Alkmaarsche Courant. Buitenland Jietk de Sxhool £and en Juinhum J^toüUiciaal Tlieuws Honderd rijt en dertigste Jaargang. VRIJDAG 17 MAART DR. LUTHER TREEDT AF ALS DIRECTEUR DER RIJKSBANK. VOEDSELSTAKING ONDER MIJNWERKERS IN OOST-OPPER- SILEZIE. URSEM. ST. PANCRAS. MEDEMBLIK, OPMEER. ZWAAGDIJK. 1933 Mo. 65 Dr. Schacht volgt hem op. De president van de Duitsche Rijksbank, dr. Luther, is, naar de Rijksbank mededeelt, afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd dr. Schacht. Om drie uur gistermiddag was de generale raad van de Rijksbank bijeengekomen. De vergadering duurde tot kwart voor achten. Dr. Luther heeft reeds gistermiddag een af scheidsbezoek gebracht aan rijkspresident von Hindenburg. De „Angriff" noemt het aftreden van dr. Luther een feit van ontzaglijke economische draagwijdte. Met de benoeming op deze doorslaggevende functie van een persoon uit de nationale kringen, komt tegelijkertijd een nieuwe geest in het Duitsche bedrijfsleven Thans zal de eerste beslissende stap kun nen worden genomen tot uitroeiing van her economische liberalisme, aldus de „Angriff", Het aftreden van Dr. Luther. De rijkspresident heeft den afgetreden pre sident van de Rijksbank, dr. Luther, een schrijven gezonden, waarin hij met dank baarheid en waardeering de verdiensten van dr. Luther als rijksminister van financiën en als rijkskanselier, zoomede als president van de Rijksbank gedenkt. „Uw medewerking bij de overwinning van de inflatr en het leiden van het geheele openbare bedrijfsleven van Duitschland in geordende banen zullen Uw bizondere verdiensten blijven in de harde ge schiedenis van na den oorlog''. Rijkspresident von Hindenburg uit ten slotte de hoop, dat dr. Luther ook in de toekomst nog zegenrijk werk voor het Duitsche vaderland kan ver richten. Blijkens het officiëele communiqué van de Rijksbank heeft de generale raad verklaard, dat onder leiding van dr. Luther de belan gen van Duitschland en de daarmede samen hangende economisch j belangen waren en zijn gewaarborgd. Evenwel stemde de gene rale raad toe in de opvattingen van dr. Luther en nam hij de ontslagaanvrage aan, waarbij den scheidenden president hartelijk dank werd gebracht voor zijn groote verdien sten in den ergsten crisistijd. De generale raad benoemde vervolgens met algemeene stemmen tot opvolger van dr. Luther met ingang van 17 Maart dr. Hjalmar Schacht. De rijkspresident zal aan deze benoeming nog zijn goedkeuring moeten hechten. Dr. Luther heeft den rijkspresident op diens schrijven geantwoord, dat de Rijksbank steeds vrij moet staan van partijpolitieke stroomingen. Dit moet zoo blijven ter be scherming van de valuta als basis van het Duitsche volks- en bedrijfsleven. Bij alle kwesties van belang, de valuta, het crediet, de openbare financiën en de economische politiek betreffende, moet de Rijksbank in nauwe samenwerking staan met de rijks- regeering. Deze verbinding moet door den persoon van den rijkspresident worden tot stand gebracht. Uit de besprekingen met den rijkskanselier is dr. Luther gebleken, dat tegen een zoodanige uitoefening var, de func tie van Rijksbankpresident door hem bezwa ren aanwezig zijn. Ten einde deze op te hef fen treedt dr. Luther af. Dat de rijks ;egeering geen valuta-experi menten wil ondernemen, blijkt niet alleen uit door tot nu toe afgelegde verklaringen, maar dit is dr. Luther ook door den rijkskanselier nadrukkelijk verzekerd. Sedert Dinsdag staakt het personeel van de Klimontow-mijn in Sonnowitz als protest tegen het voorgenomen stilleggen van de mijn. Verscheidene honderden mijnwerkers zijn de mijn binnengegaan en vertoeven sindsdien op de plaats van hun werk, zonder evenwel iets te doen. Zij verklaren, dat zij niet uit de mijn zullen komen voor zij een of- fencieele verklaring hebben ontvangen, dat de mijn niet gesloten zal worden. Terwijl de stakenden Woensdagmorgen nog van hun familieleden levensmiddelen in ontvagst heb ben genomen, weigerden zij Woensdagavond levensmiddelen in ontvangst te nemen. Sindsdien houden zij de voedselstaking hard nekkig vol. Alle pogingen op de stakers weer te bewegen het werk te hervatten zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. INCIDENTEN TE DEURNE. Gisteravond zou in het Vlaamsche Huis te Deurne bij Antwerpen het oud-kamerlid Ward Hermans zijn indrukken weergeven van een studiereis, die hij onlangs in Duitschland heeft gemaakt. Deze voordracht zou hij houden voor een besloten gezelschap van leden der Katholiek-Vlaamsche Radio Vereeniging (K. V. R. V.). Toen Ward Her mans beginnen wilde werd uit de zaal door iemand het woord gevraagd, hetgeen gewei gerd werd aangezien het geen politieke mee ting was. Hierop stonden 60 tot 70 commu nisten op, die met stoelen begonnen te gooien. De ruiten werden vernield en deuren werden ingebeukt. De ordeverstoorders sprongen op Ward Hermans toe en kwetsten hem aan het hoofd. Nog 8 andere personen werden eveneens aan het hoofd gewond. On der de aanwezigen ontstond een wilde vlucht door den nooduitgang, die in den tuin uit komt, waarvan de afsluiting werd vernield.1 Intusschen was politie gewaarschuwd, ter wijl gendarmerie eveneens ten tooneele ver scheen. De orde was toen spoedig hersteld Een 10-tal personen kon worden gearres teerd. Nadat hun identiteit was vastgesteld werden zij echter weer op vrije voeten ge steld. derricht de huishouding, het zich kunnen aanpassen bii de moderne woninginrchting, ten goede. Vtenschen de meisjes opgeleid te worden voor verpleegster, huishoudster of leerares, dan is daarvoor een meerdere voor opleiding noodzakelijk. De inleiding werd geïllustreerd door een film, waardoor men in de gelegenheid werd gesteld, het werken in de verschillende af- deelingen te zien. Na deze inleiding besprak mej. De Glee nog de avond-cursussen, die worden gehouden van 1 Oct. tot 1 April, waarna vervolgens aan belangstellende ouders prospectussen werden uitgereikt. De voorzitter bedankte spreekster voor haar interessante rede, waarmede de aanwe zigen met applaus instemden. Na gebruik van een kopje thee werden door mevr. De Wit—Portegies eenige fragmenten en gedichten van Van Collum en Clinge Do renbos gedeclameerd, die een dankbaar applaus oogstten. Bij de periodieke aftreding der ouder-commissie stelden de voorzitter, de heer De Boer en het commissielid, de heer P. Helder zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen als voorzitter de heer A. F. Zeegers en als lid de heer H. Sulter. zoodat de commissie thans is samengesteld uit: behalve de reeds genoemden, mevr. Greve, secretaresse, en als leden mevr. Jansen en den heer F. Kleijmeer. Na deze verkiezing volgden weer eenige de clamaties van mevr. De Wit, die evenals de vorige met een dankbaar applaus werden beloond. Door den Centralen ouderraad waren ter kennismaking een 25-tal van het door hem uitgegeven orgaan ter beschikking gesteld met de bedoeling dat de ouders na kennis name van den inhoud zich op genoemd or gaan abonneeren. Nadat de heer De Beer een woord van dank had gesproken voor de prettige samenwerking in de commissie en de voorzitter de heer Hazeloop mevr. De Wit—Portegies een woord van dank had ge bracht voor haar mooie declamatie, werd de vergadering gesloten. van BRAND IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Donderdagmiddag is in de haven Antwerpen brand uitgebroken in de ruimen 4 en 5 van het Duitsche stoomschip Schwar- zenfels, van de Hansalijn te Bremen, dat Woensdagavond uit Calcutta was aangeko men en gisteravond om vijf uur naar Rotter dam zou vertrekken. De brand ontstond ten gevolge van het overspringen van vonken, toen de vuren werden aangemaakt. De la ding bestaande uit jute en oude zakken is zeer brandbaar, zoodat de brandweer, geas sisteerd door een tiental in de buurt liggende sleepbooten water gaven. Tegen zes uur was men den brand meester. Het achterschip ligt 11 voet diep en het schip heeft slagzij ge maakt. Een naastliggende lichter had een begin van brand, dat spoedig kon worden gebluscht. De brand gebluscht. De ruimen van de „Schwarzenfels" waren om half zeven gisteravond onder water gezet en toen was ook de brand ten einde. Thans is men bezig het srhip weer leeg te pompen. De deskundigen moeten beslissen of het schip de reis zal kunnen voortzetten. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Bomaanslag op bank te Loetzen- Donderdagavond tegen 7 uur werd een bomaanslag gepleegd op de Vereinsbank Loetzen op het marktplein te Loetzen (Oost- Pruisen). Nadat het personeel het gebouw had verlaten, hoorde men een geweldige ont ploffing. Alle ruiten werden vernield, terwijl de zware toegangsdeur op het plein terecht kwam. In het gebouw werd een ontzettende verwoesting aangericht. Alles werd verwoest. Rijksweer, politie, SA en SS zetten de ge heele omgeving af. De verdenking is geval len op linksradicalen. Tegen een persoon is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Tot nu toe is het nog niet gelukt hem op te sporen. De stad is in buitengewone opwinding. Politie en brandweer controleeren in de andere bankgebouwen, omdat gevreesd wordt, dat nog meer aanslagen zijn gepleegd. De ge heele bevolking van Loetzen is op de been. Minister president Dr. Held afgetreden. Minister-president dr. Held heeft zijn functies van fungeerend staatsminister en voorzitter van den Beierse hen ministerraad ter beschikking gesteld. Rijkscommissaris van Epp heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarbij, de bevoegd heden van het geheele ministefie van nu af aan uitsluitend berusten bij den commis sorialen ministerraad. De bevoegdheden var. premier en minister van buitenlandsche zaken neemt generaal v Epp op zich als commissoriaal minister president. Hij benoemde commissoriale mi nisters voor: binnenlandsche zaken staats commissaris Adolf Wagner; voor financiën staatscommissaris Siebert; voor justitie staatscommissaris dr. Frank en voor onder lijs het rijksdaglid Scherm. De staatscom- missarissen voor bizondere diensten Her maan Esser en Ernst Roehm blijven evenals ueorg Luber in functie. DE DADEN VAN SABOTAGE IN RUSLAND. In verband met de daden van sabotage, die onlangs in Rusland aan het licht zijn ge komen schrijft de „Isvestia": De Sovjetre- geering en de communistische partij kondi gen openlijk voor de geheele wereld aan, dat de strengste en meest energieke maatregelen zullen worden genomen tegen de klassevij anden. De actieve saboteurs, die voorkomen uit de vijandige klassen trachten onder het masker van employés van den Sovjet de on dernemingen van den staat van binnenuit te saboteeren en te vernielen. De strengste on derdrukkingsmaatregelen zullen het eenige antwoord hierop zijn. De voornaamste moei lijkheden zijn reeds overwonnen. De pogin gen, die de resten van de vijandige klassen thans nog in het werk stellen zullen worden afgeslagen. EEN BOMAANSLAG ONTDEKT IN CALCUTTA. Een groot gevaar voorkomen. Te Calcutta heeft de politie tijdig een groot opgezet plan voor een terroristischen bomaanslag ontdekt. Het zou in de bedoe ling van de daders hebben gelegen alle re- geeringsgebouwen en verscheidene Europee sche huizen in de lucht te doen springen Een van medeplichtigheid verdacht Indisch meisje is gisteren gearresteerd. Zij zou in het bezit zijn geweest van een groote hoeveel heid springstoffen. Maan- Op het drietal voor predikant bij de evang. luth. kerk te Monnikendam—De Rijp zijn geplaatst: da. L. C. Dufour te Groede, Th. Scnarten cand. en ds. K. H. Wallieu te Weesp. OUDERAVOND „ROCHDALESCHOOL". Op dezen eersten ouderavond in 1933 wa ren 50 ouders aanwezig. De voorzitter, de heer J. G. Hazeloop, opende dezen avond met 'n woord van wel kom. in bijzonder tot mej. de Glee, directrice der Huishoud- en Industrieschool, en mevr De Wit—Portegies, declamatrice. Nadat de secretaresse, mevr. Greve, de no tulen had voorgelezen en deze waren goed gekeurd, werd het woord gegeven aan mej. De Glee, voor het geven van een uiteenzet ting der verschillende lessen die de meis jes op de genoemde school kunnen volgen. Meisjes die het L.O. hebben verlaten kun nen daar onderricht worden in de vakken huishoud, costuumnaaister, fraaie handwer ken epz. Volgens spr. komt het schoolon- PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Maart. Oroote Kerk, 10.30 uur, ds. Baar. Waakt en Bidt, (Stadszending). dagavond 8 uur, broeder W. Akse. Kapelkerk, 9 uur, jeugddienst ds. Hak (afscheid), 10.30 uur ds. Smit, van Hilver sum, 6 uur, ds. Hak. Rem. Geref. Gemeente, geen dienst Ev. Luth. Kerk, geen dienst. Luth. Kerk, 7 uur, Jeugddienst V. C. J. G onder leiding van ds. L. B. Houtgast van Dordrecht. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, dr A. K. Kuiper, em. pred. te Amsterdam. Geref. Kerk, 10 uur, ds. von Meijenfeldt (collecte orgelfonds), 5.30 uur, ds. von Meij enfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 u en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woensdag avond 7 uur, ds. van Apeldoorn, herv. pred. te Leiden. Vrij Evang. Kring, Lindenlaan 117, Dinsdagavond 8 uur, samenkomst met bid stond. UIT DE OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, 7 uur, ds. van den Kieboom. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer Dun van Alkmaar. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. EGMONDBINNEN, 10.15 uur, ds. No bel. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds. Loy- sen. HEILOO, 7 uur, ds. Bloemhoff (onder werp 't Onze Vader, zang v>an het kerk koor). Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d Kerlaan, 10 uur, ds. A. A. Dönszelmann, v. Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 2 uur, ds. Nobel. Vrij Ev. Kring, Zaterdag 4 uur, kinder samenkomst bij A. Rus door Zuster G. Meij er van Alkmaar. HENSBROEK, 9.30 uur, ds. Rijkx. KOEDIJK, 10 uur, ds. Deetman. LIMMEN, 10 uur, ds. Warners. NIEUWE NIEDORP (bij S. Grotendorst) Woensdagmiddag 4 uur kindersamenkomst door Zuster G. Meijer. NOORDSCHARWOUDE, geen samen komst. OUDE NIEDORP, 7 uur, ds. Seulijn. OUDORP. 10 uur, ds. Groot. OTERCEFK, 7 uur, ds. Rooker. OUDKARSPEL, geen dienst. Woensdag avond 7 uur, ds. van Dijk. DE RIJP, 10 uur, ds. Rooker SCHERMERHORN, 10 uur, ds Boeren donk. SINT PANCRAS, 9.30 uur, lecsdienst, 3 uur dr. Oorthuijs, van Amsterdam. STOMPETOREN, geen dienst, wegens vacature. Evangelisatie, 10 uur, de heer Jac. W. van Voorst, van Arasterdam (maandcollecte) UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. 11.30 uur kinderkerk. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer K A. Weeda, van Amsterdam; 11.40 uur. Zondagsschool. URSEM. 10 uur, ds. Bolland. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZtN, 10 uur, ds. Seulijn. WINKEL, Vrij Ev. Gem. t. o. het Raad huis, avonds 6.45 uur, J J. Ruijs 4 bestuurs-, 2 leden- en 1 buitengewone ledenvergadering zijn gehouden. Het jaarverslag sloot met den wensch, dat er beter tijden mogen aanbreken vcor het vak. Hierna kwam aan de orde de behandeling van den beschrijvingsbriel voor de Alg. Ver gadering te houden op 20 Maart 1933 te Haarlem. Punt 7, zijnde het voorgestelde saneerings- plan lokte nogal eenige discussie uit. In dit verband waren van de afdeelingen Schoten Velzen en Sasenheim brieven binnengeko men met de mededeeling waarom hun af- deeling het plan heeft aangenomen, terwijl de secretaris nog mededeelingen doet welke ervaringen in deze door hem zijn opgedaan op de vergadering der afdeelingen-voorzit- ters. De voorzitter deelde mede, dat de steun aan het bedrijf door den kweeker zelf terug betaald moet worden. De heer Kaan vroeg of het plan zoo het er ligt aangenomen moet worden of kunnen er nog wijzigingen aangebracht worden De voorzitter zeide, dat de minister het ontwerp maakt in overleg met de voorman nen. Het bestuur stelde daarom de vraag aan de orde wil men wat doen of niet. De heer Kaan was van meening dat men hier te veel aan banden gelegen wordt en voelde daarom niet veel voor het plan De heer Vlug zeide, dat de kweeker vrij blijft hoe hij zijn product wil verkoopen De bedoeling is dat wanneer men met een partij blijft zitten, de regeering deze over neemt om te vernietigen wat betreft de le verbare. De heer C. Timmerman meende, dat het hoofdbestuur toch zoo maar niet iets doen zal, maar wel degelijk in het belang werkt voor het vak. Men moet trotsch alles mede werken aan dit plan, temeer daar ook de banken er prijs op stellen, dat het plan aan genomen wordt in verband met het verle nen van crediet op langer termijn. Op de vele vragen welke er nog rezen in dit verband, waaruit bleek, dat men zich geen juist beeld kon vormen aangaande deze aangelegenheid, maar dat er iets gedaan moet worden om het vak uit de misere te hel pen werd met 18 stemmen voor, 2 tegen en blanco het saneeringsplan aangenomen Ingekomen was een schrijven van den heer Mallecote dat evenals verleden jaar wederom een verscheidenheid van tulpen is uit«e plant in het-demonstratie-bedrijf te Broek op Langendijk. Verzocht werd om evenals ver leden jaar hieraan wederom een wedstrijd te verbinden, betreffende het keuren der soor- ten. Besloten werd dit wederom te doen terwijl de leden opgewekt worden hun jongens en arbeiders aan te sporen aan dezen wedstrijd mee te doen. J Tot afgevaardigden naar de algemeene benoemd de heeren J. C Timmerman' en tot P'aatsvervanger In de gehouden betsuursverkiezing werd de teer K. Wagenaar herkozen. De heer v. Dijk merkte bij de rondvraag op, dat bij hem te Noordscharwoude, wan neer de tijd daar is afgesneden tulpen te wï- ter gegooid worden. De voorzitter achtte het gewenscht, dat zooveel mogelijk zulks naar voren gebracht dering °P te h°uden tuinbouwverga- De heer Vlug merkte nog op, dat het te h£nafgwtn Va" tuIpen met zich mede- Sorheïff ,Kgenuva".vuur in de bloemen, p heeft zulks zelf bij ondervinding. De voorzitter achtte het gewenscht ze te plaats" °P publieke Semeente-opslag- De heer A. Dirkmaat kwam nog eens te- [U'f,'0p,! i soorJenkennis voor de jongens be- mnncl1 kLui-f€noote tuIPenveld in het d» monstratiebedrijf. Spr. zou gaarne zien in verband met de kennis welke men daaSnïï opdoet van groot belang is voor het vak S%n moefe/€n t0Ch V°°ral h€t vak moeten' eeren, moet er op aangestuurd worden dat de jongens en ook de arbeiders, mee doen niets Hi Wint men het eerste jfar nis^'p me" t0Ch mcerdere vakken- Besproken werd nog een motie der uta Heemstede betreffende het n^ plaatsen van mgezonden stukken aangaande het LS i ingsplan, waarbii men mede kon met prae- advies van het hoofdbestuur, hetwelk dat niet meer zou beletten. Daarna sluiting. HOE ZIJ HAAR BETREKKING KREEG, Hield zich 9 jaar jonger Toen deze vrouw een nieuwe betrek king zocht, begreep zij wel, dat haar 52 iaren haar kansen konden verminderen. Daarom gaf zij haar leeftijd op als 43. Men vond, dat zij er nog niet als 43 uit zag en gaf haar de betrekking. Het geheele verhaal vertelt zij in haar brief: „Vier jaar geleden verloor ik mijn man en was toen genoodzaakt als huishou 1- ster in mijn eigen onderhoud te voor zien. Twee jaar geleden leed ik erg onder een buitengewoon slechte spijsvertering en ik voelde me zoo vermoeid en terneer geslagen. Het was me onmogelijk om vroolijk te zijn en ik zag overal als een berg tegenop. Ik nam Kruschen Salts en na drie maanden was ik een heel andere vrouw. Kort geleden kreeg ik mijn be trekking hier, en toen ik mijn leeftijd opgaf als 43, vonden zij dat ik er jonger uitzag. Mijn gezondheid en opgewekt heid en goeden moed, ik schrijf het alles geheel toe aan Kruschen Salts". L. W. De reden waarom Kruschen Salts U gezond maakt en gezond houdt is, omdat elke kleine smaaklooze dosis voor den geheelen dag een voldoende hoeveelheid bevat van de zes minerale zouten, 1ie Uw lichaam noodig heeft zcuten die de natuur U wel zou verschaffen indien U een gezond, beweeglijk leven leidde in de open lucht. Deze levenskrachtige zou ten zullen Uw lever en nieren aansporen tot beter functionneeren, zoodat elk spoor van giftige afvalstoffen uit Uw organisme verdreven wordt. Het aldus gezuiverde, verfrischte bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Koop vandaag nog een flesch Kruschen Salts en begin morgenochtend met „de kleine, dagelijksche dosis" Maak er een vaste gewoonte van en Uw inwendige organen zullen voortaan altijd goed functionneeren. Met den dag zult U zich opgewekter en flinker voelen, tot U de gezondheid tot in de vingertoppen voelt tintelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. De voorzitter vroeg den heer Veidöoer als afgevaardigde der Utrechtsche vergadering, daar verslag van te willen geven. Na een keurig verslag dankte de voorzitter hem daarvoor. De verkiezingen brachten den heer Veld- boer als bestuurslid en den heer A. van Die pen bij den Raad van Toezicht weder in het bestuur der bank. De eerste verwierf 55 stem men van de 63 en de tweede 61 van de 63. 'T ZAND. Na gehouden aanbesteding is het vervoer van melk door de Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven'' alhier gegund aan den tegenwoordi- gen vervoerder, den heer H. Bakker, alhier, voor zooveel betreft den Boschweg, Anna Paulowna en den Belkmerweg (Noord en Zuid) en aan den heer L A. van der Linden alhier voor zooveel betreft de wijk Callants- oog en Korteweg. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond vergaderde de afd. Lan gendijk van „Bloembollencultuur" in het lo kaal van Vijzelaar. De voorzitter, dé heer K. Wagenaar, open de met een woord van welkom en memoreer de den slechten toestand in het vak. In ver band met het punt op de agenda: sanee ringsplan hoopte sprdat men zich bezint over de zaken welke daarover aan de orde komen. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 131.10 en de uitgaven 107.74, saldo 23.36. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 140 bedraagt, Woensdag vergaderde de Coöp. Boeren leenbank. Aanwezig 63 leden van de 116 le den. De heer S. Oud opende deze vergadering en heette als altijd de aanwezigen van harte welkom. Spr. hoopte dat de kassier, die gedu rende een reeks van jaren de Alg. Vergade ring met voorlichting en hulpvaardigheid ten dienste heeft gestaan, spoedig hersteld za! mogen zijn. Spr. bracht een woord van dank aan de voorschotnemers, voor de richtige betaling der rente ee naan de spaarders voor het ver trouwen, vooral in dezen crisistijd in de bank gesteld. Het rapport der financieele commissie werd uitgebracht door den heer Jb. Groot, die alles in goede orde had bevonden, terwij! door den assistent de rekening en balans werden voorgelezen. De rekening gaf aan ontvangsten van 157825.86. met een uit gaaf tot gelijk bedrag en de balans een bezit van 173.066.76, met een schuld van 149.161.94, aan opvraaggelden, aan de Centr. Bank 6160.11, en aan het reserve fonds 16006.13, waarbij de winst ad 1638.58 werd toegevoegd, zoodat de reser ve steeg tot 17.644.71. Het Witte Kruis vergaderde Woensdag 15 Maart in het café van den heer Bouw- stra, door ontstentenis van den voorzitter was de leiding in handen van J. Rios Sr. Uit het jaarverslag stippen wij aan dat de vereeniging ongeveer 500 leden telt, 700 maal werd gebruik van materiaal gemaakt. Drie patiënten zijn dank zij het gemeente bestuur naar verschillende sanatoriums ge zonden. Zuster Noppen legde 3000 huisbezoeken af. Er werd een moedercursus gehouden wel ke door 20 dames werd bezocht. Er hadden 2 ledenvergaderingen en 4 be stuursvergaderingen plaats. De rekening gaf een ontvangst aan van 1311.04, uitgaven 900.21saldo 410.83. Door den heer M. Hoogland werd rapport uitgebracht over beste orde der boeken. Het bestuur trad en bloc af, de stemming gaf tot uitslag dat werden herkozen de hee ren A Schuur, A. Hoogland, J. Groenen- berg, C. Kloosterboer, G. Booy. en J. Bos kamp. De heer Hoogland bedankte echter, omdat op de vergadering bleek hoe gehandeld was met de stemming. Opnieuw werden benoemd de heeren 11. Hart en A. Dekker plaatsvervangend. Door den heer T. Groen werd de cor i- butieregeling naar voren gebracht. Deze is volgens spr. niet goed te keuren. De een be taalt veel meer dan de ander, en ieder heeft dezelfde rechten. De heer Hoogland vond dit volkomen juist, doch zou de grens anders willen stellen, thans zijn 4 groepen tot hoogste 2.50. Spr. zou een z.g. super-klasse willen instellen. De vereeniging telt 525 leden inet een jaarliiksche contributie van 8.68. Dit zou zoo moeten blijven met eenige verandering onzerzijds, door het bestuur te regelen. Na breedvoerige bespreking werd tenslotte hiertoe besloten. Door de heer S. Bijpost werd bestreden het bestuur gelijk te laten altreden. Hierna sluiting. In tegenspraak van het bericht, dat ons gister uit St. Pancras werd gezonden, ver zoekt men ons van officieele zijde aldaar te willen melden, dat het niet juist is, dat de spitregeling in die gemeente is stopgezet. Vanochtend werd het lijk gevonden van een 67-jarige vrouw, Schoen ge naamd, die gisteravond haar woning had verlaten en daarin niet meer was teruggekeerd. Tot laat in den nacht is men aan het zoeken geweest. Men neemt aan, dat zij door de duisternis niet meer wetende waar zij zich bevond, achter het station op een stuk land is gaan lig gen, waar zij waarschijnlijk door uit putting is bezweken. Vermoedelijk door het omvallen van een kachel is brand ontstaan in het café Bosma. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat ana blusschen nite te denken viel, zoodat het café geheel afbrandde. Naar we vernemen wordt de schade slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Door de N.V. Overhaal „de Ark'' werd in het afgeloopen jaar van overhaalgelden 1129.01 Vt ontvangen. De balans sloot niet een winstsaldo van 1 367.14, -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9