Alkmaarsciie Courant. Jiadioniexiws Stad en Omqevinq. JeuHteton Honderd irijl en dertigste Jaargang. MAANDAG 27 MAART Het mysterie van het diamanten kruis. 1933 Ho. 73 Dinsdag 28 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO) 8— Gramofoonplaten. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kamer muziek door het Hermann-Trio. 11.— Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering— Hillebrand. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12.2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 2.30 Gramofoonplaten. 3. Knipcursus. 4.Pianorecital door Julia Noach. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.Verhalen voor kleine kinderen door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Jeugdhalfuur van den VPRO. 6.— Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.Pianoduetten door Rae Robert- 6on en Ethel Barlett. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8 10 Verkiezingsredevoeringen. 8.40 Het ensemble „Russia", en draaiorgelmuziek. Hierna Paul Ostra, liedjes aan den vleugel. 10— Tweede bedrijf van „Justitia", drama van Galsworthy. Leiding: Kommer Kleijn 10.50 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.— Vaz Dias. 12.Sluiting. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8.— 9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 12Godsd. halfuurtje. 12.15145 Sextet concert. 2.Cursus. 2.35 Voor de vrouw. 330 Modecursus. 4 30 Schlagermuziek. 6.3Ö Cursus. 6.50 Gramotoonmuziek. 7.Lezing. 7.20 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8 Lijdensmeditatie. 9.30 Vaz Dias. 9.35 Or kest- en solistenconcert. 10.30 Vaz Dias 10.35 Zangrecital. 10.55 Orkestconcert. 11.3012.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 1035 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Commo dore Grand Orkest o.l.v J. Muscant. 2.35 Northern Studio orkest o.l.v. J. Bridge. 3.20 Concert. Ph. C. Foster, sopraan en het Brearley Strijkkwartet 4.05 Gramofoonpl 4.50 R. Tapponier en zijn orkest. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianoduetten van Mozart door D. Fclkard en M. Warne. 7 10 Fransche conversatie. 7.40 Radio-Mili fair orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell m. m v M. Blyth, sopraan 850 Lezing. 9.20 Ber 9 40 John Johnson en zijn orkest m. m. v. W. Watcyns, bariton. 10 45 Declamatie. 10 50— 12.20 Dansmuziek door Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs ,Jiadio-Paris1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.20 Concert door het Krettly-orkest. 6.4C Dito. 8.05 „Paljas", opera van Leoncavallo. (Gramofoonplaten) Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con eert uit het Bellevue-Strandhote 2.204.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Grön- dahl. 7.20—10.20 „Drei alte Schachtel", operette van Walter Kollo. Dir.: J. Gade. 10.3511.50 Dansmuziek o.lv. O. Werner. Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gra mofoonplaten. 11.20 Concert o.l.v. Wolf 1 50 Gramofoonplaten. 4.20 Concert o.l.v. Wolf, m. m. v. sopraan. 7.20 Straussconcert door het Josef Holzerorkest m m. v. sopraan en pianosolist (uit Weenen). Rome, 441 M. Avondprogramma niet op gegeven. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M 11.20 Gramofoonplaten en pianosoli. 12.30 Om roepkleinorkest o.l.v Leemans. 4.20 Radio- Symphonieorkest o.J.v. J. Kumps. 5.50 Gra mofoonplaten. 7.20 Radio-Symphonie-orkest m m v. zangsoliste. 8.35 Omroeporkest o.l.v. Walpot m. m. v. Accordeonduo. 9.30 Gramo foonplaten. 508 M.: 11.20 Omroepklein- orkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonpl. 4.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 5.50 Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 6.05 Zang- voordracht. 6 20 Debussyconcert. 7.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 8.20 Radio-Sym- phonie-orkest m. m. v. harpsoliste o.l.v. J. Kumps. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Uit Weenen: Strauss-concert door Josef Holzer's concert m m. v Maria Gerhart, sopraan en O. Schulhof, piano. 9 20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Avondconcert uit Hamburg o.l.v Otte Ebel von Eosen GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo ning eener vergadering op Donderdag 30 Maart a.s., nam. 1 uur, ten einde te beraad slagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar (leerares) aan het gymnasium (bijlage nr 33). 3. Idem van een lid van het bestuur der gemeentelijke instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon (bijlage Nr. 41). 4. Voorstel betreffende aanvulling van stembureaux (bijlage Nr. 36). 5. Idem tot aanwijzing van stemlokalen (bijlage Nr. 29). 6. Idem tot het verleenen van voorschot ten aan de Vereniging voor Volkshuisves ting „Alkmaar", ter versterking van de on- derhoudsfondsen der woninggroepen IV, V en VI en voor het verrichten van noodzakelijk gebleken onderhoudswerken aan de wonin gen van de groepen V en VI (bijlage Nr. 30). 7. Idem inzake de loonregeling van de schoonmaakster van de Vondelschool (bijla ge Nr. 31). 8. Idem tot wijziging van het Werklie denreglement (bijlage Nr. 32). 9. Idem tot vaststelling eener instructie voor het personeel aan de gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs en aan de school voor voorbereidend middel baar technisch onderwijs (bijlage Nr. 34). 10. Voorstel tot vaststelling eener veror dening regelende de rechtspositie en tot wij ziging der salar'sverordeningcn van het on derwijzend personeel aan het gymnasium, de handelsschool en de handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden (bijlage Nr. 35). 11. Idem tot verhuur van gronden (bijla ge Nr. 37). 12. Idem inzake uitkeering der jaarwedde van een boventalligen onderwijzer aan de Wilhelminaschool over het jaar 1931 (bijla ge Nr. 38). 13. Idem tot vaststelling eener Monu mentenverordening (bijlage Nr. 39). 14. Idem tot vaststelling eener verorde ning op de Geldschietbanken (bijlage Nr. 40). 15. Idem tot wijziging van het Raadsbe sluit van 24 November 1932, N. 24, betref fende den bouw var 24 kleine woningen (bij lage Nr. 42). 16. Idem tot opheffing der onbewoon baarverklaring van het perceel Zeglis nr. 2 (bijlage Nr. 43). 17. Idem tot ontbinding der met den heer K. Klinkert gesloten huurovereenkomst be treffende het pand Langestraat nr. 74 (bij lage Nr. 45). 18. Idem betreffende den bouw en de exploitatie van een bad- en zweminrichting nabij het sportpark (bijlage Nr. 44). 19. Idem inzake den bouw van een Zus terhuis en een Zenuwpaviljoen bij het Cen traal Ziekenhuis (bijlage Nr. 28). uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A W v. E.—v. R. 6' Kolonel Robert Lee Ashley sloot zijn boek, waarop in gouden letters de woorden: „Wal- tons volmaakte hengelaar'' stonden, en lachie zacht, waardoor de rimpels van zijn gelaat en om zijn oogen verdwenen. „Shag", vroeg de kolonel, nog steeds lachena, ,wat denk je, dat die stommerik voor duiveische stoutmoedigheid had, mij een boek aan te willen smeren?" „Ik heb er niet het minste idee van, kolo nel!" „Hij bood mij een detective-verhaal aan, Shag „O, goeie genade, kolonel! Het is toch niet waar?-" „Zeker Shag! Een detective-verhaal!" „O, lieve help!" Shag, zooals kolonel Ashley zijn bediende 4'tijd noemde, hoewel de kleurling George w ashington heette, sloeg zijn handen vol af schuw in elkaar en schudde het hoofd. Na een oogenblik stilte lachte de kolonel harte lijk, opende zijn boek weer en zeide: „En op deze wijze kunt gij op een warmen avond een snoek vangen. Als gij langs een beekje wan delt, en gij ziet of hoort hem naar vliegen happen, neemt (jan een sprinkhaan BOUW BAD- EN ZWEMINRICHTING NABIÏ HET SPORTPARK. B. en W. schrijven in bijlage no. 44: In uw vergadering van 15 September j.1. werd besloten tot den aanleg van een ver bindingsweg tusschen Zuiderhoutlaan en Sportpark en het weggraven van den daar voor benoodigden grond van het naastgele gen terrein, opdat wanneer daar een zwem inrichting zou worden gebouwd, het terrein reeds op de noodige diepte zou zijn afge graven. Daarna hebben de plannen voor deze in richting van lieverlede vasteren vorm aange nomen. Toen wij u het voorstel deden tot aanleg van den nieuwen toegangsweg en het grond verzet voor de te maken bad- en zweminrich ting, werden proefnemingen gedaan om door grondboringen geschikt zwemwater te winnen. Noch op een diepte van 40 M., noch op een diepte van 70 M., werd geschikt water aangeboord. Wel werd op betrekkelijk ge ringe diepte (6 M.) hier en daar water van goede kwaliteit aangetroffen, maar in de on middellijke nabijheid was het ook op die diepte ongunstig van samenstelling. Boven- i i i i ,Dat is het ware leven", sprak de kolonel zacht. Zich dan tot den nog steeds wachten den Shag wendend, ging hij voort: „Er is niemand op de wereld, aie een opgewonden gemoed als het miine vrede en rust kan bren I gen, dan mijn vriend Izaak Walton, is het niet. Shag? „Neen, kolonel, niemand!" „Natuurlijk niet! Ik ben blij, dat je het met mij eens bent, Shag!" „Ja, kolonel." „Hm! Hier, ga en geef dien jongen een dollar. Zeg hem, dat ik niets kwaads bedoel de, maar hij mag mij nooit meer storen, als hij Walton in mijn handen ziet. In geen ge val! het is bepaald onbehoorlijk!" „Ja, kolonel, ik zal het hem zeggen". „En en het is heiligschennis, Shag!'' „Ja, kolonel, dat is het!" „Zeg hem dat dan, en geeft hem een hal ven dollar. Stoor mij nu niet voordat wij in Colchester zijn. Wat is het voor weer, Shag?" „Wel er kolonel, het is het is nog al nattig, kolonel!'" „Hm! Nu, het zal morgen wel beter weer zijn, hoop ik, als we gaan visschen. En wees voorzichtig met mijn hengelstokken, als je er de kokers afhaalt. Zelfs als je maar een klein krasje maakt op mijn oudsten hengel, zal ik zal ik je nu, je weet wel, wat ik je dan doe. Shag!'' „Ja, ik weet het, kolonel!" „Heel goed. Geef dien jongen een dollar Misschien heeft hij Walton nooit gelezen en is hij daarom zoo dom". Kolonel Ashley ging achterover in zijn stoel leunen en las met een gelaat, waarvan alle rimpels verdwenen waren, verder; „gij dien kon met vrij groote waarschijnlijkheid worden geconstateerd, dat aan deze bronnen na eenigen tijd het water zou zijn onttrok ken, zoodat men dan voor de grootste moei lijkheden zou komen te staan. Er bleven derhalve twee mogelijkheden over, geregelde toevoer van versch leiding water, of herhaald gebruik van leidingwater na reiniging in een zuiveringsinstallatie. De geregelde toevoer van versch leidingwater vordert nogal hooge kosten, omdat het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf tot dusver niet bereid bleek op den prijs van het water, zijn de 25 cent per M3. een belangrijke reductie te verleenen. Reeds voor een levering van 100 M3. per dag (hetgeen naar alle waarschijn lijkheid te weinig zou zijn), zou per zwem- seizoen voor verversching noodig zijn 120 x 100 x 025 3000, afgedacht van de kosten om telkens aan het begin van het zwemseizoen de bassins geheel te vullen, na dat zij zijn schoongemaakt. Er bleef dus wei nig anders over dan om te zien naar een gcedkoopere wijze van waterverversching, door gebruik van een zuiveringsinstallatie. Tot deze slotsom waren wij gekomen, toen enkele weken geleden de N.V. Ncderland- sche Maatschappij voor zwembadenbouw, te Amsterdam, die reeds een aantal bad- en zweminrichtingen bouwde en moderniseerde, zich tot ons wendde met het verzoek hier een bad- en zweminrichting te mogen bouwen. Zonder verplichtingen voor de gemeente heeft deze N.V. een plan opgemaakt voor den bouw en de exploitatie van een bad- en zweminrichting. Daarbij kwam vast te staan, dat de N.V. bereid is de exploitatie van de te maken bad- en zweminrichting op zich te nemen, wanneer de gemeente haar eenige fa ciliteiten verleent. Met verwijzing naar de overgelegde plan nen meenen wij daarbij de volgende toelich ting te moeten geven. Het plan voor de inrichting bevat een bas sin voor ongeoefenden, groot 20 x 25 M., een bassin van 50 x 25 M., onderverdeeld in twee gedeelten. Door verplaatsbare start blokken is het mogelijk de gewenschte af standen voor zwemwedstrijden te verkrürren. Daarnaast is met een afzonderlijken toe gang een kinderbassin ontworpen, groot 15 x 25 M., dat zich bijzonder eigent voor schoolbaden en schoolzwemmen. Er zijn 40 afzonderlijke kleedkamers, 40 wissel-kleed kamers en 160 gemeenschappelijke kleed plaatsen ontworpen. De bassins zijn gedacht als gesloten betonnen bakken, tenvijl het wa ter gereinigd wordt met een biofiltrator. Zij zijn omgeven door tegelpaden en voetengoo- ten en worden voorzien van een onderwater- belichting. Dit laatste is van groot belang om te controleeren of er ongevallen plaats vinden. Het water wordt zoonoodig voor verwarmd tot 14 graden a 20 graden C., in verband waarmede de inrichting van 1 Mei 30 September geopend kan blijven. Zij zal voorts voorzien worden van een avondver- iichting, waardoor zij ook op zomeravonden benut kan worden. De rentabiliteit der in richting wordt door een en ander belangrijk verhoogd. Wat de tarieven betreft, stelt de N.V. zich voor, dat seizoen-abonnementen verkrijgbaar worden gesteld a 10, maand- kaarten a 4, scholier-abonnementen 7.50, abonnementen volksbaden 4, enkele baden a 0.25, volksbaden a 010. Voor aandeelhouders en léden van erkende veree- nigingen wordt reductie toegestaan op de abonnementen. Met verwijzing naar het bij de stukken ter inzage gelegde uitgewerkte ta rief en het schema voor de frequentie van het bezoek mag worden aangènomen, dat de op brengst van de baden per jaar zal bedragen 14.875, waarbij een bedrag van 1500 voor volksbaden, waarvoor de gemeente per seizoen garant moet blijven. De raming der ontvangsten ziet er als volgt uit: baden 14.875 pacht restaurant 250 wedstrijden 250 fietsenstalling 200 x 150 x 0.02 600 als gezegd, neemt de N.V. de exploitatie zelf gang heeft, ter hand. Zij verbinden daaraan de voor- 2. De gemeente stelt in een Commissie van waarde, dat de gemeente rente en aflossing toezicht, bestaande uit 3 door den raad te der door de N.V. te sluiten geldleening ga i„i„,i„„ m«Hp toezicht hou* 15.975 De kosten der geprojecteerde bad- en zweminrichting zonder grond beloopen 110.000, waarin begrepen een bedrag van 25.000 aan machines en installaties. Met inachtneming van een rentevoet van 4pCt. en een afschrijving voor gebouwen in 50 jaar en voor machines in 20 jaar be draagt de jaarlijksche annuïteit 6.223.08 De verdere uitgaven worden geraamd: loonen 3.900. electr. stroom, water, verwar ming, administratie, enz. 3.000. onvoorzien 2.851.92 15.975.— Uit vorenvermelde ramingen blijkt, dat een zelfdekkende exploitatie mogelijk is. Zoo- landeert, den benoodigden grond tegen een canon van 1 in erfpacht afstaat voor den duur van 50 jaren, een opbrengst van 1500 per seizoen waarborgt voor het ne men van volksbaden en aan de N.V. de ton- naibelasting en andere door haar te betalen plaatselijke belastingen restitueert. Aange zien de N.V. reeds over ervaring beschikt bij de exploitatie van bad- en zweminrichtingen en het risica der gemeente belangrijk is be perkt, geven wij aan exploitatie door de N.V de voorkeur boven gemeentelijke exploitatie. Noor de exploitatie zal, wanneer uwe verga dering met onze opvatting instemt een spe ciale N.V. worden opgericht. Deze N.V. be houdt zich dan het recht voor 1100 obliga ties of aandeelen k f 100 uit te geven, om een snelk> aflossing der hoofdsom te be vorderen. C>e gestelde voorwaarden, waarvoor wij naar de ter inzage gelegde stukken verwij zen, lijken ons aannemelijk. Over het nut van de voorgestelde open bad- en zwemin richting behoeven wij niet verder uit te wei den, daar reeds sedert eenige jaren van alle zijden wordt aangedrongen op vervanging van het tegenwoordige zwembad aan het Zeglis, dat door het sterk verontreinigde zwemwater zelfs niet meer aan matig gestel de eischen voldoet. Wij achten deze zaak van zooveel gewicht, dat wij op een spoedige be slissing zouden willen aandringen, aange zien het dan mogelijk zal zijn, dat reeds in net a s. zomerseizoen van de nieuwe bad- en zweminrichting gebruik wordt gemaakt. Een minderheid in ons College, hoewel geen be zwaar hebbende tegen verbetering van zwemgelegenheid, kan zich niet vereenden met het in de inrichting te volgen systeem van gemengde baden. Zij heeft hiertegen principieel bezwaar. Zij wijst erop, dat "de regeling van het zwembad aan het Zeglis steeds gebaseerd was op afzonderlijke uren voor mannen en voor vrouwen en dat alleen op aanvraag gemengd zwemmen werd toe gelaten Zij vraagt zich af, waarom in de zooveel grootere nieuwe inrichting niet ook van het beginsel gescheiden baden" kan wor den uitgegaan. De meerderheid wil aan het bezwaar der minderheid tegemoet komen door scheiding van het zonnebad voor man nen en vrouwen. En overigens wijst zij op de van het gebruik van het bad wanneer daaraan, wat de uren van openstel ling betreft, minder beperkingen worden op gelegd dan het geval zou zijn bij verbod van familiebaden. Ten slotte meent zij te mogen naar het ter inzage liggende door mgT°nn«n advies d d. 15 Maart 1933 van het Centraal Adviesbureau voor Gemeentepolitiek van de R.K. Staatspartij, waaruit blijkt, dat dit bureau geen aanlei ding vindt, zich steeds tegen gemengde ba en te verzetten. Intusschen, om zooveel mo gelijk aan het verlangen der minderheid te gemoet te komen, hebben wij er bij de N.V op aangedrongen, dat ook in den avond ge- legenneid zou kunnen worden gegeven to' gescheiden zwemmen. De N.V. had geen be zwaar, een avond in het midden der week daarvoor te bestemmen. Ook zou bij bereid zijn, eiken avond gedurende een half uur het bad in twee gedeelten te verdeelen, om dan gescheiden zwemmen mogelijk te maken Uiteraard brengt de oprichting van de nieuwe bad- en zweminrichting bij het sport park mede, dat de bestaande inrichting, ten behoeve waarvan de gemeente de geldlee verstrekt van 13.000, thans nog groot 6.825 en de rente van 5 pCt. van het kapitaal, groot 6.350 heeft gegarandeerd buiten gebruik kan worden gesteld. Met de d'e deze inrichting exploiteert, zal dan een nadere regeling moeten worden getrof en Met verwijzing naar de ter inzage ge legde adviezen der Commissie van bijstand v^r hff" a^r^n' voor de financiën en voor het grondbedrijf en van de Gezond heidscommissie, welke laatste commissie zich met net in de zweminrichting te volgen rei- nigingssysteem kan vereenigen en mededee- g jan het eveneens gunstige advies van Dr. E. G. M. J. Hollman, pharmaceu llaar, "SPeC^r Va" de VoIksKezondheid te Haarlem stellen wij uwe vergadering voor: le. Met de op te richten N.V., welke het ?u°pr KV' Nederi- Maatschappij voor zwembadenbouw te stichten zwembad nabij de Zuiderhoutlaan zal exploiteeren, de vol gende overeenkomst aan te gaan: A. 1 De gemeente zal bij het bestuur wor den vertegenwoordigd door een lid van het dï datVrnil gemefter Cn Wethouders, door dat College aan te wijzen, die in alle aangelegenheden de N.V. betreffende, wordt gekend, toezicht houdt op het beheer der zweminrichting en daartoe te allen tijde *oe- hem naar vliegen hoort happen, neem dan een sprinkhaan, doe dien aan Uw haak aan een snoer van ongeveer twee yards lengte, bij de planten of den boom, waar zijn schuil plaats is De kolonel voelde zich weer gelukkig. Shap zocht den in ongenade gevallen kran tenjongen op en overhandigde hem, lachend zooals zijn meester had gedaan, een dollar „Waar is dat voor?" vroeg de jongen ver baasd. „De kolonel heeft geze?d, dat ik je dat moest geven voor je gekwi.*ste gevoelens!" „Zei hij dat? Grutje! Zeg eens, heeft hij een boek noodig of een krant? Ik heb een prachtig detective-verhaal!" En de jongen haastte zich het comparti ment uit. „O, goeie genade! In 's hemels naam, doe dat niet!" hijgde Shag en greep hem nog jnist bijtijds vast. „Weet je, wie de kolonel is?" „Neen, maar hij is allemachtig onnoozel om voor een dollar aan boeken en kranten te koopen! Ik heb op deze reis nog niet veel ver kocht. maar als hij „Maar hij wil niets koopen, jongen! Ge- grijp je dat niet?! Luister nu eens naar mij De kolonel verlangt niets dan zijn Walton en zijn aaswurmen!" „Wie is Walton? Met welken trein reist hij?" „Hij reis niet! Hij is dood, denk ik. Maar hij heeft een boek over hengelen geschreven en dat is het eenige, wat de kolonel leest, als hij niet veel werk heeft. Het is een boek over aaswurmen, voorzoover ik begrijp!" „Je bedoelt kaak Walton'* volmaakte hen laar, denk ik", zei een man, die juist voor >ijkwam, op weg naar de rooksalon, en hij glimlachte vriendelijk tegen Shag. „Dat is het, juist! Ik wist wel, dat het over wurmen ging. Zie je, jongen, dat boek is alles, wat de kolonel leest als hij vacantie heeft en die heeft hij nu. Toen wij vanmorgen vertrokken, zei hij tegen mij, dat zei de kolo nel: „Nu, Shag, ik wil door niets gestoord worden. Ik wil geen kranten lezen. Ik wensch niets te hooren over gevechten, moor den en plotselinge sterfgevallen. Het eenige, wat ik verlang, is vrede, rust en visschen. Hij is hierheen gekomen, zooals hij naar een heeleboel andere plaatsen gaat, om te vis schen, hoewel hij hier nog niet lang is. En boy, hij drukte mij vooral op het hart, niet te willen worden gehinderd door reizigers in boeken!" „Ik ben geen reiziger in boeken", wierp de jongen tegen. „Dat w eet ik wel", gaf Shag toe, „maar ie verkoopt boeken en dat is het leelijke van ae zaak. Wat voor boek heb je den kolonel zoo even aangeboden?" „Een detective-verhaal. En een mooi ook, wat ik je zeg!" „O, goeie genade!" riep Shag uit. „Dat is het ergste, wat er bestaat!" en hij lachte met verdubbelde vroolijkheid. „Waarom?" vroeg de jongen. ,Ik heb hoopen mannen detective-verhalen zien lezen Rechter Dolan hij reist dikwijls in mijn trein vraagt altijd wat ik voor nieuws heb in detective-verhalen!" „Na ja, dat is goed voor rechter Dolan". ging Shag voort, langzaam bekomend van zijn aanval kan vtooliikhaiO, „maar mijn IVCbiVUt, benoemen raadsleden, die mede toezicht hou* den op het beheer der inrichting en daartoe eveneens te allen tijde toegang hebben. 3. De N.V. verbindt zich. niets te dulden, dat naar het oordeel van B. en W., voorge- licht door de Commissie van toezicht, in strijd is met de openbare orde, veiligheid, ge* zorodheid, of de goede zeden. 4. De regeling van de openstelling en van de tarieven is aan de goedkeuring van of vanwege B. en W. onderworpen. 5. Wanneer de z.g. volksbaden over eenig jaar minder dan 1500 opbrengen, past de gemeente het daaraan ontbrekende bij, in* dien en voorzoover dit noodig is om te voor komen dat de N.V. over dat jaar verlies lijdt. 6. De gemeente geeft elk jaar aan de N.V. terug hetgeen de N.V. voor door de gemeen te geheven belastingen over dat jaar mocht verschuldigd zijn 7. De gemeente gerandeert de betaling van rente en aflossing van het kapitaal benoo- digd voor de stichting van de zweminrich ting, tot een bedrag van ten hoogste 110.000, onder voorwaarde, dat: a. het daarin begrepen bedrag voor den bouw der inrichting, ten hoogste 85.000 moet worden afgelost in 50 jaren, in gelijke jaartermijnen; b het daarin begrepen bedrag voor machinerieën, ten hoogste 25 000 moet worden afgelost in 20 jaren in gelijke jaar termijnen c. de N. V. bevoegdheid heeft, de leening vervroegd af te lossen wanneer dit niet leidt tot verhooging van het op grond van sub a en b. door de gemeente verschuldigde bedrag of tot verhooging van de waarschijnlijkheid, dat zij deswege een betaling zal moeten doen; d de N. V de verplichting op zich neemt; vervroegde aflossing te bevorderen door uit gifte van obligaties of aandeelen, recht gevende op reductie van abonnementen; e. buiten de thans overgelegde exploitatie raming nu of later geen uitgaaf zal worden edaan zonder goedkeuring van B. en W. en lat de gemeente eerst dan tot betaling van het door haar gegarandeerde bedrag over eenig jaar zal overgaan, wanneer uit de door B en W. goedgekeurde exploitatierekening ovi-r dat jaar blijk* dat en in hoever die be taling verschuldigd is; f. de te sluiten overeenkomst van geldlee- ning aan de goedkeuring van B. en w! is on derworpen g. wanneer de geldschieter niet bedingt een recht van eerste hypotheek op het aan de N.V. door de gemeente verleende recht van erfpacht, de N. V aan de gemeen'e dat recht van hvpotheek zal verleenen, onder de nader door B. en W. vast te stellen bepalingen; h. de N. V. zich verplicht, haar statuten te wijzigen wanneer dit noodig is om de ver plichtingen. voorvloeiende uit det met de ge meente te sluiten overeenkomsten, na te ko men en geen wijzigingen in de statuten aan te brengen, die met aie overeenkomsten in strijd zouden zijn; i. geen dividend zal worden uitgekeerd op de aandeelen, zoolang de baten der exploi tatie niet vtatie niet voldoende zijn om daar uit rente en aflossing te betalen; j- hetgeen de gemeente te eeniger tijd ter zake van de verleende garantie aan de N V. mocht uitkeeren, als schuld op de N. V. zal bUiven rusten; k. indien de verlies- en winstrekening over eenig jaar een batig saldo (daaronder begrepen het uit te keeren dividend aan de aandeelhouders) mocht aanwijzen, het be* drag daarvan in de eerste plaats voor terug betaling van deze schuld aan de gemeente zal worden aangewend; 1. de N. V. alle gevraagde inlichtingen verstrekt aan B. en W., den sub 1. bedoelden vertegenwoordiger der gemeente, de sub 2. bedoelde commissie van toezicht, den Direc teur van gemeentewerken, den Directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en ge zondheidsdienst en den gemeentecontroleur, aan wien zij tevens inzage van boeken en be scheiden geeft; m. wanneer de hiervoor vermelde voor waarden niet worden nageleefd of eeniga handeling plaats heeft in strijd met deze voorwaarden of met de aanwijzingen door B. en w. in het belang der openbare orde, vei ligheid, gezondheid of zedelijkheid gegeven, de N. V. behoudens vrijstelling door B. en W. een boete verbeurt van 10 voor iedere over' treding, onverminderd het recht der gemeente om van de N. V. vergoeding te vorderen van kosten, schaden en interessen; n. in de gevallen, voorzien sub m., tevens opeischbaar wordt als hetgeen de N. V. uit anaeren hoofde aan de gemeente verschul digd mocht zijn. B- aan de bovenbedoelde op te richten meester heeft niets van dat soort lectuur noo dig! „Vïaarom niet?" vroeg de jongen. Shag antwoordde op eigenaardige wijze Eerst keek hij voorzichtig rond, en toen hij zag, dat de vreemdeling weggegaan was en zij alleen waren, boog hij zich tot den kran tenjongen over en fluisterde: „Mijn meester, kolonel Brentnall dat is zijn werkelijke naam niet, maar daarvoor gaat hij soms door geeft niet om detective-verhalen, omdat hij zijn brood en het mijne erbij verdient door zelf detective te zijn. Hij zegt. dat hij nooit die dingen lezen wil, omdat zij in het geheel niet lijken op de werkelijkheid. De ko lonel was een van de grootste detectives van de Vereen. Staten, jongen! Hij heeft zich nu zoowat teruggetrokken, maar hij zit boorde vol misdaden, moorden en zulk soort dingen, dat is de reden, dat hij je zoo ruw heeft weg gezonden". 6 t „Is hij een particulier detective?" vroeg di jongen met wijd-of»en oogen. „Juist, dat is hij". „En zijn naam is kolonel Brentnall?" „Wel kerel, dat is niet zijn werkelijke naam' Hij wil die niet bekend maken, omdat zooveel menschen hem komen opzoeken. Als ik je zijn werkelijken naam zei, zou je nog veel verbaasder staan- Neem maar gerust van mij aan", vervolgde Shag, „dat hij geen boeken noodig heeft om opwindende lectuur aan!"**311 heeft er voor iaren genoeg «Goeie genade", mompelde de jongen. En MnlSriwV lk hèm een toective verhaal aanbood! We!, geen wonder, dat hij me aan- (Wordt votyolod.1

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5