HEERHUGOWAARD. KOEDIJK. LONDENSCHE BRIEVEN. ERNSTIGE GEVOLGEN VAN ONTSNAPPEN VAN GAS. onkosten daaraan verbonden. De verhouding tegenover de groote bouwers is daarom ver keerd. En wanneer de minister een zoodanige regeling goed keurt, is het gevraagde in het adres niet zoo dwaas, temeer daar er weer meer geld ook door in de gemeente komt. De heer Zuidam onderstreepte, dat de ge meente zorgen heeft met de financiën, maar is er toch sterk voor, dat die menschen ook eenigszins geholpen worden, daar zij het zwaarst worden getroffen. Ter illustreering gal de voorzitter een overzicht, dat de laatste 14 dagen aan de transportarbeiders is uitbetaald voor steun 'i 373,18; ophoogen terïe;n lich. oefeningen 55.70; baggeren f 548.90; werkverschaf fing Schoorl 301.55; te samen 1279 12 Hiervan komt van het Rijk terug een bedrag van pl.m. 600 De heer Bonnet zeide, dat de genoemde be dragen er wel in loopen en wanneer het zoo door gaat, dan moet net vast loopen, maar de bedragen, die genoemd zijn, komen niet voor rekening van de kleine tuinders, deze kunnen er niet zoo van profiteeren als de grootere zoodat het in het nadeel is voor hun. De voorzitter merkte op, dat hetgeen door den heer Bonnet geopperd wordt betreffende de kleine tuinders, onjuist is. Door 8pr. is reeds aangetoond, dat juist de kleine tuin ders het grootste gedeelte steun gehad heb ben, betreffende steun, terwijl via de steun- wet in Januari j.1. 5.000.000 is uitgekeerd, terwijl daarnaast eerstdaags nog weer een txdrag in ontvangst genomen kan worden. De heer Koedijk vond de gedachte van den heer Bonnet niet geheel zuiver Het gaat er bii de aanvragers in het adres niet om de slik maar om geld te vangen. Zulks is wel te respecteeren, maar het is de vraag of het goed is. Degene, die slikken kunnen zijn, maar enkele sterke menschen en bij wie het gaat ten koste van eigen land. Daarom is het scheef. Het is een noodsprong. Terwijl daar naast de regeline moeilijk is uit te voeren. Men moet voorzichtig zijn met het doen van allerhande uitkeeringen. Spr. kon zich wel indenken, dat wanneer men geen kunstmest kan koopen, en men zit in de schuld, men dan zoo'n oplossing wenscht, maar ze moet uit voerbaar wezen. De heer v. d. Molen vond het wel een moei lijkheid wat betreft de financiën, maar achtte het toch een groote billiikheid, wanneer met kosten van de gemeenschap de menschen goedkoope slik kunnen krijgen. Na nog eenige discussie werd toe stemming overgegaan, waarbij bleek, dat de heeren Bonnet, v d Mo'en en Zuidam tegen en de heeren Koedijk, Kansen en Ooijevaar voor het voorstel van B. en W. waren, zoodat de stemmen staakten en deze zaak de volgende vergadering wederom aan de orde komt. Vervolgens kwamen in behandeling de be- grootingen lichtbedrjjven waarin vermeld de salaris-kortingen van 6 De heer v. d. Molen handhaafde zijn standpunt in een vorige vergadering dien aangaande uiteengezet en verzocht aanteeke- ning, dat hij tegen het voorstel is, zooals is aangegeven in de beprooting. Het voorstel van B. en W tot plaatsing van een zoon van den heer D. de Jongh op de school van buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar Goedgevonden. Voorstel B en W. tot het opnieuw vaststel len van de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwacMers Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot vaststelling van reglementen oo den rechtstoestand van den secretaris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand en tot aanvulling van het algemeen ambtenaren-reglement. Aldus vastgesteld. Voorstel B en W. tot wiirging der ge mfmte-beorooting dienst 1932. Goedgekeurd. Hierna sluiting. kelijk lager dan de vorige week, toen ze ook al zeer laag konden worden genoemd. Het meeste moet in het binnenland worden ge kaatst, wat natuurlijk van invloed is op de prijs. De mooiste kool, eerste kwaliteit, van de meest gewilde grootte, kon zelfs den prijs van 2 niet meer halen, de hoogste prijs, welke werd besteed, was 1.80. Groote kool werd voor 1 of iets meer verkocht. Wat het doorschot betreft, was in het begin der week, de hoogste prijs 1 30 voor kool van onge veer anderhalve K.G. Later kwam er wat meer vraag, zoodat Zaterdag nog gemiddeld 2 kon worden gemaakt. Voor groot door schot liepen de prijzen van 0.60—1 of iets hooger. Aan beide veilingen werden in totaal 43 spoorwagons verhandeld, die ge- ukkig nog alle door kooplieden werden ge tocht, zoodat het In- en Verkoopbureau in tact bleef. Erger was het in dit opzicht met de Deen sche witte kool. Veel van het aangevoerde draaide door. Wat verkocht werd bracht 60 cent, een enkele maal 70 cent per 100 K G. op. Van uitvoer naar het buitenland is heele- maal geen sprake. Van wat niet verkocht werd kwam veel bij veehouders terecht, die iet als voer voor de koeien overnamen. Met dit al krijgt het In- en Verkoopbureau het ïard te verantwoorden, daar een bepaald bedrag-is beschikbaar gesteld. In totaal werden 120 spoorwagens verhandeld. Voor zoover we weten, kwam het deze week voor de eerste maal voor, dat uien „doordraaiden" die tot nu toe althans nog een kooper hadden kunnen vinden. Successievelijk liepen in den loop van dezen winter de uienprijzen ach teruit. Voor drielingen kon nu nog 80 cent worden gemaakt en prachtige gele uien wer den ook voor dien prijs verkocht, althans een groot gedeelte. Een deel kon een of twee dubbeltjes meer opbrengen. Voor grove uien werd 0.901.30 besteed. Gelet op het vele werk, dat aan het uitzoeken moet worden besteed, worden door die prijzen de kosten aan arbeidsloon en leveren nauwelijks ver goed. Bieten draaiden ook voor het grootste ge deelte door. Wat verkocht werd, bracht 0.60 op. De aanvoer van peen was niet groot. De prijzen waren slecht, 0.701.40. Voor taaie gele koo werden schappelijke prijzen besteed, nl. 2.604.90. Óf er bij deze prijzen van crisis moet worden gesoroken, is zelfs voor een leek niet meer twijfelachtig. £xmds en Jmnbouux DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Nu er een wetsontwerp is ingediend om tenbehoeve van verbouwers van fruit en war moezerijgewasien een garantieregeling 11 het leven te roepen, waarbij voor 1933 een bedrag van f 5.000.000 wordt gevraagd teneinde een te bepalen garantieprijs te kun nen garandeeren, is er wel niet veel kans meer, dat de 6 millioen, die over 1932 is beschikbaar gesteld en veel te gering is ge bleken, om het verschil tusschen den richt prijs en den bedongen prijs aan de veilingen nog zal worden verhoogd. Dat onze tuin bouwers daarover teleurgesteld zijn is te be grijpen. Misschien dat de instelling van een landbouw-crisj6fond|, waaruit alle credieten moeten worden gefinancierd, den tuinbouw, die ook onder die instelling zal vallen, eenigszins zal verlichten, doch van de be voedheden der regeering, ora door ingrijpen de productieregelingen of beperkingen en af- zetvoorschriftai, de geldelijken steun zoo effectief mogelijk en waar het san, overbodig te maken, wordt als vanzelfsprekend niet veel heil verwacht, omdat deze maatregelen moeten worden genomen op grond van de overweging, dat de tuinbouw er al noodlij- dender begint voor te staan. Het is wel een zware tijd voor den ^angendijker tuinbouw De vrees, die, -we meermalen uitspraken, dal «et met de prijzen niet beter zou worden de vordering vap het seizoen, werd ook deze week bewaarheid. Zoo daalde in eerste plaats de roode kool nog in prijs, w ijl op deze althans nog eenige hoop geves tigd was, dat het daarmee beter zou kunnen ■worden. Voor het mooiste goed kool van /"ftrf u1" PjD<*' werd aanvankelijk nog J 3.80 betaald, doch late; werd veel verkocht voor iets boven de 3. De grootste soort de eerste kwaliteit roode kool bracht i nru,,1P en v00r de andere wisselden Pr'J"n af tusschen 1.60 en ruim 3. hei of hÜ Re u ffoed van de tweede kwaliteit of doorschot werd verkocht voor 2. 20 5 he» 'aatst der week werd wrtandS. SP°0rW"8en' vau 10000 Zeer slecht liep het ook met de gele koo Hoewel de aanvoeren hiervan niet uitermate rrroot waren, waren de prijzen nog aanmer een uw. dat met voor i de ter van .60 de Het .60- nog koo De in K.G gen noemen wij de uitstaande voor schotten groot 222549.28, van de schul den de schuld aan de spaarbank van 120665 f4, terwijl het reservefonds 15727-43 en de winst 687.47 bedroeg. Hierop volgde goedkeuring. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat de heer K. Stam Mz. als lid van het bestuur met groote meerderheid van stemmen werd herkozen als lid van het bestuur en den heer A. Molenaar als lid van den Raad van Toezicht. Allen na men de benoeming aan. Als lid ran het plaatsvervangend bestuur werden geko zen de heeren A. Molenaar en X de Waal. Daarna sluiting. Pzouinciaai Tlieums ZUIDSCHARWOUDE. Jhr. Mispelblom Beyer in Den Haag, aan wien als „Heer van Zuid-Scharwoude" elk jaar 535 uit de gemeentekas moet worden betaald wegens afkoop van tiendrechten, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, dit bedrag geschonken aan het plaatselijk crisis-comité, dat dit bedrag buitengewoon goed kan ge bruiken daar de gemeente ernstig is getrof fen door de crisis in den tuinbouw. 'Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in deze gemeente bedraagt 2300, te weten in district I 635, district II 783, district III 579, district IV 2300. 'Zondagavond gaf de tooneelvereeni- ging „Harmonie" voor een goed bezette zaal een uitvoering in het lokaal van den heer Rus. Opgevoerd werd „Als de poorten open gaan" van Jos. Smits en Jac. Braun. Daar het stuk voor het eerst werd op gevoerd was de jury der Provinciale Bond van Tooneelvereenigingen ter be oordeeling aanwezig. Het stuk speelt in een fabrieksplaats in den tegenwoordigen tijd. Het eerste bedrijf verplaatst ons in de huiskamer van den heer van Velsen, een fabrikant. Deze rol werd gespeeld door den heer P. Mienes.Hij gaf den kouden berekenenden zakenman, die toch een groote liefde heeft voor zijn dochtertje, uitstekend weer- De heer J. Snijders was zeer goed in zijn rol als arbeider, die zijn mede- ai helders niet wil verraden, al kan hij daardoor zelf veel vooruit komen. Ver der viel op mej. Tr. Bommezij, als doch tertje van den fabrikant, die haar leef tijd In aanmerking genomen, werkelijk goed spel gaf. 'Dinsdagavond werd door de Coöpe ratieve Boerenleenbank haar 28ste jaar vergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer Jb. Visser. De voorzitter open de met een woord van welkom. Uit het jaarverslag wordt vermeld dat de rente voor spaar- en voorschot ten hetzelfde is gebleven. Er is tweemaal kascontrole door de centrale bank ge houden en tweemaal door het bestuur Aan het crisiscomité is 25 uitgereikt Einde 1932 waren er 155 leden. Aan voorschotten staat uit 235, doch er is niet voldoende afgelost en de rente zijn nog niet ten volle voldaan Er zijn 17 leden in loopende rekening De kassier ontving dank voor zijn jaarverslag. Uit de rekening 1932 zij vermeld, dat van de spaarbank ontvangen is ƒ58424 02 en uitgegeven 94716 28 Aan terugbetaalde voorschotten is ontvan gen 11665 en aan gegeven voorschotten is uit gegeven 3782 78. In loopende le- kening is van de leden ontvangen 32341 54 en van de Centrale bank 84562.63. terwijl in loopende rekening is uitgegeven aan de leden 28147.52 en aan de Centrale bank 59034.23 De ont vangen rente van voorschotten bedroeg 7711. en uitgegeven rente aan de spaar bank 4847.98. De diverse ontvangsten bedroegen 1399.12 waaronder ruim 1300 van de tarweorganisatie. De bank heeft zich belast met de uitbetaling van de tarwe welke was geleverd aan de tarwe-organisatie tegen een zeer geringe provisie De balans sloot met een eind cijfer van 268548.77. Van de bezittin (Van onzen eigen correspondent). Bestuurshervonning voor Britsch-Indië. De voorstellen, welke vervat zijn in het Witboek betreffende het bestuur in Britsch- Indië, bevatten niets verrassends voor hen, die met eenige aandacht de afgeloopen paar aren de gebeurtenissen, welke met Britsch- Indisch zelfbestuur verband hielden, hebben gevolgd. De voorstellen vinden hun oor sprong in het rapport van de commissie-Si- mon. Deze Commissie, bestaande uit leden van het Parlement, was door dat Parlement aangewezen de bestuursvormen en de politie ke toestanden ter plaatse te gaan onderzoe ken en in een rapport, na dat onderzoek, schetsmatig aan te geven hoe het verlangen naar zelfbestuur in het groote gebied het best kon worden bevredigd. In het rapport, dat in 1930 uitkwam, werd aangeraden dat de Indische provinciën (het eigenlijke Britsch Indië afgescneiden van de Indische staten met hun autocratische vorsten die nochtans Britsche vazallen zijn) terstond volledig zelfbestuur zouden krijgen. Verder werd er het nieuwe en gedurfde denkbeeld in geop perd dat men aan zou sturen op de stichting van een Indischen statenbond, anders ge zegd een al-Indische Federatie, waarin de provinciën van Britsch-Indië zouden worden vereenigd met de Indische vorstendommen In het rapport werd dit denkbeeld klaarblij kelijk niet voor spoedige verwezenlijking vat baar geacht. Het was een doel, waarnaar moest worden gestreefd. En inmiddels zou de voorgestelde provinciale autonomie vergezeld gaan van een centraal- of opperbestuur in Britsche handen. Een belangrijk voorstel in dat rapport was dat men terstond na zijn openbaarmaking 'n conferentie van de betrokken partijen bijeen zou roepen om de denkbeelden voor Indisch zelfbestuur, er in vervat, te bespreken en uit te werken op de basis van de grootst moge lijke overeenstemming. De betrokken partijen waren de Britsche regeering, de Indische vorsten en de vertegenwoordigers van in landsche politieke richtingen in Britsch-Indië. Deze besprekingen, welke drie maal zijn her haald, zijn bekend geworden als de Ronde Tafel Conferenties. Ze brachten de zaak van Indisch zelfbestuur al gauw veel verder dan de Simon-commissie in haar rapport had durven of willen overwegen. Het bleek n.1. al spoedig, dat de Indische vorsten zich met verrassende eensgezindheid aansloten bij de Indische nationalistische beweging. En ook bleek, dat de meeste vorsten het idee van een federatie aanlokkelijk genoeg vonden om het terstond tot uitvoering te willen brengen. Wat dus de Simon commissie na verloop van tijd na een langen proeftijd van pro vinciaal zelfbestuur had willen zien ont staan, bleek dank zij de eenstemmigheid van de belanghebbende Indische partijen, de vor sten en de politici van Britsch-Indië, reeds thans voor een zekere mate van verwezen lijking vatbaar. De thans ingediende voorstellen zijn er dan ook op gericht de instelling van provin ciaal zelfbestuur, zoodra dit bestuur bevredi gend is georganiseerd, te doen volgen door de vorming van de federatie, wier bestuur het centrale bestuur dus reeds in dit wit boek wordt aangegeven. Ook dit bestuur zal dan een Indisch karakter dragen wat zijn volksvertegenwoordiging en zijn uitvoerende macht betreft. Dit is in overeenstemming met de plannen, welke de Britsche regeering hac gemaakt en waarvan de grondslag is te vin den in het rapport der Simon-commissie. Al leen de tijd, welke de Simon-commissie zich had gedacht voor de ontwikkeling naar een meer uitgesproken zelfbestuur voor Britsch- Indië in de gedaante van een statenbond, ia in de voorstellen van het Witboek aanmerke lijk bekort onder den invloed van de Ronde Tafel Conferenties. Het kan hier niet de plaats zijn In bijzon derheden te treden over een ontwerp-consti tutie, dat en het laat zich waar het zulk een heterogeene bevolkingsmassa en zulke ongewone toestanden als die van dit gebied geldt wel begrijpen in zijn ingewikkeld heid zeker het merkwaardigste raiddel voor landsbestuur is, dat de wereld ooit heeft ge kend. Maar wel kan het zijn nut hebben de vraag te bespreken in hoeverre de voorstel len van het Witboek bij machte zullen zijn tevredenheid te scheppen in Britsch-Indië zoowel als in Engeland, f waar de Indische den laatsten tijd tot warm politiek dispuut heeft geleid. Bij deze vraag moet men onver mijdelijk, haar overwegend, belanden bij de zoogenaamde „safeguards", een serie punten van voorbehoud, welke Indisch zelfbestuur voorwaardelijk maken, omdat Groot-Brittan- nië op die punten het laatste woord voor zich blijft opeischen. De lijst van deze safeguards is in het Witboek indrukwekkend genoeg De Gouverneur-Generaal (want bij deze nieuwe constitutie zou de vertegenwoordiger van de Britsche regeering niet langer Onderkoning heeten) behoudt vo'ledige controle over de landsverdediging en de buitenlandsche be trekkingen. Dit wil dus zeggen dat Britsch- Indië naar buiten peen souvereiniteit zal heb ben, maar onder Britsche souvereiniteit za blijven. Afgescheiden hiervan heeft de Gou verneur-Generaal andere belangrijke bevoegd heden, die in het Witboek „verantwoordelijk heden" worden genoemd, een woord dat ster ker dan bevoegdheden uitdrukt de machts positie, welke de G -G. zal bekleeden Hij kar zijn veto geven aan maatregelen van de een trale wetgevende vergadering, welke de landsvrede zouden bedreigen, welke de rech ten der minderheden zouden aantasten of welke in handel groepen van de bevolking zouden bevoordeelen ten koste van andere groepen (b.v. Britsche). In al die gevallen is d» G.-G. bevoegd speciale besluiten uit te vaardigen, die in de plaats komen van de maatregelen, welke de Indische wetgevende vergadering mocht hebben genomen. Gelijk soortige bevoegdheden hebben ook de gouver neurs, die de Britsche regeering in den per soon van den Koning vertegenwoordigen in de autonome provincies. Deze safeguards, hoe belangrijk ze ook zijn, laten nochtans veel bestuurstakken ge heel in handen van de Indiërs. En het ont- werp-constitutie is als 'oodanig een flinke schrede voorwaarts op den weg naar Domi nion-status, welke Groot-Brittannië tenslotte aan het groote gebied van Indië wil géven. Het succes er van zal geheel afhangen van de mate van samenwerking, welke Britten en Indiërs bereid zullen zijn aan de proefne ming te geven. Indien die samenwerking zich zou kenmerken door die „kameraadschap", waar het Witboek om vraagt, dan behoeven de „safeguards", die de resten zijn van Indië's afhankelijkheid, nauwelijks in prak tijk te worden gebracht en zullen ze dus door het Indische vo'k nruwelijks worden gevoeld. Maar zoowel aan Fngelschen als aan In dischen kant zijn er extremisten, wier activi teit voor de ontwikjceling van de vereischte kameraadschap, om van de constitutie een succes te maken, schadelijk is. De Eneelsche extremisten, die wel verre van aan Indië meer zelfbestuur te willen geven den toestand van vóór de Montague-hervormingen van kort na den oorlog hersteld willen zien. zijn tame lijk machteloos. Winston Churchill en zijn aanhang, die nu tot een 60-tal conservatieve parlementsleden is gegroeid, zullen'weinig of geen invloed kunnen doen geiden op een gang van zaken zooals het Witboek dien aangeeft. Anders is het met de Indische extremisten, die met hun Congrespartij de grootste politieke macht van hun land vor men. Het is te honen dat zü, zoo al niet vol daan. dankbaar het gebodene zullen aan vaarden, aangezien zij daarmee den verzets- wind uit de zeilen van de Britsche extremis ten zouden nemer en zeker den besten weg zouden bereiden naar bun eigen einddoel, een geheel zelfstandig Indië. Jiiwiwland WIJZIGING KIESWET. Advies van het Centraal Stem bureau. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat hii, ter voldoening aan den wensch, uitgedrukt in het eindverslag der commissie van rapporteurs over het wetsont werp tot wijziging van eenige artikelen der kieswet enz., alsnog het advies ter zake heeft ingewonnen van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Gene- raal. Het advies heeft de minister aan den voorzitter der Eerste Kamer in afdruk doen toekomen Er wordt aan ontleend, dat het centraal stembureau 's ministers verzoek om advies aldus verstaat, dat gevraagd wordt zijn oor deel zoowel omtrent het bij amendement van den heer Van den Bergh in het wetsontwerp ingevoegde stelsel der gemiddelden als om trent de bepaling van de gTens, waarboven het stelsel wél en waarbeneden dit stelsel niet zal werken, op colleges met 19 leden. Het centraal stembureau heeft steeds ir. zijn midden voor- en tegenstanders van het stelsel der gemiddelden gehad, terwijl de strooming ten gunste daarvan wassend is De gronden, waarom een belangrijke meer derheid in het bureau in het algemeen aan dit stelsel de voorkeur geeft, zijn in hoofd zaak, dat naar haar oordeel daaraan de bil lijk geachte regel ten grondslag ligt, dat aan geen lijst een zetel meer wordt toegewezen, zoolang een andere lijst op een grooter ge middeld aantal stemmen nóg geen zetel heeft, terwijl dit stelsel voorts door zijn neiging ten gunste van de hooge getallen bindend werkt, in tegenstelling met het overschotten- stelsel, waarin splitsing voordeel kan bren gen. Op de in het advies van het centraal stem bureau aan den minister van 19 December 1932 aangestipte vraag, of het oogenblik voor een overgaan tot dit stelsel opportuun is komt het centraal stembureau uit den aard der zaak thans niet terug. Bij colleges met een klein aantal leden wor den sommige bezwaren tegen het stelsel der gemiddelden grooter. Met name in gemeen ten, waar één groote partij, hoewel niet de meerderheid der stemmen behalend, toch 40 a 50 °fr daarvan bereikt, is de kans groot, dat de ééne zetel meer. dien toepassing van het stelsel der gemiddelden in vergelijking met dat der grootste overschotten veelal aan de grootste partij zal brengen, aan deze partij de volstrekte meerderheid der zetels zal «erschaffen. De grens van 19 zetels Is niet geheel wil lekeurig getrokken; zij valt samen met de grens, waarboven de gemeente ingevolge art. 31 der kieswet in drie kieskringen wordt verdeeld. Zoodra er verdeeling in kieskringen is. dreigt bij het bestaande stelsel de moge lijkheid om door splitsing van lijsten een extra-overschotzetel te behalen; invoering van het stelsel der gemiddelden voorkomt dit. Op deze gronden is het centraal stem bureau in meerderheid van oordeel, dat ia 'iet wetsontwerp terecht en op juiste wijze onderscheid tusschen groote en kleine col leges is gemaakt, een onderscheid, dat trou wens ook werd gemaakt in het ontwero, zoo als het voor de behandeling in de Tweede Kamer luidde. Een minderheid meende, dat het cijfer van 19 belangrijk hooger moest worden genomen. DOODELIJK ONGEVAL IN DE VLAARDINGSGHE HAVEN. Gistermiddag heeft in het havenbedrijf te Vlaardingen een doodelijk ongeluk plaats gehad. Men was bezig met het lossen van erts uit het Fransche stoomschip Thisbey. Bij het neerlaten van den knijper stond de 36-jarige N. uit Vlaardinger-Ambacht juist onder het toestel. Hij trachtte nog weg te 'oopen. doch kwam te vallen en kreeg van den niipci een klap tegen den slaap. Spoedig trad de dood in bij het slacht offer, dat gehuwd was en vader van twee i kinderen. 9 personen beowelmd. In een opslagplaats aan den Cruquiusweg te Amsterdam op het spoorterrein achter den Blankenstraat, in gebruik bij den groothan del in chemicaliën Wijnhoff, van Gulpen en Larssen, heeft gistermiddag te ongeveer kwart voor vijf een ongeval plaats gehad, dat in zijn gevolgen van ernstigen aard is geweest Toen enkele werklieden, die in deze opslag plaats aan den arbeid waren, een cylinder optilden, is, vermoedelijk door een zwakke plek in den wand van dit apparaat, een lek ontstaan, met het gevolg dat de inhoud, die uit chloorgas bestond, met kracht ontsnapte. Van de in de opslagplaats aanwezigen zijn een paar personen door den invloed van het gevaarlijke gas bedwelmd geraakt en dit ge schiedde tevens, toen het gas naar buiten ontsnapt was, op den Cruquiusweg met een aantal passeerende menschen, mannen, vrou wen en kinderen, bij wie het gas in de adem halingsorganen drong, zoodat de meeste van hen het zeer ernstig te kwaad kregen. In het geheel zijn negen personen door het chloor gas verrast geworden van twee mannen was de toestand bepaald ernstig; zij zijn door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. De overige slachtoffers konden bij omwo nenden op hun verhaal gebracht worden; het valt echter te bezien, of zij er wel zonder verdere nadeelige gevolgen van dezen onver- wachten gasaanval zullen afkomen. Het gebeurde heeft in deze buurt veel be roering gewekt. De politie en de arbeids inspectie stellen een onderzoek in. DE STRAAT MAO TE AMSTERDAM BEKI AD WORDEN. Het voorstel om de Algemeene Politie Verordening in dien zin te wijzigen, dat plak ken van aankondigingen en .eciames en het beschilderen van den openbaren weg in het vervolg verboden zullen zijn. werd in de raadsvergadering van gister verworpen met 23 tegen 22 stemmen. JUBILEUM KON. NED. ZANOERSBOND Het Kon. Ned. Zangersverbond, dat in Juni a s. 80 jaar bestaat, heelt besloten dit jubileum te Utrecht te viereu op de beide Pinksterdagen en den Zaterdag daaraan voor afgaande. Aan dit feest zullen 43 koren deel nemen met ruim 3500 zangers. ACTIE TEGEN HET KOOPEN VAN DUITSCHE PRODUCTEN. Het bestuur van de Puttensche Pluimvee vereeniging voert actie tegen de protectie- maatregelen van de Duitsche reegering. In de gemeentelijke eierhal. waar thans wekelijks ongeveer anderhalf millioen eieren worden aangevoerd, waardoor Putten na Bameveld de voornaamste eiermarkt heeft, was, evenals zulks te Bameveld is geschied, een met groote letters geschilderd opschrift aange bracht met de woorden: „Als Duitschland onze eieren niet koopt, kunnen wij geen Duitsche producten meer koopen". Er be stond op de drukke eiermarkt veel belangstel ling voor deze op touw gezette actie. Een dergelijke demonstratie vond ook plaats op de markt te Bameveld TEGEN HET ANT1-SEMITISME IN DUITSCHLAND. Te Rotterdam is een Comité van Actie ge construeerd, hetwelk zal overwegen op welke wijze het Nederlandsehe jodendom kan deel nemen aan de internationale protestactie te gen de anti seinietische terreur in Duitsch land. Binnen zeer korten tijd zullen protest vergaderingen worden gehouden, waarin de plannen vau het comité zullen worden be sproken. Een telegram van vischexporieurs. In verband met de Zuideraeedroogntakitig hebben de exporteurs van versche haring zich voo rdit seizoen in Harlingen gevestigd. Thans is gebleken, dat de handel in Duitsch land zeer wordt belemmerd. Namens een aantal exporteurs werd gister een telegram gezonden aan rijkskanselier Hitier van den volgenden inhoud: Verzoeke beleefd in ver band met de voorziening van volksvoedsel de actie tegen het jodendom tegen te gaan, wijl een achttal exporteurs uitsluitend aaken doen met joden. Protestmeeting in R A.-gebouw. Hedenavond zal in het R A l -gebouw te Amsterdam een protestmeeting plaats vinden, welke belegd wordt om te protesteeren tegen de aangekondigde systematische vervolging var» Duitsche joden. Het woord zal worden gevoerd door de heeren A. Asscher, prof dr D. Cohen, prof. dr. H. Fryda en anderen. BIJ HET SPELEN DEN DOOD GEVONDEN. Aan de Waalkade te Nijmegen is Dinsdag» avond een ongeluk gebeurd, waarvan een zevenjarig jongetje Van der Lunden uit de Oude Havenstraat het slachtoffer is gewor den. Men was hier bezig met het lossen van bakken houtcellulose. Vermoedelijk doordat eenige jongens tegen reeds op den wal ge plaatste bakken klauterden en eenige bak ken hierdoor in beweging geraakten, kwam het knaapje onder een van deze bakken, die een gewient hebben van 200 K G Zwaar aan het hoofd gewond werd de jon gen de remise van de tram binnengedragen. Een dokter kon slechts den dood door sche delbreuk constateer en. UITVOERING STEUNREGELING. Het lid van de Tweede Kamer de heet Kersten heeft aan den minister van binnen landsche zaken gevraagd: Is het den minister bekend dat te Rijssen onder de arbeiders die nog gedeeltelijk werk verrichten op de daar bestaande fabrieker armoede heerscht, daar velen met groote ge zinnen van nog geen 10 per week moeten leven? Kan de minister meedeelen op welke gron den de steunregeling is afgewezen? Is de minister bereid alsnog een totstand koming van de steunregeling te bevorderen?.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7