DAGBLAD VOOR ALKMAAR Oorlog aan de Duitsche Joden verklaard. MIENT 3-5 No. 77 Vrijdag 31 Maart 1933 135e Jaargang i Uit het fxuiemmt DxtqeÜiksch Ouzvzicht Het comité tot afweer van de Joodsche gruwel en boycott-opruimg onder leiding van Julius Streicher neemt ongelooflijke maatregelen tegen de Joden. Een wreede ordonnantie. ïBiiUmtand DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Wat vandaag de aandacht trekt Fa. H. LINO. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 30 Maart 1933. „Regeling van werkzaamheden" was het eenige punt, dat de oproepingsbrief voor de vergadering van de Tweede Kamer van he denmiddag vermeldde. Doorgaans gaat een regeling van werkzaamheden onder den ha mer des voorzitters door. Wat deze voorstelt op de agenda voor de eerstvolgende verga dering te plaatsen, vinden de leden als regel best. Ditmaal ging het evenwel niet zoo vlot. De voorzitter stelde voor een lange lijst van regeeringsontwerpen morgen en wellicht ook volgende dagen in de afdeelingen te on derzoeken. Een dier punten was het dezer dagen ingediende ontwerp algemeene crisis- wet, waarbij aan de regeering groote be voegdheden zal worden toegekend bij het ver- leenen van steun aan allerlei takken van land en tuinbouw. Daartegen nu werd bezwaar geopperd, in de eerste plaats door den heer Lovink (c.h.), die meende, dat deze stervende Kamer een dergelijke regeling niet meer ter hand kon nemen en met een bijna demissionair ministe rie er over kon beraadslagen. De heer Albarda (s.d.a.p.) was van een andere meening: liefst ware zijn partij mee gegaan met het oordeel van den heer Lo vink, doch dan geraakt deze toch zoo drin gende zaak op de lange baan en daarom zou zijn fractie voor het voorstel des voorzitters stemmen. Ook de heer Colijn (a.r.) zag er niet veel heil in de zaak thans te behandelen, doch er is geen bezwaar tegen in de afdeelingen er eens over te praten; dat sluit nog niet in, dat zij ook in openbare vergadering zal wor den behandeld en afgedaan. De heer Knottenbelt (lib.) helde daarente gen weer over tot de opvatting van den heer Lovink en achtte het onder de gegeven om standigheden niet behoorlijk thans zoo ern stige zaken met de regeering af te doen. Dan had zij maar niet zoo onpoliteik moeten zijn tot komerontbinding over te gaan. Een ernstig woord ten gunste van het voorstel des voorzitters deed de heer Aalberse (r.k.) hooren. Er is zulk een haast bij de zaak, de nood bij den landbouw stijgt zoozeer met den dag, dat we hier te doen hebben met een spoedzaak, waarvoor alle politieke overwe gingen op zijde moeten worden geschoven. Ook de heer Oud (v.d.) verklaarde zich voorstander van het afdeelingsonderzoek op ongeveer dezelfde gronden als de heer Albar- de. Het bleek dus wel duidelijk, dat de meer derheid van de Kamer wenschte mede te gaan met het voorstel des voorzitters. Doch ook de heer Wijnkoop (comm.) had een duit in het zakje gedaan en op zijn ge wone wijze zich er tegen verklaard. Hij kwam nu voor den dag met een voorstel om het ontwerp niet in de afdeelingen te doen onderzoeken, doch daar geen der leden roe ping gevoelde om met den communist in één gelid te staan, werd dit met de grootst mo gelijke meerderheid verworpen. Het afdee- 1 ingsonderzoek zal dus plaats vinden. De Kamer is daarop weer uiteengegaan tot een door den voorzitter nader te bepalen dag. \7oor het eerst is te München bijeengeko men het Centrale comité tot afweer van de 'Joodsche gruwel- en boycot-opruiing. Dit comité stond onder leiding van Julius Strei cher, die er in een redevoering den nadruk oplegde, dat het nationalisme, hiertoe ge bracht door de ontzaggelijke gruweloprui- ing en de boycotpropaganda van pan-Juda, zich genoodzaakt heeft gezien de Joodsche wereldmacht den oorlog te verklaren. Wij hebben aldus Streicher in den wereld oorlog een geweldige moddervloed van leu gens en laster over ons moeten laten heen gaan en hebben de andere volkeren daarvoor verantwoordelijk gesteld, terwijl de werkelij ke daders van die opruiing uitsluitend ge zocht moesten worden in de rijen der Joden. De Jood was het ook, die als overwinnaar uit den oorlog te voorschijn kwam. Het is de tragiek der menschheid, dat zij nooit haar waren vijand heeft herkend. De weinigen echter, die den moed hadden den aanklacht tegen het Jodendom uit te spreken, zijn daar aan te gronde gegaan. Het Duitsche volk zal binnenkort gelegenheid krijgen zijn doodsvijand te herkennen. Het comité moet zich bezig houden met een probleem van de meest ver-reikende be- teekenis, want op dit oogenblik wordt d.' grootsten oorlog van alle tijden verklaard en er bestaat geen twijfel aan onze overwin ning. Tijdens de besprekingen werd vastge steld, dat de afweerstrijd een zuivere partij- aangelegenheid en een zaak van het nationa le Duitschland was. Met de regeering heeft deze afweerstrijd niets uit te staan Streicher verklaarde vervolgens, dat ook een afdeeling tot opheldering van het Duitsche volk over het misdadige optreden der Joden zal wor den ingesteld. Zondag 2 April zal Streicher, de voorzit ter van het centraal comité, voor de Beier- sche radio spreken De eerste boycot-maatregelen Het bovengenoemd comité heeft de vol gende ordonnantie van Streicher gepubli ceerd: 1) De leiders der plaatselijke comité's tot afweer van de Joodsche „Hetz- en gruwel propaganda" worden onverwijld benoemd door de bevoegde instanties der partij-orga nisatie. Het verdient aanbeveling tot leiders der gouv.comités te benoemen de gouwleiders van den strijdhond van den industrieelen middenstand, daar deze nationaal socialisti sche organisatie over de noodzakelijke mid delen en ondervinding beschikt voor de af- weerbeweging 2) De comité's van actie, welker leden geenerlei relatie met Joden mogen hebben, stellen direct vast welke zaken, warenhuizen, kanselarijen e.d zich in Joodsche handen be vinden; 3) Het gaat hierbij natuurlijk om zaken, wellce zich bevinden in handen van personen van het Joodsche ras. De religie speelt geen rol. Katholiek of protestantsch gedoopte lie den zijn in dezen zin eveneens joden; 4) Firma's waarbij Joden slechts financi eel betroken zijn, vallen onder een nog te treffen regeling; 5. Is de echtgenoot van een niet Joodsche eigenares van een zaak Jood, dan wordt zulk een zaak als Joodsch beschouwd Hetzelfde is het geval, indien de eigenares Jodin is, de echtgenoot daarentegen geen Jood is; 6. Eenheidsprijszaken, warenhuizen, be drijven met veel filialen, welke zich in Duit sche handen bevinden, vallen niet onder deze boycotactie. Evenmin vallen er onder de een heidsprijs-zaken van Woolworth. Deze fir ma is Amerikaansch en bovendien niet Joodsch. De z.g. „Wohlwert"-eenheidsprijs zaken daarentegen zijn Joodsch en moeten daarom worden geboycot; 7. De comité's van actie geven de lijst der Joodsche zaken aan SA en SS, opdat deze Zaterdag 1 April 1933 des ochtends om tien uur precies de wacht kunnen betrek ken; 8. Deze wachten hebben tot taak het pu bliek bekend te maken, dat de geposte zaak Joodsch is. Zij moeten waarschuwen voor het koopen in zulk een zaak. Handelend op treden is hun verboden. Verboden is ook de zaken te sluiten, de ruiten te vernielen of dergelijke materiëcle schade aan te richten; 9 Ten einde ter kennis te brengen, welke zaken Joodsch zijn, moeten aan de ingangen plakkaten of borden worden geplaatst met gele vlekken op zwarten fond; 10 Er mag niet worden overgegaan tot het ontslag van niet-Jocdsche bedienden en arbeiders Dienstbetrekkingen mogen niet worden opgezegd. Indien zulks reeds het ge val is geweest, dan moet de NSBO in samen werking met de SA er voor zorg dragen, dat deze ontslagen wordei ingetrokken; 11. De comité's van actie beleggen op Vrijdag 31 Maart 1933 des avonds (dus he denavond) in alle plaatsen in overleg met de politieke leiding groote massa-bijeenkomsten en demonstratieve optochten. Daarbij moe ten transparanten worden gedragen met de volgende opschriften: a. „tot afweer van de Joodsche gruwel en boycothetze"; b. „boycot van morgenochtend 10 uur af alle Joodsche zaken"; In groote steden moeten op zooveel moge lijk openbare plaatsen betoogingen worden gehouden; 12 Zaterdagochtend op zijn laatst om 10 uur moeten de plakkaten met den oproep tot den boycot op alle aanplakzuilen in de steden en dorpen zijn aangebracht. Tegelij kertïid moeten ook vrachtauto's of nog beter verhuiswagens met de volgende transpa ranten in de hier aangegeven volgorde door de straten worden gereden: „Tot afweer van de Joodsche gruwel- bovcothetze" ..Poycot alle odsche zaken"; „Koopt ni.*t in Joodsche warenhuizen"; „Gaat ni:. naar Joodsche advocaten"; „vermijdt Jo-rsche artsen"; „De Joden zijn ons ongeluk". 13. Voor de financiering van de afweer- beweging moeten de comité's collecten orga- niseeren bij de Duitsche zakendeden; 14. Voor het overige gelden voor de comité's van afweer der Joodsche gruwel- en boycothetze de ordonnanties van de rij'.s- leiding der NSDAP (proclamatie .<an 29 Maart 1933). De komende boycot. Het Centrale Comité tot Afweer van Joodsche gruwel- en boycot-opruiïng wijst er uitdrukkelijk op, dat de boycot alleen mag worden voorbereid tegen personen en zaken waarvan zonder twijfel vaststaat, dat zij Joodsch zijn. In dubieuze gevallen moet be slist worden geen boycot te voeren. Alle be kend gemaakte verordeningen worden eerst Zaterdag om 10 uur des morgens van kracht en mogen niet eerder worden uitgevoerd. Ieder Duitscher moet zijn eer verpanden, dat in overeenstemming met de verordening van de rijksleiding de: NSDAP geenerlei ge welddaden worden gepleegd. Gewelddaden worden des te zwaarder gestraft, daar ver ondersteld kan worden, dat zij uitgaan van kringen, die de zaak schaden willen. Paspoorten van Joden worden ongeldig verklaard. De politiepresident van Breslau heeft be paald, dat Duitschè onderdanen van Jood sche geloofsbelijdenis of eertijds van Jood sche geloofsbelijdenis, die in het bezit zijn van een reispas deze persoonlijk ten laatste op 3 April bij de bevoegde politieautoriteiten moeten overhandigen. De paspoorten zullen na de beperking van hun geldigheid tot het binnenland den bezitters worden teruggege ven. De getroffen maatregelen zijn, naar woidt medegedeeld, genomen om }e vermij den dat de „Hetze" tegen de nationale regee ring van het Rijk en van de landen in het buitenland zal worden voortgezet door Rijks duitschers, die Joou zijn. Wels uit de Tweede Internationale? Het verluidt in kringen, welke goede betrek kingen onderhouden met de S P D.; dat de voorzitter der S.P.D.. Otto Wels, aan hei bureau van de Tweede Internationale (Zii- rich) een brief zou hebben gericht, waarin hij mededeelt uit dit bureau te treden. Naar de „Vossische Zeitung" inzake hét uittreden van den voorzitter der S.P.D. uit de Tweede Internationale uit Zürich nader meldt, betreft het voorloopig slechts het neer leggen van het mandaat van Otto Wels als lid van de Executieve der Tweede Interna tionale, hetgeen echter, daar Wels voorzitter is van de Duische Sociaal Democratische Partij van zeer groote beteekenis geacht moet worden. Wat een eventueel uittreden van de partij betreft, hierover kan alleen de partij dag beslissen. Naar de „Vossische Zeitung" verder op merkt, bestaat de indruk, dal de toonaan gevende persoonlijkheden van de S.P.D van opvatting zijn, dat de S.P.D. na de ontwik keling van de laatste jaren, geheel andere aken voor zich ziet dan binnen het kader van de tweede internationale kunnen worden ten uitvoer gelegd. Ook in kringen der vrije vak- yereenigingen is de gedacht aan een uittreden uit de vakvereenigingsinternationale ter sprake gebracht. Het bezoek van Hitier en von Papen bij von Hindenburg. Betreffende het bezoek van Hitier en von Papen bij den rijkspresident, meldt de „Lokal- anzeiger" nog, dat den rijkspresident rapport wordt uitgebracht over de werkzaamheden van het kabinet. Bovendien zou de bespreking betrekking hebben gehad oo den algemeenen politieken toestand van Duitschland. Nieuwe pensioenregeling voor partii-ambtenaren van het Mar xisme. Zooals reeds gemeld is, is men te bevoeg- der plaatse bezig met bepalingen, die de mo gelijkheid zullen scheppen om uit de magi- straturen, resp. gemeentebesturen, onge- wenschte elementen te verwijderen. Volgens den „Lokalanzeiger" zal ter verlichting van den financieelen toestand der gemeenten een bepaling worden gemaakt inzake het maxi mumpensioen voor uit hun functie gezette partijambtenaren van het Marxisme, terwijl verder een bepaling zal worden gemaakt in zake het verminderen van de salarissen van burgemeesters, die uit hun functie zijn gezet, maar dit nog recht op salaris hebben. Consul-generaal van Amerika bezoekt concentratiekamp. Het concentratiekamp op den Heuberg is gisteren bezocht door den Amerikaanschen consul-generaal te Stuttgart, die vergezeld was van den politiepresident van Stuttgart. Daarbij heeft men den consul-generaal laten zien dat de politieke gedetineerden op het oogenblik bevinden zich reeds 2000 personen in het kamp niet aan mishandeling bloot staan. Communistische functionnarissen gearresteerd. Uit Gelsenkirchen wordt gemeld, dat de politieke politie gisteren 15 communistische functionnarissen heeft gearresteerd, wegens de voorbereiding van hoogverraad. Een hoe veelheid wapenen en documenten is in beslag genomen. De communist Paul Trapp, die sinds lan gen tijd werd gezocht, sprong op het oogen blik. dat hij zou gearresteerd worden, van de derde verdieping in den tuin; hij werd licht gewond. In het stadsdeels Hasje zijn gisterochtend 15 communistische functionnarissen gear resteerd, die geprobeerd zouden hebben den rooden frontstrijdersbond weer te organisee- ren. Te Hattingen zijn 10 communisten gear resteerd, die betrokken zouden zijn bij een wapenvondst. Wapenen gevonden te Burg. Gistermorgen heeft de politieke politie ge steund door S.A. en S.S. bij Maagdenburg, een onderzoek ingesteld op een veld, dat toe behoort aan een lid van de S.P.D. 77 ge weren, 3 karabijnen, 3 geslepen sabels, 6 nieuwe geweren en eenig ander materiaal werd gevonden en in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. Bismarck-herdenking in Bremen. Rede van Duesterberg. De Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, afdeeling Bremen heeft gisteravond op den geboortedag van Bismarck, een herdenkings plechtigheid georganiseerd, waar Duester berg een redevoering uitsprak. Hij zeide o.in.: De innerlijke bevrijding is wordende. Hin denburg heeft de leiders der nationale be weging op 30 Januari vereenigd en den leider der sterkste partij, Adolf Hitier, 'iet ambt van Bismarck toevertrouwd. Nadat de nationale krachten de macht aan zich getrok ken hebben, komt thans de innerlijke zuive ring van de in de afgeloopen decennia in ons volk bfnnéngedrongen corruptieverschijn- 'sele'n. Dit 'profces is een zuivér Duitsche bin nenlandsche aangelegenheid. De gruwelpro paganda, die in het buitenland wordt ge maakt, bedreigt alle Duitschers. Het is éen eereplicht voor alle Duitschers, zich in- dezen dreigende tijd achter de natio nale regaering met al hun krachten te stel len.' De totale'geestelijke weerbaarmaking is de voorwaarde Voor de bevrijding van Duitschland. Dit 'geweldige, zoo ontzaggelijk Zware werk eischt eenheid. Met het oog op den massalen toeloop naar den- Stahlhelm heeft de leiding reeds voor weken het corporatieve overgaan van andere organisaties tot den-Stahlhelm verboden en individueel toetreden na onderzoek aanbe volen. Dit principe moet'onder alle omstandig heden ookjn de toekomst worden in acht ge nomen, opidat de Stahlhelm niet in een ver keerde .politieke positie wordt gedrongen. Het kan. in dezen ernstigen politieken en -financieelen toestand niet gaan om Stahl helm of S.A., maar het meest zijn Stahlhelm en S.A. Beiden zijn noodig tot Duitschlands vrijheid is veroverd. Arrestaties van communisten. De ,;Preuzische Zeitung" deelt mede dat leden van de krimineel politie en van de S.S. hulppolitie, er vannacht te drie uur in ge- .slaagd. zijn den sedert weken gezochten lei der der K.P.D. te Koningsbergen. Walter Schüts» in een woning aan de Heidemann- strasze te- arresteeren. Nog 10 andere com munistische functionnarissen konden ter plaatse gearresteerd worden. HET ITALIAANSCHE VIER-MOGENDHEDEN-PLAN. De buitenland redacteur van de Excel sior vat de houding- der Fransche regeering tegenover het Italiaansche vier-mogendhe- den-plan in de volgende vijf punten samen. t. Frankrijk zal zijn vrienden en geallieer den in Europa niet in den steek laten. 2. De Fransche regeering is MacDonald zeer dankbaar voor zijn bemiddeling te Ge nève en Rome. Frankrijk zal zich echter niettemin voorbehouden zijn diplomatieke vrijheid van handelen voorbehouden. De Fransche regeering zal er steeds naar stre- vep in oprechte en vertrouwen wekkende sa menwerking met de andere Europeesche re geeringen te blijven. 3. De Fransche regeering zal steeds met sympathie en den besten wil de vreedzame voorstellen die haar worden gedaan onder zoeken. Dit zal geschieden in den geest en binnen het kader van het V. B.'s pact dat als de hoofdpijler moet worden beschouwd van de internationale politiek van Frankrijk. 4. Een objectief onderzoek van deze voor stellen kan echter niet noodgedwongen het aanvaarden der voorstellen tengevolge heb ben, die voorloopig nog zeer ruim zijn gefor muleerd en die van te voren een grondige studie eischen. Het is niet mogelijk dat staatslieden van verschillende opvattingen I dit werk in enkele dagen te kunnen afdoen 5. De Fransche regeering denkt er niet De Raad van Alkmaar heeft met 8 tegei. 13 stemmen het voorstel van 3. en W. at ngenomen om ie Alk maar door de N. V. Zwembaden- bonw een niet-overdekte bad- en zweminrichtinn te laten bouwen en een N. V. voor de exploitatie daarvan te laten stichten. (Gemeenteraad). Ernstig motorongeluk te Limmen. (Stad en omgeving). Buitengewone tentoonstelling ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van de Ambachtsschool. (Stad en omgeving). Inbraak in de pastorie te Heer* hugowaard. (Stad en omgeving.) Vanaf morgenvroeg wordt in ge heel Duitschland de boycot van alle Joodscho zaken ingevoerd. (Dag. Overzicht.) In Uruguay is een opstand uitge broken: Montevideo in handen der rebellen. (Buitenland.) 100 leden van het Al-Indisch na tionaal congres gearresteerd. (Bui tenland). De Oostèn rijksche Schutzbond ontbonden, 'buitenland). Groote vergadering te Amster dam tegen de jodenvervolging in Duitschlan(Binnenland.) Tegen den heer Sneevliet ander half jaar gevangenisstraf geëischt wegens opruiing (Rechtszaken). De heer Schraidt .voorzitter der O. S. P wegens opruiing veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. (Rechtszaken). Zie verder Laatste berichten. 'n Nieuwe Hoed Natuurlijk naar sinds eeuw 't toonaangevend adres voor DAMESHOEDEN. Ziet onze speciale étalages! aan ook slechts van een enkel artikel van het V. B.'s pact afstand te doen. Art 19 voor ziet in een nieuw onderzoek van de onbruik baar geworden clausule. Men kan dit artikel echter niet van het overige tekst van het V. B.'s pact scheiden REVOLUTIONNAIRE ONLUSTEN IN URUGUYA. Montevideo in handen der rebellen In Uruguya zijn revolutionnaire onlusten uitgebroken. In militaire kringen heeft men getracht den president Terra gevangen te ne men, aangezien men hem ervan beschuldigd een dictatuur te willen uitroepen. De stad Monteviedo is in handen van troepen, die de electriciteitscentrale, de wa terwerken en eenige benzinedepots bezet heb ben. Alle dagbladen zijn aan een militaire censuur onderworpen en verschijnen met groote witte hiaten. Naar wordt gemeld, heeft president Ter ra het regeeringspaleis verlaten en toevlucht gezocht in een brandweerkazerne. In een op roep heeft hij de geruchten, dat hij voorne mens zou zijn een dictatuur uit e roepen, ge dementeerd. De nationale vergadering is gis teren bijeen geroepen om te beraadslagen over den oproep van president Terra. Ook de staatsraad is bijeen geroepen om de moge lijkheid tot afzetting van president Terra te overwegen Men verwacht echter dat de na tionale raad, waarin een groote meerderheid voor Terra is, zich hiertegen zal verzetten. 400 LEDEN VAN HET AL-INDISCHE NAT. CONGRES GEARRESTEERD. De Indische regeering heeft ruim 400 le den van het Al-Indisch nationaal congres laten arresteeren, die ervan worden beschul digd ondanks het verbod van de regeering toch de jaarlijksche conferentie van het con gres te Calcutta te houden. Onder de gear resteerden bevinden zich de zoon van Gandhi, Devadas Gandhi en de leider var bet congres Pandit Malaviya. DE OOSTENRIJKSCHE SCHUTZBOND ONTBONDEN. Officieel wordt medegedeeld: Met alge- heele instelling der geheele bondsregeering heeft bondskanselier dr. Dolfuss met ingang van heden de ontbinding van den republi keinschen Schutzbund voor geheel Oosten rijk beschikt en is elk optreden van deze or ganisatie ook in anderen vorm en onder an deren naam verboden Eveneens is het dra gen van den uniform en insigne van den re- publikeinschen Schutzbund verboden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1