DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het JUu Rusland en de Hitler-regeering. MIENT 3^5 ft Ho. 76 Directeur: C. KRAK. Donderdag 30 Maart 1933 J^uitcuCand T>aqetiiksch OwvzisJit Over samenwerkingtusschen DuUschland en üusfand. Minister Goebbets over de Duitsche iilmindustrie. Twee belangwekkende punten. S,nn!Tep -Vfr. ^TS deze karaktertrek van de Russische buitenlandsche politiek be- gniPt. zij de middelen zoeken om de Duitsch-Russische betrekkingen te verbete ren en afstand doen van iedere tegen Rus land gerichte actie. De afwezigheid "van der gelijke acties zal den betrekkingen tusschen 135e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt.. 'n Nieuwe Hoed Natuurlijk naar sinds eeuw 't toonaangevend adres voor DAMESHOEDEN. Fa. H. LIND. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Oit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 29 Maart" 1933. Het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet kan, gelijk algemeen bekend is, ten gevolge hebben dat de beide grootste par tijen in het Parlement dank zij de voorgedra gen regeling van de verdeeling van de over schotten kans hebben een of twee zetels meer te krijgen dan onder de bestaande regeling. Het ligt dus voor de hand, dat, nu de Twee de Kamer haar fiat aan het ontwerp heeft gegeven, de vertegenwoordigers der groote partijen (katholieken en sociaal-democraten) gaarne zouden zien, dat het ontwerp tot wet werd verheven voor dat de stembus heeft ge sproken. Vandaar dat hedenmorgen de heer Van Lanschot, leider der katholieke fractie in de Eerste Kamer, nu het laatste stuk be treffende de schriftelijke behandeling van het voorstel het licht heeft gezien, in over weging gaf het ontwerp zoo spoedig moge lijk, liefst niet later dan Woensdag a.s., te behandelen. Maar het is even begrijpelijk, dat de animo daartoe bij leden van de klei nere partijen niet groot was. De voorzitter, mr. W. L. de Vos van Steen- wijk, gevoelde in de eerste plaats niet veel er voor om met de zaak haast te maken. „Laat alle dingen met orde geschieden", zei hij den apostel na. De heer Van Lanschot gaf evenwel geen kamp en diende formeel een voorstel in om Woensdag a.s. het voorstel in behandeling te nemen. Maar van verschillende kanten werden bezwaren er tegen ingebracht. Achtereenvolgens spraken er tegen de heeren Fock (lib.), van Embden (v.d.), de Sa- vornin Lohman (c.h.) en Briët (a.r.) en zelfs de heer Wibaut (s.d.a.p.), die sympathiseerde met het voorstel, moest verklaren, dat het voorstel van den heer Van Lanschot niet was te aanvaarden, omdat nu eenmaal de voor zitter het laatste woord heeft omtrent de dagorde. De heer Van Lanschot heeft daarop zijn motie maar weer ingetrokken, zij het ook on der protest. De Kamer heeft daarop zonder stemming hare goedkeuring geschonken aan de be grooting van het Staatsvisschershavenbedr.jf te IJmuiden, die der Staatsmijnen in Lim burg en die van het Wegenfonds. Alleen bij het laatste punt heeft o.a. de heer De Gijse- laar (c.h.) geklaagd over de slechten toe stand van den weg Hengelo—Enschede, heeit de. heer Ter Haar (c.h.) gepleit voor den aan leg van enkele snel-autowegen, en drong de heer IJsselmuiden (r.k.) aan op een vaste brug bij Doesburg. Minister Reijmer heeft erkend, dat de weg HengeloEnschede dringend verbetering be hoeft. onteigening zal er evenwel vermoede lijk niet voor noodig zijn. De heer Ter Haar beloofde hij overweging van een nieuwen weg van Amsterdam naar Utrecht en den heer IJsselmuiden antwoord de hij, dat Doesburg zelf niet veel gevoelt voor een vaste brug, omdat de gemeente dan geen tolgeld van haar schipbrug kan heffen. De Kamer is tot Woensdag a.s. uiteenge gaan. wat het systeem voor ons verhulde. Maar ons doel is niet partijpolitiek gelimiteerd. Het be treft het geheele volk. In dien zin ziet de re geering haar taak niet alleen in decensuur maar nog meer in de bevordering van de film. De kunst is vrij en moet vrij blijven, in derdaad met dit eene voorbehoud, dat zij zich gebonden voelt aan bepaalde politieke, zedelijke nationale normen, zonder welke een „voelkisch" samenleven onmogelijk is. Er bestaat een wijde speelruimte vanaf het punt waar de censuur begint tot aan de film, die de regeering naar voren zal brengen als voorbeeld voor een geheele jaarproductie. Genoeg bewegingsvrijheid om het geheele ar tistieke scheppen aan een nieuwen ethos te helpen. In een hoofdartikel van de Russische cou rant „Isvetia" wordt onder het opschrift: „Woorden en Daden" commentaar geleverd op de verklaring van Hitier, dat de Duitsche regeering streeft naar het ontwikkelen van vriendschappelijke betrekkingen met Rusland. Dit blad schrijft aldus: Wanneer de Duitsche politiek inderdaad streven zal naar betrekkingen van goeden nabuurschap met de URSS zal men een der gelijk besluit slechts kunnen toejuichen in het belang van beide landen en dat van de ge heele wereld. Intusschen zegt de verklaring van Hitier niet, waarin de nieuwe regeering belangrijke gemeenschappelijke belangen ziet en waaruit haar positieve politiek ten op zichte van Rusland moet bestaan. Gezien het feit, dat men niet den bijzonderen rol kent van Duitschland bijv. in de ontwikkeling van de gebeurtenissen in het Verre Oosten (alle kapitalistische mogendheden nemen deel aan de levering van wapenen aan het Verre Oos- tenl wordt de noodzakelijkheid van een op heldering, hoe Hitier de belangrijke gemeen schappelijke belangen begrijpt, steeds duide lijker. Zelfs wanneer wij (Rusland) erken nen, dat de rijkskanselier trachtte den indruk te verzachten, dien bij de openbare meening de verklaringen van de nationaal-socialisti- sche pers en van verscheidene nationaal-so- cialisische leiders moesten wekken, kunnen wij nog niet de meening deelen van de Duit sche pers, dat deze verklaring van den Duit- schen rijkskanselier volkomen den weg vrij kan maken voor het vestigen van betrekkin gen van goeden nabuurschap. Ook moet den nadruk gevestigd worden op de groote on handigheid van de Duitsche persorganen, die van meening zijn, dat de verklaring van den rijkskanselier met betrekking tot Rus land een schaakzet was, welke ten doel zou hebben de betrekkingen van URSS met Frankrijk minder goed te maken. Frankrijk is een der sterkste Europeesche mogendheden en goede betrekkingen met dit land kunnen slechts de algemeene zaak van den vrede die nen, welke volgens de verklaring van Hitier evenzeer het doel is, waarnaar de Duitsche politiek zelve streeft. De URSS is geen partij In 'ld tusschen de kapitalistische mo gendheden, maar spreekt zich uit voor ge lijke rechten voor alle volkeren, groote zoo- nlnnai k f "ui en kan biigevolg wenschen normale betrekkingen met allen te onderhou den Vijandige betrekkingen tusschen Rus and en andere mogendheden kunnen slechts ontstaan als gevolg van een vijandige poli tiek van deze mogendheden jegens Rusland. Rusland en Duitschland een karakter, geven, c'at beantwoorden zal aan de belangen van beide partijen. o Van geheel anderen inhoud is de rede, welke dr. Goebbels, de Duitsche rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda, ge houden heeft voor de „Vakorganisatie aan het filmscheppende Duitschland". Volgens een verslag in de „Voss. Ztg." begon Goeb bels met te constateeren, dat de film in een ernstige crisis vervallen was, niet van ma- terieelen, maar van geestelijken oorsprong. Een ingrijpende hervorming is noodig ter verduidelijking van de richtlijnen, waarlangs in het vervolg de productie zich moet ont wikkelen noemde Goebbels 5 films, waarin de productiemogelijkheden positief en nega tief het duidelijkst naar voren komen. In de eerste plaats de „Potemkin". Deze film is ondanks de uitgesproken tendenz een voor beeld hoe een politieke wereldopvatting met alle middelen van de modernste techniek uit gedrukt kan worden Weliswaar was het juist deze opvatting, die het nationale Duitschland aanleiding heeft gegeven stel ling te nemen tegen deze film Vervolgens dé „Anna Karenina" van Greta Garbo, die het bewijs heeft geleverd, dat de film geen sur rogaat is, maar in hoogen mate artistieke waarden bezit. De „Nibelungen" hebben ge toond, dat ook een zoo ver thema zeer ac tueel kan zijn, terwijl de z.g. patriottische film van de laatste jaren alles behalve mo dern is geweest Hier is meestal een opvat ting zoo primitief totuiting gebracht, dat men zou kunnen gelooven, dat de tijd nog met paradepas en trompetgeschal voortging. Ten slotte noemde Goebbels nog den „Re bel", het voorbeeld van een nationalistische film, die ook den politieken tegenstander moest overtuigen. Men heeft hier het bewijs, dat de film des te grootere mogelijkheden van effect sorteert, des te scherper zijn volks contouren uitgewerkt zijn. Tot dusverre is de film echter de geboden groote mogelijkheden voorbij gegaan. In een tijd. waarin zich een weergaloos revolutionnair drama afspeelt, ontbreekt het niet aan stof, gelijk zoo dik wijls wordt geklaagd, maar aan den grooten moed den stof aan te pakken. Hier ligt de eigenlijke (eden van de filmcrisis. In plaats van zich te wenden tot de groote taak van het vormen van den tijd, heeft men zich met amusement tevreden gesteld. Thans, in de nieuwe nationale omgeving, moet de film, in platas van achter den tijd aan te loopen vaandeldrager der idee worden. Daarvoor moeten weliswaar nieuwe krachten worden gewonnen. Wie 4 jaar lang de vlag van het systeem heeft gevolgd, heeft niet de moreefe kwalificaties thans een nieuwe vlag te hij- schen. Wie in het vervolg mede wil scheppen in den film, zal dat moeten doen in het vol le bewustzijn, dat niets levends kan ont staan zonder een gerichte wil. zonder dui delijke tendenz. Wij zijn eerlijk genoeg aldus Goebbels openlijk uit te spreken, DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Besluiten van het Rijkskabinet. Het rijkskabinet heeft zich in zijn zitting van Woensdag bezig gehouden met de be handeling van een wetsontwerp van het rijks ministerie van binnenlandsche zaken, betref fende de verhouding der vertegenwoordigen de lichamen van de landen en de gemeenten ten opzichte van het rijk. De beraadslagingen hierover zullen morgen worden voortgezet. Voorts keurde het rijkskabinet goed de sup- pletoire rijksbegrooting voor het jaar 1932, zulks op grond van de machtigingswet, zoo mede een raming van den rijksminister van financiën voor het eerste kwartaal van 1933. De personeelsuitgaven blijven daarbij gelijk De zakelijke uitgaven zullen worden be snoeid. Voorts werden garantiemachtigingen verleend voor den buitenlandschen handel, de tarwehandel en de scheepvaartbovendien werd de opheffing van de woningwet goed gekeurd. De garantiemachtigingen zijn als volgt: voor den buitenlandschen handel 75 millioen, voor den tarwehandel 39 miltioen en voor de scheepvaart 44 millioen R.M. Het ligt in het voornemen den Beierscheii landdag te,doen bestaan, uit. 113 leden, den landdag van Saksen urt 77, het stadsparlement van Hamburg uit 128, dat van Bremen uit 96 en dat van Luebeck uit 64 leden. Dit is dus al gemeen uit een ledental van ongeveer 20 pCt. lager is dan tot nu toe De commissie voor de afweer- campagne. De nat ionaal-socialistische afgevaardigde Streicher heeft Woensdag zijn werkzaamhe den aangevangen als leider van de centrale commissie voor de afweermaatregelen, welke genomen worden tegen de Duitsche Joden, in verband met de campagne, welke in het bui tenland wordt gevoerd naar aanleiding van de vervolging der Joden in Duitschland Tot plaatsvervangend voorzitter der commis sie heeft hij benoemd den redacteur van het anti-semitische weekblad „De Stuermer". Karl Tfoiz te Nuerenberg. Voorts maken eenige hooggeplaatste leden der SA, SS en NSDAP deel uit van deze commissie. i Aanslag met cyaankali op SA te Dusseldorp? De „Velksparole" publiceert opzienbarende onthullingen betreffende bolsjewistische moordplannen. De „Kommunistische Partei Deutschland" zóu de bedoeling hebben door middel van cyaankali de geheele SA van Dusseldo/p te vergiftigen. Betreffende de voorgeschiedenis wordt gemeld, dat de politieke politie op 20 Februari een mededee ling ontving, volgens welke de communisten voornemens waren met vergift en ontplofbare stoffen een aanslag te plegen op de nat.-soc Bij het direct ingesfelde onderzoek naar de herkomst van het vergift werd ten slotte een hoeveelheid cyaannatrium en kopervitriool in beslag genomen. De helft hiervan zou vol doende zijn om geheel Dusseldo. o te vergif tigen. Een zekere Hillgraf uit Keulen, die kamers te Dussêldorf had gehuurd, is in verband hiermede gearresteerd. In zijn. woning werden tal van chemische instrumenten en leerboeken in beslag geno men. Hillgraf had zich noch te Keulen noch te-Dusseidorp bij de politie gemeld. In de KPD schijnt hij een bekende figuur te zijn geweest. In verband met deze affaire werden voorloopig 15 pèrsönen in arrest gesteld, van wie 6 nog worden vastgehouden. Zii zullen worden vervolgd wegens hoogverraad. Communistische organisatie ontdekt De politieke politie te Recklinghausen is in het Rijnlanclsch Westphaalsche industrie gebied op het spoor gekomen van een com munistische organisatie, welke zich ten doel zou hebben gesteld aanjagen met dynamiet te plegen. Op verschillende plaatsen in dit gebied waren afdeelingen opgericht. De cri- mineele politie is er in geslaagd een groote hoeveelheid wapenen en ontplofbare stoffen in beslag te nemen. Al het gevonden mate riaal was deskundig verpakt en bevond zich in goeden staat. De politie heeft het grootste gedeelte er van reeds vernietigd. Te Muensterland zijn gevonden 355 stuks scherpe patronen. Op een andere plaats werd een communist gearresteerd op het oogenblik, dat hij twee geweren wilde begraven Dicht |>ij deze plek werd een hoeveelheid ontplof Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. bare stof gevonden, welke, indien de beraam de aanslag zou zijn doorgegaan, een gewel dige ramp zou hebben veroorzaakt. Politiseerende turners Officiéél wordt medegedeeld: rijkskanse lier dr. Frick heeft Woensdag de beide eerste voorzitters van de Deutsche Turnerschaft, den vroegeren minister Dominicus en dr. Neuendorff ontvangen. De heeren overhan digden de officiëele resolutie der Deutsche Turnerschaft, waarin het bestuur alle ver eenigingen opwekt zich ter beschikking te stellen van de nationale regeering en haar leiders. Dr. Frick juichte deze verklaring toe en legde den nadruk op de beteekenis van de Deutsche Turnerschaft voor den opbouw van het rijk. Hij deelde nog mede, dat de rijks- regeering groote '--elangstelling heeft voor het Duitsche turnersfeest te Stuttgart en sprak de hoop uit, dat rijkskanselier Hitier persoonlijk aan het feest zal deelnemen en een toespraak zal houden. Geheime drukkerij in beslag genomen. In Leipzig is een geheime drukkerij ter vervaardiging van communistisch propagan- da-materiaal in beslag genomen. Vier perso nen zijn gearresteerd. Beleediging van Goering gestraft met 300 schillingen boete. De te Innsburck in Oostenrijk verschijnen de sociaal-democratische Volkszeitung is we gens beleediging van rijksminister Goering veroordeeld tot een boete van 300 schillin gen. BLOEDIGE BOTSINGEN TE DUBLIN. 30 personen gewond. Nadat reeds in de afgeloopen dagen de ruiten van eenige communistische lokalen te Dublin waren ingeworpen, kwam het gis teravond tot een aanval van eenige duizen den personen op het hoofdkwartier van de organisatie der Iersche communisten, het Connolley-House te Dublin en de communis tische school. Hoewel een groote politiemacht aanwezig was, die eenige malen van den re volver gebruik maakte, slaagde de menigte erin door het cordon heen te dringen Een deel van den inventaris werd vernield, meu beien en boeken werden naar buiten gewor pen en in brand gestoken, terwijl ook in het gebouw eenige malen werd getracht brand te stichten, wat echter door de brandweer voorkomen kon worden. In totaal werd een 30-tal personen gewond, waarvan een door een kogel in het been werd getroffen. ROOFMOORD BIJ BRUNSWIJK. Gisternacht is een roofoverval gepleegd op bakker Kuehne uit Rothemuehle Doode- lijk gewond, werd Kuhne, badend in zijn bloed op ongeveer 600 M. van Rothemuehle aangetroffen. Al zijn geld was geroofd. Van de daders ontbreekt ieder spoor. 5 DOODEN BIJ DE RAMP TE HALTEREN. Er zijn tot nu toe vijf dooden te betreuren bij het automobielongeluk, dat te Halteren in Duitschland heeft plaats gehad De toe stand der gewonden is ongewijzigd. DE HONGERMARSCH NAAR BRUSSEL MISLUKT. De hongermarsch naar Brussel is op niets uitgeloopen ten gevolge van de door de po litie genomen maatregelen. Een honderdtal personen werd gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. Eenige kleine botsin gen hadden plaajs met de politie. GROOTE POOLSCHE TEXTIELFABRIEK FAILLIET. Het handelstribunaal te Lodz heeft het faillissement uitgesproken van de groote textielfabriek ..Widzew'', die een kapitaal be zat van 31 millioen slety en een passief van 70 millioen. De fabriek zal waarschijnlijk niet stop gezet worden, maar voor rekening van de schuldeischers verder worden geëxploi teerd. De schuldeischers zijn hoofdzakelijk Engelsche katoenhandelaren en banken. Kort geleden had de fabriek nog 2000 arbeiders in dienst. DE VICKERS-AFFAIRE IN RUSLAND Toespitsing van het Engelsch Russische conflict. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Moskou, Ovay, gis teren den Russischen commissaris van bui ienlandsche zaken, Litwinow, verklaard heeft, dat de Britsche regeering verwacht, dat het onderzoek tegen de Britsche onderdanen wordt gestaakt, daar de Engelsche regeering anders gedwongen zou zijn represaillemaat regelen tegen de Sowjet-Unie te nemen. Lit winow antwoordde, dat de Russische regee ring niet in staat was eenigerlei invloed op het onderzoek uit te oefenen. Hei onderzoek is beëindigd. Het proces zal begin April plaats vinden, Bloedigè botsingen in Dublin. (Buitenland). Lindbergh opnieuw gedreigd met ontvoering van zijn kind. (Buiten land). Het algem. rijksambtenarenregle ment is gewijzigd. Voortaan is o.a. verboden het dragen van insignes, andere dan van rijkswege verleend; de mogelijkheid van ontslag wegens revolutionnaire gezindheid is open gesteld. (Binnenland.) Negen personen bedwelmd door het ontsnappen van gas te Amster dam. (Binnenland.) De heer Sneevliet wegens op ruiing voor de rechtbank te Am sterdam. (P.echtszaken.) Met ingang van 20 April is mr. Beelaerts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken, benoemd tot vice-president van den Raa i van State. (Binnenland.) Relletjes te Haarlem; vechtpar tijen tusschen communisten en fascisten en leden der burgerwacht; een paar gewonden. (Binnenland.) Plannen tot een Zeppelin-lijn op Noord-Amerika. (Luchtvaart). Een Sportfondsenbad volgens het groote project dat baden in de open lucht en in besloten bouw mogelijk maakt, zooals dat te Alkmaar ge- wenscht wordt, is gister te Bre la voor een capaciteit van 60.000 iu- woners aanbesteed voor 122.700 (Stad en omgeving.) Mr. J. Verdam, oud-secretaris der Alkmaarsche Kamer van Koophan del, is te Den Haag overleden. (Stad en omgeving.) Dj Raad van Alkmaar is heden middag in vergadering bi'een ge komen. (Stad en omgeving.) Zie verder laatste berichten. Litwinow verklaarde verder, dat hij derge lijke verklaringen der Britsche regeering niet in ontvangst kon nemen Met dergelijke methodes kon men in de Sowjet Unie niets bereiken, weshalve hij weigerde verder met den Britschen ambassadeur over de aange legenheid te onderhandelen. Het verloop van het onderhoud tusschen Litwinow en den En- gelschen ambassadeur. Het Tass-agentschap verneemt omtrent het bezoek van den Engelschen ambassadeur Ovey bij Litwinow het volgende: Op de mededeeling van den Engelschen ambassadeur, dat hij gegkomen was om Lit winow in kennis te stellen van de maatrege len, die de Engelsche regeering zich voor stelde ie nemen, in geval het aangekondigde proces tegen medewerkers van de Engelsche firma MetrolVickers niet zou worden afge- lascht, antwoordde Litwinow. dat hij in staat was onmiddellijk den twijfel van den Engel schen ambassadeur op te heffen en hen» mededeelen, dat een definitief besluit reeds was genomen, zoodat het proces zeer binnen kort zou plaats vinden Dit besluit is onher roepelijk en, wanneer de mededeeling van den Engelschen ambassadeur betreffende maat regelen van de Engelsche regeering ten doel heeft invloed, uit te oefenen op deze beslis sing, kan hij er zeker van zijn, dat dat tot niets zal leiden. Hieraan voegde Litwinow nog toe dat dergelijke diplomatieke methodes, met name de methodes van brutalen druk van buiten soms in Mexico kunnen slagen, maar dat in Rusland zij bij voorbaat tot mislukking gedoemd zijn. Na deze opmerkingen van Litwinow drong de Engelsche ambassadeur niet meer aan op mededeeling der maatregelen. AANSLAG OP MUSSOLINI BERAAMD? Pas gisteren werd medegedeeld, dat op 18 Maart j.1. des avonds een 37-jarige uit het Noorden des lands afkomstige Italiaan is gearresteerd in de omgeving van het Pa- lazzo Venezia in Rome, op wien een geladen revolver werd bevonden. De gearresteerde verklaarde, dat hij een aanslag op het hoofd der Italiaansche regeering wilde plegen. Bij nader onderzoek Is gebleken, dat men te doen heeft met een waanzinnige. Het is niet juist dat in verband met deze zaak negen personen zouden zijn gearres teerd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1