Keuring voor den dienstplicht. JUi&iicaties Jhouuiciaal Tlieuws 3$oe&eit Uiidschciften 0$mii£nland KEURINO ELDERS. (Verschijning voor een anderen Keuringsraad). HERKEUR INO. HEILOO. In de r.k. kerk werd een collecte gehou den voor de St. Elizabeths-vereeniging, wel ke het mooie bedrag van 170 55 voor het even mooie doel opbracht. Dool- de A.R.-kiesvereeniging is een adres aan den raad gericht om met de a s Kamerverkiezing geen bekladden van de straat, boom en en palen toe te laten, doch borden beschikbaar te stellen. OUDKARSPEL. De KEURINGSRAAD zal voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, der 1934 dezer gemeente zitting houden te AL MAAR in lokalen van het gebouw „vn NIEUWE DOELEN", Doelenstraat 3, en wel oo de navolgende dagen en trren DONDERDAG. 30 MAART 1933: A-D. voorm. 11.15 en nam. 1.15 nor. ZATERDAG, 1 APRIL 1933: E.—KI. voorm. 10 en 11.15 en nam> ''MAANDAG, 3 APRIL 1933: Ko.R. voorm. 10 en 11.15 en nam. 1 DINSDAG. 4 APRIL 1933 S.Wi. voorm. 10 en 11.15 en nam. '"WOENSDAG, 5 April 1933: Wij.Z. voorm. 10 uur. Bovenvermelde letters duiden aan de be ginletters van de geslachtsnamen der inge- schrevenen. OMVANG DER KEURING. Het onderzoek omtrent de geschiktheid van personen, die nog niet zijn ingelijfd, omvat een onderzoek naar de lichaamslengte en naar het al of niet bestaan van ziekten of ge breken. Het onderzoek tot het verkrijgen van ge gevens voor hun nadere bestemming bestaat in een onderzoek naar hun algemeene prac- tisrhe intelligentie (verstand en bevattelijk heid). KEURINGSPLICHT. Voor zoover de Minister van Defensie het noodig acht, is ieder ingeschrevene verplicht zich te onderwerpen aan een onderzoek to» het beoordeelen van zijn geschiktheid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrij gen van gegevens voor zijn nadere bestem ming en daartoe te verschijnen op plaats en tijd, welke hem worden aangewezen. VRIJGESTELDEN. Zij die wegens broederd;enst of wegens het ^ekleeden van een geestelijk ambt of oplei ding daartoe, zijn vrijgesteld, zullen niet aan den keuringsplicht worden onderworpen. TIJDEHTK ONGESCHIKT VERKLAARDEN. Op den ingeschrevene, die tijdelijk onge schikt is verklaard, rust de in het vorig lid omschreven verplichting nogmaals in het jaar, volgende op dat, waarin deze uitspraak geschiedde, tenzii hij inmiddels geschikt of. voorgoed ongeschikt is verklaard of van den dienst is uitgesloten. WIE N'ET VOOR DEN KEURINGS- RAAD BEHOEVEN TE VERSCHIJNEN. Voor den keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen: a. die zijn opeenomen in een krankzinni gen-, idioten-, doofstommen- of blindenge- sticht; b. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zün en niet zijn opgenomen in een gesticht als on der a bedoeld. De hier bedoelde personen worden onder zocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onder werpen. Het onderzoek geschiedt door een door den Voorzitter van den keuringsraad aan te wijzen geneeskundige. c. die zijn opgenomen in een rijksopvoe dingsgesticht, een tuchtschool, een gevange nis of een rijkswerkinrichting; Voor het onderzoek van deze categorie van Ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder b gemeld. d. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij bui tenslands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keu ring wenschen, zich voor den keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zii geen gebruik hebben gemaakt van de ge legenheid om tol en met 31 Maart een derge lijk onderzoek te ondergaan vanwege den garnizoenscommandant in een garnizoen of den commandant der afdeeling mariniers te Rotterdam. t. die langer dan een maand in het bui tenland verblijven in een plaals, welke meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is gelegen. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin zoo zij keuring wenschen, zich bij den keu ringsraad aan het onderzoek onderwerpen Zii kunnen bovendien oo de hiervoor aange geven wijze met een eigenhandig geteekend verzoekschrift vragen om het onderzoek voor een, anderen keuringsraad te ondergaan. dlf 'en geestelijk of een g'odsdienstig menschhevend ambx bekleeden of tot zoo- glT?,Jw}bt worden opgeleid in den zin van art. 10 der wet. Peze ingeschrevenen kunnen zich evenwel, nflien zij dit wenschen, aan het onderzoek voor den keuringsraad onderwerpen. e a[s vrifwilligff behoort tot de land macht uitgezonderd don vrijwilligen land storm tot de zeemacht of tot de overzee- serie weermacht. NIET- VERSCHIINFNG NA INZENDING GENEESKUNDIGE VERKLARINO. voor den ingeschrevene, op wien de ver P !c.. Jusi V0OT den keuringsraad te ver- lijnen, doch die aan den raad een verkla ag zendt, welke den raad voldoende grond geeft om den ingeschrevene voorgoed of tijde- Jk ongeschikt te verklaren, komt bedoelde v«rpl,chting te vervallen. af^r,2rCT'clar'n? raoet °P °I na 1 Maart zijn kurnW,"' bij' voorkeur d°°r TWEE genees- mogeliiv"'^". ^°Ide.n Ingezonden zoo spoedig Den Am i de ingeschrevene is opgeroe- Adrco- \?0r den keuringsraad te verschijnen Alkmaar rZ't,er keuringsraad, stadhuis, ken-X de Verklarin£ moet. zoo mogelijk, blij- dat de ingeschevene met geslachts naam, voornamen en leeftijd aan te duiden voorgoed of tijdelijk ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld; b. de aard en de graad van de ziekte of het gebrek, op grond waarvan de ongeschikt heid aanwezig wordt geacht, alsmede de be zwaren, door de ziekte of het gebrek veroor zaakt Zii, die niet in deze gemeente of in de.on middellijke nabijheid woonachtig zijn, kunnen zich elders aan de keuring onderwerpen. Daartoe richten zij vóór 26 Maart as. on der opgave o m. van de gemeente van in schrijving, een verzoek, op ongezegeld papier (gefrankeerd) aan: den Voorzitter van den 14en Keuringsraad te Haarlem, Juliana- laan 309. Ten aanzien van eiken ingeschrevene, om trent wien de keuringsraad uitspraak heeft gedaan, kan bij den keuringsraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aange vraagd: a. door de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk overige voor de gemeente in geschreven personen of hun wettigen ver tegenwoordiger. De aanvraag moet berusten op aanneme lijke in het verzoekschrift omschreven gron den en uiterlijk den tienden dag na den dag waarop de uitspraak in het openbaar is mede gedeeld, zijn ingeleverd bij aen burgemeester aer gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht inge schreven is. Verschijnt de ingeschrevene niet voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn wetti gen vertegenwoordiger, als vervallen be schouwd, behoudens de door de Kroon vast te stellen uitzonderingen. Indien het vanwege den hei keuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. WENSCHEN OMTRENT. INLIJVINQ ENZ. De voorzitter van den keuringsraad ver zamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. De ingeschrevenen hebben bij de keuring de gelegenheid hunne wenschen met betrek king tot de inlijving, het garnizoen en het tijdvak van inlijving kenbaar te maken. De ingeschrevene kan den voorzitter eene schriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Met de wenschen kan evenwel slechts reke ning worden gehouden voor zoover de dienst belangen het toelaten. AFKEURINO ENZ. DOOR BEDROG. Art. 24 en 48 der Dienstplichtwet. Blijkt, dat iemand voorgoed ongeschikt is verklaard als gevolg van bedrog, dan wordt de desbetreffende uitspraak door den minis ter vervallen verklaard en wordt de persoon, wien het geldt, geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij zou hebben verkeerd, indien hij niet ongeschikt verklaard was. STRAFBEPALINGEN. Met hechtenis van ten hoogste vierden da gen of geldboete van ten hoogste honderd- vijftig gulden wordt gestraft; a. hij, die niet voldoet aan de op hem rus tende verplichting, zich aan eene keuring te onderwerpen en daartoe te verschijnen op plaats en tijd, welke hem worden aangewe zen; b. degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt gestraft hij, die opzet telijk een der in het vorige lia bedoelde feiten pleegt. ARTIKEL 206 WETBOEK VAN STRAFRECHT. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: le. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat ma ken; 2e. hij die een ander op diens verzoek op zettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Alkmaar, 15 Maart 1933. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR Zondagavond gaf de V.A.R.A. een pro- paganda-avond in De Rustende Jager, waar aan medewerking verleenden de heer Jan v. d Brink met zijn band uit Alkmaar en de be kende Daan Pool uit Oudesluis. Gezien de vele avonden die er geweest zijn en de vele die nog staan te wachten, viel 't bezoek mee. De voorzitter van de afdeeling, de heer P. Greeuw, sprak een openingswoord, waarin hij de noodzakelijkheid van den rooden om roep uiteenzette. Over het bezoek was men tevreden Daarna kwam Daan Pool. We hadden hem in geen zes jaar hier zien optreden, doch hij is nog altijd even fit en een humorist van de bovenste plank. We zullen zijn uitge breid repertoire niet bespreken. Hij kan op ons gevoel werken en ae zaal doen daveren van het lachen. Zijn succes wordt ook ver oorzaakt door de uitstekende begeleiding van de band. De heer F. A. Hof, de bekende pro pagandist van de VARA, sprak met een over tuiging zooals we die van hem gewoon zijn. Het was een buitengewoon gezel avond Daan en v. d. Brink en zijn band zien we graag eens terug. Naar we vernemen heeft de collecte in Heiloo en Limmen voor een vrachtauto voor D. Cornelisse bijna 500 opgebracht. Het belooft Woensdagavond 15 Maart een mooie avond te worden. De kinder- operette „Het Moorenschip" is in studie en de vertolking door de kinderen waarvan altijd een groote bekoring uitgaat belooft een mooi spel. Kosten noch moeite zijn ge spaard om deze aardige operette op te voeren en naar we reeds gezien hebben zal niemand onvoldaan naar huis gaan. Door notaris O. A. Verkade te Alkmaar werden Maandagmorgen voor wijlen den heer J. N. Loobach geveild diverse perceelen weiland en bouwland aan den Hoogeweg en Donkere Weg en Kooimeerlaan. Er was bui tengewone be' ^stelling en alle combinaties werden afgemijnd. De perceelen stonden in bod: 2 perceelen weiland aan den Hoogeweg, groot 1.53.40 H A., G. F. Res te Castricum voor 2810; 3 perceelen weiland aan den Hoogeweg, groot 2.43.80 H.A., J. J. Waag- meester te Velsen, voor 4180; 2 perceelen weiland aan den Hoogeweg, groot 3.13 50 H.A., J. Rus te Heiloo voor 3825; 5 per ceelen weiland aan den Hoogeweg en Donkere Weg, groot 5.57.30 H.A., J. J. Waagmeester te Velsen. voor 83052 per ceelen welland en bouwland in de Kooimeer- polder, groot 4.77.20 H.A., E. Beurs te Alkmaar voor 3460. Combinatie, groot 10.34.50 H.A., koopster Burgerlijk Armbe stuur te Heiloo voor 11800. Zaterdagmiddag werd hier de algemeene vergadering gehouden van de Coöp. Boeren leenbank bij C. Vis. De vergadering werd geopend door den vice-voorzitter van de Raad van Toezicht, den heer P. Wijn. Het is geen aangename taak deze bijeen komst te leiden. Hiervoor zijn verschillende redenen. In de eerste plaats dat ik de plaats moet innemen van den heer Hart. De heer Hart was één van de twee overgebleven leden, die sinds de oprichting lid van het bestuur waren. Ten tweede zijn het de droevige omstandig heden, waarin wij leven. Een jaar of vier geleden was alles heel anders. Wij leefden tevreden op onze eigen bedrijfjes. Wij konden zelfs iets oversparen. Aan dit alles is met een hevigen slag een einde gemaakt. Men zegt dat de culturen in deze streek hun tijd overleefd hebben. Maar hoe veel producten zouden dan hun tijd overleefd hebben. Denk aan tarwe, zuivelproducten enz. Wij mogen ons de vraag stellen, hoe lang zal dit nog zoo voort gaan en zullen de Boerenleenbanken dit kunnen volhouden. Ik heb reeds eerder gezegd, dat deze solide zijn. En ook nu nog kunnen wij ze ten volle ver trouwen. Laten wij hopen dat de Boerenleen banken zich door de moeilijke tijden heen kunnen slaan. Maar mocht dit eens niet meer kunnen dan zal de overheid moeten helpen. Wat kunnen de Boerenleenbanken doen om de menschen te helpen? Helaas heel weinig. Het systeem van deze banken is om goedkoop te werken. Wij zouden de rente kunnen ver lagen. Om hiertoe te kunnen komen zouden wij echter ook de rente der spaargelden moeten verlagen. Het gevolg hiervan zou kunnen zijn, dat de spaargelden zouden worden teruggenomen, want er is altijd nog wel gelegenheid om geld tegen een goede rente te beleggen. Dit gaat dus moeilijk. Toch moeten wij zoo mogelijk trachten ver lichting te brengen door verlaging der rente voor schulden. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden 229 is, het aantal spaarders 378. De ontvangsten bedroegen in totaal 333141.99. De op de reserve gebrachte winst is 2391.20. De rekening werd goedgekeurd. De heer T. Kalverdijk werd als bestuurslid herkozen. Verkiezing van twee leden van den Raad van Toezicht (aftr. P. Wijn) en wegens overlijding van den heer Hart. De heer P. Wijn werd herkozen. In de vacature van den heer Hart werd gekozen de heer Jb. Kroon Gz. Rondvraag. De voorzitter zeide: Volgens de statuten mag in loopende rekening een bedrag opge nomen worden van 25000 Wij zijn er overheen. Wij vragen nu machtiging om tot 60.000 te gaan. De vergadering ging hiermede accoord. Hierna sluiting. „Z'n dag was kommenspel uit Westfriesland, in drie bedrijven, door Fred. P. Oroot en Anny M. Groot—Hagenaar. Bovengenoemde beide oud-stadgenooten, in deze heele streek om hun liedjes, samen spraken enz. bekend onder de namen „Jas per en Meraike", hebben zich verleden jaar gewaagd aan een antwoord op de prijsvraag voor tooneelstukken, uitgeschreven door het historisch genootschap „Oud Westfries land". En met groot succes, want zij hadden het genoegen hun inzending bekroond te zien met den eersten prijs. „Z'n dag was kommen" zoo hebben de schrijvers hun oennevrucht genoemd han delt over W' iesche menschen en toestan den en is ge; reven in de sprake van die streek. Zij noemen het stuk zelf „een repor tage, eigenlijk een geluidsfilm, waarbij oog en oor als opname-apparaten gefungeerd hebben en slechts de fantasie noodig wa» om de tooneelen logisch aaneen te reien". Welnu, in dat aaneen-reien zijn zij uitste kend geslaagd, en heel veel fantasie was er niet bij noodig, want het gegeven van het stuk is eigenlijk zeer eenvoudig: Freek, een welgestelde boerenzoon stapt in 1921 in het huwelijk met Marijtje, die aan hem de voor keur geeft boven Aris, den halfbroer van Freek. Laatstgenoemde is een eigenzinnige boer, die den niets bezittenden Aris geheel als kncht behandelt, met gevolg, dat deze heengaat met de woorden, dat ook eens „zijn dag zal komen". En die dag komt: Freek, zich vooruitstrevend achtend en al het nieu we beproevend, verliest steeds meer, bezit ten slotte niets meer en valt in handen van woekeraars, die op het laatst ruim 10 jaar na de bruiloft de heele boerderij zul len inpalmen. Maar op den dag der verkoo- ping daagt Aris weer op, die eenige maan den tevoren al eens in 't dorp was gekomen en daarmee bad bewezen niet dood te zijn, zooals velen veronderstelden. Hij had in ver schillende landen gezworven en was in Frankrijk „er geheel bovenop" gekomen. Daar had hij kennis gemaakt met woeker aars en toen hij hoorde dat Freek in handen dezer kerels was gevallen, die zwendelden met aandeelen, wist hij wat het einde zou zijn. Hij zorgde op de hoogte te komen van den dag, die een einde zou maken aan Freek's leven als vrije boer en kwam toen om het ergste te voorkomen. Toen was „Z'n dag kommen": hij ontmaskerde den leider der bende en wist Freek te handhaven als bou wer. Nietwaar, een eenvoudig gegeven, maar door het talent van de schrijvers, die de kunst hebben verstaan van het teekenen van verschillende typen en daarbij ook een schets geven van den nood in Westfriesland, die aanving in 1931, is het geworden tot een spel met diepen inhoud. Tooneelvereenigingen in deze streek zou den wij het stuk gaarne ter lezing willen aanbevelen, om het in het eerstvolgende speelseizoen op te voeren. Mits met voldoen de tempo gespeeld, zal succes niet uitblij ven. Ff. Panorama behandelt in woord en beeld de geschiedenis van de luchtvaart. Afschrik wekkend zijn de afbeeldingen over den moord op vogels en interessant de kieken van den gTooten zanger Schaliapin in allerlei le vensomstandigheden. Er zijn verhalen van Ch. van Gulick en van Jack Bechdolt, een uitgebreide damesrubriek en vele opnamen van sport, van binnen- en buitenlandsch nieuws, benevens fraaie natuurfoto's. Kie-ke-boe het kleuterweekblad heeft een vervolg van de vertelling van den klei nen clown. Fré Dommisse verhaalt van Het kaboutertje van Hansje en er zijn versjes van de redactrice, van Guus Betlem Jr. en van Mevr. N. van SillevoldtHaasse. Do Heyting leert den kleuters een papieren slang maken. Magazine „Nova". De jongste aflevering van „Nova" heeft een vlotte vertelling van Ted. O. Sickens, „Waterig Intrige" en een gevoelig verhaal van G. Timmer, „De Zwijgende Tocht", be nevens een kostelijke parodie van Ralph Springer, „Celilia", het schoone mijnwèr- kersmeisje. Van de vertalingen spant het Ukridge-verhaal de kroon, terwijl „De Laf aard", door Austin Philips een onverwacht slot waarborgt. In het filmsupplement een artikel over „Nieuwe Gezichten" (Lily Rodien en Erika Fied'er) en de correspon dentie uit Berlijn, handelend over „Zij, die terugkeeren". Tusschen den tekst foto's van Lily Damita, Lily Rodien, Hermann Speelmans, Lilian Harvey e.a. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Prof. dr. A. van Veldhuizen opent het jongste nummer met het vervolg van Paulus' mede-arbeiders. Drs. Kok schrijft over Liduina van Schiedam (1433—1933). Over het tellen van sterren wordt geschre ven door drs. Raimond Jr. Prins Willem van Oranje wordt herdacht door A. Janse. Ds. Boerkoel behandelt in den „Uitkijk buiten onze grenzen" den Duitschen verkie zingsuitslag. Dr. Veldkamp vervolgt zijn beschouwingen over Walter Scott, en heeft het in den „Uitkijk binnen onze grenzen" over de Zeven Provinciën en alles wat daar aan vast zit. Van J. Muiderman het ver volg van De vestiging onzer vaderen aan Kaap de Goede Hoop en ten slotte het ver volg van het feuilleton. DE OMZETBELASTING. De Tilburgsche Kamer van Koophandel heeft besloten een adres tot de Tweede Ka mer te richten met verzoek de weel de-belas ting terug te nemen, maar om dan in het on derhavige ontwerp-omzet-belasting de bepa ling op te nemen, dat wezenlijke luxe-objecten met een hooger percentage zullen worden belast. Aldus is besloten. BRANDSTICHTING. Te Assen is in arrest gesteld een arbeider te Nieuw-Weerdinge, verdacht van opzette lijke brandstichting in de door hem bewoon de woning, welke geheel is afgebrand. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De directie der Ned. Spoorwegen deelt mede, dat de bestelling voor de nieuwe Die- sel-electrische treinen der N.S. grootendeels in Nederland blijft als resultaat van recht- streeksche samenwerking en overleg tusschen Nederlandsche Industrie en N.S., waarbij van beide zijden offers zijn gebracht. De rijtuigen zijn besteld bij de firma's Werkspoor, Beynes en Allan, de electrische uitrustingen bij de firma's Heemaf en E. T. I Slikkerveer. Als motor is de Maybach-Dleselmotor ge kozen (een Nederlandsche motor voor dit doel geschikt, bestaat niet), de firma Werk spoor bouwt als licenshoudster van deze mo toren dat deel, waartoe deze fabriek in staat is, terwijl bovendien de firma Stork te Hen gelo als licenshoudster van de Ganz-Diesel- motor in staat wordt gesteld een aantal van deze motoren te leveren. DE LOONSVERLAGINO BIJ DE FA. VAN HEEK. Een conflict niet te verwachten. De hoofdbesturen van de textielarbeiders- organisaties „Unitas" en „St. Lambertus" hebben in een gecombineerde vergadering met de arbeiders van de firma Van Heek verslag uitgebracht van de gehouden confe rentie in zake de tegen 15 Maart a.s. aange kondigde nieuwe loonsverlaging. Het advies der besturen was, dat, hoewel de verlaging, gezien de reeds lage loonen, niet te aan vaarden is, anderzijds in de gegeven omstan digheden daadwerkelijk verzet hiertegen, hoe gerechtvaardigd ook, niet in het belang der arbeiders zou zijn. Na een langdurige bespreking verklaarde de vergadering zich accoord met het advies der hoofdbesturen, zoodat dus een conflict bij de firma Van Heek Co. niet te verwacb ten is, SCHOLEN MET DEN BIJBEL. De 54 Unie-collecte van de Unie een School m/d Bijbel heeft over 1932 in totaal opge bracht 85.418.87 (1930 107.792.31, 1931 99.559.41). In 1879 is de eerste collecte ge houden met een opbrengst van 42.188.63X, terwijl tot heden in totaal is gecollecteerd 5.303.442 32)U In de jaren 1883 tot en met 1886,1912 tot en met 1921 en 1926 tot en mei 1930 was de jaarlijksche opbrengst hooger dan 100.000; de hoogste opbrengst gat 1918 met 177.076.39; de laagste 1879 met 42.188.63X. IN DEN VERKIEZINGSTIJD. De minister van binnenlandsche za* ken deelt ln antwoord op schriftelijke vragen van den heer W. H Vliegen, lid var. de Tweede Kamer, mede, da' hij de komende periode van verkiezingen en, voorbereiding daartoe niet als Iets zoo zeer uitzonderlijks kan beschouwen, dat hij zou meenen daarvoor alleen een aan wijzing aan de autoriteiten te moeten geven. Hij heeft ter zake van het handhaven van de openbare orde en het waarbor gen van gelijke vrijheid voor ren ieder te zeer regelmatige aanraking met do plaatselijke bestuursorganen, dan dat va neen afzonderlijke aanschrijving, verband houdende met de komende ver kiezingen, nut zou zijn te verwachten. Gezien de verbeteringen, die reeds werden aangebracht en toegezegd, V •- mede ln verband met de aandacht, welke de gemeentebesturen ook overi gens zoowel aan de Inrichting van do stemhokjes als aan de veiligstelling van het stemgeheim ln het algemeen hebben geschonken, acht de minister een aan schrijving zijnerzijds aan de gemeente besturen en de voorzitters van stem- bureaux ten deze niet noodig. DE KAMERVERKIEZINGEN. De communistische candidaten. De communistische Partij Holland heeft haar candidatenlijsten voor de ko mende Kamerverkiezingen vastgesteld. De ln de verschillende kieskringen in te dienen lijsten zijn, wat de eerste acht candidaten betreft, gelijkluidend. De kop van deze lijsten luidt: 1. L L. H. de Visser, 's-Gravenhage; 2. A. Prawiradirdja, Parijs; 3. D. Wijn koop, Amsterdam; i. Sardjono, Inter- neeringskamp Boven-Digoel; 5. C. J. P« Schalker, Amsterdam; 6 R Effendi, 's- Gravenhage; 7. S de Groot, Amster dam; 8. Moeso, Berlijn. NAT. SOCIALISTEN EN MILITAIREN. De algemeen leider der Nationaal-So- cialistische Beweging, ir. A. A. Mussert, heeft tot de beroepsmilitairen, leden der N.S.B., de volgende mededeeling ge richt: „De minister van defensie heeft ier kennis gebracht, dat aansluiting bij of eenigerlei steunverleening aan groepen, of vereenigingen van personen op fas- cistischen grondslag in strijd is met de plichte nvan den militairen ambtenaar en derhalve verboden is. Gij, die u uit volle overtuiging bij onze beweging, die zich fascistisch noemt, hebt aangesloten, weet dat deze beweging nimmer iets van u gevraagd heeft wat in strijd is met de plichten van den militair. Gij weet dat plichts besef en tuchtgevoel door ons niet on dermijnd, doeh daartegen krachtig be vorderd worden. Gij weet dat het stre ven van den goeden militair en het st-e- ven der NSB geheel evenwijdig gaen. Gij weet dat wij steeds den legalen weg gevolgd zijn. OoV thans zult gij het u eeerevpn be^ 1 nakomen, ook thans zal de N.S.B. den legalen weg blijven gaan. Derhalve verleen ik u eervol ontslag als lid der NSB. Ik betuig u mijn dank voor hetgeen gij voor haar gedaan hebt". STEUN AAN BOOMKWEEKERS. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot credietverlesning aan de boom- kweekers. De bedoeling is dat voor dit crediet tof zekerheid land met gebouwen en opstand en geblokkeerde, doch solide, buiten- landsche vorderingen worden aangeboden. Wat de grootte van de beschikbaar ie tellen som betreft, kan niets met stelligheid gezegd worden. Voor het centrum Boskoop komt de schatting op 2X millioen. Beschik baarstelling van 1 millioen voor de boom- kweekerij buiten Boskoop kan zeker als vol doende gelden. In ieder geval zal op dezen post geen hooger bedrag dan 3X millioen beschikbaar gesteld worden, met inbegrip der 10 pCt waarvan het risico voor de gemeenten blijft Als vordering op de bedrijven zal derhalve nooit meer dan 3,150,000 worden genomen. Blijkt het mogelijk om ook op andere wijze het kweekerebedrijf te helpen, b.v. door aan koop van planten voor algemeene doeleinden te bevorderen, dan zal de 3X millioen met het voor die aankoopen door of vanwege den Staat te besteden bedrag moeten worden verminderd. Aan het plan van uitvoering wordt nog ontleend, dat de regeering het crediet be- schikbaar stelt voor erkende h oomkweekers op een rentevoet van 2 pCt.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7