Alkmaarsche Courant. Radionieuws SeuilieUHt Stad en Omgeving. Honderd vijt en dertigste Jaargang. DINSDAG 21 MAART. Het mysterie van het diamanten kruis. n; Nr 68 1933 Woensdag 22 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). Gramofoonpl. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continu bedrijven: VARA-kleinorkest o.l.v. P. Du- chant, J. Hekkert-van tijsden, sopraan, J. Leamire, declamatie; gramofoonpla.en en j. de Jager, causerie. 12— Concert door „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins en gramofoon platen. 1.45 Zenderverzorging. 2.— /oor'de vrouwen. 3.— Voor de kinderen. 5 30 Orgel spel door Joh. Jong. 6.15 Gramofconplaten. 6 30 R V U 7.— Causerie dooi J. Oudegeest. 7 20 Concert door het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7 58 Herh. SOS-berichten. 8.— Mattheus-Passion, m. m. v. „De Stem des V olks", afd. den Haag, ongenskoor „De klei ne stem", het Residentie-orkest, To v. d Sluys, sopraan, Annie Woud, alt; M. Go- bets, tenor; W. Ravelli, bariton; D. Weiman, bas; Gravelotte, orgelM. Flipse, clavecim- bel). Leiding: P. Zwager. 9.30 Causerie door F. van Meurs. 9.50 Vervolg Mattheus- Tassion. 11.Vaz D:as en VARA-varia. 11.1512.Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitslutiend NCRV). 8 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.NCRV-Dameskoor. 10.30 Morgendienst 11.Viool-recital mevr. M. MeyerVerhoeven, m. m. v. Mej 'J. Troostwijk, piano. 12.15 Trio v. d. Hörst m. m. v. mevr. C. yan Ravenzwaay iMöllenkamp, zang. 2.Landbouwuurtje. 13.Qir. Lectuur. 3.30 Orge.spel. 4.Gra mofoonplaten. 4.30 Orgelconcert. 5.Kin- Ideruur. 6.Gramofoonplaten. 6.15 Cause rie door H. Amelink. 6.30 Engelsche les. 7. Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8 6amenkomst v. h. Leger des Heils te Goes o.l.v. Comm. Bouwe Vlas, m. m. v. Muziek corpsen en zangbrigades o.l.v. Adj. G. Claeijs. 9.30 Orgelconcert Jan Zwart. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding IC.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12 20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 L. Kemp's Piccadilly Hotel-orkest 1.50 Gramo foonplaten. 2.45 Voor de scholen. 3-50 Sted orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey m m. v. Laffitte, piano. 5.05 Orgelspel R 'New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Chopin's Pianomuziek door L. England 7.15, 7.35, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 Uit de Queen's Hall: BBC-orkest, BBC-koor, Jongenskoor en solisten o.l.v. Sir Hennr Wood Hindemith's Oratorium „Das Unauf hórliche". 10.35 Lezing. 10.50 Declamatie. 10.55—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs .JtadicrParis", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.35 Concer' door het Om roeporkest. 12.50 OigeLoncert. 1.25 Vervolg orkestconcert. 7.40 en 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert door orkes o.l.v. Elmendorff. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.20 Con eert uit Rest. „Wivv". 2.20 Gramofoonpl 2 50—4 20 M. Hans» 's orkest. 7 20 Werken van Ch. Kjerulf m. m. v solisten en het Om roeporkesf o.l.v. Emil Reesen. 8.50 Omroep orkest o.l.v. E. Reesen 9.3510.20 Muziek op oude instrumenten uit de Barock- en Ro koko-tijd. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 11.20 Populair concert o 1 v. Görlich, m. m v E. FarberStrasser, alt. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonplaten. 4 20 Concert o.l.v. Wolf, m. m. v. A. Holzer, bari ton. 7.20 Werag-orkest o.l.v. Buschkotter, m m. v. Udo Dammert, piano. In de pauze: causerie. 9 40—11.20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05 Uitzending uit een theater. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12 20 Concert o.l.v. P. Moreaux. 1.30 Omroep- orkest o.l.v. K. Walpot. 5.20 Dansmuziek 6 35 Gramofoonpl. 6.50 Zangvoordracht. 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 Radio-tooneel 8 55 Gramofoonplaten. 9.20 Lamoureux- concert uit Parijs. 33i M.: 12.20 Omroep orkest o.l.v. K. Walpot. 1.30 Concert o.l.v. P Moreaux. 5.20 Omroeporkest o.l.v. K. Wal pot 6 20 Gramofoonplaten. 6.50 Zangvoor dracht. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 „Pink sternacht", lyrische fantasje in 2 deelen Tekst van M. Sabbe. Muziek van O. Roels. Orkest o.l.v. A. Meulen ans. 1105 Gramo foonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 Juridische causerie 7 50 „Musketiere", een vroolijk soldaten programma o.l.v. Hans Peter Schmiedel. 9.30 Berichten. 10.20—11.20 Dansmuziek o.l.v. Leo Eysoldt. uit het Engelscb van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R. 4) HOOFDSTUK II. Kings dolk. In betrekkelijk korten tijd hadden Carro' «n 1 hong, te werk gaande, zooals zij gewoon lijk in dergelijke gevallen deden, en daarbij de gewone voorschriften in acht nemend, den naam, ouderdom en het een en ander van de levensgeschiedenis van mrs. Amelia Darcy vastgesteld, zoowel als die van haar neef, zooals de detectives hem noemden, ofschoon de verwantschap niet zoo na was. Mrs. Darcy, die zes en vijftig jaar oud was, had de juwelierszaak van haar echtge noot. Mortimer Darcy, na diens dood voori gezet, ongeveer zeven jaar voor haar tragisch einde. Mortimer Darcy was in zijn jonge jaren reiziger in diamanten geweest voor eer groote zaak in New York, en was langza merhand een deskundige op het gebied van kostbare steenen geworden. Vele gpede wen- schen vergeze'den hem, niet weinig zaken we-oei kern éwr zijn werkgsvwrt DE HERVORMDE (GEREF.) STAATSPARTIJ. Rede van het Kamerlid B G Peereboom. Geleidelijk meer nienschen kv/amen er gis teravond in De Unie, ingevolge de bekend making van de voorgenomen politieke rede van den heer B G. Peereboom, lid der Tweede Kamer. De zaal was echter lang niet vol toen de heer H. V i s s e r een welkomst woord sprak. Ds. R o o b o 1, van Egmond aan Zee opende de vergadering met gebed en las ver- volgens Jesaja 20 en spivk daa na een kort inleidend woord, waarin hij zi n sympathie ntsprak met de herv. geref Staatspartij, voor iem de tegenstelling tusschen geloof en poli tiek. De politiek op z:chze!f vond spr. niet afkeurenswaardig, maar zij heeft in de prac- tijk zoon bitteren smaak gekregen, zij brengt nee onbestaanbare verhoudingen. Aan de kunstige combinaties en aan de coalitie moet een eind komen, beter is het eerlijk te ver- li??.611 ^an °P verkeerde wijze te winnen, wij moeten doen wat ons staatsburgerschap ons als plichten oplegt en opkomen voor de aloude hervormde belangen en beginselen, die door de politiek dteigen ten onder te gaan. Hoe zullen wij ontkomen? Dit was het onderwerp van de rede van den heer P«-ereboum. Hij ving aan met te herinneren hoe het met het volk van Israël verliep, zulks aan de hand van ver schillende bijbelboeken. Hij wees hierbij op de afvalligheid van Gods woord door Israël. Het volk van Nederland heeft ook zijn strijd gehad (tegen Spanje), en God ^eeft ten slotte ons volk doen worden tot een vrije protesiantsche natie. Maar toen kwam het on geloof met in 1795 als gevolg den revolution- nairen staat. Wel kwam er in 1814 en 1834 opbloei, maar men kwam niet terug tot protestantsche wetgeving. We kregen wetten naar Fransch en Duitsch voorbeeld, en in onze dagen zijn fascisme en communisme slagwoorden geworden met verwaarloozing van Gods woord en den bijbel. Wij zagen de protestanten de hu p inroepen van de roomschen ter bestrijding van het ongeloof en de revolutie, tegen de waaischuwing van Groen van Prinsterer hi. Dit nu achtte spr. verkeerd. Redding is niet te krijgen van der gelijk verbond, noch van navolging van het ouitenland; alleen God kan en zal helpen, zooals Hij ook eerder deed. Ondanks alle geroep van chr overheid en chr. wetgeving, 'even wij nog onder de re- volutionnaire wetten van 1795 die de souver- niteit van het volk huldigen. Menschen die zich christenen noemen, bezetten de regee ring, maar zij handhaven die wet en daarbij neemt de macht van Rome ten zeerste toe. Thans is het al zoover, dat er 4o00 reiigieuse leerkrachten bij het onderwijs werkzaam zijn. Niet alleen de regeering wordt gevormd dooi zoogenaamde christenen, maar die be zetten ook andere posten met ais gevolg, dat het roomsche rechl meei en meei wordt toe gepast (spr. wees hierbij op het zoogenaam de Bossche geval) Dit alles is mogelijk en zal nog meer toenemen, tengevolge van het steeds nog handhaven van de revolutionnaire wetten. Spr. stelde in het licht dat de roomsche staatsopvatting indruischt tegen de protes tantsche, zij stelt den paus boven de koningin en het land moet volgens de roomschen geregeerd worden volgeiis den geest «an de roomsche leer. De anti-rev. zienswijze wil souvereiniteit in eigen kring, met als gevolg, dat de kerk buiten alles kwam te staan, zooals spr nader aangaf. Het leidde tot een venaken van het fezag, omdat Gods woord niet in de staat- unde werd toegelaten. De gebeurtenissen op de Zeven Provinciën waren er een gevolg van. De zendtijdverdeeiing, die aan de revolu- tionnairen een groot deel van den beschik baren tijd gaf, is een fout geweest, die tot stand kwam met medewerking van de zich christelijk noemenden. Weten de a.-r. dan niet hoe zij ons land zouden moeten regee- ren? Jawel, maar zij doen het niet, om de macht niet te verliezen Zij hebben b v nooit een poging gedaan om den bijbel weer in de school te krijgen, waaruit hij verdreven werd ingevolge de beginselen der liberalen. Spr stelde hierna in het licht, dat de room schen geweldig groote vooideelen hebben uit de van een christelijk ministerie ontvan gen schoolwetten, welke aan een leger van kloosterlingen, die de gelofte van armoede af legden hooge salarissen bieden. Het rapport- Weiter. dat allerlei bezuinigingen aanbeveelt opgedragen en enkele van de oude klanten bleven hem begunstigen, toen hij een eigen zaak begon in het bloeiende stadje Col chester Wetend, dat het hem en zijn vrouw zeer zwaar zou vallen, in een vreemde plaats een nieuwe zaak te beginnen, had Mortimer Dar cy de gelegenheid afgewacht, de zaak over te nemen van een man, dien hij reeds ^aren ken de en wien hij heel wat diamanten en andere edelgesteenten had verkocht. Deze man, die Harrison van Doren heette, had den naam, den besten juwelierswinkel in Colchester te bezitten. De „oude families" zooals zij zich noemden, hoewel zij hun voorvaderen niet heel ver terug konden aanwijzen plachten te zeggen, dat zij al hun sieraden bij van Doren kochten. Deze naam, die ook op de kleine, met wit te pluche gevoerde etuis stond, welke bro ches of schitterende ringen bevatten, betee- kende evenwel een der kostbaarste na men in New York. Jonge dames hadden er haar verloofden te liever om, als de verlo vingsring van van Doren afkomstig was. En Mortimer Darcy, die de waarde kende van dit soort publiek, had, toen hij Van Doren's zaak had overgenomen, dien naam weten te behouden Na den dood van haar echtgenoot had mrs. Darcy de zaak op denzelfden voei voortgezet, zoodat de winkel van Darcy, hoe wel hij noch de moc'ste, noch de grootste in Cclchester wasr-bekend stond als de meest aparte dat wü zegjea. er was <m grao» ook op onderwijsgebied, werd door de re geering vrijwel geheel overgenomen, maar de salarissen voor kloosterlingen werden door haar gehandhaafd Het blijkt uit alles dat alle bezuinigingen gaan ten koste van het pro testantisme; het bijzondere wordt gehand haafd, het andere moet verdwijnen. Hierbij wees spr. op de opheffing der vroedvrouwen school te Amsterdam en op de opheffing van kweekscholen als gevolgen van noodzakelijke bezuinigingen. Onder deze laatste soort scholen vielen niet de bijzondere, omdat ce minister daar niet aan tornen durfde. Het ging dus alleen ten koste van de openbare kweekscholen; de roomschen gaan met de opleiding door. zoodat strak» de daar ge slaagden terecht zullen moeter. komen in de openbare school, omdat hun eigen instellin gen hen niet meer zullen toelaten, wijl de roomsche kerkelijke overheden zooveel moge lijk de benoeming van kloosterlingen willen De practische politiek der a.-r. en chr hist. gaat in de richting van benadeeling van het protestantsche onderwijs en daar mee bevoorrechting van de roomschen. Van een belasting op de goederen in de doode hand wil de chr.-hist. Unie niet we ten, zelfs niet van een onderzoek ernaar, omdat het zou beteekenen een belasting op de kloostergoederen die een waarcfe hebben van meer dan 200 millioen gulden. Bij de opheffing van de rechtbanken trok ken de a.-r. door dik en dun met de room schen tot handhaving dier instellingen in het Zuiden en opheffing ervan in het Noor den des lands. Men komt met sociale wetten, die geen so ciale verbetering brengen, maar de socialis tische beginselen in de hand werken, en zelfs de strafbaarstelling van Godslastering is geen christelijke wet. Zij is alleen een wet tot handhaving van de orde en uit dien hoofde had spr. haar kunnen steunen. Een liberaal ministerie had deze wet evengoed kunnen brengen. Een en ander in een staaltje van de wetge ving der laatste jaren, en als wij niet terug keeren tot Gods woord zullen wij nog veel verder afdalen. Alleen geloofspolitiek kan redding brengen. Spr. herinnerde aan verschillende punten uit de chr. geloofsbelijdenis, die alle het hoog houden van kerk en bijbel voorschrij ven, en stelde daartegenover het z.i. magere program der a.-r. partij. Volgens hare staat- cunde moet de regeering zich onthouden van inmenging in het christelijk leven der menschen. Dat beteekent dus, om met dr. Kuyper te spreken: „laat groeien wat groeit". En we zien op velerlei terrein wat men dan krijgt. Zie maar naar radio, school wetten, enz. Meer en meer zal Nederland overheerscht worden door Rome en rood (tot zijn verba zing en teleurstelling had spr. gehoord, dat in Alkmaar Rome en rood al de baas zijn) en de verroomsching van ons protestantsche land neemt toe Spr. wees erop hoe aanvan kelijk alleen in het Zuiden beelden langs den weg stonden; thans heeft ook de Bommeler- waard ze reeds en in het noorden van Fries land heeft Rome een terrein gekocht om van daaruit haar invloed op het openbare leven aan te wenden. Als voorbeeld van verroom sching haalde spr. ook nog aan het leenen van geld op bijzonder gunstige voorwaarden door de kloosters aan de roomsche winkels, zoodat de protestanten daartegen niet op kunnen met als gevolg, dat de groote zaken alle in handen van Roomschen komen. Het is wel ver gekomen met ons volk, zei spr., maar er is nog hoop ook voor onzen zoo diep gevallen protestantschen staat. Wij moeten terug naar Gods woord Dat is het ééne noodige. In die overtuiging zij het, dat ge straks uw stem uitbrengt, zoo beëindigde spr. zijn rede. Op zijn verzoek werd hierop gezongen Ps. 68 vers 1. Gedachtenwisseling. De heer L e b b i n g wenschte een en an der te weten over de kloosterlingen-onder wijzers. Moeten die menschen, die arbeid presteeren, niet voor dat werk betaald wor den? De heer Zaadnoord ij k vroeg naar het standpunt van den heer Peereboom in zake ontwapening. De heer Peereboom beantwoordde beide vragen. Tot den heer Lebbing zei spr., dat het standpunt van links zegt: salaris naar prestatie. De rechtsche partijen deel den dit standpunt niet, omdat er althans in een chr. land ook rekening moet worden gehouden met een behoefte-element, dat men ook ziet in belastingen en den aftrek van salarissen. Echter, de staat heeft dit behoef te-element wel ingevoerd, maar laat dit niet gelden voor hen die krachtens hun gelofte nooit kinderen moeten krij'gen, nooit een ge zin zullen vormen. Ten aanzien van de room schen geldt dan enkel: salaris naar prestatie. voorraad van het beste, wat er bestond zoo wel in horloges als in diamanten, en er kwam, wat in vroeger dagen „rijtuigpu bliek" zou zijn genoemd, doch tegenwoordig „autopnbliek". Dat wil zeggen, dat, behal ve de menschen, die den winkel toevallig eens binnenliepen, zooals zij in een kruide nierswinkel hadden kunnen doen om te koo- Cen wat zij werkelijk aan sieraden noodig adden, er ook een publiek was, dat gere geld in auto's kwam, waar hun voorvade- deren per rijtuig waren gekomen. Hoewel Darcy's juwelierswinkel in zeker opzicht wat ouderwetsch was, stond hij zoowel bij de oudere leden der rijke families als bij de jongeren in de stad gunstig be kend Aardige meisjes en hun keurig gekleede metgezellen voor de verschillende bals be zochten hem gaarne om er hun ringen, broches, dasspelden en manchetknoopen in te siaan, en menigvuldig waren de bijna on verschillige orders: „U kunt het laten bezorgen, zet het op mijn rekening! Tot dit deel van het publiek voelde mrs Darcy zich het meest aangetrokken. Zij be greep het en men begreep haar. Dat was voldoende. Zij had zooveel hart voor de zaak, dat zij er bijna iederen dag persoonlijk aanwezig was, om zooals haar echtgenoot vroeger ge daan had, raad te geven en te helpen bij he' kopen van een gouden bijtring voor het jongere Lid és fuik*, vm «ca verlovku»- Daarom klonken in de Tweede Kamer ook stemmen, die de reiigieuse onderwijzers een derde van het gewone salaris wilden geven, waaraan zij ruimschoots voldoende zouden hetben. In andere landen krijgen zij ook niet meer, alleen in het protestantsche Ne derland krijgen zij het volle salaris met be hulp van de protestantsche ministers, die geen gronden zeiden te kunnen vinden om het niet toe te kennen. Maar, zei spr., op ver schillende gronden is de korting tot een der de deel te verdedigen: er zijn onderwijzers genoeg (ook roomsche), laten de kloosterlin gen maar in de kloosters blijven; het geld der salarissen, gekomen uit de vrije maat schappij, behoort daar te blijven en niet te verhuizen naar de kloosterkassen. Spr. constateerde, dat ons land geregeerd wordt door cfc jezuïten-orde, welke door onze vaderen staatsgevaarlijk is geacht en daar om werd verbannen. De roomsche overheid geeft toe, dat zij het geld der protestanten gebruikt voor cul- tureele doeleinden en de missie. Maar, vroeg hij, hebben wij protestanten dan geen zieken huizen en geen zending? Mogen alleen de roomschen gesteund worden met staatsgeld? De protestanten worden bestreden door de door hen zelf gesteunde roomschen. Hoe zullen wij er aan ontkomen? Alleen door terug te keeren tot Gods woord Onze kerk, school en staat moeten ons helpen. Wel is er ontwaking bij de kerk, maar er is evenzeer een machtige valsche kerk Als het goed gaat met de kerk, zal het beter worden ook met de school en met het regeeren van het land. Dan zal alles in het reine komen en zul len verschillende vraagstukken van den dag meteen worden opgelost. Echter, dat er geen oorlogen meer zouden komen, als de menschen het maar samen eens warpn om er niet aan drel te nemen, ge looft de herv. geref. Staatspartij niet mèt Kerk en Vrede. Deze vereeniging gaat te veel in revolutionnaire richting. En dat zij hare propaganda voert ook onder jongeren, die den dienstplichtigen leeftijd nauwelijks bereikt hebben, is een fout. die voor cVe jon gens veel onaangename gevolgen heeft en revolut'onnairen kweekt. Beter ware het op Christelijk standpunt de wapens te laten rusten, wat ook volgens onze wetgeving mo- ge'ijk is. Spr. was absoluut geen militairist, maar meende toch, dat de overheid, die de wapens ontving om ze zoo noodig te gebrui ken, moet worrim gesteund, a's zij na rijp beraad naar die wapens meent te moeten griipen. Nederland is niet militairistisch en za' nooit agressief optreden. Maar deze kweste is lang niet zoo be langrijk a's het vraagstuk: kerk, school en staat. Nadrukkelijk zei spr., dat de school strijd, die volgens veler meening is uitge streden, nog even urgent is a's vroeger: hij zal niet eindigen eer Rome is verslagen, want vandaar dreigt het groote gevaar. Spr. beval ten slotte sterk aan te stem men op de lijst van de H G. S. De heer Visser bracht bij de sluiting den spreker een hartelijk woord van dank, waarna ds. R o o b o 1 met dankzegging sloot. Met het gezamenlijk zingen van Ps 119 65 werd de vergadering beëindigd. STICHTING NATUUR-, ZWEM EN ZONNEBAD. „De eigenaar van het landgoed „De Kar perton" aan den Groene Weg tusschen Alk maar en Bergen is reeds bezig, op dit land goed een natuur-, zwem- en zonnebad aan te ieggen". Deze mededeeling, die ons gisteren gewerd, was voor ons aanleiding, om ons eens op de hoogte te stellen van de juistheid ervan en wij willen dadelijk verklaren, dat die mededeeling geheel overeenkomstig de waarheid is. Bij vele onzer lezers is het landgoed „De Karperton", op nog geen 3 K.M. afstand van Alkmaar, wel bekend. Het werd in 1917 door architect Jan Wils voor den heer M Judell aangelegd en het is ons bekend, dat velen, die oog hebben voor landschaps- schoon, steeds getroffen werden door dit ar chitectonische landhuis, dat met zijn bosch partijen en vijvers zoo harmonisch bij de omgeving aanpast. De prachtige vijvers, die een geheel vormen, op een bepaald gedeelte 60 M. breed zijn en een oppervlakte hebben van 6000 M2., worden steeds door bronwa ter ververscht, dat uit een waterlaag van 200 voet diepte wordt verkregen en dat van een zoo uitnemende kwaliteit is, da het ook als drinkwater voor de bewoners wordt ge bruikt. Nu zoowel in het buitenland als m ons land het zwemmen steeds meer beoefe naars vindt en de waarde van lucht- en zonnebaden in breeden kring erkend wordt, is de heer Judell op het denkbeeld gekomen, ring voor de onlangs in de uitgaande wereld gekomene, van een horloge voor den zoon bij het bereiken van zijn meerderjarigheid, of ook van een gouden bril voor grootvadei of grootmoeder. De winkel was niet heel groot en het per soneel bestond slechts uit vier bedienden, waaronder een meisje, James Darcy en een helper, die het reparatiewerk verrichtten en al het buitengewone werk deden aan spelden of ringen. Maar mrs. Darcy was zelf even goed als een bediende, en gedurende den verloftijd was zij om zoo te zeggen dag en nacht in den winkel. Dit viel haar des te gemakkelijker, sinds het gebouw, waarin naar zaak gedreven werd, haar eigendom was geworden en zij de rustige, smaakvol gemeubileerde apartementen boven den win kei bewoonde. Bij den dood van haar echtgenoot had zij aan haar achterneef geschreven, die in dien tijd employe was in een welbekende New Yorksche juwelierszaak, en hij Had er in toe gestemd, bij haar in dienst te komen. James Darcy was veel meer dan een re parateur en bediende. Hij was een deskun dige op het gebied van juweelen en zetter van kostbare steenen; en dikwijls, als een kieskeurige klant niets voelde voor wat hem uit de schitterende laden der uitstalkasten werd getoond, zeiden mrs. Darcy of een der bedienden: „Wij zullen mr. Darcy opdragen U iets aparts te laten zien". .Juist, dat moet ik hebben!" reide dan de klant, „iets kiizaméers, iets, wat «en niet zijn buiten voor dit doel te benutten. Wie den heer Judell kent, weet, dat hij niet over één nacht ijs gaat, maar ook, dat hij geen man van halve maatregelen is. Nadat hij adviezen had ingewonnen van de meest bevoegden op het gebied van zwem- en zonnebaden, en vernomen had, dat zijn buiten wegens de zonnige ligging ideaal mag worden ge noemd, ook, omdat de bodem van de vijvers uit zuiver blauw zand bestaat, besloot hij om over te gaan tot het stichten van een Na tuur-, zwem- en familie-,zonnebad. Volgens aanwijzing van den heer De Jong, directeur van het familiebad „De ijze ren man" te Vught, laat hij thans de vijvers onder leiding van den heer Min op de ge- wenschte diepte graven. Wij konden ons er gisteren van overtuigen, dat de vijvers reeds zijn drooggepompt. Met een draineersysteem wordt de vijver droog gehouden, terwijl het familiebad op een diepte van 1.60 tot 1.70 M. zomerpeil wordt uitgegraven en het kinderbad 0.40 M. tot —0.75 M. Hierdoor komt1 2800 M3. mooi blauw zand vrij, waarvan 800 M3. ge bruikt wordt voor f naast den hoofdingang van het buiten te maken parkeerterrein, dat een oppervlakte krijgt van 2500 M2„ terwijl 2000 M3. aan de gemeente wordt geschon ken voor verbreeding van den Groenen weg, die door de gemeente zal worden geasfal teerd. Aan den West- en Noordkant worden 26 badcellen gemaakt, alleen ten behoeve van het uit- en aankleeden. De kleeren worden daarna aan haken in een garderobe gebor gen. Deze garderobe krijgt een lengte van 10 en een breedte van 5 M. De bader krijgt een nummer, dat hij gemakkelijk aan zijn badpak kan bevestigen en alleen c vertoon van dit nummer kan hij zijn kleeren weer be komen. Voorts worden er drie closets voor heeren en drie voor dames gebouwd. Ook komt er een eenvoudige restauratiegelegen- heid, waar men tegen matigen prijs iets kan bekomen, doch waar men ook een zelf mee gebrachte lunch kan nuttigen Ook voor een winkelafdeeling, waar men een en ander kan koopen, dat bij dergelijke inrichtingen ge- wenscht wordt, zal worden zorggedragen Ondei leiding van een bevoegd zwemmees ter, aanbevolen door de Maatschappij tot redding van drenkelingen, die in het bezit is van de vereischte diploma's voor badmeester, zal men zwemlessen kunnen nemen, welke iessen ook gegeven worden door de echtge- noote van den bad- en zwemmeester, die eveneens de daarvoor vereischte bevoegdhe den bezit. De afvloeiing van het water, dat voortdu rend ververscht wordt, geschiedt door slui zen in naar de polderplaatsen leidende kana len. Voor controle zal het water regelmatig door deskundigen worden onderzocht. Vóór het basin komt een plankier, dat be schut is voor den Westen- en den Noorden wind en dat uitstekend dienst kan doen voor het nemen van zonnebaden, terwijl ook gele genheid gegeven zal worden om lucht- en zonnebaden te nemen op de aangrenzende grasvlakte en in de om den vijver liggende bosschages De heer Judell verzekerde ons, dat hij hoopte, 15 Mei het Natuur-zwem- en zonne bad gereed te hebben en hij verklaarde, over tuigd te zijn, dat zelfs veie Amsterdamsche families voor dit bad naar Bergen zuller komen. Het buiten ligt op slechts 3 K M af stand van het station te Alkmaar, de eiec- trische brengt in drie kwartier de Amster dammers naar Alkmaar, zoodat zij; wan neer ze zich loopende van het station naar de Karperton begeven, toch van Amsterdam binnen vijf kwartier in het zwem- en lucht- bad kunnen zijn. Gezien de afstanden, die men daarvoor in het buitenland aflegt, acht te hij dit allerminst een bezwaar. Bovendien was hij ook overtuigd, dat vele families uit Alkmaar en omgeving alsmede tal van zo mergasten uit Bergen van deze prachtige ge legenheid om de zwemsport te kunnen beoe fenen, gebruik zullen maken. De zwemsport staat in het teeken des tijds en bovendien zoeken tienduizenden automobilisten uit alle windhoeken naar een doel. Een doel voor hen zal ook zeker zijn het Natuur-zwem- en zonnebad op het mooie buiten „De Karper ton" en als zoodanig zal deze gelegenheid voor Bergen een attractie te meer zijn. Van B. en W. te Bergen is het dan ook goed gezien om aan deze plannen medewer king te verleenen door verbreeding van den Groene weg en dit te meer, omdat dit ook is een niet te versmaden object voor werkver schaffing. De heer Judell is een man van initiatief. Hij begrijpt zijn tijd en stelt dan ook voorop, overal ziet!" En zoo kwam de Darcy-zaak tot steeds grooteren groei en bloei. „Wel, laat eens hooren, wat U er van denkt", zeide Carroll, nadat James Darcy een naar het oordeel der detectives voorloo- pig voldoende levensbeschrijving had gege ven van hemzelf en zijn bloedverwante, en haastig dat gedeelte der koopkaar, dat bui ten de brandkast lag, had onderzocht De safe was niet opengebroken, dat kon men da delijk vaststellen. „Mist u iets?" „Dat kan ik niet met zekerheid zeggen", antwoordde de jonge man hij was nog geen dertig. Zijn lange, artistieke vingers beefden en hij voelde zich slap en flauw. „Maar als er dieven zijn geweest, hebben zij niet veel buit gemaakt. De brandkast is niet opengebroken en de kostbaarste goede- ren al de diamanten en andere edelstee- nen liggen er in. Er schijnt niets uit de kasten weg te zijn, ofschoon ik dat nauw keurig moet onderzoeken en den inventaris moet opmaken, om er geheel zeker van te zijn". „Laat dat voor het oogenblik maar. Hoe vond U hier alles, toen U beneden kwam? Wat gebeurde er 's nachts? Is er een deur of raam opengebroken?" Met deze vragen overstelpte de detective Darcy. ..Ik geloof van niet. De voordeur was op slot, net als nu Ik ging er door de zijdeur uit. Die was van binnen gesloten met een knipslot". (Wordt v«rv#ladJt

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5