Alkmaarsche Courant. het zwembad-vraagstuk. {Radionieuws SeuilletoH GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Het mysterie van het diamanten kruis. Honden! mt en dertigste jaargang. VRIJDAG 31 MAART Na urenlange discussie heeft de Raad met 13-8 stemmen het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een open zweminrichting aangenomen. 1933 *o. 77 Zaterdag 1 April Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 9.— De Notenkra kers o.l.v. D. Wins en gramofoonpl. 10. VPRO-morgenwijc:ng. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Janny van Oogen, voordracht. De Notenkrakers, o.l.v. D. Wins Alarion en Hamilton, zang en pianobegelei ding van H. P. v. d. Velde. VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 12.—2.— VARA- Kleinorkest o.lv. P Duchant en gramofoonpl. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.50 H. Kunst: „Moderne Toestellenbouw". 3.10 Concert door het B-trio, viool, cello en piano. 4. De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot. 4.30 K. de Boer: „De saneering in het bakkersbe drijf''. 4.50 Optreden van P. Collin en H. Stuurop. 5.05 Orgelspel Joh. Jong. 5.15 Vervolg H. Stuurop en P. Collin. Orgelspel Joh. Jong. 5.40 A. M. de Jong: „Letterkun dig overzicht". 6.De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot. 6.30 Afgestaan. 7.V.R.O. 8 Demonstratie van het Vertaal-apparaat „Germano-Olando-Translaeterophone" door Ir. G. Cvalozzi. 8.10 Operette „Ball in Sa voy" in 3 bedrijven van P. Abraham (Het Fritz Hirsch gezelschap). Uitzending van het voorspel, 1ste en 2de bedrijf uit de Stads schouwburg te Groningen. 9.10 De drie leu genachtigste verhalen. 9.25 Vervolg ope rette. 10.40 Vaz Dias. 10.50 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.15 VARA-Varia. 11.20—12.—VARAorkcst o.l.v. Hugo de Groot. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 915 en 10.Gramofoonplaten. 1130 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert 2. Voor de jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4. 'HIRO. 5.Orkestconcert en sportpraatje 6.20 Lezing. 6.40 Vervoeg concert. 7.10 Le zing. 7.45 Causerie. 8.Schlagermuziek 8 45 Vaz Dias. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Ver volg Schlagermuziek. 9 45 Declamatie. 10.— Vervolg Schlagermuziek. 11.30—12.Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.5011.05 Tijdsein en berichten. 12 20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Commodore Grand orkest o.l.v. J. Muscant 2.05 Gramo foonplaten. 3.05 Harry Rov en zijn band 3.35 Ooggetuige-verslag van de Boatrace „Oxford—Cainbridge". 4.35 Gramofoonpl 5.05 Orgelspel H. Ramsav. 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten. 6.5<~ Sporiprattje 7 05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Piano recital A. Delias. 8.20 VaudeviLc program ma. 9.20 Berichten en lezing 10.BBC orkest o.l.v. E. Clark. 10 50 Vcoidracht 10.5512.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn band. Parits „Radio-Paris"1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 820 Orkestconcert. 11.20 Concert door het Omroeporkest. 3.10 Dans muziek door 't Omroeporkest. 7.20 Cabaret- programma. 8.05 Radiotooneel. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con eert uit rest. „Wivex". 1.502.20 Gramo foonplaten. 2.50—4.50 L. Preil s orkest m. m v. solisten. 7.20 Weensche dansmuziek door het Omroeporkest o.l.v. F Mahler. 8.30 Volksmuziek door het Omroeporkest o.l.v 'Mahler. 9.10 Hoorspel. 9.40 Lindquist's Harmonica-orkest. 10.101135 Dansmu ziek o.l.v. Kai Julian. Langenberg, 473 Al. 6.25,7.23 en 11 50 Gramofoonplaten 12.20 Concert. 1.55 Gra mofoonplaten. 4.20 Concert door Mannen zangvereeniging o.l.v. Schmiedel en Man doline-ensemble o.l.v. Leonhardt. 7.20 „Sei- fenblasen", vroolijke revue va*- A E. Sisting 10.05—11.20 Concert o.l.v. E. Klosz. Rome, 441 M. 8.05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 11.20 Concert o.l.v. Felleman. 12.30 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 4.20 Dansmuziek uit St Sauveur. 5.50 Zangvoordracht. 6.10 en 7 20 Gramofoonplaten. 7.50 Concert door oudl-leerlingen van het Kon. Conservatorium ouai-icci iin^vu m_ m te Brussel. Hierna concert o.l.v. P. Moreaux 508 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee I vAAJ i»». mans. 12.30 Concert o.l.v. Felleman. 4 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 5 35 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 6.20 Dito 7.50 ..De kuische Suzanne", operette van Gilbert. In de pauze gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Seifenblasen'', vroo lijke April-revue van A. E. Sisting. 8.20 „Des tollen Bombergs Kumpanei", vroolijk spel van E. Keineburg. 9.20 en 10.05 Ber 10.2011.20 Populair avondconcert uit München. Het voorstel houdt in met de N.V. „Zwem- badenbouw" een overeenkomst aan te gaan voor het stichten en exploiteeren van een open zweminrichting met restaurant en daar voor 110.000 te verstrekken en 15000 volksbaden a 10 cent te garandeeren, den grond gratis te geven en de plaatselijke be lastingen te restitueeren. Om half drie kwam dit voorstel in behan deling. De heer Govers verwonderde zich over den haast waarmede deze bijlage naar voren was gekomen. Spr. herinnerde aan de lezing van mr. Bierenbroodspot en stelde voor om mede te werken tot het verkrijgen van een Overdekte Bad- en Zweminrichting. Spr. stelde een motie namens zijn fractie waarin wordt voorgesteld een commissie van raads leden en deskundigen te benoemen, welke commissie binnen 2 maanden een rapport zal hebben uit te brenger.. De heer B u 1 e .1 s kon zich met de motie niet vereenigen. Uitstel oordeelde spr. voor Alkmaar funest. Spr. citeerde een Duitsch dokter, die betoogde, dat alleen een gezond mensch volkomen leeft. Voor spr. is het een dag van vreugde Reeds 26 Juni 1930 wees spr. op den noodtoestand bij de zweminrich ting aan het Zeglis. dien hij nader belichtte. Thans hebben wij te besluiten of dit zal voortduren Spr. bracht een woord van hulde aan het college voor het voorstel om een in richting te bouwen die voldoet aan de hygië nische eischen. De zaak is in Alkmaar uitge slagen tot een brand. Een bepaalde groep kwam dadelijk met een ander plan. De laatste dagen is de zaak opgeblazen Wanneer een bepaald blad in Alkmaar een tendenz opwekt tegen het col lege dan acht spr. de zaak niet fair. Voor het blad is het moeilijk voorstellen van dit col'ege svmpathiek te vinden. De heer Govers: Dat hebben wij ge leerd van jullie. (Gelach). De heer Bulens- De inrichting van de Karperton kan niet bogen op de hygiënische voordeelen van de inrichting die B en W. willen stichten. Spr. ziet in het standpunt van de redactie een hrize tegen het college. De beer Govers: U vergist U. De heer Bulens besprak de buitenge woon snel uitgeschreven vergadering van het Witte Kruis. Spr oordeelde deze wijze van zaken doen niet juist. Waarom j heeft, waar het college met spoedplan- nen kwam, de redactie geen onderhoud met de wethouders aangevraagd, om te voor komen, dat de zuigkracht van Alkmaar naar elders zou gaan? Spr. wees er op, dat 24 Juni 1930 de burgemeester reeds gezegd heeft, dat het twijfelachtig was. een over dekte inrichting in Alkmaar te krijgen. Spr. oordeelde dit fbans nog voor Alkmaar niet mogelijk en niet "an belang, omdat hoofd zaak is dat de arbeidende bevolking er ge bruik van moet kunnen maken. Waarom heeft, het ..Witte Kruis" zirh niet eerder tot den wethouder gewend? Plotseling, nu er een voorstel is, tracht men een tendenz bij het publiek te bren gen tegen de open inrichting. Spr.'s fractie acht een overdekte inrichting niet mogelijk, al zal hij als zwemmer een gelegenheid prefereeren, waar men het geheele jaar kan zwemmen, maar duizenden arbeiders en vrouwen kun nen daarvan met het oog op de nrijzen geen gebruik maken. Spr. heeft den indruk, dat men een inrichting wil voor een bepaalde volksgroep. Hij wee« op de tarieven van Amsterdam en merkte op dat Mr. Bierenbroodspot voor Alkmaar geen cijfers had genoemd. Voor perso neelzwemmen met steun van werkge vers gevoelt spr. niet. Die gebruiken dit voor reclame. Amsterdam, Zwolle en Arnhem zorgen naast de overdekte in richting voor open inrichtingen, waar goedkoop gezwommen kan worden. Als er een open inrichting bestaat dan zal spreker zich niet tegen een over dekte inrichting verzetten. Hij juicht het dan ook toe, dat de Arbeiders- Sportbond het voorstel van B. en W steunt Men heeft gevraagd of men er de po litiek moet bij halen, maar met een overdekte, waar de arbeiders buiten de deur worden gehouden schept men een standeninrichting Uit hygiënisch oog punt is een open inrichting ook beter Het dreigen met uitstel beteekent. dat men voor dit jaar onze menschen naar de Karperton drijft. De heer Stoutjesdijk: Naar de Noordzee. De heer Bulens: Wie zegt ons dat er op de grens van Heiloo ook geen par ticuliere inrichting komt? Juist daarom is het tijd om de inrichting te zetten Wanneer er niemand komt kost het slechts 6000. maar ook de overdekte zal geld kosten Persoonlijk is spr. voor het gemengd zwemmen en zonnebaden op de zelfde grond slagen, waarop de anderen er tegen zijn. Hij is overtuigd, dat dit zal leiden tot zedelijke verheffing. Deze meening wordt door ver schillende paedagogen gesteld. Het gemengd zwemmen is beter dan kermissen en carna vals. Spr. heeft geen bezwaar om de zonne baden te scheiden, omdat hij overtuigd is, dat 50 jaar verder niemand dit meer wil. Spr. eindigde met op te wekken een daad voor Alkmaar te doen en door het betere het goede niet in duigen te laten vallen. De heer S i e t s m a was met den heer Bülens van oordeel, dat de bestaande toe stand onhoudbaar is. Spr. betreurde het, dat zoo overhaast gehandeld is, dat het betere ge- of'erd wordt aan het goede. Spr. heeft in de financieele commissie voor een overdekte ge pleit. De wethouder zeide, dat daar niet aan gedacht kon worden, omdat het 'n Vt mil- lioen moest kosten. De raad nam pas gister kennis van het rapport van het Witte Kruis Nu heeft spr. geen vergelijking kunnen maken. Spr. is het met de opmerking van het op blazen niet eens. Het betsuur van Het Witte Kruis handelde goed. Al wordt het besluit ge nomen, dan kan er toch niet op 15 Juni ge opend worden. De menschen zullen toch naar Bergen gaan en laten ze daar desnoods het geheele jaar naar toe gaan. Spr. is door mr Bierenbroodspot ten volle overtuigd, dat de overdekte inrichting de geheele bevolking dient. De gemeente zal toch besprekingen kun nen maken voor volksbaden. Het idee-Govers lijkt spr. niet gek, al is de motie praematuur en was het beter, dat ze na het antwoord was gesteld. De heer Bulens zou zich niet tegen een overdekte verzetten als er een open inrichting is, doch Dinsdag hebben wij duidelijk gehoord, dat er dan nooit sprake van is. Spr. is overtuigd, dat het grootste deel van de bevolking is voor de overdekte inrichting. Na het uitstekend ver slag in de Alkm. Courant behoeft hij dit niet aan te toonen. Als zwemmer is spr. het met mr. Bierenbroodspot eens, dat 5 maanden zwemmen in een open inrichting onmogelijk is en dit te meer omdat de kleedkamers 100 M. van het bad zijn geprojecteerd. Men kan niet langer dan 3 maanden zwemmen en de meesten gaan dan naar het strand. Spr. is voor uitstel en het instellen van een com missie. De heer Stoutjesdijk was ook van oordeel, dat een overdekte inrichting de voorkeur verdient. Bovendien is hij van mee ning, dat de N.V. Zwembadenbouw, die 4 Mei 1932 is opgericht, geen voldoende ze kerheid biedt. Zij mist de ervaring, waar over de N.V. De Sportfondsen beschikt en die bovendien een instelling is, die uitsluitend in het belang van de volksgezondheid werk zaam is. De N.V. Zwembadenbouw bouw de nimmer een zwembad en heeft er ook nooit een geëxploiteerd. Gisteren is er door het Sportfondsenbad te Breda een overdekte inrichting volgens het serresysteem aanbe steed voor 122.700. Deze inrichting is bere kend voor een plaats van 60.000 inwoners. Het is dus wel mogelijk, dat zoo'n inrich ting voor Alkmaar nog minder behoeft te kosten. In ieder geval is reeds thans bena derd het bedrag, dat B. en W. voor een open inrichting beschikbaar willen stellen. De bevolking is meer gebaat bij een inrich ting, waarvan men het heele jaar gebruik kan maken en spr. beveelt daarom met aan drang de motie aan. De heer Vogelaar wil niet verdacht worden van hetze tegen het college als hij blijk zal geven het met dit college niet eens te zijn. De discussies loopen niet zoo als in het belang van de zaak ge wenscht is De gewoonte is, dat een motie van orde direct wordt afgedaan, voor men de bijlage bespreekt. De heer Govers stelde er prijs op eerst de motie af te handelen. De voorzitter vond het beter door te gaan, doch kan het voorstel-Govers moeilijk tegen houden. De heer Govers kon zich er niet tegen verzetten. De voorzitter had begrepen, dat de motie naar een overdekte walde. Wij spreken voorloopig nu alleen over de motie. De heer Vogelaar oordeelde, dat het wel een noodlot schijnt, dat door dit College belangrijke voorstellen er onvoorbereid door worden gedreven. Ook met de gemeentelijke radio was dit het geval. Niemand der raads leden heeft den tijd gehad om zich over dit voorstel een oordeel te kunnen vormen. De overeenkomst met de N.V. Zwembadenbouw was zelfs bij de stukken aan de raadsleden niet aanwezig. Toen spr. er de vorige week in de financieele commissie naar vroeg, ant woordde de secretaris, dat hij dat stuk pas des middags had ontvangen. De leden van de financieele commissie hebben er ook niet behoorlijk kennis van kunnen nemen. Spr. neemt niet aan, dat het plan van het Witte Kruis naar voren is gekomen om dit College te dwarsboomen. De heer Bakker: Het ligt er duimen dik op. De heer Vogelaar: Men kan dat niet volhouden. Het is wel gemakkelijk om iemand verdacht te maken, maar ik vind dat men bij ieder zoo lang mogelijk eerlijke bedoelingen moet veronderstellen. Het plan van B. en W. kwam pas Zaterdag bekend en het Witte Kruis kon dus niet eerder met het andere plan komen. Het spreekt vanzelf, dat een vergadering met spoed bij elkander moest worden geroepen; een vergadering na deze raadsvergadering zou niets beteekend heb ben. Spr. was verhinderd die vergadering bij te wonen, maar hij heeft het goede verslag in de Alkm. Courant gelezen. Met het oog op de financieele risico zou hij de vraag: open of overdekte zweminrichting in deze moeilijke tijden in geen richting bevestigend willen be antwoorden. Spr. weet, dat een meerderheid in den Raad een nieuwe inrichting wil en hij zal dit dus buiten beschouwing laten. Voor Alkmaar vindt hij een jaar vertraging niet zoo'n groot bezwaar, omdat wij hier het na tuurlijke bad vlak bij hebben, dat toch altijd door velen geprefereerd zal worden. In de vacanties zal de zee de groote concurrent blijven en spr. achtte het dus van groot be- anlg, dat beide plannen grondig onderzocht worden, opdat een beslissing met kennis van zaken kan worden genomen. Ten stelligste ontkent spr., dat dit thans mogelijk is. Merkwaardig noemt spr. het, dat de raads leden na het uitschrijven van de vergadering van het Witte Kruis Maandag nog een uit voerig schrijven van B. en W. ontvingen met nadere inlichtingen. Daardoor nam de Raad kennis van het rapport van het Witte Kruis, maar waarom is dit niet vroeger overgelegd. Waarom heeft het College niet aan de Com missie gevraagd of die het rapport van 1930 nog ongewijzigd handhaafde. Spr. vond het niet juist, den Raad in vijf, zes dagen een dergelijke kwestie te laten beoordeelen. De gemeente bindt zich voor 50 jaar moreel te genover den Zwembadenbouw om geduren de dien tijd geen overdekte of een andere ge lijke inrichting te subsidieeren. Spr. achtte dit niet juist en vereenigde zich met het voor stel om de bijlage aan te houden, maar dan zóó, dat na beoordeeling van beide plannen naast elkander, met kennis van zaken een beslissing kan worden genomen. De heer Govers wijzigde de motie, zoo als dat door den heer Vogelaar was aange geven. Den heer K e ij s p e r speet het, dat de heer Vogelaar niet in de gelegenheid is geweest, den heer Bierenbroodspot te hooren. Deze heeft een keurig pleidooi gehouden voor de N.V. De Sportfondsen maar hii heeft niet aangetoond de betere exploitatiemogelijkheid van een overdekte inrichting boven een open inrichting. Inderdaad moeten wij streven naar de beste oplossing, maar wij moeten ook streven naar de best exploitabele oplos sing en naar een oplossing, die aan het grootst mogelijke deel der bevolking gele genheid geeft, aan de zwemsport deel te ne men. De motie tot aanhouding heeft spr. ver wonderd. Deze toch veronderstelde, dat de exploitatie-mogelijkheid van de overdekte grooter is, maar bij de begrooting zei Mr. Langeveld: „Een overdekte inrichting is te duur". Mr. Langeveld: Dat zei ik op grond van de oude gegevens. (Gelach.) De heer K e ij s p e r veronderstelde, dat een scherpzinnig jurist niet zonder onderzoek zegt, dat een zaak te duur is. Spr. kan zich met de motie niet vereenigen, omdat hij een uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A W v. E.—v. R- 13' Langzaam gleed het boek uit zijn handen Met een zachten klap viel het op het bed en een windzuchtje door het haf open venster deed een blad van de krant opwaaien. Terwijl hij met een schuldig gezicht de kamer rondkeek, liep de kolonel naar het beü toe, en zoo tersluiks, alsof hij een diefstal be ding, pakte hij de Times op. Zacht riep hij uit: „God, waar dient toe!" Een oogenblik later schoof hij zijn stoei onder het licht en begon het verslag van den moord te lezen. Peter Daley had een aanschouwelijk ver haal gegeven over het vinden van het lijk der agenai-es van den juwelierswinkel, i Hij beschreef, hoe Darcy, toen hij in den vroegen morgen beneden kwam, de vrouw, fie al stijf en koud was, had gevonden, met ingeslagen schedel en een steekwonde in de zij. Geen enkele bijzonderheid ontbrak, of schoon het afschuwelijke van het geval door de goede beschrijving er handig aan was ont hei nomen. De wonden schenen terzelfder tijd te zijn toegebracht de eene door het metalen jagersbeeld, dat naast het lijk op den grond was gevonden, de andere door een brief opener in den vorm van een dolk. door Harry King als de zijne erkend, doch die met zijn met bloed bevlekt lemmet op de werktafel van haar neef, James Darcy, was gevonden. De oplossing van het geheim van den moord hing af van de antwoorden op twee vragen, zooals de verslaggever nader uiteen zette. Ten eerste, welke wond was de oorzaak van mrs. Darcy's dood? Ten tweede, wie bracht elk der wonden, of beide, toe? Van deze punten uitgaande, kwam men op andere vragen, zooals: het motief voor de misdaad; of er al of geen berooving had plaats gehad; en zoo ja, door wien. Dan, om tot de meer persoonlijke vraag te komen: had King of wel Darcy den moord begaan, en, zoo ja, waarom? „Hm", peinsde de kolonel, terwijl hij de Times las op den avond van den dag, dat de moord was begaan. „Het kan toch best een geheimzinnig geval blijken te zijn, niettegenstaande de twee aan- j gehouden mannen. Laat me eens verder kij- Ken", en hit las voort. De lijkschouwing was verricht en dr. Warren had gezegd, dat elk der beide won den den dood had kunnen veroorzaken, want de schedel was leelijk ingeslagen, en er waren teere deelen geraakt door den dolk, zooals de kranten hem noemden, ofschoon het in wer kelijkheid een briefopener was van vreemd maaksel. King en Darcy waren echter nog niet for-1 meel gevangen genomen, doch werden als ge tuigen op het hoofdbureau aangehouden, hoe wel beiden ongetwijfeld onder verdenking stonden. Volgens de wet moet binnen vieren twintig uur een formeele aanklacht tegen hen zin opgemaakt, en zoolang dit nog niet was geschied, dreigde King's advocaat, maat regelen voor zijn persoonlijke vrijheid te zul len nemen. „O, goed, dan zullen we de aanklacht op stellen zeide Thong kalm, toen de advocaat den vinger dreigend tegen den detective op geheven, dit punt uitvoerig had behandeld „Ik zeg niet, dat we de aanklacht tegen uw cliënt zullen inbrengen, mr. Fussel, maar we zullen in elk geval iemand in staat van be schuldiging stellen". Het is onnoodig te vertellen, dat beide verdachten zeiden, niets van den moord af te weten. King die nu nuchter was was zoo openhartig te vertellen, dat hij den ge- heelen nacht dien hij in gezelschap van vroolijke kameraden in een beruchte gelegen heid had doorgebracht dronken was ge weest, hetgeen gemakkelijk te bewijzen scheen. Darcy vertelde telkens weer, hoe hij, be neden komend, zijn bloedverwante op den vloer in den winkel had gevonden, en dat hij, behalve dat korte onrustige tijdstip in den nacht, niets bijzonders had gemerkt. Sallie Page kon niets meaedeelen; de meid was de stad uit, en geen der winkelbedienden wist meer van de zaak, dan zij zelf hadden vernomen. Aan de hand van Darcy's verhaal hielden Daley en eenige andere verslaggevers be spiegelingen, of een inbreker den winkel kon zijn binnengedrongen, zonder eenig spoo van zijn griezelige daad achter te laten en bij zijn ronddwalen door bet huis Darcy's kamei kon zijn binnengekomen. „Hij zou zelfs ge probeerd kunnen hebben den juwelier te be dwelmen, opperden zij, en was daar mis schien ook wel in geslaagd. Daarna den win- wel betredend, was de indringer misschien juist van plan geweest de brandkast open te breken, toen hij gestoord werd door mrs. Darcy, die misschien beneden was gekomen om te zien. wat dat ongewone leven te betee kenen had". Dat was tenminste een theorie, en een, die insloeg. In elk geval was Darcy, nadat hij, zonder dat hij wist waardoor, was ontwaakt, weer in slaap gevallen, en was om zes uur op gestaan, om zich naar beneden te haasten, voor de reparatie van het horloge van den Indiër het horloge, dat zoo onbehagelijk tikte in den overigens stillen juwelierswinkel omklemd door de hand van de doode vrouw! Er werd bijgevoegd, dat Singa Phut onder politietoezicht stond, ofschoon er geen ver denking op hem was gevallen. Darcy had eerst zenuwachtig, en daarna verontwaardigd zijn onschuld betuigd, King deed niets anders dan het laatste. Natuurlijk volgde de vraag, zelfs al waren de vermoedens nog zoo vaag, wat het doel kon zijn geweest van de misdaad, met zich meebrengend een tweede vraag, welke man er bij was betrokken. overdekte inrichting niet exploitabel achtte. De heer Woldendorp vroeg of het wel te verdedigen was. dat het bestuur van het Witte Kruis ter elfder ure met een belang rijke actie voor den dag kwam, terwijl het vier jaar niets deed. De heer Sietsma: U was daar zelf lid van en hebt dus vier jaar verzuimd, dit ver wijt aan het bestuur te doen. De heer Woldendorp oordeelde, dat men het college van B. en W. niets kan ver wijten. In December wist men, dat er iets te doen was. Toen bleef het Witte Kruis rustig in zijn rust en het deed spr. verdacht aan, dat op het laatste oogenblik met veel bom barie een vergadering in elkander is gezet. Waarom is het bestuur niet gekomen met de vraag: Hoe staat het met het rapport? Spr. vermoedde, omdat het direct na de indiening zich bewust was, dat het voor Alkmaar on uitvoerbaar was De motie van den heer Govers oordeelde spr. te gek om los te loopen. In het rapport staat, dat een overdekte inrichting staat en valt met de plaats in de stad. Er behoeft dus geen commissie te komen om te onderzoeken of een overdekte inrichting bij het Sportpark mogelijk is. De heer Venneker was ook naar de vergadering van het Witte Kruis gegaan in de veronderstelling, dat zou worden aange toond, dat een overdekte inrichting beter zou zijn dan een niet-overdekte. Hij heeft ge hoord een prachtig pleidooi voor de zwem sport, een uiteenzetting van het Snortfond- sensysteem, maar met geen cijfers heeft hij hooren aantoonen, dat een Sportfondsenbad in Allonaar te exploiteeren is. Waarom heeft het Witte Kruis niet eerder geprobeerd, daar voor propaganda te maken? Wanneer men wijs gekomen met een lijst van spaarders, dan was het iets anders, maar men heeft zelfs niet een gedeelte van honderd namen kunnen noemen. Wanneer wij de zaak vandaag uitstellen, krijgen wij dit jaar niets, maar ook geen ze kerheid, dat wij dit het volgend jaar krijgen. L 1plan van het Witte Kruis was zelfs voor mr. Kusters in 1930 onmogelijk. De financieele toestand van de bevolking was toen zooveel krachtiger en spr. achtte het thans in 1933 volmaakt onmogelijk. Laten wij' nu nemen, wat wij kunnen krijgen. Uit stel wordt afstel voor onafzienbaren tijd De heer R i n g e r s wees erop, dat het be sluit toch eerst door Ged Staten zal moeten worden goedgekeurd, vóór men met de uit voering zal kunnen beginnen. Hoe stelt men zich dus voor, het werk op tijd gereed te krijgen? Wordt het werk aanbesteed? Het bad moet van gewapend beton worden ge maakt; dat kan niet in een vloek en een zucht geschieden. Voor spr. is het een raad- sel, dat men half Juni klaar kan zijn. Spr. geloofde dan ook, dat men de zaak in een bepaalde richting wil dringen en aangezien men er dit jaar zoo goed als niet zal kunnen zwemmen, is hij vóór de motie. Men spreekt nu steeds over het drie jaar °u rjPP°rt. maar men weet toch wel, dat „ans.. e kosten in de bouwbedrijven werke lijk zijn gezakt. Waarom vreest men een on derzoek? Omdat men de plannen niet naast elkander durft beoordeelen? Wij hebben hier het voorrecht, dicht bij zee te wonen. Boven dien komt er een inrichting bij de Karper- Iv/1-' Y™ ïaar zou men dus gered zijn. wij behoeven dus niet overhaast een be sluit te nemen. Welk bedrag steekt de N.V. er zelf in? Welk belang heeft zij erbij, dat het goed gaat? Dit moet toch onder de oogen worden gezien. De heer Van de Va 11 was van oordeel, dat de heer Bülens op uitstekende wijze op de eigenaardige manier had gewezen, waar op de zaak onder de aandacht var. het pu bliek is gebracht. Toen spr. voor het eerst las in één der bladen hier ter plaatse, dat in het naburige Bergen in de Bergermeer van particuliere zijde wordt geprobeerd, een zwembassin op te richten, gevoelde hij, waar hij eenigermate op de hoogte was, met welke plannen het gemeentebestuur rondliep, aan komen de actie die hij ook bij een andere ge legenheid was tegengekomen; een actie, ge voerd op een wijze, waarvan gezegd kan worden: de regisseur heeft dat wel meer bij de hand gehad. Nu is die actie gevoerd op fep. zoodanige wijze, dat onwillekeurig ver schillende menschen den indruk krijgen en gekregen hebben, dat een bepaalde organi- satie zich in dezen partij heeft gesteld vóór de overdekte inrichting en tegen de open in richting. Spr. heeft ter plaatse als lid dier organisatie tegen deze wijze van doen na- drukkelijk geprotesteerd. Zonder de leden van die organisatie ermee in kennis te stellen, heeft men partij gekozen. Spr. vindt dit een gevaarlijke wijze van handelen van een der- gelijke vereeniging, die in deze kwestie geen partij moet kiezen en dit zeker niet mag doen zonder de leden daarin te hebben ge- hoord. 6 Ter vergadering waren allerlei belang hebbenden uitgenoodigd Of de aangenomen motie te voren dan wel tijdens de vergade- Het was bekend, dat King altijd in schul den stak, niettegenstaande zijn inkomen en de grootere sommen, die hij van tijd tot tijd opnam. Hij was een vaste klant in den juwe- iierswinkel en gaf toe, dat hij mrs. Darcy een groote som gelds schuldig was voor een broche, dat hij eenigen tijd tevoren voor zijn vrouw had gekocht. Het was natuurlijk mo gelijk, dat hij in zijn dronkenschap naar den winkel was gegaan om den briefopener te halen, waaraan een zonderlinge gril van zijn door drank beneveld brein hem op zoo'n vreemden tijd had herinnerd. Of misschien had hij bij het kaarten zijn geld verspeeld, en was hij naar mrs. Darcy's winkel ge gaan om wat te leenen, of te zien, of hij iets kon bemachtigen, waarop hij geld kon krij gen. Men wist, dat Harry King den vorigen nacht tot vroeg in den morgen had gespeeld en dat hij toen hij op zeker oogenblik alles kwijt was, zich had verontschuldigd, alleen weg was gegaan en goed voorzien van geld, was teruggekomen. Toen zijn vrienden hem gekscherend gevraagd hadden, dat „een da me" het hem had gegeven. Hij ging voort met spelen en verloor alles, waarna hij in de grauwe ochtendschemering naar buiten was gestrompeld, en dit was het laatste wat zijn makkers van hem gezien hadden. Daar na verscheen hij voor het eerste weer na den moord in den iuwelierwinkel. Wordt vervolgd.V

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9