'fxxmnciaai Ttieuws !BimeulatuL HOOFDPIJN als neuralgische aandoening ASPIRIN help! steeds AKERSLOOT. HEEMSKERK. gedeelte benoodigd is en dan hopen B en W. 3» dezelfde medewerking te mogen rekenen, et bovenbedoelde gedeelte zou echter reeds thans overgenomen kunnen worden. Het bleek dat van het perceel van den Wr Jac. van Ge meren geen grond benoodigd was, althans met een beduidend kleiner opper vlak dan aanvankelijk gedacht was. kon worden vohtfaan. De heer van Gemeren was achter niet bereid thans kleinere gedee ien te verkoopen. zoodat B. en W. voorstelden van bedoelden aankoop thans af te zien. Het bestuur van den polder De Boekei - meer verbindt aan de toezegging tot net overnemen van een gedeelte openbaren w g de voorwaarde dat daarvoor een bedrag van 1000 betaald wordt of dat alle wegen van dien polder in beheer en onderhoud woiden overgenomen. Hoewel het wat eigenaardig aandoet, aldus B. en W dat bij overname van een weg. hetgeen voor het bestuur dat den weg afstaat, vermindering van kosten beteekent, nog een vergoeding bovendien wordt gevraagd, meenen wij, dat de voort gang van het werk vorderde om niet tegen bet voorstel in te gaan. Daar er zeker geen aanleiding bestaat om alk wegen van dien polder in beheer en onderhoud over te nemen, stellen wij U voor te besluiten tot overname van het benoodigde weggedc'fe tegen be»a- üng van 1000 De familie Van der Feen de Lille bleek er bezwa»T tegen te hebben om van het per ceel B 403 het verlangde gedeelte af te staan. Wij stelden er echter veel prijs op om den weg een zooveel mogelijk recht tracée te geven en om het gedeelte van genoemd per ceel ten zuiden van den weg in eigendom te verkrijgen. Ten slotte is het ons gelukt om toch tot overeenstemming te komen, zij het ook tegen hooger prijs dan oorspronkelijk was genoemd, n.1. 45 cent per M2. Wij stellen U voor tot die prijsverhoogmg te besluiten. De oude weg over het van W. P. Swart aangekocht perceel B 490 geeft via het per ceeltje B 1040 uitweg voor verschillende zui delijker gelegen perceelen. Nu de weg in oostelijke richting wordt verlegd, zou een vrfj scherpe bocht ontstaan in een te maken uitweg Het is daarom wenschelijk het per ceeltje B 1040 er een strookje breed onge veer 9 M. van het perceel B 1041 aan te koo- pen, ten einde een vrijen en rechten uitweg te maken ten dienste van bovenbedoelde per ceelen. Het perceeitjr B 1040 is groot 180 M2; van perotel B 1041 muet worden aangekocht ongeveer 25Ö M2 De grond kan worden ge kocht tegen 25 cent per M*. Wii stellen U voor,'tot aankoop daarvan te bestuiten. Het bestuur van de St Willibrordusstich- üng deelde ons mede, dat het Provinciaal Bestuur te Dongen toestemming had gegeven om alleen het voor den' weg benoodigde ter rein af te staan. Wij betreurden dat bestuit, omdat 'wij prijs stelden op- het bezit van het ten noorden van den nieuwen weg gelegen deel van perceel B 401 Nadere besprekingen hebben een mogelijkheid geopend om toch laatstbedoeld gedeelte grond in eigendom te verkrijgen, tr.1. door een rtriHng. De Stichting wi! dat perceelsgedeelte afstaan, wanneer zij daarvoor in de plaats krijgt het niet voor den weg benoodigd gedeeite van het perceel aangekocht van den heer W P. Swart en een klem gedeelte van het perceel B 493 aangekocht van de familie Van der peen de Lille. De Stichting zal dan meer grond van 'de gemeente overnemen, dan de gemeente terug krijgt, doch het meerdere zal ver rekend worden tegen een waarde van 25 cent per Ma.. dezelfde prijs dus. die aan W. P. Swart werd betaald: Wij stellen U voor ook tot die ruiling te besluiten. De heer K o s t e 1 ij k stelde vast, dat de weg een meerdere kromming heeft gekregen nu het gedeelte grond van den heer van Ge- meren niet is aangekocht. Met een 300 had dit voorkomen kunnen worden. Spr. be treurde den loop der zaak. De transactie met den Oosterzijpolder zal waarschijnlijk niet tot stand komen. De ruiling met de Willibrordusstichting zou spr. niet willen aangaan, omdat zij voor de gemeente niet noodig is. Wil de stichting den grond later toch graag bezitten, dan zou over verkoop gesproken kunnen worden De heer V a h 1 releveerde, dat de heer Kostelijk ervoor was geweest, zij het met groote kosten, zoo weinig mogelijk bochten in den weg te hebben en nu zijn er toch zeer veel bochten in. De heer K o s te 1 ij k was het hiermee eens, maar, zei hij, de weg is ook niet zoo geworden als de wegencommissie van des tijds hem gedacht had. Zooals de weg er nu ligt, meende spr. hem klungelig te mogen noemen. De heeren Opdam en Kostelij k voorden over de zaak een technisch debat. De heer Barnhoorn zette uiteen, dat de Stichting had bedoeld geen weg over haar terrein te krijgen, zij wilde het noorde li'k van den weg gelegen perceel wel af staan, als zij aan gene zijde een stuk weer kreeg. De heer K o s t e 1 ij k kon zich met he voorstel van B. en W. vereenigen, als het punt ten aanzien van de ruiling met de Stichting buiten bespreking bleef. Blijkt later de noodzakelijkheid, dan zal de stichting tot bespreking altijd nog wel bereid zijn. Het voorstel werd! aldus geamendeerd, aangenomen zonder 'hoofdelijke stemming. Vragen van den heer Greeuw. De vragen van den heer Greeuw hebben we dezer dagen reeds medegedeeld. De voorzitter antwoordde op de eer ste (aangaande extra belooning van arbei ders bij den wegaanleg), dat hem de daarin genoemde kwestie niet bekend was Bij na vraag was hem gebleken, dat juist was. dat toeslagen waren gegeven door den uitvoer der, die later had gezegd daarvan spijt te hebben, omdat het hier een werk betrof, uit gevoerd met werkloozen, die allen een gelijk loon verdienen. Spr. was overtuigd, dat de Hen V1 me/r zu,l€" hebben ge- dan de anderen, maar meer loon <rpctafe >Y®rJcverschaffing daarvoor niet toe- frhlff n„ .LPe! 8Pr» dat de werkver schaffing, welke den heelen winter tot aller genoegen was geregeld, thans een wanklank had doen hooren, die één der leden van de commissie voor werkverruiming aanleiding had gegeven ontslag te vragen De heer Greeuw betoogde, dat de zaak niet is gegaan zooals de uitvoerder den voorzitter had medegedeeld De toeslag aan (ka timmerman is gegeven omdat deze ge zegd had te zullen weggaan, waarop de uit- I voerder had geantwoord hem niet te kunnen missen „Hij zou het dan wel maken". Later cwamen er nog een paar dergelijke personen jij, en spr. was overtuigd dat de hoogere be- ooning nog zou hebben voortgeduurd, als er door zijn vragen niet de aandacht op ge vestigd was. Het hoogere loon was niet ge geven wegens meerdere arbeidsprestatie, maar meer om leiding bij het werk te heb ben. Het zou wel goed zijn eens nader te onderzoeken of niet méér menschen voor dat hoogere loon in aanmerking zouden kunnen komen. Intusschen was spr. tot de conclusie geko men. dat in dit heele werk meer loon kon worden gegeven. De voorzitter had het beter gevon den als het lid der commissie voor werkver ruiming, dat zelf ook een rijksdaalder méér ïad gekregen, daar tegen op was gekomen. De heer Greeuw was het hiermee eens. De v o o r z i t t e r nam aan, dat de uit voerder uit goedheid des harten tot de ex tra-uitgave was overgegaan. Spr. vond het niet zoo heel erg, dat enkele arbeiders door een misverstand iets te veel hebben ontvan gen. De anderen zijn er toch niet bij te kort gekomen. Spr. wilde het gebeurde met den mantel der liefde bedekken. De heer K o s t e 1 ij k begreep niet, dat er iets op het werk kan gebeuren zonder dat de wethouder, die er toch alle dagen komt, er iets aan kan veranderen. De voorzitter was overtuigd, dat met het beste toezicht en de beste regelingen niet is te voorkomen, dat er iets gebeurt wat niet behoort. Op de vraag naar Maatschappelijk Hulp betoon antwoordde de voorzitter dat daar nog niet veel aan gedaan is tengevol ge van een groot aantal andere zaken die zich voordeden. Maar in e'k geval zal vóór ha'f Aoril de gevraagde bijeenkomst ter uit eenzetting van M. H. plaats vinden Vraag van den heer Schuyt. De heer Schuyt had gevraagd hoeveel teelceningen van te bonwen huizen in de ge meente sinds de laatste raadsvergadering aan de Adviesoomm. zijn verzonden en door deze goed- of afgekeurd werden. Zijn moeilijk beden daardoor ontstaan met als gevolg dat ri* bouw in lanuzamer temoo geschiedt? Zoo ja, zullen B. en W. dan voorstellen a"een die teekeningen op te zenden, die het aanzien van de gemeente zullen schaden? De voorzitter wees erop, dat het be sluit om alle bouwplannen ter goedkeuring voor te leggen van de Adviescommissie nog slechts eenige weken oud is. Dertien teeke ningen zün er ingevolge dat besluit opgezon den. de Adviescommissie heeft op enkele er van eenige wijzigingen voorgesteld, waarmee de belanghebbenden zich hebben vereenigd. De voorgestelde wijzigingen maakten de plannen niet duurder, of zij stagnatie in den bouw veroorzaakten, is thans nog moeilijk te zeggen, maar spr. geloofde van niet. De heer Schuyt geloofde, dat de mees te menschen slechts noodgedwongen zich zullen neerleggen bij de wijzigingen. Voor spr. staat wel vast, dat het uitvoeren der plannen stagnatie ondervindt door het groote aantal wijzigingen, dat daarin wordt aangegeven. Dat de Adviescommissie tegen een „gebroken kap" is en voorschriften geeft over de kleur der verf en van de pan nen, was voor spr. aanleiding te verzoeken om soepele toepassing der verordening. De heer Barnhoorn had zich niet voorgesteld dat het raadsbesluit zonder het aan banden leggen van de bouwers zou kun nen wórden uitgevoerd, anders was het be sluit immers niet genomen; het is genomen om het aesthetisch uiterlijk der gemeente te verhoogen. Spr. zou niet willen knabbelen aan het besluit der vorige vergadering, om dat, als men dit wèl doet, steeds meerdere bouwplannen niet aan de Adviescommissie zullen worden ingezonden, tot schade van hel aes*heti«ch uiterlijk der gemeente. De heer Kostelijk had opgemerkt, dai verschillende belanghebbenden dankbaar waren geweest voor de gemaakte opmer kingen en dat verfraaiing der huizen er het gevolg van was, zonder hoogere kosten voor de bouwers. De Advies-commissie is bereid elke maanc een keer zitting te houden ten raadhuize voor behandeling der bouwplannen. Dit zal den bouw bespoedigen en zeker kunnen de bouwers hun voordeel doen met een be spreking. De voorzitter zou het pas genomen besluit niet nu reeds weer willen veranderen In elk geval zou men minstens een jaar de werking ervan moeten afwachten. De heer Schuyt repliceerde. Het ging hem wel wat ver ais de belanghebbenden niet vrij zijn in de keus van de verf. Volgens spr. zal elke wijziging van het eenmaal in gediende bouwplan de kosten verhoogen Spr. zou daarom de verordening willen zien gewijzigd in den geest als door hem be doeld De heer V a h 1 merkte op. dat ieder toch telkens weer zijn huis in een andere kleur kan laten schilderen. De heer Dekker steunde het voorstel Schuyt. Alleen deze beiden en de heer Franken waren vóór het voorstel. Wijziging gemeentebeerooting. De voorzitter deelde mede. dat de be grooting van Ged. Staten is teruggekomen met enkele bemerkingen inzake de wijze van boekingen. Spr. stelde voor de aangegeven verandering aan te brengen. Aldus werd besloten. URSEM. Donderdag vergaderde de raad der ge meente Ursem. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter, de heer D F. C. F van den Heuvel, opende de vergadering. Ingekomen waren o.m.: Schr. van de Ken- nemer Autogarage te Alkmaar, betreffende betaling van kosten ziekenvervoer, met dankbetuiging; schr. van Ged. Staten van Noordholland, houdende mededeehng ophef fing stuiting vaststelling aanslagen perso- neele belasting. Schr. van den Minister van O., K. en w houdende aanw ijzing van het bedrag van het voorschot, ingevolge art. 56 L O.-wet 1920. Schr. yan Ged. Staten, houdende goed keuring bij Kon. besluit, van de verordening op de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting. Verslag over het jaar 1932 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. Schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken betreffende het gebruik van "ndische houtsoorten. Al deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van de tuinbouwersverebniging „De Oost" te Ur sem, om alsnog de vergoeding voor bagger- werk op 75 te bepalen, werd. overeen komstig het voorstel van B. en W., besloten de gemeentebiidrage op 25 te stellen. Aan de orde was benoeming van 2 leden voor het stembureau ter verkiezing leden der Tweede Kamer. Gekozen werden de heeren Veldboer en de Jongh en tot plaatsvervangers de heeren J. Broertjes en J. Stam. De voorzitter deed mededeeling van een ingekomen schrijven van het hoofd der lage re school, inzake de vervolgcursus. Hieraan is door 19 personen deelgenomen, waarvan 4 niet in staat zullen zijn het schoolgeld te betalen. B. en W. stelden voor dit voor alle deelnemers op een gelijk bedrag van 2 50 te bepalen, en het kohier vast te stellen met een totaal van 15 aangeslagenen. Aldus be sloten. I Thans volgde bespreking van een adres van den heer G. Sevts, waarin deze voor het verbouwen van zijn schuur een voorschot ver zoekt van 280. te verleenen ingevolge de Landarbeiderswet. De voorzitter zeide, dat indertijd door Sevts verzuimd is bij de aanvrag om een voorschot ook een bedrag voor event. ver bouw op te nemen. B. en W. stelden voor om het benoodigde bedrag bij het Rijk aan te vragen. Aldus werd besloten. Aan de orde was het voorstel van B. en W. om de verordening tot vervanging van belastingbedragen Wet Personeele Belas ting, ten opzichte van biljarten in werking te doen treden on 1 Januari 1934 in plaats van 1 Tanuari 1933. Van den Comm. der Koningin is bericht ontvangen dat deze verordening te laat is vastgesteld om nog voor 1933 te kunnen werken. In overweging werd gegeven haar in te trekken of wel de datum van inwer kingtreding op 1 Januari 1934 te stellen. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. De begrooting 1933 is van Ged. Staten te rugontvangen met opmerking o.a. waaraan de verhooging onder volgnos. 128 en 257 is toe te schrijven. De voorzitter deelde mede, dat hier be doeld werd een verhoogde raming voor hef fing van leges voor bouwvergunningen. Vol gens de nieuwe verordening op de heffing van leges is voor nieuwbouw een zeker be drag aan leges verschuldigd. Reeds thans is hiervoor 18 ontvangen zoodat het ge raamde bedrag ad 25 dit jaar zeker zal worden bereikt. Van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente te Ursem, is een verzoek ingekomen om tot verlichting van het voetpad „De Vlan" te willen overgaan. Met algemeene st.emmen werd besloten het pad over een lengte van 150 M. te verlich ten. Naar aanleiding van de gehouden aanbe steding voor verbouw van het raadhuis, stel den B. en W. voor de verbouw en het schil derwerk te gunnen aan de laagste inschrij vers, resp. de heeren J. Groot en S. A. Rin kel te Ursem. Wethouder De Jongh zeide dat hij niet met het voorstel van B. en W. accoord kon gaan, omdat z.i. aan de inschrijving van de 3 schilderspatroons de voorkeur dient te wor den gegeven. Men heeft dan de zekerheid dat het werk door ingezetenen der gemeente wordt uitgevoerd. Wethouder Veldboer stelde voor over deze zaak in een gesloten zitting nadere bijzon derheden te geven. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Na heropening werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen. De voorziter deelde mede dat B. en W. in hun laatstgehouden vergadering een offerte tot het aan1 eggen van centrale verwarming in het raadhuis hebben behandeld. Spr. zou deze offerte thans in de vergadering willen bespreken. De aanlegkosten voor het raad huis blijven beneden een redelijk bedrag, waarmede B. en W. kunnen instemmen. Na uitvoerige discussies werd besloten tot het doen aanleggen van centrale verwarming. Besloten werd een ge'dleening groot 5500 aan te gaan bij de Mij. v. Gemeente crefïïeT te Amsterdam, rentende 4 3(4 met éénlaartiiksche aflossingen van 250. Sluiting. HEILOO. *De Heiloosche Burgerwacht hield Donderdagavond een druk bezochte jaarvergadering in „De Onderneming." De jaarvergadering gaat samen met een wedstrijd in het schieten, waarvoor aar dige prijsjes beschikbaar en daarvoor lee t zich de jeugd, zij het dan de rijpere jeugd. De voorzitter, de heer K Haijtema van Alkmaar, opende de vergadering en deed mededeeling van een ingekomen schrijven. Onze commandant, aldus de voorzitter, vierde verleden jaar zijn 70en verjaardag en wij meenden, daar 19 heer Maas Geesteranus was is van feestviering, geen vergadering ie moe ten beleggen om hem te huldigen. Niet temin hebben wij voor hem een cadeau gekocht en ik wil deze gelegenheid be nutten om èn de heer Maas Geesteranus èn de commandant van de B. W. nog vele jaren in ons miden te zien. De heer Maas Geesteranus steunt het wettig ge zag en dat is in dezen tijd meer dan noodig. Wij wenschen u, aldus de voor zitter, nog vele jaren voor uw gezin, de genieenschap en de Heiloosche Burger wacht. (Applaus). Daarna heette spr. welkom de heer van den Berg als nieuw lid, die een uit stekend schutter is en in de eerste zo mer alle Heiloosche Burgerwachtera heeft verslagen. De heer van den Berg bracht verslag uit van de rekeningscommissie en ver klaarde alles in orde. De ontvangsten waren 138 05, uitgaven 120.18, saldo 17.87. De heeren H. E Deckens en Jac. Tengers werden als bestuursleden herkozen. Daarna werd medegedeeld dat de heeren van den Berg, Maat en Sengers de hoogste serie's hadden ge schoten met resp. 358. 358 en 356 p. Zomeroefeningeh. Deze oefeningen maakten een punt van drukke discussie Het blijkt dat men met ongunstig weer of regen wel eens weg blijft en dan later (bijv. op een gunstigen avond) zijn scha de inhaalt Dit achtte men ontoelaat baar. De heer van den Berg (stationschef ter plaatse) was een voorstander van een bepaalden avond, doch spr. kon meer malen niet als hij dlehst had en dan zou men hem de gelegenheid om na te schieten ontnemen. Spr deed het voor stel om dat mogelijk te maken, doch binnen een week. Dat voorstel werd goedgekeurd. De heer A Sengers was een voor stander van tijd vurefi Spr. zou dat wil len invoeren. Dat voorstel werd den commandant aanbevolen. De heer Wit zou graag de oefening op Overveen op Zondag willen houden, men heeft den geheelen dag vrij. De voorzitter en de heer Deeckenj wa ren principieele tegenstanders van Zondagontheiliging. De heer van de Berg had eerbied voor ieders overtuiging doch niet het minste bezwaar tegen schieten op Zondag, laten zij dte liever Zondags willen hun gang gaan. Het be stuur gaat toch vrij uit. De heer Deeckens merkte op dat de schutter reiskosten en tijdverzuim vergoed krijgt, zoodat de bewering „geen tijd" niet opgaat. Ten slotte besloot men om iedereen vrij te laten, doch de voorzitter stemde tegen. Na behandeling van min der belangrijke zaken werd overgegaan tot den wedstrijd. Te voren werd bc-paa'd dat ook voor de zomeroefenlng een 3- ta! prijzen beschikbaar zijn. U*tsluit®nd vtrkrljgbaar In de oranj*-!wndbuisjes va* 90 tobt 78 ets. %n oranjexakjes van 2 taoi. a 10 ets. BESTRIJDING VAN CLANDESTIENE ZENDINRIChTINGEN. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep Verworpen van dei; hoeder van een clan destiene radio-zendinrichting in Twente, die deswege veroordeeld is tot veertien dagen hechtenis. Het thans onherroepelijk gewerden vonnis, waarbij een straf van veertien dagen wordt opgelegd moge een waaischuwing zijn voor hen, die nog lust mochten gevoelen zich op ongeoorloofde wijzé in den aether te doen hooren. De Coöperatieve Boerenleenbank alhier hield haar jaariijksche Algemeene Vergade ring op Donderdag 23 Maart 1933, "s avonds half acht in hef café van den heer Dekker. Aanwezig waren 57 van de 153 leden. De voorzitter, de beer J. de Jong, opende deze vergadering met een woord van welkom Spr. memoreerde hierbij, dat door de crisis toestanden voor veie credietnemers, moei lijke tijden zijn aangebroken. Betreffende het nakomen der verplichtingen is er echter alle reden tot tevredenheid. Ook werd een woord van hulde gebracht aan de spaarders, die zoo'n groot vertrouwen steüen in de vereeniging. Uit het jaarverslag teekenen wij het vol gende aan: Aan spaargelden werd ontvangen 242.901.30, terugbetaald f 263.731.45. Het eindsaldo bedroeg 289.021.81, ingeschreven in 382 spaarboekjes. Aan voorschotten werd verstrekt 49.040.12, afgelost f 43 259.44, terwijl op 31 December 140 voorschotten waren ver leend met een totaal berag van 225.070.24. In loopende rekening werd ontvangen 800.724.99 en uitgegeven 776 426.64. Op 31 December waren er 45 rekening- courantboekjes in omloop. De rekening sluit in ontvangst en uitgaven met 1.115.961.38; de balans in actief en passief met f 333.925.82. De winst ad f 1481 50 zal de reserve doen stijgen tot 12.662.58. Bij het uitbrengen van het jaarverslag, door den kassier, memoreerde deze de wijzi gingen welke in de bestuursfuncties hadden plaats gehad, terwijl namens de vergadering een woord van dank werd gesproken tot den heer S. Helder, die gedurende 27 jaar als lid van den Raad van Toezicht, de belangen der Bank heeft behartigd en gemeend had zich bij de periodieke aftreding niet meer be schikbaar te moeten stellen. Verder werd een en ander aan een aan dachtige beschouwing onderworpen. Bij de verkiezing van een lid van het be stuur en den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding der heeren D. Dil en C. Scheijsen, werden de beide aftredenden her benoemd. Overeenkomstig art 7 der statuten werden 3 leden van de ledenlijst afgevoerd. Volgde punt 8 der agenda, waarbij door den directeur, de heer A. Bersjes, mededee- lingen werden gedaan omtrent de jaarlijksche inspectie en de gehouden controle, terwijl ook ter kennis werd gebracht, dat bestuur en Raad van Toezicht, gemeend hadden voor- loopig geen wijziging in den rentevoet te moeten aanbrengen. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door den heer Helder, die dank bracht voor de waardeerende woorden hem toegesproken. Daaraan werd nog toegevoegd de opmer king dat we ongetwijfeld moeilijke tijden meemaken, doch verlies niet uit het oog, aldus spr.. dat de bezwaren, welke gedurende de eerste jaren van het bestaan der Bank, zich hebben voorgedaan, ook niet gering zijn te achten. Hierna sluiting. Tijdens eene publieke verhuring van teelgrond is voor vruchtbaar land gelegen te Heemskerkerduin weer de oude prijs van vroeger jaren betaald n.1. 5 ct. per Hondsb Roede. KORTE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is, oud 51 jaar, overleden mr. J. A. G. Verspyck Mijnssen, oud-secretaris van het algemeen rijks archief. De schilderijen van de koningin wor den thans te Semarang tentoongesteld. Zaterdagmorgen is de ruim zestigja rige heer Nijman uit Doetinchem, vermoe delijk doordat hij plotseling ongesteld werd, in den IJsel gevallen en verdronken. STEMGERECHTIGDEN. Gebleken is, dat ook zij, die den leeftijd van 25 jaar bereiken na 26 April, doch vóór 15 Mei a s., stemgerechtigd zijn voor de a s. verkiezingen. HET RESIDENTIE-ORKEST. Naar wij vernemen heeft het comité voor de instandhouding va.i het residentie orkest belangrijke bijdragen ontvangen van de koningin, de koningin-moeder, prins Hendrik en prinses Juliana. DE VEERTIGURIGE WERKWEEK. De bouwvakarbeiders achten een beteekenende werktijdverkorting voor hun bedrijf mogelijk en zeer wenschelijk. De hoofdbesturen van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Ned. r.k. Bouwvak arbeidersbond, den Ned. chr. Bouwarbeiders- bond, den Ned. Schildersgezellenbond, den Alg. Ned. Stucadoorsbona, en den Alg. Ned. Bond van arbeiders, werkzaam bij straten- en wegenbouw hebben aan den Hoogen Raad van Arbeid een adres gezonden, waarin zij zeggen, dat als gevolg van een opmerking van den voorzitter van dien Raad bij de be spreking betreffende de vragenlijst, welke aan de werkgevers in het bouwbedrijf zou worden toegezonden, dat ook de arbeiders organisaties in het bouwbedrijf hun meening over het vraagstuk van de 40-urige arbeids week kenbaar zouden maken, de besturen van de adresseerende arbeidersbonden in het bouwbedrijf overleg hebben gepleegd. Alhoewel het inzicht van de bouwarbeiders organisaties pas definitief kan zijn, na ken nisneming van het resu.taat van de inge stelde enquête, meende men, alvast aan de hand van eigen gegtven.> en inzichten. De voorloopige onclusie, waai toe de besturen der bouwarbeidersbonden zijn gekomen, 'S geweest: dat een beteekenende werktijdver korting voor het bouwbedrijf mogelijk en in hooge mate wenschelijk moet worden geacht, De oorzaken van het verschijnsel van den steeds toenemenden omvang van de werkloos heid in het bouwbedrijf zijn voornamelijk te zoeken in de mechaniseering, in dat, wat men onder rationalisatie pleegt te verstaan, en in technische veranderingen. De rationalisatie en mechaniseering van het bouwbedrijf hebben, zeer zeker in de kiene steden en op het platteland, nog lang niet een hoogtepunt bereikt. Er moet worden verwacht, dat korte perioden misschien buiteng s'oten de hoeveelheid mensche- lijke arbeidskracht voor het bouwbedrijf in normale omstandigheden benoodigd, relatief nog verder z„l verminderen Werkelijke drukte in het bouwbedrijf kan, raar mensche- lijke berekening, in afzienbaien tijd niet meer worden verwacht. Afvloeiing van bouwarbeiders naar bet bti-enland, betgt'en vroeger veelvuldig voor kwam, is voorloopig niet meer te verwach ten, evenmin als afvloeiing naar andere be drijven, omdat ook daar overvloed van ar beidskracht is. Uit al deze overwegingen moge blijken, dat de werknemersbesturen reden hebben om et van overtuigd te zijn, dat de werkloosheids cijfers in de naaste toekomst zeer hoog zul len blijven, indien niet een beteekenende werktijdverkorting daarop een invloed teri goede zal gaan uitoefenen. AANLEG VAN STRAATWEGEN. De minister van binnenlandsehe zaken heeft een circulaire gericht aan de provinciale- en de gemeentebesturen, waarin hij mededeelt dat van de zijde der tabrikanten van straat klinkers, zijne aandacht erop gevestigd is. dat het van veel belang is, niet het minst met het oog op het te plaatsen aantal arbeiders^ dat bekend is. hoeveel Ma. wegdek, naar alle waarschijnlijkheid in de jaren 1933 en 1934 zal worden aangelegd en of vernieuwd. Wanneer op dit punt eenige zekerheid be staat, kan getracht worden, de productie daarmede in overeenstemming te brengen. Aangezien aan den minister de wensch der fabrikanten alleszins billijk voorkomt en ook de overheid belang heeft bij het aanpassen van de productie aan de behoefte, verzoekt de minister de colleges hem gegevens te wil len doen toekomen. ANTI-SEMITISME IN DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de mededeeling na mens rijkskanselier Hitier gedaan door den perschef van de Duitsche nationaal-socialis- tische arbeiderspartij, dat een onderzoek van de Nederlandsche ambassade te Berlijn zou hebben uitgewezen, dat niet één Jood ge dood of gewond is geworden, bericht men van welingelichte zijde, dat aan het departe ment van buitenlandsche zaken te 's-Graven hage van een verklaring van den gezant hier omtrent niets bekend is Mocht zulk een verklaring inderdaad zijn afgelegd, dan kan die uiteraard slechts be trekking hebben op Nederlandsche Jocxische onderdanen in Duitschland. Aan het repartement zelf is omtrent ver wonding of dooden van Nederlandsche Jood- sche onderdanen geen bericht ontvangen. Wel van gevallen, waarin deze in hun zaken zijn belemmerd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7