DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. WIJ STAAN AAN DE SPITS S. KROM Ververij en Chemische Wasscherij. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 78 Directeur: C. KRAK. Zaterdag I April 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Het eenige waarover de debaters het eens waren was, dat men in het .water en niet op het land zou moeten zwemmen. Het gemengde bad kan wel het water maar niet het zonlicht verdragen. Toen zelfs Hollandsche schepelingen onbetrouwbaar bleken, kon men hier geen matrozen van Cattaro gebruiken. Wat vandaag de aandacht trekt TELEF. 1525 Onze installatie voor het chemisch reinigen is de NIEUWSTE, en onze zorgvuldige behandeling de BESTE. Tapijtreiniging, Gordijnenwasscherij. Losse nummers 5 cents. Di nummer bestaat uit vier bladen. Als de groote slag gevallen is en de politieke strijders hun welverdiende rust genieten, verschijnt de overzichtschrijver op het slagveld om den belangstellenden toe hoorders nog eens te vertellen, wat er eigen lijk gebeurd is en wat er had kunnen gebeu ren om den uitslag van den strijd een geheel andere te doen zijn. Het stichten van een nieuwe bad- en zwemgelegenheid is het belangnjkste punt van de agenda geweest en we zulten er dus maar dadelijk in onderduiken, al is liet helaas met de zekerheid, dat het bad niet erg ver kwikkend kan zijn omdat ook de eindelooze raadsdiscussies een allesbehalve verlris- schend karakter hebben gedragen. Alkmaar had een zwemschool waar men niet zwemmen kon, ten eerste omdat het ge bouw te klein was en ten tweede omdat het water niet deugde. Het was zoo vuil, dat men na een bad in'het zwembad nog een douche- bad moest nemen oin weer schoon te worden en het is te begrijpen, dat de Aikmaarsche zwemlustigen, waaronder zich ook eenige van onze vroede vaderen bevinden, al jaren lang geklaagd en naar- iets beters hebben uitgekeken. Ook de afdeeling AUcmsar van Het Witte Kruis, die de volksgezondheid in haar vaan del heeft geschreven, stelde natuurlijk grdot belang in deze kwestie en aanvaardde een viertal jaren geleden gaarne de opdrac t van wethouder Leesberg om eens op zoek naar een voor* Alkmaar geschikt zwembad te gaan en daarover aan het College een rap port uit te brengen. De daarvoor ingestelde commissie, door deskundigen geleid, ging aan het werk en diende een drietal jaren geleden een rapport in waarin de voordeelen uiteengezet werden van een zoogenaamd Sportfondsenbad, dat op een spaarsysteem gebouwd was, maar dat helaas een belangrijk financieel offer van de gemeente zou vergen. De kosten van dat plan zijn oorzaak ge weest. dat B. en W. het bekeken en daarna blijkbaar vergeten hebben. Althans heeft het bestuur van het Witte Kruis daarover nooit meer iets vernomen. Het scheen bijgezet in den Grafkelder der doodgeboren plannen en zelfs geen raadslid heeft het ooit in zijn edel achtbare handen gekregen. Het eenige waardoor men er «ter nog eens aan herin nerd kon worden was, bij aansporingen om toch eens een nieuwe bad- en zweminrichting te bouwen, de opmerking van den burge meester, dat een overdekte inrichting voor Alkmaar te duur was, waarna door het co.- lege blijkbaar stilzwijgend werd aangeno men, dat ook de Raad - die het plan in het geheel niet kende daarmede accoord g'nS en dat het Witte Kruis-bestuur een en ander wel in de courant zou lezen en daar uit zon der meer zou concludeeren, dat deze mede- deeling een dankbetuiging beteekende voor de verrichtte werkzaamheden en tevens een kennisgeving, dat het project voor goed van de baan was. Er schijnen in het bestuur van het Witte Kruis nog eenige naive leden te zijn geweest, die verwacht hadden, dat B. en W. hen ook nog officieel van een en ander in kennis zou den stelleij. Zij zaten nog altijd naar de uit werking van hun rapport te kijken en het is te begrijpen, dat zij min of meer verbluft waren toen er plotseling een bijlage in de courant verscheen waarin B. en W. het voorstel deden om binnen weinige dagen tot den bouw van een open bad- en zweminrich ting te besluiten waarvan het project in alle opzichten van het reeds ingediende ver schilde. Dit college is er nu eenmaal een van ver rassingen. Honderd jaren bestond de meisjes school en binnen een week, zoo haastig, dat zelfs belanghebbenden en deskundigen zich niet konden uitspreken wat hun trouwens °ok niet gevraagd werd was de school yao het tooneel verdwenen. Twintig jaar hebben achtereenvolgende colleges van B. en w zich met de Krebbesteeg bezig gehouden en als bij tooverslag was het vraagstuk van oe baan en werd tot verbreeding besloten N ,er jaren is er over de nieuwe zwemschool gepraat en plotseling zonder dat men het noodig acht het advies van het bestuur der bestaande instelling of dat van belangheb bende vereenigingen te vragen verschijnt er een voorstel om voor een bedrag van ^r dan 100.000 een nieuwe inrichting te bouwen en daarbij in zee, of beter gezegd in het badwater, te gaan met een vennootschap, die niemand kende en waarvan niemand de financieele capaciteit kon beoordeelen. Men kan een dergelijke manier van wer ken op verschillende wijzen beoordeelen. Men kan er bewondering voor hebben en van een doortastend optreden spreken, maar men kan ook, met het oog op de groote Aik maarsche belangen gn op de vele duizenden van onze gemeentelijke financiën welke er mee gemoeid zuilen zijn, van oordeel blijken, dat, als er zóólang gewacht is, er ook nog tijd moet zijn om een en ander rustig te be kijken. Het bestuur van Het Witte Kruis, dat nog altijd op antwoord zat te wachten, is door het voorstel van B. en W. natuurlijk verrast. Het had immers officieel de taak gekregen de gemeente van voorlichting te dienen, het beschouwde zich terecht, ook uit een oog punt van volkshygiëne, daartoe het meest aangewezen en het is begrijpelijk, dat het onmiddellijk een vergadering belegde en mr. Bierenbroodspot uitnoodigde op die bijeen komst de burgerij van Alkmaar nog eens duidelijk te maken welke voordeelen door een overdekte zweminrichting konden wor den verkregen. De heer Van de Vall, heeft als lid van Het Witte Kruis, het bestuur deze actie kwa lijk genomen en reeds toegezegd dat hij het in de eerstvolgende ledenvergadering ter verantwoording zal roepen. Een zonderlinge houding als men bedenkt, dat het bestuur èn door de hem verstrekte opdracht èn door het doel van zijn organisatie zelfs den plicht had zich hierover uit te spreken. Was de heer Van de Vall van oordeel, dat het bestuur op den verkeerden weg was, dan was het logisch geweest daarover reeds vier jaar ge leden te spreken toen hij wist dat het bestuur onderzocht en rapporteerde. Critiek, die hij uitoefent nu het bestuur eenvoudig op den ingeslagen weg is voortgegaan, kan slechts zijn teleurstelling uitdrukken, dat de oplos sing welke het voorstond niet die was, welke hij en zijn politieke geestverwanten prefe reerden. En wanneer hij nu verkondigt, dat het feit, dat vele aanwezigen zich Dinsdagavond niet openlijk tegen de motie van het Witte Kruis- bestuur verklaarden niet bewijst, dat zij daarmede instemden, dan is dat tevens een erkenning, dat het feit, dat de Raad zonder protest destijds de verklaring van den burgemeester aanhoorde, dat een over dekte inrichting voor Alkmaar ongeschikt was, geenszins bewijst, dat alle raadsleden met die zienswijze instemden. Op de bewuste vergadering heeft mr. Bie renbroodspot nog eens uitvoerig en duidelijk het groote voordeel van een overdekte inrich ting tegenover een open zwembad uiteenge zet. Hij heeft zich op verzoek van het Witte Kruis-bestuur onthouden van het afbreken van het plan van B. en W. en eveneens van het vergelijken van den financieelen opzet der beide projecten. Het was een pleidooi zonder meer voor een inrichting zooals er binnenkort in ons land verscheidene in ex ploitatie zullen komen, maar waarvan Alk maar in de eerste vijftig jaar er niet één zal zien bouwen. Uitvoerig heeft hij uiteengezet hoe in Artisterdam de tarieven misschien iets hooger waren dan die van andere projecten, maar hoe daarnaast het groote voordeel stond, dat men het geheele jaar, zomer en winter, zou kunnen zwemmen en baden, waardoor het prijsverschil ten slotte ten gunste der gesloten inrichting zou zijn. Hij ontkende met nadruk, dat men, zelfs met verwarming van het water, in een open zwembad vijf maanden per jaar zou kunnen baden en reeds daardoor kwam vast te staan, dat de cijfers van B. en W. noodzake lijk eenige correctie behoefden. Het College heeft zich gehaast den Raad nog eens een vergelijking tusschen beide pro jecten thuis te sturen waarbij het plan van B. en W. vergeleken werd met dat van Het Witte Kruisvan drie jaar geleden. Het rapport was blijkbaar weer terug gevonden en men had het niet noodig geoordeeld het Witte Kruis-bestuur te vragen of er na drie jaar in technisch of financieel oogpunt eenige verandering was gekomen. Zelfs werd het Witte Kruis-bestuur in den Raad min of meer van oneerlijkheid verdacht omdat het -vr.oeger verklaard had, dat een der eerste bestaansvoorwaarden een bouw in het centrum der stad was en omdat men dit thans niet meer noodzakelijk oordeelde, maar men vergat daarbij, dat de bouw van een nieuwe inrichting volgens het serre systeem geen hinder van omliggende panden mag hebben om de werking der zonnestralen zoo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. De heer Vogelaar heeft den burgemeester die dr. Heijermans als den gezaghebbend- sten adviseur erkent verweten, dat deze blijkbaar door dik en dun een open inrich ting heeft gewild en daardoor elk ander plan heeft bemoeilijkt. Immers heeft de burge meester reeds vroeger nadrukkelijk verklaard „Alkmaar krijgt een open zwembad of het krijgt niets" en nu kan men dat wel verkla ren door te zeggen dat de burgemeester het overdekte te kostbaar vond, maar het is een feit, dat het college nooit eenige moeite ge daan heeft om te weten te komen hoe duur een dergelijke inrichting op dit moment wel zou komen. Er was geen nieuw rapport en er was dus ook geen vergelijking mogelijk. De Raad had eenvoudig aan te nemen of te verwerpen wat B. en W. ter tafel hadden gebracht met de bedreiging, dat als men het goede verwierp het betere toch niet tot stand zou komen, maar het waren ten slotte a!l; n de beide vrijzinnig-democraten die zich daar door hebben laten beïnvloeden. De rest van de oppositie hield voet bii stuk en wilde geen zweminrichting waarvan men den financieelen opzet niet kon bekijken. Zoowel de heer Keesom als de heer Voge laar, die beiden tot onze financieel deskun dige raadsleden gerekend worden, lieten een waarschuwend geluid hooren tegen een on derneming, die geen ervaring had en waar van men de kapitaalkracht niet voldoende kon beoordeelen. Dank zij de actie van Het Witte Kruis waarvoor nu ook de tegenstanders nog wel dankbaar mogen zijn was de N.V. Zwem- badenbouw van een verrassende mildheid ge bleken. Niet alleen dat de heer Margadant reeds een aanmerkelijke vermindering van lasten voor de gemeente had verkregen, maar men bleek nu zelfs bereid de garantie voor de volksbaden van 15-00 per jaar te laten vervallen en de inrichting zoo te bouwen, dat een mogelijk gedeeltelijke overdekking later niet op financieele bezwaren behoefde te stuiten. Zoowel de N.V. als de meerderheid van den raad en die van het College waren een en al enthousiasme voor een dergelijke edelmoedige houding en wij kunnen alleen maar de hoop uitspreken, dat dit enthousi asme van blijvenden duur zal zijn. De soc. dem. hebben den bouw van een overdekte inrichting zoo krachtig mogelijk bestreden. Er werd zelfs van een standen zwemschool gesproken en men vergat dat kapitalisten en proletariërs in zwembroek volkomen gelijk zijn, zoodat het verschil in stand hier minder dan overal elders zou opvallen. Besloten werd, dat Alkmaar een open zwembad zal krijgen maar vast staat geens zins, dat men daar ook het aantal baden zai nemen, dat de optimistische Vennootschap ais basis heeft aangenomen omdat juist op de warme zomerdagen waarvan het zwembad moet profiteeren, de zee, die velen nog a;s het mooiste openluchtbad prefereeren, een geduchte concurrente zal blijken Nadat met tegen 10 stemmen een motie van den heer Govers verworpen was om een commissie van onderzoek uit raadsleden en deskunHigen te benoemen, die binnen twee maanden over beide inrichtingen een vergelijkend en advi- seerend rapport zou moeten uitbrengen, werd het voorstel om tot den bouw van een open inrichting over te gaan met 13 tegen S stem men aangenomen, waarbij de heeren Klaver en Keesom zich aan de zijde der oppositie schaarden en de beide vrijzinnig-democraten naar hun politieke tegenstanders bleken over- geloopen. De heer Geels, die zijn buurman Keesom nog al eens op diens politieke dwaaï- tochtjes gezelschap houdt, b'.eek ditmaal bij zonder op zijn fractie gecharmeerd en aan dit veranderd inzicht heeft Alkmaar het te danken, dat er in de eerste vijftig jaar hier geen overdekte zweminrichting zal komen. Nemen wij aan. dat de katholieke fractie de rollen niet opzettelijk zoo verdeeld had. dat men zijn gewetensbezwaren voldoende naar voren kon brengen en toch de zekerheid van het open project zou verkrijgen, nemen wij zooals het behoortdus aan, dat ieder raadslid naar eerlijke overtuiging gestemd heeft, dan is de afwijkende houding van wet houder Klaver zeker de moeite waard hier nog even gememoreerd te worden. De heer Klaver had het gewaagd zijn frac tie en zelfs het college waarin hij thuis hoort te passeeren en niet met de plannen voor een nieuw zwembad mee te gaan omdat hij principieele bezwaren tegen het gemengde bad heeft. Dat is in het algemeen een katho liek standpunt maar het is veroorloofd hier van in bijzondere omstandigheden af te wij ken. Het nroote verschil tusschen den heer Klaver en zijn partij- en geloofsgenooten was nu, dat de fractie van oordeel was, dat er thans aile reden was de uitzónderingsbepa- ling toe te passen, terwijl de heer Klaver de grens van het ongeoorloofde nog lang niet overschreden achtte. Trouwens, ook de heer Hoijtink zou zich zelf niet geweest zijn als hij het gemengde bad zonder meer had laten passeeren en hij diende dan ook een motie in om het ten eenenmale onmogelijk te maken. Hij vond tegenover zich de katholieken, die zich op de uitzonderingsbepaling beriepen en natuurlijk de sociaal-democraten, die het ge mengde bad slechts als een natuurlijk ver schijnsel en een vrucht van dezen tijd be schouwen. Over vijftig jaar, zoo riep de heer Bulens uit, zal niemand in het gemengde bad een ze delijk gevaar zien en wanneer hij hierbij de zwemmers en zwemsters op het oog had, die thans reeds van de inrichting gebruik maken, gelooven wij, dat er alle kans is. dat hij gelijk krijgt. Maar. wanneer hij bedoelt, dat in dien tijd de maatstaf wat al of niet toelaatbaar is zich zoo gewijzigd zal hebben, dat zelfs katholieken en anti-revolutionnairen dan voorstanders van het gemengde zwem bad zullen zijn, wil het ons voorkomen, dat hij misschien toch wel een beetje te optimis tisch is geweest. Wonderlijk genoeg werd de motie van den heer Hoijtink om het putAngde bau te ver bieden ook gesteund door de Vrijheidsbonders, die daarmede toch zeker niet gevolg hebben gegeven aan een der axioma's van hun partij program. Was het uit protest tegen den gang van zaken, dat zij zich ditmaal aan de zijde van den heer Hoijtink schaarden? In elk geval wekte deze politieke koersverandering de groote vreugde van de sociaal-democraten op, die daarbij totaal vergaten, dat ook zij hun beginsel ontrouw geworden waren. Soc.-deni. die voor het gescheiden zonne bad en katholieken, die voor het gemengde bad stemmen zijn toch ook min of meer den politieken koers kwijtgeraakt. Het slot van een geheelen middag deba teeren was, zooals mr. Langeveld het kort en kernachtig uitdrukte, dat Alkmaar in den put zit, namelijk den put, die reeds bij het Sportpark gemaakt is en waarin nu niet al leen de plannen van het Witte Kruis begra ven zijn maar waarin tevens het openlucht- bad gemaakt wordt. Of men daarvan dezen zomer reeds ge bruik kan maken is een vraag, die wij niet gaarne bevestigend zouden beantwoor den. De heeren Ringers en Keesom hebben reeds op de groote mogelijkheid gewezen, dat het bouwwerk niet voor de sluiting van het zw.*mseizoen gereed zal zijn en het staat evenmin vast, dat de tegenstanders van een open zwembad, die, met het Bredasche voor beeld voor oogen, van meening zijn, dat Alk maar zich voor vrijwel dezelfde kosten het bezit van een overdekte zwemgelegenheid kan verzekeren, niet in beroep zullen gaan bij Ged. Staten en desnoods bij de Kroon om dit raadsbesluit vernietigd te krijgen, welk op onthoud er zeker toe leiden kan, dat de zwemlustigen dezen zomer nog naar zee of naar de Karperton moeten trekken. Er is bij een zeer giooi deel van Alkmaars bevolking een groeiende ontevredenheid over de wijze waarop de vereenigde soc.-democra- tische en katholieke fracties de laatste jaren bezig zijn kostbare voorstellen te doen aan nemen terwijl den tegenstanders tijd en gele genheid wordt ontnomen zich daartegen vol doende voorbereid te kunnen verzetten en wanneer als reactie daarop pogingen aange wend worden deze besluiten ongedaan te ma ken dan is dit zeker niet allereerst aan de oppositie te wijter:. Behalve het eindelooze debat over het bad we zouden met de voorzetsels bijna in de war raken dient ook nog het raads besluit vermeld te worden om aan den heer Klinkert een bedrag van 5000 toe te staan teneinde de bereidverklaring te krijgen, dat hij zijn huis binnen zes maanden zal verla ten. Hoewel de heer Klinkert hierbij o.i. niet aan het langste eind heeft getrokken maar dat doet men niet gauw als de gemeente aan den anderen kant trekt kunnen wij ons over de oplossing van het contiid slechts verheugen omdat daardoor de zekerheid is verkregen, dat wij over een half jaar een rechte Krebbestraat en geen gemeentelijke palingfuik zullen krijgen. Bovendien zal het stadsschoon door den nieuwen verbindsweg meer tot zijn recht ko men. doordat nu ook het Provenhuis en de mooie Diaconie voor vreemdelingen zicht baar en spoediger bereikbaar zullen wor den. Er is zooals de heer Keesom het dichterlijk uitdrukte opnieuw een badzijde oHfngelegd van het boek, dat voor vreemde lingen de schoonheid van Alkmaar ont vouwt en het werd algemeen betreurd, dat wijlen de heer Van den Bosch, die voor de verbreeding van de Krebbesteeg zoo krachtig op de bres gestaan heeft, dezen dag niet meer heeft mogen beleven. De Krebbesteeg is De boycot-actie tegen de Duitsche Joden. Joodsche rechters moeten ontslag vragen. (Dag. overzicht). De doodstraf voor zware mis daden. (Buitenland). De omwenteling in Uruguya (Buitenland). De voetbalcompetitie (Sport). Ernstige broedertwist te Amster dam (Binnenland.) Nieuwe bepalingen in verband met het m nggeboo voor margarine (25 wordt 40 pet.) (Binnenland). Maatregelen om de kaasproductie gedurende 3 maanden te beperken. (Binnenland.) De burgemeester van Hoorn vraagt ontslag tegen 1 Mei. (Pro vincie.) Roofoverval te Wilp (Geld.) (Bin nenland). De boycot-actie in Duitschland begonnen. (Laatste Berichten). in theorie althans in den loop der jaren zoo dikwijls verbreed en weer versmald, dat zij niet ten onrechte de harmonicasteeg ge noemd werd en wij kunnen er ons slechts over verheugen, dat bij deze laatste jubel toon de harmonica uitgetrokken is en da' nu ook wel zal blijven. De heer Van de Vall, die alles wat er in en om den Raad gebeurt als het tenmin ste in zijn oogen niet goed is aan de Aik maarsche Courant toeschrijft en onzen in vloed daarmee toch wel een beetje overschat, had den burgemeester vragen gesteld over diens verbod om hier ter stede het tooneel- stuk „De matrozen van Cattaro" op te voe ren. Hij twijfelde er blijkbaar zelf al aan of hij hierop een vriendelijke toelichting zou krijgen en hij werd in die verwachting niet teleur gesteld omdat de burgemeester die zich al iets losser van den Raad schijnt te gevoelen pertinent weigerde daarop te antwoorden en zelfs waarschuwde, dat hij een eventueel raadsbesluit om de interpellatie wel toe te staan, ter vernietiging aan de Kroon zou voordragen. Hij bleek zelfs zoo sterk in zijn opvatting, dat de gemeentewet hem thans minder dan ooit tot verantwoor ding van zijn politioneel beleid verplicht, dat zelfs de interpretatie van den heer Wes terhof die met de wet in de hand ook niet antwoordt als het in zijn kraam te pas komt hem niet van inzicht deed verande ren, waarna de katholieken hun coalitiege- nooten maar in den steek lieten omdat het stellen van een vraag, met de zekerheid dat er geen antwoord op komt toch eigenlijk maar verspilling van den kostbaren tijd be- teekent. De geheele Raad stemde dan ook tegen het Soc. Dem. voorstel om de interpel latie toe te staan eu wij kregen geenszins den indruk, dat de heer Van de Vall er erg rouwig om geweest is, dat zijn critiek op des burgemeesters beleid op deze wijze onmoge lijk gemaakt werd. Aan de vaststelling van een monumenten verordening en een kostbare, doch blijkbaar noodzakelijke, verbouwing van het stadszie kenhuis is de Raad niet meer toegekomen, zoodat deze voorstellen in de gemeentelijke ijskast gezet zijn om in de volgende verga dering in even bruikbaren staat weer ter tafel te verschijnen. Het was reeds over zes sen toen de moe-gedebatteerde raadsleden wier presentiegeld voor dergelijke poli tieke prestaties toch eigenlijk veel te laag is nog in besloten zitting moesten vergade ren en de journalisten van de hooge stadhuis- trap daalden in de volle overtuiging, dat woorden en daden der vroedschap weer be wezen hebben, dat de bevolking in de keuze van deze vertegenwoordigers buitengewoon gelykkig is geweest. -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2