Alkmaarsche Courant Het zilveren jubileum van het Gemeente-Slachthuis. RechtszoJkw Xcooinciaal Tlieums tBimimtand HomlenJ ifl en dertigste Jaargang. VRIJDAG 31 HAART. Voor dit feit hadden zich gister voor de daarlemsche rechtbank drie IJmuidenaren, i K. en D. te verantwoorden. G. bekende en wees op de terechtzitting K. en D. a's zijn mededaders aan. Het O. M. eischte tegen G. een voorwaardelijke gevangenisstraf van l jaar met een proeftijd van 3 jaar. D. en K bleven, ondanks de verklaring van G. en het zeer vele bewijsmateriaal, ontkennen. Tegen elk hunner eischte het O. M. twee jaar ge vangenisstraf. De rechtbank zal op 13 April uitspraak doen. NIBBIXWOUD. ST. PANCRAS. ZUIDSCHARWOUDE. OTERLEEK. HEILOO. Deelnemers kunnen zkh onder opgave yan BOVENKARSPEL. OUDESLUIS. DOCHTER HAD HUILBUIEN. Men dacht aan zenuwen Nu een heel ander meisje. LANGENDIJK. KOEDIJK. NOORDSCHARWOUDE. *•.77 1933 Een terugblik op den tijd toen het Slachthuis werd geopend. Op 27 Maart 1908 werd te Alkmaar het Gemeentelijk Slachthuis geopend. Een kwart eeuw geleden waren de begrippen over zoo vele vraagstukken, de volksgezondheid be treffende, heel wat meer uiteenloopend dan dit hans het geval is. Veel van wat wij nu vanzelfsprekend vinden, vond in dien tijd nog voor- en tegenstanders en ook over de stich ting van een gemeentelijk abattoir zijn de gemoederen verhit en de meeningen verdeeld geweest. Duidelijk komt dat uit in de rede welke op 27 Maart 1908 bij de opening van het nieuwe gebouw door burgemeester Ripping is gehouden. Met het oog op de receptie welke morgen middag in het Slachthuis zal worden ge houden en waar men ongetwijfeld de ge schiedenis der eerste kwart-eeuw aan een na dere beschouwing zal onderwerpen, is het wel eens aardig na te gaan welke verwach tingen bij de opening van het gebouw naar voren gebracht werden. Wij hebben daarover in den jaargang 1908 van onze courant het volgende aange troffen Aanwezig waren toen het dagelijksch be «tuur der gemeente, verschilende leden van den raad, hoofdambtenaren, leden van de kamer van koophandel, van de gezondheids commissie, bestuursleden van de afdeeling Alkmaar der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, van de afdeeling I Alkmaar en aangrenzende gemeenten van de Noordhollandsche vereeniging het Witte Kruis en verschillende slagerspatroons. Ook waren uitgenoodigd 3 inspecteurs van de volksgezondheid en de heeren dr. J. W. (Jenny Weyerman, secretaris en W. de Man, iid van den centralen gezondheidsraad. De directeur, de heer dr. Stuurman, had jVoor deze gelegenheid de aanwezigen bijeen .doen komen in de slachtzaal voor de koeien, waar de burgemeester hen met de volgende woorden welkom heette: „Mijne Heeren leden van den gemeente raad, secretaris der gemeente en andere aan wezigen, die gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning van de opening van dit gebouw. Ik zal u niet vermoeien met een beschrijving van de voor- en nadeelen welke er aan het slachthuis zijn verbonden. Het komt me voor dat in den tijd, voordat tot oprichting van deze inrichting werd be sloten, de zaak in zoo ruime mate is bespro leen en beschreven ook in de gemeentelijke bladen, dat het nut dezer inrichting niet na der behoeft te worden aangetoond Tk wil er slechts op wijzen, dat men 10 jaar geleden in deze gemeente begonnen is met het werk, dat aan de totstandkoming van deze instelling moest voorafgaan. In het laatst van December 1897 bereik ten den raad adressen, waarin werd verzocht te willen overwegen of het oprichten van een gemeentelijk slachthuis te Alkmaar mogelijk was en zoo ja, tot de spoedige oprichting daarvan te willen besluiten Het prae-advies van B. en W. verscheen in April 1898 Van dat prae-advies was de eindconclusie, dat B en W. door den raad zouden worden ge machtigd om ten spoedigste de noodige voorstellen te doen, tot onverwijlde oprich ting van een openbaar slachthuis. Bij de voorbereiding zijn groote diensten bewezen door den gemeente-secretaris, den heer Donath, die een speciale studie van dit onderwerp had gemaakt, waarvan de vruch ten grootendeels waren neergelegd in een rapport dat den raad bereikte. De raad nam evenwel niet dadelijk een de finitieve beslissing. Zes April 1899 benoem de hij een speciale commissie bestaande uit de heeren Vonk en de Groot, aan wie werd toegevoegd de heer Looman, destijds ge meente-architect. Inmiddels was evenwel mijn ambtsvoorganger overleden en in verband hiermede besloot de raad dit punt aan te houden tot na de benoeming van een nieuwen burgemeester. Een nieuwe aanleiding tot de vertraging tot ik was benoemd, was dat ik kwam uit een gemeente waar men niet zoo geavanceerd was als hier, zoodat ik van slachthuizen nog geen 6tudie had gemaakt en mij eerst op de hoog te moest stellen en mij erin moest werken. In [Juni 1920 werden B. en W. door den raad uitgenoodigd opnieuw een uitgewerkt plan voor een slachthuis met koelhuis in te dienen, na een of meer deskundigen te hebben ge raadpleegd. Als deskundige werd benoemd, de heer Quadekker, directeur eener dergelijke inrichting te Nijmegen. Met diens hulp wer den door B. en W. zoodanige plannen ont worpen dat zij geen bezwaar meer ontmoet ten, zoodat 17 Januari 1906 tot uitvoering werd besloten en in Juni 1906 de aanbeste ding plaats had waarbij het hoofdwerk werd gegund aan den heer Wienhoven te Schie dam. Wanneer men zich afvraagt, of die tien laren vanaf het oogenblik waarop het eerste adres werd ingediend tot heden, verloren ja ren zijn dan meen ik, dat die vraag gerust ontkennend mag worden beantwoord, indien men nagaat hoeveel verbeteringen er sedert *ijn aangebracht. Die tien jaren zijn zelfs nuttig besteed. De techniek van de slachthui- ren heeft in dien tijd groote sprongen ge maakt. Het was bijvoorbeeld aanvankelijk ons voornemen om het vuile water op zeer eenvoudige wijze te loozen en thans heeft men veel verbetering, heeft men zelfs een complete inrichting voor het biologisch rei nigen van het afvalwater. Wet genoegen denk ik terug aan de reis van B. en W. naar Tilburg, waar de heer Jenny Weyerman ons de biologische reini ging van staatswege heeft laten zien en waar we hebben kunnen constateeren, dat het vuile afvalwater in de fabrieken in zuiver wa ter werd veranderd, zoo zuiver, dat er zelfs goudvisschen in konden leven. Kortom, er is heel wat gebeurd ia die 10 jaren, heel wat gewijzigd en verbeterd. Nu de inrichting thans staat geopend te worden, dient aller eerst venneld, dat er hier nog een persoon van het dagelijksch bestuur van destijds aan wezig is, de heer Bruinvis, destijds oudste wethouder en geruimen tijd waarnemend burgemeester. Hij heeft een grondig onder zoek ingesteld op de wijze zooals wii die van hem kennen, en hierdoor is hij geworden van een tegenstander een warm voorstander. Dank dient ook te worden gebracht aan de commissie van voorbereiding, de heeren de Groot, Vonk, Looman en den heer de Man, die zoo krachtig heeft gesteund bij de inrichting der reiniging. Het is moeilijk alle namen te noemen van personen die in deze zaak hebben medegewerkt en ik zou vreezen. aat ik enkele personen zou vergeten indien ik een poging daartoe deed. Laat ik dus vol staan met te zeggen dat wij veel zijn ver schuldigd aan zeer veel personen. Toch dien ik de gemeente geluk te wen schen met den aannemer, den heer Wien hoven, die altijd een ruime opvatting heeft getoond en altijd klaar stond, om te helpen. Ook den heeren Smulders te Utrecht (voor de installatie), de Vries Robbé te Gorkum i voor de transportbanen), Alberts en Kluft i voor de electrische installatie) moet ik dank zeggen voor de wijze, waarop zij aan de op dracht hebben voldaan. De gemeente is dank verschuldigd aan de twee deskundigen Pot en Brouwer. Tien jaren geleden zouden we zeker ook niet een directeur hebben gekregen zooals we nu hebben. Dr. Stuurman toch heeft zijn op leiding genoten van den heer de Jong te Leiden, wien onlangs een professoren-zetel is aangeboden. Ruim een jaar is dr. Stuur man hier nu werkzaam. Het hart en ziel heeft hij zich in dien tijd aan de zaak gegeven Ook heeft hij getoond, naast de belangen der gemeente ook die der slagers in hooge mate te willen behartigen. Dat is een eerste ver- eischte en daarom mogen we vol vertrouwen deze inrichting toevertrouwen aan dr Stuurman, verwachtende dat over niet te langen tijd vele tegenstanders in voorstan ders zullen veranderen. Een goed voorbeeld is in dezen gegeven door den heer Luiting, die zich destijds als tegenstander duidelijk heeft doen kennen, maar begrijpende, dat de totstandkoming niet meer kon worden tegengegaan, heeft mede gewerkt om te maken, dat de inrichting vol deed aan billijke eischen". Onder geleide van den directeur van het slachthuis en den directeur van openbare werken werd vervolgens door de aanwezi gen het nieuwe gebouw bezichtigd. Tot zoover het verslag van 27 Maart 1908, dat nog een uitvoerige beschrijving van het Slachthuis bevat. Nu, 25 jaar later, zijn er natuurlijk in de intellectueele kringen dezer gemeente geen tegenstanders van het Slachthuis meer. Een kwart eeuw hebben het abattoir en de daaraan verbonden koelinrichting en ijsfa briek afdoende hun bestaansrecht bewezen en wij zijn er van overtuigd, dat ook de sla gers ondanks de lasten en plichten hun door wet en verordening voor het gebruik dezer inrichting opgelegd de toestanden van vroeger niet meer terug zullen wenschen. Het moge eenigszins vreemd lijken, dat bij de opening ook het bestuur van een vereeni ging voor dierenbescherming aanwezig was en wij herinneren ons nog hoe de slager Ple- via, toen hij lid onzer vroedschap was, eens groote vreugde in den raad verwekte, toen hij een pleidooi hield voor dierenbescherming Men vond in de begrippen slager en die- rer -chermer iets tegenstrijdigs, maar men vert et daarbij dat een slager ook niet voor zijn pleizier slacht, maar alleen omdat zijn klanten het vleesch verlangen. Wie zich nog herinnert hoe voor het tot stand komen van wetten en gebouwen den slacht- en vleeschkeuringsdienst betreffende, de dieren in primitieve slachtplaatsjes aan de gruwelijkste folteringen waren overge leverd, kan er niet anders dan van harte dankbaar voor zijn, dat er in het moderne slachthuis steeds naar gestreefd wordt den noodzakelijken dood zoo kort en pijnloos mo gelijk te maken en wij zijn er van overtuigd, dat dit zeer zeker allereerst de instemming van de slagers zelf zal hebben. Uit dezen gezichtshoek bekeken, is het dui zenden dieren ten zegen geweest. Voorop staan natuurlijk de zindelijkheid bij het behandelen van het vleesch, de zeker heid het te kunnen bewaren zonder bederf en last not least de keuring van alle dieren en organen vóór zij publiek verkocht mogen worden. In deze vijf-en-twintig jaren is er ook het slachthuis nog veel veranderd en verbe terd en den tegenwoordigen directeur, den hee: W. Voorthuvsen, die ook al weer vele dienst jaren echter den rug heeft, komt zeker een wcord van lof toe voor de wijze waarop hi| het gebouw aan de eischen van dezen tijcl dienstbaar heeft gemaakt, voor zijn deskun dig beheer en voor de sympathieke wijze waarop hij met zijn personeel en zijn „klan ten" is omgegaan, wat er zeker toe heeft bij gedragen het nut dezer instelling in breeden kring te doen waardeeren. Moge het slachthuis over 25 jaar weer op een even dankbaren arbeid terug zien, als dit thans het geval kan zijn. voerd en daar verdeeld. DE ZAAK-SNEEVLIET. Anderhalf jaar geëischl wegens opruiing. Zooals in ons vorig nummer reeds ge meld, heeft gister de zaak-Sneevliet (op ruiing) gediend voor de Amsterdamsche rechtbank. Er was zeer veel belangstelling. De als getuigen door den verdediger gedag vaarde minister De Graaff en het Kamerlid Cramer waren niet verschenen. Na verhoor van de andere getuigen hield het O. M. een uitvoerig requisitoir, waarin anderhalf jaar gevangenisstraf werd geëischt wegens opruiing. De invrijheidstelling van verdachte werd geweigerd. Morgenochtend za! mr. Stokvis zijn pleidooi ïouden. BRANDSTICHTING. Het O M bij het gerechtshof te Leeuwar den heeft gister 3 jaar gevangenisstraf ge vraagd tegen den 42-jarigen timmerman E. B. te Lutjegast en tegen zijn beide zoons vrij spraak. wegens brandstichting in hun wo ning. De rechtbank te Groningen had alle drie vrijgesproken. POGING TOT MOORD TE DEN HAM. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een stoelenmatter te Dalfsen, die te Den Ham een bezoek had ge bracht aan een koopman, dien hij had aan gevallen en getracht te wurgen. Toen dat mislukte, sloeg verdachte hem met een knuppel, waardoor het slachtoffer schedel breuk bekwam. Het Hof bevestigde het von nis der rechtbank te Zwolle, waarbij ver dachte tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. DE AANSLAG TE UDEN. De rechtbank van 's-Hertogenbosch deed Donderdag uitspraak in de strafzaak tegen den 30-jarigen caféhouder J. W. te Uden die terecht stond voor mishandeling op 19 December van het vorige jaar te Uden ge pleegd op den woonwagenbewoner J H., die hij zoo met een bijl verwondde, dat deze op 25 December is overleden. W. werd veroordeeld overeenkomstig den eisch tot drie jaar gevangenisstraf. DE GESCHIEDENIS VAN EEN KOE. Was in de weide geslacht In begin September is uit de weide van den landbouwer Z. te Velsen een koe gesto len. Het dier was den weg, die langs het Noordzeekanaal loopt, opgejaagd en daar ge slacht. De daders, acht in getal, hadden het vleesch met een motorboot, die in het kanaal lag, naar de woning yan een hunner yer iet aantal volken tot 15 April opgeven bij den secretaris van het afdelingsbestuur Kenne- merpark 19. Voorts werd besioten te trachten in na volging van andere plaatsen alhier een honig- maiit te houden, waar door de leden uitslui tend eigen gewonnen honig, staande onder rijkscontrole en voorzien van rijksmerk aan het publiek zal worden geleverd. De bijeenhouders meenen, dat deze maat regel het honigverbruik en den honigverkoop zullen bevorderen, ook daarvoor wijl nog veel wel goedkoope doch minderwaardige of vervalschte buitenlandsche honig aan het publiek wordt aangeboden. Na bespreking van eenige huishoudelijke aangelegenheden en verloting van bijen- materiaal werd de goedbezochte vergadering door den voorzitter gesloten. Alhier had een veiling plaats van zooge naamde „kerkschapen". Verkocht werden 31 stuks. 13 stuks werden verkocht 18; 2 a 13; 4 a f 11.50; 12 9.50; te zamen voor 420. MOORDAANSLAG TE NIJMEGEN. Op 13 Januari J.l. heeft een 30-jarige kellner te Nijmegen in de passage van Vroom en Dreesman een moordaanslag gepleegd op zijn echtgenoote, van wie hij gescheiden leefde Hij bracht de vrouw met een mes een steek in den rug toe, doch zij genas van de verwonding. De kellner stond Dinsdag voor de rechtbank te Arnhem terecht wegens poging tot doodslag. Blijkens de verklaring van den genees heer die het slachtoffer behandelde, heeft de vrouw in levensgevaar ver keerd. De vrouw, als getuige gehoord, deelde mede, dat verdachte herhaaldelijk aan drong op herstel van het huwelijk Hi; had haar herhaaldelijk gedreigd. Verdachte bekende het feit. De subst. officier van justitie achtte de ten laste gelegde poging tot doodslag bewezen De eisch luidde twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 11 April. Van de door de dameskrans W. I. K verlote prijzen vielen de drie eerste ten deel aan de nummers 333, 331 en 415. Van de vroege aardappelen zijn door de zware nachtvorsten de eerste reeds weder afgevroren. Wij zagen ze reeds op regel staan, doch thans totaal zwart In de vergadering van de damvereeni ging „Damlust" werd als secretaris gekozen de heer W. Verkroost en als commissaris den heer W. Kuijt. De vereeniging, die thans bijna 40 leden telt, hoopt 10 April een ont moeting te hebben met de damvereeniging te Obdam aldaar. Dinsdagavond gaf de tooneelvereenl ging „Kunst naar Kracht" haar laatste voor stelling in dit speelseizoen. Na een kort openingswoord van den voor zitter, de heer J de Wit, tradtn de spelers voor het voetlicht met „De houten Ham" Het stuk mag als voldoende bekend be schouwd worden, reden waarom we meenen te kunnen volstaan met de mededeeling, dat er uitstekend spel te zien gegeven werd. Har telijk is er gelachen. „Kunst naar Kracht heeft gezorgd voor een avond van gepaste ontspanning, en daarmee velen aan zich ver plicht. Ook ditmaal werd weer een verloting gehouden tot versterking der kas. Een ge zellig bal besloot dezen zeer geslaagden avond. Door het te hoog en onoordeelkundig opladen reed een vrachtauto Woensdagmor gen de draden van het electrisch net en de radio-centrale aan flarden. Het dorp was hierdoor eenigen tijd van stroom en muziek verstoken. Het nummer der wagen is genoteerd, zoo dat dit muisje nog wel een staartje zal krijgen. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Heiloo en Omstreken van de Vereeniging tot Bevordering van den Bijenteelt in Neder land, in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden alhier. Besproken werd een ingekomen verzoek van de directie van de Wieringermeer om dit voorjaar weder met bijen naar den Wienrin germeerpolder te reizen. Dit is zoowel in het belang van de kool zaad winning als van de bijenhouders. WOGNUM. Alhier werd in openbare veiling een arbeiderswoning verkocht, waarvan de huur prijs bedraagt 1.25 per week. Het perceel bracht de kapitale som op van46. Naar we vernemen hebben Ged. Staten thans goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad om de kermis dit jaar niet te laten doorgaan. Mej. C. W. B. ter Brugge, die tengevolge van een auto-ongeval op 5 Dec. 1932 ernstig werd gewond en daardoor tijdelijk haar func tie als ondeiwijzeres aan de o. 1. school al hier moest neerleggen, is thans weer in zooverre hersteld, dat zij 3 April a s. haar werk alhier weer zal hervatten. Een moeder schrijft: „Drie maanden geleden was mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had herhaaldelijk huilbuien en was ten zeerste terneerge slagen. Daarom wilde ik het eens met Kruschen Salts probeeren; ik gaf haar een halve theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en kleine dagelijksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken en middageten. Dat was zoo drie maanden geleden. Nu is ze flink en opgewekt en slaapt en eet uitstekend Ze is een ander mensch. Zij kMjgt nog steeds de dagelijksche dosis Kruschen Salts Mijn man, mijn andere dochter en ik-zelf nemen ook g-regel d Kruschen Salts; het is een wonder zoo- al-- men zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheumatiek in mijn linkerarm en schouder en kon n et sla pen van pijn en ook dat is nu heelemaal verdwenen; ik voel me uitstekend. Mevr M Z. De meest voorkomende oorzaak van neerslachtigheid is hardlijvigheid; het vervelende is dat men zelf maar zelden merkt, dat men aan deze kwaal lijdt, t Gevolg is een ophooping van schade lijke stoffen die de gezondheid ernstig benadeelen. Kruschen Salts voorkomt hardlijvigheid, doordat het alle afvoer- organen aanspoort om hun functies beter te verrichten; alle afvalstoffen worden op volkomen natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd Verfrischt en vernieuwd bloed stroomt door Uw aderen ge voelt U als verjongd. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten 0.90 en 1.60 per flacon Stralen de gezond voor één cent per dag. Met de werkzaamheden voor den aanleg van den grooten verkeersweg door h-t Geestmer Ambacht wordt a.s. Maandag be gonnen. Van het aantal benoodigde arbei ders mogen er uit Broek op Langendijk ruim 2 pCt., uit Zuidscharwoude 1814 pCt., uit Noordscharwoude ruim 18 pCt., Oudkarspel 22*/« pCt. .Koedijk 2314 pCt. bij den aanleg worden te werk gesteld. Men vraagt zich nu echter af, hoe de akkers bewerkt moeten worden, als het grootste deel der arbeiders andere werkzaamheden verricht. Heden staan alleen al aan den Kanaaldijk bij de Arbeidsbemiddeling als werkzoekenden 60 arbeiders ingeschreven. In Concordia werd Donderdagavond een openbare vergadering gehouden door het voorloopig comité „Mobilisatie voor den vrede, groep Langendijk". Een groot aantal personen was aanwezig. De heer K. Koopman opende de bijeen komst met een hartelijk welkom, zijn vreugde uitsprekend over de goede opkomst. Spr wees er op, dat men thans meer dan ooit pa raat moet zijn om den vrede te behouden. Het zal slagen, doch niet alleen door vergade- ringbezoek. Men moet helpen de vredesge- dachte aan te kweeken. Men moet durven „neen" te zeggen. Hierna verkreeg de spreker voor dezen avond, de heer Van Warmelo, oud-kapitein der artillerie, het woord en hield een rede zooals wij die reeds eenige malen te Alk maar hebben verslagen. Nadat door een aantal personen een onder leiding van mevr. Smitvan der Wal inge studeerd spreekkoor „Mensch wees vrij" van Stuivenberg zeer duidelijk ten gehoore werd gebracht, vervolgde de hegr Van Warmelo zijn rede, die met zeer veel belangstelling werd gevolgd. Alle vrouwen moeten zich vereenigen in één bond en contact zoeken met de vrouwen en moeders van andere landen. De rede werd met een dankbaar applaus beloond. De heer Koopman sloot hierna de bijeen komst, dankend voor de opkomst en sprak de hoop uit, dat spoedig een definitief comité aan den Langendijk kan worden opgericht BOTER IN KOELHUIZEN. De Crisis-Zuivelcentrale maakt be kend, dat tot en met Woensdag 5 April a.s. des avonds om zes uur boter in er kende koelhuizen kan worden opgesla gen onder de bepalingen van de binnen kort tot stand te komen regeling voor koelhuisboter. MEER BOTER DOOR DE MARGARINE? Waarschijnlijk met ingang van Maandag a.s. Naar verluidt, moet zeer ernstig reke ning worden gehouden met de mogelijk heid der uitvaardiging van een ministe rieel besluit, om met ingang van Maarn dag a.s. het voorgeschreven percentage dat door de margarine moet worden ge mengd, te verhoogen van 25 op 40 pcL Er zal, door middel van den accijns, naar gestreefd worden, dat de prijs der 40 pct.-mélange niet of zeer weinig hoo- ger zal zijn dan die der 25 pct.-mélange, meent het Hbld. KOPPENGELD OP HET EILAND MARKEN. Sinds jaren wordt op Marken van de vreemdelingen Koppengeld geheven vroeger 7 cent. sinds twee jaar 10 cent per persoon Van de hierdoor verkregen gelden worden de wegen onderhouden. Dit is in zeker opzicht billijk, omdat door het vreemdelingenverkeer de we gen bijzondere voorziening eischen In den loop der jaren is er echter een onbillijkheid ontstaan Het Koppengeld werd n.1. alleen gevraagd van de z g. rondvaartbooten en gelegenheiusdien- sten in het drukke seizoen Het Marker- veer. dat de trampassagiers opneemt, bleef onbelast. Thans echter wordt zeker wel de helft der bezoekers door het veer aangebracht, mede een gevolg van de moderniseering van het trambcurijf In de raadsvergadering van Woensdag is nu besloten van eiken passagier, on verschillig door welk vaartuig, aange bracht, de 10 cent te heffen. Vaste be zoekers als reizigers, venters, familie leden van inwoners en derg. vallen er dus ook onder. Alleen de Markers zelf zijn vrij. De te^en«temmers (2 van de 71 ver wachten van alle kanten verzet tegen deze nieuwe verordening. TEGEN DE WEELDE- VERTERINGSGELASTING. De Geldersche Industrieele Club te Arnhem heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin met aandrang wordt verzocht goedkeuring te willen onthouden aan het ontwerp weeldever- teringsbelasting. In het adres wordt o.a. aangevoerd, dat deze belasting de werkloosheid zou bevorderen. POLITIEKE VERGADERING ONTBONDEN Vragen van den heer De Visset Het Tweede-Kamerlid de heer L. de Visser heeft aan den minister van justitie schrifte lijk gevraagd of het de regetring bekend is, dat een openbare vergadering van de com- Den 5en \pril is het 25 aar geleden, dat marechaussee van G'arerbrug is ontbonden en de zaal waarin zij werd gehouden ont ruimd, omdat naar hel oordeel van bedoelde marechaussee, de spreker op deza vergade ring C. J. P. Schalker, secretiris van de partij voornoemd en oorkomend op de can- didatenlijst van die nartij voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing, niet „gematigd" genoeg sprak. Voorts wordt gevraagd of de regeering niet van meening is, dat ne marechaussee door fenoemde handelwijze zijn bevoegdheid is te uiten gegaan en mededeelen waarom de be doelde marechaussee, ondanks herhaald en uitdrukkelijk verzoek van den spreker voor noemd, beslist geweigerd iieeft proces-ver baal op te maken tegen dien spreker, wegens door dezen marechaussee vermeende straf bare uitdrukkingen of woorlen. Tenslotte wordt een ernstig onderzoek naar een en ander verzxdri FILMJOURNAL-..ULTIMATUM" AFGEWEZEN De directies van de bioscooptheaters te Rotterdam hebben in handen van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond gesteld een tot hou gerich- ten brief, welke hun was toegezonden namens de Rotterdamsche afdeelingen van de Socialistische Arbeiders-Jeugd, Jongeren Vredesaactie, Revolutionnai Jeugdbond, Orde van Jonge Tempelie ren. Sociaal-democratische Studenten club. Nederlandsche Bond van Absti- nent-studeerenden, Vrijzinnig-Hervorm den Jongeren Bond .Vrijzinnig-Chr. Jon geren Bond en Vredes-Scouts In dezen brief werden de bioscoop directies gesommeerd om vóór April aan deze organisaties te berichte- of zij bereid zijn in het vervolg ge* n film journaals te vertoonen van militaaristi- sche demonstraties". Het hoofdbestuur van den Nederland schen Bioscoopbond heeft thans beslo ten zich daarbij op het standpunt stellende, dat het bedrijf niet in relatie kan treden met organisaties, die met geweld maatregel en dreigen den brief niet in behandeling te nemen en zijn leden te Rotterdam te berichten dat op dezen brief geen antwoord mag worden gegewu.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5