Alkmaarsche Courant. !Buitmland Professor Einstein te Antwerpen. £ucfUuaact De gebeurtenissen in Bronswijk. No. 75 1933 Honderd rif! en dertigste Jaargang. WOENSDAG 29 HAART. Het verbod van de Stahlhelm. De gelearde over de Joden vervolgingen in Duitschland. Wat geeft U de garantie ÊNGELSCH VLIEGTUIG IN BELGIE NEERGESTORT. Nadat gistermiddag de gevolmachtig de van Rijksminister Goering, Koerner, en de leider der Stahlhelm, Stephani per vliegtuig waren aangekomen, is in het staatsministerie een bespreking der incidenten aangevangen. Aan de confe rentie wordt deelgenomen door de mi nisters Klagges en Kueckenthal, politie officier Selle, Saucke van de S A en den president van den landdag Zoemer, zoo mede door eenige landdagafgevaar lig- den. Later arriveerde minister Seldte. Opheffing per 1 April? Na een beraadslaging welke meer dan vijf uren heeft geduurde, werd tegen 10 uur gisteravond het volgende officieel© communiqué uitgegeven: De Rijksregeering erkent dat door den minister van binnenlandsche zaken van Brurswijk. Klagges, tegenover den Stahlhelmgouw Brunswijk genomen energieke maatregelen, gerechtvaardigd zijn. Nadat de Rijksminister van Arleid, Franz Seldte, als eerste bondsvoorzitter van den Stahlhelm een disciplinair onderzoek in deze aangelegenheid had toegezegd en nu het gevaar voor een illegale actie van Marxistische organisa ties onder valsche deknamen is terzijde gesteld, zal minister Klagges het voor het land Brunswijk uitgesproken ver bod van den Stahlhelm per 1 April a.s. opheffen. Rijksminister Seldte is hedenmorgen per vliegtuig naar Berlijn teruggekecr 1. Mededeelingen van den rijks- president. De rijkspersdienst van den Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, deelt met be trekking tot de gebeurtenissen in Brons wijk mede: Volgens het rapport van den verantwoordelijken leider zijn in de af- geloopen weken slechts enkele personen tot de Stahlhelmorganisatie toegelaten. Daarentegen zijn de schriftelijke en per soonlijke aanmeldingen voor het lid maatschap van den Stahlhelm uit de verschillende kringen der bevolking in den laatsten tijd van dag tot dag toege nomen. Maandag hebben zij een ontzag lijke hoogte bereikt Het is natuurlijk, dat iedere aanmelding voor het lidmaat schap van den Stahlhelm eerst wordt vastgelegd op een formulier met nauw keurige opgaven. Evenzoo worden de aanvragen van aaneengesloten groepen in ontvangst genomen en bewaard Deze aanmeldingen als toelatingen te be schouwen en te noemen, is de principi eel© dwaling der regeering van Bruns wijk. Het aannemen van gesloten formaties van welke politieke richting ook heeft de Stahlhelmleiding in Brunswijk even principieel geweigerd als overal elders in het Rijk, op grond van een b schik king van het bondsbestuur Daarom is het uitgesloten, dat een Marxist of zelfs een groep Marxisten tot den Stahlhelm is toegelaten, omdat overeenkomstir de bepalingen iedere aanmelding zorgvul dig wordt onderzocht, terwijl üe candi- daten een maandenlange proeftijd moe- tei. doormaken De bondsleiding wacht de opheldering van alle overige kwes ties met kalmte af Uit het onderzoek zal ongetwijfeld blijken, dat in Bruns wijk helaas de zenuwen zijn verloren. Een schrijven van den Bruns- wijkschen Stahlhelmleider. Onder het opschrift: „Een ophelderend schrijven" wordt een schrijven gepubliceerd van den leider van de landelijke organisatie Schrader aan den tweeden bondsleider van den Stahlhelm, Duesterberg, gedateerd op 20 Maart, gepubliceerd in de „Braunschweigi- sche Landeszeitung". In dezen brief wordt o.a. gezegd: ln de laatste week ben ik ver scheidene malen urenlang bij minister Kue- chenthal geweest. Ik heb getracht hem dui delijk te maken, dat, wanneer hij zijn eischen bij den minister van b'nnenlandsche zaken Klagges niet kan doorzetten, hij mij een be richt moet geven, dat ik dan binnen 24 uur, wanneer het ernstig is, met 1000 goed-geuni- formeerde Stahlheïmers voor het ministerie of waar elders hij het noodig mocht achten, zal opmarcheeren om druk op de nationaal- socialisten uit te oefenen en te verhinderen, dat het zwart-wit-roode strijdfont door de nationaal-socialisten van de been wordt ge- loopen. Tegenover de NS.D.A.P. helpt al leen de uiterste brutaliteit. Ik houd het voor verkeerd, den landbonden op het oogenbiik aan te raden voorzichtig te zijn met opnemen van nieuwe leden. Ik zal naar alle waar schijnlijkheid hier in de stad Brunswijk een „Arbeiter-Kameradschaft'' van ongeveer 120 man van de Buessingfabrieken opnemen. De ze arbeiders zijn tot voor eenige dagen com munisten geweest. Ik doe dat hier zoo: deze lieden worden niet ondergebracht in reeds bestaande plaatselijke groepen. Zij vormen een eigen plaatselijke groeptot leider wordt een sedert ruim 10 jr.ar trouw Stahlbelmar- beider uit die fabrieken benoemd. Heden avond krijgen in de verschillende hoeken van mijn landelijken bond de leiders bevel, gedwongen onder druk van de hulppolitie van den Stahlhelm, in de meest verschillende streken zulke nieuwe plaatselijke groepen te vormen. 1200 gearresteerden in Bruns- 9P vrije voeten. Schrader blijft in arrest. conterent'e werden van de ongeveer 1350 in het gebouw van het plaatselijke zie kenfonds gearresteerden 1200 weer op vrije voeten gesteld. In arrest werden gehouden de Stahlhelmleiders en 80 Marxistische func- tionnarissen. Een nader bericht meldt, dat de Stahlhelm leider Schrader in arrest blijft. De „Völkische Beobachter" verneemt, dat het onderzoek te Brunswijk heeft uitgewezen, dat de plaatselijke Stahlhelmleiders volledig op de hoogte zouden zijn geweest, van de plannen der Reichsbannierleden en commu nisten. Deze waren van plan om na de be zetting van het gebouw van de ziekenkas, ook de regeeringsgebouwen te bezetten en vervolgens een actie te beginnen tegen de af zonderlijke nationaal-socialistische leiders. Vooral bij den Brunswijkschen landsleider van den Stahlhelm, Schrader is zeer bezwa rend materiaal gevonden, zoodat Schrader voorloopig in hechtenis blijft. Waarschijnlijk zal hij zich te verantwoorden hebben' we gens hoogverraad. Gistermiddag om half 4 is professor Finstein met het s.s. „Belgenland" van de Red Star Line te Antwerpen aange komen. Op de kade stonden zeer vee belangstellenden, die den geleerden een hartelijke ontvangst bereidden. Burge meester Huysma: s en wethouder Eeke Iers gingen aan boord om prof E'n**'-" namens het gemeentebestuur van Ant werpen te erwelkomen. Onder luid ge juich stapte *-rof. Einstein, die ver 'J was van zijn echtgenoote, in een auto, waarop men naar het Centuryhotel reed. In dat hotel gaf prof Einstein een re laas over de politieke gebeurtenissen, speciaal wat betreft de Jodenvervolgin gen in Duitschland. Wat denkt U, aldus vroegen wij prof. Einstein, over de middelen van protest, welke zijn aangewend naar aanleiding van de Jodenvervolgingen in Duitsch land? De houten pijp ging even uit de mond en na even nagedacht te hebben luidde het antwoord: Men moet voortgaan met te protesteeren. De Joden zijn uit ver schillende vooraanstaande ambten ver jaagd, gingen wij voorte, dat is Uw oor deel hieromtrent en wat denkt U van den toestand in Duitschland op het oogenbiik? Dat de Joden uit ambten in het pu blieke leven zijn verjaagd, aldus de ge leerde, is heel erg, maar daar is niets aan te doen Wat den tegenwoordigen toestand betreft ,deze is zoo als elk fas cistisch regiem in zijn allereerste pe riode vertoont. De omstandigheden zijn ^hier echter niet de zelfde Ik ben echter geen profeet, en daarom kan ik geen verklaring afleggen omtrent het moge lijk verloop der gebeurtenissen. Ik moet echter opmerken, dat wat ik op een mee ting te New York gezegd heb verkeer delijk door de pers is weergegeven. Ik heb n.1. nooit gezegd, dat ik gekant was tegen Duitschland als land, doch ik heb wel de tegenwoordige periode gekarak teriseerd als een pathologischen toe stand Zoo lang, ging prof. Einstein voo-t, in Duitschland niet de vrije uitdrukking der gedachte en de bescherming van leven en veiligheid van alle burgers gewaarborgd zijn, keer ik niet naar Duitschland terug. Ik blijf voorloopig vier of vijf maanden in België, waar weet ik zelf nog niet, ik denk in een badplaatsje Ik wacht momenteel op de komst van mijn assistent prof. Meyer ui Weenen, met wien ik zal werken Meent U, dat er van de zijde van Duitschland oorlogsgevaar bestaat? vroegen wij verder. Ik ben van meening, dat het niet in de bedoeling van Hitier ligt om tot derge lijke daden over te gaan, welke een oorlog tot gevolg zou kunnen hebben, antwoordde prof Einstein. Welke zijn volgens U de beste midde len om een oorlog te voorkomen? Die middelen kan ik niet in enkele woorden aangeven Mijn meening is, dat indien het Fransche plan in principe mocht verwezenlijkt worden, dit bijzon der gunstige gevolgen zou kunnen heb ben met dien verstande, dat men de volkeren het begrip moet bijbrengen, dat Eet hun plicht is collectief op te treden, in geval van oorlogsgevaar op het moment, dat het bevoegd interna tionaal organisme dit zal vragen Wat denkt U over den toestand der Joden in Duitschland Hun toestand is bijzonder gevaarlijk, meende pro. Ein stein, niet zoo zeer ten gevolge van het feit der schending van hun grondwette lijke rechten ,maar doordat eer. psychi sche toestand geschapen wordt, die het maatschappelijk en economische leven voor de Joden bijzonder moeilijk maakt. Wat denkt U van een mogelijke reactie? Prof Einstein glimlachte en zeide: Nogmaals, ik ben geen profeet. Omtrent de verklaringen van de Duitsche Zionistische Vereeniging, dat de berichten over de Jodenvervolgingen in Duitschland overdreven zijn, ver klaarde Einstein. dat deze verklaringen der betreffende vereeniging misschien wel door politieke beschouwingen zijn ingegeven. Is het optreden der Hitlerianen tegen U geen tactische fout? In omstandig heden als deze overheerschen de ge redenen op den achtergrond geschoven. Kan de Duitsche staat weerstand bie den zonder de hulp der Joodsche ban kiers? vroegen wij verder, waarop Eiu- stein antwoordde, dat hij niet bevoegd is in financieele aangelegenheden een oordeel uit te spreken. Omtrent de in vloed van de huidige machthebbers op kunst en wetenschappen in Duitsch land zeide Pro Einstein, dat alleen de toekomst kan uitwijzen of deze invloed er toe zal bijdragen, dat kunst en weten- senappen zullen bloeien. Op een vraag wat volgens hem de beste middelen waren voor de verdedi ging van de positie der Joden iti Duitschland ging prof. Einstein niet in. terwijl hij evenmin een antwoord wenschte te geven op de vraag of de Duitschers zich te beklagen hadden over de houding der Duitsche J>»den. DE MISHANDELINGEN VAN JODEN EN COMMUNISTEN IN DUITSCHLAND. Een onzer stadgenooten, die zeven jaren in Duitschland vertoefde, is dezer aagen daaruit teruggekeerd en verzocht ons over zijn ervaringen het hiervolgende mede te deelen. Wij kunnen de waarheid daarvan niet be- oordeelen, maar inzender zegt daarvoor in te staan. Wij plaatsen het volgende waarvan de lezing zeker interessant is dus geheel op verantwoording van den schrijver. De berichten uit Duitschland in de Hol- landsche pers zijn in 't algemeen zeer uiteen loopend, zoo uiteenloopend, dat het voor één buiten de grenzen wonende moeilijk is zich een duidelijk beeld van de verhoudingen in Duitschland te maken. Wat heden in de krant staat, wordt in hetzelfde blad of den volgen den dag weer tegengesproken. Wat is waar, wat is niet waar. Veel is er geschreven over Jodenvervolgingen, over het martelen en pij nigen van communisten en sociaal-democra ten. Van Duitsche zijde wordt alles tegenge sproken en zelfs de rijksbond van joodsche frontsoldaten heeft de nu juist niet bewonde- ringswaardige taak op zich genomen dingen te verschoonen, die niet te verschoonen zijn en spreekt zelfs van „onverantwoordelijke op- hitserij tegen Duitschland". Nu wij weten, dat het woord „Auf Veranlassing der Reichs- regierung'' nu gang en gave is, en wij zijn er niet ver van als wij beweren, dat die verkla ringen der joodsche organisaties zoo niet „Auf directer Veranlassung der Reichsregie- rung" gepubliceerd zijn, maar dan toch door de regeering der nationalen concentratie zijn geïnspireerd. Het is in elk geval een feit, dat de berichten in zoover zij in de Hollandsche bladen verschijnen, nog ver beneden de wer kelijkheid zijn. Als wij alleen al constateeren, dat tot op den huidigen dag nog de natio- naal-socialistische bladen, vooral in de pro vincie, vol zijn van bloederige hetserijen tegen de Moskovitische joden elke kleine Galicische of Poolsche jood is in de oogen van een Nazie een afgevaardigde van Mos kou tegen sociaal-democraten en het com munistische ondermenschendom, hetwelk met „Stumpf und Stiel'' uitgerooid moet worden woordelijk naar Hitler dan kan men zich een begrip maken hoe de uitwerking daarvan is op de massa, die eiken dag op de nuchtere maag al zulke epistels onder de oog krijgt. En als de georganiseerde arbei derschap door de S. A. ruw, laag en gemeen behandeld wordt, dan heeft men naar de oor zaken niet ver te zoeken. Het heet joden worden niet vervolgd, maar in hetzelfde moment wordt door den min. van Justitie in Beieren, deb ekende Dr. Frank II. verdediger in het beruchte Lahusenproces, bevolen, dat joden op het gebied der jury niet mogen ampteeren. Wat is dat dan? Joden worden niet vervolgd, maar op hetzelfde oogenbiik worden zij uit hun winkels ge haald, een bord om hun nek gehangen, waar- oo staat „Kauft nicht bei Juden" en zoo door de stad gejaagd. Joden worden niet vervolgd, maar zij worden uit hun zaken gehaald, krij gen boenders of verfkwast in de hand ge stopt en moeten de socialistische of commu nistische parolen van muur en schuttingen laten verdwijnen. En dan zullen wij van per soonlijke mishandeling niet eens spreken. Waarom niet? Omdat dat niet is te controlee ren. Gaat eens heen tot iemand die om bepaa'de redenen die hij of zij vaak zelfs niet eer-s weten zijn mishandeld geworden, en vraag hun naar deze feiten, zij zullen tien tegen één een dergelijk feit loochenen. Niet één is er ge slagen of mishandeld. Ook geen Thalmann, ook geen Torgler. Een eenduidige antwoord op de vraag der perscorrespondenten, of zij zijn mishandeld geworden, is er van niet één gegeven. Zij zeiden: zij worden n u goed behandeld Maar het feit. dat men drie weken lang ge wacht heeft, de geruchten over mishandel in gen te publiceeren, door nu de politieke ge vangenen net als dieren in de artis aan een rij van sensatie-beluste correspondenten te vertoonen, geeft toch te denken. Het zal een ieder bekend zijn, dat men juist ongeveer drie weken noodig heeft om blauwe plekken en builen te laten verdwijnen. In Duitschland wordt geen mensch mis handeld. Maar wat moet men zeggen van het feit. dat twee arbeiders uit het Roergebied in opdracht der arbeiders aldaar naar Holland komen, om in de Holl. pers een campagne tegen de folteringen der politische gevange nen te beginnen. Dat geeft toch te denken. Ik r>ersoonliik kom niet uit het Roergebied, kan dus over de toestanden aldaar niets zeg gen, doch er zijn mij uit een andere streek van Duitschland om bepaalde redenen wordt de naam niet genoemd, want wij leven in het land der „nationalen Erhebung'' dingen bekend, die de publicaties der regee- ringsbladen te niet doen. In Dr. werd een dag na de verkiezing de Poolsche jood en horlogemaker H.r. 's morgens tusschen 3 en 4 uur uit het bed gehaald door S. A. en in zijn nachtgewaad meegesleept. De vrouw lag ziek te bed. Bij dag kon men aan het bloeo- spoor zien, waar men hem heen gesleept had. n.1. naar de S.A. kazerne in de buurt. Da genlang heeft men niet geweten hoe of wat Na vier of vijf dagen is hij in een ziekenhuis ellendig gestorven. Een zekere W. R. uit KI een bekend communist, door de arbeiders al daar geloefd en gewaardeerd om zijn eerlijk heid en eenvoudigheid, werd in den nacht door S.A. uit het bed gehaald en was twee dagen nergens te vinden. Ter illustreering moet ik er aan toe voegen, dat hij groot en sterk gebouwd was. Op den derden dag werd hij door de S.A. op het Polizeiprasidium ai- geleverd, niet meer te herkennen, een totaal gebroken mensch. Ga er eens heen en vraag of hij is mishandeld. Hij zal er geen ant woord op geven. En waarom niet? Ook dat kan ik duidelijk maken. In den nacht van den 20 op den 21 Maart werden drie vrienden van mij door S.A. ge arresteerd. Om den lezer een indruk te geven hoe de sprookjes van niet-mishandeling in de wereld komen, zal ik hiervan een kleine schets geven. 's Nachts om 2 uur kwamen drie auto's met S.A. onder leiding van een gepensionneerd officier met monocel in 't oog voorgereden en drongen het huis binnen. De bewuste, niets kwaals vermoedend, werd uit het bed ge sleurd, over de leuning van de trap gelegd en zoo onbarmhartig met de gummiknuppel bewerkt, tot dat ze er alles uit gehaald had den, wat ze wilden weten. Nu wisten ze, waa* de penningmeester woonde, dus ging het nu daar naar toe, nadat de gevangene afscheid van zijn vrouw had genomen en tegenover haar had verklaard dat men hem fat- soonlijk had behandeld. Voor die vrouw moest dat als een wenk gelden. Nu ging het naar den penningmeester. De gevangene werd ge dwongen zijn partijgenoot naar beneden te roepen en de poort te ontsluiten. Beneden aangekomen, zag de man tot zijn schrik wat er aan de hand was. Wetende wat er met hem gebeuren zou, begonnen zijn knieën te tril len. Boven aangekomen, begon dezelfde pro cedure. De vrouw werd in de kamer gestopt, opdat zij niets zag. Ook hier hadden ze door hun wreedaardige behandeling succes. Hij levert zijn wetenschappelijke litteratuur en het bewijs van lidmaatschap, die bij derden waren opgeborgen, uit. Dat was wat zij zoch ten en waarom zij hem zoo onbarmhartig mishandeld hebben. Ledenlijst en wapens waren niet aanwezig, omdat hij ze ook niet heeft. Van daar ging het naar den hoofd penningmeester. Daar aangekomen, bleek, dat ze onverrichter zaken moesten terugtrek ken. De pennigmeester was er al van door Huiszoeking had geen resultaat. In dien tijd was het vier uur geworden, dus net nog tijd om er nog eentje te halen. Men moet n.1. weten, dat zulke strooptochten alleen 's nachts volvoerd worden, om de groote massa's van klein-burger en arbeider niet voor het hoofd te stooten. Bij den laatste had men niet veel tijd meer, dus kon men niet meer den weg door de huisdeur gaan. Men heeft daar niet zulke kleine huisjes als hier, maar groote kasteelen met twaalf familie's er in dat houdt te lang op. Men sloeg eenvoudig de ruiten stuk en stapte met voorgehouden revolver door het raam. Deze man woonde in de parterre tot zijn ongeluk. In zijn nachthemd vluchtte hij naar boven, doch het hielp niet. Terwijl de officier de vrouw de revolver op de borst zette en vroeg, waar haar man was, hadden an dere S.A.-Iieden hem al ontdekt en sleepten hem onder vreeselijke slagen de trap of naar beneden. De vrouw werd in de slaapkamer ongesloten en met hem begon hetzelfde spel letje. Alleen jammer voor de S.A., zonder succes. Wat zij willen weten, vertelde hij niei Toen zij hem naar hun meening voldoende doorgeranseld hadden, mocht hij van zijn vrouw afscheid nemen, ook hier werd hij ge dwongen te verklaren, dat men hem fatsoen lijk- had behandeld In de ooren van de zwaar lijdende vrouw klonken dé laatste woorden van haar man na „Man hat mich vernünftig behandeld" en van buiten klonk door de ge broken ruiten het schreeuwen van haar man, die in den auto onder de stokslagen der S.A- lieden bezweek. Den volgenden dag werd die vrouw aan de telefoon geroepen, waar haar man van uit de S. A.-kazerne 1) nog eens verklaarde, dat zij zich niet ongerust behoef de te maken, want het ging hem goed. Nu weet men wat men er van gelooven moet, als er. zelfs door de pol. gevangenen gezegd wordt: hij wordt goed behandeld. Dat alle gevangenen deze marteling, waaronder menigeen bezwijkt het heet dan de hand aan zich zelf geslagen of op de vlucht neer geschoten, wie controleert dat, wie wil het tegendeel beweren? doormaken kan niet gezegd worden. Een heele rij van pol. gevan genen zijn gearresteerd door de politie, die zulke gruwelmethoden niet toepast. Maar de S.A. heeft geen geduld, tot de politie ingrijpt. Ook vreest zii. dat de Schupo in het algemeen niet de noodige interesse er bij heeft en daarom gaat zij zelfstandig voort, niet zoo als men beweert onder leiding van provoka- teurs, doch zooals boven al aangetoond, on der leiding van officieren uit het oude leger gecommandeerd van hooger hand Verder be hoef ik er niets aan toe te voegen dan dit: Als men in de krant leest, dat communisten in Koblenz op de markt de afdeelingsvaan verbrand hebben en zich bereid verklaard hebben lid van de N.S.D.A.P. te worden en men leest hetgeen ik opgeteekend heb, dan is elk commentaar onder zoo'n berichtje geheei overbodig. 1) Vroeger Volkshuis. DE POSTVLUCHTEN OP 1NDIE. Morgen 30 Maart vertrekt het K.L.M.- vliegtuig de Snip van Amsterdam naar Ba tavia. De bemanning zal bestaan uit de hee- ren E van Dijk (eerste bestuurder), J. A. van Baikom (tweede bestuurder), Th. J. Hoo- geveen (werktuigkundige) en P. J. Oolgaard (radiotelegrafist). De Oehoe (heenreis) kwam gister te Jodh- poer, de Havik (terugreis) arriveerde te Djask. LUCHTVAARTTERREIN EELDE. De gemeenteraad van Groningen heeft overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten deel te nemen met een bedrag van 60.000 in het aandeelenkapitaal eener nieuw op te richten N.V. Luchtvaartterrein voor Noord-Nederland-Groningen en de ge meente garant te doen zijn voor het tekort der exploitatie van een door de K.L.M. gedu rende de jaren 1933, 1934 en 1935 in de maanden Juni, Juli, Augustus en September te onderhouden vliegtuigverbinding Gronin gen—Amsterdam v.v., welk exploitatietekort wordt becijferd op J 7.820 per jaar, en waar van een bedrag van 6.000 zal worden ge garandeerd door de Kamers van Koophandel van Groningen, Assen en Veendam, resp 4000, 500 en 1000 en eenige particu lieren 500. Het aandeelenkapitaal der nieuwe N.V. is gesteld op 275.000, hetwelke men ten deele hoopt te plaatsen en wel 60.000 bij de pro vincie Groningen, 60000 bij de gemeente Groningen, 30.000 gemeente Eelde, 25.000 provincie Drente, de Kamers van Koophandel te Groningen, Veendam en As sen ieder 1000 en mogelijk de gemeente Assen 5000. De gemeente Eelde zal voor de inbrengst van haar vliegveld behalve de dertig aand. a 1000 een bedrag van 20.000 in contanten ontvangen. geen verlegen goed, dat misschien reeds jaren oud zijn kan, te ontvangen bij aankoop van „Aspirin-tabletten"? Bij de buisjesverpakking van 20 ta bletten uitsluitend de oranjeband en bij de verpakking van 2 tabletten het oranjezakje. Eischt dus in Uw eigen belang leze verpakkingen Alle vijftien inzittenden gedood. Gistermiddag om 2 uur is een Engelsch passagiervliegtuig te Essen bij Diksmuiden neergestort. Het was een driemotorig vlieg tuig van 1200 P K. Te 13 uur 36 was het reusachtige vlieg tuig opgestegen te Haren bij Brussel, met be stemming Londen. Het toestel werd bestuurd door den Engelschen vlieger Leuleu, die werd bijgestaan door een mecanicien en een radio telegrafist. Er bevonden zich bovendien twaalf passagiers aan boord. De gendarmerie, welke spoedig ter plaatse verscheen, heeft reeds van onder het puin van het verkoolde vliegtuig de lijken gevonden van den vlieger, den mecanicien en van vier passagiers. Het parket uit Veurne is ter plaatse afgestapt. Het wordt bijgestaan door een ingenieur van den technischen dienst van de Belgische civiele luchtvaart. Later wordt geseind, dat a 1 1 e i n z i tï tendevan het vliegtuig b ij de rampwerdengedood. De lijken zijn thans alle van onder de puinhoopen van het verkoolde vliegtuig geborgen. In de lucht in brand geraakt? De G A -A.C.I., de „City of Liverpool" was van Keulen en Brusse' op weg naar Croydon. Bij Diksmuiden geraakte het toestel in brand. In het toestel bevonden zich de heer en mevrouw La Dibdin. de heer en mevrouw Ilrath. miss Forrester Thomo«on. mej Voss, de heer Roland, misschien „Sir John Row- land" en de heeren Dearden, Krechlinger Rowsall, Thompson en Voss. Piloot was Leuleu, die reeds negen jaar bij de Imperial Airways in dienst was en Stubbe tn Brown. De oorzaak van het ongeluk is onbekend De benzinetanks zijn, naar verklaard wordt, in brand geraakt en ontploft toen het toestel op den bodem terecht kwam. Vier personen heb ben getracht uit het toestel te springen. Hun lijken zijn op eenige meters van de plaats waar het toestel neerkwam gevonden. Tot op een afstand van 600 M. van het wrak van het vliegtuig zijn stukken van het vliegtuig en valiezen gevonden. In het toestel bevonden zich acht Engel- sche, drie Duitsche en een Belgische passa gier. Toen het toestel in de lucht in brand ge raakte, stortte het. hoewel het met een snel heid van 200 K.M. vloog, recht omlaag, waaruit valt op te maken, dat de pi'oot op slag is gedood. Het toestel kwam juist naast twee meisjes terecht, die op den akker van den landbouwer Van den BerghSevs werk ten. Het horloge van een der slachtoffers ;s blijven stilstaan om 2 uur 27, waaruit ge concludeerd wordt, dat de ramp enkele oogen- bükken te voren heeft plaats gehad. De pasasgiers van het veronge lukte vliegtuig. Het staat thans vast, dat bij het vliegtuig ongeluk bij Diksmuiden alle 12 inzittenden, benevens de uit drie koppen bestaande beman ning den dood hebben gevonden. De namen der passagiers zijn: de heer en mevrouw L. A. Dibdin. de heer en mevr Ilrath. mej For rester, mej. Voss, de heer Rawland( waar schijnlijk John Row'and) en d? heeren Dear den, Krieglinger, Rowsall, Thompson rn Voss. Piloot was de kapitein Leuleu; de h-i- de andere leden der bemanning heeten E F. Stubss en W R. Brown. De Brusselsche H bid correspondent tele foneerde gisteravond: Omtrent de catastrophe bij Dixmuiden ver nemen wij, dat het Engelsche vliegtuig G. A - A. C. J., een Argosy met drie Jaguamotoren elk van 420 P K twaal passagiers aan boord had, terwijl de bemanning uit drie koppen bestond: den besturder captein Leulen, een radio-telegrafist en een mecaniciën. Het vliegtuig was om 13.36 van Brussel vertrok ken met bestemming naar Londen. E)e be stuurder Leuleu was een ervaren piloot, die reeds tallooze malen de vlucht over het Ka naal heeft uitgevoerd Om 14.45 is het toe stel bij Eessen. een plaatsje, dat op drie k m. afstand van Dixmuiden ligt. neergestort. Op het oogenbiik, dat het toestel viel, sprongen twee personen overboord en vielen te pletter. De overige dertien opvarenden lig gen verkoold onder het vrijwel volkomen ver brande toestel. De politie heeft tot dusver alleen een paar postzakken tusschen de ver koolde resten van het vliegtuig gevonden Ter bevoegder plaatse te Brussel weigerde men de namen der passagiers te publiceeren. Naar verluidt, heeft de Engelsche regeering verzocht dit vooralsnog niet te doen, daar zij zelf eerst de nabestaanden der slachtoffers van het droevig ongeluk wil verwittigen. Er is onmiddellijk een commissie van des kundigen naar het tooneel van de ramp ver trokken, teneinde een onderzoek naar de oor zaak van de catastrophe, die nog niet bekend is, in te stellen. Wat ooggetuigen zagen gebeuren. Omtrent het ongeluk zelf vernam het blad nog de volgende bijzonderheden: De inwoners van het plaatsje Zarren ver klaren, dat zij, toen het toestel hun gemeente passeerde, plotseling een vlam van wel een meter lengte uit den achtersteven van het toestel hebben zien slaan. Even later had er een hevige ontploffing plaats, waardoor vrij wel de geheele staart van het toestel werd af gerukt. Zij zagen, dat een heer en een dame uit het brandende vliegtuig naar beneden sprongen; beiden stonden in brand. Het bleken de heer en miss Voss te zijn. De heer viel onmiddellijk te pletter, miss Voss had een valscherm bij zich, dat echter eveneens in brand stond en dientengevolge haar val niet kon stuiten. Even vóór zij de aarde bereikte, sloeg zij te gen een draad van een electrische leiding, waardoor haar been letterlijk werd afgerukt Mevrouw Voss had ernstige brandwonden aan den rug, was natuurlijk ook onmiddellijk dood. De inwoners van het dorpje Eessen verkla ren. dat zij de passagiers in het brandende en vallende vliegtuig hebben hooren gillen en jammeren.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9