DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM WU STAAN AAN DE SPITS! 2lit het Ba SxigeÜiksch O veezicht De Jodenvervolging in Duitschland. Buitenland Binnenland1 Ververij en Chemische Wasscherij. No. 72 Zaterdag 25 Maart 1933 135e Jaargang Namens den rijkskanselier mocht de buiten- landsche perschef der N.S.D.A.P. verklaren, dat de berichten over Jodenvervolging ge- meene leugens waren Een telefonisch interview. TELEF. 1525 Mevrouw Stuurt Uw gordijnen, lampekappen, dekens, matrassen, tapijten naar ons, dan weet U dat Uw goede ren zorgvuldig behandeld worden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Olt nummer bestaat uit drie bladen. ZII. DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DU BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER- SCHITNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. 9 DE DIR ECUh. Den Haag 24 Maart 1933. De terste Kamer heeft heden niet veel af gedaan. De Voorzitter liet trouwens reeds om half vier de leden huistoe gaan, nadat de Begrooting van Posterijen, Telegrafie en Telefonie waarmede den vorigen dag was begonnen, zonder stemming was goedge keurd. De beraadslagingen daarover hebben een zeer rustig verloop gehad en wij meenen te kunnen volstaan met mededeeling te doen van het antwoord des Ministers op de vra gen en klachten door sommige luiden geuit. In de eerste plaats a? postaangelegen- heden. In antwoord op de o.a. door den heer IJsselmuiden (r.-k.) gemaakte opmerkingen zette minister Reijmer uiteen, dat er dank zij het beleid van den directeur-generaal, wien hij tusschen twee haakjes warme hulde bracht voor zijn toewijding, flink wordt be zuinigd, Ook bij het hoofdbestuur, dat er in krimping van personeel heeft moeten plaats vinden, doch dat daarbij niet het vrouwelijk personeel meer gespaard zou zijn dan het mannelijke. Er is op het oogenblik geen on billijke verhouding tusschen de beide catego rieën Dat de promotie zou zijn stop gezet, is onjuist, maar natuurlijk geschiedt ciie niet zoo vlot als belanghebbenden wel zouden willen. Wat de stemming onder het perso neel betreft, waarover de heer IJsselmuiden had geklaagd, deze was volstrekt niet verbit terd en de Minister meende dat er geen reden bestond om daarover te klagen. Over de vermindering van het aantal be stellingen, waarover o.a. de heer Smeenge (lib.) een geestig woord had gezegd, liet de Minister zich niet veel uit. Eigenlijk vol stond hij, na gewezen te hebben op de nood zaak van bezuiniging, met de humoristische opmerking, dat het voor het geluk van het menschdom nog zoo kwaad niet is, dat men niet meer zooveel brieven ontvangt sinds er minder bestellingen zijn, wat natuurlijk niet opgaat: men krijgt alleen zijn poststukken soms een halven later dan in vroeger dagen. In de tweede plaats heeft de Minister vrij uitvoerig stilgestaan bij de postverbinding per vliegtuig tusschen Nederland en Indië. De heer Fock (lib.) had er op gewezen, dat de bestaande regeling met de K. L M aan 's lands schatkist ongeveer een zes ton per jaar kost. Maar nu is er het plan-Asjes, strekkende om den postdienst op Indië re doen uitvoeren door kleine vliegtuigen, die niets anders zullen overbrengen en waarvan de dienst vlugger zal geschieden, terwijl de exploitatiekosten door de inkomsten vrijwel gedekt zullen worden. Toen in de Tweede Kamer de heer Ir Van der Bilt deze zaak ter sprake bracht, beloofde de Minister te zullen overwegen of het gewenscht zou zijn een commissie van advies ten dezen te benoe men. Hoe staat het met de zaak, vroeg de heer Fock. De Minister deelde mede. dat hij van de K. L. M een rapport over de zaak verwacht en na ontvangst daarvan zal hij nagaan, of het nog wenschelijk is het oordeel van een commissie in te winnen. Wat de radiokwestie aangaat, waarover de heeren Kranenburg (v. d.) en De Zeeuw (s.d.a.p.) uitvoerig hadden gesproken zon der veel nieuws te berde te brengen, heeft minister Reijmer opnieuw op de bekende gronden de bestaande zendtijaverdeeling ver dedigd, weder uiteengezet, waarom hij den Avro geen algemeene organisatie kon heeten zijn ieaal, dat de omroepvereenigingen het onder elkander eens zouden worden vrijwel onbereikbaar geheeten. De Regeering mag dus niet laten zich in de zaak te mengen, al zal elke regeling, hoe goed ook bedoeld, stof tot bedenkingen opleveren Hij heeft toege- zegd tot op zekere hoogte de politiek uit de aether te bannen omdat ook hij een afkeer heeft van politiek met een demagogisch ka rakter, maar geheel verbieden zal niet gaan. Over een nieuwe regeling wacht hij nu een rapport van den Radioraad af Hij heeft be loofd, dit aan de Tweede Kamer over te leg gen en is bereid ditzelfde ook te doen bij de •Eerste Kamer, echter onder bijvoeging van zijn eigen overwegingen. Wat de kwestie van de intelling van een beroepsinstantie van de beslissigen van de radiocontroleraad aan gaat, meende de Minister, dat deze niet zoo dringend noodig is en men voor de instel ling van een beroepsinstantie kan wachten op de totstandkoming van een wet op de admi nistratieve rechtspraak. Aan opheffing van de censuur op de radiouitzendingen dacht de Minister niet. Controle is nu eenmaal onmis baar omdat een verweer tegen een per radio verbreide meeningsuiting niet mogelijk is. Zonder dat er gerepliceerd werd, heeft de Kamer daarop zwijgend hare goedkeuring aan dit deel der Begrooting geschonken. Dinsdag komt men weder bijeen. In opdracht van rijkskanselier Hitier heeft gistermiddag de buitenlandsche perschef van de NSDAP, Hanfstaengel, in een transatlan tisch telefonisch interview met den directeur- generaal der International News Servia te New York, J. V. Connoly, verklaringen afge legd omtrent de berichten inzake de Joden vervolgingen in Duitschland. Hanfstaengel verklaarde: „De berichten over Jodenvervolgingen zijn gemeene leu gensOp de vraag: „Zijn de berichten over zoogenaamde Jodenmishandelingen in Duitschland waar of onwaar?" antwoordde hij: „De rijkskanselier heeft enkele minuten geleden, toen ik hem op het vliegveld van München na zijn aankomst uit Berlijn ont moette, mij de machtiging gegeven te verkla ren, dat al deze berichten in hun totaliteit gemeene leugens zijn". „In den loop van onze tegenwoordige, nationale revolutie aldus vervolgde hij die wel de vreedzaamste en rustigst verloo- pene van de wereldhistorie is geweest, heb ben zich onvermijdelijke botsingen voorge daan tusschen kleine groepen politieke tegen standers. In geen geval is er eenigerlei dis- crimineerende behandeling van Joden of niet-Joden plaats gevallen, of zij van Chris telijk of ander geloof, links of rechts georiën teerd waren. In feite hebben de SA in vele gevallen hun eigen leven op het spel gezet om het leven en de eigendom van politieke tegenstanders te beschermen, onder wie zeer ■PI wel ook eenige Joden kunnen zijn geweest". Op de vraag: „In Amerika zijn geruchten in omloop, dat Katholieken mishandeld en gefolterd zijn geworden. Zijn deze berichten waar?", antwoordde Hanfstaengel: „Deze beschuldiging is belachelijk. Ik verwijs U naar het antwoord op uw voorafgaande vra gen". De volgende vraag luidde: „Maakt uw re geering onderscheid tusschen Joden, die zich aan den wet onderwerpen en die, welke de politieke doeleinden van het tegenwoordige regiem bestrijden?" Antwoord: „Op geen enkele wijze maken wij onderscheid tusschen aanhangers en te genstanders van de regeering''. Vraag: „Heeft de afgekondigde amnestie, waarbij nationaal-sociaiisten en nationalis ten, die strafbare dacen hebben begaan ter beverdering van de nationale revolutie, wor den vrijgelaten, ook betrekking op nationaal- sociaiisten, die Amerikanen zouden hebben aangevallen?" Antwoord: „Zonder te willen vooruitloo- pen op de a.s. rapporten van de Amerikaan- sche ambassade te Berlijn, moet ik er nog maals den nadruk op leggen, dat wij geen onderscheid hebben gemaakt tusschen welke nationaliteiten of partijen ook, voor zoover het de instandhouding betrof van orde en rust. Voor zoo ver mij bekend is heeft ambas sadeur Sackett Washington gemeld, dat se dert 11 Maart geen molestaties van Ameri kanen zijn voorgekomen. Ook vroegere, be treurenswaardige incidenten, zijn voorgeval len. zonder dat de aanvallers wisten, dat hun tegenstanders Amerika ïen waren Enkele dezer kwesties zijn nog hangende. In eenige gevallen hebben de aanvallers inderdaad amnestie gekregen". Vraag: „Doet de Duitsche regeering on derzoek naar de klachten over zoogenaamde mishandelingen en zJl zij eventuëele schuldi gen straffen?'' Antwoord: „Natuurlijk, daarvoor hebben wij onze politiemannen en on>.e crimineele politie". Vraag: „Zouden bij den tegenwoordigen toestand mannen als Lion Feuchtwanger en Einstein naar Duitschland kunnen terug- keeren zonder lastig gevallen te worden?" Antwoord: „Deze vraag kan ik niet beant woorden. Daarover moeten de gerechts hoven beslissen. Het is zeer te betreuren, dat deze beide mannen zich in het buitenland zoo afkeurend over Duitschland hebben uit gelaten." Vraag: „Er zijn hier geruchten in omloop, dat de regeering alle Joden uit openbare functies verwijdert. Zijn deze geruchten waar?" Antwoord: „Het beste bewijs voor de on juistheid van deze berichten is het feit, dat nog heden vele hooge officieele functies door Joden bekleed worden". Vraag: „Betreurt de Duitsche regeering het, dat de Amerikaansehe consulaten in Duitschland uit eigen beweging een onder zoek hebben ingesteld naar de berichten omtrent gruwelen?" Antwoord: „Vojstrekt niet Integendeel, de nationale regeering begroet ten dergelijk on derzoek als de beste wijze om de waarheid omtrent den toestand in ons vaderland aan het licht te brengen en te verspreiden." Vraag: „Er zijn hier geruchten in omloop, volgens dewelke het den in Pfalz wonenden Joden verboden is hun deposito's van de ban ken op te vragen." Ook zouden zij bedreigd zijn met uitwijzing. Zijn deze berichten waar?" Antwoord: „Ik weet werkelijk niet waar al deze belachelijke berichten vandaan komen". Op gedetailleerde vragen betreffende ver volging van Joden antwoordde Eïanfstaengel „Het onderzoek van de Zweedsche, evena s van de Nederlandsche ambassade te Berlijn heeft uitgewezen, dat niet één Jood gedood of gewond is geworden. Ieder reiziger kad zich zelf er van overtuigen, dat nooit zoo veel vrede en rust geheerscht heeft gedurende al de 14 jaren van socialistische heerschappij als gedurende de laatste weken, met uitzonde ring van de eerste paar roerige dagen". Vraag: „Hadden de kleine botsingen, die in de critieke dagen der revolutie voorvielen politieke of religieuze redenen?" Antwoord: „Politieke natuurlijk. Wanneer u tegen iemand strijdt, vraagt u toch niet, bij welke kerk hij is aangesloten?" Vraag: „ZZal Hitier Mussolini een bezoek brengen?" Antwoord: „Dat kan ik u thans werkelijk nog niet met zekerheid zeggen. Wij hebben het op het oogenblik zeer druk met de binnen- landsche politiek; desondanks is een derge lijk bezoek niet onmogelijk. Ten slotte zou ik zeer in het algemeen willen opmerken, dat vele indiv'dueele joden en joodsche organisatoren onze regeering ondersteunen, aangezien zij ingezien hebben, dat het eenige alternatief tegenover de natio nale revolutie de communistische terreur- heerschappij is". Het gesprek van den directeur-generaal Connoly had plaats cao uit een kantoor in New-York door bemiddeling van een verte genwoordiger van de Telegraphen-Union in New-York, von Doeming, een duurde 15 mi nuten. De verbinding was buitengewoon dui delijk. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Communistische drukkerij ontdekt. Volgens een mededeeling van de politie- directie te Dresden is gisteravond in een prieel de drukkerij van een communistische krant, „Die Arbeiterzeitung" genaamd, ont dekt. Een leidend communistisch functionna- ris, een vrouw, die het krantje rondbracht en de eigenaar van het prieel zijn in arrest ge steld. Wapendepot ontdekt. Landjagers tezamen met agenten der hulppolitie zijn er in geslaagd in een bosch bij Meggen (Westfalen) verscheidene wa pendepots te ontdekken. Er werd een groote hoeveelheid wapenen en munitie gevonden. Bovendien zijn bij huiszoekingen bij commu nisten nog meer wapens en munitie gevon den. In verband hiermede zijn 5 personen ge arresteerd. Alleen S. A„ S. S. en Stahlhelm toegelaten in Beieren. De commissariale Beiersche minister van binnenlandsche zaken Adolf Wagner heeft op grond van de noodverordening ter be scherming van land en volk bepaald dat in Beieren alle zoogenaamde weerbaarheidsor ganisaties die nog bestaan buiten de S. A., S. S. en Stahlhelm, ontbonden moeten wor den en de voltrekking van die ontbinding vóór 31 Maart 1933 op het departement van binnenlandsche zaken moeten hebben meege deeld. De wapenen en munitie die deze or ganisaties bezaten moeten zij afgeven aan de bevoegde S. A.-leiders met commissariale be voegdheid te dier zake. Van bevoegde zijde, aldus Wolff, wordt dienaangaande medegedeeld dat een groot aantal reeds lang onnoodige organisaties ge- looven, dat nu de tijd is gekomen dat zij on der de zon van de nationale revolutie kunnen opbloeien. Trots afgelegde verklaringen van trouw kan men echter niet erkennen dat deze organisaties noodzakelijk zijn en het is zeker dat zij inplaats van eenheid te bevorderen, versplintering in de hand werken. Sommige organisaties beletten zelfs deelneming aan de S. A. Dat kan de regeering van de nationale revolutie niet toestaan. Elke Duitsche man en strijder behoort thans in de S. A., daar behoort hij voor volk en vaderland te waken. Naast de S. A. en S. S. staat alleen de Stahlhelm als strijdorganisatie van het na tionale front. VERTEGENWOORDIGER DER SKODA-FABRIEKEN GEARRESTEERD. De vertegenwoordiger te Boekarest van de Tsjecho-Slowaaksche Skoda-fabrieken is op militair bevel gisteren gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van spionnage en ver- dusitering van militaire documenten. De ver tegenwoordiger, Seleskv, verklaarde bij zijn arrestatie, dat hij niet heeft willen spionnee- ren, maar de documenten slechts in het be lang van de uitvoering van militaire orders aan de directie van de Skodafabrieken had willen zenden. De aangelegenheid-Selesky had dezer da gen reeds aanleiding gegeven tot debatten in de kamer, waarbij een spreker van de oppo sitie er op wees, dat bij de wapenbestellin gen in 1930 verscheidene ongeregeldheden hadden plaats gevonden. Zoo zouden behalve geheime militaire documenten, die verdwe nen, ook provisiegelden tot een aanzienlijk bedrag zijn uitbetaald. Roemenië had echter geen kanonnen ontvangen. Selesky is Oostenrijksch onderdaan. DE MARGARINE- EN VETINDUSTRIE IN DUITSCHLAND. In het Duitsche staatsblad van Vrijdag wordt gepubliceerd als noodverordening van den riikspresident d.d. 23 Maart, dus niet als verordening vallende onder de machtigings wet, de nieuwe regeling voor de vetindustrie. De verordening houdt in hoofdzaak in: 1. De contingenteering der productie van margarine, palmine e.d. op 50 pCt. van de gemiddelde productie over 1932 met directen ingang. 2. De machtiging voor de rijksregeering dit contingent naar behoefte te verhoogen met 10 pCt. dus tot 60 pCt. der productie van 1932. 3. Buitenlandsch vet van deze soort wordt belast met 25 penningen per pond, er komt dus een belasting op gelijk aan die op reuzel. 4. Voor breede kringen der bevolking zullen kaarten worden uitgegeven voor vet tegen lagen prijs en wel eventuëel niet alleen voor werkloozen maar wel voor 25 tot 30 millioen menschen, dus de helft ongeveer der bevolking. De grondstoffen voor margarine en con- sumptievet en de surrogaten zullen onder hevig zijn aan een monopolie, ingericht vol gens het maïsmoncpohe, zoodat de particu liere handelsmogeiijkheid onbeperkt blijft. 6. Alle voedingsmiddelen, dus ook de eiwithoudende, in het bizonder oliekoeken e.d. zullen onder het maismonopolie vallen 7. De in de Decembernoodverordening gegeven machtiging tot invoering van een botervermenging in margarine wordt niet op geheven, zoodat de maatregelen ook op dit gebied ieder oogenblik kunnen worden aan gevuld 8. Er zal zorg voor worden gedragen, dat de margarine onafhankelijk overigens van deze regeling der vetindustrie in ieder geval voor de werkloozen steeds goedkoop zal zijn. 9. De regeering krijgt de mogelijkheid verdere maatregelen te treffen voor de tech nische regeling der margarineproductie en de margarineconsumptie. Op deze wijze zal Duitschland zijn vet- behoeften voor ten minste 8C pCt. kunnen be vredigen, terwijl thans nog van 60 tot 65 pCt. moet worden ingevoerd. STUDENTENRELLETJES IN BELGIE. Maatregelen tegen anti-militaris tische studenten. Naar aanleiding van de anti-militaristi sche gezindheid van een aantal studenten te Leuven heeft de Senaat der Katholieke uni versiteit aldaar in alle gebouwen en locali- teiten de volgende bekendmaking doen aan plakken: „Wij vernemen, dat sommige studenten het plan hebben opgevat, om in navolging van wat aan een universiteit in den vreemde is gebeurd, inzake den krijgsdienst een motie aan te nemen, hetgeen door de academische Senaat niet zou kunnen worden geduld. Wel licht geldt dat een grap, maar zelfs een grap ware hier onduldbaar. Daarom moeten wij hen, die de universiteit in moeilijkheden zou den brengen, ervan verwittigen dat zij niet langer als student zouden kunnen worden beschouwd". Een en ander heeft betrekking op de op hefmakende verklaring der anti-militaristi sche studenten te Oxford, dat zij zullen wei geren voor Koning en vaderland de wapens te dragen, en een gelijkluidende verklaring van studenten van twee andere Engelsche universiteiten, o.a. die te Manchester. DE BRAND OP DE „PHILIPPAR". Onderzoek aangevangen. De subcommissie van den senaat voor de Fransche koopva.rdijvloot, belast met het onderzoek naar de brand aan boord van de „Philippar" en de „Atlantique" is met haar onderzoek begonnen. Er werd een bezoek gebracht aar. twee mailschepen, een Neder- landsch en een Engelsch Een aantal getuigen van de brand aan boord van de „Philippar" werd gehoord. Morgen wordt een bezoek gebracht aan het zusterschip van de „Philip par", de „Felix Roussel". DE STAKING IN DE MIJN TE SOSNOWITZ. Geen voedselstaking meer. Gister is een delegatie van de stakende mijnwerkers van de K'imontow- en de Mor timer mijnen uit Warschau teruggekeerd, waar zij een onderhoud gehad hadden in het ministerie van arbeid. Naar verluidt heeft de delegatie niets bereikt. Na terugkeer van de delegatie hebben in beide'mijnen onder den grond onderhande lingen plaats gevonden onder de arbeiders, waarbij zij over den toestand beraadslaag den. Er werd besloten onder oen grond te blijven tot de eischen der mijnwerkers inge willigd zijn. De staking wordt thans nog voortgezet in den vorm van een zoogenaamde Itaiiaansche staking. De voedselstaking is stop gezet. STAKING ONDER DE WEENSCHE TYPOGRAFEN. Onder de dagblad-typografen ie Weenen is een algemeene staking uitgebroken. De vak- vereenigingen hebben hun standpunt nog niet bepaald. Bondskanselier Dolifuss, die naar Stier marken was vertrokken om daar de week-end door te brengen is hedenavond weer in Weenen teruggekeerd. Eén blad zal verschijnen! De typografenbond heeft de staking afge kondigd tot Zaterdagmiddag 3 uur, zoodat hierdoor dus ook de middagéditie zal worden getroffen De typografen achtten zich bena deeld in hun materieele belangen door de toepassing van de censuur. De staking zou echter geen politiek karakter drager.. In den loop van den nacht zal de bonds kanselier nog confereeren met de uitgevers van de dagbladen en afgevaardigden van de pers. De Heimwehren volgen den toestand aan dachtig en trachtten dezen in hun invloeds sfeer te neutraliseeren. Het eenige vandaag verschijnende blad zal het eerste nummer zijn van het blad der Heimwehren, dat met hulpmiddelen zal worden gedrukt. TREINONGELUK IN SPANJE- Trein in talud gestort; 3 dooden, 2 zwaargewonden. Bij Avila zijn twintig wagens van een goederentrein losgeraakt, gederailleerd en van een 40 meter diepe talud gestort. Drie man van het treinpersoneel werden gedood, twee anderen ernstig gewond. Het traject moest eenige dagen worden afgesloten. RELLETJES TE ALMELO. Verbod van samenscholing. Naar aanleiding van de voorgekomen sa menscholingen in de nabijheid van de Lijs terstraat te Almelo wegens heerschende huurstaking en vrees voor verstoring van de openbare orde heeft de loco-burgemeester een algemeen voorschrift uitgevaardigd, waarbij het verboden is in het deel der gemeente ge legen tusschen de rivier de Aa, de Rohorst- straat, de Nieuwstraat en de Beeklustlaan buiten de gebouwen met meer dan twee per sonen bijeen te zijn, luidkeels toespraken te houden, muziek te maken of muziek of toe spraken door middel van mechanische in strumenten ten gehoore te brengen. Dit laat ste ook binnen gebouwen indien het geluid buiten die gebouwen hoorbaar is. Het is dus een verkort aanbod van samenscholing.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1