Alkmaarsche Courant. JCeck ÓL School JkoviHciaal Tlieuws £and: m Jxiiaêouw- Honderd vi]t en dertigste Jatrgang. ZATERDAG t APRIL AMBACHTSSCHOOL. Ho. 78 1933 Einde van den cursus 1932—1933. Volgens oud gebruik had de bevorde ring van de leerlingen in het bijzijn van aile leeraren plaats De directeur verklaarde dat de bevor dering van leerlingen altijd een buiten gewoon moeilijk en verantwoordelijk werk is, niet zoozeer om de leerlingen die wel maar veel meer om de leer- dingen die niet bevorderd kunnen wor den. Het is lang niet gemakkelijk om altijd precies vast te stellen wat in het belang van den leerling het meest wensc'telijke Is Zij die dit jaar in hunne verwachtin gen worden teleurgesteld en hunne be vordering zien passeeren, hebben wel te bedenken dat bij de beoordeeling van het door hen geleverde werk enkel en alleen hun eigen belangen den doorslag hebben gegeven. Bevorderd werden: Van de le naar de 2e klasse: Timmerlieden: H Altman, F. Beens, R Bil, T. Bloothooft. P v Exter, C. Glijnis, M. Jimmink, J. N. Kaal, F. Koning, J. Koorn, A Kruidenberg, C. Langedijk, W. F. de Moor, J. Nanne, H. Nieuwenhuis, G. Schipper, J. Schouten Jz., K. J. Verwer, A Henneman, J. Twisk, L. A. Kortbeek. C. Druiven, N. Leek, J. C K. Plevier, M P. Schoen, A Scou ten, J. Schouten ThzC J. SmiT R Snijder, J P- Spil. D. M Vennik. P. Voorthuijzen, C. G. Wilbrink, J. Winters, L Wit, J. Wittebrood, C. Wijker, M Zee- gers, J. B. Smaal, J. Boom. Niet bevorderd 6 leerlingen. Metselaars: G. Groen, C. J Hen driks, C. Heijne, A. Krom, J. Leegwater, H de Ruijter, T. Sloot, P J. Spil. Schilders: K. C Buijs, A Dekker, P v. Egmond, H. de Groot, Th. Peper kamp, P. C. Poncin, A. Stam, H. Visser, F Weel. Niet bevorderd 4 leerlingen. Meubelmakers: C. Bouman, H. v Ingen, J. de Jong, G. Mulder, A. Schenk. G. C Timmerman, L. Verhagen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Smedei en bankwerkers r de Boer, J. Bos, P. v. d. Brink, J. G. - K de H A. C. Doeschot, S. J. Drost, J Drij\er, Eriks, C. Groenewoud Kramer, A. Groot, G Gul, G v Gulik, J. Halff, Kreb, J. J- Ludding, N. Melker, Michels, W. J. Monransard, P. Nat. Nieuwland, M. Oudes, J. Ruig, J Schoen, G Th. Kortbeek, C. Bakker, A Bellis, C. Blom. E Nab, J. v Nijendaal, H. A. de Rooij, J- Ruiter, C. A v. Rutten, J. Schoen, W. Slot, S Stokman. D Ulders, J C. Th Vink, J. Vlaming, P de Vries, U. Wiegers, J. C. Witte, G. Wijker, E IJdel, C. Zwaan. Niet bevorderd 6 leerlingen. Elictriciens: W. J. v d Berg, L. Brinkerink, D. J. Bruin, J. J Bruin, W Doekes, H Fischer, R. v. Graft, G. F. Klinkenberg, J C Kroon, G. C. Merse, J. Otto, C. W. J. Pommerel, H. de Ruijter, F E. Schrijer, M. de Vries, H. de Boer, J. C Zabel. Niet bevorderd 6 leerlingen. Motor- en Rijwielherstellers' J Bak, C. F. Baars, J. Bakker Jz., N Barsingerhorn, J. Boontjes. H. J. Bos man, G. Floor, K- de Geus, W. A. Hoog land, D. J de Jong, T. T. Kingma, A. Kleen, G. Kruiten, W Kwak, J. P. Ne- derveen, G. v d. Nes, M J S Roosma, P. de Pover, J. Schot, C Slikker, J. Olie, Niet bevorderd 2 leerlingen. Kleermakers: M K Balk, C. A Jansen v. Jorksveld. A. Nijmeijer, M. v. Oort, N. Oosterwijk, B. Oudhoff, N Prins, J. E- de Rover, M H. stammes, J H. de Vries. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: Timmerlieden W. Baas, J. V. d Berg, J F. Breek, K. Dam, J. Goedhart, C. Hoed, J. M. Houtkooper, T. v. Loenen, IOostwouder, J. Raven, J. H. Schenk, L. Slot, J. A. Teileman, P. Visser, J Wittebrood, N. N. Woestenburg, J. IJff Niet bevorderd 2 leerlingen. Metselaars: H. Boer, S Delis, K Heidsma, G. Hulskamp, J Kops, A Schaaper, C. P. Schotvanger, J. v. Son Niet bevorderd 2 leerlingen. Schilders: J. v. Dok, D. Karbaat, J Langenberg, J. J. Ruiter, P. Ruiter. Niet bevorderd 1 leerling. .Meubelmakers: M. Huijsmans J. Klooster, J. A. Martin, M. Ott, C. Rezel- man. Niet bevorderd 1 leerling. Smeden- en bankwerkers: H. J Bakker, A. J. C. ten Bruggencate, P. Bruijn W. Buter, J. H. Coersen, S. Domper, R. v Dijk, J. P. Gelder, J. Groot, D. Hartland, J den Hartog, C. Hop, H. Imming, J. Jansen v. Jorksveld, J. Keizer, J. B Moeskops, J Mulder, G. E. Nieuwenhuis, M. J. Cornelis se, A. Paulusma, J. Rab, E. v. Renen, J. de Rover, C. J. Smit, J. N. Teijken, D. Tiem stra, A. Tromp. W. Verdonk, P Vlaarkamp, D. M. Vos, J. Westerman, J. Westra, J. de Wit, C. Wijker, N. de Zeeuw, A. Zeilemaker, W. Zwaan. Niet bevorderd 2 leerlingen. Electriciens: P. de Boer, J M. Cor- nelissen, H. C. Eecen; J. H. Hazes, P. J. van Kessel, J. Kootstra, J. H. W. Peetoom, H. A Schoenmaker. C. Ulrich, C. C. Verwer, J. de Waal, W. Zaal. Niet-bevorderd 2 leerlingen. Motor- en rijwielherstellers C. Bakkum, A. de Boer, J. v. Essen, P. J. v, Ginkel, G. Hoogvorst, A. Jongsma, D. Klink hamer, J. Koryer, P, Kuil, N. v. Leijen, K. Maijer, F Nauts, J. van 't Riet, J. G. Smit, H. ae Wit, J. J. van Wonderen, A. Zuidam, C Zwakman. Kleermakers: J. Bolten, C. Druiven, H. J. Kelholt, G. Kok, S. C. Levert, N. Meer- lant, E. J. v. Roon, B. Salm, E. Scheepma ker, Th. Troost, W. de Vries, C. P. Witte. Niet bevorderd 2 leerlingen. Avondvakcursussen. Van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmakers: A. M. Beentjes, C. Blokdijk, E. W. de Jong, A. J. v. 't Padje, C. S. Rus, E. C. Rus, W. C. de Vries P. Wit, C. Visscher. Niet bevorderd 7 leerlingen. Behangers en stoffeerders: F. H. Beudeker, J. H. Lagas, A. P. Lind, J. C Vonk, B. H. Zijlstra. Schoenmakers: G. Strijbis. Volwassen schilders: C. Acquoy, S. Baltus, D. P. Dirkmaat, S. de Geus, E. A. Grootes, N. Kaandorp, A. Meijer, F. Stroo- mer, J. Wagenaar, Jac. Zwart, J. Th. Bak ker. Niet bevorderd 1 leerling. Stucadoors: P. M. Groot, J. Ploeger. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 2e naar de 3e klasse. Kleer- en mantelmakers: T. Kloos ter, M. M. van Riel, H. Schipper, T. de Vries. Niet bevorderd 4 leerlingen. Behangers en stoffeerders: J. Gaarthuis, J. A. Hoed, P. Morsch, J. Op dam. Schoenmakers: C A. Kusch, P Stam. Niet bevorderd 1 leerling. Stucadoors: D. Ambagtsheer, J. de Vries. Niet bevorderd 1 leerling. Van de 3e naar de 4e klasse. Kleer - en mantelmakers: M. M. Groot, J. Popma, M. J. v. d. Putten, E. A. Ravenstijn, P. E. Ravenstijn. Behangers en stoffeerders: 4. A. Brugman, P. Poorter, W. Smit, K. W. Timmerman. Schoenmakers: H. Dekker, B. Kaan dorp, A. Kamp. Stucadoors: H. J. Keesen, P. de Vries Niet bevorderd 1 leerling. Gezellen-Cursussen. Van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmakers: A. M. Bood, P. J. Bos, G. P. Kampman, A. v. Lie- nen, G. Slooten. Schoenmakers: J. Ellis, J. E. Pluis- ter. De uitreiking van de diploma's aan de ver trekkende leerlingen vona des namiddags in tegenwoordigheid van den voorzitter, een der bestuursleden en het geheele personeel van de school plaats. De voorzitter van het schoolbestuur, ir. P. M. Bosscher, opende de bijeenkomst en gaf allereerst aan den directeur verlof de diplo ma's uit te reiken. De directeur, de heer A. Fledderus, sprak zijn waardeering uit over de aanwezigheid van de beide heeren bestuursleden op deze, voor personeel en leerlingen, zeer belang rijken dag, herinnerde er aan dat deze ge beurtenis sinds de oprichting van de school nu reeds voor de 38e maal plaats vindt, waarbij het aantal leerlingen steeds grooter wordt, zoodat dit thans tot ruim 140 geste gen is en reikte daarna de diploma's en prij zen aan de volgende leerlingen uit: Ambachtsschool. Afd. timmeren: J. Bakker, M. E. J. Bakker, C. Blok, J. de Boer, P. Buur, K. L. Bijl, D. Doorn, J. J. Gerdes, J. Giltjes, P. Haringhuizen, K. Hille, W. Janse, D. Jong, J. Kerkmeer, P. Kleen, J. Leeuw, F. C. W. ae Munk, B. A. Tromp, D. J. Weeder, N. S. Koe nis, C. Koning, N. Krom, P. J. Krijgsman, W. de Leeuw, P. J. N. Leguit, C. A. Milten burg, A. P. Prins, J. Schuit, L. C. Smit, J Stammis, A. Swarthof, J. C. Tromp, W. Vis ser, R. Wiersma, C. Zutt. 1 leerling werd niet gediplomeerd. De leerlingen P. Buur, P. J. N. Leguit, P Haringhuizen, K. Hille, N. Krom en C. A, Miltenburg ontvingen resp. een len, len, 2en 2en, 2en en 2en prijs. Afd. metselen: J. Baas, K. A. Burge ring, T. Dekker, P. M. Groot, C. de Jong, J Jonker, P. C. Kaandorp, G. J. Koortens, G v. d. Oord, H. Visser. De leerlingen G. J. Koortens en P. C. Kaandorp ontvingen resp. een len en 2en priis. Afd. schilderen: J. Belleman, D Korn, K. W. v. d. Molen, A. Vuil. Afd. meubelmaken: E. J. v. d. Aak ster, R. A. Dekkinga, C. Jonker, P. J. Tim mermaa. Afa. smeden-bankwerken: W, D. Blokker, J. H. de Graaf, J. Hemmelder C. v. d. Hoek, C. v. 't Hoff, H. Hoogland, Kinkhouwers, F. M. le Mair, T. v. d. Molen J. C. Molenaar, J. Mooij, F. Olivier, G. A Oukes, P. Paulusma, N. C. Pietersen, D de Ruiter, T. Schol, S. W. J. Schouw, J. G. Sie- gers, H. Stammes, A. Tin, J. Tijmes, A. C Veen, L. in 't Veld, J. de Vet, J. de Vries, P de Waard, A. Winder, J. Wit. 4 leerlinge» werden niet gediplomeerd. De leerlingen F. Olivier, J. Tijmes, A. Tin, A. Winder, F. M. le Mair en J. C. Molenaar ontvingen resp. een len, len, 2en, 2en, 2en en 2en prijs. Afd. electrotechniek: J. C. van Diest, J. G. H°nP> P- Jonker, J- Laan, N W. Mostert, Th. Pater. S. Prost, W. C Swart, J. Veen. D. v. d. Wal, J. C. Wijker, F. G. W. Gronert. De leerlingen D. v. d. Wal en N. W. Mos tert ontvingen resp. een len en 2en prijs. A f d. a u t o-, m o t o r- e n r ij w i e 1 e n techniek: P. Blokker. A de Boer, N. Bij voet, D. de Groqt, J. Halff, L. Jonker, J Kampen, C. Kieft, P. Manneveld, J. Nierop F. C. Rummens, N. Sinnige, P. Tuinman, J H. Veen, C. N. v. d. Velden, J. J. Vermeulen K. Visser, G. de Vries. Niet gediplomeerd 1 leefling. De leerlingen P. Manneveld en G. de Vries ontvingen resp. een len en 2en prijs. Afd. kleermaken: A. Blankendaal, J Breek, G. Gravernaker, G. A. Groet, A. M. v d. Horst, B. P. Langereis, J M. le Noble, G Nijmeijer, G Smorenberg, A. Stins. De leerlingen G. A. Groet en J. Breek ont vingen resp. den len en 2en prijs. Avondvakcursussen. Afd. kleer- en mantelmaken: E D. Buurs en H. Tump. Afd. behangen en stoffeeren: W. C. Bouman, W. S. Kieft, D. Korver, B Poeze, A. F. Rozenhart, K. Slooten, J. Tim merman. Afd. volwassen schi 1 ders: J. P. Brouwer, B. Ph. Luitjes, H. Schenk, C. W. v. d. Sluijs. Afd. stucadooren: G. Grobbe en H. W. Kom. Gezellencursus. Afd. kleer- en mantelmaken: J. Janken, J. Kool, M. Nicolai, G. Schoen en A. Zoon. De leerling J. Janken ontving een prijs. De heer Bosscher feliciteerde de leerlingen namens het bestuur met het bereikte resul taat en verklaarde dat het diploma, hoewel een eenvoudig stuk papier, een getuigenis inhield van een met goed gevolg volbrach ten leertijd en hoewel de tegenwoordige tijds omstandigheden zeker niet de meest geschik te zijn om het geleerde in praktijk te brengen waarbij de meisjes het nog iets gunstiger hebben dan de jongens spoorde hij hen aan om toch vooral den moed niet te verlie zen. Ongetwijfeld zullen weer andere tijden komen en dan zal, als steeds, de bekwaamste het het verst kunnen brengen. Spr. ried den leerlingen aan om bij ge brek aan werk de studie voort te zetten, waarbij wel bedacht moet worden dat niet alleen kennis maar ook karakter onmisbaar is om in het leven te kunnen slagen. Betrouwbaarheid, eerlijkheid en wils kracht zijn daarbij van het hoogste belang. Verder wijdde spr. eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den heer Grosjean en wendt zich vervolgens tot de heeren Vasbinder en Koopman die beiden de school met pensioen verlaten. Beide heeren zijn vanaf 1895 aan de school verbonden geweest en kunnen op een 37-jarigen diensttijd bogen. Namens het be stuur dankte spr. de beide heeren voor al het geen zij voor de school hebben gedaan. Ten slotte herinnerde spr. aan de omstandigheid dat de school op 19 Juli 1933, 40 jaren zal bestaan en hoe in dit tijdsbestek, de school van een klein gebouwtje in de Doelenstraat, na eenigen tijd door verbouwing tot een groot complex en eindelijk tot het thans be staande gebouw aan den Bergerweg is uit gegroeid, zoodat deze school thans gerust met de grootste scholen in ons land op één lijn mag worden gesteld. De school groeit nog steeds en is feitelijk al weer te klein, zoodat dit jaar weer ongeveer 60 leerlingen wegens plaatsgebrek moeten worden afge wezen. Hoewel in verband met de tijdsomstandig heden geen feestelijke herdenking kan plaats vinden, heeft het bestuur toch gemeend, dat jaar niet onopgemerkt voorbij te mogen la ten gaan en daarom werd besloten een uit gebreide tentoonstelling te organiseeren. Spreker had het genoegen deze tentoon stelling hierbij officieel te openen en noodig- de de aanwezigen uit een rondgang door het gebouw te maken, waarna de tentoonstelling vanaf Vrijdag voor het publiek toegankelijk zal zijn. Gemeentelijke Avondschool voor lager N ij verheid s- onderwijs. De uitreiking van de diploma's aan de leerlingen van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs vond in tegen woordigheid van den heer Veendorp als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur en den heer Bosscher als voorzitter van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar-On derwijs, des avonds in het schoolgebouw plaats. Door den directeur werd met een toepas selijk woord, prijzende waar dit pas gaf en vermanende waar dit noodig was, aan de volgende leerlingen het diploma overhan digd. Afd. „A": L. J. Apeldoorn, G. J. Fransen, A. Th. J. Groothuizen, G. L. Hagenaar, H. v. Hulst, P. J. Keetman, J. Morsch, N. Pep ping, A. Plant, L. Roozendaal, P. Scheltus, J. M. N. Stam, A. H. Veuger, A. Wokke, P. v. Wonderen, J. Zeeman. Niet gediplomeerd 6 leerlingen. A f d. „B L. D. Appelman, J. Bakker Jz., W. J Brouwer, W. F. Th. Cedee, D. Gerling H. Geuzebroek, C. J. de Graaf, A. Hemels, P Keijzer, J. Kruk, J. J. v. d. Meer, C. Neef, G J. Polle, J. Rentenaar, Chr. Streefkerk, P Teitsma, J. P. v. Tilborg, J. J. Ursem, K Valk, H. J. v. d. Vegt, G. Visser, P. de Vries. Afd. „C: R. Beukers, J. Bolten, J. de Geus, J. H. de Goede, M. J. de Haan, J. Kie- witt, M. Kleverlaan, B. Kuijper, E. Visser. P. Vogelpoel, J. Vreeker, A. de Vries, P. M J. Wester. Niet gediplomeerd 1 leerling. Typografen: A. J. Kwadijk en S. Sik- kens. Voortgezette klassen. Afd. „A,": D. de Bakker, W. A. v. Har tingsveldt, J. Kroon, C. Romeijn, S. Schaaf C. Tip, J. L. Westerman. Afd. „B": C. v. d. Made, K. F. Pittner, S. Rentenaar. Afd. „C": J. A. Brugman en O. J. Sta venuiter. Typografen: J. Hop. Bevorderingen. Van de le naar de 2e klasse werden be vorderd: Afd. „A": J. Biesterbos, D. Bruin, W Butter, S. P. Duits, R. Godijn, C. de Haan C. L. Holtes, A. Ramakers, H. Rasch, N Rood, P. v. Rijn, A. Smit, C. Zeegers, J. G Haker. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afd. „B": J. de Beurs, K. Biersteker, P Brouwer, D. J. Dirkmaat, S. Groen, W Groot, J. v. d. Gulik, J. Luitjes, P. J. Schek- kerman, H. Schoonhoven, P. Slooten, A. Stet L. Zweijtser. Niet bevorderd 6 leerlingen Afd. „C": P. M. Baars, P. Baltus, C de Boer A. Burgert A. A. Duits, L. Hagenaar, W. Harms, D. Klanker, D. v. Oene, H. Th. Smorenberg, D. v. Straalen, J. Strijbis, W Vader. Niet bevorderd 3 leerlingen. Afd. typografen: H. Vergunst. Van de 2e naar de 3e klasse werden bevor derd: Afd. „A"J. W. Houtenbos, C. Klaasse K. Kliffen. H. Koeiewijn, Th. Opdam, J. Roo- zing, A. Rijkenberg, C. Spaans, K. Verweel, 4. Weijmer, P. C Wijker, J. Jonker. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afd. „B": A. Bron, J. J. Dissel, H. van Doorn, K. Hoogenboom, J. B. Kaandorp, L. Martin, H. Meiman, P. Muileboom, M. N. Pranger, J. Raat, P. P. Stam, J. Stenneberg, H. M. Vial, W. Walser, P. IJfs, J. de Jong, A. J. Levering. Niet bevorderd 3 leerlingen. A f d. „C": J. de Bood, A. J. Groot, G. H. Hassing, J. Hopman, H. de Jong, N. J. Kee- man, C. Kossen, H. Naber, G. v. Schalkwijk, H. Vial, Th. A. Weda, A. C Zijp. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afd. typografen: A. Gaarthuis, B. J. Kaandorp, W. Ranzijn. Van de 3e naar de 4e klasse werden be vorderd Afd. „A": G. D. Dilling, J. J. Dirkson, E. C H. Führen, P. Groen, A. W. Kroeders, C. Kroon, A. Miessen, A. Visser, J. P. v. d. Gulik. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afd. „B": J. J. J. M. Abbes, N. Beus man, H. Gouda, F. Hijman, J. de Jong, J. Koopman, G. O. Neef, G. Nieuwland, C. Olij, i. Stoop, J. Velzeboer. Niet bevorderd 1 leerling. A f d. „C": A. Bakker, N. J. Bolten, W. G Borst, W. B. Bruin, P. Ens, J. A Groot. C. Hoogerhuis, J. M. Houtenbos, W. A. Out, P de Ruijter, S. H. J. Swart, W. Janse. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afd. typografen: J. Eriks en A. M. Koenen Van de 4e naar de 5e klasse werden be vorderd Afd. ,,A": J. Biesterbos, N. Bolten, P Bolten, F. A. Dekker, M. M. Hoebe, J. F Huiberts, C. P. Kleijer, J. J. Madder, P. Meijer, H. F. Nagel, O. Obdam, N. C. Po- land, F. C. Roobeek, J. H. Schut, K. Smit. Afd. „B": B. Bijlsma, J. A. Koortens, E. E. v. Weerden. Afd. „C": P. Dekker, F. de Groot. H. J. de Haas, P. W. Hoebe, N. Schroor, P. N. Velzeboer, P. C. Vennik, H. Zeeman. Voortgezette klassen: Van de le naar de 2e klasse werden bevor derd: Afd. „A": C. W. Butter, D. J. Cornielje, C. Dekker, A. Fischer, D. Haasbroek, A. Her mes, K. de Jonge, N. Morsch, J. Opdam, K. Schagen, J. Seebach, A. J. Smeets, J. Snee- kes, C. Th. Tromp. Niet bevorderd 2 leerlingen. Af d. „B": P. J. Fernee, F. ten Pas, P. A. Ruis, E. Travnicek, J. F. de Waard, R. J. v d. Zee. A f d. „C": N. Delis. P. Joon, P. J. Veel. Hierna was het woord aan den heer Veen- dorp, die mededeelde dat B. en W. door om standigheden verhinderd waren deze verga dering bij te wonen en hij daarom namens het gemeentebestuur de leerlingen mocht ge- lukwenschen met het bereikte resultaat. Spreker beschouwde het als een voorrecht dat hij de zoo juist uitgereikte diploma's mede had onderteekend en betoogde dat de Maatschappij altijd behoefte aan practisch bruikbare menschen zal hebben. Met een uitspraak uit het bekende boek van den automobielfabrikant „Ford" toonde spreker aan dat het niet alleen het staal is, waarvan het gereedschap wordt gemaakt die de bruikbaarheid daarvan bepaalt, maar dat ook de vorm en de bewerking van dit gereed schap van het hoogste belang moet worden geacht. Zoo ook hebben de leerlingen te begrijpen dat hun vorming tot bekwame technici hen tot de meest bruikbare menschen moet ma ken. Alle groote mannen hebben tenslotte door arbeid, volharding en wilskracht langs een weg die lang niet altijd op rozen ging hun pad door het leven moeten zoeken. Hierna uitte spreker eenige waardeerende woorden tot de heeren Koopman en van der Laan, die beiden de school met pensioen zullen verlaten. Den heer Koopman, die 37 jaar in gemeen tebetrekking en den heer van der Laan die ongeveer 12 jaar de gemeente heeft gediend, betuigde spreker namens B. en W. zijn erken telijkheid voor de vele diensten aan de ge meente bewezen. De heer Bosscher sprak namens de com missie van toezicht enkele woorden tot de leerlingen, waarin vooral de nadruk werd gelegd op de groote beteekenis van werke lijke kennis en sloot zich met het gesprokene tot de heeren Koopman en van der Laan bij den vorigen spreker aan. Nadat de heer van der Laan in een humo ristische rede voor de tot hem gesproken woorden had bedankt, werd de vergadering gesloten. HEILOO. In de zaal van den heer van Geme ren had Woensdagavond een vertooning plaats van de film „De Groote Gedach te", welke laat zien hoe de coöperatie werkt. De voorzitter van de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw, de heer P Frans, opende, heette welkom, inzonder heid den heer Kleinhout en den pluim- veedeskundige, den heer Bos. Daarna werd een uiteenzetting gegeven van wat de coöperatie beoogt. Na de vestiging van het Station voor onderzoek te Wa- geningen kwam men spoedig tot de con clusie dat de coöperatieve vereenigingen een toekomst hadden. Ook de heer Bos sprak over het belang der nluimveehou- ders, die zeker belang hebben dat het voeder aan hooge eischen voldoet. Het behoeft wel geen betoog dat de film (een mooie duidelijke film) stond in het teeken der coöperatie. De aanwe zigen (de zaal was geheel bezet) heb ben genoten, daar ook het komische ge deelte (hoewel in hetzelfde verband^ tot uiting kwam. Aan het einde der bijeen komst bracht de voorzitter dank aan de heeren en aan den heer van Gemeren die gratis zijn zaal afstond en aan den heer Schrooder voor de vele moeite die hij zich gegeven had om de bijeenkomst te doen slagen. De Veilingsvereeniging „St. Willi brordus" hield Woensdagavond jaar vergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer J. Admiraal Nz opende, heette welkom, inzonderheid de afgevaardigden van de tuinbouwver- eenigingen van elders. Nu wij, aldus de voorzitter, voor een nieuw jaar staan, spreek ik de hoop uit dat er perspectief mag komen voor den opbloei in ons be drijf en wensch U Gods beste Zegen voor dit jaar. De heer Schuyt deed mededeeling dat de firma Docter nieuwe aardbeienslof- fen aanbood voor 5.50 per 100 franco hier. Er is ook besteld door de gaze- menlijke veilingen in Beverwijk. De heer J. Sengers vroeg of het Hol- landsch fabrikaat is. Daaraan gaf spr. de voorkeur, we moeten eens ophouden om het Duitsche fabrikaat te nemen. De heer Schuijt vond die opmerking ad rem, doch we hebben ook een kans om een soort ruilhandel met Duitschland aan te gaan (aardbeien voor sloffen) en voorts zijn er andere moeilijkheden, die de exporteurs onder de ooeren hebben te zien. De heer J. Sengers wees er op dat West-Friesland Duitschland boycot en dat voorbeeld, mits algemeen toegepast, zou Duitschland tot nadenken brengen. Uit de gevoerde discussie bleek wel dat men Duitschland allerminst sympathiek gezind is, doch het bestuur kreeg op dracht tot bestellen, doch zou rekening houden met de geuite wenschen. Opgaaf van sloffen moet geschieden vóór 15 April. Daarna deelde de voorzitter mede, dat tot exporteur is benoemd de heer S. Morsch en dat Woensdag en Vrijdag veiling wordt gehouden. Of het noodig zal zijn speciale witlofveilingen te hou den, werd aan het bestuur overgelaten. De heer Schuijt verzocht de leden om de afrekeningen te bewaren, welke als basis dienen voor eventueel te geven steun van rijk of gemeente. Ook deelde hij medé dat er nog een rijksuitkeering plaats heeft en alleen voor dikke boo- nen. Dan nog werd medegedeeld dat als het wetsontwerp dat is aangekon digd wet wordt, de tuinbouwers die geen lid zijn van een coöperatieve veiling, 1 pet. moeten betalen. Spr. wekte allen op om lid te worden, dan bespaart men de administratie een grooten last. Daarna kwam aan de orde het voor stel om aan te sluiten bij het Prov. In- en Verkoopbureau. De voorzitter zeide dat het in ons aller belang is. Met uit zondering van Purmerend sloten alle veilingen aan. Met 3 stemmen tegen werd besloten om aan te sluiten, ook de Egmondsche vereenigingen stemmen er mee in. Daarop kwam aan de orde de Balans, Verlies en Winstrekening. De heer Schuyt gaf eenige cijfers die de kern der Vereeniging raken. Alles ligt voor de leden ter visie. Het accountantsbu reau heeft de rekening goedgekeurd. De Vereeniging heeft een schuld van 12.000.bij twee banken. De gebou wen en andere bezittingen staan op 9000.De post dibieuze debiteuren is, van de vorige jaren inbegrepen, pl. m. 400.De hoofdelijke schuld der le den is dus pl. m. 45.De balans sloot in ontvangsten en uitgaven op 13397.07, die der winst- en verliesreke ning met 6389.98, met een batig saldo van 72.54. De omzet der veiling is 111.000.tegen 96.000.vorig jaar. De heer Jac. Klaasse bracht verslag uit en verklaarde alles in orde, waarna goedkeuring. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van af treding waren de heeren Jac. Sengers en J, Korthouwer. De laatste stelde zich niet her kiesbaar. De heer J. Sengers vond dat men nu de oude kwestie moest laten rusten. Spr. deed een beroep op het geheele bestuur om de veiling tot bloei te brengen. Applaus). De uitslag was dat beide aftredende met bijna algemeene stemmen werden herkozen en beide namen het aan. (Daverend applaus). Rondvraag. De heer Jac. Klaasse uitte zijn teleurstelling dat de groote aanvoerders niet aan de nummering deelnamen en plotse- link opdoken als de prijsnoteering in stijgen de lijn is. De voorzitter en de heer Shuijt gaven het toe dat het niet prettig is, doch onze gasten van elders kan men niet missen. In Bever wijk genieten ze dezelfde voorrechten. D« zaak bleef zooals ze was. Dezelfde spreker vroeg of er groote aan voerders in voorkoop (dw.z. op dezelfde dag) verkochten? De heer Schuijt antwoordde ontkennend. De heer van Bohemen stelde voor om de uitbetaling niet meer in café's te doen ge schieden. De voorzitter zeide dat niemand verplicht is. Het voorstel werd met 3 stem men voor verworpen. De heer van Schoten vroeg of het bestuur met de V. V. V. wilde samenwerken om hier, evenals in Beverwijk, gelegenheid te geven om versche aarübeien op de tuin te gebrui ken. De voorzitter zeide dat ze dan de ver- koopers moeten hebben, het lag z.i. niet op onze weg om daarin mee te werken. Na een uitvoerige discussie werd besloten om zich met Beverwijk in verbinding te stel len. Dezelfde spreker vroeg of er niet vat ge daan kon worden om de onsoliede koopers te weren. Heiloo stond als heel gemakkelijk be kend. De heer Schuijt gaf niet toe dat we hier gemakkelijker zijn dan elders, wat bleek uit de posten van mdere veilingen. Niette min zal men nog scherper opletten, doch er geheel aan ontkomen is uiterst moeilijk. Daarna sluiting^ BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering der tuinbouwvereeniging de Groentencultuur" op Dinsdag 28 Maart 1933 's avonds half acht in het lokaal van J, de Boer. De voorzitter, de heer H. Glas, wees in zijn openingswoord op de moeilijke tijden welke doorgemaakt worden en dat de op brengst der producten nog steeds van teleur stellenden aard zijn, trots dat werd opge wekt voorwaarts te gaan het land beschik baar te maken, opdat de hemelsche landman het moge zegenen. Ingekomen was een schrijven betreffende bieteobouWi

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 14