£attds en Jmw&ouux ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK B i 1 Di D< Ja vo el' In deze resolutie stelt de vergadering, met 'fcoomaaai iUeauxs BERGEN. Is gevolg Van kou va Hen 0ASPIRIN helpt steeds CASTRICUM TEXEL. OTERLEEK. BROEK OP LANGENDIJK. HEEMSKERK. OUDKARSPEL. vóórzien van de nieuwste machint* levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON av mi V< 8' re di le k d C C I DE TOESTAND DFR DUITSCHE JODEN. Oroote openbare vergadering in het R.A.I.-geboaw te Amsterdam, belegd door het Comité voor Bij zondere Joodsche Belangen. Vele duizenden israëlieien van allerlei rang en stand en ook zeer velen van andere religie naar schatting 20000 personen waren gisteravond in het R. A. I.-gebouw bijeen gekomen om een massaal protest te doen ihooren tegen en uiting te geven aan hun ver ontwaardiging over het optreden der Duitsche 'Nationaal-Socialistische Partij tegen het joden dom in Duitschland. Door het aanbrengen op verschillende punten van luidsprekers had men er zorg voer gedragen, dat de sprekers, ■die in deze groote openbare vergadering georganiseerd door het Comité voor Bij zondere Joodsche Belangen van hun mede- voelen met den droevigen toestand der Duit sche joden hebben doen blijken, en daarover het licht van hun inzicht hebben doen schij nen, door alle aanwezigen op zoo goed mo gelijke wijze in hun betoog konden worden gevolgd. Voor honderden was er een zit plaats, enkele duizenden moesten staan. De vergadering we.d bijgewoond door den opperrabbijn van de Nederlandsch tsraëlie- tische hoofdsynagoge, den heer A. S Onder wijzer. prof. dr. J. L. Palache, dr. I. H. J. Vos en verschillende vooraanstaande leden van het Comité Het eerst sprak de heer A. Asscher, die zeide, dat vóór alles deze vergadering staat in het teeken van rouw. Aan sprekers ver zoek om zich van zijn plaatsen te verheffen en een oogenblik de broeders in Duitschland te gedenken, werd door allen gevolg gegeven. Spr. stelde vast. dat onschuldige Joden nog Zaterdag in de gevangenis zijn geworpen en gruwelijk mishandeld werden. Een van de slachtoffers was in de vergadering aanwezig, hij woont reeds twintig jaar in Amsterdam en ging j.1. Vrijdag naar Duitschland. om zijn ouders te bezoeken Hij werd gearres teerd en tot bloedenc toe geslagen. Toen hij zeide, reeds twintig jaar in het buitenland te wonen, zeide men: Och, we dachten dat je 'hier als Jood woonde. Je kunt gaan. maar je moet een verklaring teekenen. dat je door ons nobel behandeld bent! (Rumoer). Tot deze verklaring werd hij met de re volver gedwongen. Spr. keerde zich met klem tegen de bewering, dat de Duitsche Joden geen goede vaderlanders konden zijn} met verklaringen van mannen van reputatie toon de hij verder aan, dat de methode van het ritueel slachten in Duitsch Nationaal-Socia listische kringen als barbaarsch veroordeelt en die men daarom gaat verbieden, de meest humane methode van het dooden van slacht vee is. De geloovige Jood zal daar dan ook koste wat het kost. aan vasthouden. De joden en niet-joden in de hoofdstad deed spr. het beroep geen enkelen Duitscher in Amsterdam te bemoeilijken, te hinderen of te beleedigen. Blijkt binnen enkele dagen, dat men de joden in Duitschland nog meer ver volgt dan zij reeds gedaan werden, dan zullen wij niet nalaten die maatregelen te nemen, die zij hier ioden en niet-joden. in de macht hebben, totdat zal worden ingewil ligd onze niet te weerleggen eisch: dat den joden in Duitschland recht wordt gedaan De volgende spreker, dr A. van Raalte 2eide, dat het schijnt te komen tot een joodsch eenheidsfront over de geheele wereld Wei beweert men in Duitschland. dat geen enkele jood een haar is gekrenkt, doen wij weten wel beter. Dr. Spiegel is te Kiel vermoord Zijn familie heef' hem daar begraven. Maar in de Nazipers valt te lezen, dat dr. Spiegel nog levens in Kuil rondloopt. Dat is echter de medicus dr. Spiegel en niet de advocaat Zaterdag aidus spr. begint de boy cot tegen 60000 joden in Duitschland; dat is een vernietiging van menschen, die alrijc voor Duitschland op alle gebied gevochten hebben. Als deze boycot doorgaat, is Duitsch land geen rechtsstaat meer en heeft het Duit sche volk zich van de beschaving atgekeerd (Daverend bijval). Prof. dr H. Frijda, vervolgens het woorc verkrijgend, sprak in hoofdzaak in gelijken 'geest, als dr. Van Raalte gespioken had. Hij betoogde dat men in Duitschland de joden verantwoordelijk heeft gesteld voor den slechten gang van zaken. Doch het zijn juist de joden geweest die den naam van Duitsch land in het buitenland hebben hoog gehou den. Het is een taak van de wereld, maar in de eerste plaats van de ioden zelf tot behouc van het kostbaar goed. waarvooi zij eeuwen gestreden hebben, hun burgerrecht te strijden. De laatste spreker, prof dr. D Cohen zeide o m. dat de joden in Duitschland voor dat land immer gearbeid hebben, zij zijn ver diensteiijke staatsburgers geweest die mee werkten aan de Duitsche cultuur zij vei vul den hun plicht als staatsturges, a's elk ander staatsburger. Nooit hebben de joden getoond, dat zij in eenig opzicht tegen Duitschland zijn Wat vergaan moge de liefde van de joden onder elkaar vergaat nimmer (Daverend applaus).| Als zionist sprak hij de vergadering toe met de leuze: wat ook vergaan moge de joodsche geest en de ioodsche ziel zal nim mer veigaan. lApplausl. Wij zijn het vo'k, dat fier omhoog staat en niet anders eischt dan een plaats in de wereld, waarin het zi:n cultuui heeft ge bracht. Wr zu'leu in deze dagen behouden de waardigheid van een vo'k dat zich zijn fierheid en grootheid bewust :s! (Daverende biival. aangroeiend tot een ovatie). De heer Asscher 'as vervolgens een aanta berichten voor in den loop van den avonc uit Duitschland onrian^en en waaruit bleek dat de bovcot reeds :s ingezet Het scheroe 'commentaar dat hij op deze berichten leverde werd meermalen met krachtig applaus uit de vergadering onderstreept. Tumult Toen de heer Asscher daarop een door he comité voorgestelde resolutie aan de orde stelde, werd getracht de vergadering te ver storen Er ontstond een groot tumult; de rust keerde eerst gedeeltelijk terug, toen eenige lvrriemakers door de politie uit de zaal wa ren verwijderd en de heer Asscher. zij het niet zonder stemverheffing de resolutie voorlas Een motie, volkomen erkenning van het recht van het duitsche volk, vast: dat bij de berichtgeving vaak overdreven is en dat de regeering als zoodanig aan de voorgekomen daden niet schuldig kan wordoi geacht en in sommige gevallen ook hulp is verleend dat echter de in de pers verschenen berich ten over de gebeurtenissen in Duitschland het gevolg zijn van de sinds jaren gevoerde anti semitische agitatie, die op verschillende plaat sen in daden tot uiting is gekomen; dat het daarom niet aangaat, die benchten als voorwendsel te gebruiken voor een boy- cat, die de joden in Duitschland economisch en staatsrechterlijk zal vernietigen; protesteert met allen nadruk tegen den aan- gekondigden bovcot van joodsche industri- eelen, handelaren, juristen, musici enz. en verklaart: dat haar protest geenszins een aan het Duitsche Volk vijandig karakter draagt; en dat gerekend kan worden op een volledig uitblijven van joodsche protesten tegen Duitschland in welken vorm ook, zoodra de joden in dat land in hun volle menschen- en burgerrechten zullen zijn hersteld Onder daverend applaus werd deze reso lutie aanvaard, waarna de vergadering werd gesloten. Comité te Rotterdam Te Rotterdam is een comité van actie ge vormd dat zal overwegen op welke wijze het Nederlandsche jodendom kan deelnemen aan de internationale protestactie tegen de anti- semietische terreur in Duitschland. BRAND. Te Exloo drie boerderijen afgebrand. Donderdagmiddag is te Exloo (Dr.) brand uitgebroken in de boercerij van den heer L. Haandrikman. De vlammen deelden zich on middellijk mee aan de aangebouwde boerderij bewoond door mej. J. Eding en sloeg van daar over naar de boerderij van den heer H. Zielman. De drie met riet gedekte behuizin gen stonden zoo snel inlichte laaie, dat al leen uit de woning van den heer Zielman een en ander kon worden gered. De dorpsbrand weer, die water in tanks van de op eenigen afstand gelegen zuivelfabriek moest halen, stond vrijwel machteloos. Behalve huis en inboedel verbrandden van den heer Haandrikman 5 koeien en 3 var kens, van mej. Eding 2 koeien en 1 varken. Mej. Eding die ziek in een tentje nabij haar woning lag, kon nog bijtijds worden gered. Het tentje is verbrand. Alles was laag ver zekerd, behalve de woning van mej. Eding, wier verzekering juist eenigen tijd geleden door de desbetreffende maatschappij werd opgezegd wegens te groot risico door de rie ten dakbedekking. De oorzaak van den brand -s vermoedelijk een defect aan een schoorsteen. VERKEERSONGEVALLEN. Onverwacht oversteken Gistermiddag omstreeks één uur is in de Tesselschestraat te Den Haag een negenja rige jongen uit de Zeezwaluwstraat, toen hij onverwachts de tramrails overstak en uit bal dadigheid op een bijwagen van lijn 10 wilde springen, gevallen en door den bijwagen overreden. De knaap werd zoodanig ver minkt, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. Motorrijder aangereden en aan de gevolgen overleden. Op het Nassauplein te Den Haag kwamen een personenauto en een motorrijwiel met el kaar in botsing. De motorrijder, een 51- jarige oberkellner, kreeg een schedelbreuk. Overgebracht naar Bronovo is de man kort na aankomst overleden. KORTE BERICHTEN. De Staatscourant van vanavond bevat een kon. besluit waarbij de contingenteering van schoenen, welke vandaag afloopt, ver nieuwd wordt. De nieuwe contingenteering geldt voor een half jaar. Zoowel het percen tage als de basis-jaren blijven ongewijzigd. Wegens slapte in het bedrijf zal de si garenfabriek der fa. A. J. v. Dartel te Box meer, met ingang van morgen worden stil gelegd. Aan het geheele personeel is tegen dien datum ontslag aangezegd. Het Tweede Kamerlid prof. dr. Slotema ker de Bruine, heeft gisteren na langdurige afwezigheid wegens ziekte, de vergadering der Tweede Kamer heeft bijgewoond. Te Klazienaveen is gisteren een verga dering van verveners gehouden ter bespre king van de mogelijkheid van steunverleening door de regeering aan het noodlijdende veen bedrijf in Drente. Vandaag en morgen wordt op de mijnen Laura en Julia te Eygelsboven niet gewerkt wegens gebrek aan afzet Te Laren (Gooi) heeft de burge meester aanstoot gevende verkiezings reclame der 0 S P van de gemeente lijke borden doen verwijderen. Gisternacht is ingebroken in het kantoor van den heer P. Bootsma han delaar in petroleumprjducten te Leeu warden Uit een schrijfbureau is een ijzeren geldkistje, inhoudende 1300 gestolen Heden wordt professor dr. D. Korteweg oud hoogleeraar aan de uni versiteit te Amsterdam, 85 jaar. Door Ged. Staien van Nooidholland is op verzoek van den gemeenteraad besloten tot gesioien-verklaring van het voor het al gemeen rijverkeer bestemde gedeelte van de Eeuwigelaan, voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. Het Plaatselijk Crisis-Comité is voorne mens om op 4, 5 en 6 April a.s. aan de hui zen der ingezetenen een tweede geldinzame ling te doen houden. Onze plaatsgenoot de heer B. Mo! Hzn is met ingang van 15 April benoemd to agent van politie te VGravenhage, Uitsluttgndverkrijgbaar in doe «njo-bandbuiijosvut 2t tab!. 70 ctv an eranjaiakjai van 2 tab», t 10 et». Op het door de Kamer van Koophandel en rabrieken voor Hollands Noorderkwartier gedaan verzoek tot geregelde lichting van de brievenbus bij de r.-k. kerk te Castricum is door den inspecteur der P.T.T. gunstig be schikt. Bij wijze van proef zal vanaf heden deze bus 3 keer per dag n.1. te pl.m. 6.10, pl.m. 14.45 en pl.m. 18.30 door den besteller van het hulpkantoor te Limmen worden ge- "icht. Voor den afstandsmarsch, die op Zon dag 2 April over Texel gehouden zal wor den, hebben zich ruim 200 deelnemers opge geven. Ook van Alkmaar zal een gezelschap de marsch meemaken. Gestart wordt om 10.30 van de Groene plaats te den Burg, opdat deelnemers van buiten Texel gelegen heid zullen hebben met de boot van 9 uur uit den Helder naar hier te komen. De tocht gaat langs de zandkuil over Zuid-Haffel naar den Hoorn, waar het fan- farencorps D.E K. het gezelschap zal bin nenhalen. Vandaar gaat men langs de den nen naar het strand en zoo naar de Koog en daarna over de Waal weer terug. De marsch is 35 K.M. lang en men meent deze in 5 uren te kunnen volbrengen. Onderweg wordt twee maal een half uur halt gehouden Het fanfarecorps van den Burg zal 't gezel schap met muziek weer binnenhalen. Woensdagavond heeft in café de Vries alhier een ouderavond plaats gehad, welke niet al te best bezocht was. Het hoofd der school, de heer de Wit, zette n z'n openingswoord uiteen, wat het eigen lijke doel is van een ouderavond. De heer Slot bracht in bespreking het euvel, dat zooveel kinderen naar de stads scholen gaan. Spr. vroeg of het niet mogelijk was het onderwijs hier zoodanig in te rich ten, dat zooiets niet meer voorkomt. De heer de Wit zette uitvoerig uiteen het verschil tusschen een opleidingsschool en een school met eindonderwijs, wat het karakter ié van de O. L. school. Moeten de kinderen later naar een middelbare school, dan doen ze verstandig, niet te laat naar een oplei dingsschool te gaan. Dat heeft met het peil van het onderwijs eener dorpsschool niets te maken, het is een kwestie van aansluiting. Het onderwijs als zoodanig is hier niet slech ter, dan van welke andere lagen* school. De onderwijzer is gebonden aan zijn leerplan, doch de leermiddelen hier zijn van de laatste jaren. Besproken werd nog de slechte toestand waarin de school verkeert. Den geheelen win ter heeft de jeugd kou geleden in het groote lokaal. Maatregelen daartegen dienen te worden genomen. De heer de Wit deelde mede, dat B. en W indertijd de school hebben geïnspecteerd, en verbetering hebben toegezegd. Er deugt niets meer van de ramen en de vloeren. De laatste bestaan voor 't grootste deel uit blik, om de gaten te bedekken. De sponningen verkeeren in een dergelijk stadium, dat men er met de duim door kan steken De verlichting in de school deugt ook niet, daar de ramen op den noordkant zijn. Het resultaat der besprekingen was, dat de oudercommissie, in overleg met de commissie van toezicht, een adres aan den raad zal richten. Bovendien zullen de ouders in de ge legenheid worden gesteld, dit adres mei hun handteekening te steunen. Tot slot van den avond droeg mej. Joh. Tromp voor: „Vacantiekinderfeest"' van Cohen—de Vries waarmee ze veel succes oogstte. Een modern bedrijf. Sinds enkele d3gen is ons dorp een in stelling rijker geworden, n.1. een gemeente lijken ophaaldienst. Dit geschiedt door enke le werkloozen per „driewielde kar". Met de opgehaalde rommel wordt het z.g. „Honds bosch", een waardeloos stuk land, opge hoogd. Misschien dat daardoor in de verre toekomst nog eens een sportterrein kan wor- den gedicht. burgemeester en weth. Bakker der gemeente Oudkarspel. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit dat zoo weinig leden op deze vergade ring aanwezig waren. Slechts 'n 8-tal leden ïadden hun belangstelling getoond. De secretaris las nog een strooibiljet voor dat samengesteld is door hoofdbestuur en ederatie; hiervan zullen een 1000-tal besteld worden. Hierna volgde het jaarverslag, waaruit we iet volgende aanstippen. Het ledental is een weinig teruggeloopen, 3 bestuurs- en 1 le denvergadering werden gehoudenéén avond voor de ouden van dagen, rentetrekkers, met een mooi tooneelstukje en een propaganda film. Door den penningmeester, den heer H. dosk, werd het financieele verslag voorge- ezen. Het nadeelig saldo van het vorige jaar was 27.72. De ontvangst van dit jaar 280.92, de uit gave 283.76. Hier is het nadeelig saldo vo rig jaar inbegrepen, blijft een nadeelig saldo 2 84. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld. De afgetreden bestuursleden, de heeren Jb. Mosk, E. Slooves en W. Koordes, werden ïerkozen. Naar de algemeene vergadering werden afgevaardigd de heeren Jn. Bruin en H. Bak- eer. Hierna volgde de rondvraag. De burgemeester richtte een woord van ïulde tot den voorzitter, die ondanks zijn in validiteit toch deze vergadering leidde. De heer Carnas vroeg of het hier niet mo gelijk is een rijtoertje te houden met de ouden van dagen, waar dit in den omtrek in bijna elke afdeeling gebeurt. Dit heeft de sympathie van het bestuur wel en zal in het bestuur besproken worden. De heer H. Bakker vroeg of het 25-iarig lestaan der afdeeling geen reden is dit te ïerdenken. Het bestuur had besloten dit in den win- terpropaganda-avond te doen. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekking te strijden tegen het Oud en Arm, op voor premievrij staatspensioen. Donderdagmorgen werden voor het eerst door de Gebr. Slot aardbeien aan gevoerd ter veiling, welke 4 en 5 cent per stuk opbrachten. Te Beverwijk kwam Donderdag o. m de voormalige burgemeesterswoning van den heer Wiegman, thans burge meester van Wassenaar, onder den hamer. Het geheel, staande aan den Alkm Straatweg te Noorddorp besloeg eene oppervlakte van 15 are en is thans het eigendom van den heer de Vilder, die er een pension in uitoefent. Het gebouw werd in 1907 gesticht door een onzer vroegere burgemeesters n.1. den heer A. Seret en kostte toen ruim 8000. Zijn opvolger, pas genoemde heer Wiegman, heeft aan het gebouw zeer veel ten koste gelegd, o.a. centr. verwar ming enz. en bedong wegens vertrek in 1930 ongeveer 20 000.Of hij het er voor gemaakt heeft, zal nog wel te be zien zijn geweest, doch Donderdag is het door den eigenaar opgeboden tot 7900.—. Aan de Beverwijksche bloemen markt werden Woensdag de eerste lelies aangevoerd. De heer W. Kroon r benoemd als orgel trapper bij de Ned. Herv. gemeente alhier De 8sten April is het 25 jaar geleden dat de afdeeling van de Bond voor Staats- pensionneering werd opgericht. Vergadering van den bond van staats- nsionneering van de afd. Oudkarspel pei Nc oordscharwoude ten huize van den heer Vis. De heer Chr. Olthoff opende de vergade ring met een woord van welkom aan den HENSBROEK. Algemeene vergadering van de Tuin- bouwvereeniging „Ons Belang" ten hui ze van den heer K. de Boer op 28 Maart, 's avonds half acht. Voorzitter was de heer Joh. Koning. Deze heette de niet talrijk opgekome- nen welkom, tevens het eerlid burge meester Kooiman en de pers. Spreker hoopte dat de besprekingen in het be lang van dë vereeniging mochten zijn en verklaarde de vergadering voor ge opend. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken: Van den controleur van den planten- ziekte-kundigen dienst, den heer van Herwijnen, was een verzoek ingekomen om subsidie voor de bekende doeleinden. Besloten werd wederom evenals vori ge jaren 10 toe te kennen. Van den secretaris der L. G. G was een schrijven ingekomen inhoudende de bekendmaking dat de bij den vierbond aangesloten tuinbouwers gezamenlijk 500 H.A. suikerbieten mogen verbouwen. Inlichtingen zijn te bekomen bij de plaatselijke secretarissen en bij die van den vierbond, den heer Kwant. Nog schrijft de heer Kwant, maar dit is niet officieel, dat de garantieprijs voor de bieten zal zijn 11, met een ge halte van 17 pet. suiker. Het zaad is verkrijgbaar voor 0.50, voorschotten kunnen worden gegeven, waarvoor 6 pet. rente moet worden betaald. De leve ring moet geschieden aan groot vaar water. Daarna behandeling beschrijvings brief voor de algemeene vergadering der L. G. G, die gehouden zal worden op Donderdag 6 April in café Oudejans te Ursem, 's nam. 2 uur. De eerste 6 pun ten worden of behoeven niet te worden behandeld. Punt 7, voorstel van het bestuur om ten hoogste V»o van den omzet beschik baar te stellen voor reclame. De heer W. Koning is van meening nu het buitenland onze producten toch niet meer koopt, de reclame wel achterwege kan blijven. De voorzitter bestreed dit, daar zelfs nog heel wat reclame in het binnenland moet worden gemaakt. Besloten wordt 7» pet. beschikbaar te stellen. Van „de Toekomst" te Zuid-Schar- woude. Dat het kiesstelsel van de Provinciale commissie zoodanig gewijzigd wordt dat de leden van de aangesloten ver eenigingen meer zegginschap krijgen, door aan iedere aangesloten vereeniging van de centrales stemrecht te verleenen voor het verkiezen van het bestuur. De afdeeling kan geen genoegen nemen met het stelsel van kiesrecht zooals he' thans is. Allen konden na gehouden b6' spreking met het voorstel van „de Toe komst" meegaan. „De West" te Koedijk. Deze stelde voor dat het bestuur wordt opgedragen om de producten van z.g. besmette bedrijven van de veiling weren enz. Na bespreking werd dit idee luide toegejuicht. Ook met het voorstel van „de Groentencultuur" te Broek op Lan gendijk werd meegegaan. Naar aanleiding van de exploitatie rekening vroeg de voorzitter of iemand daar nog enkele inlichtingen over wenschte. Na een kleine bespreking over de 27000.bloembollengeld werc alles in orde bevondeot *555555551 Door de vergadering werd het onbiH lijk gevonden dat de salarissen van het personeel met 10 pet. zijn verlaagd en de presentiegelden zoo zijn gebleven. Afgevaardigden naar de algemeene vergadering waren Jn. Volkers, G Dek ker, plaatsvervangers Jn. Gelder en A. - Leyen. Van het bestuur Jb. Groot Langereis en G. Insing. Rondvraag. De heer D. Leegwater vroeg waar men terecht kan om op te geven hoeveel aardappelen je wilt laten keuren. De voorzitter antwoordde dat dit bij Dekker te Obdam moet gebeuren. Door P. Schreuder werd naar voren gebracht waarom de prijzen voor de verloting altijd bij dezelfde persoon worden gekocht. Zal worden geregeld. De heer Bobeldijk vroeg naar den prijs van de aardappelkisten. Deze zijn 28 ct. en worden gemaakt door L. Groot, al hier. De heer Joh. Doornspleet vroeg of er al weer eens wat steun in aantocht is. De voorzitter kan daar ook niet veel van zeggen met zekerheid. De heer J. Langereis vroeg waarom er zoo weinig bekendheid aan die steun verleening wordt gegeven. De voorzit ter zeide dat men aan den Langendijk zelf ook niets weet. Nu deelde de voor zitter nog mee dat de kisten niet precies aan het monster voldoen. Spr. vroeg wat de vergadering in dezen wenscht te doen. Besloten werd om hiervoor 1 cent per kist te korten. ST. PANCRAS. De vereeniging „De Tuinbouw'* verga* derde Donderdag in het café van den heer Bouwstra. Aanwezig 81 leden. De leiding berustte door ontstentenis van den voorzitter in handen van den heer Jb. de Vries. In zijn openingsrede hoopte de voorzitter, dat de heer Kloosterboer weer spoedig in ons midden mag zijn. De tijd is weer daar, dat wij naar de akker gaan, doch het gaat met een bezwaard gemoed, als wij de ontvangsten van onze ver eeniging noemen, zegt dit genoeg. Dat be- bedroegen in 1918 1305000, in 1932 306.400, een verschil van één millioen; deze cijfers zeggen genoeg. De nood is groot Van den heer R. Zeegers was een dankbe tuiging ingekomen voor de genoten hulp bij zijn ziekte. Behandeling beschrijvingsbrief. Door den heer C. Duif werd op de explotatie- rekening gewezen, de afschrijving voor 1933 kon spreker geen voldoening geven, deze ver schilt te veel met 1932. De heer Schuur wees op de Dub. Debiteu ren dit werd verwezen naar de algem. verg. Behandeling voorstellen. Het bestuursvoorstel 1 /20 reclame werd na eenige opmerkingen goedgevonden, als mede het voorstel van „De Toekomst" om het kiesstelsel te veranderen in de Provinciale Commissie. „De West" te Koedijk stelde voor om z g n. besmette bedrijven van de veiling te weren Door den voorzitter werd uiteengezet, dat de besmette bedrijven zijn zij, die door executie worden verkocht in den crisistijd, enz. De vergadering kon echter niet met het voorstel accoord gaan, omdat statutenwijzi ging enz. eerst noodig zou blijken te zijn. Voorstel „Groentencultuur" Br. op Lan gendijk. Actie Regeeringsteunwet 1933. De heer Hoogland wees vooral op de laat ste zinsnede van het prae-advies van het hoofdbestuur. Spreker is deze dag voor be sprekingen omtrent deze wet naar Den Haag geweest om met verschillende Kamerleden te confereeren, want de 5 millioen staat weer op het orogramma en dit blijkt toch veel te kort te zijn. De Kamerleden waren het volkomen een», doch w^zen op de slappe houding der Kamer en vreesden, dat als de minister zei: het is er niet, dan zou de Kamer zich daar wel bij neer leggen. De heer J. Wagenaar (bestuur) wees op ce verschillende belangen van groepen, b.v. ztjn de Westlandsche tuinders gebaat met een paar dagen wegneming van de markt van een zeker product, dat de minimumprijs niet kan opbrengen, dit is echter voor onze pro ducten van geen waarde. Het grootste bezwaar is wel voor den tuin bouw, dat alles wat toeslag zal moeten ont< vangen, uit de staatskas zal moeten worden getrokken, die maakt het veel moeilijker dan de producten, wanneer indirecte belasting wordt geheven. Het eenige lichtpunt in de steunwet kan worden de „Wet van Bevoegdheden wetsontwerp kan beter voldoen dan de steun wet zelf, hiermede kan en reservefonds vv°r' den gevormd. Het voorstel werd aangenomen. Verkiezing afgevaardigde. Gekozen werden behalve het bestuur heeren J. Slijker, C. Bakker, C. Boon, D- Kansen, A. Hopman, M. Zeegers, G- Schuur en Jac. Olie. Verdeeling Bloemkool zaad: Verdeeling Bloemkoolzaad. Hiervoor bestond weinig belangstelling! zoodat dit punt vlug was afgehandeld. De heer van Herwijnen deelde mede, n« deze zomer wederom proeven zullen woraeu genomen voor de draaihartigheid. De heer T. Bakker wees op het jaarverslagj waarin voorkomt het geven van bonnen, tro de besluiten der vergadering wordt maar ge geven, dit is niet zooals het hoort. Door verscheidene sprekers werd hierover het woord gevoerd en tenslotte naar groote vergadering verwezen om hier over over te spreken. Hierna sluiting. re vakken vaaK mei zooveel energie Ml -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6