DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN EN. S. KROM ^BuUeuCcmd WIJ STAAN AAN DE SPITS! Een Hitler-dictatuur op komst. Ververij en Chemische Wasscherij. ColbertCOSilllimS chemisch reinigen f3.90 Japonnen chemisch reinigen v.af f2.25 Mantels f3.00 Directeur: C. KRAK. Dinsdag 21 Maart 1933 135e Jaargang No. 68 DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. nsdap. Enorme drukte te Potsdam TELEF. 1525 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco docr het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. KPD-terreur-plannen in Beneden Silezië ontdekt? De politie te Liegnitz heeft, naar wordt medegedeeld, in de laatste weken een uitge breid terreur-plan der KPD, dat betrekking had op geheel Beneden Silezië ontdekt. Een groot aantal documenten zou de po litie in handen zijn gevallen bij de vele huis zoekingen, welke .verden verricht. In de wining van den communistischen ar beider Kuhnt te Seidenberg bevond zich een actiecentrale. Daar werden herhaaldelijk bij eenkomsten van vooraanstaande communis ten gehouden. Er zouden plannen besproken zijn voor een terreur-actie tegen de nationale regeering. Zoo zou op het program hebben gestaan het doorsnijden van telefoonleidin gen, het plegen van aanslagen op postkan toren, de ontwapening van wapendragende ambtenaren. Eenige bekende burgers zouden in gijzeling worden gesteld. Verdere mede- deelingen worden niet gedaan, in het belang van het hangend onderzoek. In het geheel zijn 7 functionnarissen der KPD uit Goerlitz, Seidenberg en omgeving gearresteerd wegens voorbereiding van hoogverraad. Te Sagar is eveneens een com plot ontdekt. Het schijnt dat de daar woon achtige communist Gustaf Lona de leider is van een terreur-groep. Communistische „stoot"-troepen zouden afgericht zijn in straatvechten en het gebruik maken van wa penen. Een groote hoevellheid documenten is in beslag genomen. In het geheele gebied van Beneden Silezië zijn 337 personen gearresteerd onder verden king van hoogverraad. Aanslag op Hitier te München verhinderd. In een persconferentie deelde gisteren de politiepresident van München, Hinnlen, me de, dat gistermorgen aldaar een aanslag op rijkskanselier Hitier kon worden verhinderd door de waakzaamheid der bevolking en het snel ingrijpen der autoriteiten. Door berichten uit Zwitserland was men sedert eenige dagen ervan op de hoogte, dat van communistische zijde aanslagen tegen Hitier en andere leidende persoonlijkheden voorbereid waren. Gisterochtend was het bij na tot zulk een aanslag gekomen. Drie Tsjechen, werden in de buurt van het Wagner-monument, dus dicht bij de woning van Hitier in München opgemerkt Ze kwa men aan met een auto die het Berlijnsche nummerbord I M droeg en legden drie handgranaten en munitie in de nabijheid van het gedenkteeker. neer. Volgens de getuigen die deze voorbereidselen gadesloegen, staat het vast dat het plan was bij het weggaan van de auto van den rijkskanselier door de Prinz-Regentenstraat een aanslag met hand granaten op hem te plegen. Door de tus- schenkomst van de politie, die door de getui gen gewaarschuwd werd. werden drie man nen verjaagd, zij konden tot nog toe niet ge vonden worden. De handgranaten werden in "eslag genomen. Communisten te Wilhelmshaven gearresteerd. Zondag is te Hamburg een communist ge arresteerd die in zijn tuintje brochures, kas boeken der R. G. O., ledenkaarten e.d. had begraven. Daar de communist bij de marine werf gelegenheid heeft gehad tot daden van sabotage, heeft de politieke politie zijn aan houding gelast. Gemeenschappelijke zitting rijks- dairfrartie en Landdagfractie der Gister is te Berlijn een gouwleidersbijeen komst gehouden der NSDAP benevens een gemeenschappelijke zitting van de nat. soc. rijksdag- en Pruisische landdagfractie. Het rijkspersbureau der NSDAP deelt hierover het volgende mede: De bijeenkomst der gouwleiders in aanwe zigheid van de geheele rijksleiding is des morgens begonnen in het paleis van den rijksdagpresident met een herdenking van de doode helden der beweging. Van de in den loop van den morgen behandelde organisato rische problemen is vooral de verklaring van den rijksthesaurier Schwarz van belang, vol gens dewelke het ledental der partij intus- schen de 1 millioen bereikt heeft. Sluiten der partij zal volgens een beschikking van den leider niet geschieden voor de limiet van 2 millioen is bereikt. In de zitting van gistermiddag voerde de leider zelf het woord, waarbij hij o.a. zeide: In de laatste 7 weken is in Duitschland meer geschiedenis gemaakt dan in de laatste 7 jaar, maar de beweging zal niet in de fout vervallen te gelooven, dat nu daarmede alles gedaan is. De uiterlijke macht is weliswaar lucht in de hand der nat. soc., beslissend voor de toekomst is echter, dat deze macht zich steeds meer verdiept; gelijk de swastica- bannier op verordening van den rijkspresi dent op alle Rijksgebouwen is geplant, zoo moet deze thans geplant worden in ieder af zonderlijk Duitsch hart. 17Vi millioen Duit- sche menschen zijn reeds veroverd. Wanneer het 25 millioen zijn, dan eerst nadert de na tionale reyolutie haar voltooiing. In aansluiting op de bijeenkomst der gouw leiders kwamen de nieuwe nat. soc. fracties van den rijksdag en den Pruissischen land dag in aanwezigheid van den Leider der NSDAP in een gemeenschappelijke ope ningszitting in de plenaire zittingszaal van den Pruisischen landdag bijeen. Op de re- geeringsbanken hadden bijna alle ministers der NSDAP uit Rijk en landen plaats ge nomen. Na toespraken van den leider der Pruisische landdagfractie, Kube, en den lei der der rijksdagfractie, rijksminister dr. Frick, voerde de Leider het woord tot het uit spreken van een groote redevoering, die-meer dan een uur duurde. De vijand is uit de eer ste stelling geworpen, maar thans wordt verder gestreden. De vijand moet echter niet alleen bestreden, maar ten slotte ook be keerd worden. Met de misdadige leiders moet men echter anders handelen. Een deel van hen is laf naar het buitenland gevlucht en heeft de verleiden in den steek gelaten. Wan neer men aan de slachtoffers van den vloek- beladen negenden November 1918 denkt, moet men erkennen, dat de nat. soc. in deze dagen der Duitsche revolutie meer dan ge matigd zijn geweest. Dat is alleen te dan ken aan de autoriteit van de leiding. Rijks minister dr. Frick sloot de vergadering. Communistische actie tegen de dictatuur. De communistische „Humanité" publiceert een oproep van de leiding der Duitsche com munistische partij, waarin alle communisten worden opgewekt zich te verzetten tegen de fascistische dictatuur. De oproep bevat tal van mededeelingen en feiten omtrent de ver volgingen en de terreur, waaraan de com munisten in Duitschland zijn blootgesteld. Vandaag komt in Potsdam de rijksdag in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst bij een en zal als resultaat van een besluit van het Duitsche rijkskabinet het volgende zeer vér-strekkende voorstel behandelen, getiteld ONTWERP VAN EEN WET TER VERLICHTING VAN DEN NOOD VAN VOLK EN RIJK. De Rijksdag heeft de volgende wet aange nomen, welke met toestemming van den Rijks raad hierdoor wordt afgekondigd, nadat ge constateerd is dat aan de vereischte voor een wetgeving met wijziging van de grondwet, voldaan is: Artikel 1Rijkswetten kunnen, behalve op de wijze, waarin voorzien wordt door de Rijksgrondwet, ook door de Rijksregeering tot stand worden gebracht. Dit geldt ook voor de wetten genoemd in de artikelen 85 lid 2 en 87 van de Rijksgrondwet. Artikel 2: De door de Rijksregeering tot stand gebrachte Rijkswetten kunnen van de Rijksgrondwet afwijken, voor zoover zij niet de inrichting van den Rijksdag en van den Rijksraad als zoodanig betreffen. De rechten van den Rijkspresident blijven onaan getast. A r t i k e 1 3: De door de Rijksregeering tot stand gebrachte Rijkswetten worden door den Rijkskanselier opgemaakt en in het staatsblad afgekondigd. Zij treden, voor zoo ver zij niet anders bepalen, op den dag vol gende o dien van afkondiging, in werking. De artikelen 6877 van de Rijksgrondwet vinden op de door de Rijksregeering tot stand gebrachte wetten geen toepassing. Artikel 4Verdragen met vreemde mogendheden die betrekking hebben op voor werpen van Rijkswetgeving, behoeven voor den geldingsduur van deze wet niet de toe stemming van de, aan de wetgeving deelne mende, organismen. De Rijksregeering vaar digt de voorschriften uit benoodigd ter uit voering van deze verdragen. Artikel 5Deze wet trëedt op den dag van afkondiging in werking. Zij treedt op 1 April 1937 buiten werking; zij treedt voorts buiten werking wanneer de tegenwoordige Rijksregeering door een andere wordt ver vangen. De beteekenis van dit wetsontwerp. Bovenstaand wetsontwerp, dat ondertee kend is door de leiders der regeeringspar- tijen, geeft aan de Rijksregeering en, in het bijzonder, den Rijkskanselier, de meest vér strekkende bevoegdheden. In het bijzonder den Rijkskanselier omdat, zooals artikel 3 bepaalt, hij degene is die de wetten redigeert, op schrift stelt en in het staatsblad doet af kondigen. Dat sluit in dat deze wetten niet meer onderteekend behoeven te worden door De catacomben in het Karl Lieb- knechthuis. De Berlijnsche correspondent van „Ber- lingske Tidende" heeft in geze'schap van een politie-ambtenaar een bezoek gebracht aan net Karl Liebknechthuis, het voormalige bol werk der Duitsche communistische partlj (oorspronkelijk een conservenfabriek) en dat thans verdoopt is tot Horst-Wessel-huis en dient tot hoofdbureau van de politieke po litie. Wij hebben onlangs al een en ander ver teld van de ondergrondshe gangen, die hier werden aangetroffen en waarin de Deensche journalist werd rondgeleid. De persman vroeg zijn geleider, hoe men den toegang tot die catacomben ontdekt had. Och, was het antwoord, men hoort zooveel. Maar het meeste kwamen we te weten van een com munist, die een reisje naar Moskou had ge- maakt en genezen was van zijn communisme. De politieman vertelde verder, dat men hier had ontdekt dat het West-Europeesche secretariaat van de communistische partij in Weenen gevestigd was. Men wist dat het in Berlijn was geweest en meende later, dat het in Amsterdam was gevestigd. Als een merk waardigheid werd nog een wenteltrap ge toond, die doodliep tegen een stalen deur: vermoedelijk een schuilplaats of bestemd om de politie op een dwaalspoor te brengen. Er was voorts een feestzaal met bloedroode wanden en stoelen, de Rosa Luxemburg-zaal, waar men wijn dronk uit de Krim; er werd een uitgelezen verzameling van dien wijn in de kelders gevonden. Een andere zaal was de Leninzaal met een buste van Lenin, en een geborduurd pörtret van hem benevens een borstbeeld van den matroos, die het eerste schot van de Russische revolutie loste van den kruiser „Aurora" in 1917. rijkspresident von Hindenburg, wat boven dien nog blijkt uit de laatste zin van artikel 3, waarin artikel 70 van de Rijksgrondwet wordt uitgeschakeld, welk artikel luidt: „De Rijkspresident moet de grondwettig tot stand gekomen wetten opmaken en binnen een maand tijds in het staatsblad afkondi gen". Dit ontwerp heeft het karakter van een wetsvoorstel dat de Rijksgrondwet wijzigt. In artikel 2 van het ontwerp wordt uitdruk kelijk bepaald dat de door de Rijksregeering tot stand gebrachte wetten kunnen afwijken van de Rijksgrondwet. De republiek blijft als staatsvorm behouden, daar in artikel 2 sprake is van den Rijkspresident. Belangrijke wijziging treft de begrooting. Artikel 85 lid 2 van de Rijksgrondwet, be palende dat de begrooting wordt vastgesteld bij wet, wordt opgeheven Het begrootings- recht werd altijd beschouwd als een bijzon der recht voor het parlement. Dat recht gaat thans op de regeering over. Hetzelfde is het geval met de credietverschaffing. Deze kon ex artikel 87 Rijksgrondwet alleen bij wet ge schieden en in zeer speciale gevallen. Thans zal de regeering daarin de vrije hand heb ben. Onbelemmerde buitenlandsche politiek. De regeering heeft er verder voor gezorgd dat zij in haar buitenlandsche politiek gedu rende vier jaar absoluut ongehinderd kan handelen. Zij behoeft geen enkele Vnstantie daarin te moeien. Dan de uitschakeling van de artikelen 68 —77 Rijksgrondwet. Dit is logisch, daar deze artikelen, tezamen het 5de hoofdstuk der Rijksgrondwet vormend, over de Rijkswetge ving handelen. Hei ligt voor de hand dat de nieuwe wet daataan derogeert. Dat moet al wegens artikel 68: „De Rijkswetten worden door den Rijksdag tot stand gebracht". Theoretisch blijft de mogelijkheid van het verloop van wetgeving langs den ge wonen parlementairen weg moeilijk, ex arti kel 1 van deze machtigingswet. Prac- t i s c h zal deze kwestie niet spoedig aan de orde komen. De verdere artikelen bevatten alle bepalingen die een snelle tot standko- ming der wetten'belemmeren. Deze verdwij nen natuurlijk automatisch. De regeering heeft zich deze „pleinpou- voir" bedongen voor vier jaar, de periode die zij al eenige malen heeft aangekondigd noo- dig te hebben voor de uitvoering van haar programma. De machtigingswet treedt bui ten werking wanneer een andere regeering de tegenwoordige opvolgt. Dat beteekent na tuurlijk niet dat de wet buiten werking treedt wanneer den een of anderen dag de regeering een wijziging in een of meerdere van haar posten brengt. De regeering moet vervangen worden door een geheel andere, wil deze wet krachteloos worden. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. VERKEERSONGEVAL IN BERLIJN. Twee dooden. Gisteravond zijn in Kaulsbergdorf te Berlijn 3 mannen, die een niet verlichten handkar voortduwden door een vracht wagen aangereden. Twee hunner werden zoo zwaar gewond, dat zij onderweg naar het ziekenhuis overleden zijn. De derde bekwam arm- en beenfracturen. DE STRIJD IN CHINA. Japansche cavallerie voor Peking. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat gis teren de voorhoede der Japansche cavallerie in de omgeving van Peking is verschenen. De cavallerie stelt pogingen in het werk de Chineesche troepen te ontwapenen en te ver hinderen, dat de Chineezen bruggen in de lucht laten vliegen. Bomaanslag op Tsjang Hsu Liang. Gisteren is op maarschalk Tsjang Hsu Liang, die tot voor kort het opperbevel voer de over de Chineesche strijdkrachten in het Noorden en die zich thans voorloopig in de Fransche concessies te Shanghai heeft terug getrokken, een bomaanslag gepleegd. Een voetganger wierp een bonj naar de woning van Tsjang Hsu Liang. De helsche machine ontplofte met een hevigen knal en het huis werd ernstig beschadigd, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Tsjang Hsu Liang had korten tijd geleden een dreigbrief ontvangen, waarin hij met den dood werd bedreigd wanneer hij niet 1/3 van zijn vermo gen voor de actie tegen Japan afstond. Nieuwe hevige gevechten bij Lengkau. Nabij Lengkau aan den Chineeschen muur zijn gisteren wederom hevige gevechten ge leverd, waarbij de Chineezen trachtten door middel van een bajonetaanval een toegangs- RIJKSDAG. Uit artikel 3 blijkt dat alles op Hitier is geconcentreerd, zoodat de wet zal gelden voor een regeering-Hitier, al worden daarin ook nog zooveel portefeuilles in handen ge geven van anderen dan die ze nu hebben. Waarschijnlijk slechts twee zit tingsdagen van den Rijksdag. Wij vernemen, dat de eerste bijeenkomst van den Rijksdag waarschijnlijk slechts uit twee zittingen zal bestaan. Woensdag zal geen zitting worden gehouden in verband met het bijeenkomen van den Pruisischen Landdag. Op de agenda van de zitting van Donder dag van den Rijksdag zal staan een verkla ring der Rijksregeering en een wetsontwerp der regeeringspartijen tot leniging van den nood van volk en rijk. Slechts indien bezwaren zouden worden ingebracht tegen de directe behandeling van het ontwerp in derde lezing, zou Vrijdag nog een zitting plaats vinden. De dag van heden. De historische residentie van Frederik den Grooten te Potsdam heeft vandaag iets van haar oude glorie terug gekregen door de bui tengewone plechtigheid die binnen haar mu ren zal plaats vinden. Een nieuwe Duitsche rijksdag zal te Potsdam onder buitengewone omstandigheden op buitengewone wijze wor den ingeleid. Ook de samenstelling van den rijksdag zelf is buitengewoon, en de wijze, waarop deze samenstelling tot stand is gekomen, ligt nog versch in ieders geheugen Het was nog bijna donker, toen vanmorgen uit Berlijn reeds de eerste treinen naar Pots dam vertrokken Deze waren reeds bijna ge heel gevuld. In den loop van den ochtend werd het aan de stations en op het traject naar Potsdam steeds drukker Een stralende voorjaarszon werpt haar licht over het fees telijk uitziend gedoe. Ook te Potsdam is alles gedaan, om de stad een feestelijk aanzien te geven. Overal ziet men de zwart-wit-roode kleuren en de hakenkruisvlaggen, terwijl ook op vele'plaatsen de zwart-witte Pruisische vlag waait. Het station is geheel versierd met denne- groen en w impels. Op Let stationsplein wap peren reeds de door guirlandes met elkaar verbonden vlaggenmasten die de bezoekers den weg wijzen naar het cent-um der stad, waar de plechtigheden zullen plaats vinden. Voortdurend komen uit alle richtingen trei nen binnen met steeds nieuwe afdeelingen SA en SS-afdeelingen. Er cs een zeer groote macht en Schupo en SA-hulj politie op de been Men ziet delegaties van nat.-soc. bedrijfs organisaties en vertegenwoordigers van vele andere nationale /ereenigingen en officiers bonden. Talrijke officieren en oud-strijders zijn gekleed in de oude uniform. Overal klinkt marschmuziek en de kreten Heil Hitier en Heil Duitschland! Men krijgt den indruk, dat allen, die min der ingenomen zijn met het nieuwe rijk, de- Desverlangd in 2 dagen klaar. poort tot den muur te heroveren. Er zouden 300 Chineezen zijn gedood. In een der Mantsjoerijschc regimenten is muiterij ontstaan en 3000 soldaten zijn naar het Chineesche leger over geloopen. GROOTE BRAND IN JAPANSCHE STAD. Een groote brand is uitgebroken in het zakencentrum van Sendai, een groote stad in Noord-Japan. 50 huizen werden een prooi der vlammen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. zen dag van de straat zijn gebleven, en dat slechts zij, die zich in den tegenwoordigen gang van zaken verheugen, vandaag Pots dam bevolken. De toegang tot de garnizoenskerk is nog streng afgezet. Het carillon van den toren speelt gewijde liederen. Bij het altaar hangen twee groote lauwerkransen, die de rijks- president op het koningsgraf zal neerleggen. Een' speciaal poststempel. Ter gelegenheid van de feestelijke opening van den rijksdag heeft de rijkspost een spe ciaal stempel in gebruik genomen, waarmee alle vandaag uit Potsdam verzonden post stukken gestempeld zullen worden. Naast den datum draagt het stempel de woorden „Potsdam-rijksdagopening". Een enorme drukte in Potsdam. Het is vandaag precies 62 jaar geleden, dat op 21 Maart 1871 in de Witte zaal van het Berlijnsche slot de rijksdag van het door Bismarck gevestigde Duitsche rijk bijeen kwam. Veel is er sedert dien gebeurd en veel is er veranderd. In de plaats van een Duitsch keizer woont vanaaag een Duitsch president de plechtigheid in de garnizoenskerk te Pots dam bij. Precies te 940 uu. vanmorgen verscheen rijkspresident von Hindenburg in de uniform van generaal-veldmaarscnalk op het bordes van het door hem bewoonde paleis van den rijkskanselier om zich per auto naar Potsdam te begeven. Een duizend koppige menschenmenigte had zich opge steld en juict te den president luide toe. Een groot deel van het aanwezige publiek kwam uit den Lustgarten, waar te half negen een plechtige veldgodsdienstocfening voor de Schupo was gehouden. Eenige duizenden Schupo's en hulppolitie van SA, SS en Stahlhelm namen aan de plechtigheid deel. Tegen 10 uur was de geheele omge ving van de garnizoenskerk afgezet er. ver drong zich een dichte menschenmenigte ach ter de afzetting, terwijl alle ramen langs den weg zwart van de menschen waren. Naast de garnizoenskerk staat een speciale politie-afdeeling. Nog steeds trekken SA en Stahlhelmafdeelingen in gesloten gelederen met vliegende vaandels en muziek voorop naar de garnizoenskerk, om zich op de voor geschreven plaats op te stellen. Voor de vei ligheid zijn de daken van al!? huizen in de omgeving door Schupo bezet. Tegen kwart over tien rijden de auto's van de rijksdagafgevaardigden uit Berlijn met, korte tusschenpoozen voer. Rijksdagpresi dent, minister Goering, die te kwart over tien voor de garnizoenskerk arriveert, wordt stormachtig toegejuicht. Precies op tijd arriveerde de auto van rijkspresident von Hindenburg bij de Nikolai- kerk. Het gejuich zwol aan tot een storm achtige ovatie, toen de rijkspresident de trap pen van de kerk besteeg. Om half elf begon de plechtige openingsdienst. Voor de Roomsche Pfarr kirche waar voor de r.-k. rijksdagleden 'n plechtige hoogmis werd gecelebreerd, verdrong zich eveneens een dichte menigte en luid gejuich ging op toen rijkskanselier Hitier verscheen even later gevolgd door vice-kanselier von Papen en rijksminister dr. Göbbels. Terstond na afloop van den dienst in de beide kerken be gaven de leden van de rijksregeering en van den rijksdag zich naar de garnizoenskerk. DE OPENING VAN DEN

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1