Van Rommelzaken Hobbelde Stad m OmqeAing. Qemeentecadm B i ACTIVITEIT VAN DEN NEDERL. ALGEM. KEURINGSDIENST TE WAGENINGEN. HET UITZICHT IS BEPERKT BROEK OP LANGENDIJK. I Di De Ja VO' av m( Vt ell g< re d< le k> d b C i i bijzonder onvriendelijke dagvaarding om voor de meervoudige strafkamer te verschij nen. Op grond evenwel van zijn verweer, hield het voorzichtige rechtscollege deze nog dubieuze zaak aan en werd het onderzoek wat uitgebreid met gevolg dat de kous heden opnieuw op de pen werd gezet, het aantal ge tuigen met 50 procent vermeerderd en op 6 was gebracht. Laat ons er nog volledig heidshalve bijvoegen, dat de nogal onstuimi ge officier bereids 25 boete of 25 dagen had gerequireerd. Thans echter geraakte de officier zoodanig in twijfel dat hij vrijspraak requireerde en kan de moraal van dit slappe zaakje worden vervat in de vermaning tot den heer Koeman: Boer, pas beter op je biggen! Als we in de Texelsche courant lezen, dat aldaar puikbeste piepers, als meel op de „skuttel" voor 50 ets per zaak franco wor den thuis bezorgd, dan ontgaat ons de be langrijkheid van het ministerieele pootaard appelenbesluit van 1<32 ten eenenmale, doch onze deskundigheid bepaalt zich alleen tot de kwaliteit der consumptieaardappel, die we voor dat doe! aan de vork hebben geprikt, dus moeten wij een oordeel verzwijgen De Wageningsche N. A. K. ontwikkelt evenwel heel wat meer activiteit en als gevolg daar van waren op 25 November voor dén kan tonrechter te Alkmaar gedagvaard de indi- vidueele leden der firma V., groenten- handel te Noordscharwoude de heeren P O en J. D., teneinde ieder voor zich, ver antwoording te geven van het feit dat zij aan de Ned. Spoorwegen ter vervoer hadden aangeboden tot uitvoer naar België een par tij „verpakte" aardappelen, waarvan door brieven of prospecti enzoovoort bij bedoelde firma als afneemster of tusschenhandelaar den indruk kon worden gevestigd dat zij be stemd waren voor uitpoting. In een aan de firma gerichten brief toch werden deze aardappelen, a'r eerstelingen non controle cabibre 35/55 aangeboden te gen een prijs van fr. 6 48 les cent K.G., fran co dans le wagon gare départ, zulks terwijl de prijs voor consumptie- of eetaardappelen op of omstreeks Aug. '32 op de markt te H.H.-Waard e. o. zeer aanzienlijk beneden de fr. B. 48 de 100 K.G. stond aangegeven Die prijs bedroeg destijds 1 1K ct. per kilogram, be'angriik lager dus dan die door de firma V. gevraagd, welke prijs be droeg p. m. 3.3 cent per K.G., terwijl het formaat der gezonden aardappelen 35'55 m.m. een voor eerstelingen pootaardappelen zeer gangbare maat was. De verpakking dezer aardappelen voldeed voorts ook al niet aan het pootaardappelenbesluit, aange zien deze verpakking niet was voorzien van de merken en teekenen als door den minister ad hoe vastgesteld ter waarborg dat de aardappelen aan de keuring hadden voldaan, noch van eenige certificaten (van goed ge drag) uitgereikt door de vanwege de Kroon bevoegd verklaarde vereeniging „Neder- landsche Algemeene Keuringsdienst" te Wa- geningen. De recherche van dezen keuringsdienst had van deze vermoedelijk clandestiene zen ding de lucht gekregen, sprong er op als een bok op de haverkist en door haar bemoeiin gen werd de wagon op de grens aangehouden en een strafvervolging ingesteld. De heeren D. stelden hun juridische belangen in handen van mr, C. P. Eecen, advocaat te Oudkarspel, die dan ook op 15 September als gemachtigde inclusief verdediger voor het kantongerecht opponeer de. Door de heeren controleambtenaren van dezen keuringsdienst werd onder meer ver klaard dat pootaardappelen te velde moe ten worden onderzocht omdat de mogelijk heid bestaat voor wratziekte en aanverwan te ongemakken en dat deze poters bij uitvoer moeten zijn voorzien van een op de verpak king aangebracht Jood en zegel. Door den ambtenaar, die misschien om te ontkomen aan de moeilijkheid, schuilende in de definitie die in he. pootaardappelenbe s'uit 1932 van pootaardappelen wordt ge geven, een onmetelijke dagvaarding had samengesteld, gewaagde in zijn requisitoir van de moeilijkheid van het keuringsambt en het groote belang van het vaderland door gewaarborgde pootaardappelen, wees voorts op het kenmerkend prijsverschil, achtte vol doende termen aanwezig tot veroordeeling en eischte tegen ieder der verdachten ƒ15 boete of 15 dagen, met last tot verbeurdver klaring der in beslag genomen wagon aard appelen. in een uitvoerig pleidooi trachtte mr. Eecen daarop aan te toonen, dat hier alleen waren uitgevoerd consumptie 'n aardappelen, waarvoor geen goedkeuring vereischt was. Voorts besprak pleiter het prijsverschil in verband met geldkoers en marktnoteering, om te komen tot de conclusie, dat in casu vriispraak zou moeten volgen. In het schriftelijk vonnis, gewezen op 9 December j.1. sprak de kantonrechter de ver dachten vrij in welk vonnis de veronderstel ling werd geuit, dat de Plantenziektediensr de vervolging vermoedelijk had uitgelokt, ten einde een bewijs van activiteit te leveren. De aardappelen werden voorts vrijgegeven Van dit vrijsprekend vonnis kwam de ambte naar in hooger beroep, dat heden door de jneerv strafkamer werd behandeld. Ook dit maal trad mr. Eecen op als gemachtigde, die de bevoegdheid en ook de bekwaamheid bezat, óók te kunnen pleiten. Als getuigen werden gehoord de contro leur van Herwijnen en de heer van Haren, ambtenaar der Ned. Spoorwegen, welke laatste onder meer mededeelde, dat de zen ding. bestaande uit 300 zak aardappelen, waarvan 200 voorzien van lood en 100 van etiket niet was voorzien van een certificaat, welke formaliteit op de verzending geen in vloed heeft, doch aan de afzenders de waar borg geeft, dat de zending in het buitenland wordt toegelaten Er was wel over getelefo neerd en toen had de firma geantwoord: Dat certificaat komt wel! Erkend werd door den getuige v. Her wijnen dat de firma V. als bona fide wordt aangemerkt. Na bet getuigenverhoor kwam de officier aan het woord en na eenige beschouwingen omtrent het pootaardappelenbesluit. dai onge lukkig was geredigeerd en niet aan de ver wachtingen had beantwoord, tot de con clusie, dat in casu geen overtreding was ge pleegd en, al stemde dit niet hoopvol voor het resultaat van de nog op afdoening wach tende zaken van gelijke strekking, het vrij sprekend vonnis van den kantonrechter te Alkmaar zou moeten worden bevestigd. De officier kon zich met de daarin ontwikkelde grooden volkomen vereenigen. Mr Eecen, de gemachtigde, had met span ning geluisterd naar het requisitoir. Ook hij gaf nog eens 'n resumé van de kwestie waar het om ging en wees er met nadruk op, dat het de gunstig bekend staande firma er niet om te doen was om zijn afnemers knollen voor citroenen te verkoopen Wat het prijs verschil betrof, haar kan als serieus zakelijk geen verwijt worden gemaakt, dat zij poogde de hoogste prijzen voor haar leveranties te maken. Ten slótte' refereerde gém'aéhtigde zich aan het requisitoir van mijnheer de offi cier. WEER EEN UIT VELEN. TREURIGE RUBRIEK. Berechting van strafzaken, thuis behoo- rende in de buurt der zedenmisdrijven in het wetboek van strafrecht, heeft nagenoeg op iedere zitting plaats- Heden was het de 54-jarige geheel ver grijsde ingezetene der gemeente Blokker. Jacob V., thans in voorarrest, die zich had schuldig gemaakt aan misdrijf art. 249 wet boek van strafrecht, ontuchtige handelingen met een onder zijn hoede staand meisje be neden den leeftijd van 16 jaar. De aanwezig heid van een liefdezuster als geleidster wees er op, dat het kind aan dit ongeschikte milieu was onttrokken en onder gebracht in een moreel meer veilige omgeving De behande ling dezer zaak had plaats met gesloten deuren Geëischt werd 10 maanden gevange nisstraf. doch voorwaardelijk met 3 proef jaren. 'N GLOBETROTTER DOOR VELE LANDEN. De 32-jarige internationale zwerver, de 32-jarige varensgezel Martinus Josephus SI., gedomicilieerd, thans ter zake eenige parti culiere aangelegenheden gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar, had zich te verantwoorden ter zake diefstal van een damesrijwiel, eigendom van mej. C Nuijens te Limmen, welk feit was gepleegd op 16 December. Ook scheen hij iets uit te staan te hebben met 2 kalkoenen, doch dit kwam in de dagvaarding niet ter sprake. Deze verdachte had voorheen eemgen tijd vertoefd in de zenuwinrichting van dr. Bal hoorn te Heiloo en vas hij lijdende geweest aan een ernstige geestelijke storing waarvan hij na doelmatige verpleging langzamerhand was hersteld. Dr Barnhoorn, deswege gehoord, gaf te kennen, dat, indien verdachte onsociale han delingen had gepleegd, bij het verleende ver lof om de inrichting te verlaten, krachtens de machtigingswet betreffende krankzinnigen, zou intrekken. Echter moest dr. Barnhoorn eerlijk erkennen, dat verdachte, toen hij nog werd verpleegd en de meest mogelijke vrij heid genoot, hij zich niet aan de minste oneerlijkheid had schuldig gemaakt. Uit zijn strafregister bleek echter, dat hij omstreeks 1922 meermalen tamelijk ernstig was gestraft wegens vermogensdelicten. Hij ontkende echter ook deze diefstallen evenals den diefstal van de aan mej. Nuijens fiets. Dr. Barnhoorn vertelde nog, dat verdachte, die dienst had genomen op een trawler, angst ideeën en waanvoorstellingen kreeg, boven in den mast klom zoodat men naar land terugkeerde en verdachte in een ziekenhuis werd ondergebracht. Later werd hij ver pleegd in Heiloo met het door dr, Barnhoorn gereleveerde resultaat Mej. Cath. Nuijens, dienstbode, wonende te Limmen, had op 16 December werkzaam heden verricht ten huize van dr. Engelman te Heiloo en miste toen zij des avonds zou vertrekken, haar rijwiel met belastingplaatje en andere foebthoo-en Een en ander heeft zij nimmer teruggezien! Het was een afscheid voor eeuwig Verdachte werd op 10 December uit het ge sticht St. Willebrordus ontslagen. Mej. Jacoba Nanne wonende te Alkmaar, was op 16 December gefietst naar Limmen, alwaar haar ouders wonen, en alstoen een hardrijdenden man op een damesfiets gepas seerd, welke man een zenuwachtigen indruk maakte en haar den weg naar Amsterdam vroeg. De fiets had haar aandacht getrokken omdat zich op het achterspatbord een belas- tirvgplaatje bevond Zij vond een en ander zoo verdacht, dat zij te Limmen aangifte deed bij den gem. veldwachter v. d. Sande. De president prees haar als een schrander meisje! De man had een pet op en zij herkende in hem pertinent den verdachte. Ook aan zijn taal. Bestaat niet, edelachtbare, zeide ver dachte, trad op al» rechter van instructie en stelde mej. Nanne verschillende vragen, die echter niet naar genoegen werden beant woord. De verdediger, mr. van Leeuwen, nam daarna zijn taak over en interpelleerde de getuige over eenige punten van twijfel. Juffrouw Nanne verliet het podium op de mat bij het hekje, overladen met presentieelen lof over haar activiteit. Broeder Calistratus, verpleger in St Wille brordus, verklaarde dat op 19 December twee kalkoenen der stichting waren vermist. Ver dachte had wel eens het verlangen te kennen gegeven om die twee kalkoenen te mogen koopen. Méér kon de broeder er niet van zeggen. Een andere broeder zou kunnen weten, welke kleeding verdachte droeg, toen hij het gesticht verliet. De heer C P. Visser, chauffeur op de autobusdienst, firma de BruijnBeentjes, wonende te Heiloo had opgemerkt, dat ver dachte op 'n Zaterdag medio December met de bus van Alkmaar naar Heiloo was ge reden Hij had toen nog met verdachte ge sproken. Verdachte gaf dit volkomen toe! De officier achtte in verband met de ge tuigenverklaringen en omstandigheden het bewijs geleverd. Hulde bracht de officier aan mej. Nanne, die door haar verdienstelijk op treden menige veldwachter in activiteit een lesjt gaf Zij behoorde eigenlijk in n politie corps thuis. Indien aan haar aanwijzingen aandacht was geschonken zou misschien de vogel, de verdachte, geknipt zijn Ëisch per saido 3 maanden met 3 maanden aftrek en hem ter beschikking te stellen der regeering. Op hooge bruggen b SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord I U kunt immers niet zien, of ven de andere zijde verkeer nadert! «1 Mr. v. Leeuwen vischte de dubieuze punten van de zaak zorgvuldig op en ontwikkelde eenigen twijfel aan de verdiensten van mej. Nanne en concludeerde met klem vrijspraak. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. De algemeene jaarvergadering, gister avond in de dancing van de Harmonie ge houden, was niet druk bezocht, iets wat de voorzitter, de heer T Bonsema, in zijn ope ningswoord zeide te hebben verwacht, gezien de reeds eenige jaren opgedane ervaring Spr. uitte een woord van dank aan den uit voerder der begrafenissen en aan alle an deren, die aan de goede uitvoering daarvan in het afgeloopen jaar medewerkten. Harte lijk wenschte spr. den reeds geruimen tijd ziek zijnden drager J. Pool een spoedig her stel toe. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot den voorzitter der vereeniging Haarlem en vertegenwoordigers van zuster organisaties, die deze vergadering bijwoon den. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer D e K o r t op, dat z. i. op de vorige algemeene vergadering slechts in principe is besloten toe te treden tot de Federatie. Men had toen nog nadere mededeelingen ge- wenscht over de daaraan verbonden kosten. Devoorzitter ging het toen bespro kene na en zei, dat door hem gezegd was, dat die kosten zeker niet hoog zouden zijn, en hierin had de tijd hem in het gelijk gesteld De heer D e K o r t ging met de aanslui ting accoord. Devoorzitter releveerde nog den toe- vloed van vele nieuwe leden in het afgeloo pen jaar en sprak de hoop uit, dat ook in 1933 de directeuruitvoerder, de heer H. A. van Heerden, weder zijn beste krachten zal inspannen om nog meer leden te krijgen. Jaarverslagen. Het jaarverslag van den secretaris (reeds door ons gepubliceerd) werd goedgekeurd. Naar aanleiding van het jaarverslag van den penningmeester (ook hiervan hebben wij het voornaamste reeds medegedeeld) keurde de heer D e K o r t af, dat de dragers 50 pet. der premie voor de te kunnen behoeve geslo ten ziekteverzekering moeten betalen. Devoorzitter releveerde hetgeen in het belang van het personeel tot dusver kon worden gedaan ten aanzien van kleeding enz. Het bestuur moet rekening houden met de financieele mogelijkheden en dus ook let ten op de belangen der leden. In de toekomst hoopte spr., dat verder gegaan kon worden. Het financieele jaarverslag werd hierna vastgesteld. Als bestuursleden traden af de heer H. van Raalte (wegens vertrek; de voorzitter bracht hem dank voor hetgeen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan), T. Bonsema en L. Fehren. Beide laatstgenoemden werden bij acclamatie herbenoemd en namen hiermede genoegen. In de derde vacature werd be noemd de heer De Hollander met 20 stemmen tegen 17 op den heer Jb. Bruyn. Als lid van den Raad van Toezicht (aftre- dend en niet herkiesbaar de heer L. Oostwou- der) werd bij enkele candidaatstelling be noemd de heer H. van der Winden, hoofd van de Lindenschool. Devoorzitter bracht den heer Oost- wouder dank voor zijn bemoeienissen in het belang der vereeniging. Rondvraag. De heer J. M lansen vroeg naar de verhouding tusscnen de Associatie en de lijk verbranding. Hem was indertijd gezegd, dat hij in de Associatie geen propaganda mocht maken voor de lijkverbranding, en nu had de Associatie op de laatste vergadering van de lijkverbranding een inteekenlijst voor leden doen circuleeren. De v o o r z i 11 e r zette uiteen, dat lid maatschap van beide organisaties wel moge lijk is- De heer Jansen bleef het vreemd vinden, dat hem propaganda was verboden. Overigens zeide spr., dat er menschen op verkeerde voorlichting lid van de Associatie werden, doordat zij meenden zich aan te slui ten bij de lijkverbranding. Hun was gezegd' „daar zorgen wij ook voor". Devoorzitter keurde verkeerde voor lichting zonder eenig voorbehoud af. Wie lid wil worden, moet dat doen uit overtuiging. De heer v a n H e e r d e n zei, dat hij steeds een bevestigend antwoord geeft op de vraag of de Associatie ook crematies ver zorgt. Als men daardoor heeft gemeend, dat men zich aansloot bij de lijkverbranding, be rust dat op een verkeerd begrijpen, een mis verstand. De heer J a n s e n zei, dat de door hem be doelde personen uit verbolgenheid bedankt hebben als lid der Associatie- Devoorzitter stelde vast, dat de Associatie niet hetzelfde is als de vereeniging voor lijkverbranding en dat niemand raag beweren, dat dit wel het geval is De heer D e R o o y maakte het bestuur er een verwijt van, dat een drager van boven de 40 jaar was aangenomen, ofschoon blijkens een brief van den secretaris die ouderdom als maximum zou zijn gesteld. Devoorzitter merkte op, dat een be paling daaromtrent niet bestaat. Wel geldt als algemeene norm, dat bij voldoende keuze niet iemand boven 40 jaar wordt benoemd. Bij benoeming wordt rekening gehouden met vertegenwoordiging der verschillende bevol kingsgroepen, waarbij wel eens de keuze moet vallen op een persoon, ouder dan 40 jaar. De heer D e R o o y hield vol, dat de leef tijdsgrens op 40 jaar is gesteld, wat door den voorzitter werd ontkend. De heer VanderWal was van mee ning, dat, nu het bestuur het personeel be noemt, de leden geen recht hebben van critiek Devoorzitter was het hiermee eens Is men van oordeel, dat het bestuur niet han delt naar behooren, dan kan men andere be stuursleden benoemen. De heer Kroramedijk (van de vereeni ging te Zaandam) bracht dank voor de ont vangen uitnoodiging en feliciteerde de Asso ciatie met hare buitengewoon gunstige ont wikkeling, blijkend uit hare meerdere diensten en de toename van haar ledental. Spr. stelde in het licht, dat straks, na de officieele stich ting van een federatie van Associaties voor lijkbezorging, meerdere belangstelling kan worden gewekt voor deze belangrijke zaak, die het begraven en verasschen van over- leden personen wil zien gebeuren op coöpera tieven grondslag door de nagelaten betrek kingen. Devoorzitter, dankbaar voor deze vriendelijke woorden, zag daarin tevens een spoorslag om in de tot nu toe gevolgde rich- tine voort te gaan. De vertegenwoordiger van de vereeniging teDenHelder constateer, de dankbaar, dat zijn vereeniging bij de op richting in Nov. 1932 alle mogelijken steun en voorlichting kreeg van de zustervereeni- ging te Alkmaar De organisatie in Den Helder heeft nu reeds 600 leden en heden heeft zij voor het eerst hare diensten verleend onder leiding van den heer van Heerden. De heer Van Heerden, erkentelijk voor den dank hen gebracht voor zijn werk in het belang der toename van leden, bracht het bestuur dank voor den daarbij verleen den steun. Sor. deelde mede, dat in vele ge zinnen de méening bestaat, dat de Associatie een soort verzekering is, die een uitkeering geeft bij overlijden. Deze meening werd door spr. bestreden en hij hield zich aanbevolen voor opgave van adressen van personen, die nog geen lid zijn. Spr. hoopte in den loop van dit jaar het ledental te zien opgevoerd tot 2000 (thans is het 1600). Devoorzitter sloot hierna de verga dering. DE AANBESTEDING VAN EEN SPORTFONDSENBAD TE BREDA. Gister is te Breda het bouwen van een sportfondsenbad aanbesteed naar het model van de inrichting waarvoor thans ook te Alkmaar propaganda gemaakt wordt. Laagste inschrijfster was de N.V. Albouw te Breda voor 122.700. Breda (met omliggende gemeenten 60.000 inwoners) krijgt daarvoor het vergroote pro ject met een bassin van 25 x 14 M. en een kinderbassin van 130—140 M2. Dit gebouw heeft het serre-systeem waar door het bad op zonnige dagen in een open- luchtbad kan veranderd worden. VERKOOP VAN GROND. B. en W. schrijven in bijlage no. 47: De heeren J. G. Schaaf, alhier, en W. F. J. Krols, te Voorburg, hebben gevraagd voor zich of hun lastgevers te mogen koopen on derscheidenlijk een aan de Dr. Schaepman kade, hoek Lyceumstraat, gelegen perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F., nr. 157 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 1175 M2., en een ten N.O. van den Bergerweg, nabij de Hout vaart gelegen perc. bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C., nr. 787 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 700 M2., beide perceelen voor den prijs van 9 per M2. Tegen verkoop van de genoemde ge deelten bouwterrein hebben wij geen be zwaar. Met het oog op den prijs, welken de gemeente voor soortgelijke aan de Dr Schaepmankade gelegen perceelen bouwter rein in overeenstemming met het advies der Commissie van bijstand voor het grondbe drijf heeft bedongen en in verband met het gunstig advies dezer Commissie voorzoo- veel betreft den verkoop van den nabij de Houtvaart gelegen grond, geven B. en W. den raad in overweging het desbetreffend besluit te nemen. UITKEERING JAARWEDDE BOVENTALLIGE ONDERWIJZERES JULIANASCHOOL (G.L.O.) OVER 1931, In bijlage no. 46 schrijven B. en W.: In bijlage nr. 208 van 1932 deelden wij uwe vergadering mede, dat het besluit tot het verleenen van een vergoeding ingevolge ar tikel 100 der Lager Onderwijswet-1920, over het jaar 1931, o.a. ten aanzien van de Julia- naschool (g.l.o.) nog niet kon worden geno men, aangezien de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de rijlcsvergoeding voor deze school nog niet had vastgesteld. De beslissing van den minister is inmid dels ontvangen. De berekening van den klassedeeler is ver- 1^32 'n k°ven£enoemc'e b'j'agc nr. 206 van Aan de Julianaschool (g.l.o.) rijn geduren de het geheele jaar 1931 twee leerkrachten boventallig geweest, waarvan er één voor de gemeentelijke vergoeding in aanmerking komt en wel de onderwijzeres I. Jellema, aan welke onderwijzeres is uitbetaald een bedraa van 1487.33. B. en W. stellen den Raad vóór het desbe treffend besluit te nemen. Maandagavond vergaderde de raad de zer gemeente. Ingekomen stukken. Bericht van den heer de Ruiter dat voor den tijd van 1 jaar de huur betreffende het rietland „de Plomp'' aanvaard wordt. Exploitatie-rekening en balans der wo. ningbouwvereeniging, sluitende met een be- drag van 77.09. Van den minister van binnenlandsche za ken en financiën, dat de rijksbijdrage daarin bedraagt 2775.55, Verslag van den correspondent der ar- beidsbemiddeling over 1932. Idem van de vereeniging tot bevordering van vakonderwijs in West-Friesland. Het te betalen aandeel der gemeente voor de vak- teekenschool te Zuidscharwoude bedraagt 34.94. Idem van de centrumgemeente Oudkarspel verslag 1932 van de vleeschkeuringsdienst. Het te betalen aandeel der gemeente bedraagt 20.67. Van de vereeniging van Nederl. gemeenten een schrijven, dat het met de adressen gericht aan verschillende gemeenten om adhaesie» betuiging de verkeerde kant opgaat, daar juist de vereeniging hiervoor de aangewe zen weg is, om al die zaken tot een goede op lossing te brengen. Al deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Van de vereeniging „Belang der Jeugd" een verzoek om subsidie voor den cursus ver- volg-onderwijs. Medegedeeld werd, dat hiervoor een post op de begrooting is uitgetrokken van 150 en deze onder dezelfde conditën toe te staan als het vorig jaar, zijnde 10 voor ieder kind tot een maximum van 150, mits de cursus het geheele seizoen door de leerlingen bezocht wordt. Wordt goedgevonden. Van het bestuur der arbeiders-avondschool een verzoek, betreffende de ontwiwkkeling van werkloozen, de daaraan verbonden kos ten, zijnde 15 cent plus 6 cent voor leermid delen, te willen vergoeden. B. en W. stelden voor daarop afwijzend te beschikken. De heer v. d. Molen vond het verzoek niet zoo erg, temeer daar de minister zelf hee't gezegd de werkloozen aangenaam bezig te nouden. In verband met de ontwikkeling vindt spr. het offer niet te groot en is daar om voor het geven van subsidie. De voorzitter zeide, dat in den zin zoo zij het verstaan, betreffende werkloozen, in het adres geen sprake is. Wanneer door B. en W. daaraan gevolg gegeven wordt dan F,an we een pad betreden wat niet gewenscht is, bij al de kosten die we al wettelijk verplicht zijn aan het L O. te geven. De heer Bonnet vroeg hoe groot de on kosten zijn. De voorzitter zeide, dat de onkosten niet zoo groot zijn en las in dit verband de na men der betrokkenen voor. De heer Koedijk meende, gehoord de ge spreken en de namen van de jongens en meis jes, dat het niet serieus gemeend is, maar dar ze bij elkaar gekomen zijn om het eens te pro- beeren. De heer Bonnet zeide, dat de namen hierin wel zijn opgenomen, maar dat het toch niet uit maakt, wie de leerlingen zijn. De heer v. d. Molen dacht, dat het in den geest is zooals het door den minister is be doeld. Met de stemmen van de heeren Bonnet en v. d. Molen tegen, werd het voorstel van B. en W. om afwijzend hierop te beschikken, aangenomen. Van enkele tuinbouwers was een verzoek ingekomen om voor de kleine tuinders een bagger-regeling in het leven te roepen. Door B. en W. werd voorgesteld hierop afwijzend te beschikken. In verband met al'e zorgen 4 welke het gemeentebestuur reeds heeft met oe werkloozen en ook wat reeds de laatste z jaren voor de kleine tuinders is verricht. O a. is in 1931 aan 46 tuinders 30.000 keerd, waarvan de gemeente 9000 heen moeten leenen; terwijl in 1932 rentelooze voorschotten zijn gegeven aan 86 tuinders, waarvoor een bedrag is uitgeschreven van 77000, waarvoor een leening is 8e#\°Jie" van 24000; daarnaast is nog ten opzien'? van den tuinbouw besloten 30 der rent voor rekening der gemeente te nemen van o? uitstaande voorschotten over 1932. De heer Bonnet zeide, dat er wel heel gedaan is, maar de kleine bouwers n.1. 1 niet in staat om slik te bekomen wegens 9 165. Midden in den nacht werd hij met een geweldige schok wakker, waardoor hi] naast rijn bed lag. Hij keek door zijn raampje naar buiten en het leek hem of de boot stil lag. Vlug deed hij zijn kleeren aan en ging ziin hut uit. Het was daar een drukte van belaag, 166. Alles liep door de smalle gang«n- eCjMaT dames, kinderen met angstige gezichten, tusschen door liepen matrozen en andere e van de bemanning. Daar kwam ook <U tein. re vakken vaak met zooveel energie ae- i zii

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6