DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NASH Garage A. DAM Co., S. KROM WIJ STAAN AAN DE SPITS! 1 llit het Jlademeut Qagjetiikscfi O veezicht ^Buitenland Ook voor 1933 behoudt de leiding. Ververij en Chemische Wasscherij. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 18 Maart 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. EEN ENGELSCH WITBOEK OVER BR. INDIE. Nieuwe regeeringsvoorstellen. NU HITLER REGEERT. RAKOWSKI VERMOORD. Wie Rakowski was. Zijn verbanning. Scharloo 2-4, Telef. 490, Alkmaar. TELEF. 1525 Mevrouw Wanneer U prijs stelt op een zorgvuldige behandeling Uwer schoonmaakgoederen en bin nen korten tijd terug, dan is onze naam daarvoor vol doende zekerheid. SENSATIONEELE VLUCHT VAN DEVIEZENSMOKKELAARSTER. No. 66 Oit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 17 Maart 1933. Het conflict tusschen Japan en China was het eerste onderwerp, dat prof. Van Embden (v.d.) hedenmorgen bij de voortzetting der behandeling van de begrooting van buiten- landsche zaken in de Eerste Kamer, in be handeling nam ten einde kritiek te oefenen op het slappe optreden van den Volkenbond, die geen dwangmaatregelen schijnt te willen nemen tegen Japan. Natuurlijk geen militaire doch economische en politieke maatregelen Economische maatregelen zullen ongetwijfeld moeilijk zijn, aan een volledige boycot valt niet te denken, maar wel aan kleine maatre gelen, collectief genomen, b.v. verbod van le vering van grondstoffen van sommige in dustrieën, onthouding van enkele beursnotee- ringen, weigering van crediet, verbreking van post- en telegraafverbindingen enz. Wordt er door de Assemblee daaraan in het geheel niet gedacht? Reeds het aan de orde stellen er van zou al van invloed zijn. Thans is echter de Volkenbond bezig zijn prestige te verslappen. Spr. behandelde wijders de houding onzer delegatie ter Ontwapenings conferentie, de z.g. conferentie der kleine Staten, waartoe ook Nederland behoort, zou besloten hebben tot enkele nietszeggende maatregelen, die een droevig beeld zouden geven van de vruchten van de Vredesconfe rentie. Gaat Nederland daarin mede, hoewel de groote mogendheden nog bezig zijn door tastende maatregelen te beramen. Is dat geen gevaarlijk procédé? Had onze gedelegeerde Moresco machtiging daarmede in te stem men? In de tweede plaats behandelde de spr de kwestie van den luchtoorlog, de mogelijk heid van afschaffing van het luchtbombarde ment, het denkbeeld van een internationale luchtvaartmaatschappij enz. en sprak zijn sympathie uit voor dit laatste. Ook de minis ter denkt blijkbaar ook niet geheel ongunstig er voor, doch onze delegatie te Geneve ver toont zich afkeerig van dit in Frankrijk ge boren denkbeeld omdat haars inziens daar mede geen voldoende waarborgen worden gegeven, dat burgervliegtuigen niet omgezet worden tot militaire vliegtuigen als behoe ven deze in de toekomst tot de verboden be wapeningen. Hoe denkt de minister hierover? Spr. herhaalt ten slotte zijn reeds vroeger uitgesproken meening. dat onze delegatie te Geneve eenzijdig conservatief militairistisch is samengesteld, er te veel beroepsofficieren, te veel militaire deskundigen in zijn opge nomen. De heer Van Lanschot (r.k.) besprak in de eerste plaats de Nederlandsch-Etuitsche be trekkingen, in het bijzonder het douane- en het credietverdrag, waarvan het eerste reeds ageloopen is, het tweede van kracht blijft tot 1937. Het eindigen van het eerste tractaat is het sein geweest tot allerlei vezaloire maat regelen, maar onderhandelingen tot vernieu wing er van zijn tot nog toe vruchteloos ge weest, maar is het dan geen tijd om een einde te maken aan het credietverdrag, dat lian- delscredieten omvat, zoodat wij een machtig wapen tegen het optreden van Duitschland in handen hebben. Spr. lichtte dit laatste na der toe en opperde het denkbeeld zoo noodig, den invoer der Duitsche industrie tegen te gaan door elders het noodige te betrekken. Duitschlands houding is thans voor ons een bron voor groeiende verbittering en terecht wordt thans de propaganda voor het Neder- landsch fabrikaat met kracht ter hand geno men. Dat de Duitsche industrie daartegen over onverschillig staat; is onjuist. Spr. noopt, dat de commissie voor de herziening van ons tarief, die in April met haar arbeid gereed zal zijn met den feitelijken toestand rekening zal houden. Een krachtige houding tegenover Duitschland is sterk aan te raden, in de eerste plaats voor onzen land- en tuin bouw. In de tweede plaats behandelde spr. het verdrag van Oiichy; terecht heeft de re geering de ratificatie niet ter hand te nemen, in afwachting van verbetering van de hou ding van Engeland, doch spr. zou nog eeni- ge nadere inlichting willen. Ten derde vroeg spr. opheldering omtrent het optreden van de z.g. kleine acht mogendheden. Is onze de legatie door de besluiten dier kleine acht ook gebonden. Tegenop]- den heer Van Einbden verdedigde spr. de aanwezigheid van militaire deskundigen in de Nederland- sche delegatie ter Vredesconferentie. Het oor- van mr. Joekes, ook een vrijz.-demo craat, klinkt gansch anders. Ten slotte de Belgische kwestie bespreken- 5 °°^e feJieer van Lanschot de nood- akelijkhdd, dat het komende ministerie vol strekt homogeen moet zijn op dit punt, in po sitieven zoowel als in negatieven zin, dus V- ook eenstemmig zal denken over de vraag, of men niet voorloopig de kanalen- Kwestie zal laten rusten. De heer Blomjous (r.k.) wijdde eenige be schouwingen over de mogelijkheid van mis lukking van de economische conferentie te genover de Oost-Aziatische productie, waar bij hij uiteenzette, dat het tractaat van Ouchy daartegenover machteloos staat. Ver der kritiseerde spr. de wijze, waarop onze handelsverdragen tot stand komen. Alsnu was het woord aan den minister van buitenlandsche zaken, doch daar de Kamer des middags in de afdeelingen moest verga deren schorste de voorzitter omstreeks één uur de vergadering tot Dinsdagmiddag half twee. Alvorens den hamer te laten vallen deed dc voorzitter de vermaning hooren den mi nister niet te interrumpeeren. Hij heeft zich van interrupties onthouden, men doe desge lijks. Die vermaning meende de voorzitter te moeten doen hooren nu in den laatsten tijd de interruptielust stijgende is. Er is een Engelsch Witboek verschenen over de hervormde constitutie van Britsch- Indiëverschenen. Het zijn natuurlijk nog maar regeeringsvoorstellen, welke nog bestudeerd moeten worden door een commissie uit het Lager- en het Hoogerhuis, maar de voorstel len laten ons zien, wat Engeland t o.v. Britsch-Indië van plan is. De voorstellen geven de provincies auto nomie en bij de federale regeering wordt een verantwoordelijke regeering toegestaan over het geheele gebied der administratie dat on der de federatie valt met uitzonderingen be treffende zekere gereserveerde onderwerpen. De federatie zal bestaan uit de autonome pro vincies variBritsch Indiëen de Indische staten en zal tot stand gebracht worden doordat de vorsten een bepaald deel van hun souvereine rechten aan de federatie afstaan, waarbij ech ter bepaald wordt, dat zij een binnenlandsche autonomie behouden met betrekking tot de niet afgestane rechten, welke van niets anders afhankelijk zullen zijn dan de bestaande suzereiniteit van de kroon. Voorwaarde tot het instellen van de federatie is ten eerste, dat de heerschers over de staten, die niet minder dan de helft van de geheele bevolking der Indische staten vertegenwoordigen en die recht hebben op niet minder dan de helft van de statenzetels in het hooger huis van het wetgevend lichaam de noodzakelijke stappen hebben gedaan om toe te treden en ten twee de, dat een Reserve Bank, vrij van politieke invloeden, opgericht zal zijn en reeds met succes zal werken. De gouverneur-generaal zal worden bij gestaan en geadviseerd door den minister raad, die verantwoordelijk is aan het wet gevend lichaam in alle zaken met uitzonde ring van die welke betrekking hebben op de drie afdeeling, die onder zijn persoonlijk be heer vallen, n.1. verdediging, buitenlandsche zaken en kerkelijke zaken. De gouverneur- generaal heeft ook een bijzondere verantwoor delijkheid met betrekking o.a. tot het volgen de: voorkoming van ernstige bedreiging van de orde, beveiliging van de financieele stabi liteit en het crediet van de federatie, beveili ging van de legitieme belangen van de min derheden, handhaving voor leden van open bare diensten van alle rechten, die hun in de constitutie zijn gegeven en beveiliging van hun legitieme belangen, ten slotte bescher ming van de rechten van eiken Indischen staat Verder nog is hij verantwoordelijk voor hef voorkomen van discriminatie in handelsaan gelegenheden en voor alles, dat het bestuur der gereserveerde departementen betreft. In geval van een ineenstorten der regeering heeft de gouverneur-generaal de machtiging de volledige controle op zich te nemen. Deze bijzondere en uitgebreide volmachten mogen echter alleen in bijzondere omstandigheden worden uitgeoefend, behalve wat betreft de gereserveerde departementen. Het federale wetgevende lichaam lijkt op het bestaande centrale wetgevende lichaam en zal bestaan uit twee kamers, de Eerste Kamer -of Raad van State zal 260 leden tellen, waarvan 100 benoemd worden door de vorsten, 150 geko zen door de leden der provinciale wetgevende lichamen van Britsch-Indië en 10 door oe regeering aangesteld. De tweede kamer of huis van afgevaardigden zal bestaan uit 375 leden, waarvan 125 door de vorsten zullen worden benoemd, terwijl de anderen direct zullen worden verkozen in overeenstemming met het aantal zetels, dat iedere provincie krijgt toegewezen en de verschillende ge meenschappen en belangen in iedere provin cie. o De provinciale wetgevende lichamen wor den vergroot en de toekenning van zetels zal in overeenstemming zijn met de bepalingen van de communale beslissing van 4 Augus tus. De tegenwoordige aangestelde leden en het officieele bloc verdwijnen ten gunste van geheel verkoozen wetgevende lichamen voor zoover de lagerhuizen in de provincies be treft. In de vereenigde provinciën van Ben galen en in Bihar zullen wetgevende licha men, die uit twee kamers bestaan, komen met een klein gedeelte van benoemde leden, wel ke geen ambtenaren zullen zijn in de eerste kamers, terwijl de wetgeving in de andere acht provincies uit een kamer zal bestaan Wat het stemrecht betreft voor de tweede kamer van de federale wetgeving, in de voor stellen zijn kwalificaties vastgelegd, waar door twee of drie procent van de bevolking van Britsch-Indië, of ongeveer 27 pCt. van de volwassen bevolking stemrecht krijgt. Vrouwen zullen actief en passief kiesrecht hebben (een zeker aantal zetels zal worden gereserveerd voor vrouwen) zoowel met be trekking tot de federale als de provinciale wetgevende lichamen. E)e voorstellen bevestigen voorts de be staande rechten der openbare diensten. De functie van secretaris van den raad van sta ten voor Indië wordt afgeschaft en zal wor den vervangen door niet minder dan 3 en niet meer dan 6 adviseurs. Een federaal hof met aanvankelijke jurisdictie en behandeling in hooger beroep in gevallen die op de con stitutie betrekking hebben, zooals de belang- sfeeren van de federale, provinciale en sta- ten-autoriteiten wordt ingesteld, terwijl machtiging wordt verleend tot het oprichten van een Hoog Gerechtshof, dat als hof van appel zal dienen in Britsch-Indië. Over Bir ma wordt niets gezegd, dat de beslissing hiervan omtrent afscheiding nog verwacht wordt. Ontslag van Joodsche genees- heeren. De staatscommissaris voor Berlijn, dr. Lip pert, ontving volgens het W.B. gisteren een aantal commissoriale districtsburgemeesters, die rapport uitbrachten over de toestanden in de ziekenhuizen en er bezwaar tegen maakten, dat in de meeste stedelijke zieken huizen de geneesheeren voor 80 tot 90 pCt., in sommige gevallen zelfs voor 100 pCt. uit joodsche communisten en soc.-democraten betsaan. Lippert gaf last de contracten met al deze geneesheeren op den kortst mogelijken ter mijn op te zeggen. Weer communistische munitie depots ontdekt. Naar het Wolff-bureau bericht heeft de politie, in haar actie tegen de K P.D., weder om een groote communistische opslagplaats van ontplofbare stoffen ontdekt in de Harz tusschen Bad Lautersberg en Siebert, verbor gen in een oud niet meer gebruikt stuk grond ondergebracht. De ingang was door een kunstmatige bron onder water gezet. Onge veer 60 meter van den ingang werden 600 kilo ontplofbare stoffen met bijbehoorende slaghoedjes gevonden. Scherpe maatregelen tegen S.P.D. en K.P.D. in Baden. Het schieten op een politiebeambte te Frei- burg door den sociaal-democratischen land dagafgevaardigde Nussbaum heeft het Ba- densche staatsministerie aanleiding gegeven alle leden der S.P.D.- en K.P.D.-fracties van den Badensche Landdag in arrest te stellen, evenals de nieuwgekozen Rijksdagleden de zer partijen. Bovendien zijn in Baden verbo den alle marxistische bladen en marxistische weerorganisaties. Uitgezonderd zijn de par tijorganisaties van K.P.D. en S.P.D., welker bureaux evenwel gesloten zijn. 600 K.G. gestoien ontploffings middelen teruggevonden. Ongeveer 600 K.G. ontploffingsmiddelen zijn in de buurt van Bad Lauterbach in een bosch gevonden. Men vermoedt dat dit een gedeelte is van de bij Dransfeld, naar het schijnt door communisten, gestoien ontplof bare stoffen. Hakenkruisvlag in haven van Str aasburg. De Duitsche sleepboot „Harmonie II" heeft gister ligplaats gekozen in de haven van Straatsburg. Het is het eerste schip in deze haven, dat de hakenkruisvlag voert. Even na aankomst werd de vlag ingehaald. Eenige bewoners van Saarlouis en Lus- torff, in het Saargebied. hadden de haken kruisvlag geheschen, doch de politie gelaste de verwijdering dezer vlaggen, welke in het Saargebied verboden zijn. Hugenberg voor de sprekende film. Rijksminister dr. Hugenberg heeft voor de klankfilm een rede uitgesproken over de eerste maatregelen voor den economischen wederopbouw. De minister zegt daarin o.a.: „Op de opwinding van den verkiezingstijd en de politieke koersverandering volgt thans het nuchter werk. Maar ook hier heerschen groote hartstochten. Of de millioenen werk- loozen weer aan het werk kunnen gaan en daarmede de koopkracht des volks vermenig vuldigd zal worden is een der fatale proble men van Duitschland. Wij beginnen met het het herstel van de bestaansmogelijkheid en de koopkracht van den landbouw, vooral door het aanpakken van het zoolang verwaarloosd vetprobleem. De daarmede geschapen grond slag zal het ons gemakkelijker maken tot een regeling te komen van onze handelsbetrek kingen met de nabuurstaten en daarmede te komen tot een vergrooting van onzen indus- trieelen afzet. Voor de kolonisatie zullen wij door opruimen van den opgestapelden bu- reaucratischen en partijpolitieken rommel nieuwe mogelijkheden van ontwikkeling ope nen. Da Duitschland aandeel krijgt aan het laagedaalde rentepeil van de overige wereld zal het gemeenschappelijke deel van regee ring en rijksbank zijn. De taak den soliden bedrijven en gezonclen ondernemingen de thans nauw geworden credietmogelijkheden tc verruimen staat in het middelpunt van het probleem van het natuurlijke ontstaan van nieuw werk, nieuwe koop- en financieele kracht. De eigenaars van huizen en door regeling van hun credietoestanden de ge meenten moeten hun rol als groote werkge vers herkrijgen. Dit is een klein gedeelte van de overvloed van taken, die dankbaar voor dengene staan, die kracht en rust heeft tot de uitwerking daarvan. Rakowski, oud-Sovjetgezant in Londen en Parijs, is volgens een bericht door Trotzky uit betrouwbare bron ontvangen, vermoord. Zooals zoovele mannen, die door het bols jewistisch regime naar voren zijn gekomen, heeft ook Rakowski, die volgens door Trotzky ontvangen berichten is vermoord, een avon tuurlijk leven achter zich, zegt het Hbld. Trotzky schreef over hem, dat hij een der meest internationale figuren van de Europee- sche socialistische beweging is. Een Bulgaar van geboorte, spoedig Roemeniër door inlij ving van zijn geboorteland, vertoeft hij in zijn jonge jaren langen tijd in Zwitserland en Frankrijk. In Montpellier behaalde hij zijn medischen graad aan de universiteit. Hij kreeg vergunning in Bulgarije als me dicus te practizeeren, maar trad spoedig als militair arts in het Roemeensche leger. Lang hield hij het daar niet uit. Als vurig aanhan ger van Karl Marx ging hij naar Petersburg om er revolutionnaire propaganda te voeren, werd. echter, spoedig uitgewezen, ging naar Parijs rechten studeeren, verdween onver wachts en dook nu eens in Rusland, dan weer in Roemenië of Hongarije op. Overal werd hij echter over de grens gezet, totdat hij in de jaren vóór den oorlog in Zwitser land belandde en daar bevriend raakte met Trotsky en Lenin. Gedurende de eerste oorlogsperiode had hij weinig succes met zijn propaganda. De jaren 1916 en 1917 bracht hij grootendeels in Roemeensche gevangenissen door. Bij de revolutie van Kerenski kwam hij vrijhij be gaf zich naar Odessa. Van dien tijd af nam hij deel aan al de beraadslagingen van de bolsjewistische partij en toen die aan 't roer kwam, werd hij een der voornaamste leiders van de regeering. Zijn eerste taak was vredesonderhandelin gen te openen met de toenmaals onafhanke lijke Oekrajiensche regeering. De Oekrajine was echter door de Duitschers bezet, die Skoropadsky aan het hoofd van de nieuwe regeering stelden. Rakowski stelde zich aan het hoofd van een actie tegen de Duitschers en hun gouverneur, en toen in November 1918 de Duitsche legers uiteenvielen, werd hij de leider van de eerste bolsjewistische Oekrajiensche regeering. Deze functie bleef hij met wisselende kan sen vanwege den burgeroorlog, tot het einde van 1923 bekieeden. In dat iaar weid hij tot officieelen vertegenwoordiger van Rusland te Londen benoemd. Deze functie bck'cedde hij tot October 1925 Hij ging toen ais am bassadeur naar Parijs. Begin September 1927 kreeg hij moeilijkheden met de Fransche iegeering, omdat hij een manifest der lilde Internationale, gericht tegen de burgerlijke regeeringen, mede onderteekend had. Het ge volg was, dat hij in October door Moskou werd teruggeroepen. Zijn rol was toen uitgespeeld. In Novem ber viel hij in ongenade, evenals Trotsky, Zi- nowjev, Kamenew en Radek. Hij werd uit de partij gestoten en aar Barnauï en Siberië verbannen. Zijn gestel kon het klimaat niet verdragen; in September 1928 werd hem toegestaan zich in een kliniek in Moskou te laten verplegen. Sindsdien heeft men niets meer over hem gehoord. Waar hij -Jen laat sten tijd vc'toei-de ir. ons niet bekend; even min waar hij vermoord is. Naar aanleiding van zijn verbanning schreef indertijd de diplomatieke medewer ker van de conservatieve „Morningpost" over hem: „Rakowski is te Londen en Parijs een goede bekende en hoewel hij in beide steden in moeilijkheden geraakt is, zou het moeilijk zijn iemand te vinden, die hem een kwaad hart toedraagt. Hij is altijd een aangenaam gezelschap, heeft een rijk gevoel voor humor en is een luidruchtig grappenmaker; en hij zelf kon aan niemand hekel hebben, laat staan hem haten. Het was in het begin van Augustus 1923 dat hij door de Engelsche regeering aan vaard werd als de Russische vertegenwoordi ger te Londen. Met een karakteristiek gebrek aan verantwoordelijkheid hield hij echter op den avond, voor hij Moskou voor Londen ver- het, een redevoering, heftig van stijl en van inhoud de gewone bolsjewistische niet-inge- nomenheid met het Brifsche rijk verradend; een rede, welke slecht paste met zijn nade- rende functie aan het hof van St. James. Hij' profeteerde uitvoerig de ineenstorting van het Britsche rijk en gaf hoog op over de rol, welke hij zeiï te Londen zou Kunnen spelen om die ineenstorting een handje te helpen en het goede werk uit te breiden tot een wereld revolutie óp groote schaal. Te Londen leende hij zich zelden tot ern stige gedachtenwisseling. Op het hoogtepunt van de EngelschRussische conferentie van 1924, waarop hij de voornaamste Russische afgevaardigde was, was hij dikwijls absent om een bezoek te brengen aan het Lunapark te Wembley. Hij was ruiterlijk in zijn schik over de heele episode van den brief van Zi- nowjef op het eind van 1924. Hij schreef er polemische nota's over aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken op de manier van een ondeugenden schooljongen en eindigde een ervan met den eisch van ver ontschuldigingen van buitenlandsche zaken voor beweerde onhoffelijkheid. Rakowski heeft een kunstenaarstemiv?™- ment. Zijn rol als ambassadeur, nog meer die als wereld-revolutionnair, zijn komische onwerkelijkhedenNiemand die Rakowski goed kent, voelt iets anders dan vriendelijk heid jegens hem, gemengd met spijt dat hij ooit een zoo onsympathiek terrein als dat van de politiek betrad. Op 9 Maart j.1. hebben de Duitsche douane beambten aan het grensstation Otterbach— Bazel de reeds geruimen tijd van het smok kelen van deviezen verdachte bankiersvrouw Irene Blum uit München gearresteerd, toen zij poogde in een taxi over de grens te komen. Zij werd naar het huis van bewaring over gebracht en een op haar gevonden bedrag van 54.000 Mark werd in beslag genomen. Gisteren zou mevrouw Blum uit Loerrach via Bazel naar München worden overge bracht om aldaar terecht te siaan. Op het station te Bazel werd de bewaker, die mevr. Blum begeleide, juist op het moment dat hij met zijn arrestante de trap van den tunnel, die naar een ander perron leidde, wilde af dalen, neergeslagen, terwijl mevrouw Blum vluchtte. Toen de bewaker wilde opstaan, werd hij opnieuw door drie mannen tegen den grond geworpen, zoodat mevrouw Blum ongehinderd de Zwitsersche grenscontrole aan den anderen kant van het Badischer Bahnhof kon bereiken, waar haar man haar opwachtte met een geldig paspoort en een Zwitsersche verblijfsvergunning. Een harer bevrijders is een Duitscher, Ha- gelsbach genaamd, die op Zwitsersch gebied door de Zwitsersche politic werd gearres teerd en een boete van 20 francs kreeg omdat hij geen verblijfsvergunning heeft. Indien hij over de Zwitsersche grens wordt gezet zal hij in Duitschland veroordeeld worden wegens het bevrijden van een gevangene. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Dienstplichtingen met groot ver lof onder de wapenen. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld, dat tot de inlijving en africhting van jonge mannen de rijen van het bondslegers een aan vulling behoeven, weshalve de Bondspresi dent op voorstel der Bondsregeering, over eenkomstig paragraaf 20 van de Wet op de Weerbaarheid, heeft beschikt, dat een deel der met verlof zijnde dienstplichtingen onder de wapenen wordt geroepen. Naar het schijnt, betreft het mobilisatie van zes licb tingen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1