Aspirin dewereid Provinciaal 1lieuws i en daarom ^Binnenland I 3ii<L&chdflm WIERINGERWAARD. omdat Perceel 11; Schilderwerk. Begroeting 850. 'In de mooi versierde zaal van den he H v. d. Woude was het Zaterdag avond feest. De zangvereeniging „Apol- lo" vierde haar 40-jarig bestaan. Apollo heeft nimmer over weinig bezoek te klagen gehad en ook nu weer was de zaal flink bezet. De heer Zander sprak een woord van ■welkom in 't bijzonder tot den heer de Ridder, lid van het hoofdbestuur, de zustervereenigingen voor zoover aanwe zig en aan het Jazz-orkest ,.The Mixed Follies" van Den Helder. Het deed spreker genoegen dat zoove- len waren opgekomen waar hij trouwens niet bevreesd voor was. Zang is en blijft beschaafd De heer van Ham. directeur, gaf hier na een résumé van het ontstaan en be staan van „Apollo". 40 jaar is voor een plaatselijke vereeniging een heel tijd- Iperk en daarom wel waard even een te rugblik te werpen op het aigeloopen tijd- ivak. Het was op 15 Mrt. 1893 toen eenige •liefhebbers van zingen onder leiding van den heer J v. Kaan besloten tot oprich ting van „Apollo". Een comm., bestaan de uit de heeren dr Overduin, J. J. Ott d i Vries en Jb Kaan belastte zich met het samenstellen van een reglement. 20 Maart 1893 werd een bestuur gekozen en als directeur werd den heer J. F Eg- mond verzocht te fungeeren Op 24 Jan. 1894 trad Apollo voor 't eerst in het pu bliek op en wel op een Nutsavond Mej. N. Sehoorl gai een solo ten beste. Na den heer Egmond werd de heer P. Stade directeur, onder wiens bekwame leiding op de zangersfeesten te Hoorn (28 Aug. 1895) en te N Niedorp (17 Mei 1896) Apollo zich onderscheidde door beschaafd en goed zingen. De heer van Ham memoreerde verder nog veel wat later is gebeurd oa ver schillende bestuursverkiezingen, het 40- jarig jubileum van meester Visscher, de aanbieding van een vaandel door den heer H. Böttger en het feit dat de heer P. J. Vischer 20 jaar secretaris-penning meester is geweest, verder het bedanken ven enkele directeuren Op 1 Oct. 1924 trad spr. als directeur op. Apollo is niet zoo hoog van den grond gestegen als misschien sommigen ondei ons wel zou den wenschen. Het is gebleven een ge woon plattelandszangkoor. Toch heeft „Apollo" een stuk cultu- reelen arbeid verricht Spreker eindigde met de hoop dat we steeds Apollo een goed hart zullen blijven toedragen en dat de uitvoering van heden vxn vele jongeren een spoorslag zal zijn om lid to worden van ons „Apollo" dat zoo'n mooi doel beoogt n.I. „Zingen om de zang alleen." Hierna trad burgemeester Haringhui zen naar voren die met belangstelling de rede van den heer van Ham heeft ge volgd. Tal van herinneringen *ver len opgehaald. Ik heb, aldus spr., veel uit voeringen bijgewoond en met uw ver eeniging meegeleefd Apollo heeft niet alleen tijden van succes gehad, doch heeft ook met tegen spoed te kampen gehad. Bijzonder juich ik de herleving toe. Het is van niet te onderschatten beteekenis. Zang wekt op, werkt op stemming en gemoed Graag breng ik daarom hulde aan hen die hebben meegewerkt aan den b'oei der vereeniging, niet 't minst aan len heer van Ham, die steeds met groote ambitie, met liefde en toewijding zijn krachten geeft aan de vereeniging. Uviert 't jubileum in een zeer slechten economischen toestand. Juist in een tijd van heden acht ik een vereeniging voor U en de gemeente van groote waar de. Van harte wil ik den wensch uit spreken dat Apollo met den heer van Ham als directeur in bloei zal toenemen Deze wensch ging vergezeld van een prachtige medaille. De heer de Ridder van Winkel sprak als lid van het hoofdbestuur van den Zangersbond. Het H B S. stelt het op hoogen prijs uw jubileum mee te vieren. Ook deze spreker bracht hulde aan „Apollo" en deed zijn gelukwenech ver gezeld gaan van een mooi bloemstuk De heer Klooster sprak namens de zustervereeniging Kolhorn en feliciteer de vereeniging en directeur met dit 40 jarig jubileum. Ook hierbij werd een medaille vergezeld, terwijl ook nog bloe men werden binnengebracht van Bar singerhorn en Oudesluis. Tevens waren eenige schriftelijke feti citaties ontvangen o.a. ook van het eere lid Jb. v. Egmond, den eersten directeur. Door omstandigheden kon hij tot zijn eP0t het feest niet bijwonen. De heer K. Zander bracht den sprekers Hartelijk dank voor hun woorden, als mede voor de stoffelijke blijken van be langstelling. Daarna werd overgegaan tot het af- weraen van het uitgebreide programma, waarover w« ditmaal kort zullen zijn. Als gewoonlijk werden de diverse num mers weer zeer goed uitgevoerd, zuiver en met een goeden uitspraak Bijzonder mooi vonden we „Moederke Alleen" waarin de solopartij zoo mooi werd ge zongen Het waren meerendeels liederen waarbij ernst werd betracht. Zooals ge zegd zou de The Mixed Follies van den Helder, onder leiding van den heer L de Snayer, voor muzikale afwisseling zorgen ooraf werd door den directeur clementie gevraagd omdat de Band slechts voor 3 4 compleet was. Hoe groot zou t succes wel geweest zijn als lat andere vierde gedeelte er ook nog ge- woest was. Reeds bij het eerste nummer n I een wals-potpourri had de Band het geheele publiek te pakken en hield het tot het einde va3t Voor ons was een dergelijke Jazz Band weer eens wat nieuws. Ook bij het bal hebben de heeren kranig meegewerkt met de heeren Kos «n de stemming er in te houden. Tot laat in den nacht is er prettig feest ge- v1(:r(L poll° heeft °P waardige wijze bet 40-jarig jubileum herdacht. i zorgvuldige onderzoekingen hebben aangetoond, da* AsDinn langzamer in den bloedsomloop en de weefselcellen wordt opgenomen, maar (en dat is van belang)ook veel langer in het lichaam blijft, oefent het veel langer en in tensiever zijn heilzame werking uit. Uitsluitend verkrijgbaar In de eren|e-t>endbulsjel ven X tebl. 70 ets. en erenjeukjes van 2 fabl. i 10 ets. OUDKARSPZL. 100-jarig bestaart van het departe ment Oudkarspel van de „Maat schappij tot Nut van 't Algemeen Zaterdagavond werd in de zaal van het Huis de Brederode van den heer C. Vis. al hier, het 100-jarig bestaan van het Nuts- departement feestelijk gevierd. Een flink aan tal genoodigden en belangstellenden was aanwezig. De voorzitter, de heer J. Keizer, opende de bijeenkomst met allen een hartelijk welkom toe te roepen, den wensch uitsprekende, dat men zich dezen avond zal amuseeren. Spr. deelde mede, dat van het Hoofdbestuur een felicitatie-schijven was ontvangen, met be richt van verhindering. Hierna werd door de operetteclub „Ceaci lia" de operette „Rolanda" van Jac. Jansen opgevoerd, waarmee deze vereeniging veer tien dagen geleden zoo'n groot succes heeft gehad. Ook thans werd de operette zeer goed vertolkt. Wij volstaan met te zeggen, dat én de hoofdpersonen én de koren zeer verdienste lijk werk hebben te zien en te hooren gegeven, zoodat meermalen een open doekje werd ge geven. In de pauze tusschen het eerste en tweede bedrijf sprak de heer Keizer een herdenkings rede uit. Spr. ging terug tot het jaar 1832, een rus tiger tijd, dan waarin we thans leven, al zal de herinnering aan den tiendaagschen veld tocht toen nog levendig zijn geweest. Of er toen van zoo'n geweldige economische ont wrichting sprake was, of er zoo'n geest van wantrouwen rondwaarde als thans, wist spr niet en heeft hij niet in oude archiefboeken kunnen vinden. Maar wel weet spr., dat menigeen zal terugverlangen naar den tijd van bezonkenheid, rust, orde en saamhoorig- heid inplaats van te leven in een tijd, waarin de hartstochten worden opgezweept, verdeeld, ht-id en tweedracht wordt gezaaid, de funda menten, waarop onze maatschappij rust. Door het menschelijk vernuft werden vele uitvindingen gedaan en veel geperfection- neerd. Men kreeg: meerdere eischen. Het eene volk overvleugelde het andere. Men stond tegen elkaar op. Dat leidde tot den val waar van we thans de gevolgen ondervinden. Het art 1 van de wet van de Maatschappij krijgt nieuwe beteekenis om het algemeen volksge luk te bevorderen. Ieder dient mede te werken aan de wederopbouw. Uit verschillende reke ningboeken ging de voorzitter na wat ge daan is voor de volksontwikkeling. Spr. her innerde aan de feesten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het departement. Spr. wendde zich hierna tot het eerelid, den heer M. Kroon Cz., thans 89 jaar oud en 70 jaar lid van het departement. De oudste maar ook nog de jonge, die nog zoo met het jubileum meeleeft. Zoo lang het lief en leed te deelen van het departement is niet voor iedereen weggelegd. Het is ook zijn feest en mogen wij hem feüciteeren, dat hij het eeuw feest op dezen leeftijd nog heeft mogen mee maken. Spr. feliciteerde den heer Kroon na mens het bestuur. (Applaus.) Spr. feliciteerde ook het bestuur en de bestuursleden der neveninstellingen, de spaarbank, die een zeer voorname plaats heeft ingenomen en veel goed werk verricht. Spr. vond het een ver heugend verschijnsel, dat men weer tijd be gint te vinden voor het lezen van goede lectuur, waarvoor de Voliksbibliotheek van het departement zorgt. Spr. hoopte, dat ook deze instelling den stijgenden lijn zal vol gen. Vervolgens ging spr. vanaf de stichting der Maatschappij op 16 November 1784 door Jan Nieuwenhuijzen en diens zoon Mar- tJiius de geschiedenis na. Spr. hoopte, dat men door de toetreding van nieuwe leden onverzwakt, met nieuwe energie op den ingeslagen weg mag voort gaan. (Applaus.) Ds. van Dijk wenschte het bestuur namens de aanwezigen hartelijk geluk met het jubi leum van het departement. Het Nut leeft door zijn kinderen. Het zijn thans geen mooie tijden. Machines zijn uitgevonden enz. Maar wij hebben ons aangepast. Het Nut doet nog veel voor de volksontwikkeling. Spr. hoopte, dat het Nut zoo lang mogelijk mag leven, ter verhei?ing van het geestelijk leven. De heer M. Kroon dankte voor de gespro ken woorden en feliciteerde bestuur en leden met het jubileum. Spr. hoopte over tien jaar nog weer eens bij het Nut te mogen komen om feest te vieren. (Applaus.) Na het derde bedrijf der operette bood de voorzitter van „Ceacilia'', de heer K. Borst, namens de vereen, zijn felicitaties aan verge zeld van een bloemenmand. Spr. was ver heugd, dat de keuze op zijn vereen, was ge vallen om deze avond te vullen. Daarna sloot de voorzitter de bijeenkomst na woorden van dank te hebben gesproken tot dt- zangvereeniging „Ceacilia", den compo nist der operette, den heer Jansen te Bergen en den directeur van „Ceacilia", den heer H J. Zaal. De voorzitter dankte de sprekers voor hunne woorden en wees er op, dat men mei aller hulp art. 1 der wet van de Maatschap pij kan verwezenlijken. Spr. drong aan op aansluiting. Een gezellig bal besloot dezen avond. URSEM. Zaterdagmiddag had ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van den verbouw van het raadhuis. Ingekomen waren zeven bil jetten. Perceel I: Timmerwerk, metselwerk enz., begrooting f 3000. Ingeschreven werd als VOlfift* Di. A. Hoogewerf 4087, N. Bakker 3545 Th. Baas f 3518, A. J. Hille 3387, Groot 2985. Ingeschreven als voigt: Combinatie W. Stroomer e.a. 836. S. Rinkel f 555. Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. WERVERSHOOF. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne werd herkozen de heer N. Koopman Nz.; tot hoofdingeland de heer P. Neefjes Jacz. EEN MISLUKTE PROEFNEMING. Te IJmuiden zijn vanwege de Noord- Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij proeven genoemen met een nieuwe uit vinding om een verbinding tot stand te brengen tusschen een gestrand schip en een reddingboot op den wal. De uitvin ding was gedaan door den heer M. Saaf te Bussum en bestaat uit een soort van vliegende parapluie, die wordt afgescho ten en zoo een lijn moet overbrengen. Voor de proefneming had het bestuur der N.Z.H. reddingmij. te IJmuiden be schikbaar gesteld de reddingsmotorboot Neeltje Jacoba, die gistermorgen bij slecht weer in zee ging. Aan boord be vond zich de heer C. v. d. Boom en de heer H. de Booy jr., lid van het hoofdbe stuur der Noord-Zuidhollandsche Red dingmaatschappij, en de heer D Moer man, wal-kapitein van bureau Wijsmul ler te IJmuiden. De proefneming is niet geslaagd, tot tweemaal toe is '"ti van den vl'eger gebroken, waarna de reddingboot is teru^Ts.keer.1. De uitvinder zal het toe stal verbeteren, waarna nieuwe proef nemingen zullen worden gedaan. ONVEILIGHEID IN DE GRENSSTREEK. Terwi" de chauffeur Holtmans uit Straelen op weg was naar een der nabij het Noord-Llmburgsc'e grensplaatje V-lden pel.gen smokkelwinkels, werd hij natn'f de NeJ ?rlandsche grens p1- 're ling door vijf personen aangevallen en dusdanig mishandeld, dat hij met zware verwondingen naar zijn woning moest worden overgebracht. De tot dusver on bekend gebleven aanvallers, die op bat smokkelpad waren schijnen Holtmans voor een verrader te hebben aangezien. EEN BOMBARDEMENT MET EIEREN. Een groep van een twintigtal studen ten heeft gistermiddag omstreeks 1 uur de pui van een winkelhuis in de Lange Burchtstraat no. 6 te Nijmegen met eieren bekogeld. De politie nam een der studenten, die er van verdacht werd ge gooid te hebben, mede naar het politie bureau. Daar er echter geen bewijzen konden worden aangevoerd, werd de student weer vrijgelaten. In het beko gelde pand is gevestigd een zaak in hygiënische artikelen en patentgenees middelen. Het schijnt, dat in studenten kringen ontstemming heerscht over de wijze, waarop de winkelier zijn artike len etaleert en in de étalage aankondigt. Het eierenbombardement moet waar schijnlijk als een protest hiertegen wor den beschouwd en tevens als een onder streping van den door de studenten ge- uiten wensch, verandering in de wijze van étaleeren te brengen. BRAND. Bollenschuur afgebrand Zondagnacht is te Haarlem brand gemeld aan de Jan Gijzenvaart. Het bleek, dat een bollenschuur in brand geraakt was. De zoon van den eigenaar had om twaalf uur zijn fiets in de schuur gezet en toen gemerkt dat er brand was ontstaan. Hij was onmiddellijk naar huis geloopen en met zijn vader daarna teruggekeerd, waarna het vuur door hen bei den gedoofd was. Waarschijnlijk is dit ech ter niet afdoend gebeurd en is het vuur onder den grond blijven smeulen en later weer op gelaaid. De brandweer was spoedig ter piaatse en heeft nog getracht met drie stra len op de waterleiding het vuur te blusschen. Daarin mocht zij echter niet slagen en de schuur, welke van hout was opgetrokken, is geheel afgebrand. Verzekering dekt de scha de. HET NATIONAAL ZEEMANSFONDS. De raad van commissarissen van het Na tionaal Zeemansfonds hield een vergadering onder voorzitterschap van den heer M. J. van Alphen de Veer te 's-Gravenhage. Er bleek uit het verslag over het afgeloo- pen jaar, dat aan 495 gezinnen en alleen staande jjersonen ondersteuning verleend werd. Tallooze oud-zeelieden blijven zich aanmelden. De geldmiddelen van het fonds zijn zoo danig verzwakt, dat de aanvragers op een lijst geplaatst moeten worden om, indien er een ander uitvalt, voor een uitkeering in aan merking te komen. Hierop moet soms 1 Yi 2* jaar gewacht worden. De giften en jaarlijk- sche contributies worden minder. Versterking van dit fonds mag dan ook niet uitblijven. Het bestuur blijft de hoop koesteren, dat het Nedtrlandsche volk en in de eerste plaats ieder, die iets met de zeevaart te maken heeft of gcutid heeft, giften of jaarlijksche bijdra gen in voldoende mate zal schenken om te kunnen blijven doorgaan met het menschüe- vende werk van de stichting: den hulpbehoe venden zeeman een menschwaardigen ouden dag te bezorgen. INBRAAK TE ENKHUIZEN. Te Enkhuizen is Zaterdagnacht ingebroken in het kantoor van den gemeentelijken visch- afslag. De brandkast werd opengehakt en een bedrag van bijna 2000 werd buit ge maakt. De politie is de inbrekers, die per autc van buiten de gemeente waren gekomen, op 't spoor. NEDERLANDSCH HISTORISCH SCHEEPV AART MUSEUM. Opening van een nieuwe af deeling, gewijd aan de geschiedenis der 19e eeuw. In het Nederlandsch-Histonsch Scheep vaart-Museum aan de Cornelis Schuytatraat te Amsterdam zal op 7 April door den com missaris der koningin dezer provincie een nieuwe afdeeling worden geopend, welke ge heel gewijd zal zijn aan de geschiedenis der 19e eeuw. Hiertoe is de derde verdieping van het museum ingericht. EEN TUNNEL ONDER DE MAAS TE ROTTERDAM? Medegedeeld bij bezoek van raadsleden uit de Maasstad van Antwerpen. Gisterochtend zijn te Antwerpen veertien sociaal-democratische gemeenteraadsleden uit Rotterdam aangekomen Zij werden verwel komd door burgemeester Huysmans, die wees op het belang van een degelijke verstand houding en samenwerking tusschen beide havensteden. De leider der Rotterdamsche gasten, de heer De Donker, deelde mede, dat door het niet voldoen der bruggen over de Maas sprake is van het maken van een tunnel te Rotterdam. DE AANSTAANDE EMMABLOEM- COLLECTE. Men meldt ons: Op verzoek van den voorzitter van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose werd H. M de Koningin-Moeder bereid gevonden om de navolgende aanbeveling te verstrekken ten bate van de aanstaande „Emmabloem- collecte": „Waar rijk, provincie en gemeente helaas genoodzaakt zijn, den steun aan de Eiber culose-bestrijding te verminderen en ook zeer vele particulieren hun contributies heb ben moeten beperken, daar dreigt deze zoo noodzakelijke arbeid te worden verlamd. Dit groote gevaar kan alleen voorkomen worden door eendrachtige samenwerking van geheel ons volk. De Emmabloem-collecte stelt een ieder in de gelegenheid, hiervoor een offer te brengen en ook de kleine en allerkleinste gaven zullen ertoe bijdragen, den nood en het leed dpr tuberculoselijders te helpen lenigen. Moge mijn eenige wensch worden vervuld dat deze collecte door een groote opbrengst Uwe vereeniging steune in het volbrengen van Uwen moeilijken, zegenrijken arbeid. PROTEST TEGEN DE FILM MORGENROT." Poging tot brandstichting in het Rembrandt Theater te Amster dam. De dader aangehouden. Tijdens de tweede avondvoorstelling in het Rembrandt Theater, waarin de film „Mor- genrot" vertoond werd, heeft een jong- mensch, dat in de zaal zat, uit protest tegen deze film een hoeveelheid zwavel, die hij bij zich droeg, in brand probeeren te stekken. Ge lukkig bevond zich in zijn onmiddellijke na bijheid een agent, die den man in de kraag greep en hem overbracht naar het bureau Singel, waar hij is opgesloten. Ook door een tweeden persoon, die boven gezeten was, is gepoogd in zijn omgeving brand te veroorzaken. Men is er niet in ge slaagd hem aan te houden. Verscheidene per sonen, die merkten dat er iets gaande was. wilden de zaal in alerijl verlaten. Het kalme optreden van de politie voorkwam échter, dat er ernstige dingen gebeurden. Men mag van geluk spreken, dat niemand in de zaal alarm heeft gemaakt door „brand!'' te roepen, aangezien het gebeurde in het geheel gevulde gebouw dan hoogst waarschijnlijk een paniek met zeer ernstige gevolgen zou hebben veroorzaakt. Later op den avond is ook op het Rem- brandtplein en in de omgeving daarvan de politie enkele malen opgetreden tegen kleine groepen demonstraten. Van politie-zijde had men rekening gehouden met de mogelijkheid dat na aflooo der gisteravond in de Diamant, beurs tegen de vertooning van „Morgenrot" gehouden protestvergadering, waaraan onge veer 1300 personen rebben deelgenomen, in optocht naar het Rembrandtplein zou worden getrokken. Om dit te verhinderen had zich voor het gebouw onder leiding van een in specteur een politiemacht van 4 ruiters er. 16 agent opgesteld, die echter niet behoefde op te treden. Ook te Rotterdam ongeregeld heden. Gisteravond is er buiten het Luxor Thea ter te Rotterdam eenigen tijd rumoer geweest in verband met protesten tegen de film „Mor genrot". Deze protesten gingen uit van een groot aantal organisaties van communisti sche of daarmede sympathiseerende zijde. óór het theater aan de Kruiskade heeft de politie omstreeks negen uur moeten optreden omorotesteerende groepen uiteen te drijven Ook op den Coolsingel is het eenigen tijd rumoerig geweest. Tijdens de eerste voorstel ling moesten een heer en twee dames eerst genoemde was een bestuurslid van de Film liga verwijderd worden, omdat geconsta teerd werd. dat zij door blazen op een fluitie de voorstelling trachtten te verstoren. Tij dens de tweede voorstelling is vier maal een poging gedaan door personen in de zaal om door gefluit en geroep de orde te verstoren Telkens werd onmiddellijk ingegrepen. In totaal zijn 25 5 30 personen verwijderd. In de zaal was zeer xgel do Li tic aanwezig, Vfit- scheidene personen werd den toegang tot de zaal geweigerd, omdat gemeend werd. dat zij de kennelijke bedoeling hadden te protestee ren. Na afloop van de tweede voorstelling bleef het nog eenigen tijd rumoerig. Krach tig ingrijpen was niet meer noodig. HET ANTI SEMITISME IN DUITSCHLAND. De houding van de israilietischè kerkgenootschappen in Nederland. Verspreid wordt de volgende oproep: De permanente commissie uit de centrale commissie tot de algemeene zaken van het Nederlandsch-israëlietisch kerkgenootschap en de hoofdcommissie voor de zaken van het Portugeesch-israëlietisch kerkgenootschap, officiee! vertegenwoordigende het jodendom in al zijn geledingen in dit land. op welks bodem de strijd is gevoerd voor de vrijheid van geweten, dien het zich opmaakt eerst daags te herdenken; trotsch op hun burgerschap van dit land, dat in zijn grondwet en verdere wetgeving de vrije uitoefening van den godsdienst aan een ieder verzekert en dit beginsel in zijn toe passing van de wet tot uitvoering brengt; diep getroffen door de behandeling joden aangedaan in het Duitsche rijk. dat groote geestelijke goederen van de hoogste waarde heeft gekweekt, doch den Joden thans de eerste rechten van den mensch dreigt te ont nemen; bij de openbare meening protesteerende tegen de voorgekomen mishandelingen en andere daden tegenover joden wegens hun jood-zijn gepleegd; willende voorkomen, dat de gemoedsbe weging, die zich van de joden hier te lande heeft meester gemaakt, uiting zal zoeken in individueele daden, die den toestand kunnen verscherpen; waarschuwen met aandrang allen, zich van zoodanig optreden te onthouden. Voorts van oordeel, dat van Nederlandsch- joodsche zijde voorbereidingen moeten wor den getroffen om zoo noodig den geloofs broeders hulp te bieden in de moeilijkheden, waarvoor zij in het Duitsche rijk gesteld zijn, hebben zij besloten uit de leden van de beide kerkgenootschappen te benoemen een com missie met opdracht die stappen te doen, welke de tijdsomstandigheden in verband met den toestand der joden in dat rijk haars inziens zullen eischen, zich overtuigd hou dende, dat eder Nederlander, wien de tra ditie van zijn land lief is, moreel en daad werkelijk zal steunen den arbeid dier com missie. Een lijst met de namen van de leden der commissie wordt hieraan toegevoegd, alleen zeer vooraanstaande personen in de israël. kerkgenootschappen en verschillenden van hen met landelijke bekendheid. In het Maartnummer van De Hollandsche Revue treffen wij artikelen aan over Lente maand en over de situatie in Duitschland en vele andere onderwerpen welke in de rubriek „Waarover men spreekt" thuis hooren. In den Spiegel der Kunsten wordt o.a. verteld van John Galsworthy en over kinderen als filmspelers. Uit diverse tijdschriften zijn in dit nummer gedichten overgenomen. Panorama heeft naast een prettige beschrij- ving zeer fraaie kieken over een moderne reis naar de tropen. De fantastische medewerker bespreekt het luchtverkeer in de toekomst en er is geïllustreerd nieuws over leven en wer ken van koning Gustaaf van Zweden. Naast vele actuëele kieken uit binnen- en buitenland treffen wij in dit nummer nog fraaie natuur opnamen aan, een sport- en damesrubriek en verhalen en novellen van Ch. Divine, van Ellis Parker Butler en van Jack Bechdolt, Van 't verhaal var der Duitscher Schw8rtz, die naar het Duivelseiland verbannen was, wordt in dit nummer een vervolg gegeven. In het kleuterweekblad Kie-ke-boe wordt verteld van Kiekeboe, die naar huis ver langt. P. van Renssen verhaalt van het hoef ijzer en Fré Dommisse geeft het slot van haar vertelling over Het Kaboutertje van Hansje. Er zijn versjes van de redactrice, van mevr. Asscher van der Molen en van C. Wilkeshuis. Dick de Boer leert den kleuters een eendje teekenen. Het Maartnummer van het maandblad Natuur en Techniek uitgave N.V. Uitge- versmaatschappij Elsevier heeft een le zenswaardig artikel van W. Valk over Sub- karpatisch Rusland en geeft er interessante foto's bij. S. S. Hoogterp schrijft bij zeer mcoie opnamen over stuifmeel en dr. ir. L. J« G. van Ewijck bespreekt de vermoeidheid van materialen. J. van Limbergen houdt een beschouwing over een onderwerp, dat alle aardbewoners kan interesseeren, namelijk over Marskanalen en Marsbewoners. Buiten gewoon interessant zijn beschrijving en foto's van dr. H. Hengel over „Verwaterde" zoog dieren. L. J. van Til bespreekt de damesmode uit Centraal Afrika, die wel een en ander van de Europeesche verschilt. Frits van Raalte geeft weer een wetenswaardig opstel over psycho-teehnisch onderzoek, getiteld Nog maals: gewogen en hèrwogen. Si Omong bespreekt de heilige graven in onzen archipel en Martin Zebden wekt op om het fraaie Zwitserland te bezoeken. „De Huishouding'tijdschrift voor de moderne huisvrouw. No. 6 van den loopenden jaargang opent met een artikel van mr. D. S. Jes- surun Cardozo, waarin de aansprake lijkheid der ouders wordt behandeld voor de daden van hun kinderen D» Meijers schrijft over de keuring van gas- verbruikstoestellen. W. de Joncheere ten Bosch wijdt een artikel aan Pool- sche Paaschgebruiken en H. Dijk—» Manger vertelt nog over het koken van eerige groentensoorten en pap op stoom. Hoe een rationeel ingerichte keuken er uit ziet, geeft E. J. van W'averen Resink aan. De redactrice geeft in „Geheimen uit de keuken" eenige recep ten voor vischgerechten. Vertier „De Sleutelmand" met allerlei wenken en voorts de mededeellngen van den Ned, Vrouwenbond voor huishouclings-orga- nisatie. alsmede het vervolg van het teuületofi,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7