Alkmaarsche Courant 25 jaar V.V.V.-arbeid in Bergen. De gevolgen van een operatie. ^Radionieuws jhuitletou Honderd rfH en dertigste Jaargang. WOENSDAG 15 HAART. (Slot volgQ No 63 1933 Donderdag 16 Maart. Hilversum1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8 Gramofoonpl. 10.— A^rgen^ijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Arnhemsch Mandolinekwartet „Vita N"0^ Tesseling. 11.— Knipcursus Kinderkleeding. 11 30 Concert. M. Olsen, sopraan, j Blok, bariton en Egb. Veen, Pia"°n]^„ 2 2 30 Rentmeester en gramofoonplaten. 2. 2.30 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpla ten 3— Naaicursus. 3.45 Gramofoonpl. 4 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Tsecho-Slowaaksche volksliederen door M. HarlasovaSchrödlova. Aan den vleugel: Egb. Veen. 5.— Verhalen voor groote kinde ren door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.— Vervolg concert. 7.30 En- gelsche les door Fred Fry. 8 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Uit den Stads schouwburg te Amsterdam: Caecilia-concert door het Concertgebouw-orkest o.l.v. Pierre Monteux m. m. v. Jo Vincent, sopraan. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.— Vaz Dias. 11.10—12 Vrvolge Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 296 M. (8—9.15 en 11.2. KRO, de NCRV van 10—11— en 2 11.30 uur). 8.—9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. *11.3012.Godsd. halfuurtje. 12.15 Or kestconcert en gramofoonplaten. 2.Hand- ■werkcursus. 3.3.30 Vrouwenhalfuur. 4. Bijbellezing m. m. v. zang en harmonium. 5.The Columbia Three. 5.45 Cursus han denarbeid v. d. jeugd. 6.15 Causerie door dr IJ. C. v. d. Does. 6 45 Knipcursus. 7— Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé 7.40 L. Schuman: Het parlementaire stelsel. 8 Utr. Sted. orkest o.l.v. Henri van Goudoever 9 Ouderuurtje. 9.30 Vervolg concert. Ca 10.—Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoon- niuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le sing. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. 1.05 Mid land Studio-orkest o.l.v. F- Cantell m. m. v. "A Penney, sopraan. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Voor scholen. 4 25 E. Co lombo en ziin orkest 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 D. Scarlatti's Cembalo-muziek. 7.10 Spaansche causerie. 7.40 en 7.50 Lezin gen. 8.20 „L'Ami Fritz", idvlle in 3 actes van A. MacLean. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Alfred Reynolds-programma o.l.v. den componist, m. m. v. orkest en solisten. 10.50 Korte kerkdienst. 11.05—12.20 Dansmuziek door het BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall Parijs Jt ad io-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Orkestconcert. 1.25 Concert door vocaal kwartet. 1.55 Vervolg orkestconcert. 7.40 Orkestconcert. 8.20 Radio-tooneel. 10.20 Gramofoonmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. 2.20 Viool-recital. 2.40 4.20 Concert uit Rest. „Wivex". 7 30 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. Prof. N. Malko m. m. v. Willi DomgrafFassbaen- der, bariton. 10.10—12.20 Feestuitzending v den Deensche Amateur-Zeilclub, m. m. v. orkest o.l.v. E. Brinck. Langenberg, 473 M. 6.05 Gramofoonpl '11.20 Concert door Düsseld. Symph. orkest o.l.v. Paulig. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert. 7.20 Con cert uit Stockholm. 7.55 Werag-orkest o.l.v. Buschkötter m. m. v. Elb' Ney, piano. 9.50— 11.20 Populair concert o.l.v. Leo Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 Brahmsconcert o.l.v. Selvaggi m m. v. G. Riccardo, viool. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Meulemans. 6 50 Schubert-concert (gramo foonplaten). 8.20 De Reuskensrevue van W. Schuermans. 508 M.: 12.20 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonpl. 5 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 Gra mofoonplaten. 7.05 Kamermuziek. 8.20 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. Walpot. 10.30 —11.20 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Concert door Ad Lutter's orkest. 7.55 Brahms-Beethoven-con eert o.l.v. Buschkötter m. m. v. E. Ney. piano. ^Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 61 En ziet, het oogenblik, geschikt voor indiening van dit vertoog, dat een m «eurtgsten en onderdanigsten vorm gestelde sollicitatie naar weder-in-dienst-stelling moest vergezellen, was onverhoopt spoedig jT' j brak een griep-epidemie uit, die rL ambtenaren vele slachtoffers eisch- te. De heer Colver moest nu waarlijk hard werken, gelijk hij met gewichtigheid en be klag aan velen mededeelde, onder anderen ook aan Henri, dien hij den laatsten tijd meermalen op de tram ontmoette. Zelfs ver gaarde de heer Colver bij die gelegenheid, flat hij waarachtig niet wist, hoe hij erdoor mopt komen; want voor werken was hij niet bang; dat was hij gewend, he; maar j ,cn8 cbef niet alles doen; je verloor jezeit dan te veel in details en kon niet meer zoo goed de algemeene leiding, zoo boven al les noodig, blijven voeren. Henri beaamde Jt met zwijgende hoofdknikken; er was een diepe eerbied in zijn gelaatstrekken; met juist zoo veel medelijden, als harmo nisch m dien eerbied verwerkt kon worden, nevens een diep nadenken over de midde- en waardoor de leiding van den heer Col- i®r»,Z0L° onmisbaar voor Nederlands buiten- ndsche zaken, in haar volle kracht kon worden bewaard. Overigens wist hij dit middel allang; maar hij wachtte nog even ™et de openbaring. Doch dienze'fden avond °P iet uur, dat hij als 's keer,» Colv^t [9.20 Berichten. 10.201120 Dansmuziek door het orkest „Die Bohème". GROOTSTE ZENDER DER WERELD. Het nieuwe Russische station van 500 K-W. Te Noginsk, aldus meldt Reuter uit Mos kou, op 60 K M. van Moskou is het grootste radio-station ter wereld gebouwd. Het heeft een capaciteit van 500 kilowatt en overtreft daarmede den Amerikaanschen zender Sach- senburg van 250 kilowatt en den zender te I Leipzig van 150 kilowatt. De zender van Noginsk heeft een antenne van 900 meter die is bevestigd aan vier meta len masten, elk 200 meter hoog. De zender is geheel automatisch ingericht en wordt be diend door slechts vijf technici en ingenieurs. Hij is geheel van binnenlandsch materiaal vervaardigd en de bouwkosten bedragen 7.500.000 roebel. Een 60 K.M. lange kabel verbindt den nieuwen zender met de radiostudio's te Mos kou, vanwaar de programma's worden uit gezonden. De zender van Noginsk werkt op een golf lengte van 1481 meter. De V.V.V. te Bergen herdacht gisteravond haar 25-jarig bestaan. Wegens de groote be- langstelling wordt deze herdenkingsavond heden herhaald, waarom wij het verslag van beide avonden morgen publiceeren en heden volstaan met het publiceeren van het door den heer D. A. Klomp gegeven overzicht var den 25-jarigen V.V.V. arbeid. Hier volgt het: In den herfst van 1907 waren het de hee rvn Jb. Veldheer, H. Modderman en eenige anderen, die het initiatief namen, om tot de oprichting van een vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer te ge raken. Zooals toen in die dagen gebruikelijk was, werd allereerst contact gezocht met de notabelen en nadat de zekerheid was verkre gen, dat deze zich met de oprichting van een dergelijke vereeniging konden vereenigen de oud-burgemeester de heer Jb. v. Reenen had zich reeds bereid verklaard het eere voorzitterschap te willen aanvaarden, terwijl zijn echtgenoote, mevr. Van ReenenVolter verklaard had als donatrice te zullen toetre den, werd tot de oprichting besloten. 7 Nov. 1907 had in de Rustende Jager de eerste vergadering plaats, waar naast het voorloopig bestuur en den eere-voorzitter een 29-tal personen aanwezig waren. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren J. Veldheer, voorzitter; H. Modderman, secre taris; L. Top, penningmeester en dr. van Pelt en H. Siebert Coster. Aangezien dr. van Pelt van oordeel was, dat hij reeds te veel be stuursfuncties in plaatselijke vereenigingen vervulde en daarom bedankte, werd in diens plaats verkozen de heer J. C. Leyen, de eenige, die thans nog deel uitmaakt van het bestuur. De contributie werd bepaald op 1 per jaar, terwijl zij. die minstens 2.50 per jaar betaalden als donateur beschouwd worden Als doel voor de naaste toekomst werd gesteld verbetering en verfraaiing aan te brengen in de omgeving van de tram; een betere verlichting van het emplacement; het oprichten van een informatie-bureau: bet ver beteren van de tramverbinding met Alkmaar; het maken van manden en banken in de bos schenhet verbeteren der wegen; het bevorde. ren van een meer rationeele bebouwing der gemeente en daarbij rekening houden met verschillende huurwaarden; het versieren en doen aanleggen van particuliere tuinen te be vorderen; het verkrijgbaar stellen van een wandelkaart van Bergen en Bergen aan Zee; het verkrijgen van een subsidie der gemeente en aansluiting als lid bii den toen bestaanden nationalen Bond van Vreemdelingenverkeer, de latere N.V.V.V. De eerste begrooting der vereeniging werd in een vergadering ten huize van den heer Weyers onder leiding van den vice-voorzitter, den heer Siebert Coster, op 2 April 1908 vastgesteld op een bedrag van 160 in ont vangsten en uitgaven. De vereeniging telde toen 67 leden en 14 donateurs. Hoewel bij de oprichting in de eerste plaats heeft vooropgestaan te waken van het behoud van het eigenaardig schoon in de gemeente, kwam toch reeds dade lijk vast te staan, dat men met de oprich ting der vereeniging ook beoogde de verhoo ging van de welvaart der bevolking. Daarvan spreekt reeds dadelijk het streven na de op richting van een eigen informatiebureau en het besluit om een reclameboekje uit te geven, getiteld, tusschen Bergen en Schoorl. Een aardig boekje, dat wij echter geenszins tot de eerste taak van V.V.V. hebben beschouwd. In deze vergadering werd ook besloten ter be vordering van de verfraaiing der gemeente een fonds op te richten voor het stichten van een monumentale fontein; als eerste bedrag werd hiervoor f 25 uitgetrokken, doch reeds in de volgende vergadering in 1929 werd besloten dit fonds op te heffen. Voor dezen terugblik hebben wij de notu len, de verslagen en andere paperassen van V.V.V. eens bestudeerd, waardoor wij tot de conclusie zijn gekomen, dat het vooral in de eerste decennia de heer Siebert Coster is ge weest, die in vol vertrouwen op de groote toe komst voor Bergen als vacant ie-oord de financieel zwakke vereeniging onder het motto: de scha gaat voor de baet tot uit gaven deed besluiten, die thans nog de grond slag voor de vereeniging vormen. Reeds in 1909 verscheen de eerste druk van de geïllustreerde gids, van de hand van den heer J. Rus, geïllustreerd door den toen- maligen voorzitter, den kunstschilder J. Veld heer. Zoo groot was de belangstelling voor deze uitgave, dat daarvan in het eerste sei zoen 568 exemplaren werden verkocht. Van deze gids verscheen in 1929 de zesde, her ziene druk en jaarlijks worden daarvan nog steeds een 500 exemplaren verkocht. Ook tot het uitgeven van een pensionlijst werd be sloten, in een oplaag van 600 exemplaren Deze pensionlijst bevatte toen de namen van 26 pensions, hotels en gemeubileerde huizen, welk getal in 1910 reeds gestegen was tot 58, in 1921 tot 88, in 1924 tot 110 en thans 417 bedraagt. Het Vreemdelingenverkeer hoofd bron van bestaan in Bergen. Uit dit cijfer blijkt reeds voldoende dat het vreemdelingenverkeer voor Bergen de hoofdbron van het bestaan voor de bevol king is geworden en onwillekeurig rijst de vraag, of, met het oog op de intens groote belangen, het dienen van die belangen nog niet hechter moet georganiseerd worden dan met een vrijwillig werkende organisatie als de V.V.V. mogelijk is. De tegenwoordige pensionlijst verschijnt in boekvorm in een oplage van 4000 exem plaren. In 1909 werd tevens een commissie inge steld, bestaande uit de heef en Veldheer, Leyen en Maurits Plate, welke commissie tot taak had van advies te dienen voor het be houd van het eigenaardig schoon der ge meente. Na een vergadering met de patroons in de bouwvakken werd deze commissie nog aangevuld met den heer Joh. A. Tuinman. In Bergen was men toen echter nog te zeer aan de vrijheid gewoon, om het huis naar eigen inzicht te bouwen en het erf naar eigen ge rief in te richten. De commissie die geen of- ficieele erkenning gewerd, had dan ook wei nig uiterlijk succes en legde daarom in 1912 haar taak neer. Met de beperkte middelen, waarover de vereeniging beschikte, werd een bewonde renswaardige activiteit getoond. In 1910 werd de noodzakelijkheid ingezien van het maken van reclame in de pers en in de alge meene vergadering van 27 Januari werd besloten een algemeene vergadering uit te schrijven met het doel daarvoor de gelden bijeen te brengen. Deze buitengewone verga dering, ook toegankelijk voor niet-leden, werd 11 Februari d.a.v. in het Oranje Hotel ge houden en bracht voor dit reclamedoel ruim 400 bijeen. In de algemeene vergadering van 1911 be dankte de heer Modderman als secretaris en werd in zijn plaats de heer A. v. d. Heijden gekozen. Reclame in de pers Dank zij de reclame in de pers, die mede een gevolg was van de open-luchtvoorstel ling door Rooyaards van Vondel's spel Adam in Ballingschap, waarvoor de V.V.V. 160 uittrok, als deelname in het garantiefonds, groeide de belangstelling van Bergen der mate, dat het bestuur, dat totnogtoe aan verblijfzoekenden schriftelijke inlichtin gen had verstrekt, zich genoodzaakt zag in 1912 den heer P. J. Brouwer als houder van het informatiebureau aan te stellen. Een po^t van 65 werd hiervoor op de begroo ting uitgetrokken. Dit was wel heel weinig, doch de begrooting wees toen nog slechts een bedrag aan van 436, waarvan 200 gemoedelijkste en gemakzuchtigste kende, belde hij hem op; en zei, dat hij over hun tramgesprek van dien morgen nog eens had nagedacht; en dat het hem geen rust had ge laten; en dat hij, als 't hem schikte, den heer Colver gaarne even wilde spreken. En toen hierop een genadige toestemming was gevolgd, snelde hij naar het huis van zijn ex-chef, en zei, weer dat hij meende een middel te weten om dezen althans eenigs- zins van zijn beslommeringen en van de werkzaamheden beneden-zijn-leidende-posi tie te verlossen. En bood ziin eigen diensten aan. Hij wist natuurlijk wel, dat hij officieel niet zoo-maar te-werk gesteld kon worden; maar als meneer Colver hem eenvoudig als particuliere hulp, als een soort prive-secre- taris wilde gebruiken, zou 't hem verheu gen, hier kwam er iets hartelijks in zijn oogen ziin chef, dien hij altijd zoo ge waardeerd had, eenigszins van dienst te kunnen zijn. De heer Colver keek een oogen blik verrast; maar fronste toen toch weer even het voorhoofd, en Henri, de ambte naars-mentaliteit kennende, want belevende, begreep: hij vraagt zich af, of er wel antecedenten zijn. Waarop hij dan losjes en als een onbelangrijke omstandig heid eraan toevoegde: ik bedoel eenvoudig zoo'n soort hulp. als de vorige secretaris generaal van Koloniën had van zijn broer; U weet wel, die toen ook, natuurlijk, gelijk met hem uit den dienst is gegaanen de heer Colver knikte na deze woorden op be vredigde en gerustgestelde wijze. Zoo was dan Henri officieus het Ministe rie, waaruit hij per afvloeiing was verdwe- aeB, weer ingevloeid; en had rich daar de griep bleef heat tee-wille gedurende qjetr dan «n »a«nd door an jjvar keg*1* aan ontvangen contributie van leden en do nateurs. Aan reclame door middel van ad vertenties in de groote bladen werd toen nog slechts 200 uitgegeven. 1 Mei 1912 bedankten de heer Veldheer als voorzitter en de heer Top als penningmees ter. De overige bestuursleden besloten in de jaarvergadering van 1913 in de daardoor ontstane vacatures te voorzien, terwijl de heer Siebert Coster zich bereid verklaarde voorloopig als voorzitter en penningmeester op te treden. 31 Jan. 1913 had de algemeene vergade ring in het Oranje Hotel plaats; de vereeni ging telde toen 135 leden en 24 donateurs. De contributie bedroeg nog steeds 1 en een subsidie van de gemeente was nog steeds niet verkregen, zoodat de begrooting nog slechts een bedrag aanwees van 325. In deze vergadering die werd bijgewoond door 38 leden werden de heeren K'omp en Zeiler tot bestuursleden gekozen. Beiden be grepen, dat naar vermeerdering van de in komsten moest worden omgezien en op hun voorstel werd besloten bij de gemeente een subsidie aan te vragen, waarop in Maart de Raad goedgunstig beschikte door een bedrag van 100 toe te staan. Het bestuur verdeelde de functies als volgt: H. Siebert Coster, voor zitter; C. F. Zeiler, vice-voorzitter; H. v. d. Heiden, secretaris; D. A. Klomp, 2e secreta ris en J. C. Leyen, penningmeester. Contributieverhooging. In de vergadering van 28 November 1913 werd op voorstel van het bestuur besloten het gemeentebestuur te verzoeken het subsidie op 200 te brengen; de heeren Zeiler en Klomp leverden in deze vergadering een krachtig pleidooi voor contributieverhoo ging, betoogende, dat de gemeente eerder tot subsidieverhooging zou overgaan, wanneer belanghebbenden voorgingen zelf offers te brengen. Met 23 tegen 10 stemmen werd overeenkomstig hun voorstel besloten de contributie van een op twee gulden te bren gen. Aangezien een voorstel daartoe niet op de agenda had gestaan, bleek het statuair noodzakelijk dit voorstel op een buitenge wone vergadering te bekrachtigen, welke vergadering in Hotel Kreb werd gehouden. Meerdere leden vreesden, dat de contributie verhooging het bedanken van een groot aan tal leden tengevolge zou hebben en zoo sterk werd deze vrees door velen gedeeld, dat het besluit slechts met 24 tegen 19 stemmen ge handhaafd kon worden. De contributiever hooging had inderdaad tengevolge, dat 17 leden bedankten, die echter spoedig weer toe traden. Door het besluit steeg het inkomen tot 614, hoewel dat de Raad besloot het subsidie op 100 te laten. Het aantal schriftelijke aanvragen voor pensions en het huren van gemeubileerde huizen nam inmiddels dermate toe, dat op dè den 20 Febr. '14 gehouden algemeene verga dering besloten werd excerpten van deze aanvragen gehectografeerd ter kennisse van de leden te brengen, die daarvoor aan het bureau enveloppen, voorzien van porto en adressen bezorgden. Mevr. Klomp belastte zich belangloos met dezen arbeid en bracht reeds in 1914 in 61 zendingen 129 aanvragen ter kennis van belanghebbenden. Uit een in dat jaar gehouden telling bleek, dat er voor zomergasten in de gemeente 242 zitkamers, 849 slaapkamers met 1903 bedden beschikbaar waren. 1914 werd voor Bergen een moeilijk jaar. Toen het beste deel van het seizoen voor de deur stond brak de wereldoorlog uit, die met één slag een einde maakte aan de goede verwachtingen, die Bergen mocht koesteren. Tal van gasten, die besproken hadden, kwa men niet en velen, die er waren vertrokken inderhaast in een paniekstemming. In 1915 werd het subsidie van de gemeen te van 100 op 150 gebracht; in 1917 op 250 en in 1918 op 300. In 1915 werden voor een op handen zijnd schitterend seizoen de verwachtingen door 'n sterk om zich heen- grijpende diphterie-epidemie geheel de bo dem ingeslagen. Het bestuur heeft in die zorgvolle tijden zooveel mogelijk geijverd, dat de beteekenis van deze ramp niet werd vergroot, haar ware verhouding algemeen bekend werd en vertrouwen werd gesteld in de krachtige maatregelen, die 'er onmiddel lijke bestrijding in de gemeente werden ge nomen. In een krachtige circulaire gericht aan de schitterend onderscheiden De heer Colver behoefde niet meer „hard" te werken; en kon zich zeer op zijn gemak aan het enkel „leiden" overgeven; wat dan voornamelijk bestond in het uitdeelen van werk aan an deren, en het maken van zeer minutieuze aanmerkingen op hun praestaties. En bij dat alles was Henri Lugt zoo onbaatzuchtig, zoo eerbiedig en leergierig, en nam zoo ge dwee ook de pietluttigste aanmerkingen van zijn chef in ontvangst, dat deze voe'de, hem gerust een tevredenheidsbetuiging te kunnen geven; waarop Henri Lugt zeer verrukt keek, en zeide: „Ach meneer Colver. u weet niet, hoe goed het mij ook doet, weer onder uw leiding als vanouds te werken". En zoo was het dan ook heelemaal niet vreemd, dat toen de griep eenige ambtenaren had wegge rukt, niet slechts uit het ambtelijke, maar uit het heele leven, dat toen Henri op een gunstig gekozen oogenblik het denkbeeld der sollicitatie te-berde bracht Hr. Holy Hel man werd natuurlijk geraadp'eegd. en, terwijl te-dezen Henri hoogst bescheiden op den achtergrond bleef, door mr. Colver voorgelicht; hii was niet zoo onmiddellijk van het wenschelijke van Henri's weer-in- dienst-treding te overtuigen; maar voor Mr Colver. die zich door den listigen Henri tot een vertrouwelijke bel ofte had laten ver lokken. stond daardoor zooveel op het spel. dat hij met allen eerbied zéér steekhoudende argumenten aanvoerde, waaronder dan voor namelijk Henri's voortref fel ijken arbeid en zijn eigenschappen van zéér correct ambte naar. Maar toen gromde Mr. Holy Helman toch ietwat spotachtig; en zei; Zijn gedragingen indertijd waren toch niat ff»'hiel «orraet. En denkt u eens aan ajn beofeu* bftuw tubilé -Weaji niet de genezen Henri geweest zijn, als hij dat niet had voorzien; en daarin niet voor zien had; melding makende van een rapport, dat Dr. Marelman voorzeker geneigd zou zijn te maken; die had hem daarover al eens gesproken, hem gezegd dat hij er prijs op stelde, om, als dit hem soms in eenig opzicht van nut kon zijn, een verklaring op te stellen betreffende zijn hoogst eigenaardige, geluk kig maar tijdelijk gebleken, psychische abnor maliteit. Wat daar in zou staan, wist hij na tuurlijk niet; 't zou ook misschien wat te technisch zijn om door een leek begrepen te kunnen worden, maar in een geval als dit wat 't toch misschien geraden. Dr. Marelman daar eens aan te herinneren? Inderdaad, dar zou zeker wel goed zijn, ried de heer Col ver aan; waarop Henri met zijn sollicitatie en het reeds lang gereed zijnde stukje autobio grafie voor den dag kon komen. Met ingang van 1 Mei werd hij in zijn functie hersteld. En als men nu o*1: nog be denkt, dat de malaise zeer aan 't luwen was, zoodat men het wel kon wagen meteen weer een ruimer woning te betrekken, dan is het begrijpelijk, dat Henri en Clara lust hadden om hun I2K-jarig huwelijksfeest dat was den 26sten Mei glorieus te vieren. Daar zaten ze in de ruime eet-tuinkamer aan den feestelijken disch. Het bruidspaar; naast Henri zijn schoonmoeder, mevrouw Garenne, naast ClaTa Dr. Marelman. Dan de oude mevrouw van Hoghen Lugt; de heer Garenne volgde; hij was een galant man. en een prettige tafe'Huur, dat kon zelfs de oude mevrouw Lugt, die hem en zijn vrouw overi gens haatte met den volkomen haat der ialoerschheid. niet ontkennen. En dan had men natuurlijk ook. zeer hqog geplaatst, de vitaiden het aanüss'onjulr* «omité De geheele Ned. pers en de medici deed het be stuur uitvoerig mededeeling van den stand van zaken, die door een onjuiste berichtge ving in de bladen verkeerd was voorgesteld. Vastgesteld werd, dat er voor de wegblijven de gasten, die gehuurd hadden, geen sprake was van force majeur en dat daarom van hen schadevergoeding gevorderd zon worden. Dankbaar mag hierbij gewaagd worden van de medewerking, die het bestuur in deze. actie mocht ondervinden van de in Bergen verblijvende medici, prof. dr. H. Salet, dr. R. J. v. d. Heiden, dr. E. H. van Leer, dr. J. G. Molzer, dr. J. M. Kooy, dr. J. v. d. Hoeven, dr. A. Seret, dr. K. J. Barendrecht en van den plaatse'iijken medicus, dr. van Pelt. Ook het gemeentebestuur nam krachtige maatregelen, die van de gemeentekas een be drag van 3000 vorderden. Zelfs werd tot het stichten van een gemeentelijke barak be sloten om bij het optreden van besmettelijke ziekten in de gemeente niet meer afhankelijk te zijn van andere gemeente. Deze barak heeft men nimmer in gebruik behoeven te nemen en is thans als clublokaal bij de B.IJ.V. in huur gekomen omdat de gemeente, die het Centraal ziekenhuis in Alkmaar sub sidieerde, thans voor het verplegen van pa tiënten, lijdende aan besmettelijke ziekten, met Alkmaar een afdoende regeling heeft ge troffen. Ook in ander opzicht waren de oorlogs jaren jaren, waarin verschillende moeilijkhe den overwonnen moesfen worden. In 1917 was er b.v. geen petroleum meer voor ver lichting beschikbaar Gelukkig sloot de ge meente zich evenals Alkmaar aan bij de toen opgerichte K. E. M., later het P. E. N. met het resultaat, dat dank zij de activiteit van het bestuur het electrisch licht nog eer der in Nassau Bergen brandde dan te Alk maar en de pensions nog tijdig in het seizoen hun perceelen aangesloten zagen. Ook met de levensmiddelenvoorziening be gon het te niipen, zoodat op initiatief van het bestuur in 1917 een commissie tot het aankoopen van levensmiddelen werd inge- ste'd bestaande uit de heeren B Huizinga, C Bogtman Az., P. J Kreb en C. J. Hoks- bergen. Een bedrag van 5 358 werd door deze commissie omgezet. Dank zij den heer Hoksbergen behoorde Bergen ook tot de ge meenten in het land, waar de brandstoffen- voorziening op voortreffelijke wiize werd ge regeld. Toen het in 1917 bekend werd, dat naast het interneeringskamp voor Duitsche mili tairen ook nog een kamp zou komen voor de serteurs en ongewenschte buitenlanders, on dernam het bestuur nog een poging, die mis lukte, om dit te voorkomen. Gelukkig bleek al spoedig, dat het vreemdeüngenbezoek daarvan geen nadeel ondervond. De ideëele kant niet vergeten. Dat het bestuur, ondanks al deze moeie- lijkheden, toch aandacht bleef schenken aan den internen kant v.in zijn taak, moge blij ken uit het feit, dat het in 1917 Ir A. \V. Wiesman uitnoodigde voor een voordracht met lichtbeelden over het onderwerp „De ontsiering van Stad en Land". Deze voor dracht werd met groote belangstelling door de 'eden gevolgd. Op kosten van de Vereeniging ontvingen de leden bovendien gratis een boekje van de hand van den in'eirfer over het onderwerp. Ongetwijfeld heeft deze avond er veel toe bijgedragen, dat men in Bergen oog heeft ge kregen voor een juistere bebouwing. In 1918 werd een lezing georganiseerd eveneens met lichtbeelden met den heer Drij ver als inleider over bet onderwerp „Onze inlandsche Vogels". Ook hiervoor toonden de leden groote belangstelling. Voorts wer den lezingen met lichtbeelden gehouden, met den heer Pfersich als inleider over opgra vingen in Rome, benevens filmavonden met den folklorist vari der Ven als spreker, waar mede de vereeniging groote successen boekte. De film van Bergen. In 1919 werd besloten voor de vereeni ging een film ter lengte van 300 M. te laten maken. Deze film werd aan boord van ver schillende Oceaanstoomers vertoond, alsmede in verschillende plaatsen van ons land o.a. op de algemeene vergadering van de A. N. V. V. te Middelburg in 1920. Deze film be hoort nog steeds tot een van de aardigste bezittingen der vereeniging. Het doet zeker eigenaardig aan daarop vele oud-inwoners te zien wandelen, die thans niet meer in het rijk der levende aardbewoners verkeeren. Tengevolge van den verkoop van zijn zaak bedankte de heer P. J. Brouwer in 1919 als directeur van het Informatie-bureau Hij werd als zoodanig opgevolgd door mevrouw Klomp, die reeds sinds 1914 belangloos de schriftelijke aanvragen en de corresponden- Leugen Vooruit, Kees Bender en EugemuS Haas; al moesten ze wel achtergesteld wor den bij zoo aanzienlijke gasten als de heer en mevrouw Colver, wier tegenwo-rdi ,!ieid dan ook wel zéér-en-zéér te apprecieeren was. Oom Sextius was overgekomen, in t gezel schap van een reusachtigen Bosschen brui- lofskoek; 't was wat „burge", maar oom Sextius kon zoo-iets doenen hij had nu een maal speciaal zin om zoo-iets te doen, als hij wiste dat het een zeer Haausch g elschap zou wezen, als in casu. En dan waren er na tuurlijk nog meer lieden die men onmogelijk voorbij kon gaan; zooals de fiere vriendin Suze Detroit, en trouwens in 't algemeen zooveel mogelijk imposante figuren uit „de kringen"; het was heel goed, als Col ver met een eens zag, dat men nogal wat relaties had. Het diner had het verloop, dat men ervan verwachten mocht. Dol vroolijk was het niet; dat zou trouwens vreeselijk zijn geweest; na tuurlijk, er bestaat een soort matige vroolijk- heid, die erbij-door-kan, maar je bent met vroolijkheid toch altijd op 'n hellend vlak; vóór je 't wet, is er iets vulgairs in de stem ming gekomen; en als Clara daaraan dacht, zag ze meteen al het geheven neusje van Suze Detroit; en rilde. Neen, dan nog maar liever wat stijfjes; dat vond oom Sextius nu wel weer vervelend, maar die wist zich te schikken, en Kees Bender. ja, je kon hem niet niet-vragen, maar enfin, hij had zelfs een smoking aangetrokken; och nee die was dociel geworden hij had zelfs geen poging gedaan om zich aan 't feest te onttrekken Gek, zoo ver als hij nu voor haar gevoel in-éénen weer weg was; achtergebleven in die andere wereld, waarin zij en Henri eens evea te gast waren geweest

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5