Boeken Qemeentecadm VOOR DE KLEINT BROEK OP LANGENDIJK. W ARMENHUIZEN. ZIJPE. Raadsel hoekse X t lo rij een weekdier. X vochtig. X 6o een rivier in Italië. xxxxxxx Woensdagavond half acht vergaderde het Onderling begrafenisfonds in ;,et lokaal van den heer J. de Boer onder voorzitterschap van den heer P. Stammes. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental bedraagt 389 en wel 321 boven 13 jaar, 65 van 113 jaar en 3 beneden het jaar. De premie bedroeg over het afgeloooen jaar resp. 15, 7K en 2V, cent per lid. Eén sterfgeval heeft plaats gevonden. De uitkeering bij overlijden bedraagt resp. 50, 25 en 10 in natura. Eén bestuurs- en één ledenvergadering zijn gehouden. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester bleek, dat <K ontvangsten heb ben bedragen f 103,59 en de uitgaven 71,78, saldo f 31.81. Bij monde van den heer J. Visser werd ge- adviseerd tot goedkeuring der rekening. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren J- Biersteker, H. Vinke en W. Visser wederom herkozen. Bij de rondvraag werd er door den bode op gewezen dat er leden bedankten, wanneer hij om contributie kwam. Hoe daar mee te handelen? Geantwoord werd dat het betrokken lid verplicht is eerst zijn contributie te betalen, daar deze niet eerder opgehaald of een lid moet overleden, zoodat men dus zedelijk ver plicht is de contributie te voldoen. Wenscht men nadien evengoed te bedanken, dan is het betrokken lid verplicht daarvan kennis te geven aan de secretaris. Besloten werd dit jaar een extra rondgang te houden tot dekking der buitengewone uitgaven. Van bestuurszijde werd vervolgens ieder lid opgewekt, propaganda te maken cn de menschen te overtuigen van het goedkoope werken van het fonds. LANGENDIJK. Wij vernamen, dat door de regeering de gelegenheid is opengesteld, dat in deze streek 500 H.A. suikerbieten met skun van den staat worden verbouwd inplaats van sluitkool. Hierdoor zal men trachten de teelt van de sluitkool, voornamelijk van Deensche wittekool te beperken. De regeer in gssteun zal f 11 per 1000 K.G. bedragen met een suikergehalte van 17 pCt. Als het percentage 16 p€t. is. wordt van de steun 1 per 1000 K.G. afgetrokken, terwijl, als het percentage 18 pCt. is 1 meer zal worden uitgekeerd. Enkele tuinders, die wij over deze regeling spraken, deelden ons mede. dat men hier door wel eenige zekerheid had, doch dat het land hier voor het verbouwen van suiker bieten niet bijzonder geschikt is, het is n.1. te klein. Voor sommige groote stukken land in de polders zal het echter wel uitvoerbaar zijn. NOORDSCHAFWOUDE. Er bestaat gelegenheid om een aantal werkloozen te plaatsen in de Wieringermeer, bij Aartswoud. Wij hebben inlichtingen ingewonnen ter secretarie, waar men oris mededeelde dat het te verrichten werk besiond uit licht werk, be- hoorende bij het ontginningswerk. Het is niet de aanleg van een weg naar Middenmeer. Wat de loonen zijn, hoe de arbeiders naar het werk zullen worden vervoerd en hoeveel arbeiders er voor uitzending in aanmerking zujlen komen, was nog niet bekend. Eenige dagen geleden berichtten wij een geval van inhouding van steun. Wij kunnen thans nog een deigelijk geval mededeelen. Van den bouwvakarbeider S. was de werk- loozensteun ingehouden omdat hij niet kon gaan baggeren. Hij had geen gereedschap en geen geld om dit te koopen. Genoemde bouwvakarbeider had eenigen tijd getrokken volgens de steunregeling der transportarbeiders maar, zoo vertelde ons de gemeente-secretaris, op aandrang van bo venaf werd hem aanzeggging gedaan, dat hij moest beginnen te baggeren. Daar hij geen gereedschap had heeft hij zich tot het crisis- comité gewend om de benoodigde gereed schappen te mogen ontvangen, waarop af wijzend werd beschikt. Men was yan oor deel, dat de heer S., die verleden jaar ook drie weken heeft gebaggerd, deze keer ook het materiaal zou kunnen leenen. De heer S. deelde ons mede, dat hij gaarne aan het werk zou gaan, als hem het gereedschap werd ver strekt. Hij wees er echter op, dat het nu niet zoo gemakkelijk is, om gereedschap te leenen, daar er op het oogenblik zeer veel menschen aan het baggeren zijn, zoo ook de persoon, van wie hij verleden jaar het materiaal leende Bij den bouwer, voor wien hij moest slikken, kon hij ook geen gereedschap be komen. Voor de zakenman fs het een infor matiebureau en bij verzuim kan het voor een desbetreffende som tot schade leiden. Voorbeelden zijn door spr. ge noemd dat het enkel en alleen al van belang is of iemand waarmede men za ken doet ook op huwelijksvoorwaarden is getrouwd. Per jaar wordt aan belanghebbenden 12000 adviezen verstrekt. De bepalingen van het Hande'sregis- ter zijn, wanneer iemand zich wil laten inschrijven hiervan kennis geeft en krijgt hierna een formulier ter invul ling toegestuurd. Ieder zakenman wordt door de wet hiertoe verplicht en een ver keerde en onjuiste opgave kan nadeeli- ge gevolgen hebben. Door het bureau van advies wordt aan ieder zakenman gratis rechtskundig advies gegeven. De middenstandsvereenigingen betalen als contributie hiervoor 25 ets. per lid per jaar en het tweede jaar 10 cents per lip! per jaar. Bij voorkomende moeilijkheden is dit voor de zakenman van groot be lang en hierdoor wordt recht verkregen aan wie recht toekomt. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer Dissel informeerde hoe het kwam dat de verschillende contributies die worden geheven, dat de een meer betaald dan de andere. Spreker lichtte toe dat wanneer iemand zich laat in schrijven het bedrijfskapitaa. moet opgeven. De geldende tarieven zijn van 1000—10.000 gulden (dit is de laagste klasse) wordt het eerste jaar 5 contri butie geheven ,het tweede jaar is dit 2.50 ,van 10000—25000 gulden het eer ste jaar 15 en vervolgens 5. Over soliditeit, wat betreft de zaken man, kan de Kamer geen inlichtingen verstrekken, wel over afwijkingen bij N V., getrouwd op huwelijksvoorwaar den, enz. Spreker merkte op dat de meeste geheimhouding hier wordt be waard. De heer Nieuwland stelde de vraag of de Kamer ook actie kan voeren aan gaande de hooge tarieven van water leiding en electriciteitstarieven. Spreker antwoordde dat wat betreft het eerste hierover actie wordt gevoerd. Belangrijke vragen op het gebied van zakendoen werden do:r de leden gesteld en door spreker op duidelijke wijze toe gelicht, ook wat betreft belastingvraag stukken. De voorzitter bracht dank aan den spreker voor de duidelijke uiteenzetting en dat hierdoor een Ieerzamen avond aan de vereeniging is verschaft. 'De middenstandsvereeniging „Sa menwerking'' hield Woensdagavond in de zaal van den heer Slikker een algem. ledenvergadering met als spreker den heer Burdorf, chef van het handels register Kamer van Koophandel te Alkmaar. De voorzitter, de heer P. Dissel, open de met een woord van welkom. Het woord werd gegeven aan den heer Burdorf. Met gemengde gevoelens had spreker kennis genomen om hier een bespreking en uiteenzetting te geven van het Handelsregister. Om hiervan een volledige uiteenzetting te geven eijn eigenlijk een reeks van avonden noodig. Spr. meende het zoo duide'ijk mogelijk naar voren te brengen. Spreker vond dat het Handelsregister van groot belang is en voor de zakenmenschen. Als voorbeeld werd genoemd de verla ging van porto's, meerdere voorbeelden eijn door spreker genoemd en gebleken is dat deze instelling terdege voor be langen der neringdoenden en zaken menschen opkomt. Het ontstaan van de Kamer van Koophandel werd toegelicht Mocht genoemde instellipg voor eenige jaren nog een kleinen omvang hebben thans echter is door toetreden van .Mid denstandsvereenigingen enz. het tot een groot lichaam gegroeid. Wat het Handelsregister betreft, dit kunnen we noemen de burgerlijken stand van het Handelswezen, „Zij" C^ême werkt zacht en weldadigUw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 203045 en 75 cent. Jaarboek Nederlandsche Reisver- e enig in g 1933. Wij ontvingen het jaarboek 1933 van de N. R. V. dat er dit jaar weder bijzon der verzorgd uitziet. Naast de gewone officieele vereenigingsberichten bevat het een aantal artikelen, welke ook voor den alleenreizenden toerist van groote waarde zijn. In dit verband noe men wij bijzonder de artikelen: „Hoe men het voordeeligst in alle landen reist", douanebepalingen voor rookers, posttarieven in het buitenland naar Nederland, pasvisa, enz. Vele gegevens kan iedere toerist ook vinden in de meer dan 170 programma's van de door de N R. V. voor 1933 nu reeds uitgeschreven reiz.-n .waaronder de groote Generale Reizen naar Lugano, den Rijn, Budapest en Weenen, de J< agd-, Voet- en Zeereizen. Een aantal goed geslaagde illustraties verluchten het bijna 400 pagina's bevat tende boek. Dinsdag vergaderde de raad dezer ge meente. s Na opening door burgemeester J. de Moor, werd mededeeling gedaan, dat door B. en W. aan het gemeentebestuur van Schagen is ge vraagd, of werklooze arbeiders uit de ge meente Zijpe te werk gesteld konden worden bij den bouw van de christelijke school te Schagen. Het antwoord van B. en W. van Schagen luidde, dat in verband met de groote werkloosheid aldaar moeilijk verlangd kan worden, dat arbeiders uit Zijpe bij den bouw van genoemde school te werk gesteld wor den. Vanuit den raad werd opgemerkt, dat dit een poover antwoord is en dat Zijpe er wel aan mag betalen. Een voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen aan een door het gemeentebestuur van kerkrade tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gericht schrijven, houdende verzoek om vermindering van het in art. 205 der lager onderwijswet 1920 ge noemde percentage voor uitkeering aan bij zondere schoolbesturen en vaststelling van een eindtermijn, werd aangenomen In de vorige raadsvergadering is ter tafel gebracht een adres van de afdeeling Schager brug van de V.A.R.A., houdende verzoek maatregelen te treffen tot het tegengaan van radiostoringen, veroorzaakt door het ge- bniik van electrische bestralingsapparaten. Dit adres is toen in handen van B. en W. ge steld om advies. Intusschen is ingekomen een adres van de heeren N. Harebelt, C. Doorn en R. Waiboer, allen te Schagerbrug, hou dende verzoek te willen goedvinden, dat zij hun electrische bestralingsapparaten in wer king stellen des avonds tusschen 7 en IVi uur (met schriftelijke adhaesie-betuiging van 61 radio-gebruikers). Waar uit de adhaesie-betuiging blijkt dat het meerendeel der radio-luisteraars zich kan vereenigen met de door adressanten voorge stelde regeling, doen B. en W. geen voorstel tot het vaststellen van een verordening, ten einde de radio-storingen tegen te gaan. Over eenkomstig den wil van B. en W. werd be sloten, geen verordening als bovenbedoeld vast te stellen en accoord te gaan met de door adressanten voorgestelde regeling. Aan de orde kwamen verzoeken van A. J. Sneekes en Jb Zwemmer om verhooging van vergoeding in de kosten van schoolbezoek ingevolge art. 13 der Lager onderwijswet 1920. Dit punt werd van de agenda afgevoerd, teneinde deze zaak nog eens nader met de be- Hierna werd medegedeeld, dat de minister trokkene te bespreken zijn standpunt handhaafd dat de toeslag op de uitkeering uit werkloozenkassen ten hoogste mag zijn het verschil tusschen de uitkeering uit de werkloozenkassen en het bedrag, dat krachtens de steunregeling zou worden ont vangen. Besloten werd met dit bezwaar van den minister rekening te houden. Overeenkomstig de ingediende verzoeken werd het voorschot op ce gemeentelijke ver goeding krachtens art. 101 der Lager onder wijswet 1920 voor het jaar 1933 voor de r.-k. school te 't Zand bepaald op 2666.28 en voor de r.-k. school te Burgerbrug on 787.50. Vaststelling volgde van den pensioens grondslag van den heer W. Blaauw als direc teur van de alg. begraafplaats te St. Maar tensbrug op 266. De stembureaux voor de Tweede Kamer werden vastgesteld. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten, dat tekorten, ontstaan door huur- verlaging 0.60 per woning per week) van de 10 met rijksvoorschot gebouwde woningen van de woningbouwvereeniging „Zijpe" ten laste van de gemeente komen. (De verlaging gaat in 1 Maart 1933) Aan den heer E. A. Lindenbergh werd, overeenkomstig zijn verzoek, ontslag ver leend als lid van de commissie van toe zicht op de agentschappen der arbeidsbe middeling. In zijn plaats werd benoemd de heer P. Vries te Schagerbrug. Overeenkomstig den thans bestaanden toe stand werd vastgesteld een verordening tot verdeeling van de gemeente in wijken, voor den dienst van de geneeskundigen, belast met de armenpractijk, en aanwijzing van de ge neeskundigen voor bepaalde wijken. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot onderhandschc verhuring: a. van een stukje tuingrond van de ge meente, gelegen in den Leihoek, aan den te- genwoordigen huurder D. Brommer Sz. te Petten tegen een huurprijs van f 5 per jaar; b. van den berm van het Kerkepad te Petten, aan den tegenwoordigen huurder M. Breed te Petten, tegen een huurprijs van 0.50 per jaar. Deze verhuring geldt voor de jaren 1933 en 1934. Een voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en invordering van besmettelijke ziekengelden, werd van de agenda afgevoerd. Bij schrijven van 18 Maart deelde de ont vanger te Schagen mede, gemachtigd te zijn aan de gemeente Zijpe een pachtsomvermin dering der stortgronden langs het N. H. Kanaal te verleenen van: Over 1932 f 1104.42 (35 pCt.) en over 1931 f 340, totaal 1444.42, mits het tot den kan tonrechter ingevolge art. 2 der Crisis pachtwet 1932 gericht verzoek wordt in getrokken. Op voorstel van B. en W. werd besloten op dit schrijven in te gaan. Wegens de slechte uitkomsten van de land bouw! tuinbouw- en veehoudersbedrijven zijn B. en W. van oordeel, dat, evenals over 1931, ook over hét jaar 1932 een huurreductie bil lijk is en dat deze voor de huurders der stort gronden op 50 pCt. van de contractueele huurprijzen dient te worden bepaald. Dit voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. Tenslotte werd aangenomen het voorstel van B. en W. om de gemeente Zijpe voor de gemeentefondsbelasting in de tweede klasse te rangschikken. Tot heden was deze ge meente gerangschikt in de eerste klasse. Tengevolge van dit besluit zal deze belas ting hooger worden. Een berekening van het verschil in belastingopbrengst tengevolge van rangschikking in de 2e klasse is nog niwt gemaakt. Wel kan worden vastgesteld, dat iemand met een inkomen van b.v. 1200 en een kin deraftrek van 200 naar den tegenwoordi gen toestand voor 1000 wordt aangeslagen, lerwijl dat door plaatsing van de gemeente in de tweede klasse 1100 zal worden. Het belastbaar inkomen wordt dus met 100 verhoogd. De rangschikking in de tweede klasse werd noodig geoordeeld omdat de gemeente ten gevolge van de ongunstige tijdsomstandig heden uitgaven heeft moeten doen, waarop bij de samenstelling van de begrooting niet vol doende rekening is gehouden. Daarna sluiting. I Oplossingen der raadsels uit bet vorige nummer. Voor grooteren. 1. Harzburg. Zuur, rag, zaag, buur, haag. R Rusland. mug Assen Rusland baars ons d 3. Valk. en, burg; Valkenburg. 4. De Roer. Voor kleineren. 1. Vlag, slag, plag. 2. Ik kan wel blijven staan, maar n staat daar gevaarlijk! (Rus). In de vacantie, rijden wij dikwijls ezeltje. (Ier). Je kunt over mij beschikken: bel gerust op! (Belg en Rus). Ik wou, dat je het gezien had, Jaap! Er stonden zooveel jongens naar te kijken, (Peis). TCXjEITT.R.IFL-A.-A.T.XIE!. Nu 't voorjaar is, zullen we dit plaatje eens opzetten Aan 't voorbeeld hoef je niets te doen Dat dient alleen maar om naar te kijken, hoe 't worden moet. Eerst de plaatjes en driehoekjes over trekken. Dan op dun karton plakken. Daarna de plaatjes kleuren, (zelf mag je de kleuren kiezen). Vervolgens plaatjes en driehoekjes uitknippen. En ten slotte de driehoekjes op de stippellijnen omvouwen, de reepjes met lijm of gluton bestrijken en ze tegen de plaatjes plakken. (Nadruk verboden) Zwart stond nu alleen op stal; Bruin was mee naar stad genomen, En toen nooit weer bij zijn vriend l i den stal teruggekomen. Wat of dit beduiden mocht? Had de baas hem soms verkocht? Zwartje miste hem heel erg, Liet den kop zoo treurig hangen. Stil op voetjes van fluweel Kwam Minet een muisje vangen, Sprong voorzichtig in de ruif, Schrikte niet van Zwarts gesnuif. Zwart vond dit bezoek wat fijnl Wou Minet z ij n poesje wezen? Ja, ze was wel teer en klein, Maar had niets van hem te vreezen! Kom gerust maar op mijn rug! Zei hij; poesje deed dit vlug. Toen zij moe werd, zocht Minet Zich een warm, behaag'liik plekj'e In Zwarts manen; ja, 't waar! En zij greep speelsch met haar bek.e En haar klauwtjes in zijn haar. Zwart, die goeierd, liet haar maar. Nu was Zwart niet meer alleen, Had een vroolijk kameraadje Zwartje's baas zei menigmaal: Poes staat wèl in een go:d blaadje! 'k Ben wat blij! 't Was niets gedaan i— Meer met Zwart, 't Stond mij niet aan Kom ik nu vroeg in den stal, Vroolijk hinnikt hij mij tegen, Snuift en stampt, en heeft weer schik* 't Voeder smaakt hem opk terdegen Ja, ons Zwartje is gered Door die kleine poes Minet! HERMANNA. 3. Tong (lichaamsdeel en visch.) 4. L E K E D E K E I OM OP TE LOSSEN. Voot grooteren. 1. Mijn eerste is een lichaamsdeel, mijn tweede het tegenovergestelde van elegant en mijn geheel iets af schuwelijks. 2. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een plaats in Zuid- Holland. X 2o een ander woord voor i i X 3o iets, wat dikwijls bij X een huis hoort. X 4o -„ een lichaamsdeel. X t 5o een ander woord voor X regel. X 7o een viervoetig dier. 8o een getal. 9o een ander woord voor nadeel. lOo een lichaamsdeel van een dier. 3 Verborgen .plaatsen in het buiten land. Het is toch bar: in één week drie maal te laat op school te komen! Laat Co morgen na vieren het boek komen halen. Hebben Jan en Piet hun sommen al af? Zij zal To na de les eens flink de waarheid zeggen. 4. Mijn geheel wordt met 6 letters ge schreven en noemt een kleur. 5, 3, 4 is een jongensnaam. 2, 3, 4, 5, 3 is een drank. Een 1, 1, 2 is een lichaamsdeel. Een 2, 1, 6 is een stok. Voor kleineren. 1. Welke jongen wordt een el grooter, ais hij in «en spel verandert? DE STORM door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. De Storm loeit langs de huizen, Schijnt nog niet uitgeraasd. Waarom maakt hij toch beenen Of heeft hij soms zoo'n haast? Hij wil ons wat vertellen, Verstaan doen wij hem niet. En geen van onshoe jammer! Was ooit daar, waar j'm ziet! Zeg Storm, toe wees eens aardig! Wil j'ons plezier doen, ja? Jaag dan de lieve Lente Toch alsjeblieft niet na! Zij is zoo teer en lieflijk En houdt van Storm vast nietl Ze kon heusch wel eens weggaan, Als niet met rust je'r liet! Dus, Stormwind, wil verdwijnen, Nooit was je Lete's vriend. Haar vijand wel 't Is jammer, Dat jij dien naam verdient! (Nadruk verboden). 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een rivier in ons land. X X X B X B X B X lo rij een medeklinker. 2o 3o 4o 5o 6o 7a een scherp voorwerp, een zangvogel. 't gevraagde woord, een roofvogel, een meisjesnaam, een klinker. Met h ben ik een woning, met b een rond voorwerp, met m een viervoe tig diertje en met gr iets fijns. 4. Vul de rijmwoorden in: Hoor je wel de vogels fluiten? Kom, nu allen vlug naar Luister toch naar 't vogellied! Mooier is er stellig Bloemen prijken er op t land, Daarom gaan wij hand aan En wij plukken 'n veldbouquet, Dat Moes in een vaas straks

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12