komen tot een herstel van het vrije ruilverkeer tusschen de volken. Zoo lang echter dit doel niet bereikt is, zullen wij blijven medewerken aan steunmaatregeen ten behoeve van die bedrijven, welker voortbe staan in het belang van onze volkswelvaart wordt gevorderd, doch die door de handels belemmeringen van andere landen worden bedreigd. Zijn wij dus in dit opzicht afhankelijk van de maatregelen, welke buitenlandsche regee-! ringen nemen, op het gebied van de over-! heidsfinanciën kunnen wij zelf de handen uit; de mouw steken. Op dit gebied is tot heden: nog betrekkelijk weinig gedaan. Onze volks-j huishouding is nog op te grooten leest ge schoeid; de uitgaven van rijk, provincies en gemeenten zijn nog niet aan ons zoozeer ge-' daalde volksinkomen aangepast. Er moet met ernst naar worden gestreefd) op korten termijn een sluitende begrooting te! bereiken. Dat zoowel ons loonpeil, over het1 algemeen genomen, als onze levensstandaard na den val van de Engelsche en Scandinavië sche valuta's de hoogste zijn in Europa, staat vast en evenmin kan men ontkennen, dat in onze maatschappij handhaving van' een hoog loonpeil in overheidsdienst en be-1 schutte bedrijven beteekent inkrimping van de productie, vergrooting van de werkloos-: heid, het grootste kwaad in stoffelijk en mo reel opzicht. We.k een zegen zou het zijn, indien ons geheele volk eendrachtig de handen ineen zou willen slaan om deze moeilijke tijden door te komen. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. FONDSEN. van 5 N. W. S. 1000 1932II 4X obL Nederl 1000 17 4 idem 1000 '31 6 O.-Ind. 1000 '22 A 6 idem 100 '23 5X idem 1000 '21 D 5 idem 1000 '17 4« idem 1000 30 11 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. Cert. v. 1000. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkel's Patent Calvé Delft Cert Küchenm. Acc Nederl. Ford Ned. Kabelfabr Philips Gem. Bezit Unilever Anaconda Betb. Steel Cities Service Studebaker U. S. Steel U. S. Leather Cult. Mij. VorstenL Handelsver A'dam Javasche C:ilt. Algem. Explor. Mij Boeton Redjang Lebong Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Shell Union A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am lijn Java Cbioa Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab.. Deli Maatij. Oostkust Senembah Soutb Pacific Union Pacific Prolongatie 'Ex-dividend. 4 Mrt 6 Mrt, 7 Mrt 8 Mrt 9 Mrt. 10 Mrt lOCS/i, 100 10 100 I" Vl» IOC} 101. 1U1K, KOI lOOj 100} 9 */l6 97 97 971 58} 9o>/. sïy, 92 91 9/i 54*/t 9J} 7'Vs 7*1 '-% 73} 73", «Va 91«/4 9II/4 9j* 944 '47 '4 94 92% *04 944 94' 9JJ 8'1/, t>77/M 884 *s7/l# 89'/, 57-/, 00 64 64J 01 0 4 ï>2-7, 34 55 5 5öS/, tls/8 6- V» 62* 60} 297/8 w. 29'/, 31 JO'/, 3o} 3o 15 lo 5^/a 5/'/, 61 58 l'/s 2 Vu 2 112 115 lOo 10t'/, 10v 199* 210 22 219} 2, j 21-/4 106S H'l/« H9Vs 11H 110} 1147, 96V, 102Vs 104^/3 10 vU 101®/# 6Vi« 0'/l6 6%6 oi 12'/^ 12% 12% 13* IJ 14»/:. 2*/i6 2% 2'/4 2} 3} ;'/l# 2% 27/s 2Vs 'Vs 27% ^4 3 Va 26V;G 2'Vs 2 ii 28} 29% 2'/, 2'/s 2*/4 21 i 3 V4 2'% '63/4 40'/, 42'/, 41} 42 1731/4 184'/4 189 181'/. 1 9} 18% 114 122 1241/4 '17 120 12 1/0 124 120 2J} 1? 13 13 1 4 103'/j 109 1097/4 '06 105 106 1251/4 145", 130 126} 1277/, 12o'/, 138'A 149»/8 145; 14' 14T/8 48'is 4% 47/i« 4* 4% 4% 53Vi 571/, 583/i 567/a 541 57'/a 14'/, 16'/, I6V4 15 17 16 2®/# 34 31} 517/, 48'/, 51*/, 53 52 51 50 547/4 5t'/, 52} 527/s 142V< 148'/, 157 152 150} 154'/, 1254/4 133'/, 121} 124| 12'7/g H} 128*/i 134 H9 135* 132} 135 13% 13% 13% 137/i# 147/-6 147/» 71 73 72'/, 72? 72} 75 1 IV, 1 1l/, V/, l'/l

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7