Alkmaarsche Courant. Jladionieiuus Stad en Omgeving. SeuiMeion Honden! vlü en dertigste Jaargang. DINSDAG 28 HAART 4 Het mysterie van het diamanten kruis. Mo. 74 1933 Woensdag 29 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten. 10.VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven. Hetty Beek, voordracht. VARA- Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. L. Fuld, zang. C Steyn, pianobegeleiding en het VARA-too- neel o.l.v. W. van Cappellen. 12.1.45 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins m. m. v. A. de Booy, zang. 2.Vrouwenuurtje. 2.40 Gra mofoonplaten. 3.— Voor de kinderen. 5.30 VARA-Balalaika-orkest o.l.v. I. Powarjef. 6VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.30 R.V.U. Mr. Dr. Albers: De leer der reïncarnatie. 7.Causerie over de vakbewe- ing door F. S. Noordhoff. 7.15 Afgestaan .45 Hedendaagsche muziek door het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot m. m. v J v d. Velde, viool. 8.25 Gramofoonplaten 8 30 „De stem van het geweten", hoorspel van Zur Mühlen. Vertaling Nel Bakker. VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 9.10 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 945 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.— Vervolg con cert. 1045 Mr. P. J. Mijksenaar: Zes maan den strijd voor veilig verkeer. 10.50 Gramo foonplaten. 11.— Orgelspel door Joh. Jong. 11.3012.„Die Czardasfürstin", operette van Emmerich Kalman (gramofoonmuziek) Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8. Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gra mofoonplaten. 10— NCRV-Dameskoor ■10.30 Morgendienst o.l v. Ds. P. Boes. 11.— Concert H. Hermann, viool. M. Meyer Verhoeven, viool. K. F. Borgers, cello en L Lauenroth, piano en orgel. 1.— Gramofoon platen. 1.15 Populair orgelconcert 2.15 Gramofoonplaten 2.45 Concert. Gr. de Knegt—ter Haar, zang L. de Ruyter, viool en R. Beute, piano. 5.Kinderuur. 6.H. A. M. Meerum Terwogt spreekt namens het Comité Huldeblijk ANWB 1033. 6.15 Lezing. 6.30 Engelsche les. 7.Afgestaan 7.45 Ned. Chr. PersLureau. 8.Concert door de H.O.V. o.l.v. Fr. Schuurman m m v C. de Wilde, cello. 9.Cause-ie door H J F. van Hassel9.30 Vervolg concert 10.Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoon muziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 1050 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel Q. MacLcan. 1.05 Het Grosvenor House orkest c.1 v. R. A. Goddere 2.20 Gramofoonplaten. 3 20 Piano-recital B. Mason. 3.35 Sted orkest Bournemout o.l v. Sir Dan Godfrey. 5.05 Orgelspel Reg. Foort. 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Mo- zart's Pianoduetten door D. Folkard en M Warne. 7.15, 7.35, 7 50 en 8.20 Lezingen. 8 35 BBC-Svmphónie-orl:est o.l.v. Adr Bouly m m. v. Wilhelm Backhaus, piano. Ca. 9.20 Berichten. 10.35 Muzikale causerie. 10 50 Voordracht. 10 5512 20 Dansmu ziek door Roy Fox en zijn Band. Pari/s „Radio-Paris"1724 M. 7 05 Gra mofoonplaten 11 35 Concert door het Om roeporkest. 11 50 Orgelconcert door G. T Desserre 12.25 Vervolg orkestconcert. 6 40 en 8.05 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestcon cert o.l.v. Wolff m m. v. gem. koor en solis ten Ralundborg, 1153 M. 12.05—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpl. 2 50—4.50 Omroeporkest o.l.v. F. Mahler. 7 20 Eerste acte van „Schwanda, der Du- delsackpfeifer" van Jar. Weinberger. 9.20 Negro-Spirituals 9.55 Radio-Kamerorkest o.l.v. F Mahler. 10.25—11 50 Dansmuziek uit Rest „Nimb". Langenberg, 473 M. 6 25 Gramofoonpla ten. 11 20 Concert o.l.v. List m m. v. solis ten. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt m. m. v solist. 1 50 Gramofoonplaten. 4 20 Concert o l.v. Merten. 7.20 Lezing over Scheeps bouwkunde. 8.50 Weragkleinorkest o.l.v Eysoldt 9.50 Concert door het Philh. orkest te Stuttgart o.l.v. Seyfert. Rome, 441 M. 8 05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 338 M. en 508 Af. 338 M.: 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Concert o.l.v. A Felleman. 4.20 en 5.50 Gramofoonplaten 7.20 Concert uit de Noorsche kerk m. m v M. Gitowsky, bas en J. Vaes, orgel. 8 20 Lamoureux-concert. 508 M.: 11.20 Concert o.l v. A. Felleman. 12.30 Gramofoonplaten 4 20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 5.50 Sona tenconcert, viool en piano. 6.20 en 7.20 Gra mofoonplaten. 7.35 „Eros et Psyché", drama in verzen van A. Girajd. Muziek van P. de Maleingrau. 8 50 Gramofoonplaten. 9.30 Concert o l v. P- Moreaux. Zeesen, 1635 M. 6.55 Marschmuziek uit FrFankfurt o.l.v. W. Caspar. 7.20 Zie Lan-1 genberg. 8.55 Beethoven's Kreutzer-Sonate door Martha Linz, viool en L. Gmeiner, piano. 9.30 en 1005 Berichten. 10.20—11.20 Concert o.l.v. G. Görlich. DE VOEDSELSTAKING IN HET ALKMAARSCHE HUIS VAN BEWARING. In verband met het bericht over de voedsel- staking in het Alkmaarsche Huis van Bewa ring hebben wij ons gistermiddag naar de woning van een der veroordeelden, den 35- jargen Roel Drenth, aan den Keinsmerbrug in de gemeente Zijpe begeven, voor het bekomen van nadere inlichtingen. Het gezin bewoont in dit gehucht een oude arbeiderswoning, welke door twee gezinnen bewoond wordt. Wij troffen in de gezellige woonkamer, waar een luit aan den wand hing op een boekenrek de werken van Bölsche oorlogstuig kan echter niet anders zijn dan heilzaam voor de menschheid. Vernieling, dat is graan- en koffie-oogsten vernielen, terwijl er overal honger is. Vernie ling is echter niet een gemeenschap te willen opruimen, die dat goedkeurt. Sabotage is te beweren, dat je voor vrede bent en intusschen een nieuwen oorlog voor bereidt. Sabotage is het echter niet als je zegt: Weigert allen arbeid voor den nieuwen oorlog. Dat is geen verkiezingszwendel, dat is geen partijpolitiek, dat is zuiver revolu- tionnair verzet. Dit is persoonlijke actie, eigen denken. Er dreigt levensgevaar. De besten worden vermoord. Wij allen zijn verantwoordelijk voor het geen er gebeurd. Wij allen ziin schuldig aan deze misdadige wereldorde. Duldt haar niei langer. Zet het werk der gevangén kamera den voort in een krachtigen strijd. De bevrijding der arbeiders moet het werk der arbeiders zelf zijn. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A W v. E.—v. R. 10' „Hij bedoelde het niet zoo", zei Shag, nog steeds grinnikend. „Dat is zoo zijn ma nier van doen!" De trein denderde verder door den avond en kolonel Ashley zat in zijn gemakkelijken stoel Walton te lezen, en de algemeen genet- de humor van den aardigen, ouden henge laar verdreef alle andere gedachten. In dit stadium van zijn loopbaan was kolo nel Ashley een bijna internationale figuur Nadat hij zich in den Spaansch-Amerikaan schen oorlog had onderscheiden, o.a. door zijn heldendaden, door, terwijl hij krijgsge vangene was, op een opzienbarende wijze her haaldelijk te spionneeren, was hij chef van de politie-afdeeling van een groote stad in het Oosten geworden. Hij had het werk, dat hij in den oorlog was begonnen een tak van den geheimen dienst voortgezet, en had, doordat hij zelf een van de scherpzinnigste speurhonden was, de detective-afdeeling de stad op bewonderenswaardige wijze sterkt Daar hij meer tijd wenschte te wijden aan het ontdekken van misdaden van meer dan gewoon belang, en besefte, dat de sleur van politiewerk hem te veel belemmerde, had de stonden geplaatst, terwijl portretten van Domela Nieuwenhuis, Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht mede de wanden sierden twee gezonde jonge kinderen aan, een meisje en een jongen van 9 en 10 jaar en vernamen, dat de moeder met het jongste kind naar Am sterdam was om den vader in het huis van bewaring aldaar te bezoeken. De buurman, die toezicht op de kinderen hield, deelde ons mede, dat Drenth, die reeds 1 maand in voorarrest had gezeten, de vorige week Maandag, direct na zijn veroor deeling tot 3 maanden ge'vangennisstraf wegens het verspreiden van opruiende lectuur in den Helder, in verband met het gebeurde met De Zeven Provinciën, in hongerstaking was gegaan, omdat hij onschuldig was ver oordeeld. Het was zijn plan wel geweest de pamfletten te verspreiden, doch hij had het niet gedaan. Twee mariniers hadden echter verklaard, dat hij zich er aan had schuldig gemaakt en de verklaring ter zitting van een zijner vrienden, dat hij het was geweest, die de geschriften had uitgereikt, was ter zijde gesteld geworden. Drenth was hierop Maandagmiddag direct in hongerstaking gegaan en aangezien hij tegen het vonnis in hooger beroep was ge gaan, Vrijdag naar het huis van bewaring in Amsterdam overgebracht, waar hij elk voed sel bleef weigeren. Aangezien hij maag- patient was, vreesden zijn vrouw en zijn vrienden het ergste, doch naar het oordeel van den vriend zou Drenth doorzetten en ging hij liever onder dan als onschuldige ge vangenisstraf te ondergaan. De kinderen, zich niet bewust van het gevaar, waarin hun vader zich bevindt, toonden ons met trots de foto van hun vader, die grondwerker is. doch op de foto met de luit, naast eenige vrienden met de harmonika stond afgebeeld Op een bord voor het huis stond een met groote letters bedrukt biljet aangeplakt van de volgende inhoud: Bevel tot arrestatie en gevangenhouding is door de Ned. Justitie uitgevaardigd tegen tientallen revolutionnairen. Tientallen zitten in de gevangenis. 3 maanden is hegel. Fn waarom? Wegens het verspreiden van zg opruiende namfletten, mede in verband met de Zeven Provinciën. 20 Maart zijn in Alkmaar weder veroor deeld (op valsche getuigenverklaringen van 2 mariniers) Roe! Drenth en Luster Bos, ieder tot 3 maanden gevangenisstraf na af trek van 1 maand, preventief. Roel Drenth en waarschijnlijk ook Luster Bos zijn Dinsdag 21 Maart tegen deze rechtsverkrachting in voedselstaking gegaan maar er dreigt levensgevaar, want Drenth is lijdende aan ziekten. Drenth verklaarde voor de rechtbank: ver dedigen wil ik mij niet, want ik ben onschul dig aan het ten laste gelegde, n.1. opruiing tot sabotage huisvredebreuk, vernieling en diefstal. Ik wil alleen het pamflet verklaren Huisvredebreuk. Bedrijfsbezetting kan dat nooit zijn, want de arbeiders nemen dan ge- woon terug wat hun eeuwen lang ontnomen frhpn /-5e,en, diefstaI' Het is hechts de men- n L d J ,maken, dat alleen de produc- brentrpn^"* £emeenschao uitkomst kan brengen. Juist nu, nu de wereld is vastgeloo- pen en er overal gebrek heerscht. omdat er ]U1St nu ?aat de idee van te drijfsbezetting meer op dan ooit 7p^nn!,gin^-dat is °P heve' een bom op de dLtT0™°!™ *°rn met als resultaa, ,,itm.nrHen' dff ls.<?p .hevel je medemenschen uitmoorden als militairen. Vernietiging van kolonel een kantoor in New-York geopend waar hij onmiddellijk van de regeering eii van particuliere personen meer opdrachten kreeg, dan hij af kon. Nu hij oud werd, had hij eenige bekwame assistenten in dienst ge nomen, maar de meeste gevallen behandelde hij nog zelf. Het was kenschetsend voor den kolonel, dat hij zich steeds uit de zaken wilde terugtrekken inderdaad zeide hij, dat hii zich reeds teruggetrokken had maar hoe het ook zij, het had veel van het afscheid van een zanger, het werd steeds uitgesteld! „En nu, Shag, vergeet niet, wat ik je heb gezegd zei hij tot zijn bediende, toen de trein Colchester binnenreed. „Pas op, als je ook maar van het puntje van een van mijn hengelroeden het vernis af schaaft!" „En als je me een enkel woord laat hooren over alles, wat ook maar grenst aan een „ge val", scheiden onze wegen zich hoor ie me?!" „Ik hoorde het, kolonel!" en de neger salueerde, want de kolonel hield nog vast aan vele van zijn militaire gewoonten. Toen, nadat hij zijn belofte vervuld, en ge zien had dat de oude dame veilig uit den trein was geholpen, volgde kolonel Aschley zijn knecht, die was beladen met weitasschen hengelroeden. Shag moest het hebben klaargespeeld de roeden, die hij had gedragen, veilig naar het hotel over te brengen, waar de kolonel voor twee weken vacantie en rust zijn intrek was gaan nemen, want de militaire detective glim lachte en was goed gehumeurd, toen hij ze uit hun koters haalde en ze voorzichtig op het bed legde. GRONDVOORSCHOT BOUW 24 KLEINE WONINGEN. B. en W. schrijven in bijlage nr. 42: Aan den minister hebben wij, overeen komstig het besluit van Uwe vergadering van 24 November 1932, nr. 24, verzocht, ten be hoeve van den bouw van 24 kleine arbeiders woningen, aan deze gemeente als vergoeding van de waarde van den grond een voorschot van ten hoogste 16700 te willen verleenen. Blijkens den bij de overige stukken ter in zage gelegden brief van 10 Maart j.1., meent de minister, dat de grondprijs het bedrag van 12200 in totaal niet mag overschrijden, aangezien bedoeld plan den bouw van kleine arbeiderswoningen betreft. De minister geeft in verband daarmede in overweging een an der, goedkooper terrein voor den bouw te be stemmen of, in geval een zoodanig terrein niet beschikbaar is, den grondprijs van het in het verlengde van de De Ruytêrstraat en de Trompstraat gelegen terrein te herzien, zij het dan ook, als het moet, met verlies voor de gemeente. Een ander voor deze woningen in deze ge meente gelegen geschikt en goedkooper ter rein is niet aanwezig. De gemeente zal derhalve óf den overeen komstig de verordening betreffende het ge meentelijk grondbedrijf geschatten grondprijs ten nadeele van het grondbedrijf moeten her zien öf het verschil in prijs ten behoeve van den bouw voor rekening der gemeente moe ten nemen. Het eerste laat de verordening voor het grondbedrijf niet toe: de gemeente moet, als zij gronden uit het grondbedrijf neemt, daar voor de door schatters te bepalen waarde aan het bedrijf vergoeden. Er blijft dus alleen over. het verschil ten bedrage van ten hoogste 4500 voor rekening van de gemeente te nemen. Naar onze meening bestaat daartegen in dit geval geen bezwaar. Dit bedrag zal dan ten laste van den kapitaaldienst moeten wor den gebracht. De aflossing zal in 20 jaar kunnen plaats vinden, gedurende welken tijd de rente en aflossing van het kapitaal ten laste van den gewonen dienst komen. B. en W. stellen den raad voor het desbe treffend besluit te nemen. OPHEFFING ONBEWOONBAAR VERKLARING. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 43: Bij ons besluit van 16 Maart j.1. hebben wij aan de N. V. Vereenigde Brandstoffen- handel, alhier, vergunning verleend om het perceel Zeglis, nr. 2, dat bij besluit van Uwe Vergadering van 24 November 1932, nr. 14, onbewoonbaar is verklaard, te verbouwen tot pakhuis. Door deze verbouwing heeft ge noemd perceel het karakter van woning ge heel verloren, in verband waarmede de onbe woonbaarverklaring overeenkomstig art. 32 der Woningwet kan worden opgeheven. De Gezondheidscommissie kan zich daarmede vereenigen blijkens haar bij de stukken ter inzage gelegd advies. In overeenstemming daarmede geven wij uwe vergadering in over- weging de onbewoonbaarverklaring van het perceel Zeglis, nr. 2, op te heffen. de Rijksvergoeding voor deze school nog niet had vastgesteld. De beslissing van den minister is inmid dels ontvangen. De berekening van den klassedeeler is ver meld in bovengenoemde bijlage nr. 208 van 1932. Aan de Wilhelminaschool is gedurende het geheele jaar 1931 één leerkracht boventallig geweest, en wel de onderwijzer W. H. Jansen, die voor de gemeentelijke vergoeding in aan merking komt en aan welken onderwijzer is uitbetaald een bedrag van f 1250. B. en W. stellen den raad vóór: aan de Wilhelminaschool een bedrag van 1250 uit te keeren. BENOEMING LID BESTUUR DER GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. In bijlage nr. 41 schrijven B. en W.: De vacature in het bestuur der gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulpbe toon, ontstaan door het aftreden op 1 Januari j.1. van den heer R. M. Oden, die daarin zit ting had krachtens benoeming na aanbeve ling van de Diaconie der Ned. Hervormde ge meente, bleef door de niet-aanneming van zijne benoeming door diens in Uwe vergade ring van 19 Januari j.1. benoemden opvolger tot dusver onvervuld. Wij ontvingen bij brief van 17 Maart j I. van het College van Diakenen der Ned Hervormde gemeente alhier eene aanbeveling ter benoeming van een lid in deze vacature, luidende als volgt: 1. W. Bok. 2. P. G. Andrée. Aangezien wij ons geheel met dit dubbeltal kunnen vereenigen,'hebben wij onze voor dracht dienovereenkomstig vastgesteld, zoo dat wij U voorstellen daaruit eene keuze te doen. De benoeming geschiedt tot uit0. Decem ber 1936. UITKEERING JAARWEDDE BOVENTALLIGEN ONDERWIJZER WILHELMINASCHOOL OVER 1931 In bijlage Nr. 38 schrijven B. en W.: In bijlage nr. 208 van 1932 deelden wij Uwe vergadering mede, dat het besluit tot het verleenen van een vergoeding ingevolge artikel 100 der Lager Ónderwijswet-1920, over het jaar 1931, o.a. ten aanzien van de Wilhelminaschool nog niet kon worden ge nomen, aangezien de Minister van Onderwijs en „Is er nog iets van Uw dienst, kolonel?" vroeg Shag, toen hij de kleeren van zijn mees ter had klaargelegd en zich gereed maakte, zich naar zijn eigen kamer te begeven in een bijgebouwtje van het hotel. „Neen, ik denk, dat dat alles is, Shag. Maar waarom heb je zoo'n haast? Je laat me gewoonlijk niet zoo gouw alleen, zelfs al heb je al mijn spulletjes klaargelegd. Wat heb je? Vrienden in die stad?" „O, neen, kolonel! Neen, werkelijk niet Dat is het heelemaal niet!" „Wat is er dan? Waarom heb je zoo'n haast om weg te komen?" „Hm! Ja! Wel, ik vertel het U liever niet, kolonel!" Shag scheen in het geheel niet op zijn gemak. „Je vertelt het mij liever niet?! Luitster eens, zwarte schelm, probeer niet iets voor mij te verbergen hoor je? Je kent mij en „O, het is juist, omdat ik U ken, kolonel dat ik het U liever niet vertel! Het het gaat om een van Uw dingen!" „Wat voor dingen? Shag, jou schurk luister! Heb je een krant gekocht?" J j ja, kolonelMaar ik kocht hem niet uit mijzelf. En ik was niet van plan, tr U ook maar een puntje van te laten zien, kolonel! De krantenjongen, dien U een dollar hebt gegeven, gaf hem mij, toen ik uitstapte Het is een van de kranten, die zoo juist in deze stad zijn uitgekomen, en „Nu, voor den dag er mee, Shag! Wat staat er dan voor kolossaal interessants in?" „En kolonel, ziet U U hebt mij ver boden „Vooruit maar. Shag! Ik zal het je maar vergeven. Wat is het?" JAARVERSLAG VAN DE ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGINO TE ALKMAAR OVER HET JAAR 1932. Aan dit jaarverslag ontleenen wij het vol gende Tot mijn genoegen, aldus de secretaris, de heer J. W. Beudeker, kan ik rapporteeren, dat onze vereeniging in het achter ons lig gende jaar, vooral wat het ledental betreft, met snelle sprongen is vooruitgegaan. Ook de interne organisatie onzer vereeniging na dert het volmaakte en dit is voor een groo: gedeelte te danken aan het feit, dat de onder- ïnge verstandhouding der bestuursleden, zonder uitzondering, niets te wenschen over laat, waardoor een prettige en vlotte afwik keling van zaken steeds mogelijk was. Op de op 30 Maart 1932 gehouden alge- meene ledenvergadering, waren aan de beurt van aftreden de heeren J. W. Beudeker, J Kwast en F. W. Roderwijn. Deze heeren werden met algemeene stemmen herkozen. In den loop van het jaar kwam bericht van bedanken binnen wegens vertrek naar Amsterdam van den heer H. van Raalte. De heer H. van Raalte, die op de jaarvergade ring van Woensdag 20 Maart 1929 als be stuurslid werd gekozen, heeft gedurende zijn zitting in ons bestuur belangrijk werk ver richt Wij zeggen hem dank voor datgene wat hij voor onze organisatie deed. Aangezien de heer J. Zeeman als lid van den raad van toezicht, ingevolge art. 9 der statuten, aan de beurt van aftreden was, moest een verkiezing van een nieuw lid van dezen raad plaats hebben Gekozen werd de heer A. Cammeraat. De Raad van Toezicht bestond in 1932 uit de heeren A. Burger, A. Cammeraat en C. Oostwouder. Er werden in het verslagjaar 5 vergade ringen gehouden, n.1. 1 algemeene ledenver gadering, 1 vergadering van bestuur en per soneel en 3 bestuursvergaderingen. In de samenstelling van het personeel kwam geen verandering. Over de wijze waarop het personeel de werkzaamheden verricht waren wij wederom tevreden. Het personeel is samengesteld uit 1 uit voerder en 14 dragers. Destijds zijn de hee ren J. Pool en J. Kuijper resp als le en 2e adjunct-uitvoerder aangesteld. Tot ons leed wezen «moeten wij meedeelen dat de heer J. Pool door een langdurige ziekte zijn werk zaamheden niet heeft kunnen verrichten. Wij hopen dat hij weer spoedig hersteld zal zijn en zijn werkzaamheden kan hervatten. Op de jaarvergadering van 30 Maart 1932 werd besloten toe te treden tot lid der Fede ratie van Associaties. Het is onze leden be kend, dat het bestuur der Associatie voor Lijkbezorging te Haarlem slechts tot de Fe deratie zou toetreden als men in de statuten opnam, dat alleen leden van de diensten der Associatie gebruik kunnen maken. Tot ons genoegen kunnen wij thans mee* deelen, dat de Haarlemsche vereeniging in> middels uit organisatorische overwegingen van dit standpunt is teruggekomen en wij kunnen niet anders doen, dan dit besluit, het welk toont, dat men zich in Haarlem op een zeer breed standpunt stelt, ten zeerste toe te juichen. Op een vergadering te Amsterdam, die door bijkans ons geheele bestuur werd be zocht, is besloten dat de Federatie een stich* ting zal zijn. De heer T. Bonsema is tot voorzitter der Federatie benoemd. In November 1932 ontving het bestuur on* zer vereeniging een verzoek van eenige inge zetenen uit Den Helder, om inlichtingen te verstrekken omtrent het doel en de werk* wijze onzer vereeniging. De heeren J. W. Beudeker, L Fehres, J, Kwast en Chr. Vennik hebben iü.„rna in Den Helder een oprichtingsvergadering mee gemaakt. Nadat de heer Chr. Vennik doel en werking der Associatie had uiteengezet, ga ven zich een 50 leden op en werd de vereeni ging definitief opgericht. Vanuit Hilversum werden ons inlichtingen betreffende de organisatie onzer vereeniging gevraagd. Wij hebben vanzelfsprekend aan het verzoek om inlichtingen voldaan. Reeds is een voorloopig bestuur gevormd. De bedoeling is een vereeniging voor het geheele Gooi op te richten. Van 1 Januari 1932 af ontvangen de le den op iedere begrafenis een korting gelijk staande met het bedrag der algemeene on kosten en katafalkhuur. Daarnaast mag niet over het hoofd wor den gezien, dat niet-leden deze korting niet bekomen en bovendien 5 pCt. meer betalen. Het is ons gebleken, dat deze maatregel door de leden ten zeerste geapprecieerd wordt. Het bestuur wenscht haar dan ook in het jaar 1933 voort te zetten. Gedurende het jaar 1932 werden door ons 100 diensten uitgevoerd. Te splitsen als volgt: 79 begrafenissen te Alkmaar, waaron der: 1 uit Volendam, 1 uit Hoorn, 1' uit Oudorp, 1 uit Amsterdam, 1 uit Rotterdam, 2 uit Bergen, 1 uit Oldenzaal, lj uit Warmond, 1 uit Den Helder; 16 begrafe nissen van Alkmaar naar: Kolhorn. Noord* scharwoude, Oude Niedorp, Schagen, 2 An na Paulowna, Stompetoren, Utrecht, 2 Zuid- scharwoude, Wolvega, Groot-Schermer, den Haag, den Helder, Koedijk, Oudorp; 1 be grafenis te Egm. aan Zee; 1 begrafenis van Heiloo naar Stompetoren; 3 crematie-bedie ningen. De balans heeft aan de debetzijde de vol gende cijfers: katafalkkleeden 89, benoo* digdheden rouwkamer 1, materiaal 111.75, meubilair 50, debiteuren 656.33 en uniformkleeding 777.75. Aan de creditzijde treffen wij aan: leden kapitaal 3900, algem. reserve 1262.01, waarborgsommen 300.50, propaganda 100, totaal debet en credit 5562.51. De verlies- en winstrekening wijd aan de debetziide aan: korting aan de leden 319.75, sociale lasten 200.81, projsagan- da 620.15 en aan de creditzijde' toeslag niet-leden 364.35 en omslag algemee:.e on kosten 456.50, totaal 2737.45, met een voordeelig saldo van 400.97. „Ziet U, kolonel, in de krant staat het verslag van een geheimzinnige moordgeschie denis, en „Ik wist het wel! Ik wist het wel! Ik had er een eed op kunnen doen!" riep de lichtgeraak te kolonel. „Daar kom ik nu naar deze plaats, om er kalm wat te visschen in de omstreken, om volkomen rust te nemen, zonder al te ver van de bewoonde wereld te zitten, en nauwelijks ten ik uit den trein gestapt, of er wordt me een geheimzinnige moordgeschiedenis onder den neus gehouden Vlak onder mijn neus' Bij God, ik wist het wel!" Shag stond met gebogen hoofd beurtelings op één been. Hij beproefde, een courant, met in het oog vallende zwarte titels, onder zijn vest te houden, waar hij haar had verstopt. Verlegen keek hij zijn meester aan. Kolonel Ashley liep de kamer op en neeT nu en dan stilhoudend, om naar het gekletter van den regen tegen de vensters te luisteren, want de storm had den heelen dag geduurd, zooals 's morgens al te voorzien was geweest, en de regenbuien waren van motregen in stortbuien veranderd, en omgekeerd, tot in den treure toe. De kolonel keek naar Shag, haalde het groene boekje uit zijn binnenzak te voor schijn en las: „De jacht is een vermaak voor prinsen van edelen bloede. Door de eeuwen heen is ze zeer op priis gesteld. Ze gold als een der kenmerken De detective sloeg het boek dicht en wierp het op het bed. „Shag!" barstte hij los. „Ja kolonel." „Je hebt mij dikwijls over visschen en jagen hooren spreken, is het niet?" GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Distri ets- Arbeidsbeurs. Tel. 838) Geopend voor werknemers van 912 uur- Voor werkgevers van 9—12 uur en van 25 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel dagelijks van 2—5 uur (uitgezonderd op Za terdag) en op Maandag- en Donderdag, avond van 7—8 uur. De directeur van boven genoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1. bouwkundige, 11 waterb. opzichter, 1 bouwk. opzichter, 2 opz, teekenaars, 2 glas in loodzetters, 10 beton werkers, 1 stuc. opjjerman, 1 steenhouwer, II steenbikker, 10 voegers, 9 stucadoors, 23 op perlieden, 79 grondwerkers, 72 timmerlieden, 32 metselaars, 35 schilders, 1 tegelzetter. Groep metaalnijverheid: 11 stokers, 2 scheepstimmerlieden, 1 scheepsteekenaar, 2 autog. lasschers, 1 metaalvijler, 12 klinkers, 19 bankwerkers, 8 electriciens, 6 monteura, 13 ijzerwerkers, 11 loodgieters, 3 machinis ten, 9 metaaldraaiers, 3 vuurwerkers, 3 wa- fenmakers, 2 instrumentmakers, 2 kern ma- ers, 1 electr. technicus, 1 radiomonteur, f voorslaander, 1 constructiewerker, 1 tand- techniker, 3 mach. teekenaars, 1 metaalscha ver, 2 metaalslijpers, 1 fitter, 2 rijwielher stellers, 4 lijnwerkers, 1 operateur, 5 zand- vormers, 1 zandbereider, 1 carosseriebouwer, „Zeker, kolonel, heel dikwijls. Ja!" „Hm! Ja. Welnu, het werk van een detec tive is een soort van jacht is het niet, Shag?" „Ja, kolonel. Dat is het zeker! Heel wat keeren heb ik U hooren zeggen, dat U op jacht ging naar een of anderen man of vrouw!" „Heel juist, Shag! En het is een soort vis schen ook, is het niet?" „Ja, kolonel. Meer dan eens heb ik U hoo ren zeggen, dat U moest visschen en henge len om beet te krijgen!" „Ik zie, dat je net je herinnert, Shag. Wel nu, zwarte schelm, zei je niet, dat je een krant had gekregen met het verslag van een vreem de en geheimzinnige moord, juist in déze stad?" „Ja, kolonel. Hier in Colchester, waar wij heen zijn gegaan om volslagen rust en vrede te hebben en te kunnen hengelen, zooals u in den trein zei!" „Hm! Een geheimzinnige moord juist in deze stad! Ik dacht al, dat ik de krantenjon gens zooiets hoorde roepen aan het station. Maar ik luisterde er niet naar. Wie is er ver moord, Shag?" „Wel kolonel, een arme, oude dame, en „Zwijg Shag! Geen woord meer! Hoe durf je te probeeren mijn belangstelling op te wek ken voor dat geval, terwijl ik je toch gezegd heb, dat ik je zou afranselen, als je maar over zooiets zou durven kikken! Heb ik je dat niet gezegd?" „Dat hebt U, kolonel!" De detective liep de kamer weer op en neer. Hij greep naar het groene boekje. En als in wanhoop wendde hij zich tot den in elkaar krimpenden neger en vervolgde: (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5